gemind VANAVOND EN NOG 3 HELE DAGEN KUNT U UW BLIK VERRUIMEN OP DE GEZELLIGE FEMINA STREEKNÏEUWS LAATSTE NIEUWS Ernstig ongeval te Diepenveen 575 ste STAATSLOTERIJ Eenvoudiger manier voor het rooien van de gladiolenbollen DE AMERIKAANSE ECONOMIE IN 1967 STREEKNÏEUWS z.v.u. GEMEENTE BRUINISSE Ideeënbuscommissie kent BRUINISSE, 8-10. Bü hek op nieuw verdelen van de functies in diverse raden en commissies kwam cok de commissie voor de ideënbus weer voor het voetlicht, een commis sie die tot dusver weinig van zich liet horen. twee premies toe Nog eens trouwen LONDEN. 10-10. Zaterdag trouwen in de Engelse plaats Derby de 72-jarige V/illiam Aspley en zijn even oude ge wezen vrouw May. Zij kunnen dit jaar nog juist het feit vie ren, dat zij 50 jaar geleden voor het eerst samen in het huwelijksbootje stapten, in 1916. Dat huwelijk is in 1924 ontbonden. ADVERTENTIE INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Geopend van 10-7 en 19-22.30 u. AHOY'-HELIPORT T/M 13 OKTOBER (ROTTERDAM/BIJ HOFPLEIN) I ZIERIKZEF. H.S.V. „Oosterschelde" De hongelsportvereniging „Ooster- schelde" organiseert op zaterdagmid dag) 15 oktober de vierde vereni gingswedstrijd voor het clubkam pioenschap. Deze wedstrijd zal plaats vinden aan de zeedijk bij „Levenstrijd" te Zierikzee. Nu er meer vis onder de wal kemt zijn de vooruitzichten gun stig en er wordt door deze wedstrijd cp een goede opkomst gerekend. Actie leerlingen Eeatrixschool Door de leerlingen van de Beatrix school alhier werden mapjes kaar ten verkocht ten bate van de Stich ting „De Cpbouw" te Utrecht, welke Stichting een 13-tal tehuizen heeft voor kinderbescherming, chronisch zieken en invaliden, en zorg voor moeder en kind. Deze actie leverde een zeer goed resultaat op, n.l. een bedrag, f 1242,- groot. Vergadering Kamer van Koophandel Gp vrijdag 28 oktober a.s. houdt de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland te Middelburg, een alge mene vergadering in „Mondragon". Cp deze vergadering zal het woord worden gevoerd door prof. dr. H. C. Kuiler, buitengewoon hoogleraar in de vervoerseconomie aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam, die zal spreken over het on derwerp: „De betekenis van de Del tahavens voor de vervoersstromen van Europa". Afdeling Zeeland Ned. Heide Mij. Op vrijdag 14 oktober organiseert de afdeling Zeeland van de Ned. Heide Mij. een excursie voor haar leden naar Rotterdam, waar het vliegveld Zestienhoven en de plant soen- en boomkwekerijen van de ge meente zullen worden bezocht. Ver der wordt een autotocht gemaakt door het Botlek- en Europoortge- bied. In Oostvoorne wordt een korte huishoudelijke vergadering gehou den. Succes op konijnenfcntoonstelling De heer J. H. Bakker alhier heeft met een inzending konijnen enige mooie successen geboekt op de te Steenbergen gehouden konjjnenten- toonstelling, uitgaande van het „Steenbergs Raskonijn". De dieren van de heer Bakker kregen de vol gende onderscheidingen: C klasse, 3 witte VI. reuzen (ram en voedster) 3 maal z.g.; A klasse 1 witte Wener, ram. z.g.; A klasse 1 witte Wener, voedster I, z.z.g.; B klasse 1 witte Wener, ram I, z.z.g.; C klasse 2 witte Wener voedsters I, z.z.g en III z.g. De heer Bakker ontving al met al 6 ere-prijzen. Zijn B klasse witte Wener ram was op één na het mooi ste dier van de tentoonstelling. Opening Shell-station Op vrijdag 14 oktober a.s. vindt een receptie plaats in Auberge Mari time. in verband met de ingebruik neming van het Shellstation „De Val". KERKWERVE Op zaterdag 19 november a.s. wordt een dag Reorganise _rd voor het nieuwe orgel van de Chr. Geref. kerk alhier. Er zullen die dag ver schillende attracties warden geboden en o.a. handwerken te koop worden aangeboden. WESTHOEK Roode Kruis-film De bekende filmtrip van het Ro de Kruis leidt ook naar de afdeling Schomven-West in de week van 21- 25 november, te beginnen op 21 nov. in Eurgh. Gedraaid wordt de be kende film „East of Eden". Nu daarin nieuwe mensen werden gekozen (de heren L. Bal en L. Becu) ging men echter direct aan het ver gaderen en werden voor goede ideeën twee premies toegekend, een aan de heer A. W. Jumelet (opberging brandslangen) en G. J. Helmendach (brievenbus waardoor aanmerkelij ke besparingen voor de gemeente zelf kan worden gekregen en ook betere dienstverlening voor het pu bliek. Al leefde de commissie voor de ideeënbus tot dusver wat in de scha duw van de publieke belangstelling het is verheugend dat zij door het toekennen van deze twee premies wat in het daglicht i9 gekomen. Want het is een van de middelen dat de burgerij meer rechtstreeks in vloed heeft op het gebied van de overheid. Want ieder kan een idee inzenden, een idee wellicht dat aan de aan dacht van het gemeentebestuur is ontsnapt, maar dat een nieuwe werkwijze kan scheppen en meewer ken dat financieel voordeliger wordt gewerkt. Iedereen kan dus een idee insturen, men hoeft heus geen extra dosis ver stand te bezitten, om een idee naar voren te brengen, dat aan boven staande eisen voldoet en dat uitste kend bruikbaar is. Het Is te hopen dat behalve de twee met premies beloonde nog vele ideeën zullen kunnen worden beloond en de ideeënbus commissie annex het gemeentebestuur nodigt ieder uit, zijn drempelvrees te overwinnen en een idee in te zenden waarvoor zoals men weet een bus, beneden in het gemeentehuis hangt. Men behoeft niet de trap op, maar hoeft maar en kele stappen te doen. SCIIARENDIJKE Gymnastieklokaal in jeugdgebouw Voor de lagere scholen te Scha- rendijke en Ellemeet is een gymnas tieklokaal ingericht in het Geref. Jeugdgebouw alhier. Een dames gymnastiekclub in oprichting wil eveneens van het gymnastieklokaal gebruik gaan maken. NIEUWERKERK Weinig belangstelling voor „Holland Wonder" Door de „Mobiele Eenheid" van evangelist B. Hoekendijk werd vrij dagavond de kleurenfilm „Holland Wonder'' in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk vertoond. De belang stelling voor deze film was zeer ge ring. BRUINISSE Heroprichting schaakclub De schaakliefhebbers te Bruinisse hebben de hoofden weer bij elkaar gestoken om opnieuw te komen tot heroprichting van de schaakclub „Tot ons Genoegen". In het voorlopige co mité komen we vertrouwde namen tegen van de bestuursleden van de club die destijds de strijd tegen tele visie en andere vormen van vrije tijdsbesteding niet kon volhouden, als Mare. Houkamp, Th. Muller, Abr. van den Berge en Jo van den Berge. Genoemd comité houdt op donder dag 13 oktober een vergadering in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Men hoopt dan de club weer te kun nen starten. Terecht wordt gezegd dat het schaakspel een mooie denk sport is, die de liefhebber een goede ontspanning geeft. We wensen „Tot ons Genoegen" een goede start toe. Treinverkeer na ontsporing hij Utrecht weer hervat UTRECHT. 10-10. Sinds vanmor gen tien over negen kunnen de trei nen weer normaal gebruik maken van het traject Utrecht-Geldermal- sen. Zoals bekend is het treinver keer van het westen uit in de rich ting Den Bosch van zaterdagavond kwart over negen af ernstig gehin derd geweest door een ontsporing van een goederentrein in Utrecht. Vanmorgen waren beide sporen die over een grote afstand waren ver nield, weer hersteld. Dode paarden bij race in Zuid-Afrika DE AAR, 9-10. Hel dodencijfer van vergiftigde paarden, die in de Zuidafrikaanse plaats De Aar deel namen aan een marathon, is zondag tot 32 gestegen. Tijdens en na de eerste etappe van 80 km van de marathon dwars door het dorre Karoo district in het noor den van de kaappovrincie, waaraan door ongeveer honderd ruiters werd deelgenomen, kwamen vele paarden door vergiftiging om het leven. Een door de politie en dierenartsen inge steld onderzoek wees uit dat de die ren gestorven waren aan een chlo ride en nitraat vergiftiging. Volgens de Dolitie is de mogelijkheid niet uit gesloten dat iemand de paarden ver giftigd had om beslag te kunnen leggen op de hoofdprijs van 500 rand (ca. 2500 gulden). De tweede etappe eveneens over 80 km, die zaterdag zou worden ge reden, werd in verband met het on derzoek afgelast. DIEPENVEEN, 8-10. In Diepen veen heeft zich zaterdag een ongeval voorgedaan, waarbij drie kinderen uit één gezin betrokken waren. Eén hunner is om het leven gekomen, terwijl de twee anderen ernstig wer den gewond. De drie kinderen stonden tegen een stenen muurtje, dat zich bevindt bij de brug in de Dorpsstraat. Uit de richting Olst naderde een per sonenauto, die bij het naderen van de brug een tegenligger zag en af remde. Doordat het wegdek vochtig was slipte de personenauto en kwam terecht tegen de kinderen en ver volgens de kinderen en de muur het water indrukte. Het driejarige jon getje L. P. Botfcemanne uit Diepen veen was vrijwel op slag dood. Zijn twee broertjes van zeven en acht jaar werden zeer ernstig, gewond. OOSTERLAND Ned. Hervormde bibliotheek Met ingang van dinsdagavond 11 oktober a.s. zal de bibliotheek van de Ned. Herv. gemeente weer be ginnen om boekwerken uit te lenen. Als vanouds in de consistoriekamer der kerk van half acht tot half ne gen. Naar wij vernemen zijn er weer tal van nieuwe werken bijgekomen, zodat het leesgrage publiek, zowel jong als oud, weer aan hun trekken zal kunnen komen. ADVERTENTIE Maandag 10 oktober 1966 DERDE KLASSE Prijzen van: I 15 zijn gevallen op f 50 zijn gevallen op I 100 zijn gevallen op f 200 zijn gevallen op f 400 zijn gevallen op f 1.000 zijn gevallen op Een prijs van 2.000 is Een prijs van f 2.000 is Een prijs van f 2.000 is Een prijs van f 2.000 is Een prijs van I 2.000 is Een prijs van f 5.000 is De prijs van f 30.000 is nummers nummers nummers nummers nummers nummers gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: op het op het op het op het op het op het op het nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: nummer: 001447 1 420 443 840 076 6944 093577 012846 024618 035569 002500 032598 FINANCIEN EN ECONOMIE NEW YORK, 8-10. Naar Walter Hoadley, vice-president en topeco noom van de Bank of America in New York heeft verklaard, zal 1967 naar zijn mening voor de Ameri kaanse economie weer een beter jaar zyn dan ooit, hoewel reële stijgin gen kleiner zullen zijn dan anders en dwarssfremingen en aanpassingen in grotere mate zullen voorkomen. Hij zei dat de mogelijkheid bestaat dat de belastingen volgend jaar omhoog gaan. Noodraad Boerenpartij aclit hoofdbestuur afgezet UTRECHT, 8-10. De woordvoerder van de noodraad van de Boerenpar tij, de heer F. Schregardus uit Haar lem deelde mee, dat hij het tegen woordige hoofdbestuur als afgezet beschouwt. Zolang er langs demo cratische weg geen nieuw bestuur is, fungeert de noodraad als zodanig. Uit informaties die hij heeft inge wonnen blijkt dat een zeer groot deel van de leden achter de nood raad staat. Vondst van jonge landbouwer WESTERSCIIOUWEN, 10-10. De mechanisatie in de landbouw heeft tct gevolg gehad dat ook in neven- bedrijven, zcals de fruitteelt, de tuin derij en in de bloembollenteelt werd gekeken naar een eenvoudiger ma nier van werken. Diverse kwekers kenden zich aan het Iandbouw-voor- beeld wat aanpassen en zelfs de bloembollenteelt zocht middelen langs mechanische wegen. Er kwa men plantmachines en voor de tulp werden met minder of meer succes rooimachines geprobeerd. Meeval was de mechanische behandeling te ruw voor de teerliuidige bollen. De na de ramp uit Noord-Holland afkomstige gladiolenteelt vond op Schouwen-Duiveland instemming. Het tikkeltje zout in de grond wtas oorzaak van een flinke groei der knollen. Diverse landbouwers pro beerden de teelt eens met een ge- metje. Nog steeds heeft de gladiolen- teelt perspectieven en overal op Schouwen-Duiveland zijn de velden met deze mooie groene planten die iuist voordat de bloei intreedt van de bloemtrossen worden ontdaan om dat het om de knol gaat. In het najaar kwam voor de land bouwers het grootste werk, n.l. het roeien. Vooral het afknippen van het blad en de bloemstengel is een ar beidsintensief werk. Vrouwen en kinderen waren de geschiktste werk- Medicamenten uit V.S. voor de Vietcong NEW HAVEN, 9-10. Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft een groep geestelijken, verbon den aan de Yale-universiteit toe stemming verleend medicamenten te zenden naai Noord-Vietnam en de gebieden in Zuid-Viet"am die door de Vietcong worden b 'heerst. Daar aan zijn echter en*.el.- be; 'Hangen verbonden. De waarde v. <h- medi camenten mag de driehonderd dollar niet te boven gaan en het mogen geen Amerikaanse produkten zijn. krachten hiervoor. Toch zocht men ook hier naar andere mogelijkheden. Een aardappelrooier die zijn oogst in zakken deponeerde geleek een uit komst nadat de vrouwen het groen hadden weg geknipt. Een der gladio len teeltkenners, de heer Joh. van Waveren ontdekte dat het knippen vervangen kon worden door gebruik te maken van een loofklapper, zoals die in Groningen en Friesland ge bruikt wordt voor het rooien van aardappelpootgoed. Met aardappelrooier Doch vrijdagavond vroeg de jon ge landbouwer Kees v. d. Wekken uit de Schelpweg te Ellemeet zich af of het niet mogelijk zou zijn om gladio len te rooien met een vol-automati- sche aardappelrooier. Hij stelde zich in verbinding met loonwerker Piet bij de Vaale en deze was direct be reid om dit te proberen. Er werd zaterdagmorgen een Romas V.M.W. volautomatische aardappelrooier op het gladiolenperceel aan het werk gezet en weldra bleek dat deze „wühlmaus" het voortreffelijk deed. Een naast de getrokken rooier rij dende landbouwwagen werd door de transportband gevuld met gladiolen die eerst de behandeling met dé loof klapper hadden ondergaan. Deze laatste is eigendom van de heer Van Waveren. Het is noodzakelijk (daar was al op gerekend) om de gladiolen in het voorjaar op bedden te planten net als bij aardappelen zij het wat nauwer in de rij. Op deze manier kan nu meer dan een bunder per dag worden bewerkt en het product hoeft dan alleen maar over de „hor" te worden gedraaid om wat kluiten kwijt te raken evenals dit bij aard appelen het geval is. Er bestaat enorme belangstelling voor- het experiment dat nog wel wat kleine verbeteringen vraagt doch nu al een vereenvoudiging betekent van de gladiolenteelt. De gladiolenrooier in vol bedrijf (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). Provo-geschenk aan Utrechtse politie UTRECHT, 9-10. Namens het Utrechtse povctariaat heeft een greepje van zeven jongelui zaterdag avond laat een bezoek gebracht aan liet hoofdbureau van de Utrechtse politie. Zij kwamen er een keur van provo-tijdschriften aanbieden. Ir. de afgelopen week hebben drie Utrechtse provo's een tijdje op het bureau dcorgebraoht. omdat zij aan het plakken waren op plaatsen waar dat verboden is. Bij die gelegenheid hadden zij gezien dat de hoeveelhe den lectuur ten burele dringend een algehele herziening behoefde. Van daar dat zij met wat „progressieve, ontspannende en voorlichtende lec tuur" naar het Paardeveld togen. Zij werden er ontvangen door een' vriendelijke inspecteur, die het ge schenk in dank aanvaardde. Op zijn beurt deed hij de provo-delegatie een stapeltje oude tijdschriften cadeau. Hij liet het daar niet bij, hij voorzag het groepje van sigaren en sigaret ten met de mededeling: „Zo zijn jul lie toch nog de sigaar". De mosselexport blijft achter Z1ERIKZEE-BRUINISSE, 8-10. Hoewel regelmatig mosselen worden geëxporteerd en derhalve tok door de kwekers aangeveerd is er toch vergeleken bü vorig jaar een be langrijke achterstand. Tot 1 oktober 1966 werden door de handelaars aangekocht 270.319 tonnen mosselen, terwijl dat vorig jaar 320.684 tonnen bedroeg. Ener zijds zal dit "wel tot oorzaak hebben, dat in dit seizoen belangrijke hoe veelheden buitenlandse mosselen worden aangekocht en verzonden, anderzijds is het duidelijk dat het ontbreken van de A-kwaliteit een belangrijke rol speelt. Er werden dit seizoen nog slechts 36.000 tonnen A-mosselen aangekocht tegen 160.000 tonnen van die kwali teit een jaar geleden tot 1 oktober. A-rr.ossclen komen dit jaar nu een maal veel minder voor en zijn dus v< 1 moeilijker leverbaar. Van de B- kwr.liteit werd tot dusver aangekocht 178.000. vorig jaar 160.000 tonnen. Thans werden 57.000 tonnen C- mosselen aangekocht (kleinere kwa liteit, vorig jaar was deze kleine soort niet in de handel (300 tonnen tot 1 oktober 1965). Een leeg zwembad en een lege Oos- lerscheldebrug. Hei zijn de wat m mineur-impressies, die vertellen hoe echt het seizoen wel voorbij is. De lege brug zal voorlopig meer zorgen baren dan het bad. In de praktijk is gebleken dat met name het vrachtvervoer in veel minder sterke male van de brug gebruik gemaakt heeft, dan aanvankelijk was ver wacht. „De brug" werkt dan ook nog met verlies, maar mogelijk wordt het later beter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gardner Ackley, voorzitter van de raad van economische adviseurs van president Johnson, heeft eveneens in New York gezegd, dat, behoudens een abrupt einde aan de vijandelijk heden in Vietnam, 1967 een even goed jaar voor de economie zal wor den als 1966 dat hij het beste jaar van ooit noemde. Naar hij zei zul len produktie en inkomens in de Ver. Staten in 1967 verder kunnen stijgen en belooft volgend jaar bestendige werkgelegenheid en vermindering van reële zowel als financiële ver wringen en onevenwichtigheden te brengen. President Johnson heeft op een persconferentie in Washington ver klaard, dat 1966 een zeer goed econo misch jaar is geweest voor het land en dat 1967 naar zijn mening een even goed jaar zal worden. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown en zijn Sowjet-Russische ambtgenoot An drei Gromyko hebben in New York besprekingen gevoerd over de toe stand in de wereld, waarbij de kwes- tie-Vietnam ter sprake is gekomen. ZIERIKZEE Jeugdconcert Kunstmaandorkest In een volle Concertzaal gaf vrij dagmiddag het Kunstmaandorkest, onder auspiciën van de Z.V.U., een jeugdconcert voor het voortgezet on derwijs. De jeugd loonde zich over het algemeen enthousiast. Het con cert duurde een uur. Uitgevoerd werden: Ouverture Carnaval Ro- main van Hector Berlioz en Symfo nie in G gr. t. van A. Dvorak. LAND- EN TUINBOUW Benoeming commissie landbouwonderwijs Z.L.M. In de vergadering van het dage lijks bestuur van de Z.L.M. is de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwei*- kerk benoemd tot lid van de Com missie Landbouw-onderwijs van de Z.L.M. Weer Westduitse taxibestuurder vermoord DUSSELDORP, 8-10. In Dussel- dorf is een taxibestuurder vermoord. Hij werd neergeslagen, zijn handen geboeid en vervolgens gewurgd. De Düsseldorpse taxichauffeurs hebben in verband met deze moord een beloging gehouden. Concert Kunstmaand-orkest De beste moot van de muzikale vis, zat vrijdagavond bij het Kunst maand-orkest aan de staart. Met een zeer muzikale interpretatie, die zich kenmerkte door bravour en eterische transparantie, heeft het orkest, on der leiding van de gastdirigent Edo de Waart, op zeer overtuigende wijze klank gegeven aan Dvorak's symfo nie in G groot, een melodieuse be levenis van de eerste orde, die de - heiaas niet geheel gevulde zaal - tot geboeid luisteren dwong. Antonin Dvorak, de 19e eeuwse klassieker, het meest bekend geworden door zijn (9e) symfonie in E „Uit de nieuwe wereld", paradeert in de uit 1889 da terende 8ste met een klankrijkdom, die zijn plaats in de rij der zeer gro ten voor altijd verzekerde. Men aar zelt bij een keus der delen als het op schoonheidsontroering aangaat, het frisse allegretto, het zeer gedragen adagio of het op het punt van the- mata zo gevarieerde allegro. Bij el kaar een dantesk en indringend mu ziekwerk, waarvan het Kunstmaand orkest een volop overtuigende ver tolking gaf. Voor de pauze de vir tuoos gecomponeerde ouverture: „Le cai-naval remain", een uit 1844 da terend successtuk van Hector Ber lioz, de hartstochtelijke en patheti sche Fransman. Middenstuk van het vrijdagavondconGert vormde Mo zart's pianoconcert in G groot, met als soliste Ja.iine Dacosta, die voor het eerst te Zierikzee de fraaie Z.V. U.-concertvleugel bespeelde, een no bel instrument, de aanwezigheid waarvan bewijst dat de volksuniver siteit de Zeeuwse delen laat mee ge nieten van de centrale verworven heden. Desondanks menen wij de ge vierde pianiste vorige malen meer gedisponeerd te hebben horen con certeren, maar de vleugelopstelling en de (toevallige) zitplaats kunnen medebepalende faktoren zijn ge weest. Het Kunstmaandorkest ge tuigde ook ditmaal van bijzonder am bitieus musiceren en men kan dit niet schrijven zonder daarbij de di rigent te vernoemen. Edo de Waart - voor het eerst le Zierikzee - heeft een zeer plastische dictie, die toch scherp „to the point" de executan ten slaat in de ban van zijn leiding. Zo jong nog, moet hij een belangrijke carrière voor de boeg hebben. Zowel voor de pianiste en de diri gent waren er bloemen, terwijl aan het slot een uit het hart wellend ap plaus van het publiek de dankbaar heid voor dit zoveelste Kunstmaand- concert vertolkte. De bloemen werden aangeboden door het meisje Lydia van der Lelie. n.d.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2