DE ZIERIKZEESCHE COURANT De geschiedenis van het kabinet-Cals De misdadigheid in Engeland hleënlfiis KABINET-CALS GEVALLEN OVER EEN K.V.P.-MOTIE Nederland op de wereldtentoonstelling te Montreal Expo '67 TAUNUS 12 M De zeehaven-conferentie te Middelburg Bijeenkomst van de Veiligheidsraad Britse minister naar Rhodesië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19675 WAARIN OPGENOMEN 17*7 1889 «EDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekkan 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week SO cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succes/es" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in dit nummer: I\og eens: het Huishoudschool jubileum ft# trottoirbanden in een deel van Fleetstreet zijn door de politie van rode banden voorzien: het is voetganers - op straffe van een fikse boete - ver boden op deze plaatsen over te stekenzij moeten gebruik maken van de officiële oversteekplaatsen in deze drukke straat. Tot op heden zijn er nog geen boetes uitgedeeld, doch waarschuwt de politie overtreders per luid spreker. Exit na anderhalf jaar DEN HAAG, 14-10. Het kabinet Cals dateert van 14 april 1965. Het heeft dus op de dag af anderhalf jaar geregeerd. Het volgde het kabinet- Mar ijnen op, dat op 27 februari van dat jaar was afgetreden wegens ge brek aan overeenstemming over het omroepbeleid. Op 2 maart verzocht de koningin aan drs. W. K. N. Schmelzer, leider van de Tweede Ka mer-fractie der K.V.P. „een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heden om te geraken tot een spoedi ge oplossing van het in het kabinet- Marijnen gerezen geschilpunt". Op 12 maart bracht de informa teur aan de koningin rapport uit. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de inzichten op enkele kernpunten van het radio- en televisiebeleid tus sen de toenmalige regeringspartijen zodanig uiteen liepen dat een oplos sing binnen het kader van zijn op dracht onmogelijk moest worden ge acht. Op 15 maart verleende de ko ningin mr. J. M. L. Th. Cals de op dracht „tot het vormen van een ka binet. dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". Nadat de heer Cals was geslaagd in het vor men van een coalitie tussen K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. en de regering was beëdigd, legde hij op 27 april 1965 zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer af. Er werd een nieuw departement gevormd, dat van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, dat de taken ging behartigen die tot dan toe vielen onder de sectoren kurtsten en de sectoren volksontwikkeling van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen, alsook de taken, die ressorteerden onder het ministerie van maatschappelijk werk. Als gevolg hiervan veranderde de naam van het vroegere departement van O. K. en W. in dal van O. en W. Het departement van volkshuisves ting en bouwnijverheid kreeg de naam departement van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Het kabinet lolde in legenslelling lot vo rige kabinetten twee vice-premiers, de heren Vondeling en Biesheuvel. Do eerste wijziging in hot kabinet- Cals dood zich voor door het overlij den van de staatssecretaris van de fensie, de heer J. J. F. Borghouts. In zijn plaats werd op 20 juni 1966 be noemd res.-luit.-generaal H. Scha per. Op 2,9 augustus jl. bood de toen malige minister van binnenlandse zaken, do heer J. Smallpnbroek, aan koningin Juliana zijn ontslag aan. Hij verklaarde toen, ongeacht de uit komst van het justitieel onderzoek i.v.m. een door hem op 16 juli jl. veroorzaakte aanrijding, op grond van zuiverheid in de verhoudingen van mening te zijn, dat hel aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen er mee ge diend was dat hij zijn functie neer legde. Als opvolger van de heer Smallen- broek werd tot minister van binnen landse zaken benoemd prof. mr. dr. P. J. Verdam. „Aliveer 'n taxi DELFT, 13-10. Een bewoonster van de Zuidwal in Delft heeft het druk gehad met naar de deur lopen. Ze viel van de ene verbazing in de andere. Ove rigens, die verbazing ging al spoedig over in ergernis. Kort na elkaar verschenen er wijf taxi's aan haar deur. Vervol gens twee schilders, een be hanger en twee schoorsteen vegers. Daarna kwamen er een bakker met een taart en een kolenhandelaar, die twintig mud brandstof kwam brengen. Ook vervoegde zich een me vrouw uit Den Hoorn by liaar, die een haar telefonisch toe gezegde prijs kwam opvorde ren. De oorzaak van al dat gedoe was het optreden van twee dertienjarige jongens, die in de val liepen doordat ze op de Zuidwal het resultaat van hun actie gadesloegen en gnif felend tegen elkaar zeiden: „Daar komt alweer een taxi". Dit hoorde een buurvrouw, die de politie waarschuwde. LONDEN, 13-10. Het aantal delic ten en misdrijven dat in 1965 in En geland is geconstateerd, is 1.100.000, legen 430.000 in 1955. Het percenta ge van de gevallen waarin de dader kon worden gevat, is gedaald van 48.7 tot 39,2 procent. Dit is meege deeld door de procureur-generaal sir Norman Selhorn. SKOPJE. Dr. G. Sazdovski, direc teur van het revalidatie centrum in Skopje (Joegoslavië), brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land om de bevolking van Nederland te danken voor de hulp, die ze heeft ge boden aan de slachtoffers van de grote aardbeving in Skopje in juli 1963.. Hebt U een goed idee? Stuur het in, en U ontvangt een ge schenk of beloning naar waarde DEURLOO Intermeubel Appelmarkt 10-Zierikzee Dreiging werd explosie DEN HAAG, 14-10. Na een bestaansperiode van anderhalf jaar is in de vroege morgenuren van heden (vrijdag), na een bewogen zitting van dfe Tweede Kamer, het kabinet-Cals ten val gekomen. Betrekkelijk korte tijd voor de verkiezingen, zit Nederland thans met een kabinetscrisis. De re gering is tenslotte gevallen over een motie, ingediend door de K.V.P.-fractie- leider drs. Schmelzer, aan aanvaarding waarvan de portefeuille-kwestie was gekoppeld. De vanmorgen vroeg ontstane cri sis heeft de afgelopen dagen dreigend boven het Binnenhof gehangen, al thans insiders wisten dinsdag reeds te vertellen dat er iets op til was. Op die dag begonnen de algemene politieke en financiële beschouwin gen en na de beschouwingen van de K.V.P.-afgevaardigden Schmelzer en Notenboom was een aantal ernstige schoten voor de bceg van het kabi net afgevuurd. Hierbij voegde zich nog de kritiek van de oppositie. De beschouwingen werden woens dag en donderdag voortgezet en don derdagmiddag werd meer en meer duidelijk, dat de K.V.P.-fractie niet was ingenomen met de verdediging door minister-president Cals en mi nister Vondeling (financiën) van het kabinetsbeleid. De gissingen over een crisis namen daarop hand over hand toe en naar mate de uren verstreken werden de kansen van het kabinet steeds ge- Nobelprijs geneeskunde voor twee Amerikanen STOCKHOLM, 13-10. De Nobel prijs voor geneeskunde is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse pa- Ihclecg Fcyton Rous en de Ameri kaanse chirurg B. Huggins te Chica go. De prijs, groot 300.000 kronen (on geveer f 200.000.-) is aan Peyton Rous toegekend voor diens ontdekking van tumor-veroorzakende virussen en aan Huggins voor de methode van hormonenbehandeling van kanker een nationale ramp. De steden Grand ontdekt. Prof Peyton Rous is werkzaam aan het Rockefeller-instituut te New Ycrk. Huggins werkt aan het ,.Ben- may Laboratorium voor kankeron derzoek" te Chicago. ringer. In de wandelgangen werden weddenschappen afgesloten over het al dan niet langer voortbestaan van het kabinet-Cals. Lagen de verhoudingsgetallen over het vallen of het blijven van het ka binet in de vroege middaguren op ongeveer 50-50 basis, deze verhou ding werd voor het kabinet steeds ongunstiger, totdat de Kamer zelt met 75-62 stemmen aan het voort bestaan van dit kabinet een einde maakte. Minister Vondeling reageerde bij zonder snel, toen de heer Schmelzer de door hem namens zijn fractie in gediende motie voorlas. Nog niet eens uitgesproken pakte minister Vondeling zijn papieren bijeen om ze in zijn tas te stoppen. Het was voor hem wel duidelijk welke weg zou worden ingeslagen. „Onaanvaardbaar" Ministei'-president Cals was zicht baar onder de indruk. Sterk geëmo tioneerd hield hij de Kamer voor, dat aanvaarding van de motie-Schmel- zer zou inhouden, dat de Kamer het wantrouwen jegens het financieel- economisch beleid van het kabinet zou uitspreken. Het was doodstil in de Kamer, zowel toen de heer Cals zijn „onaanvaardbaar" over de motie liet horen als ook op het ogenblik toen de heer Schmelzer zijn verkla ring uitsprak. SCHIPHOL, 13-10. Vijf van de (luizenden Nederlanders, die spon taan hebben gereageerd op de oproep persoonlijke herinneringen aan de bevrjjding in te zenden voor het Ca nada-boek, dat als dank aan het Ca nadese vclk in het Nederlandse pa viljoen op de komende wereldten toonstelling in Montreal geplaatst zal werden, zijn gekozen om de opening van het paviljoen bij te wonen. De namen zijn nog niet bekend gemaakt. De officiële opening van de Ne derlandse inzending is vastgesteld op 18 mei. Expo '67 zal 28 juli opengaan voor het publiek, maar voor ieder deelnemend land is een aparte dag vastgesteld, waarop het op feeste lijke wijze zijn aanwezigheid tussen de talloze andere inzenders kan ac centueren. Behalve het Canada-boek „Thank you Canada - Merci Cana da", dat een formaat heeft van 3,5 bij 2.5 meter en waarvan de pagina's door een mechanisme worden omge slagen. wordt in opdracht van de Stichting" Wereldtentoonstelling, af deling Nederland een pocketboek in het Frans en Engels over de bezet- ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM MIDDELBURG, 14-10. „De indu strialisatie van Rotterdam, Antwer pen en Gent - met reeds een uitge strekte overloop naar Vlissingen- cost en Terneuzen - slaat elke verge lijking, waar ook ter wereld en dat in een gebied nauwelijks groter dan de prcvincie Friesland", aldus drs. M. C. Verburg, directeur van het eco- ncmisch-technclcgisch Instituut voor Zeeland. Hij gaf zijn visie op de ontwikke ling van de „Gouden Delta" tijdens de zeehavenconferentie in Middel burg, belegd door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en Noord-Brabant en b. en w. van Rotterdam. De vestigingsplaatsen in dit ge bied zijn in de meeste gevallen ver wisselbaar en dit geldt ook voor Amsterdam, zo zei drs. Verburg. „I.C.I. in Europoort, Mobil Oil in Amsterdam, Basf in Antwerpen, Dow Chemical in Terneuzen, Texaco in Gent en Hoechst in. Vlissingen zijn evenwaardige vestigingen, die hun terrein in principe in een van de an dere genoemde havens hadden kun nen kiezen". Dit maakt z.i. een ein de aan het sprookje van de agglo meratie-voordelen, die soms zelfs al leen bestaan uit financiële facilitei ten. ting en bevrijding van Nederland uitgegeven, waaraan o.a. door Simon Carmiggelt, E. Werkman en dr. L. de Jong, directeur van het rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie, wordt meegewerkt". Verschillende manifestaties Voorts zullen op en rond de Neder landse dag verscheidene manifesta ties plaatsvinden. Het Amsterdamse concertgebouworkest zal een drietal uitvoeringen geven o.a. een galacon cert in de grote concerthal van Mon treal. Op de Place des Peuples (ex- poterrein) zullen onder meer optie den een greep vendelzwaaiers uit Babberich en hét koninklijk man nenkoor St. Paneratius uit Heerlen. Het pileintje waarop zich de feeste lijkheden afspelen, wordt ingericht als een Nederlandse markt. Twee fregatten van de Nederland se marine zullen de Nederlandse dag een officieel tintje geven, waarbij de marinierskapel voor de muzikale om lijsting zal zorgen. Het is nog niet bekend of een of meer leden van het koninklijk huis aanwezig zullen zijn. NEW YORK, 13-10. De veiligheids raad komt hedenmiddag (vrijdag) bijeen om de klacht van Israël te behandelen, dat gewapende benden uit Syrië aanvallen op Israëlisch ge bied hebben gedaan. De Britse voor zitter van deze maand, lord Caradon, maakte dit bekend. LONDEN, 13-10. Sir Morrice Ja mes, een hoge functionaris van het Britse ministerie van gemeenbestza- ken, is donderdagavond per vlieg tuig uit Londen naar Salisbury ver trokken om aan premier Smith van Rhodesië de „allerlaatste" voorstel len van de Britse regering voor een regeling van de Rhodesische kwes tie te overhandigen. De Tweede Kamer, toen nog onkun dig dat het uit zou lopen op een ka binetscrisis, zette zich donderdag om het antwoord van de regering aan te horen. Minister Luns had zich zo te zien voorbereid op een langdurige zitting. - De andere foto toont mi nister-president mr. J. M. L. Th. Cals tijdens zijn lange toespraak tot de Kamer. Voor deze wel indruk wekkende, maar voor de Kamer toch niet voldoende overtuigende rede, verwijzen wij naar elders in dit - nummer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het is niet waar dat vrou wen de mannen ongelukkig maken: bijna alle ambtenaren van de Burgerlijke Stand zijn immer x mannen! De funktie van mr. P. van Vollenhoven DEN HAAG, 13-10. Vaandrig" mr. P. van. Vollenhoven zal. naar verno men wordt met ingang van 24 okto ber a.s. een juridische functie aan vaarden bij het commando luchtver dediging te Zeist. Hij vervult, zoals bekend is, zijn dienstplicht bij de koninklijke luchtmacht en is tot nu toe ingedeeld bij de sectie juridische zaken van de luchtmachtstaf in Den Haag. Zweedse ambtenaren opgeroepen tot staking STOCKHOLM. 13-10. Ongeveer 10.000 Zweedse ambtenaren zijn op geroepen tot een staking van onbe paalde duur die 27 oktober moet be ginnen uit protest tegen de uitslui ting van 20.000 leerkrachten van middelbare scholen en universiteiten. Hun bond, die tevens de belangen van de meeste leerkrachten in het land behartigt, riep verder 25.000 leerkrachten op tot staking van drie dagen, to beginnen op 24 oktober. ADVERTENTIE Maatregel in Fleetstree! Oostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele verspreide opklaringen; matige tot vrij krachtige oostelijke wind; ongeveer dezelfde tempera tuur. 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 8.41, onder 18.24. 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.45. Maan op 10,12, onder 18.46. 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43. Maan op 11.40, onder 19.15. Nieuwe maan: 14 okt. te 4.52. HOOG W ATERST \N DFA ZIERIKZEE: 15 okt. 3.51 v.m. 16 okt. 4.34 v.m. 17 okt. 5.12 v.m. BROUWERSHAVEN 15 okt. 3.27 v.m. 16 okt. 4.11 v.m. 17 okt 4.51 v.m. Springtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Een depressie, die in de afge lopen dagen in zuidoostelijke rich ting over de oceaan is getrokken, lag vanmorgen boven de Golf van Bis- caye. Een erbij behorend front ver oorzaakte in het westelijke deel van Frankrijk en ook in Engeland plaat selijk 15 tot 25 mm regen. Boven Scandinavië bevindt zich een hoge- drukgebied, dat langzaam naar het oosten beweegt. Tussen deze twee luchtdruksystemen zullen oostelijke winden het komende etmaal lucht aanvoeren, waarin naast wolkenvel den ook enkele opklaringen voorko men .De regenkansen zijn niet groot. In de temperatuur zijn geen belang rijke veranderingen te verwachten. 16.04 n.m. 16.44 n.m. 17.22 n.m. 15.50 n.m. 16.29 n.m. 17.08 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1