■«ilk EN HET AVONTUUR Algemene Bank Nederland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG MflO'S CHINA WERD 17 BRANDSCHOUWING Yuist! Yoghurt als tussendoortje melk unie RenriiesJ ^ter? geeft veel heet water voor weinig geld Anneke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 oktober 1966 Nr. 19671 BLIK DOOR HET WERELD ADVERTENTIE Uit China is in de afgelopen ja ren zoveel gerucht gekomen dat men er niet vaak bij stilstaat hoe jong het rijk van Mao Tsje-toeng nog maar is. De eerste oktoberdag werd de zeventiende verjaardag gevierd. Voornamelijk in de familiekring, want menige van de toch al schaarse vrienden van Peking zijn afge schrikt door de merkwaardige „cul turele re.volutie" die nu aan de gang is met zijn excessen door rode gar disten. Trouwens, niet alleen de vrienden zijn verbijsterd - de vele vijanden niet minder. Het is toevallig hoeveel ambassa deurs uit Oosteuropese landen jui3t dit moment van China's grote feest hebben gekozen om met vakantie te gaan. Europa is eigenlijk alleen ver tegenwoordigd door Albanië en dat tekent op dit moment ongeveer hoe veel invloed Peking nog in Europa heeft. Zelfs de Roemenen die voort durend gepoogd hebben hun rela ties met Peking zo goed mogelijk te houden zonder het Kremlin al te hard voor het hoofd te stoten, laken nu de officiële politiek, zoals maar schalk Lin Piao die verkondigt. Maar ook in Azië is het niet an ders. Indonesië is uiteraard van de vriendenlijst afgevoerd, maar zelfs de vroeger zo verknochte vriend Noord-Korea doet al wat koeltjes: „ieder land moet op zijn eigen ma nier naar het socialisme streven," is daar de leus die tevens inhoudt dat de Chinese manier daar ook niet meer het ideaal is. Eingen ruiten De culturele revolutie gaat overi gens nu iets kalmer door. Een me nigte rode gardisten is het land op gestuurd om te helpen met de oogst, nadat ze eerder in verscheidene plaatsen in conflict waren gekomen met de plaatselijke partijleiding en hun aanhang. Bijvoorbeeld in Shanghai waar opeens een groep ro de gardisten aan de gang gingen en daarbij het huis van mevrouw Sun Yat-sen, de stichter van de Chinese republiek niet ontzagen. Vooral Rus sische en Japanse kranten maken melding van onderlinge gevechten. Verbazingwekkend is ook wat zich op de universiteiten afspeelt. Buitenlandse studenten zijn naar huis gestuurd - dat zijn juist de jon geren die Peking had gelokt om hen te gebruiken als voorhoede van de Chinese infiltratie in Afrikaanse en Aziatische landen. Niet alleen dat zo een eigen propaganda-instituut wordt afgebroken: ook voor de Chi nese studenten zelf zijn de hoge scholen nagenoeg gesloten, want de studenten moeten de straat op om culturele revolutie te bedrijven. En als er iets is waaraan China behoef te heeft, dan zijn het wel de men sen die in techniek en wetenschap pelijke research getraind zijn - die moeten de industriële ontwikkeling op gang houden die al zo'n schade opliep door het vertrek der Rus sische adviseurs. Waarom? Afbreuk wordt dus gedaan aan de produktie (menigten die op straat vechten en demonstreren werken niet), aan de ontwikkeling van de toekomst en aan de buitenlandse activiteiten. Waarom is een raadsel. De meest logische verklaring is wel dat maarschalk Lin Piao wil dat het nog zo jonge nieuwe Chinese Rijk in de kortst mogelijke tijd vrij moet zijn van alles wat maar een beetje anders zou willen denken dan de machthebbers, in casu het leger. Het leger heeft China weer één gemaakt en het wil het een een heid houden, zonder risico's van een onderlinge strijd wanneer Moa een maal - en dat kan niet al te lang meer duren - er niet meer zal zijn. In dit kader past ook het isolement dat door de huidige vrienden verja gende acties nog strikter wordt dan het al was. De Chinezen moeten het gevoel krijgen inderdaad alleen te staan en alleen te kunnen voortbe staan wanneer ze zo nauw mogelijk samengaan en niet door onderlinge strijd invloeden van over de grens een kans geven. Zeventien is normaal voor naties een leeftijd ivaarop ze nog allerlei kanten uit kunnen. Voor de Chine zen moet het de leeftijd worden waarop hun land eens en vooral kiest de weg van Mao te gaan. Of dat pogen succes zal hebben, is een open vraag. Ook in het communisme van de soort die Stalin er wreed in- hamerde in de Sowjet-unie, is zelfs meer dan dertig jaar na de stichting van de sowjetstaat nog een grote keer gekomen. ADVERTENTIE Vraag naar kunstmest bereikte verzadigingspunt VLAARDÏNGEN, 6-10. De vraag naar kunstmest heeft in het 30 april 1966 afgesloten boekjaar geleidelik een verzadigingspunt bereikt. Aan het einde van dat jaar begonnen zich zelfs tekenen van overproduktie voor te doen. Dit staat in het jaarverslag van de Eerste Nederlandsche Coöperatie ve Kunstmestfabriek (ENCK). In West-Europa waren de slechte weers omstandigheden oorzaak van een te leurstellende groei van de vraag. Daarentegen bleef de vraag in Noord- Amerika en Australië, waar de graanproduktie wordt opgevoerd, zich gunstig ontwikkelen. Het bereik te evenwicht tussen vraag en aan bod, aldus het verslag, en de moge lijkheid van overproduktie in de na bije toekomst zijn zeker nog niet verontrustend. Wel maken zij het moeilijk om de stijging van grond stof fenprij zen en andere kosten in de verkoopprijzen door te berekenen. Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de di rectie van de brandweer vanaf 10 oktober tot en met 31 oktober a.s. een algemene brandschouwing in de woningen der ingezetenen zal hou den. Zierikzee, 5 oktober 1966. Burgemeester en. wethouders voornoemd, D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. ADVERTENTIE Lekker: een fris glas yoghurt met wat suiker. Bruine suiker is extra fijn! Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur ds. Lam (viering H. A. en dankzegging). Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Assen dorp. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonne veld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zon neveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Van Wie- ringen, Rotterdam. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere (H. D.). Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere (H. A.). Scharen- dyke: 10 en 7 uur ds. Roodenburg [viering H. A. en dankzegging). Brou wershaven: 9.30 uur ds. Groenewe- gen. Zonnemaire: 11 uur ds. Feune- kes (viering H. A.). Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 7 uur ds. Groenewegen. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Feunekes. Oosterland: 11 uur ds. Groenewegen, 6 uur ds. Flink. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Donkersgoed, St. Philipsland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. G. J. Rijks, Deventer. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. M. E. Monsees, Amersfoort. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur de heer Jans- ma. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. J. Noordhof, Den Bommel. Nieuwerkerk: 10.30 en 5 uur de heer A. Vreugdenhil, Zwar- tewaal. Oosterland: 10 uur leesdienst, Flitsen uit het buitenland GENUA. Na een 24-uursstaking tegen plannen van de regering om de toekomstige leiding van de staats- werven in Triest te vestigen in plaats van in Genua, zoals aanvan kelijk was voorgesteld, is het tot on geregeldheden tussen stakers en politie gekomen. MOSKOU. Een rechtbank in de Oekraine heeft een man ter dood veroordeeld omdat hij tijdens en na de tweede wereldoorlog honderden Russen had gedood. DJAKARTA. De Indonesische ge zondheidsdienst heeft het Zuidsu- matraanse district Lampoeng tot door pokken besmet gebied verklaard Een medische groep trekt van dorp tot dorp om de mensen te vaccine ren. Vorige maand werden delen van Djakarta besmet gebied verklaard. MANILLA. Een Amerikaanse straaljager is neergestort op een huis in de Philippijnse stad OIonga- po, als gevolg waarvan drie Philip- pino's de dood vonden en negen an deren, onder wie vier kinderen, wer den gewond. DAMASCUS. Syrië heeft het aan bod van de Sowjet-Unie aanvaard tot deelneming aan de exploitatie van de Syrische olievelden. BRUSSEL. Bij een roofoverval op een postkantoor in de Belgische plaats Aalst hebben twee mannen 370.000 belgische frank buitgemaakt, maar een miljoen frank - 70.000 gulden over het hoofd gezien. SAIGON. Alle vliegtuigen van de drie in de golf van Tonkin kruisen de Amerikaanse vliegdekschepen hebben deelgenomen aan een aanval op strategische doelen in de omge ving van de Noordvietnamese stad Phoe Ly, 60 km ten zuiden van Hanoi gelegen. BERN. 120 staven ontplofbare stof en bijbehorende elektrisch ontste kingsapparaat zijn uit een steen groeve bij Valangin, in het Zwitserse Kanton Neuchatel, gestolen. De Zwit serse politie heeft de grensbewaking verscherpt. Zij vreest, dat de spring stoffen in handen zijn gevallen van terroristen. DAMASCUS. De Syrische minis ter van binnenlandse zaken, Moham med Eid Asjawy, heeft Jordanië be schuldigd van aanstichting van de recente mislukte staatsgreep van 8 september in Syrië. HONG KONG. Reizigers uit Chi na hebben gezegd dat meer dan honderd mensen vorige maand zijn gedood bij een botsing tussen rode wachters en arbeiders in een ar beidskamp in de provincie Hoenan. WASHINGTON. De gouveneurs van het internationale monetaire fonds IMF) hebben op de jaarver gadering van dit fonds in Washing ton een besluit genomen tot herop neming van Indonesië in het IMF en tot een nieuwe regeling van de schuld van het land aan het fonds van 64 miljoen dollar. NEW DELHI. India heeft bij China geprotesteerd tegen het binnendrin gen van Chinese troepen in Bhoetan, het vorstendommetje in het Himala- j a-gebergte. PHILADELPHIA. In de Ameri kaanse stad Philadelphia heeft de politie 32 arrestaties verricht tijdens ongeregeldheden die zich voordeden, toen een menigte een van het op schrift „nikker" voorziene pop ver brande voor de woning van het eer ste negergezin dat zich in de „blan ke" wijk Kensington heeft gevestigd NEW DELHI. Het al sinds een maand in Noord-India woedende studentenoproer breidde zich uit tot Agra, de stad van het wereldbe roemde bouwwerk de Taj Mahal, gelegen op 200 km ten zuidoosten van New Delhi. DJAKARTA. Een twintigtal In donesische mariniers heeft in Dja karta het hoofdkwartier van een studentenorganisatie aangevallen en daarbij schoten in de lucht ge lost. AUSTIN/TEX Het hof van beroep in de staat Texas heeft het dood vonnis tegen Jack Ruby vernietigd en een nieuw proces gelast, dat in een ander district dan Dallas moet plaatsvinden. 3 uur de heer Jansma. Bruinisse: 10 en 5 uur dr. Becker. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer (in het Ned. Herv. Ver. gebouw). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde (bed. H. A. en Dankzegging). Kerkwerve: 9.30 en 6 uur ds. Weste rink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Cp den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur leesdienst (in de Herv. kerk). Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. J. Pannekoek, Terneuzen. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. J. v. d. Poel, Ede. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 10 uur prof. dr. L. J. van Holk. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistieviering om 9.30 uur. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! BERLIJN. De Westberlijnse se- naatsraad Horst Korber en de Oost- duitse staatssecretaris Michael Kohl hebben donderdag in )Vest-Berlijn een overeenkomst ondertekend over de hernieuwde uitgifte van dagpasjes aan bewoners van het westelijk? stadsdeel die voor dringende familie aangelegenheden een bezoek aan Oost-Berlijn willen brengen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 6-10. Prijzen in guldens per 100 kg, telersprijs af boerderij)consumptieaardappelen binnenland: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 13,00-14,00; consump tieaardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 13,25-14,25; Bintje 45 mm voor overzee f 14,50- 15,00. Laat u voor- rekenen hoe weinig m heet water met krachtige straal zo uitde kranen U kost. Een centènkwestie dank M zij goedkope nacht- J stroom itroom nachtiimj U wordt volledig ingelicht over de mogelijkheden van nachtstroom voor heetwater voorziening na inzending van deze advertentie in open enveloppe als drukwerk aan N.V. P.Z.E.M., Afd. Voorlichting, Poelendaele IQ» Middelburg, tel. 01180-5351. KERKNIEUWS Jubileum Centrale Diakonale Conferentie AMSTERDAM, 6-10. In het RAI- gebouw te Amsterdam is het 75-ja- rig jubileum gevierd van de centrale diakonale conferentie van de diako- nieën van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De conferentie was door ongeveer 1200 personen be zocht en had als thema: „Wat is een diaken?" De oud-burgemeester van Voor burg, dr. J. W. Noteboom, tevens oud-voorzitter der conferentie, bood het ter gelegenheid van dit jubileum verschenen gedenkboek „Tijden en taken" aan. In de morgenvergadering heeft prof. dr. H. N. Ridderbos van Kam pen gerefereerd over het onderwerp „Wat is een diaken?", waarin hij verschillende aspecten van het mo derne diskonaat belichtte. Voorzitter J. de Vries uit Amster dam deelde mee dat het conferentie centrum „De Blije Werelt" te Lun- teren wat het beheer betreft, geheel is overgegaan aan het diakonaat. Het ligt in het voornemen aan dit mo derne centrum nog een vleugel te doen bouwen speciaal voor gehan dicapten. In de middagvergadering heeft prof. dr. K. Dijk van Driebergen het voor deze gelegenheid ingezamelde bedrag als jubileumgeschenk aange boden. Het eindcijfer bedroeg ter conferentie f 640.000,-, maar tal van diakonieën zullen hun bijdragen als nog inzenden. ADVERTENTIE veilig sparen, vertrouwd sparen (Nederlandsche Handel-Maatschapplj De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan ■OVERDENKING Nadat God eertijds vele ma len en op vele wijzen tot de vaderen gesproken heeft in de profeten, heeft Hij nu in het laatst der dagen tot ons ge sproken in de Zoon. Hebr. 1:1 en 2a Het is één en dezelfde God, die zich openbaart - die spreekt vroeger en nu, tot de vaderen en tot ons, in de profeten en in de Zoon. Dat staat voorop. Vroeger echter sprak God tot het voorgeslacht door middel van profe ten. Hij sprak in dromen, visioenen, innerlijke verlichting. En de profe ten maakten het bekend door woor den, geschriften, zinnebeeldige han delingen. Op zichzelf van grote betekenis. Maar de schrijver van de brief aan de Hebreeën stelt er tegenover, dat de Here God nu tot ons gesproken heeft in Jezus Christus zijn Zoon. Dat is de volle openbaring. Jezus is weliswaar onze hoogste Profeet, maar Hij is méér dan alle profeten. In het verdere deel van dit hoofd stuk wordt Hij genoemd: de afstra ling van Gods heerlijkheid en de afdruk van zijn Wezen. Jezus' onderwijs, waarvan we le zen in de Evangeliën, was uiterst belangrijk. Daarin heeft Hij ons God leren kennen als de God van liefde en genade. Hij heeft ons ge leerd, Hem onze Vader te noemen. We denken verder aan Jezus' ge nezingen en andere tekenen, die ge tuigden van zijn goddelijke macht en van zijn erbarming met de lijden de mensheid. We denken vooral aan zijn ster ven aan het kruis tot verzoening van onze zonden. Aan zijn opstanding, om voor ons de dood te overwinnen. Aan zijn hemelvaart, om voor ons plaats te bereiden in het Vaderhuis. Dit alles tezamen, en nog veel meer, is de hoogste openbaring. De oorspronkelijke lezers van de brief waren destijds geneigd, om te rug te vallen in hun oude positie. Laten wij, nu we het hogere heb ben gekregen, niet zo dwaas zijn, om terug te willen tot het lagere! La ten wij belijden: Ik geloof in Jezus Christus, d' eengeboren Zoon van God, door wien alles is geworden, 't Woord bij God en zelf ook God. 'k Eer die Zoon, gelijk de Vader, 'k buig mij dankbaar voor Hem neer, die mij vrijkocht en verloste, Hem erken ik als mijn Heer. Nieuwerkerk. M. G. WESTERHOF. door FRANK VAN FALCKENOORT „Ja, dat is vrouwendrank." Hij maakte de fles los en schonk het glas vol. „Ga je gang, Anneke. En als je ergens trek in hebter is hier altijd wel wat te eten. Ik wil niet, dat je een slechte indruk krijgt van onze gastvrijheid, is het niet, Bennie?" De ander lachte, want hij vond het blijkbaar een reuzemop. „Zo, is het, baas." Anneke keek wantrouwend naar het glas. „Als je denkt, dat er wat in gedaan iszei hij rustig, en nam het glas uit haar handen. Hij nam een paar teugen en zette het opnieuw neer, en uit de fles het glas bijvullend. „Denk maar, dat jij de koningin bent en ik de schenker. Nog bang voor vergif of iets derge lijks?" Ze begon te drinken. „Dat zou jij niet eens durven. Daar ben je veel te laf voor." beet ze hem toe. De man lachte geamuseerd. „Ze heeft wel gevoel voor humor, niet Bennie? Och, ze kan erg lief zijn, ik weet het uit ondervindingen. Ze heeft charmes, werkelijk. Een goed figuurtje, zoals ze daar ligt, vind je niet? Net Cleopatra. Weet je wel, die bioscoopaffiches? Ze heeft alleen wat teveel aan voor zo'n pose, maar daar is straks misschien wel wat aan te doen. Bennie, je hebt een goeie daad verricht, jongen, met haar hierheen te komen. We zullen maar denken, dat je vannacht een pad vinder was." Hij kneep zijn sigaret uit en keek eens naar het meisje, dat het glas nu leeggedronken had. „Zo, genoeg gepraat. Nu gaan we over tot da den. Bennie, wie staat er op wacht?" „Wilhelm, baas." „En waar is Harm?" „Die is gaan slapen, baas. Hij is al meer dan twaalf uur in touw." „Oké. De anderen slapen even eens? Juist. Bennie, rijd jij naar dokter Hirsch. Hij moet om zeven uur hier zijn morgenochtend. Of vanochtend natuurlijk, het is albij- na half vier. Met een verdovings middeltje, niet te sterk. Hij weet wel, wat ik bedoel. Daarna kun jij ook gaan slapen." „Oké, baas, ik rijd meteen naar hem toe." Enige tijd was het stil in het ver trek. Men hoorde een auto wegrij den en toen was alles weer stil. Sam trok zijn colbertjas uit en strikte zijn das los. Hij haalde een mes uit zijn zak, waarmee hij naar het meis je liep en sneed het laatste touw om haar benen stuk. „Zo," zei hij, „wrijf ze maar een beetje, dan keert de bloedsomloop vanzelf terug. En dan gaan we eens een paar gezel lige uurtjes doorbrengen samen, he?' Ze zat overeind en begon haar be nen te wrijven. Gelijk toen ze hem aankeek, begreep ze, wat hij met zijn woorden bedoelde. Ze kwam verder overeind om haar benen en voeten te masseren. On willekeurig draaide ze baar hoofd om. Hun blikken ontmoetten elkaar en het werd Anneke kil om haar hart, toen ze in zijn ogen de begeer te las. Ze kende die blik, omdat ze die vaker had ontdekt, toen ze nog met elkander gingen. Op de momen ten, dat het gevaarlijke punt bena derd werd en Anneke met inspan- ning van alle krachten hem moest weerhouden. Op die ogenblikken was ze bang voor hem, maar dat duurde dan altijd heel kort en ze had daarna voldoende overwicht op hem, dacht ze altijd, om hem eraan te herinneren, dat ze daar niet van gediend was en of hij soms de af spraak vergeten was. Maar nu was ze weerloos. Hier kon niemand haar helpen. Hij was de baas en ze wist: al ga ik gillen, dan zal me dat wei nig helpen. Een beroep op zijn rid derlijkheid zal niet helpen, want hij is niet ridderlijk. Hij is een schoft, een bandiet. Een autodief, een ben deleider. En Adrie heeft het geweten. Hij heeft nooit verteld, wie Sam in wer kelijkheid was. Op de een of ande re manier had Sam haar broer in zijn macht. Ook voor hem zou Sam wel de baas zijn, vandaar, dat hij bang voor hem was. En Adrie haat te hem als de pest. „Wat denk je, dat er met je gaat gebeuren, als ons genoeglijk uurtje voorbij is? Het spijt me, dat het op deze manier moet gaan. Ik heb wer kelijk gedacht, dat ik jou kon ver overen, net als die anderen. Maar jij bleef taai en ik was zo beschei den om me dan maar verder in toom te houden. Je hebt heel wat gepres teerd, jongedame. Ik heb m'n eigen- zelf beheersing bewonderd." Hij boog zich naar haar toe, kij kend naar haar benen, die ze nog steeds aan het wrijven was. „Wat ik wil hebben, Anneke Graal, krijg ik. Op elk gebied. Jouw broer doet precies, wat ik wil. Mijn mannen - hij wees naar de deur, die in het half verlichte vertrek nauwelijks zichtbaar was - gaan voor me door bet vuur. En vrouwenHij lachte spottend. „Geen heeft mij ooit kunnen weerstaan, behalve Anneke Graal. Wees er trots op, liefje, dat je deze overwinning op mij hebt be haald. Maar het geeft je nu niets meer. Nu zal je doen, wat ik wil. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9