DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waarschijnlijk nieuwe poliogevallen op noordelijke Veluwe Vietnam-petitionnement: Ruim veertigduizend ondertekenaars Weer een „Rubens" ontdekt „Noodraad" niet erkend - aldus Koekoek Tijger doodt zes kinderen Ziekenfondsen doen geen tegenvoorstellen aan de huisartsen Surveyor-1 zendt weer foto's uit Busje sloeg om - negen gewonden N.K.V. pleit voor prijsstop op medische verrichtingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdii" okloher 1966 123ste jaargang Nr. 19673 WAARIN OPGENOMEN O,.- 17971889 8EDAKTIÉ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman <5. Ochlman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Het haven-zwdnikomprojekt aan het Sas Rumoer in EJspeel DEN HAAG, 10-10. Naar alle waarschijnlijkheid is het aantal po liogevallen op de noordelijke Veluwe maandag tot zeven gestegen. In Ud del werden bij twee kinderen symp tomen van kinderverlamming gecon stateerd. De kinderen zijn in een zie kenhuis opgenomen. Alvorens met zekerheid kan werden gezegd, dat de kinderen aan de gevreesde ziekte lij den, meet het bacteriologisch onder zoek worden afgewacht. In totaal zijn er In Uddel drie poliogevallen (in clusief de twee nieuwe gevallen), in Elspeet zjjn er eveneens drie en voorts is in Harderwijk een geval van kinderverlamming geconstateerd Behalve in Elspeet heeft de ge neeskundige inspectie van de volks gezondheid gelegenheid tot vaccina tie en tot'hervaccinatie opengesteld in Ermelo en Uddel. Vandaag wordt de campagne hier voortgezet en don derdag en vrijdag zal in Harderwijk en in Doornspijk gelegenheid tot vac cinatie bestaan. De geneeskundige hoofdinspectie is tot deze actie over gegaan omdat zij de mogelijkheid van het ontstaan van een epidemie op de Veluwe niet onmogelijk acht. Over de opkomst in Ermelo deelde zij mede. dat deze maandag zeer be hoorlijk was. Er waren onder de mensen, die zich lieten vaccineren ook verschillenden, voor wie dit de eerste vaccinatie was. In Elspeet was het maandagavond bijzonder rumoerig, nadat „mensen van elders" in drie auto's een bezoek aan het dorp hadden gebracht om op vele plaatsen aanplakbiljetten te be vestigen. Op f?eze aanplakbiljetten, die o.a. op de muren van de Gereformeerde kerk waren te vinden, prijkte het portret van deminee Wisse met het ■onderschrift: 10.000 gulden beloning voor aanhouding van de moordenaar Wisse". De politie slaagde er niet in de daders tc vatten. Explosie in vuurwerkfabriek FORTAI.EZA. 10-10. Een explosie in een vuurwerkfabriek in de Brazi liaanse stad Juazeiro do Norte heeft in het weekeinde aan vier mensen het leven gekost. Tien personen wer den gewond en vier worden nog ver mist. Russische voorsprong bij de ruimtevaart NEW YORK, 10-10. De Russen zijn de Amerikanen cp verscheidene punten in de ruimtevaart minstens twee jaar voor, zo heeft het hoofd van het nationale bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA), James Webb tegenover verslaggevers in New York verklaard. Als voorbeelden noemde Webb de stuwkracht van raketmoto ren en het draagvermogen van lan- ceerraketten. Dokters telefoon WELLINGTON. 10-9. Het zie kenhuis te Tattranga, een ha ven van het noordelijke eiland van Nieuw Zeeland, zal een hoge telefoon-rekening te betalen krijgen naar aanlei ding van het geval van twee de stuurman Hendrikus Small (31) van het Nederlandse vrachtschip Karxmun die het bewustzijn verloor toen hij aan boord van zijn schip be zig was met het reinigen van een diepe tank .De dokter van de ambulance vermoedde dat de oorzaak gezocht moest wor den in de chemicaliën die b\j de reiniging gebruikt waren. Telefonisch contact werd op genomen met het vergiften instituut te Dunedin, maar dat kon de gevraagde inlich tingen niet verschaffen .Het ziekenhuis belde toen de Lon- dense agenten voor deze che micaliën die vcYwezen naar een firma in Parijs en daar kreeg men het telefoonnum mer van de fabrikanten in Luxemburg die eindelijk de inlichtingen konden verschaf fen over de chemische samen stelling van de reinigingsmid delen waarna ogenblikkelijk begonnen kon worden met de juiste behandeling. De toe stand van de heer Small werd later „uitermate bevredigend en vooruitgaande" genoemd. ERMELO, 10-10. In de gehele gemeente Ermelo, waartoe ook Els peet behoort, moeten deze week 5.000 kinderen worden gevaccineerd. De Ermelose schoolarts dr. D. Brouwer deelde mede, dat in totaal op de noordwest-Veluwe 12.000 kinderen tot en met 12 jaar tegen polio moe ten worden gevaccineerd. De arts zei dat zeker 80 van de kinderen aan vaccinatie moot worden onderwor pen, wil men het gevaar, voor poten tiële explosies bezweren. Het gebied zal vandaag met twee medische teams worden „bewerkt". Aldus dr. Brouwer die assistentie krijgt van de semi-arts A. J. Kroese uit Amers foort. Het ministerie van volksge zondheid heeft het vaccin speciaal voor dit doel beschikbaar gesteld. Dr. Brouwer was verheugd, dat hij, af gezien dan van de Gereformeerde- Gcmeente-school te Elspeet, van alle schoolbesturen medewerking krijgt, ck ven de Gereformeerde schóól te Nitnspe.-l. DEN HAAG, 10-10. De petitie aan de Tweede Kamer om te komen tot een debat over het Vietnameonflict, een actie die enkele maanden geleden werd gestart door de heer K. F. Bou- man uit Goes, heeft reeds meer dan 40.000 cnc'ertekenaars, zo heeft de heer Bonman meegedeeld. De tekst van de petitie en lijsten waarop de namen van de eerste 30.000 ondertekenaars voorkomen, zullen heden (dinsdag) om half één in Den Haag aan de griffier van de Tweede Kamer worden aangeboden. Het tijdstip van overhandiging is in overleg met de voorzitter van de Tweede Kamer op dinsdagmiddag vastgesteld, omdat dan door de ka mer een aanvang wordt gemaakt met de algemene politieke beschouwin gen. De handtekeningenactie zal ech ter nog doorlopen tot eind oktober. De ondertekenaars van het peti tionnement vragen de kamer zich Appèl van Rode Kinis inzake Vietnam GENEVE. 10-10. I-Iet bestuur van de Liga van Rode Kruisverenigingen heeft „alle belanghebbende partijen met de meeste aandrang verzocht zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de strijd in Zuidoost-Azië". Het appèl was vervat in een door het bestuur aangenomen resolutie. In een tweede resolutie verzoekt het bestuur de bij de oorlog in Vietnam betrokken partijen hun volledige steun te geven aan het internatio nale comité van het Rode Kruis en de verdragen van Genève te eerbie digen. Het bestuur dringt er met. klem bij de partijen op aan direct maatregelen te nemen voor de repa triëring van zieke en gewonde krijgsgevangenen. HET HOOFDAKTE. EXAMEN DEN HAAG, 10-10. Aan degene, die door'ziekte niet hebben kunnen deelnemen aan de hoofdakte-exa mens. zal. evenals in voorgaande ja ren, de gelegenheid worden geboden alsnog de akte te verwerven, aldus deelt staatssecretaris Grosheide (on derwijs en wetenschappen) mede, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid van Ben- nekom (ARP). De heer Grosheide wijst er nog op, dat bij het hoofd akte-examen oude stijl, dat thans als herexamen voor het laatst werd afgenomen, ditmaal de uiterste cle mentie is betracht. Voor een tweede algemeen herexamen voelt de staats secretaris om redenen van billijk heid en wettigheid niets. met name te bezinnen op de vraag of Nederland zou moeten aandringen op stopzetten van de bombardementen rn Vietnam, op het vertrek van alle niet-Vietnamese troepen uit Viet nam en op militaire neutraliteit van Vietnam, onder garantie van alle on- c' 'tekenaars van de Geneefse ak- orden on van de Verenigde Sta ten. Botsing in de ruimte van twee kunstmanen MADRID, 10-10. Voor het eerst is melding gemaakt van een botsin; tussen twee satellieten, in de ruimte. Op het congres van de internationale federatie voor ruimtevaart, dat in Madrid wordt gehouden, vertelde een woordvoerder van de „American Electric Company" dat anderhalf jaar geleden twee communicatie.- kuhstmanen elkaar hadden geraakt. Desalniettemin waren de apparaten beide blijven functioneren. De kans op een dergelijke botsing in de ruimte is een op ruim een miljoen, hoewel de twee satellieten in dezelf de baan waren gelanceerd. ST. BLASIEN, 10-10. Na de vondst van een schilderij van Rubens in Londen zou er weer een werk van deze meester zijn ontdekt, 'ditmaal in een café in St. Blasien, een stadje in het Zwarte Woud. Het schilderij meet 105 bij 145 cm. en stelt „Daniël in de leeuwekuil" voor, een onder- werf» dat dikwijls door Rubens is uitgebeeld. Het werk is al drie eeuwen in het bezit van de familie van de vrouw van de caféhouder. Een inter nationale kunsthandelaar heeft 300.000 mark (270.000 gulden) gebo den. Grondverschuiving maakt slachtoffers BOGOTA, 10-10. Vijftien mensen zijn om het leven gekomen en een nog niet bekend aantal gewond door een grondverschuiving die zich bij het Colombiaanse dorp Pava in het district Muzo, waar boeren clandes tien naar smaragden zoeken, heeft voorgedaan. (Hoewel deze boeren er soms in slagensmaragden te win nen, die zij vervolgens in de stad Chiquinquira verkopen, zijn deze stenen nog nimmer van bijzonder grote waarde gebleken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zeg niet altijd wat U denkt: uio woorden ipogen uw ge- '6 dachten tegenspreken, maar uw daden mogen uw woorden t niet tegenspreken. A 2 X ELSPEET. In de NedHervormde school te Elspeet is men maandagmorgen begonnen met het uitdelen van suikerklontjes met serum tegen polio. Hier het uitdelen, aan de kinderen die van hun ouders toestemming kregen, onder toezicht- van de schoolarts dr. D. Brouwer. Voor hedenavond moeten in Elspeet S.000 personen tegen polio zijn gevaccineerd. DEN HAAG, 10-10. De heer Koe- keek, leider van de Boerenpartij, heeft in een radio-uitzending van zijn partij in het kader van de door de regering aan de partijen toege kende zendtijd, maandagavond ver klaard de zogenaamde noodraad niet te zullen erkennen. Hij zei de leden ervan te beschouwen als „mannen van het laatste uur" die kennelijk niet spoedig genoeg naar boven ko men. Hij bood hun gaarne de gele genheid, al gebruikte hij dat woord alszodanig niet. hun „zuiveringsam bities" bet te vier enop de grote par tijen. Onder drang van die partijen is de Boerenpartij genoodzaakt thans- haar gelederen te zuiveren. Het secreta riaat van de partij, zo zei de heer Koekoek, zal daaraan zijn medewer king verlenen, al achtte hij het oir- baar dat iemand wie bij de verkie zingen opkomstplicht wordt opgelegd, NIEUW DELHI, 10-10. Een tijger, die al enige tijd de inwoners van Kalser, een dorp op 160 km. ten noorden van Nieuw Delhi terrori seert, heeft zes kinderen gedood en verslonden, zo is uit de omgeving van het dorp bericht. Gesprek met minister Veldkamp ook zijn stem mag uitbrengen. Hij stelde dat het hoofdbestuur op de mocratische wijze en bij geheime stemming is verkozen. „Daar de po litieke pers al zijn verklaringen de laatste weken heeft verdraaid", zo besloot hij, „raden wij onze sympa thisanten aan alleen kennis te ne men van onze verklaringen in „De Vrije Boer" en in de aan onze partij toegewezen uitzendingen". Hij ver klaarde reeds van diverse provincia le afdelingen instemming met het standpunt van het hoofdbestuur te hebben ontvangen. PASADENA, 10-10. De Sureyor-1. de Amerikaanse camerarobot die de Amerikanen op de maan hebben la ten landen, heeft maandag tegen alle verwachtingen in, nog zes foto's naar de aarde overgeseind. Toen de Surveyor op 13 juli, nadat men in totaal ruim 11.000 opnamen van hel maanoppervlak had ontvangen, zweeg, dachten alle deskundigen dat de batterijen van het toestel geheel leeg waren. Vrijdag jl. werd echter weer een zwak signaal ontvangen. De uitzending van maandag duur de twintig minuten. Of de foto's die in een afluistercentarum in Zuid- Afrika worden opgevangen, geslaagd zijn, zal pas over een week bekend zijn. DEN HAA'G. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp, ingediend tot wijziging van de wet op de nood- wachten en van de wet bescherming bevolking. Onder meer wordt hiei'bij het straf- en tuchtrecht opnieuw geregeld en bij de wet vastgesteld. UTRECHT. 10-10. Het Gemeen schappelijk Overleg van Zieken fondsorganisaties heeft de minister van sociale zaken en volksgezond heid neg niet gevraagd om bemidde ling of een ingrijpen in het conflict met de huisartsen. Dit heeft dr. H. Festen van de Fe deratie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfond sen het A.N.P. medegedeeld. Dr. Festen maakte maandagavond deel uit van de G.O.Z.-delegatie die een onderhoud had met minister Veldkamp over de nieuwe moeilijk heden, ontstaan door dc honorarium- voorstellen van de artsen. De minister heeft bepaalde wette lijke bevoegdheden om in te grijpen, maar of de noodzaak daartoe aan wezig is kan officieel pas blijken na de volgende onderhandelingsbijeen komst tussen ziekenfondsen en art sen. Het gesprek heeft zich louter beperkt tot het informeren van de minister over de moeilijkheden die de ziekenfondsen vrezen nu dc huis artsen huns inziens onaanvaardbare voorstellen hebben ingediend. De onderhandelingen tussen fond sen en artsen worden regelmatig om de veertien dagen gevoerd. Zoals be kend heeft het G.O.Z. verzocht, het voor heden - dinsdag vastgestelde overleg af te gelasten, teneinde zich nader te kunnen beraden. De eerst- volgende bijeenkomst is dus pas over vijftien dagen. Dr. Feslen deelde mee, dat de zie kenfondsen niet van plan zijn dan met tegenvoorstellen te komen. Zij houden vast aan hun ,al eei'der in genomen slandpunt: een trendmatige aanpassing, gebaseerd op het. uit gangspunt van 1.955 (het salai'is van ren bedrijfsarts), waarvan zij nog steeds menen dal het een juist uit gangspunt is. Over een verdubbeling van de ho noraria - zoals dc artsen die willen - valt volgens hen niet te denken. Zij zijn wel bereid te praten over de „franje", zoals dc vergoeding voor praktijkassistentie en een oudedags voorziening. „Wij handhaven onze voorstellen, tenzij een commissie yan onafhanke lijke deskundigen aantoont dat we fout zijn", aldus di\ Festen. Het is echter moeilijk om tot dé samenstel ling van een dei-gelijke commissie te komen, nu de landelijke huisartsen- vereniging zonder medeweten van de ziekenfondsen een rapport heeft ge- vraagd aan het Economisch Instituut te Tilburg. Dr. Festen zei dat het er daardoor niet gemakkelijker op is gewoi'den andere hoogleraren te vin den die dezelfde ïrxatex-ie willen be studeren en ondex-zoeken. Daar komt bij, dat de huisartsen het Tilburgse rapport niet willen publiceren of voorleggen aan de ziekenfondsen. Ook in hun voorstellen van jl. don- derdag wordt het niet genoemd. Dr. Festen veronderstelt dan ook. dat de conclusies van het rapport de voor stellen van de artsen niet ondersteu nen. HU ziet de toekomst vry somber in en vreest dat dc zaak weer „op de rug van minister Veldkamp moet worden uitgevochten". Volgens hem kan dit alleen betekenen, dat er een regeling komt volgens welke de zie kenfondsen dc huisartskostcn moe ten restitueren aan dc individuele ziekenfondsverzekerden. Iets lagere temperaturen Vei wachting tot woensdagavond' Overwegend droog weer met plaat selijk mist en enkele opklaringen; iets lagere temperaturen; matige tot zwakke wind, aanvankelijk uit wes telijke richtingen, later veranderlijk. 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.54. Maan op 4.08, onder 17.38. 13 okt. Zon op 7.00, onder 17.51. Maan op 5.39, onder 17.52. Nieuwe maan: 14 okt. te 4.52. HOOGWATERST \M)K!\ ZIERIKZEE: 12 okt. 1.28 v.m. 13.44 n.m. 13 okt. 2.22 v.m. 14.35 n.m. BROUWERSHAVEN 12 okt. l.ll v.m. 13.39 n.m. 13 okt. 2.01 v.m. 14.25 n.m. Springtij: 16 okt. HET WEERCA ERZICHT DE BILT. 11-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een zwak storingsgebied is de luchtdruk gaan stijgen. Een hogedrukgebied. dat vanochtend bij de Golf van Bis- caje lag, komt naderbij en zal mor gen in onze omgeving aankomen. De winden worden daardoor zwak. ter wijl de mistkansen toenemen. Hel weer zal verder overwegend di'oog zijn. De temperatuur komt op een iets lager niveau. Een hogedrukge bied, dat in Scandinavië matige vorst heeft verooi'zaakt, trekt weg in de richting van Rusland. Op de oceaan is de depressieactiviteit niet gx-oot. HILVERSUM. Blijkens het zo juist verschenen jaarverslag over 1965 van de K.R.O. had deze omx-oepvex-eni- ging in 1965 een exploitatietekort van ongeveer f 440.000. ROTTERDAM, 10-10. Negen ar beiders, allen uit Dordrecht, zijn maandagavond min cf meer ernstig gewond in ziekenhuizen te Rotter dam opgenomen, nadat hui\ busje op de kruising Botlekvveg-Theemsweg ixi de Maasstad was omgeslagen. Het busje reed achter een zwax'e vrachtwagencombinatie. Toen deze bij de kruising plotseling moest rem men, kon de bestuurder van het busje slechts een botsing voorkomen dcor schex-p naar links uit te wijken. Daarbij geraakte het busje in de zachte middenberm en kantelde. In het voertuig zaten 12 pendelaars, van wie er slechts drie niet in een zie kenhuis moesten worden opgenomen. UTRECHT, 10-10. Naar onze me ning is het zaak, dat minister van cccnomischc zaken op korte termijn een prijsstop afkondigt cp medische verrichtingen. Tevoren is het wel licht mogelijk dat dc minister van sociale zaken en volksgezondheid van zijn bevoegdheid gebruik maakt om de grenzen aan te duiden waar binnen dc overeenkomst tussen de ziekenfondsen en dc huisartsen ge sloten dient te worden. Aldus een hoofdartikel in „Ruim Zicht", het oi'gaan van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Zouden de huisartsen hel advies van de mi nister naast zich neerleggen, dan zou een prijsstop dringend gewenst zijn, zowel in het belang van de volksge zondheid als in het belang van 's-lands economie. Daarnaast verdient het naar het oci'deel van het N.K.V. aanbeveling dat de ziekenfondsen gaan overwe gen om"met individuele artsen con tracten af te sluiten. Deze contrac ten kunnen dan ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad worden voorge legd. We geloven namelijk niet dat alle huisartsen in Nederland achter do voorstellen van de landelijke huisartsen vereniging staan, aldus „Ruim Zicht". Als de ziekenfondsen akkoord zul len gaan met de voorstellen van de L.H.V. zullen de huisartsen volgend jaar ongeveer 100.000 gulden gaan verdienen. Dat akkoord zal naar de mening van het N.K.V. nooit worden bereikt, omdat de voorstel len nauwelijks serieus kunnen wor den genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1