Golden Fiction Algemene Bank Nederland Met een AMSpaaibiljet 1966 71 groeit uw spaargeld in vier-en-een-half jaar van1.l66.-naarf.135.- Zwaait Hanoi om? Stemming in Vietnam verandert Wat biedt de BEELDBUIS? ABDIJSIROOP STREEKNIEUWS DE ONDERGANG VAN UHR ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1966 Nr. 19671 ADVERTENTIE Hij is vrij om te kiezen uit metaal, steen, glaseen architect schept steeds weer nieuwe woon-, werk-, leefruimte ont werpt altijd andere, individuele bouwwerken. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAL'RENSPRODUKT""^ Voor rokers met een eigen stijl BLIK DOOR HET WERELD Het vredesplan van George Brown voor Vietnam werd vrijwel zo snel afgewezen door Hanoi als de nieuwe Britse minister van buitenlandse za ken het had geformuleerd. De Noord Vietnamezen vertrouwen het een- voiLdig niet. Dat kan men hen niet helemaal kwalijk nemen: van de akkoorden inzake Vietnam is tot dusver weinig terecht gekomenzowel die met Frankrijk in 194(i als de Geneefse van een jaar of tien later werden verbroken terwijl de inkt nog nat was en dan zeker niet alleen of in de eerste plaats door de communis ten. Toch is intussen de situatie voor Ho Tsji Minh door het Amerikaanse ingrijpen sterk veranderd. De Noord Vietnamezen plus de Vietcong in het zuiden hebben vlak voor de over winning gestaan, toen het ene re giem na het andere in Saigon ten val werd gebracht en meer en meer bleek dat Zuid-Vietnam militair niet was opgewassen tegen de re bellie. Atoombom? Die kans op een militaire over winning is verdwenen nu de Ameri kanen talrijker in Zuid-Vietnam zijn dan het leger van generaal Ky. Een zege op korte termijn voor Ho is niet meer te verwachten. Op zijn best kan hij hopen dat de Amerika nen het zat worden zoveel bloed en geld te offeren, maar hij moet dan wel rekening houden met de moge lijkheid dat dit nog niet inhoudt dat ze zich terugtrekken, maar dat ze dan maar alle wapens gaan gebrui ken die ze hebben, inclusief de kern bom. Op dit moment propageert oud president Eisenhower zulks, zonder overigens veel gehoor te vinden in Washington, waar men zeker geen lust heeft de Vietnamese oorlog tot een complete wereldbrand op te blazen. Natuurlijk kost de oorlog in Viet nam de Amerikanen veel, maar rela tief drukt de strijd nog veel zwaar der op Noord-Vietnam, vooral nu het zelf bezocht wordt door bom menwerpers. Pauze? Het is daarom niet onlogisch wan neer men in Hanoi nu iets gaat voe len voor een gesprek dat tenminste aan de huidige situatie een eind maakt, in de hoop dat nadien een nieuwe situatie ontstaat die nieuwe, andere kansen geeft om het ideaal van hereniging der twee Vietnams onder noordelijke leiding te berei ken. Want dat dit einddoel ooit op gegeven zal worden hoeft niemand te venvachten. En er zijn enige te kenen die daarop wijzen. Oe Thant is voor ren plotseling bezoek bij president Johnson langs geweest, Indonesie's Malik zegt van beide partijen het verzoek gekregen te hebben om te bemiddelen. Dat is allemaal weinig concreet en het geeft geen aanleiding al snel verbetering te verwachten in de situatie. Maar het toont wel aan dat ondanks de nog steeds felle afwijzngen van ieder plan uit Hanoi, ook daar de stem ming aan het veranderen is. ADVERTENTIE DEN HAAG. De statenleden en het provinciaal bestuur van de Boe renpartij in Noordholland hebben het hoofdbestuur van de Boerenpar tij een telegram gezonden, waarin zij unaniem hun ongeschokt vertrouwen in het hoofdbestuur uitspreken. Zij verzoeken dringend om verwijdering van de leden van de zogenaamde noodraad'. ZIERIKZEE Filmliga opgeheven De Zierikzeese Filmliga stelt haar leden in een schrijven er van in ken nis dat zij niet langer zal voortbe staan. Reeds enige tijd geleden is het bestuur tot de conclusie gekomen dat het steeds verder terug lopende le dental en de geringe opkomsten een voorzetting van de activiteiten van de Filmliga niet verder gewettigd waren. Het bestuur betreurt het dat zij dit besluit heeft moeten nemen, doch een fors aantal afzeggingen van le den maakte het verder onmogelijk om een financieel plan op te stellen voor het winterseizoen 1966-1967. Met de verdwijning van de Zierik zeese Filmliga is echter de gelegen heid. tot het gaan zien van een goe de film niet verkeken. Onder auspi ciën van de Z.V.U. zullen de navol gende films ih openbare vertoning gaan in de Concertzaal. Men behoeft dus geen lid te zijn van de Z.V.U. om deze vertoningen te kunnen bij wonen. Reeds op 14 oktober a.s. zal de film „Bande a part" zijn te zien, terwijl op 16 december 1966 „Les Amoureux" en op 10 februari 1967 de Japanse film „De vrouw in het zand" vertoond zullen worden. VRIJDAG 14 OKTOBER. NED. I: Direct na Pipo neemt de KRO de dienst over van de NTS. Eerst met Telixer, het jeugdpro gramma, dat een informatief opini ërend karakter draagt en waarin al lerlei (vaak serieuze) onderwerpen worden aangesneden. KRO-televi- siepater Grollenberg is presentator van „Christus voor Alleman", waar in d.e invloed van de figuur van Christus als mens, waarin wij God gaan zien en ontmoeten, met de kij ker wordt besproken. Na het jour naal een reportage over de universi teit van Leuven, die de laatste tijd onderwerp is van een hevige strijd tussen Vlamingen en Walen. Een luchtig stukje amusement wordt ge bracht door de grappige Japanse tweeling „The Peanuts". We blijven in de buitenlandse sfeer want de fa milie Cartwright komt opdagen met de reeks „Bonanza". Daarna komen de mannen van Brandpunt nog een uurtje babbelen. Aandacht wordt o. 771. besteed aan de nieuwe film „Hei Gangstermeisje". NED. II: Antoon van Hoof zet de populaire serie „Zoo Zoo" voort. Hi? heeft een bezoek gebracht aan de echte Zoo, ill. die in Whipshade in de buurt van Londen. Een andere reeds van het vorige jaar bekende uitzending is AVRO's Danstest. Hoofdschotel van de vrijdagavond is de Dean Martin show. De bekende Amerikaanse TV-ster ontvangt van daag Frank Sinatra. En daarmee is de avond dan al weer om, voor zo ver men tenminste na het tweede journaal nog niet naar de herhaling van de Teleac cursus over de Kern fysica wil zien. ZATERDAG 15 OKTOBER. NED. 1: Na het nieuws en Pipo is het uurtje tussen zeven en acht weer helemaal voor de goede vriend van jong en oud, Swiebertje, die een ex tra lang avontuur beleeft. Na het journaal tien minuutjes „Attentie", waarna weer een paar andere grap penmakers van naam, nl. Stiefbeen en Zoon. Deze aflevering draagt de ondertitel: „Achteruitstrevend per soon". Zoon Stiefbeen is in de poli tiek gedoken en heeft tegen de zin van zijn vader de afdeling van de Partij van de Arbeid thuis uitgeno digd voor een vergadering. Nieuw van opzet is het programma ,,'t Blijft Hollands", waarbij de kijker zelf be trokken is, doordat hij vragen kan beantwoorden of verzoeken kan in zenden. Voorts op deze NCRV-avond nog een nieuwe rubriek en wel Close Up, die de „kennismaking wil aan bieden met een of twee mensen in wie wij onszelf, onze situatie en de samenleving herkennen". Tot slot van de avond het satirische pro grammaatje Farce Majeure. Na het laatste journaal stelt de KRO ons nog in de gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe bisschop van Haarlem mgr. Zwartkruis. NED. II: Rawhide hoort nu al ge ruime tijd thuis op de zaterdagavond van de VARA. Opnieuw een span nend avontuur in deze serie, waar van het overigen^ de vraag is of hy nog lang zal blijven lopen, nu Gil Favor bij een ongeluk is verdron ken. De aflevering van vanavond is getiteld „De Kunstminnaar". Na 25 minuten „Achter het Nieuws" het derde deel van de „Graaf van Monte Christo", getiteld „Een gevaarlijke reis". Tot slot van de avond een kort amusementsprogramma met liedjes die allemaal over de liefde gaan en worden gezongen door Marianne Faithful I, Julie Felix, Buffy Sainte Marie en Beverly Todd. VRIJDAG 14 OKTOBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 12.00 De Boerderij; 19.00 Nieuws19.01 Pipo; 19.05 Telixer; 19.35 Christus voor alleman? 20.00 Journaal- 20.20 Leuven; 20.45 Vee liefs uit Tokio; 21.10 Bonanza; 22.00 Brandpum; 22.20 Journaal. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Zoo Zoo; 20.25 Danstest '67; 21.05 Tele- vizier: 21.15 Dean Martin show; 22.05 Journaal; 22.30 Teleac. ZATERDAG 15 OKTOBER. NED. 1: 16.00 U ziet maar; 17.00 Kinderprogramma; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Swiebertje; 19.50 John Steensma; 20.00 Journaal- 20.20 Attentie; 20.30 Stiefbeen en Zoon; 21.05 Het blijft Hollands; 21.55 Clo se-up; 22.20 Farce majeure; 22.40 Morgen is het zondag22.45 Jour naal; 22.50 Gesprek met de nieuwe bisschop van Haarlem. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Raw hide; 20.50 Achter het nieuws; 21.15 De graaf van Monte Christo; 21.40 Liefde in liedjes; 22.05 Journaal. aixN'JXHdAav De zacht maar betrouwbaar werkende ABDIJSIROOP (Ak kersiroop) jaagt die gevaarlijke griephoest weg uit Uw gezin. 's werelds beste hoestsiroop ZONNEMAIRE De vorige week gehouden col lecte voor de reklassering heeft op gebracht f 50,33. ZIERIKZEE Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het prope deutisch examen civiel-ingenieur, de heer J. B. Elzerman te Zierikzee. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Burgemeester Kastelein herdacht rnr. C. J. B. du Croo ZIERIKZEE, 11-10. Burgemees ter D. W. Kastelein heeft na opening van de dinsdagavond onder zijn lei ding gehouden gemeenteraadsverga dering. een gevoelvol in memoriam gewijd aan de in de nacht van maan dag op dinsdag in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis overleden mr. C. J. B. du Croo, die vanaf 1932 tot 1939 zitting in de raad had voor de Libe rale Staatspartij, waarna hu 17 jaar r tot 1956 - de gemeente diende als wethouder. De voorzitter memoreerde in een korte necrologie, dat mr. du Croo in 1899 in Gorinchem werd geboren. Hij vestigde zich op 31 oktober 1924 te Zierikzee, huwde twee jaar later en deed in 1932 zijn intrede in de raad; die hij 24 jaar diende. De heer du Croo was verder voorzitter van het College van Regenten van het Bur gerweeshuis, voorzitter van de Vere niging „Ambachtsschool Schouwen- Duiveland". Mei name dienen in de ze opsomming echter genoemd zijn prolc verdiensten voor de gemeente Zierikzee. Vooral in oorlog en ramp heeft hij zijn beste krachten ingezet voor de stad - waaraan hij bijzonder was gehecht - en zijn inwoners. „We willen hem eren om zijn grote gaven en om zijn velerlei aktiviteiten Êen belangrijk inwoner is van ons heengegaan. Dit stemt tot di'oefheid en op dit moment gaan onze gedach ten uit naar de nabestaanden, inzon derheid zijn echtgenote, die wij de ".rmisbare troost toewensen", aldus burgemeester Kastelein. De toe spraak werd staande door de raads leden aangehoord. Nadien werden enkele ogenblikken stilte in acht ge nomen. Extra filmavond Zierikzeese Concertzaal en Z.V.U. Op vrijdag 14 oktober a.s. wordt door de Concertzaal te Zierikzee, in samenwerking met de Z.V.U. en ,Mondragon" een extra filmavond georganiseerd. Vertoond wordt een originele en amusante film van de „nouvelle-vague" regisseur Jean-Luc Godard, en wel „De Clan van Parys" („Bande a Part"). In de hoofdrollen: Anna Karina, Sami Frey en Claude Brasseur. De film verhaalt de geschiedenis van drie sensatiebezoekers. Franz (Sami Frey) heeft op een avond school Odile (Anna Karina) leren kennen die bij een alleenwonende dame werkt. Odile heeft hem ver teld dat bij haar thuis in een kast stapels geld liggen van een ongere gelde bezoeker. Hij laat zijn vriend Arthur (Claude Brasseur) ook ken nis maken met Odile en deze weet het meisje in te palmen. De vrienden besluiten het geld uit de kast te ro ven. Odile is daarvoor nogal ont daan, maar wordt door het tweetal overheerst. Thuis krijgt Arthur te doen met zijn oom, een gewezen ge vangenisboef, die van Franz gehoord heeft dat Arthur een of andere slag gaat slaan. Met de hardhandige hulp van een vrbegere legioensoldaat perst oom de feiten uit Arthur. Uit vrees dat zijn oom hem voor zal zijn. haalt Arthur Franz over om de operatie direct uit te voeren. Tot hun woede blijkt echter de kamer met het geld op slot te zijn. De vol gende avond komen zij terug met ge reedschap, maar Odile's mevrouw blijkt onverwacht thuis te zijn. Ar thur knevelt haar en sluit haar op. De kast met geldblijkt helaas leeg te zijn. Als Arthur de vrouw des huizes wil ondervragen blijkt zij gestikt te zijn. Het drietal gaat er in paniek vandoor. Maar even later wil Arthur toch terug om het huis beter te onderzoeken. De anderen zien hoe hij bij het huis de gewezen legionnair aantreft. Hij schiet en de ander schiet, beiden vallen dodelijk gpwond neer. Franz en Odile maken zich uit de voeten en weten een boot naar het buitenland te nemen In doorgaans goed ingelichte kringen in Saigon is woensdag ge zegd dat na het aftreden van minis ter van gezondheid Ngoejen Ba Kha, nu zeven ministers hun ontslag heb ben aangeboden. ADVERTENTIE Hebt u al een ABN.Spaarbiljet1966/71 genomen? Dit betekent een samengestelde interest van 6,9 procent per jaar. Dat is sparen met groeikracht! Folders en nadere inlichtingen bij al onze kantoren. (Nederlandsche Handel-Maatschappij-DeTwentsche Bank) Sunsilk haarversteviger ..daarmee windt u ze om uw vinger I Plan voor economische bond tussen Oost- en West-Dnitsland HAMBURG. 12-10. De plaatsver vangende voorzitter van de sociaal democratische oppositie in west- Du itsland. Herbert Wehner. heeft gepleit voor een economische bond tussen de twee delen van Duitsland, zonder dat dit een verandering in de respectieve politieke stelsels zou be hoeven te betekenen. In een vraag gesprek in het tijdschrift „Deut- sches Panorama" noemde hij dit een mogelijkheid om het Duitse vraag stuk over het dode punt heen te hel - pen. „De verantwoordelijkheid van de vier mogendheden mag voor ons geen voorwendsel zijn om niets te doen. Do initiatieven moeten van Duitse kant uitgaan", aldus Wehner. 50. „De Gong des Doods"? herhaalde Aram, „de gong die het hele eiland zal vernietigen als er op geslagen wordt, is daarin het knalpoeder verwerkt? Dat lijkt mij onwaarschijnlijk, er zou een veel te grote hoeveelheid van nodig zijn om een heel eiland weg te vagen". „Dat is zo", gaf Lode toe, „maar die vernietiging zou ook niet komen door het knalpoeder, maar door een botsing van water en vuur. Er is een plaats in de vul kaan, waar slechts een dunne bergwand het aardse vuur van dc zee scheidt. Op die plaats is een ruimte uitgehouwen, waar een reusachtige hoeveelheid van dit poeder is opgeslagen. Een slag op de Gong des Doods zou dit poeder ontsteken en als ge volg van de ontploffing zou de zwakke wand bezwijken. Met geweld zou de zee in de berg dringen en bij de vreselijke strijd tussen vuur en water zou de vulkaan uit een barsten, het eiland in zijn ondergang meesleurend". Onwillekeurig was hem bij deze beschrijving het angstzweet uitgebro ken. „Moge de gong nooit gebruikt wor den", mompelde hij, zich het voorhoofd af wissend. „Ja", zei plotseling een koele, heerszuch tige stem, „moge zij nooit gebruikt wor den"! En opkijkend zagen zij Maya, die onhoorbaar was binnengekomen. Zij hief dc gouden sleutel, die zij altijd bij zich droeg, plechtig op cn keck van Harald naar Aram. „Moge ik nooit genoodzaakt zijn om met deze sleutel de zwarte deur te openen en af te dalen naar de plaats waar zich de Gong des Doods bevindt"!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7