Oostenrijkse woningen en winkelcentrum Renesse aan de orde STREEKNIEUWS TWEEDE KAMER: De ziekenfonds verzekerden Scherpe kritiek aan het adres van jeugdige vakantiegangers te Renesse SCHERPE MOTIE TEGEN KOEKOEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 oktober 1966 Nr. 19674 Gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE, 12-10. Onder voor zitterschap van burgemeester II. J. Everwün werd een zeer langdurige raadsvergadering gehouden. Begon nen om 9.00 uur werd het 13.30 uur voordat de raadsleden het gemeente huis weer verlieten. In deze vergadering is een slui merende zaak plotseling weer ac tueel geworden. By de begrotings wijziging vroegen b. en w. nl. f 10.000 vcor het opknappen van een aantal Oostenrijkse woningen, waarvan een bedrag van f 8.000 door de eigen dienst verloond zou kunnen worden. Deze gelden zouden uit de saldi-re- serve genomen kunnen worden. De heer Padmos vroeg of dit Oos tenrijkse woningen in Renesse betrof of voor het Oostenrijkse dorp bij de vuurtoren. Spreker meende dat in Haamstede ratiowoningen werden gebouwd om de Oostenrijkers aldaar te vervangen. Indertijd was het niet mogelijk om ratio-bouw in Renesse te verwezenlijken omdat Haamstede er op wachtte. De voorzitter ant woordde dat het de 22 woningen in Haamstede betrof, die door buiten gemeentenaren voor 't seizoen wor den gehuurd. De voorz. zeide verder dat b. en w. volop bezig zijn om deze woningen in eigendom te krijgen. Daarvoor was hij nog kortgeleden ten departemente. De heren aldaar zouden een kijkje komen nemen doch wegens ziekte van één (de be langrijkste) hunner werd dit nog steeds uitgesteld. Het is echter wel gebleken dat slopen, verkavelen van de grond en nieuwbouw verschrik kelijk duur zou worden. Voor per manente bewoning zou spreker deze andere 47 woningen niet meer willen bestemmen. In het kort memoreerdo de voorzitter nog eens de doelstel ling van deze nood-woningen. Eer ste bestemming was rampslachtof fers, vervolgens kregen ze een re creatieve bestemming, doch het ont breken van huurwoningen was oor zaak van permanente bewoning. De zomerverhuur brengt veel meer op. De heer Hendrikse was van me ning dit doel toch niet te moeten na streven. „Er zijn veel meer Oosten rijkers dan er ratio-woningen ter be schikking komen en veel mensen willen er dolgraag blijven wonen. Het winstbejag met onze dure grond en woningen gaat naar de buitenge meentenaren die de woning verder onderverhuren", aldus de heer Hen drikse. Het gaat om noodwoningen Nogmaals hamerde de voorzitter er op dat het noodwoningen zijn en ze moeten zo spoedig mogelijk leeg. Het college zal zich echter nader moeten beraden, wat inhoudt dat de woningen in goede toestand moeten blijven. De heer Kloosterman meende voor deze woningen een andere exploita tie op te moeten zetten en hij noem de het een onverstandige kaart om er f 10.000 tegen aan te gooien. De voorzitter zeide dat de zomerhuur- prijs verhoogd wordt van f 1000 tot f 1250 per woning. Indien alle Oos tenrijkers dit bedrag zouden opbren gen wordt een sluitende exploitatie mogelijk. Momenteel is alles maar geredeneer voor de toekomst. Als de plannen met het Rijk doorgaan dan kan in 1967 een voorstel van b. en w. verwacht worden over nadere doel stelling der woningen. Het speet de heer Hendrikse zeer dat deze f 10.000 naar de woningen der buitengemeentenaren gaan, doch de voorzitter merkte op dat de per manente woningen regelmatig in herstel zijn gebleven. De voorzitter begreep niet waarover de raad zich zo druk maakte. Hetgeen de heer Kloosterman ontlokte dat door on derverhuur van buiten-gemeentena ren deze er voor niets wonen en de gemeente heeft geen sluitende ex ploitatie. Wethouder van Waveren noemde als onderverhuurders een aantal rond de 4. Indien de huur nog hoger moet dan zullen vele woningen on- verhuurd blijven. De heer Klooster man meende toch dat de zakelijk heid in het gemeentebeleid niet over het hoofd gezien moet worden. De heer Dalebout opperde het plan om de onderverhuurders extra te laten betalen zoals op partikuliere terrei nen het geval is. De voorzitter zei toe een en ander te zullen bekijken en voor 1967 zul len geen Oostenrijkers meer uit de „zomersfeer" gehaald worden voor permanente bewoning. Met het voor stel om deze f 10.000 te besteden voor een opknapbeurt ging een ieder akkoord. Winkelcentrum Renesse Een ander punt waarover lang en breedvoerig gesproken werd. was het winkelcentrum in Renesse, een zaak die reeds kort na de oorlog is opge zet en nog steeds niet gerealiseerd kon worden. Het laatste besluit hier over beoogde de bouw van het com plex, waarna winkel voor winkel verkocht of verhuurd kan worden. De eigen middenstand had de voor keur. De voorzitter merkte op dat de eigen middenstandsmensen niet hard liepen totdat twee serieuze kandida ten zich meldden. Eén ervan, een slager viel af omdat deze daar ook zijn stallen en slachtplaats wilde bouwen hetgeen onmogelijk was. Al leen een kapper bleef over en deze heeft haast om te bouwen. De wijze van bouw bestaat uit twee complexen winkels met daar tussen een winkelstraat alleen toe gankelijk voor voetgangers. De bo venbouw dient tot woning en elke winkel krijgt een aparte ingang voor het bereiken der woonvertrekken boven. B. en w. hebben nu het strak ke schema laten varen en er wordt begonnen met de bouw van één com plex, waarbij dan al naar behoefte winkel voor winkel gebouwd wordt. De kapper krijgt de keus en een an der gegadigde moet dan daarnaast aansluiten net zo lang tol de rij vol is. Dc voorzitter dacht met dit plan de middenstand van dienst te zijn geweest doch hel werd niet gewaar deerd. Voorlopig zal een noodstraat aangelegd worden voor aanvoer van bouwmaterialen. Elke bouwer kan zoveel breedte nemen als hij denkt nodig te hebben. Dit antwoordde de voorzitter aan de heer Hendrikse, die volkomen begrip had voor het nieuwe plan. Dezelfde vragensteller vroeg of de middenstanders uit Westerschouwen nog de voorkeur hebben, hetgeen de voorzitter toezegde, doch met als uiterste datum: 31 december 1966. Dan kan iedereen hier dus bouwen en speelt de aard van het bedrijf geen rol meer. De voorzitter zei: „We kunnen niet blijven wachten totdat de eigen mid denstand deze rij vol bouwt". Op een vraag van de heer Kloos terman naar de vestiging van ho recabedrijven moest de voorzitter negatief antwoorden. Wel zou b.v. een banketbakker een lunchroom kunnen hebben. De heer Steur zag liever de bouwaanvoer achter de winkels langs, doch de voorzitter meende dat er dan te veel kapot ge reden zou worden. Ook het parkeer probleem, n.a.v. een vraag van de heer Kloosterman, wordt nog nader bezien. Voor de boomgaard van v. d. Slikke kan geen Incoret-subsidie verkregen worden en bovendien zal het publiek er toch aan moeten wen nen dat ze buiten de kernen moeten parkeren. De heer Hoogerhuis wees op parkeermogelijkheden vlak bij het winkelcentrum. De dakhoogte komt in één lijn te liggen, was het antwoord op een vraag van de heer Kalkman. Bezwaren De heer Hoogerhuis had toch wel wat bezwaren. Hij noemde dit cen trum een bijzondere zaak. Renesse zette het op; Westerschouwen zette de plannen voort, er kwamen rap porten, er kwam een commissie van advies die snel weg moest omdat b. en w. dit zelf wel zouden opknappen. Spreker was van mening dat indien b. en w. waren doorgegaan op het winkel-voor-winkel-plan, dan reeds lang winkels klaar waren geweest. Er had een betere verstandhouding moeten zijn tussen de middenstand en b. en w. en de commissie van ad vies had moeten blijven. „Ik dring dan ook met klem aan op heroprich ting van de commissie van advies, omdat b. en w. dit niet alleen kun nen doen en zo maar winkels aan nemen". Een en ander was volgens spreker voorgelegd aan de Kon. Ned. Middenstandsbond, die adviseerde voor méér samenwerking tussen b. en w. en de middenstand. Een andere mening had de heer Hendrikse. Hij meende dat de mid denstand geruime tijd de kans kreeg en hij ziet het nut er niet van in om een adviescommissie terug te roe pen. De gemeente heeft hier haar taak volbracht. Er waren volop kan sen voor de eigen middenstand en daarom moet nu ieder vrijgelaten In raad Westerschouwen: WESTERSCHOUWEN, 13-10. „Re nesse wil niet een verzameloord wor den van rotzooi zoals dit jaar het ge val was. We stellen geen prys op al lerlei gespuis uit de grote steden, waarvan velen uit gegcede kring ko men. Ik vind om half twaalf bin nen zijn cp een camping moet ver- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De bepaling dat pech met een voertuig in de (nieuwe) Coentunnel in Amsterdam geld kost is van kracht geworden. Wie met zijn auto in de tunnel of op de afj ritten niet verder kan zal tegen be taling van f 30,- als het in de tunnel gebeurd of f 25,- als het buiten de tunnel gebeurd door de brandweer worden weggesleept. AMSTERDAM. Een met alle denk bare middelen gevoerde actie om studenten aan een kamer te helpen, gevoerd door de studentenraad van de vrije universiteit in Amsterdam, heeft maar weinig succes gehad. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 70-jarige J. H. van der Voet uit Poeldijk overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk, waarbij hij betrokken was. ROTTERDAM-ROZENBURG. Woensdag heeft het Amerikaanse concern Amax (American Metal Cli max) in het Europoortgebied een fa briek geopend voor de verwerking van molybdeen produkten ten behoe ve van de staal- en chemische indu strieën. DEN BOSCH. Paus Paulus heeft mgr. drs. J. Bluyssen, voorheen wij bisschop en laatstelijk kapittel vi caris van Den Bosch, benoemd tot de nieuwe bisschop van dit diocees. Mgr. Bluyssen verblijft momenteel in Rome voor de vergadering van de liturgische raad. Hij wordt de 25ste oktober in ons land terugverwacht. RHENEN. De 78-jarige mevrouw De Mon-de Jong uit Rhenen is, toen zij dc Herenstraat in Rhenen over stak door een personenauto gegre pen. Zij sloeg over de motorkap en werd enkele tientallen meters mee gesleurd. Bij aankomst in het zieken huis te Veenendaal bleek zij reeds te zijn overleden. UTRECHT. In Utrecht studeren ,'h; s 11.500 studenten, van wie er ree veer 45t»rt r<n kamer zoeken. De Stichting Studentenhuisvesting be schikte op 1 oktober over 1060 ka mers. zodat er een tekort is van on geveer 3500 kamers. worden wie er wil bouwen. Het heeft lang genoeg geduurd. De rente wordt steeds hoger. Deze uiteenzetting van de heer Hendrikse deed de heer Padmos op merken: „Zit u hier voor uw eigen burgers of voor de buitengemeente naren"? Antwoord van de heer Hen drikse: „Net als u". De heer Steur .sprekend namens de V.V.D.-fractie, zeide niet gebon den te zijn als raadslid aan de me ning van de middenstandsvereni ging. „Iedere middenstander had en heeft zijn kans". Antwcord voorzitter Hierna antwoordde de voorzitter de heer Hoogerhuis. „De adviescom missie moest niet gauw weg. De he ren zijn zo lang mogelijk geraad pleegd en uit een bepaald standpunt resulteerde een wederzijds akkoord. De raad aanvaardde dit en het werk was voor de commissie gedaan. Wat de oorspronkelijke opzet van het cen trum betreft, zoals de heer Hooger huis dit naar voren bracht: we zijn er nu weer heel dicht bij, alleen met een strak schema voor een mooi ge heel". De voorzitter ontkende ten stelligste dat er te weinig samen spraak was tussen b. en w. en de middenstand. Vorig jaar was een speciale vergadering belegd, waar alles nog eens doorgepraat werd. „U werd in het openbaar belang hier gekozen om de gemeentebelangen te behartigen en niet de middenstands vereniging". Aldus de voorzitter, die er nog eens op wees dat het college er voor zal zorgen dat het winkel centrum geen dwaze ontwikkeling gaat krijgen. Wethouder v. d. Klooster vulde in het kort een en ander aan. In 1961 is reeds gezocht naar een definitieve oplossing, doch de middenstand schoof het op de lange baan. „Een kotje hier en een keukentje daar bij bouwen als uitbreiding voor de be staande winkelpanden en niet luis teren naar de raad om in het win kelcentrum te gaan bouwen. Zo ging het". Aldus de wethouder. De heer Hoogerhuis meende dat de weg nu open lag voor alles wat maar komen wil, doch de voorzitter vroeg een vast vertrouwen te hebben in de door b. en w. te volgen weg. Nog maals vroeg de heer Hoogerhuis om een adviescommissie die de toekomst kan bespreken met b. en w. „Rotter dam kan ook niet zonder; een bouw vakker wil zijn loon ook niet door b. en w. bepaald zien", merkte de heer Hoogerhuis op. „We hebben voldoende contacten gehad met middenstandsorganisaties elders om een beleidslijn uit te stip pelen die juist is", aldus de voor zitter. „Na 1 januari is dus iedereen vrij die hier wil komen"? vroeg de heer Hendrikse tenslotte. „Akkoord", zei de voorzitter, „mits geen dwaze din gen zich voordoen". Met de nieuwe zienswijze van b. en w. verklaarden alle aanwezigen zich tenslotte akkoord. plicht gesteld worden. Zelf heb ik gezien dat ze 'smorgens om zes uur de camping binnen reden met him brommers". Deze uitlatingen aan het adres van de jeugd die deze zomer te Ren'esse met vakantie was kwamen uit de mond van het raadslid L. C. Hooger huis aan het slot van de raadsverga dering van Westerschouwen. Het raadslid Was van mening dat cam ping-eigenaars zelf moeten inzien dat dit zo niet „door kan blijven gaan". Hij verlangde in dit verband van b. en w. op korte termijn af doende maatregelen want, aldus de heer Hoogerhuis, „we moeten zorg dragen voor een gezonde vakantie sfeer en ons niet laten regeren door groepen jongelui van 16 tot 22 jaar". „Waardeloos" De t.v.-film over Renesse, uitge zonden in mei van dit jaar, betitelde de heer Hoogerhuis als „waardeloos" omdat alleen de „slechte kant" van Renesse was getoond. Hij meende verder dat wie in de raad zegt „je moet de jeugd van tegenwoordig wat gunnen", zeker nog nooit „over Am sterdam heeft gelezen of nog minder gezien". De heer Hoogerhuis betreurde ook de drukte in het Dorpshuis, het ver slepen van fietsenrekken, omgooien van bloembakken, vlaggestokken in tuinen plaatsen enz. en de gang van zaken met betrekking tot de dans tent. De heer Hoogerhuis had nooit kunnen denken dat een badplaats zo als Renesse in een paar jaar zo kon achteruitgaan. „Maar dat konden de bestuurders toen nog niet weten want toen waren er nog geen pro vo's, langharigen, tieners en nozems". Na afloop zei de voorzitter zich te willen distanciëren van het enkele malen door spreker gebruikte woord „rotzooi". „Laat het op ons bezin ken; ik hoop dat spreker in de vol gende vergadering met constructieve voorstellen zal komen voor andere maatregelen", aldus de voorzitter. McNamaia in Vietnam DONG HA, 13-10. De Amerikaan se minister van defensie. McNamura is donderdag 3 km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vielnam geland. Hij had de nacht doorgebracht aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Oriskany, dat in dc Golf van Tonkin voor de Noordvictnamese kust ligt. In het gebied waar hij nu is aange komen zouden de Amerikaanse mari niers sinds juli 1.090 Noordvictname se militairen hebben gedood. ZIERIKZEE Loterij Welfare-werk Rode Kruis Dinsdagavond vond de trekking plaats van de door het Welfarewerk opgezette loterij. De trekking vond plaats onder leiding van notaris J. J. van den Ende. De uitslag wordt ge publiceerd in ons volgend nummer. Aan het slot sprak de secretaris penningmeester, de heer H. Uijl, woorden van dank aan het adres van b. en w. voor de verleende toestem ming; aan notaris van den Ende voor diens belangeloze medewerking; aan de dames van het Welfarewerk en die van de Rode Kruis Kolonne en ten slotte aan de inwoners van Zie- rikzee voor de wel zeer vlotte af name van de 800 loten. Bejaardenmdidag N.C.V.B. Een groot aantal bejaarden verza melde zich woensdagmiddag in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, ter bijwoning van de maandelijks door de N.C.V.B.-afdeling georgani seerde bijeenkomst. Na een gevoel volle meditatie van de waarnemend presidente mevr. Hack, vertelde de heer M. J. Bij de Vaate bij een groot aantal kleuren-dia's over door hem gemaakte reizen naar Scandinavië, Frankrijk, de Alpen en de Dolomie ten. Vergadering afd. C.P.B. In het Ned. Hervormd vereni gingsgebouw kwamen woensdagmid dag de leden van de Chr. Platte- landsbond bijeen onder leiding van de presidente mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke. Nadat de vergade ring op gebruikelijke wijze was ge opend, kon zij een groot aantal da mes welkom heten. Een bijzonder woord van welkom ontving de spre ker ds. Westerink te Kerkwerve. De presidente riep de leden op deel te nemen aan de werfactie, die mo menteel in het gehele land wordt ge houden. Cok gaf zij nog enige inlichtingen betreffende de te houden kadercur sus. Het woord was hierna aan ds. Westerink, die sprak over het on derwerp: „Wij, de onzen en het ge bed". Bij ons is het meestal gewoon te te bidden met gevouwen handen en gesloten ogen, in geknielde hou ding of staande, maar in andere stre ken heft men de handen met de handpalmen ten hemel. De predikant besteedde hierna aandacht aan het persoonlijk gebed en het gebed in de huiselijke kring. Hij achtte het geza menlijk gebed in de huiselijke kring zeer belangrijk voor het opgroeiend gezin, daar dit duidelijk de geestelij ke band versterkt. Verder werden nog enkele richtlijnen gegeven om kleine kinderen te leren bidden. Het onderwerp maakte diepe indruk op de aanwezigen en verschillende vra gen werden hierna op bevredigende wijze door de spreker beantwoord. Na dankwoorden van de presidente, volgde bestuursverkiezing in ver band met het aftreden van mevrouw J. Boogert-van der Weele. In haar plaats werd gekozen mevrouw K. v. d. Bijl-Kik te Brouwershaven. Vier nieuwe leden traden toe tot de af deling. Na gemeenschappelijk zin gen van Psalm 68 10, sloot de pre sidente de vergadering met dankge bed. HAAMSTEDE Collecte De collecte ten bate van de reclas sering heeft in Haamstede f 135, opgebracht. NIEUWERKERK De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte alhier heeft opgebracht f 275,62. BRUINISSE Herstel glooiing van gemeentehaven Met de uitvoering van het herstel van de glooiing van de gemeenteha ven te Bruinisse, die beschadigd werd tijdens de decemberstormen van 1965 zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt. Tekort aan personeel bij de Dienst Noord-Zeeland van de Cen trale Dienst van Bouw en Woning toezicht en Gemeenteewrken Was oorzaak van het langer duren van het besteksklaar maken van dit werk Dit was ook het geval met een an der werk dat nodig moet worden uit gevoerd, namelijk het aanbrengen van een bitumen slijt en deklaag op het wegdek van de dijk langs de ge meentehaven vanaf „Het Veerhuis" tot de weg naar de Grevelingenbrug. Daarvan hebben nu ook de stuk ken de gemeenteraadsleden bereikt, maar het seizoen is nu wel zover verstreken, dat het uitvoeren van bi- DEN HAAG, 13-10. Dc Tweede Kamer heeft gisteren (woensdag), tij dens de voortgezette algemene poli tieke beschouwingen, in een motie haar scherpe afkeuring uitgesproken over het optreden van de leider van de Boerenpartij, dc heer Koekoek. De liberale fractieleider mr. Toxo- peus diende, toen de heer Koekoek in gebreke bleef te bewijzen dat er in dc vijf grote partijen, gedeputeer den, wethouders en gemeenteraads leden zitten die lig van dc NSB zijn geweest, een motie in die door negen fractievoorzitters werd ondertekend. De motie luidt als volgt: „De ka mer, gehooid de besprekingen, ge hoord de door de heer Koekoek ge uite beschuldiging aan het adres van de heer R. Zegering Hadders, als zou de heer Zegering Hadders een of meer geallieerde piloten hebben ver raden aan de vijand en de medede ling van de heer Koekoek dat het hem bekend is dat de heer Zegering Hadders te dier zake in hoogste in stantie is vrijgesproken; spreekt er haar scherpe afkeuring over uit dat de heer Koekoek de door hom aan het adres van de heer Zegering Had- tumineuze werken in verband mei de weersgesteldheid naar het voor jaar zal moeten verschoven. Nieuwe weerhaan op kerk Bij een storm in 1965 waaide de torenhaan van de dakkapel van de kerk der Gereformeerde Gemeente, Sedert kort prijkt een nieuwe geheel vergulde haan weer op de oude plaats. Mosseljchepen liepen schade op bij botsing Iedere mosselzaadcampagne zijn er schepen die averij oplopen. De mosselzaadvisserij van maandag 10 oktober maakte daarop geen uitzon dering. Ditmaal waren het onder meer twee mosselschepen uit Brui nisse, die averij opliepen. De Bru 23 van de firma Gebrs. Jumelet kwam op het Amsterdam-Rijnkanaal tij dens een mistperiode in aanvaring met de Bru 40 van de heer Joh. van den Berg Wz. (fa. J. van den Berg- Jumelet). De Bru 40 kreeg schade aan de achtersteven en de Bru 23 aan de voorsteven. Beide schepen waren van de Waddenzee op weg naar Zeeland en geladen met mos selzaad. Bevolking en werkgelegenheid in de E.E.G. DEN HAAG, 13-10. De bevolking van de Europese gemeenschap is in 1965 met 1.872.000 mensen gestegen tot 183.569.100, dat is nagenoeg een procent. Ook de werkgelegenheid nam weer toe, zij het in langzamer tempo dan het voorgaande jaar. Ne derland heeft van de zes gemeen- schapslanden nog steeds de grootste bevolkingsaanwas, in 1965 1,3 pro cent - ruim boven het gemiddelde van één procent dus. België bleef cr het verst onder met 0,8 pel., aldus een publicatie van de voorlichtings dienst der Europese gemeenschap pen. Kleine Olmypische Spelen in Mexico MEXICO CITY, 12-10. Zonder offi cieel vlagvertoon zijn woensdag de kleine Olympische spelen in Mexico geopend, waarvan de wedstrijden tot 20 oktober zullen duren. Men zou deze sportmanifestatie kunnen beti telen als „spelen van de soberheid" of om een ander aspect te benadruk ken: „spelen van de wetenschap". Ze zijn sober, omdat het van de „echte" Olympische spelen bekende vlagver toon ontbreekt, daar de organisato ren hebben gezegd: „Dit zijn spelen voor sportlui en niet voor landen". Zelfs zullen bij de ceremonie de volksliederen niet klinken. Minister ontvangen met spreekkoor AMSTERDAM, 12-10. Toen mi- nister Diepenhorst woensdagmorgen bij het RAI-gebouw in Amsterdam kwam voor de openingsplechtigheid voor het nieuwe gebouw van de vrije universiteit, had zich bij de ingang een dertigtal jongelui verzameld, die middels spreekkoren hun afkeuring kenbaar maakten over het beleid van de minister van onderwijs. De politie trad tegen deze jongelui op en heeft een van hen meegenomen voor het opmaken van proces-verbaal wegens het verstoren van de openbare orde. Krijgt Noord-Holland regionale televisie? ALKMAAR, 12-10. Aan de hand van een rapport van een studiecom missie onder leiding van de consu lent-directeur van de culturele raad Noord-Holland, mr. H. van Ree, heeft de culturele raad in een adres aan Gedeputeerde Staten een plei dooi geleverd voor een regionale te levisie in deze provincie. Na een aanloopperiode, waarin aan regionale actualiteiten een half uur per week zou moeten worden be steed, zou de tweede fase dienen te volgen met twee uur per week van zes tot acht uur in de avond. Het sinds het voorjaar waar te nemen herstel op de handelsbalans van de Europese Economische Ge meenschap heeft zich in juli en waarschijnlijk ook in augustus voort gezet, aldus deelt de Europese com missie mede in het donderdag in Brussel verschenen maandverslag over de economische ontwikkeling van de „zes". ders geuite beschuldiging niet heeft teruggenomen, onder aanbieding zij ner verontschuldiging, ondanks zijn wetenschap van de ter zake door de hoogste bevoegde rechterlijke instan tie uitgesproken vrijspraak; en gaat over tot de orde van de dag". De heer Koekoek had eerder enke le namen opgesomd van oud-NSB'ers die naar zijn zeggen thans openbare functies bekleden. Hij noemde de heer G. Ponsen in Eygelshoven die tot 10 jaar gevange nisstraf was veroordeeld en voor tien jaar uit het aktieve- en passieve- kiesrecht was ontzegd wegens lid maatschap van de NSB, de jeugd storm en later van de Duitse krijgs macht. Deze man was kandidaat voor de gemeenteraad van Eygelshoven en zijn kandidatuur was gesteund door de gewestelijk secretaris van de P.v.cLA. Prof. Schermerhorn sprak op dagen van landbouw en maat schappij, het voorportaal van de NS B. Vervolgens noemde de heer Koe koek dc heer A. de Vree, wethouder voor de CHU in Bcrkel-Roderijs die lid van de NSB was en voorzitter van do landstorm. De oud-gedcputcerde voor de KVP Aardappelen werden goedkoper DEN HAAG. 12-10. De aardap- pelprijzen die de gehele zomer aan de hoge kant zijn geweest, zijn nu ge zakt. In Amsterdam en Den Haag, zo deelt het Produktschap voor Aard appelen mee, lagen ze op 15 septem ber acht negen cent per kilo lager dan half augustus. Op 15 september kostten de Bintjes in Amsterdam tussen de 26 en 40 cent per kilo, de middenprijs was 32 cent; in Den Haag tussen de 22 en 35 cent, mid denprijs 28 cent. Eigenheimers kost ten in Amsterdam tussen de 33 en 45 cent, middenprijs 37 cent; in Den Haag tussen de 25 en 38 cent, mid denprijs 32 cent. „Evangelische Volkspartij" (A.R.F.) EINDHOVEN, 12-10. De Anti-Re- volutionaire Partij gaat in de nabije toekomst als ondertitel de naam „Evangelische Volkspartij" voeren, als het bestuursbesluit daartoe door de partij wordt goedgekeurd. Partij voorzitter dr. W. P. Berghuis maakte dit te Eindhoven bekend in de dies rede welke hij woensdagmiddag in het academisch genootschap hield voor de Societas Studiosorum Eind- hoviencis. Nederlands rechter voorzitter scheidsgerecht DEN HAAG, 12-10. Mr. L. Erades, vice-president van de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, is door de regeringen van de Verenig de Staten en Canada bij gemeen schappelijk besluit benoemd tot voorzitter van een scheidsgerecht, dat zich zal moeten uitspreken over eisen tot schadevergoeding, die Amerikaanse bezitters van onroe rende goederen aan de zuidelijke oever van het meer van Ontario en de rivier de St. Laurens reeds jaren geleden tegen de Canadese regering aanhangig hebben gemaakt. DEN HAAG, 12-10. De huidige vorm van verplichte ziekenfondsver zekering is een kostbaar goed. Dit moet behouden blijven in het belang van de patiënt, de volksgezondheid, en van de economie. Er zijn maatre gelen mogelijk die kunnen leiden tot een besparing van 20 miljoen gulden voor de verplichte verzekering, een besparing die met een bijbetaling van 50 cent per x*ecept nauwelijks te bereiken zal zijn". Dit zei de heer J. I. Cohen uit Rotterdam, verte genwoordiger van de koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie (K.N.M.P.) in de ziekenfondsraad, op een in Den Haag gehouden persconferentie. Hij gaf een toelcihting op wat de voor zitter in zijn rede op de algemene vergadering van de K.N.M.P. met be trekking tot het eigen risico aan de orde heeft gesteld. De snelle lastenstijging van de ge neeskundige voorzieningen zouden vlogens de vloksgezondheidsnota 1966 het vraagstuk van het eigen risico onontkoombaar stellen. Daarmee is de K.N.M.P. het niet eens. Uit onderzoek van de heer Cohen is gebleken dat de ziekenfondspre- mei, - uitgedrukt in percentages van de loonsom, is gestegen van 4 procent in 1953 tot 5,8 procent in 1966. De kosten van zielcenhuisverpleging ste gen van 1.1 procent tot 2,46 procent; lie van andere versti*ekkingen, inclu sief beheer, van 2,9 tot 3,34 procent. Trekt men van de laatste lasten af de zogenaamde duurverstrekkingen (verpleeghuizen, kraamzorg) en past men een aftrek toe in verband met de sterk gestegen bedragen voor kostbare geneesmiddelen, dan resul teert een stijging van 2.8 procent in 1953 tot 2,9 procent in 1966. Daaruit concludeert de heer Co- hen dat - niet zoals dikwijls is be weerd - vooral de stijging der hono raria van de medici, de apothekers, het beheer der fondsen enzovoorts, de verhoging der ziekenfondspremie heeft veroorzaakt. De honoraria zijn gelijkmatig met de loonsom gestegen. Taarten op straat SANTA BARBARA (California), 12-10. Louter uit jolijt heeft de 23- jarige Leslie Escobar uit de vracht wagen, die door de 29-jarige Zuraw- ski werd gereden, ongeveer 20 slag roomtaarten op straat gekwakt voor de neus van de achter hen rijdende automobilisten. Dat gebeurde woens dag in Santa Barbara. Beiden zijn opgeschreven wegens verstoring van de openbare orde. in Limburg, Dings was in de ooi-log voedselcommissaris en plaatsvervan gend rijkscommissaris. In Harderwijk heeft de oud-NSB burgemeester mr. Vos zitting in de gemeenteraad als fractievoorzitter van de CHU, aldus de heer Koekoek, die ook nog de naam noemde van het Drentse statenlid Lambers. De ze WD'er was eveneens lid van de NSB, zo meende hij. Bij de behandeling van de motie verklaarde de heer Roolvink nog eens nadrukkelijk dat de heer Koe koek er niet in was geslaagd de vijf grote partijen in zijn beschuldiging te betrekken. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) zei in zake het geval Ponsen dat deze nooit raadslid, nooit lid van gedepu- t.n-dc staten is geweest en dat. hij \i enkele functie in de Partij van do Arbeid heeft bekleed. Dit zal de heer Koekoek moeten bewijzen, aldus spreker. De heer Schmelzer (KVP) merkte op dat de heer Koekoek niet heeft aangetoond dat de heer Dings tot de NSB heeft behoord. Do motie werd vervolgens aange nomen met 109 tegen 2 stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3