DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijftien wagons van een goederentrein liepen uit de rails Rode Wachters ook in Tibet „Yeh-yeh"-schandaal in Rio de Janeiro Rotterdam heeft zijn medische faculteit Cubanen omgekomen Oudste geschiedenis van het boek MORRIS Johnson doet beroep op Sovjet-Unie Trein greep bus Negentien doden Elspeet en de polio-gevallen Veiligheidsmaatregelen voor auto's in de Verenigde Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 oklober 1966 123ste jaargang Nr. 19672 WAARIN OPGENOMEN rtEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABCNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Gladiolen nu ook machinaal te rooien Chaos bij Utrecht UTRECHT, 8-10. Een goederen trein is zaterdagavond om ongeveer kwart over negen ontspoord in de buurt van het fort Lunetten, in de onmiddellijke omgeving van Utrecht. Door deze ontsporing was er op het traject Utrecht-Geldermalsen, dat deel uitmaakt van de belangrijke verbinding met het zuiden, geen treinverkeer mogelijk. Er gebeurde geen persoonlijke on gelukken by deze ontsporing. Vijf tien wagons zijn geheel of gedeelte lijk uit de rails gelopen. De wagons - zgn. zij lossers - waren met kalk geladen. Een portaal van de boven leiding werd vrij ernstig beschadigd. Bij de opruimings- en herstel werkzaamheden wordt één van de grote ongevallen-kranen van de N.S., die in Utrecht is gestationeerd, in geschakeld. De wagons liggen schots en scheef door en over elkaar.' De ravage is groot. Men heeft besloten nog een extra ongevallen-kraan in te scha kelen bij de opruimingswerkzaam heden. De goederentrein was op weg van Lutterade naar Beverwijk. Ter hoogte van de overweg Houtensepad, aan de rand van Utrecht, liepen vijftien wa gons uit de rails. De locomotief en de eerste zestien wagons bleven over eind staan. De oorzaak van het ongeluk is een zogenaamde „warmloper": een warm gelopen uiteinde van een as. Dit had tot gevolg dat een van de wagons door zijn as zakte, uit de rails liep en een groot aantal wagons meetrok. Toen machinist J. Langendijk (uit Amtserdam) merkte dat zijn trein plotseling werd afgeremd, bracht hij deze snel tot stilstand. De ravage is groot. Behalve een portaal van de bovenleiding en een seinmast zijn de beide sporen over een lengte van ongeveer honderd meter totaal vernield. Van de ontspoorde wagons (alle geladen met ongebluste kalk) werd een groot deel zwaar, maar volgens de spoorwegen niet onherstelbaar be schadigd. NIEUW DELHI, 8-10. Tibetaanse rede wachters hebben op 25 augustus de grote tempel van Lhasa geplun derd en alle beelden en andere kunstvoorwerpen in de tempel ver nield. Dit wordt gemeld in een nieuws brief, uitgegeven door het bureau van de verbannen Dalai Lama. Een Tibetaan, die pas uit Tibet was ge vlucht, had verteld dat een honderd tal gardisten, beschermd door met machinepistolen uitgeruste Chinezen, de tempel waren binnengedrongen en daar alles kort en klein hadden geslagen. De gardisten hadden ook een oude monnik, die als concierge dienst deed, zodanig afgeranseld dat hij verder verminkt door het leven zal moeten gaan. Later waren de rode wachters ook huizen van Tibe- tanen binnengegaan. Ze hadden daar alles vernield wat ook maar enigs zins herinnerde aan de traditionele manier van leven in Tibet. Verder had men de Tibetanen gedwongen kleren naar Chinese trant te dragen en hun haar kort te knippen. De Tibetaanse rode wachters zijn jonge Tibetanen die door de Chine zen zijn opgeleid. RIO DE JANEIRO, 9-10. Een greep Braziliaanse radio- en tv-ar- tiesten verscheen vandaag (maandag) in Rio de Janeiro VGor de rechter op beschuldiging van het organiseren van wilde feesten met minderjarige meisjes, die door hen „betoverd" wa ren. De artiesten hebben naar verluidt geregeld de meisjes die hun shows hadden bijgewoond na afloop meege lokt naar een gelegenheid waar kwistig van sterke drank en ver dovende middelen gebruik werd ge maakt. Niet alle achttien verdachten zijn gearresteex-d. Enkelen zijn voort vluchtig. Volgens de officier van justitie Fa- biano de Barros Franco hebben de betrokkenen het vorig jaar en de eerste helft van dit jaar eerst in dividueel en daarna als groep, steeds gebruik makend van hun populari teit, hun kwalijke praktijken bedre- ROTTERDAM, 8-10. Minister Die penhorst (onderwijs en wetenschap pen) heeft tijdens een feestelijke bij eenkomst in het nieuwe concertge bouw „De Doelen" in Rotterdam Ne derlands zevende medische faculteit gecpcnd, die onlangs onofficieel is begonnen met de opleiding van hon derdzestig eerstejaars studenten. Dc minister noemde het openen van de faculteit „het afbinden van de navelstreng, uiteraard figuurlijk om mij niet aan een onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst schuldig te ma ken". Hij uitte zijn bewondering voor het tempo waarmee de oprichting is voltooid; „Wat elders vier of vijf jaar vergt, kwam hier binnen twaalf maanden tot stand". Dit succes komt voor een deel op naam van prof. A. Querido, die bereid was als „bouw- pastor" op te treden. Rotterdam, al dus prof. Diepenhorst, maakte het onmogelijke mogelijk en schonk aan het lied „Hand in hand kameraden" een academische vervulling. De Maasstad is in slaat gesteld een feut van honderd jaar her wat goed te maken. Toen weigerde de vroed schap een bedrag van f 17.050 toe te kennen aan de sinds 1828 in Rot terdam gevestigde technische school. „Er was een tfjd dat men te dezer stede op c'e kleintjes lette". Rotterdam verkeert in de bevoor rechte positie slechts 160 eerstejaars te moeten ontvangen al moet ter wil le van de eerlijkheid worden venpeld dat vele buitenlandse faculteiten geen faculteiten met een groter aan was dan honderd studenten wensen. „Het parlement ten onzent heeft in zijn wijsheid anders geoordeeld en de geschiedenis zal daarover richten. Thorbecke moest zeggen „Wij hebben te vroeg gelijk gehad", aldus minister Diepenhorst. Hij wees er op dat Rot terdam een rol zal spelen bij het streven naar het terugbrengen van de medische studieduur van 8^ tot 6 jaar. De medische student zal snel ler naar het ziekbed worden geleid om daar de ziekte te leren kennen". Minister Diepenhorst besloot zijn rede vol anecdotes cn citaten over de medische wetenschap - met de wens dat deze jonge medische fa culteit. naar hii hoopt spoedig deel van een Rotterdam universiteit, een weldaad voor ons volk zal opleveren. Verre vergissing C O f LONDEN, 9-10. Voor de twee- t de keer in een week tijd is zondag een Amerikaan in Lon den terecht gekomen hoewel het de bedoeling was van Chicago naar Los Angeles te vliegen. Ditmaal was het Fred Hildreth, nadat dinsdag me- vrouw Josephine Griffiths, J een overgrootmoeder uit Cali- J fornië, lot haar schrik be- merkt had dat zij bijna 10.000 J kin. uit de koers was geraakt, f KEY WEST, 8-10. Een Brits vrachtschip heeft twee overlevenden opgepikt van een scheepje, dat vier dagen geleden met zes-en-veertig Cubanen aan boord in de orkaan Inez verging. De twee mannen be vonden zich, met de lijken van acht mede-opvarenden op een vlot toen zij gevonden werden. Het Cubaanse vaartuig was een week geleden van Cuba vertrokken, vermoedelijk om asiel in de Verenigde Staten te zoe ken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een hijzonder werk AMSTERDAM, 8-10. Bij de Am sterdamse uitgeverü Mcnno Hertz berger en co is thans een boek ver schenen van cultuur-historische be tekenis, namelijk „The Fifteenth- Century printing types of the low countries". Dit grote werk (twee de len folio, 800 pagina's, 300 illustra ties) bevat de oudste geschiedenis - 14731501 - van de boekdrukkunst. Op een te Amsterdam gehouden persconferentie vertelde de heer A. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Het aan het licht komen van deze zaak. door de volksmond het „Yeh- Yeh' -schandaal gedoopt, heeft ertoe geleid dat personen van beneden de achttien jaar nu alleen nog onder geleide de door Rio's tien radio- en vijf tv-stations georganiseerde shows megen bijwonen. DORION QUEBEC, 8-10. Negen tien jongelui zijn om het leven ge komen doordat hun bus, waarmee zij op weg waren naar een dans avond, door een goederentrein op een overweg doormidden werd ge reden. Minstens 21 anderen werden ge wond. De bus vloog in brand, de vlammende wrakstukken werden een kilometer langs de rails meege sleurd voordat zij in een sloot te recht kwamen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 24 km ten westen van Montreal, bij Dorion. De bus had staan wachten tot een trein voorbij was en reed de overweg op toen van de andere kant een tweede trein naderde. In de bus zaten naar schatting 50 mensen. Veertig daarvan werden dood of zwaar gewond naar zieken huizen overgebracht. De N.A.V.O.-organen PARIJS, 8-10. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de permanente N.A.V.O.-raad, de politieke instantie die in Parijs gevestigd is, en het militaire comité, dat in Washington zetelt, naar België worden overge bracht en in de buurt van de Shape (het geallieerde militaire hoofd kwartier) worden geïnstalleerd. Dit heeft sir Evelyn Shuckburgh, de per manente Britse vertegenwoordiger in de N.A.V.O., vrijdag verklaard aan een lunch die hem door de Brits -Amerikaanse persvereniging werd aangeboden wegens zijn vertrek, binnenkort, naar Rome, waar hij ambassadeur wordt. NEW YORK, 8-10. President John son heeft een beroep gedaan op de Sowjet-Unie, haar troepensterkte in midden-Europa te verminderen en zo een gelijkwaardige inkrimping van de N.A.V.O.-troepen mogelijk te maken, wat zou bijdragen tot verbe tering van het politieke klimaat in Europa en tot verzoening tussen Oost- en West-Europa. De president sprak voor het „Carnegie en Dow- ment Institute" te New York. In de buurt van Morgan City, in de Amerikaanse staat Louisiana, is zaterdag een helikopter neergestort die arbeiders van booreilanden in de Golf van Mexico naar de wal vloog. De elf inzittenden kwamen om hel leven. Heden-maandagmorgen kwam de Bulgaarse premier en partijsecretaris Todor Zjivkov in Nice aan voor een bezoek van een week aan Frankrijk. Hij zal besprekingen voeren met pre sident De Gaulle, premier Pompidou en minister van buitenlandse zaken Couve de Murville. - Bij Kaapstad zijn zondag blanke en gekleurde kampeerders slaags geraakt, nadat een man een vrouw een klap in het gezicht had gegeven. Aan de strijd die gevoerd werd met messen, flessen en stenen, namen ongeveer 300 mensen deel. Chinese studenten moeten uit Rusland MOSKOU, 8-10. De sowjet-auto- riteiten hebben bekendgemaakt, dat de opleiding van Chinese studenten in de 3bwj et-Unie is opgeschort en dat de betrokken studenten vóór het eind van deze maand het land moe ten hebben verlaten. Volgens het persbureau Tass, dat dit meedeelt, is de maatregel een represaille voor een soortgelijke maatregel van de Chinese communisten tegen de Rus sische studerenden in China. Brand in provo-toevluchtsoord AMSTERDAM, 8-10. Een uitslaan de brand heeft in korte tijd een deel van een leegstaand dubbelpand aan het Museumplein in Amsterdam ver woest. De brand was uitgebroken op de hoofdverdieping en is doorgesla gen naar het dak. Er was voor deze brand vooral van politiezijde grote belangstelling, omdat het bekend staat als een toevluchtsoord voor provo's en ook wel voor zwervende buitenlanders. Al enige malen heeft de Amsterdamse politie groepen jon gens en meisjes 's avonds laat uit het pand verwijderd. Het gebouw zelf is eigendom van de gemeente Amster dam en was bestemd voor de af braak om te zijner tijd plaats te maken voor de uitbreiding van het Stedelijk Museum, waarin de van Gogh-collectie zal worden geëxpo seerd. Me» slikt met grote happen de leugen, die ons vliet maar men drinkt druppel voor drup- pel de waarheid, die ons bitter valt. v L. van Gendt van de uitgeverij dal deze uitgave allereerst van belang is omdat daarmee de traditie wordt voortgezet van ons kleine land dat wetenschappelijk en technisch steeds een vooraanstaande plaats heeft in genomen op het gebied van de boek drukkunst. Voorts en niet het minst belangrijkst is dit boek omdat het voorziet in een duidelijk gebleken behoefte daaraan van vele biologen, incunabologen, historici, kunstenaars enz. tot ver buiten onze landsgren zen. De auteurs zijn prof. dr. W. G. Hellinga, hoogleraar in de Neder landse taal- en letterkunde te Utrecht en mevr. drs. L. Hellinga- Querido (Neerlandica). De vertaling is van mr. D. A. S. Reid, lector aan de universiteit van Amsterdam. Op de conferentie vertelde prof. Hellinga dat de eerste nationale in cunabelen catalogus in 1767 ver scheen van de hand van Jacob Vis ser. Verbetering van de betrekkingen tussen oost en west noemde hij als één van de drie essentiële voorwaar den voor de „grote Europese verzoe ning", het thema van zijn rede. De twee andere voorwaarden zijn vol gens hem modernisering van de N.A.V.O. naast versterking van de andere atlantische instellingen en in tegratie van de West-Europese ge meenschap. ERMELO, 8-10. In het dorpje El- speet (gemeente Ermelo) waar onder de schooljeugd vjjf gevallen van po lio zjjn geconstateerd, heerst mo menteel grote verwarring. Groepjes mensen bespreken de circulaire „Gevaar voor kinderver lamming in Elspeet en omgeving", die het gemeentebestuur in alle dorpskommen van de gemeente Er melo op grote schaal heeft verspreid en opgehangen. In de circulaire, die is ondertekend door burgemeester H. J. Langman, wordt een beroep op de bevolking gedaan mee te werken aan de preventieve maatregelen die, maandag en dinsdag aanstaande zullen worden genomen teneinde verdere uitbreiding van de kinder verlamming tegen te gaan. Elspeet is thans verdeeld in twee kampen: zij die van geen preven tieve maatregelen willen weten, en zij die niet tegen vaccinatie zijn ge kant. Volgens de schoolartsen is in dit dorpje zeker de helft van de school jeugd nimmer ingeënt tegen een of andere ziekte. Veel bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen en hier en daar mist zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest; weinig ver andering in temperatuur. 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.56. Maan op 2.37, onder 17.22. Nieuwe maan: 14 okt. te 4.52. IIOOGWATERSTVNOKN ZIERIKZEE: 11 okt. 0.23 v.m. 12.50 n.m. BROUWERSHAVEN 11 okt. 0.11 v.m. 12.51 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-10. Het K.N.M.I. deel! mede: Het weer in west-Europa werd gedurende het weekeinde be paald door een oude frontale zone welke langzaam in oostelijke rich ting bewoog en plaatselijk nogal wat regen bracht. In zuidwest-Frankrijk en Spanje viel op sommige plaatsen ongeveer 50 millimeter. In de om geving van ons land ondei-ging het front ook tijdelijk een activering. Eelde meldde totaal 16 millimeter. Inmiddels is een volgend langzaam bewegend frontensysteem tot boven zuidwest-Engeland gevorderd. Dit hoort bij een oude depressie tussen IJsland en Groenland, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Het gaat vergezeld van nogal wat regen. Verwacht moet worden dat deze nieuwe regenzone in noordoos telijke richting verder zal trekken waardoor de regenkansen morgen weer groter worden. In het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring. Het Tropeninstituut AMSTERDAM, 8-10. De uitgaven van het Koninklijk Instituut voor de Tropen zijn in 1965 gestegen tot ruim 5 miljoen gulden (v.j. f 3.7 mil joen), zo deelde de voorzitter van de raad van beheer, rr. L. Schepers, in zijn jaarrede op de algemene le denvergadering mede. „De werkzaamheden van het insti tuut in het kader van de hulp aan minder ontwikkelde landen hebben zich in 1965 weer aanzienlijk ver der ontplooid", aldus ir. Schepers. Hij gaf een uitgebreid overzicht van deze werkzaamheden, waarbij hij o„m wees op de officiële opening van het „Medische Research Cen trum" in Nairobi (Kenia) op 18 maart van dit jaar. De staf is daar thans uitgegroeid tot zes man. In 1965 hebben opdrachten uit binnen- en buitenland vele agrarische speci alisten van het instituut naar de tro- penlanden gevoerd. Regeling in twee fasen WASHINGTON, 8-10. Dc Ameri kaanse minister van handel, John Connor, heeft de verplichte voorzie ningen voor hogere veiligheid in auto's bekend gemaakt, die in 1968 in nieuwe Amerikaanse en buiten landse wagens moeten zyn aange bracht. Deze veiligheidsmaatregelen zijn voorgesteld door een regeringscom missie voor het verkeer, die van pre sident Johnson opdracht had gekre gen op 31 januari 1967 rapport uit te brengen. Besloten werd er zo snel mogelijk publiciteit aan te geven om de fabrieken zoveel mogelijk tijd te geven om ze te kunnen verwerken in de modellen voor 1968. De richtlijnen zijn in twee gedeel ten opgesteld. De eerste voorzienin gen moeten in 1968 zijn aangebracht. De auto's moeten dan voorzien zijn van schokbrekende stuurkolom. spatbordspiegels, zonneschermen en instrumentenpaneel moeten van be kleding zijn voorzien, er moeten vei ligheidssloten en -hengels zijn aan gebracht, remsysteem moet uit twee delen bestaan, er moeten betere rui tenwissers komen en tenslotte moe ten de ruiten bestaan uit X'eiligheids- glas. De tweede serie verbeteringen, die waarschijnlijk in de wagens die in 1969 ten verkoop worden aangebo den. zullen voorkomen, bestaat o.m. uit nog meer bekleding. De voorste zitplaatsen moeten hoofdsteunen hebben om verwondingen aan de nek tegen te gaan. Beslagen zijrui ten moeten even helder kunnen wor den gemaakt als de voorruit, deur knoppen en raamhandels moeten vei-zonken zijn en benzinetanks moe ten een betere stabiliteit hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1