PREMIE SPAARPLAN EN HET AVONTUUR Een belangrijk melkrapport Snoep verstandig eet 'n appel ••f Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Benzinepompen-verordening bleek een ingewikkelde materie Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Anneke ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1966 Nr. 19674 LANDBOUW EN VEETEELT ADVERTENTIE Een jaar geleden heeft de minister van landbouw ingesteld een „Com missie van Advies inzake Bevorde ring van de Hoedanigheid van de door Veehouders afgeleverde Melk", kortweg Commissie Wellen genoemd. Het rapport is zojuist verschenen en hoewel het maar 28 blz. telt is het uiterst belangrijk voor iedere vee houder. De voorgeschiedenis is bekend. In het westen des lands werken de melkcontrolestations reeds 30 jaar volgens een duur, maar bijzonder doeltreffend systeem en is de melk- kwaliteit gemiddeld zeer goed. In de rest van het land zijn soms melk controlestations opgericht naar het Hollands-Utrechtse voorbeeld, maar sinds 1955 kent men daar ook de re gionale organen voor melkhygiëne. Het eigenlijke onderzoek op kwali teit geschiedt door de zuivelfabrie ken en het regionaal orgaan houdt toezicht. Het staat onder het centraal orgaan dat weer een broertje is van de Stichting voor Melkhygiëne, waaronder de melkconrolestations thuishoren. Als u nu zegt, dat dit varkentje weer een<- op echt Nederlandse (dus onoverzichtelijke wijze) gewassen is, hebt u gelijk. U moet echter wél be denken, dat dit het gevolg was van de strijd tussen coöperatieve en par ticuliere zuivelindustrie. De laatste wilde het systeem uit het westen overal invoeren. De coöperaties wil den óók wat de kwaliteitsbepaling betreft het heft in eigen handen hou den. Want die bepaling heeft invloed op de prijs. Premies In het S.V.M.-gebied wordt ge woonlijk elke week gemonsterd voor reductase, vuilgraad en eventueel streptococcenonderzoek of onderzoek op afwijkende geur enz. Dat is duur, maar doeltreffend. In de rest van het land onderzoekt men meestal slechts op reductase en vuilgraad en dan nog maar om de 14 dagen. Ook bestaat er verschil in premies voor le klas en boete voor 3e klas melk. Tenslotte is er nog dit verschil, dat de melkcontrolestations de stalin- spectie regelen (alsmede het toezicht op slijters en fabrieken maar dat blijft hier verder buiten beschou wing), terwijl elders slechts spora disch stalinspecties worden verricht. In het westen kan men voor een schone stal een zg. stalpremie krij gen. Dat is echter slechts een aan moedigingspremie, zg. borstelen bezemgeld. Bij voldoende le klas melk kan men echter óók nog de premie van het „predikaat" winnen. Dat is een toeslag op het melkgeld die het hele jaar door (dus ook 's zomers) geldt. Gulden middenweg Het ligt niet in de bedoeling dit predikatensysteem over het hele land uit te breiden. Of men schone stallen belonen wil moeten de fa brieken buiten het S.V.M.-gebied zelf maar uitmaken. Ten opzichte van de bemonstering beveelt de commissie Wellen het volgende aan. Reductase en reinheid: om de 14 da gen. Bij diepgekoelde melk (demelk- leiding is sterk in opkomst) kan in plaats van de reductase, die ook wel houdbaarheid genoemd wordt, een bepaling van het kiemgetal worden uitgevoerd. Belangrijk is echter ook het overige onderzoek. Ieder weetdat de B.M.R. (Bra bantse Mastitis Reactie) eenmaal in de plaats zal komen van de sedi mentsbepaling. De commissie be veelt aan, om het onderzoek op cel gehalte eenmaal per 4 weken uit te voeren. Dat is beslist te weinig. Ook de aanwezigheid van penicilline en oxydatiemiddelen zal eenmaal per 4 weken onderzocht worden. De ther- moresistente bacteriën zal men een maal per kwartaal opsporen. Dan zijn er nog incidentele onder zoeken, die men zal uitvoeren als er aanleiding toe bestaat, zoals op vrije vetzuren, resten van reinigingsmid delen, en bacteriën die voor bepaal de produkten schadelijk zijn. Eenheid Uiteraard is zulk een onderzoek- schema goedkoper dan wat men nu in het westen volgt. Bij reductase, vuilgraad, afwijkende geur enz. kan daar geen bezwaar tegen zijn. De vijfdaagse werkweek en de stijgen de lonen en lasten zullen ook daar wel nopen over te gaan op onder zoek per 14 dagen. Bepaling van het celgehalte eenmaal in de maand zal men daar echter een achteruitgang vinden. Omdat men echter streeft naar landelijke uniformiteit zal dit er toch wel van komen. De kwestie is name lijk, dat velen erg bang zijn voor een bepaling die een extra kans op 3e klas oplevert, terwijl juist het on derzoek op celgehalte een machtig middel zou kunnen zijn om de uier gezondheid sterk te verbeteren. Terecht wijst de commissie er op, dat een uniforme regeling voor de bepaling van de melkkwaliteit en voor de uitbetaling van de melk me de naar die kwaliteit niet tot haar recht kan komen zonder dat men de melkveehouder ter plaatse goede voorlichting geeft. Verbetering Nu kan men wel zeggen dat ook die voorlichting betaald moet wor den. Dat is waar. De ervaring leert echter, dat die voorlichting dubbel en dwars haar geld opbrengt. Wij krijgen dus een ontwikkeling van stalinspecteur naar melkwinnings- adviseur. Dat is geen weelde. Voorlichting over zindelijke melk- winning ontbreekt nog in grote de len van ons land en ze is bitter no dig. Naarmate men de derde klasse strenger bestraft is ze nog méér no dig. En een groot verschil tussen eerste en derde klasse melk is weer nodig omdat anders iedere prikkel tot verbetering van de melkkwali teit ontbreekt. Natuurlijk schuilt hier een on rechtvaardigheid in. Als de toeslag voor le klas melk wordt betaald uit de boete voor 3e klas bestaat de kans dat men (om de zaak sluitend. te houdennaderhand de normen hoger stelt om „voldoende 3e klas te krijgen". Hoewel ook dat onvermij delijk kan zijn, wijzen w ijtoch op het Westduitse systeem. Daarbij heeft de regering aanmerkelijke be dragen uitgetrokken voor de belo ning van le klas melk en dat geld kwam niet uit de zakken der vee houders. Helaas, dit is bij ons thans onbereikbaar. Centraal De gulden middenweg vindt de commissie daar, waar ze pleit voor pooling van toeslagen en kortingen. U kunt hiervoor in onze taal lezen: centrale afrekeningWant eindelijk is het inzicht doorgebroken, dat het toch wel erg bezwaarlijk is om het onderzoek op en de uitbetaling naar kwaliteit aan de fabrieken over te laten. Uiteraard moet dat door onaf hankelijke instellingen geschieden, of men die nu melkcontrolestations noemt of niet. De commissie pleit derhalve voor regionale laboratoria. Wanneer die nu ook de centrale afrekening ver zorgen, zijn wij waar wij wezen moeten. Dan kan de uitbetaling naar kwaliteit of de vaststelling van die kwaliteit nooit meer een wapen wor den in de strijd tussen coöperatieve en zelfstandige zuivelfabriek om de boer en zyn melk: De centrale orga nen voor melkhygiëne kunnen dan best blijven bestaan, want er moet toch iemand zijn die toezicht houdt oplaten wij zeggen het regionale laboratorium! Trouwens, ook ieder melkcontrolestation in het westen heeft een bestuur waarin alles en iedereen zit, voorzover belangheb bende bij de melkproduktie en -ver werking. Centrale afrekening is ook daar om goed, dat een fabriek met veel derde klasse gaat helpen meebetalen aan de veehouders van een fabriek met veel le klasse. Dat is precies wat nodig is, want alleen daardoor zal die eerstgenoemde fabriek ge prikkeld worden om verbetering te bereiken. De voorlichting is daartoe een machtig wapen. Ofschoon het rapport nog wel hier en daar verzet zal opwekken is het als geheel toch bijzonder goed. Dat men kans heeft gezien een onderwerp van de eerste orde praktisch volledig af te doen in 28 bladzijden is een verdienste op zichzelf. Maar ir. Wellen was nooit een liefhebber van onnodig lange predikaties. ADVERTENTIE ZOMERTIJD EN RECREATIE DEN HAAG, 12-10. Een beraads- greep van de Stichting Recreatie komt in een rapport „zomertijd en recreatie" - mede op grond van een opiniepeiling onder verschillende or ganisaties - tot de conclusie, dat in voering van de zomertijd voor de belangen van de recreatie zeker ge wenst is. •De door de beraadsgroep gehou den opiniepeiling wees uit, dat prak tisch alle bij de recreatie en het toe risme betrokken, organisaties het idee van de wederinvoering van de zo mertijd steunen. Dit oordeel is in de eerste plaats gebaseerd op de over weging dat de zomertijd het in de avonduren mogelijk maakt om een uur langer van het daglicht te profi teren. Dit wordt voor de sport en voor verschillende vormen van open luchtrecreatie van veel belang geaoht Daarnaast denkt men ook aan de spreiding van het vakantieseizoen.' Vakanties in het voor- en naseizoen worden aanlokkelijker wanneer de avonden langer zijn dan thans het geval is. ADVERTENTIE Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke stèun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie Per deelnemer maximaal f 250,—. *j Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50,—. is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappijen,Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 11-10. Op de onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein gehouden raadsverga dering is - zonder dat men op dat moment tot een oplossing komen kon - uitvoerig geduscussieerd over een door b. en w. gepousseerd voorstel tot het vaststellen van een ver ordening benzinepompen, waarin vervat aller lei maatregelen die de mogelijkheid bieden dat de stedelijke overheid bij - de te verwachten - sterke uitbrei- iing van het aantal pompen in de toekomst, zo nodig ordenend kan op- - treden. De verordening: ontmoette vooral kritiek van de zijde van de heer De Boer, die een reeks van be zwaren opperde en op diverse z.i. on nodige en vreemde bepalingen in het concept attendeerde. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE, Aan de Rijkskweek school te Zierikzee zal worden ver bonden een afdeling B (opleiding voor de hoofdakte), waarvoor zich reeds 15 leerlingen hebben aange meld. DREISCHOR. In de bewaarschool heeft de muziekvereniging „Cres cendo" ter gelegenheid van haar 25- jarig jubileum, een receptie gehou den. De directeur en enige leden- waren ook 25 jaar aan de vereniging verbonden NOORDWELLE. Een inwoner van deze gemeente stuurde met nieuw jaar 1918 een felicitatiekaart naar een kennis in Amsterdam. Dezer da gen kreeg hij de kaart als onbestel baar terug, zodat er 8 jaar voor no dig bleken te zijn om tot deze con clusie te komen. BRUINISSE. Door verkeerd ma noeuvreren kwam op de Noord de Bru 14 in aanvaring met de gesleept wordende sleepkast, waardoor van het mosselvaartuig een der zwaar den werd verplinterd. WESTELIJK SCHOUWEN. In ve le druivenbomen dezer omgeving vertoont zich de laatste weken een ziekelijk verschijnsel, waarschijnlijk meeldauw. De bladeren worden geel, de vruchten bruin en taai en vallen af. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: kompleet eiken slaapkamer ameu blement f 115, massief eiken thee- kast 10,50, stromatstoelen per zes stuks 12,50, eiken buffet, 2.10 m. hoog 35. BRUINISSE. Bij zonsopgang wer den de mosselzaadbanken vrijgege ven om op te vissen. Ongeveer 100 schepen wierpen hun korren over boord. Het zaad is van een uitste kende kwaliteit. DREISCHOR. In deze gemeente komen onder de schoolkinderen ge vallen van roodvotik voor. De klas sen zijn hierdoor zo dun bevolkt dat men besloten heeft de school voor enkele dagen te sluiten. NOORDWELLE. Het mond- en klauwzeer breidt zich in dete ge meente hoe langer hoe meer vit. De gehele Noorddijk is er mee besmet terwijl dezer dagen weer enkele nieuwe gevallen werden geconsta teerd. De criteria die het college bij de opstelling heeft gehanteerd zijn het weren van gevaar voor de verkeers veiligheid en behoud van het stads- schoon. De heer De Boer vond met name dat de verordening veel te ver gaat en b. en w. bij acceptering van het ontwerp té grote bevoegdheden krijgen. Hij vond het vreemd dat een vergunning kan worden ingetrokken als een pomp zes maanden onge bruikt staat en dat pompen - binnen bepaalde afstanden - niet meer aan weerszijden van de weg(en) mogen worden opgesteld. Hij wilde weten of voor een station een serie vergun ningen nodig is, dus voor elk der pompen afzonderlijk. Hij was verder niet overtuigd van de noodzaak der bepaling, dat pompen b.v. niet bij een reparatieinrichting voor brom fietsen mogen worden geplaatst en zag in het algemeen het gebruikte argument van het „branohe-vreemd" ADVERTENTIE zijn ver uitgaan boven de grondsla gen van de verordening, zijnde de verkeersveiligheid en het stads- schoon. Verder wilde hij beslissin gen ter zake niet aan het college ge delegeerd zien en informeerde naai de eventuele willekeur in de straf bepaling bij overtredingen, zijnde f 300 of 2 maanden, hechtenis. De heer Simmers zei in grote lijnen zich met het betoog van de heer De Boer te kunnen verenigen. De heer De Moor voorzag veel moeilijkheden bij aanvaarding van de verordening zoals deze thans op tafel ligt. „Is het wel zo nodig dat deze verordening er komt en is de Hinderwet niet voldoende?", zo vroeg deze spreker. Grote aanvraag te wachten De voorzitter repliceerde dat de Hinderwet alleen voorschriften geeft ten aanzien van de veiligheid van de installatie zelf, maar niet let op verkeersveiligheid en stadsschoon. De voorzitter merkte op dat een gro te vraag voor pompen in de toekomst te wachten staat; de stad moet daar tegen beschermd worden. Bij oprich ting van een station is slechts één. vergunning nodig en dus niet voor elk der aanwezige pompen afzonder lijk. In het algemeen is het doel van de verordening het aantal pompen te limiteren. De voorzitter vond een belangrijke bepaling in de verorde ning dat een vergunning „kan wor den geweigerd", maar ze behoeft daarom nog nüet te worden gewei gerd. Nodig is dat in de verordening bepaalde wegen worden aangewezen waar oprichting van pompen niet is toegestaan. Dat voorkomt veel on gemakken voor eventuele gegadig den. De heer De Boer bleef vallen op het artikel inzake het „branche vreemde" karakter van een bepaald bedrijf, dat oprichting van een pomp zou begeren. Dat heeft z.i. niets te maken met de grondcriteria, die aan de verordening ten grondslag liggen. De materie was na deze discussie er niet gemakkelijker op geworden en de raad accepteerde een voorstel van de heer Doeleman dat het college de zaak terug neemt ter nadere bestu dering. DEN HAAG. De kosten, verband houdende met het bezoek van prin ses Beatrix in begin 1965 aan Suri name en de Nederlandse Antillen, zijn ruim f 15.000,- hoger geweest dan aanvankelijk werd begroot. ADVERTENTIE 1 Telkens keek hij in het spiegeltje, maar alles bleef grauw. Opeens zei hij tot het meisje: „Luister, Anneke, ik wil je niet onnodig bang maken, maar het is nodig, dat je dit weet: Zolang we de grens nog niet bereikt hebben, ben je niet veilig. De kans is gelukkig groot, dat we het tijdig halen. Want voor ze bij hun positie ven zijn en een wagen op de weg hebben, gaan er minuten voorbij. Het zal zelfs de vraag zijn, of ze cr een vermoeden van hebben, dat ie mand met een auto jou heeft opge pikt. Het meest ligt voor de hand, dat ze denken jou in het bos te zui len vinden, zodra het dag wordt. Het raam is stuk en Holtkamp ligt in de kamer op de vloer. Ze zullen denken, dat jij hem neergeslagen hebt en toen de ruit aan diggelen sloeg om er vandoor te gaan. Als ze mijn wagen maar niet gehoord heb ben, hoeven we geen vrees te heb ben. Maar voor het geval ze het toch door hebbenHij hield op en keek met wijdopen gesperde ogen in het spiegeltje. „Alle duvels daar kwam een wagen door de bocht. Hij zet zijn grote lichten op Als het die lui zijn, halen we het nooit! Anneke sloeg opnieuw de schrik om het hart. „Wat moeten wc doen. Tiemen?" „Luister, Anneke, luister goed, een goeie kilometer verder is er een zij weg met aan één kant bos. Daar rijd ik in en stop meteen. Jij gaat uit de wagen en loopt het bos in. Als het die lui zijn, die achter ons aan door FRANK VAN FALCKENOORT zitten, zullen ze mij volgen, de auto van mij dus. Ik zal ze op een dwaal spoor brengen. Als die wagen ook de zijweg ingereden is, ga je terug naar de straat en loopt je zo snel mogelijk in de richting van de grens. Maar als je autolichten ziet, verberg je dan in de greppel langs de weg. Die is er tot de grens. Ga er plat in liggen, dan kunnen ze je niet zien. Loop in geen geval, als je autolich ten ziet, van welke kant ook. Ik zal proberen via een binnenweg bij de grens te komen. Ik ken de streek hier op een prik, hopelijk beter als die lui. Goed begrepen, Anneke?" „Ik durf nietIk ben zo bang" Hij greep even haar arm. „Je moet, Anneke, het is je enige redding. Ik zal alles doen, wat mogelijk is. Ver berg je in het. bos, tot die wagen uit het gezicht is. Loop dan naar de straat on ren naar de grens. Verberg je, zodra je autolichten ziet. Ik zal ze bij de grens waarschuwen. Het komt wel goed, Anneke, heb alsjeblieft vertrouwen in me De gerustellende woorden gaven haar nieuwe kracht. Ze knikte. „Goed, ik zal het doen. Ik zal het doen Even later zei hij: Houd je vast, Anneke, ik ga direkt die zijweg in. Als. ik stop, spring je er uit, links het bos in. Niet rechts, hoor! Achter de auto langs, loop een meter of tien en ga dan plat liggen, tot die wagen ook het bos ingedraaid is Houd je vast, daar gaan we Hij keek nog een sekonde in de spiegel. De wagen was misschien nog een paar honderd meter achter hen. Hij draaide het weggetje in en trap te op de rem. Maar Anneke had het portier al open, smeet het dicht en rende achter de wagen om het bos in. Gelijk trok Tiemen weer op, doof de zijn lichten en reed verder. Wat een geluk, dacht hij, dat ik dit weg getje zo goed ken. Wat komt dat me nu goed van pas Zo snel hij durfde, reed hij over de hobbelige weg. Misschien was bij er een goeie honderd meter in, toen hij in het spiegeltje de auto er inzag draaien. Maar zelf was hij al een bocht door. Als ik die vijftig meter maar haal tot de boswachters woning, dacht hij. Daar draai ik in en rijd door het bos. Even knipte hij zijn licht aan en zag dc stenen palen, waaraan het hek hing. Gelukkig was dit hek zo vergaan en verroest, dat het niet meer dicht kon. Hij draaide het pad in en drukte weer op de gaspedaal. Op zij kijkend, zag hij de lichten van de achtervolgende auto reeds. Als ze niet op het idee komen, dat ik hierin gegaan ben, red ik het een boel eind. Dan ben ik weer op de straatweg, vóór Anneke bij de grens is en kan ik de douane waarschu wen. Hij remde af voor een scherpe bocht, zodat hij ongeveer in tegen gestelde richting kwam tc rijden als de andere auto. En toen zag hij, tot zijn ontzetting, dat de auto ook het pad naar de boswachterswoning in draaide. Ze hebben het gezien aan de spo ren, dacht hij. Met grote lichten kan dat niet missen. Ik moet het bos in, maar kan dat hier? Ik zit hier weer halverwege de rijksweg naar de grens Ik moet de weg af. Nu meteen, want hier op de dennenaalden kunnen ?.e mijn sporen niet zien.... Hij remde af en tuurde door het donker. Ik moet het proberen, dacht hij, op goed geluk af, en kalm aan. Hoogstens kan ik een paar kleine sparren raken. Maar ik moet van de weg af. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9