Classis Zierikzee N.H. Kerk besteedt aan dacht aan strandpastoraat en jeugdwerk „Rubens" ontdekt Pech met post voor Suriname „Surveyor" ging het weer doen Meer subsidie voor bouw eigen huis DE ONDERGANG VAN UHR Massaal ontslag bij Werkspoor Ir. Adams senator af ZIERIKZEE, 7-10. By de kennis making: met de persoon en werk van de onlangs benoemde provinciale jeugdadviseur wika Hiensch toonde de classis Zierikzee een warme be langstelling te hebben voor het strandpastoraat en het jeugdwerk op SchouwenDuiveland. Gevraagd werd naar de mogelykheden om de kerk in het werk van het strand pastoraat één gezicht te laten tonen. Be spreker achtte het noodzakelyk dat vanwege de enorme toename van de recreatie bepaalde voorzieningen, die hy op dit moment niet nader wilde omschreven, getroffen wor den, eventueel in plaats van of in samenwerking met de burgerlykc overheid. Ten aanzien van het jeugdwerk moet de vraag worden bestudeerd welke de gevolgen zijn van de ver anderingen in de samenleving voor de jeugd. Aanmoedigende geluiden werden vernomen omtrent de belangstelling van de jeugd voor de aktie Kerk 66/2000. De jongeren zouden wel aan het woord willen komen als de oude ren maar blijk gaven hen ernstig te nemen. Onder voorzitterschap van ds. F. A. van Liere (Renese) vergaderde 11 predikanten en 22 ambtsdragers. Bij de behandeling van de voorstellen van de Synode tot wijziging van de Kei-korde werd het voorstel over oecumenische kerkdiensten, en bij zondere avondmaalsvieringen, te we ten het open avondmaal en het oecu menisch avondmaal, aanvaard, als ook het voorstel tot verhoging van de bijdrage van de Generale Kas van f 2,50 tot f 5,-, echter met dien verstande, dat de verhoging van 100 procent over verscheidene jaren zal worden verdeeld. Verworpen werd het voorstel om de remmingen in de ontwikkeling tot eenheid van de N. H. Kerk en de Remonstrantse broe derschap weg te nemen. Hiertoe stelde de Synode voor kanselruil, beroeping tot predikant mits de re monstrantse predikant hervormd wordt en dienstverlening over en weer van remonstrantse en hervorm de emiriti. Men bleek vertrouwen te hebben in de gesprekken die dooi de commissies reeds jaren lang ge voerd worden en de bereikte over eenstemming of ..gelijkgerichtheid". Bij de verkiezingen werd de heer Hendrikse van St. Annaland primus afgevaardigde voor de P.K.V. en evenzo ds. Donkersgoed van St, Phi- lipsland wegens het aanstaande ver trek van ds. van der Haar, St. Maar tensdijk. Hierna kwam wika Hiensch aan het woord. De vergadering toonde zich dankbaar voor zijn benoeming. LANDBOUW EN VEETEELT Uitbreiding mond- en klauwzeer in de Bondsrepubliek DEN I1AAG, 9-10. Naar het Duit se persbureau D.P.A. meldt, breidt het mond- en klauwzeer in Neder- saksen zich verder uit. Meer dan f 13.500,- voor de graafschap Bent- heim zijn dit \yeekelnde maatregelen getroffen om verdere uitbreiding te voorkomen. In ons land is de ongerustheid over mond- en klauwzeer de afgelopen week tot uiting gekomen in de ver gadering van het Landbouwschap, waar gepleit werd voor voorbehoe dende entingen. De regering, zo werd toen meegedeeld, wil zich houden bij ringentingen in gebieden, waar de ziekte zich heeft geopenbaard. De Nederlandse veterinaire autoriteiten LONDEN, 9-10. De kunstgalerij Christie in Londen heelt opnieuw een schilderij van Rubens, „Samson en Delila" getiteld, ontdekt. Het is volgens deskundigen vervaardigd als schets voor het gelijknamige mees terwerk dat deel uitmaakt van de collectie-Neburg te Hamburg. Het doek zal op 25 november ge veild worden, samen rnet „Het oor deel van Parijs", een verloren ge waand meesterwerk van Rubbens, dat vorige maand door Christie is terug gevonden. Beschonken man rijdt vrouw dood APELDOORN, 9-10. Op de Brink- laan in Apeldoorn is zaterdagavond de 21-jarige mevrouw F. Klomp- Kramer verongelukt. Mevrouw Klomp werd aangereden door een haar achterop komende auto, bestuurd door de 19-jarige R. L. K. uit Apeldoorn. K. reed met hoge snelheid en drukte met zijn auto mevrouw Klomp tegen een langs de weg geparkeerde auto. De geparkeerde wagen schoot de tuin van een woning binnen. Een onderzoek wees uit dat K. sterk naar drank rook. Na het ne men van een bloedproef is zijn rij bewijs ingenomen. DODELIJKE ONGELUKKEN NIEUW LEUSEN. In Nieuw Leu- sen is ter hoogte van Den Hulst een personenauto de Dedemsvaart inge reden. De bestuurder was met te ho ge snelheid door de bocht gegaan en had de macht over het stuur verlo ren. Een van de drie inzittenden, de 22-jarige heer H. J. Westerhuis uit Kampen, is hierbij verdrgnken. De twee andere inzittenden wérden ge wond. DEN HAAG. De 26-jarige F. G. Janssen uit Echt (L.) is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Brugweg in deze gemeente van de weg raakte en tegen een boom reed. De man was op slag dood. DOETINCHEM. De 17-jarige bankwerker G. te Brake uit Doetin- chem is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bankwerker reed met zijn bromfiets op het rij wielpad Zelhem-Ruurlo tegen een tegemoetkomende bromfietser aan. MONNIKENDAM. De sinds zon dag 2 oktober jl. vermiste 41-jarige kleermaker W. Bloem uit Honniken- dam blijkt te zijn verdronken. Za terdagmiddag werd zijn lichaam ge vonden in het Noord-Hollands ka naal nabij Purmerend. De heer Bloem was nachtblind. GASSELTE. In Gasselte is een achtjarig jongetje om het leven ge komen nadat hij onder een perso nenauto was geraakt. De jongen was met zijn ouders, de familie Dijkstra uit Zandvoort, naar Gasselte gereisd voor een bruiloft. MILHEEZE. Op de weg Milheeze- Rips in Bakel is een personenauto door onbekende oorzaak frontaal te gen een boom gebotst. Daarbij werd de 36-jarige kapelaan A. G. Stultiens uit Lierop zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. ZEELAND.O pde Peelweg in de gemeente Zeeland (N.Br.) is een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de 64-jarige mevr. J. A. P. Janssen- Boschman uit Beers het leven heeft gekost. houden de toestand in het oosten „van uur tot uur" bij. 's Lands financiën laten niet toe de voorbehoedende entingen voor rijkskosten te nemen. De verbreiding van de ziekte wordt ook niet in de hand gewerkt doordat vee aan beide kanten van de grens wordt geweid. De veehouders mogen dieren en dierlijke produkten var. deze bedrijven alleen afleveren in het land, waar het bedrijfsgebouw staat. Koelen op dergelijke bedrijven moeten zijn ingeënt. Strijd om een 18e eeuws interieur DELFT, 8-10. - Wegens het zeer waardevol achttiende-eeuws interi eur heeft de monumentencommissie van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg toestemming geweigerd tot de verbouwing van een pand in de Wijnhaven te Delft. De dienst is van oordeel dat het interieur zo uniek in ons land is dat het behou den dient te blijven. Het pand is eigendom van de heer A. van Baarlen, die het verhuurde aan de firma Van den Arend, die er een speelgoedzaak in wilde vestigen. De verbouwingsplannen van de Delftse architect, ir. A. S. Galis, werden echter door de commissie afgekeurd. Ook in tweede instantie, nadat de architect ten dele aan de wensen van de commissie tegemoet was gekomen. Wet op de buitenlandse hulp aangenomen WASHINGTON, 8-10. Zowel het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den als de Senaat hebben vrijdag het wetsvoorstel inzake de gelden voor hulp aan het buitenland goed gekeurd. Het totale bedrag beloopt 2.940.000.000 dollar voor het fiscale jaar van 1 juli 1966 tot 30 juni 1967. Het bedrag is het resultaat van een compromis, dat donderdag tot stand werd gebracht door gezamenlijke onderhandelaars van de beide hui zen. Het is 443.400.000 dollar lager dan de door president Johnson aan bevolen som en het laagste sinds 1957, toen het congres 2.770.000.000 dollar aan buitenlandse hulp be schikbaar stelde. PARAMARIBO, 8-10. Een postzak, die op 20 augustus per vliegtuig naar Suriname werd verzonden is zoek geraakt. De zak, waarin een groot aantal postwissels, drukproeven van zegels en aangetekende stukken za ten, is, zo neemt men aan, bij een van de tussenlandingen in Europa per abuis uitgeladen. De Surinaamse posterijen hebben meer pech. Dertig postzakken voor Suriname hebben ernstige water schade gekregen toen het K.N.S.M.- schip de Prins der Nederlanden" bij de Azoren op een rots liep. De post zakken bleken bij aankomst in Su riname verrot te zijn. Van alle post stukken zijn de adressen onleesbaar geworden en de pakketten zijn zwaar beschadigd. Deze zending post was afkomstig uit Japan, China, In dia en Londen. PASADENA (Californië), 8-10. De Surveyor ean, die cp 1 juni een zach te landing op de maan maakte, is plotseling weer begonnen zwakke ra diosignalen naar de aarde te zenden, aldus heeft het Amerikaanse voort stuwingslaboratorium In Pasadena meegedeeld. Dit laboratorium had op 13 juli het contact met de Surveyor verloren nadat het meer dan 11.000 foto's van het maanoppervlak naar de aarde •had gezonden. Functionarissen in Pasadena we ten niet, of er kans op is, dat er op nieuw foto's uitgezonden zullen wor den. Er zullen pogingen daartoe aan gewend worden, maar men denkt vooralsnog dat deze geen resultaat zullen hebben. DEN HAAG, 8-10. De minister van volkshuisvesting en ruimtelyke ordening, drs. P. C. VV. M. Bogaers, heeft de subsidieregeling voor de bouw van eigen woningen aanmer kelijk gunstiger gemaakt door bet aanbrengen van de volgende wijzi gingen: De mogelijkheid is geopend, dat de eerste eigen aar-bewoner het rijks subsidie naar verkiezing als bijdrage ineens ontvangt dan wel in de vorm van tien jaarlijkse bijdragen; in het laatstgenoemde geval zullen de las ten, die cp een nieuwe eigen woning drukken de eerste tijd aanmerkelijk lichter zijn; Het subsidie is tijdelijk met Kt ver hoogd; De basisbedragen voor de stich- tingskostengrenzen, die voor de toe kenning van subsidie gelden, zijn verhoogd met f 3000,-; De mogelijkheid tot het verkrijgen van een gemeentelijke garantie voor hypothecaire leningen tot 90 u/o van de netto-stichtings-kosten van een nieuwe eigen-woning blyft onver kort bestaan. Hond in doos op vuilstortplaats TEGELEN, 8-10. Een functiona ris die toezicht moet houden op een vuilnisstortplaats in Tegelen, is daar geconfronteerd met een ergerlijk ge val van dierenmishandeling. Op de stortplaats vond hij een doos die met touwen was dichtgebonden. Aanvankelijk schonk hij er geen aandacht aan maar toen hij gelui den in de buurt van de doos meende te horen, wierp hij er enkele stenen naar toe. Toen hij daarop hondenge- kerm hoorde, maakte hij de .doos open. Hij vond daarin een ongeveer 10 weken oude foxhond. Om behoud kloosterresten te Deventer DEVENTER, 8-10 De culturele raad voor Overijssel heeft zich ,,ir* grote verontrusting" tot burgemees ter en wethouders van Deventer ge wend. Oorzaak van die verontrus ting was het bericht, dat voor de on langs tevoorschijn gebrachte over blijfselen van de absis van een kloos ter van de zusters des gemenen le vens een sloopverguning is afgege ven. Met klem bepleit de raad het behoud van deze resten. De absis en •1e vlak danrbii aangetroffen crypte van een broederklooster behoren tot, de allerlaatste herinneringen aan cje beweging van de ..moderne devotie". Weerzien na 21 jaar SCHIPHOL, 8-10. Na eenentwin tig jaar zullen tioee Nederlandse echtparen afkomstig uit het plaatsje Groenendaal bij Arnhem, de Rus sische krijgsgevangene Grigori Iwa- nowitsj Skriptsjenko, die zij van 12 september 1944 tot de bevrijding liefderijk hebben verzorgd en sinds dien niet meer hebben gezien, in Rusland weer ontmoeten. Het zijn de heer en mevrouw W. Methorst- van Setten en G. Methorst-Brouwer, die op uitnodiging van de Russische regering van Schiphol naar de Sow- jet-Unie zijn vertrokken. Begin 1944 ontvluchtte de toen 21- jarige Grigori het Duitse gevangen kamp op het vliegveld Deelen op de Veluwe tijdens een lüchtaanval. Na dagenlange omzwervingen door de bossen tussen Arnhem en Apeldoorn werd hij tenslotte in een schuilhut aangetroffen door Gerard Methorst, die samen met zijn broer Willem, met gevaar voor eigen leven, hem zeven maanden lang van voedsel en andere levensbehoeften heeft voor zien. 17 april 1945 kwam op de Ve luwe de bevrijding en is de Rus met de Canadezen vertrokken. Sindsdien hoorden beide families niets meer van hun beschermeling. Het vorige jaar pas ontving men een bericht van de Russische am- bassade( dat Grigori nog steeds leefde en dat beide echtparen waren onderscheiden met het erekruis van het Russische Legioen van Oud strijders. Thans reizen de twee echt paren naar de stad Simferofol aan de Zwarte zee, waar Grigori met zijn vrouw en 14-jarige dochterwoont. 48. De uitgang van de mijn, waaruit Aram was ontsnapt, lag dicht bij de omwalling van de stad. Het was duidelijk dat Maya's krijgers, die zich nooit eerder van de berg hadden gewaagd, graag zo spoedig moge lijk wilden terugkeren. „Kom", zei Harald, „laat ons gaan". „Ik ga niet mee", zei Aram, „ik wil geen deel hebben aan de komende strijd tussen Maya en de Kan-Ur; daarom was ik im mers de berg ontvlucht!" Nauwelijks had hij dit gezegd, of de mannen omringden hem zwijgend. „Zo", zei Aram langzaam, „ik ben dus een ge vangene?" „Het is Maya's uitdrukkelijke wens dat wij u terugbrengen", zei Harald en weer kwam die vreemde, met jalouzie ver mengde blik in zijn ogen. Hij lachte spot tend, doch ditmaal gold de spot hemzelf. „En ik wil nu eenmaal al haar wensen vervullen", voegde hij er bitter aan toe. Aram's eerste impuls was om zijn zwaard te trekken. De overmdcht zou echter te groot zijn en bovendien wilde hij niet strij den tegen degene die hem juist voor de tweede maal het leven had gered. Dus liet hij zijn zwaard in de schede en ging mee, zonder verder tegen te stribbelen. Eén der krijgers was reeds vooruit gesneld om Maya de redding van Aram te melden. Zij liet echter niet blijken of zij hierover ver heugd was en vertoonde zich niet toen de groep terugkeerde. Wel was daar Lode, de geheimbewaarder, die Harald opgewonden tegemoet snelde. „Ik heb het gevonden!" riep hij, alle andere gebeurtenissen in zijn blijdschap vergetend. „Hij zoekt voor mij enkele geheimen op van de oude mysterieuze wapens, waarover de Ur-bewoners in vroeger tijden beschik ten", verklaarde Harald op Arams vra gende blik, „maar hij schijnt ze zo goed bewaard te hebben, dat hij ze niet meer kan vinden". „Ik heb ze teruggevonden!" riep Lode, een weinig verontwaardigd, „volg mij, dan zal ik u overtuigen!" Nieuwe Surinaamse frankeerzegels Op 20 oktober 1966 zal de Suri naamse Postadministratie 2 bijzon dere frankeerzegels in de waarden van 25 en 30 cent zonder toeslag uitgeven. Op beide zegels, ontwor pen door de Surinaamse kunstenaar R. Flu te Paramaribo, zijn een tele visie-zendmast met oog en aardbol afgebeeld. De kleuren zijn: 25 cent rood en grijs-blauw, 30 cent rood en olijf-groen .De prijs van de serie bedraagt in Nederlandse courant f 1,10. UTRECHT, 8-10. De directie van de N.V. Werkspoor in Utrecht over weegt cm het personeel met enke le honderden in te krimpen. Dit is, naar de directie laat we ten, het gevolg van het uitblijven van orders van de Nederlandse Spoorwegen en het gebeurt tevens met het oog op de efficiency. Over de voorzieningen die voor dit personeel worden getroffen, is over leg gaande met de vakbonden. Dit overleg zal volgende week dinsdag worden voortgezet. Schutting op gevoelige plaats Te Zierikzee verrees een schutting (één van de vele) als afscheiding tussen de achtertuinen van de Oude Haven (z.z.) en het Karsteil. We heb ben hier te maken met een uiterst gevoelig hoekje - de eerste fo'o toont de fraaie muur aansluitend op Zierikzees' enige overgebleven thee koepeltje - dat een schutting niet of nauwelijks verdraagt. Te hopen ware dat de afscheiding een zeer tijdelijk karakter zal dragen en een nieuwe - niet te hoge - in stijl aansluitende muur te realiseren zal zijn. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Zeer oude kerk gerestaureerd BOLS WARD, 8-10. Met een bij zondere kerkdienst, geleid door de plaatselijke predikant, ds. G. van Kalsbeek, is de gerestaureerde her vormde kerk van Exmorra ingewijd. De restauratie, die geschiedde onder auspiciën van het Rijksbureau voor Monumentenzorg, heeft ongeveer 3 jaar in beslag genomen. Het kerkje is gebouwd op een kleine terp, een door mensen opge worpen hoogte. Vondsten in deze terp hebben aangetoond dat deze plaats reeds omstreeks 800 tot 900 werd bewoond. Het oudste gedeelte van de kerk stamt uit de twaalfde of dertiende eeuw. Het is opgetrok ken van zogenaamde Friese kloos terstenen, grote ter plaatse gebak ken stenen van 28 bij acht centime ter. De kerk werd opgetrokken zon der fundering en is gewoon op het maaiveld geplaatst. Oorspronkelijk had de kerk een sabeldaktoren. Deze is echter op 27 oktober 1836 tijdens een windhoos omgewaaid en niet weer opgebouwd. Ook bij de restau ratie van thans is het later aange brachte spitstorentje op het kerkdak aanwezig gebleven. De tweede bouwfase is van onge veer 1300. Het schip van de kerk werd toen 14 meter lang. De kerk moet omstreeks deze tijd door brand zijn verwoest. ASSEN, 8-10. Ir. Adams, die voor de Boerenpartij zitting heeft in de Eerste Kamer, heeft te kennen ge geven het Kamerlidmaatschap te zullen opzeggen. Dit bleek uit een verklaring, die de heer Koekoek, lei der van deze partij, tijdens een open bare vergadering van deze partij in Assen heeft afgelegd. OIRSCHOT, 10-10. Op een vrij wel onverlichte weg buiten de be bouwde kom van de gemeente Oir- schot is zaterdagavond tegen elf uur een echtpaar, woonachtig in Oir- schot door een auto aangereden. De man, de 69-jarige A. H. van der Hamsvoord is later in de nacht aan de gevolgen van dit ongeval overle den, Zijn echtgenote, de 56-jarige mevr. W. C. van der Hansvoord- Smetser, werd levensgevaarlijk ge wond opgenomen in het St. Jozeph- ziekenhuis te Eindhoven. Het echtpaar wandelde aan de ree): terzij de van de weg. De politie onderzoekt in hoeverre de automobilist, eveneens een inwo ner van Oirschot, mede aan het on geval schuldig zou zijn. Auto rijdt echtpaar aan - Man overleden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5