Ger wil je een stuk kaas uit het vuistje BEJAARDEN IN NOOD Lauwe ovatie voor Wilson Lange wachtlijsten voor verpleegtehuizen Voor velen geen plaats Hij is lekker, lekker zwaar „De ziende wordt de blinde te vlug af" Nog niet zo lang geleden hebben de Amsterdamse huisartsen zich met een adres tot b. en w. gewend, waar in zij klagen over het ontstellend ge brek aan verpleegaccomodatie. In de hoofdstad wonen circa 100.000 be jaarden van wie ruim 3 in aan merking kcmt voor verpleging. „Men zou 3200 verpleegbedden moeten heb ben", zo vertelt men ons bjj de afde ling geriatrie van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst „maar we komen alleen in Amster dam al meer dan 1.000 bedden tekort. Maar cok In andere delen van het land kampt men met een groot tekort aan voldoende voorzieningen ten be hoeve van chronische zieken, in het büzonder chronisch zieke bejaarden". Van de ruim 900.000 Amsterdam mers zijn er meer dan 100.000 boven de vijf en zestig. „Tien procent daar van", zo vertelt men ons bij boven genoemde dienst „kan het zelf niet meer alleen klaarspelen, is min of meer aan het sukkelen. Al naar de mate van dit sukkelen varieert de hulp, die nodig is van: vuilnisem mer buiten zetten, boodschappen doen, allerlei klusjes opknappen, huisverzorging, koken. Voor bedle- gerigen moet er dagelijkse hulp zijn. Tenslotte is er dan in de ernstig ste gevallen opname in ziekenhuis of verpleegtehuis geboden. Maar ook daar waar opname feitelijk gebo den is, omdat het bejaarden betreft die eigenlijk niet meer thuis kunnen zijn, worden wij dikwijls teleurge steld. Er is gewoon geen plaats. Wet houder dr. Koets heeft kortgeleden nog verklaard dat pas in 1970 de nood grotendeels gelenigd zal zijn. Dan hoopt de gemeente de beschik king te hebben over 4.000 bedden, terwijl de behoefte geschat wordt op ongeveer 3750. 10 jaar wachten Maar op dit moment zijn vele hulpbehoevende bejaarden daarmee natuurlijk niet geholpen. Zij, die in aanmerking komen voor plaatsing in een verpleegtehuis, kunnen daar in geen plaats vinden. Alles is vol. Neemt u het Willem-Dreeshuis, waar de gemiddelde leeftijd van de bewoners nu al 82 jaar bedraagt. Voor dit tehuis is er een wachtlijst, waar je van achterover slaat. De mensen moeten wel tien jaar op plaatsing wachten. Wel tracht dit tehuis niet opgenomen bejaarden toch te helpen door drie keer per week voor een aantal dieetpatiënten speciale maaltijden te bereiden". De gemeente Amsterdam heeft in zijn pogingen om de verpleegacco- modatie voor bejaarden uit te brei den, met tal van moeilijkheden te kampen gehad. Het voormalige stu dentensanatorium in Laren, waar enkele honderden Amsterdamse be jaarden hadden kunnen worden verpleegd, bleek te duur. Gelukkig is het nu als „De Stichtse Hof'' toch een verpleegtehuis geworden. In Blaricum wilde men een pen sion, waar Amsterdamse bejaarden worden verpleegd, uitbreiden. Maar de plaatselijke schoonheids com missie maakte bezwaren! Afwijzen Oorzaak van het tekort aan bed denNatuurlijk in de eerste plaats een tekort aan verpleegtehuizen doch eveneens een tekort aan ver plegend personeel, waardoor sommi ge tehuizen niet een maximum-ca paciteit verpleegden kunnen opne men. Maar ook de thuishulp, die wij ge ven, komt door gebrek aan personeel in de knel. Als we 1.000 huisvrou wen zouden kunnen krijgen, die 2 a 3 uur per week zouden willen hel pen, waren we al een heel eind. Nu staan we voor het trieste feit dat we aanvragen om hulp moeten afwijzen. Dat is toch zonder meer verschrikke lijk. Onlangs kwamen er bij een in stituut 139 aanvragen voor hulp bin nen. Slechts in 30 gevallen konden we helpen. Bovendien doet zich de nare si tuatie voor, dat er in vrijwel het hele land een beddentekort is voor zieke bejaarden, maar dat een deel van de bejaarden dat de beschikba re bedden bezet houdt, naar huis zou kunnen als we mensen hadden die hen thuis zouden kunnen helpen Wantoestand Ook de bestaande verpleegruimte voor bejaarden voldoet helaas niet altijd aan de eisen. Zo toonden Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land zich ongerust over de huidige situatie van de tehuizen in de pro vincie. „In twintig procent van de bejaardentehuizen moet de algeme ne toestand als slecht dan wel zor gelijk worden aangemerkt. Veertig procent behoeft regelmatige con trole". Een wantoestand is voorts, dat in gestoorde patiënten tezamen met li chamelijk gehandicapte bejaarden worden verpleegd. Zo constateerde de inspectie van de volksgezondheid in de provincie Friesland, dat in de verpleeghuizen in deze provincie on geveer 28 pet. geestelijk gestoorde bejaarden worden verpleegd. Voorts worden veel chronische zieken ver pleegd in tehuizen, waar slechts zeer geringe revalidatiemogelijkheden zijn. Hetgeen natuurlijk als een on gewenste toestand moet worden aan gemerkt. Klachten Van de ongeveer 58.000 bejaarden in de provincie Friesland wordt mo menteel 3,2 pet. verpleegd. Allever- pleegteehuizen hebben echter een Wachtlijst. Belangrijk is dat een groot deel van de verpleegtehuizen ziekenverzorgsters worden opgeleid. Want men zal vele ziekenverzorg- ster nodig hebben, zeker wanneer de plannen voor nieuwbouw en uit breiding zijn gerealiseerd. Het tekort aan plaatsingsmoge lijkheden is overigens een euvel, dat in alle provincies van ons land in meerdere of mindere mate heerst. De inspectie van de volksgezondheid in de provincie Zuid-Holland vertelt ons dat er maandelijks tientallen klachten binnenkomen over lange wachtlijsten, ondanks het feit dat er vorig jaar zes nieuwe tehuizen in Rotterdam en Den Haag zijn bijge komen. Gedeputeerde Staten lieten een onderzoek instellen naar de toe standen in sommige tehuizen. Wat hierbij onder meer opviel is, dat de directies van sommige bejaardente huizen huisreglementen fabriceren, die de bejaarden beperken in aller lei vrijheden en rechten die de nor male burger wel heeft. Bepalingen ten aanzien van de bewegingsvrij heid van de oudjes, de bezoektijden, artsenkeuze etc. bleken dikwijls on aanvaardbaar. In Den Haag moes ten vorig jaar elf tehuizen worden opgeheven, omdat zij niet voldoende aan de moderne eisen voldeden. Uit dit alles blijkt dus wel, dat de voorzieningen ten behoeve van be jaarden in ons land nog heel veel te wensen overlaten, al wordt er hard aan uitbreiding en verbetering van de accomodatie gewerkt. ADVERTENTIE MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelhamis De uitvoer bedroeg in de laatste verslagweek 3769 ton, waarvan 2217 ton naar West-Duitsland of 60 pet. Afrika was tweede met 538 ton en Engeland derde met 534 ton. Voor het overige waren er weinig belang rijke afnemers. De aanvoer op de veiling was zeer gevarieerd. Naast de 18 ton Rijns burger zaaiuien was er een aanbod van 15 ton Stuttgarter uien, in hoofd zaak drielingen. Deze Stuttgarter zijn dit voorjaar gezaaid voor plant uitjes, dus om door gebruik van ex tra-zaad kleine uitjes te krijgen. De slechte opkomst maakte echter, dat veel uitjes niet dicht genoeg op el kaar kwamen te staan, waardoor een groot percentage te groot werd en niet meer als plantuitjes kon wor den geleverd. Deze bovenmaatse, waaronder zelfs van de maar 45/65, komen nu als Stuttgarter zaaiuien op de consumptiemarkt. De ronde vorm van deze uien maakt, dat de drielingen en picklerprijs hiervoor hoger ligt dan die voor dezelfde sor tering van de Rijnsburger. Voor de drielingen was dit bijna f 1,- per 100 kg en voor de picklers zelfs bijna f 4,- per 100 kg. Flitsen uit het buitenland MIAMI. Achttienduizend mensen werden in het gebied van Havanna uit hun huizen geëvacueerd toen de orkaan Inez zich voor de tweede maal op Cuba stortte. WENEN. De voormalige SS-offi- cier Franz Novak, bekend geworden als „Eichmanns transportchef", is door een Weense rechtbank in een tweede proces vrijgesproken. Hij werd ervan beschuldigd, het ver voer van 430.000 Joden uit Honga rije naar een vernietigingskamp te hebben geregeld. PADERBORN. Negentien Britse militairen zijn in de nacht in Pa- derborn (Noordrijn-Westfalen) bij een verkeersongeluk gewond ge raakt. Een van hen verkeert in le vensgevaar. De legerauto waarin zij zaten was, vermoedelijk wegens te hoge snelheid, van de weg geraakt en over de kop geslagen. PNOMPENH. In de Cambodjaanse hoofdstad Pnompenh is een overeen komst geparafeerd inzake de komst van Chinese technici naar Cambod ja in het kader van de door Peking te verlenen militaire hulp. 3ELGRADO. President Tito heeft een uitnodiging aanvaard om in de tweede helft van maart a.s. een be zoek aan Japan te brengen. WENEN. Roemenië heeft als eerste communistische staat de onderbre king van de zwangerschap verboden. ROME. De Italiaanse ziekenhuis artsen zijn voor drie dagen in sta king geweest voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Zij beperk ten tot noodgevallen hun hulp. PEKING. Jonge, militante leden van do rode garde hebben in Sjang hai een „Zwarte lijst" gepubliceerd met de namen van 84 functionaris sen. die „monsters" worden genoemd waartegen men met kracht moet blijven optreden. MASEROE. In het parlement van Lesotho - het pas onafhankelijk ge- v orden Basoetoeland - is tumult uitgebroken toen een vertegenwoor diger van Zuid-Afrika trachtte na mens zijn regering een voorzitters- stoel aan te bieden. DJAKARTA. Generaal Soeharto, de voorzitter van het Indonesische regeringspresidium, heeft het per soonlijk toezicht op zich genomen op de particuliere onderneming Berdi- kari (afkorting van de door presi dent Soekarno ingevoerde leuze „sta op eigen benen"), die op wettelijke basis de zaken voortzet van de voor malige Indonesische magnaat Mar- kam. Verscheidene maanden geleden werd Markam gearresteerd op be schuldiging van corruptie en andere economische delicten, zijn bezittin gen werden verbeurd verklaard en overgedragen aan Berdikari. LAND- EN TUINBOUW Koper op zandbouwland De graanoogst is inmiddels ach ter de rug en men is misschien niet op het vóórkomen van kopergebreks- verschijnselen opmerkzaam geweest. Kopergebreks verschijnsel en bij graangewassenverdorde bladpun- ten, slecht uitgegroeide bladen en bruin-groen stro, waren misschien ok niet zo opvallend. Een slechte opbrengst als gevolg van slecht gevormde aren en plui men met loze of lichte korrels die misschien aan slechte weersomstan digheden wordt geweten, is evenwel in eerste instantie vaak het direkte gevolg van een slechte kopertoe stand van de grond. Van de 4280 grondmonsters van lanbouwland die in het bemestings jaar 1965-1966 door Oosterbeek op koper zijn onderzocht, hadden maar liefst 2217 grondmonsters, dus 56 °/o, een te laag kopergehalte. Zijn 'kopergebreks verschijnselen met het blote oog niet gemakkelijk waar te nemen, dan is, zoals uit be- mestingsproeven is gebleken, toch nog 10-20 meer korrelopbrengst te behalen door een koperbemesting. Speciaal bij de verbouw van tar we en gerst dient men aan de ko- perslakkenbloembemesting aandacht te schenken want deze gewassen stellen hoge eisen aan de kopertoe stand van de grond. Is de kopertoestand van de grond al voldoende voor een maximale op brengst van een gewas rogge, dan zal, indien de rogge in het bouwplan is vervangen door gerst of tarwe, toch nog een extra koperbemesting moeten worden gegeven. In het algemeen geldt, dat, indien in de laatste jaren geen Koperslak- kenbloem is gestrooid, een dergelijke bemesting dit najaar in het bemes tingsplan dient te worden opgeno men. De aktie School-Slag (Ingezonden) In alle provincies begint de aktie School-Slag, die bedoeld is om ten minste f 5 miljoen in Nederland bij een te brengen voor christelijk on derwijs in vijf werelddelen, goed en snel op gang te komen. Iedere dag melden zich nieuwe plaatselijke co- mité's bij het bureau van de aktie School-Slag te Hilversum. De provincie Drenthe staat op het moment aan de kop. Ruim 67 pro cent van de daar aanwezige plaatse lijke comité's van de Unie „Een school met de bijbel" zijn aan het werk gegaan voor de aktie School- Slag. In Friesland en in Overijssel is reeds meer dan 40 u van de plaat selijke comité's voor School-Slag ge start. In Groningen, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland zijn al meer dan 30 procent van deze comité's ac tief. Daarna volgt Zeeland, waar een kwart van de comité's al bezig is, daarna Brabant en Limburg met 18 procent en Utrecht met 17 procent. In alle provincies zijn nu leiders voor de aktie School-Slag aangesteld die helpen bij de op bouw van de regionale en lokale comité's. In Zee land is voor elk „eiland" een leider aangesteld. BONN. De Oostduitse autoriteiten hebben onverwacht de Engelsman Arthur Wilbraham vrijgelaten, die vorig jaar november tot vier jaar gevangenistraf werd veroordeeld wegens het verlenen van hulp aan Oostduiters die over de muur naar West-Berlijn wilden vluchten. Het grootste deel van de haven Progreso, aan de noordkust van het schiereiland Yucatan, is door de or kaan Inez verwoest, evenals de na burige plaatsen Sisal, Celestun én Telchac. De Britse premier Wilson zal zich dit Labourcongres lang onaange naam blijven herinneren. Hij werd uitgejouwd in een kerk waar hij uit de bijbel zou lezen, horden auto werkers belegerden hem in zijn hotel en uiteindelijk kwam er dan zijn grote rede. Bijna een uur duurde die, slechts af en toe onderbroken door een mager applausje. Aan het eind zelfs de gebruikelijke staande ovatie die de partij aan haar leider brengt. Maar ditmaal was die uit zonderlijk kort, alsof men eigenlijk met tegenzin de traditie volgde. Zeker is wel dat Wilson het res pect heeft van de grote meerderheid in zijn partij, maar een bemind man is hij hoe langer hoe minder. De gang van zaken op het congres heeft Wilson ook te voelen gegeven dat de loon- en prijspolitiek de squeeze op hoe langer hoe meer tegenstand stuit. Een tegenstand die nog werd gesterkt door een gerech telijke uitspraak die de basis van vrijwilligheid der beperkingen nog smaller maakte. Prompt heeft hij de squeeze voor zien van een wettelijke verplichting, een erkenning dat hij er niet in is geslaagd door overtuiging bij de vakbonden zowel als de bedrijven het vereiste begrip te vinden voor zijn maatregelen. Knelpunten Er is zelfs een nieuwe grote te genstelling ontstaan. Wilson wil dat de bedrijven efficiënter gaan wer ken om op de wereldmarkt te kun nen concurreren. Daartoe zou een eind moeten worden gemaakt aan de vele overeenkomsten tussen bedrij- UTRECHT, 8-10. „De ziende wordt de blinde meer en meer te vlug af. De snelle maatschappij past zich niet aan bü de blinden, maar verwacht van hen, dat zij als zien den zullen leven". Zo formuleerde de president-direk- teur van het christelijk blindeninsti tuut „Bartimeus" in Zeist, ds. A. de Vries, dezer dagen tijdens een pers- excursie de bijzondere problemen waarvoor het blindenonderwijs door de ontwikkeling van techniek en welvaart wordt gesteld. Een voorbeeld daarvan is het ver keer. Zienden ondergaan dat in een VENSTER ven en vakbonden die het nodig ma ken extra-mensen in dienst te hou den. In sommige bedrijven loopt een man rond om lampen in te schroe ven. Dat is elektricienswerk, zegt de vakbond en een ander vakman mag niet aan een gloeilamp komen, be halve thuis natuurlijk. In andere ge vallen schrijft een akkoord met de vakbond voor dat een door twee man te bedienen apparaat wordt bezet met vier, alleen omdat de oude ma chine ook door vier werd bediend. De vakbond strijdt zo tegen het werkloos worden van zijn leden. De produktie wordt daar echter niet ef ficiënter op natuurlijk. Aan deze praktijken een eind te maken is nu echter helemaal niet naar de zin van de bonden. Lawinegevaar Door Wilsons maatregelen ont staat al een werkloosheid, onder meer in de autoindustrie de bon den hebben geen lust mee te wer ken die nog groter te maken. Een tijd van arbeidsschaarste zou het moment zijn om aan de soms ab surde extra-bezettingen een eind te maken, maar het zal nog wel even duren voor de Britten die tijd weer meemaken. Wilson heeft tot dusver zijn zin door kunnen zetten. Het verzet uit de wereld van de vakbeweging is zich echter aan het versterken. Zo dra ergens een klein lekje ontstaat in de loon- en prijsstop, loopt Wilson het risoco dat het land zal worden bedolven onder een lawine van looneisen, eventueel kracht bijgezet door stakingen. drukke stad als gevaarlijk en angst aanjagend. Voor een blinde, ook al heeft hij nog zo intensief getraind met een stok of een geleidehond, is het bijna onmogelijk geworden, al leen van huis naar werk en omge keerd te gaan. Misschien komt de wetenschap op het gebied van de elektronica in de toekomst met een oplossing voor dit nijpende probleem, maar tot het zover is - en dat kan nog lang duren - moet men het blij ven zoeken in een zo grondig moge lijke training van het oriëntatiever mogen van de visueel gehandicapten. In „Bartimeus" is men daarom on der meer begonnen met een sterke training in het waarnemen van ge luiden. Dit gebeurt met medewerking van de Nederlandse Radio Unie, die daarvoor haar enorme arsenaal ge luiden beschikbaar heeft gesteld. Voor de blinde leerlingen hebben de geluiden dezelfde betekenis als de plaatjes in de leer- en leesboeken van andere kinderen. De vakopleiding De snelle maatschappelijke ont wikkeling brengt ook problemen met zich mee voor de vakopleiding. Her scholing of omscholing is voor een blinde een extra moeilijke zaak en men wil dan ook vermijden, dat hij in een - tengevolge van de automati sering en mechanisatie - uitstervend beroep tereoht komt. Op „Zartimeus" is men daarom in september begon nen met een L.T.S.-opleiding, waar van de eerste twee jaar worden ge bruikt voor het bijbrengen van een zo algemeen mogelijke handvaardig heid op het gebied van houtbewer- ken, monteren, machinewerk, enzo voorts. In Nederland wonen naar schat ting 6500 blinden. Van hen zijn er zeker 1300 voor hun tiende jaar blind geworden. De vier blindeninstituten in Zeist, Bussum, Grave en Nijmegen tellen samen 330 pupillen. Een nieuwtje op het gebied van ver voermiddelen is een hefschroefvlieg- luig, dat ook als auto kan worden gebruikt. De 260 p.k.-motor geeft de „aerocar" in de lucht een topsnel heid van 185 km. per uur. ADVERTENTIE Een koffer met voorwerpen die Mussolini toebehoorden, is vrijdag in het geheim en onder bewaking over gebracht van het tribunaal van Brescia naar Rome, waar zij zullen worden bewaard in het criminolo gisch museum. De Amerikaanse regering heeft een befaamd physicus, prof. Edward Condon van de universiteit van Co lorado, benoemd tot hoofd van een nieuwe dienst die zich zal bezig houden met het bestuderen van het verschijnsel van „vliegende schotels". RKNIEUWS Ger. Gemeente OUDE TONGE. Donderdag 13 ok tober, 7 uur, ds. P. Blok. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenburg (2e pred. pl.) (toez.): G. Veldjesgraaf te Ne- derhemert; te Zoeterwoude (toez.): L. Doorn, kand. te Huizen (N.H.). Beroepbaarstelling: De heer P. H. van Harten, kand. te Woubrugge is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Soest: G. W. H. Ped- demors te Nieuw-Vennep. Examens: Aan de Theol. Hoge school te Apeldoorn werd toegelaten de heer R. v. d. Kamp te 's-Graven- hage. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwagerveen-Zwaag- westeinde: A. Duits, laatstelijk pre dikant te Emmererfscheidenveen. Examens: Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het candidaatsexamen de heer W. G. Rietkerk te Lisse. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Soestdijk: M. Vliet- stra te IJmuiden. Geref. Gemeenten Tweetal te Amsterdam: C. A. W. Verhoef te Barneveld en A. F. Hon- koop te Goes, waarvan eerstgenoem de beroepen is. Beroepen te Aalst: A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Oostkapelle en voor Kapelle-BiezelingeJ. Karens te Nieuwerkerk. Evang. Lutherse Kerk Examens: Aan het seminarium slaagde voor het kandidaatsexamen de heer C. F. G. E. Hallewas te Weesp. ADVERTENTIE BLIK DOOR HET WERELD Gevolg van snelle maatschappij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4