Lichtsprookjes in de lucht IK SPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Provo's Amsterdam lieten zich betalen Minister mr. Luns terug uit Amerika Meer-voedselplan van de F.A.O. Recordoogst in de Sowjet-IJnie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 oktober 1966 Nr. 19671 Het kantoor op de hoek Poststraat- Paternosterstraat. Gelijk gemeld heeft de eigenaar van de zaak zijn (v\jf) bedrijfspanden ten verkoop aan de gemeente aangeboden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) De foto geeft een beeld van het pak huis van handelsonderneming M. C. Doeleman, op de hoek Meelstraat- Maarsiraat. Niet altüd vertoont de nachtelij ke hemel ons slechts het licht van maan en sterren, en tegenwoordig ook het zich snel verplaatsende licht puntje van een kunstmaan. Op be paalde tijden in het jaar, en wel meestal in het voor- en najaar, om de 27 dagen en omstreeks 22 uur, entwaren we een geheimzinnig aan doende sterkgekleurde licht aan de hemel. Een lichtschijnsel dat de mensheid, zoals wel vaker gebeurt, een wat onjuiste naam heeft gege ven. Want het noorderlicht is niet alleen zichbaar in het noorden, maar even vaak in het zuiden. Het is dan cok veel beter te spreken over het pccllicht. waarvan het bestaan en de oorsprong nu wel achterhaald zijn. Door weinigen bewust aanschouwd Veel Nederlanders zullen hebben gehoord van het noorderlicht of poollicht, zoals we het nu verder zullen noemen, maar slechts ivei- nigen kunnen het met eigen ogen hebben aanschouwd. En ivie het on verwachts ziet, begrijpt veelal niet wat er aan de hand is. We moeten dan ook al weer een tijdje in de his torie teruggaan, willen we een sterk poollicht, dat hier te zien was, kun nen aanstippen. In de nacht van 25 januari 1938 werden aan de donkere hemel twee geelgroene bogen zichtbaar, die evenwijdig langs de noordelijke he mel liepen. Uit die twee bogen kwa men groene stralen, terwijl later aan de westelijke zijde van het gebied een donkerrode gloed ontstond. Het hoogtepunt kwam na midder nacht, aan alle kanten waren er nu lichtstralen, verlopend van groen via oranje naar rood. Op het raak punt van de stralen vormde zich een enorme lichtkoepel, bij welk licht men bijna kon lezen. Daarna verflauwde het hele verschijnsel, om tensloti' te verdwijnen. Nu is het poollicht in onze streken zelden zo sterk zichtbaar, meestal blijft het bij een heldere gloed in het noorden Hoogte Het poollicht wordt gevormd, zo berekende men, op ongeveer 100 ki lometer hoogte, en de stralen berei ken vaal: een hoogte van honder den kilometers. De bogen en stralen lopen ook niet zomaar langs de he mel, ze volgen nauwkeurig de lij nen van het magnetisch veld, dat de aarde zelf opwekt. Als de lichtbanen bijvoorbeeld in Noorwegen van zuid-west naar noord-oost lopen, volgen ze de mag netische breedtecirkels, de stralen daarentegen volgen de krachtlijnen van het magnetisch veld. Zij begin nen op ongeveer SO a 100 kilometer hoogte, en van daaruit soms tol 1.000 kilometer omhoogZe raken de aar de dus eigenlijk nergens, hoewel er enige aanwijzingen zijn, dat ze in enkele gevallen tot dicht boven de oppervlakte komen. Hiervoor heeft men nog steeds geen verklaring, want het is volkomen tegen de wij ze, waarop het poollicht tot stand komt. Ook zijn er meldingen over gelui den, die optraden tijdens krachtig poollicht. Het klonk als een geruis, dat overging in kraken, als het lich ten toenam. Ook dit is onbegrijpe lijk, en heeft waarschijnlijk niets te maken met de aard van het pool licht. Zonnevlekken Het poollicht vindt zijn oorsprong in de zonnevlekken, die voorkomen op het zonneoppervlak. De zon draait ongeveer in 27 dagen om zijn as, en wanneer de vlekken op een bepaalde manier tegenover de aarcle komen, en dat is het meest in het voor- of najaar, zijn zij de oorzaak van het poollicht. De zonnevlekken zorgen namelijk voor geiveldige uit barstingen, die honderden kilome ters de ruimte worden ingeslingerd. Deze geweldige vlakken bestaan uit deeltjes en die bereiken na 1 of 2 dagen de bovenste lagen van onze atmosfeer. Daar botsen ze op deel tjes waaruit onze dampkring be staat. en juist die botsingen bren gen de materie aan het lichten. Daarbij vormen de gloeiende deel tjes banen en stralen, die onder in vloed van de lijnen van hel aard- magnetisch veld het schitterend schouwspel bieden, dal wij hier veel te zien krijgen, maar die de mens heid door de eeuwen heen steeds in staat van verrukking bracht. De allerkrachtigste poollichten, die ook in Nederland zichtbaar zijn, treden meestal 2 a 3 keer per eeuw op, zodat we misschien binnen af zienbare tijd weer getuige kunnen zijn van dit sprookjesachtige schouwspel. AMSTERDAM, 6-10. „De Amster damse provo's laten zich betalen voor hun optreden voor buitenlandse televisie-teams, dat staat vast". Nie mand minder dan burgemeester mr. G. van Hall heeft dit gezegd, ten aanhore van de Amsterdamse jour nalisten, die in het stadhuis waren om de gemeenteraadsvergadering bij te wonen. Burgemeester Van Hall zei dit na afloop van de vergadering, naar aan leiding van het optreden van een ploeg van de Bayerische Rundfunk/ Fernsehen, die ongeveer een week of drie geleden naar Amsterdam kwam om onder leiding van de Ame rikaanse freelance filmer Andre H. Carbe een t.v.-film te maken over de provo's in Amsterdam. Het is vast komen te staan dat het Am sterdamse provotariaat zich een be drag van 2000 DM heeft laten beta len voor zijn medewerking aan deze opnamen en dat is voor burgemees ter Van Hall reden geweest om zich schriftelijk in verbinding te stellen met de directie van de Bayerische Rundfunk. SCHIPHOL, 6-10. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is donderdag uit de Verenigde Staten in Nederland teruggekeerd. In New York heeft hij. zoals be kend, de algemene vergadering van de Verenigde Naties bijgewoond. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij dat de recente voorstellen van de Ameri kaanse ambassadeur bij de V.N., Goldberg, inzake de kwestie Vietnam door diverse landen warm waren ontvangen. Hij hoopte, dat ze alsnog door de tegenpartij ernstig zullen worden bestudeerd. Voorts heeft de bewindsman een onderhoud gehad met zijn Ameri kaanse collega, Dean Rusk. „Als er één land is, dal de oorlog in Vietnam zou willen beëindigen, dan is het Amerika zelf", aldus minister Luns, die de houding van de Amerikanen tegenover Noord-Vietnam soepel noemde. De «liefstal van twee ton uit zuivelfabriek Tolbert ASSEN, 6-10. De Asser gemeente politie heeft in een café in de stad twee mannen aangehouden van wie wordt verondersteld, dat zij iets te maken hebben met de enige dagen geleden gepleegde diefstal van de ruim f 200.000 uit de zuivelfabriek van Leijmpf in het Groningse Tol bert. Met tien man rechercheurs en agenten onder leiding van commis saris P. A. Woldringh, arresteerde mén dè beide mannen, naar verluidt een Nedrlander en een Bulgaar. Zij zijn vervoerd naar het politie bureau waar het verhoor thans nog vooi'tduurt. Auto reed op trekker - twee doden ZWOLLE, 6-10. Mevrouw J. van Eeks- Soer uit Uffelte is donderdag ochtend op rijksweg 31 te Havelte om het leven gekomen, toen de per sonenauto, waarin zij zat, tegen een landbouwtrekker botste. Haar man, de heer W. van Eeks, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. Andere inzittenden, alsmede de trekker chauffeur werden licht gewond. De trekker reed de weg op, terwijl de personenauto, die bezig was een file in te halen, met grote snelheid na derde. ADVERTENTIE Robert Kennedy geen kandidaat voor liet vice-presidentschap WASHINGTON, 6-10. De ameri- kaanse senator Robert Kennedy heeft volgens de Washington post meegedeeld dat hij, zoals het zich nu laat aanzien, in 1968 niet zal din gen naar het president- of vicepre- sidentschap. Hij gaf te kennen dat hij geen kandidatuur voor het vice- p residentschap zou accepteren, zelfs al zou president Johnson het hem vragen. Recente opiniepeilingen ga ven aan dat Kennedy op het ogen blik een grotere populariteit geniet dan Johnson en vice-president Hum phrey, en hebben aanleiding gege ven tot speculaties over een moge lijke kandidatuur van de senator bij de eerstkomende presidentverkiezin gen. Sunsilk haarverstevigei daarmee windt u ze om uw vinger 1 SEVILLA, 6-10. De directeur van de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, dr. Sen, heeft voorgesteld een plan op te stel len om de voedselprcduktie in de on derontwikkelde landen te vergroten. Hier mede zou een bedrag gemoeid zijn van 500 min. dollar per jaar. Hij zei dit ter gelegenheid van de ope ning van een regionaal congres van de organisatie in Europa. Sen stelde voor een pool te vormen van hulpbronnen voor de produktie, die voor 450 min. dollar zou bestaan uit bilaterale hulp en voor 50 min dollar uit multilaterale hulp ver sterkt door de voedsel en landbouw organisatie. Het plan zou ten doel hebben kunstmest, insekten, bestrijdings middelen en landbouwmachines te leveren, zodat de ontwikkelingslan den in slaat zouden zijn hun eigen voedselproduktie in de kortst moge lijke tijd te vergroten. ADVERTENTIE spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: BrutnJsse - Brouwershsvsn - Drolschor - Haamstede - Kothwerve - Nieuwerkerk - Oosterfand - Ouwerkerfc - Renesse - Scharandijke Sehuddebeurs Ssrooskerka Sirjansland an ZlarlkiM. Zonnemalre - Noordqouw» ADVERTENTIE Spanje en West-Duitsland gaan samenwerken bij het kernonder zoek, heeft de Westduitse minister voor wetenschappelijk onderzoek, dr. Stoltenberg, woensdag meege deeld. Bijzonderheden gaf hij niei. De minister heeft in Spanje een week lang besprekingen gevoerd met ambtgenoten. MOSKOU, 6-10. De graanoogst in de Sowjet-Unie heeft dit jaar alle records geslagen, zo meldt hel pers bureau Tass. dat zegt van een hoge ambtenaar van het ministerie van landbouw te hebben vernomen, dat de opbrengst over 1966 ongeveer 160 a 165 miljoen ton bedraagt. Het re cordjaar was totdusver 1964, toen de oogst 152 miljoen ton bedroeg. Een zeer slecht jaar was LS65: 120,5 mil joen ton. Wal hiodl de BEELDBUIS? ZONDAG 9 OKTOBER NED. I: In de ochtenduren is de KRO aanwezig bij de eucharisatie- viering in de Utrechtse kathedraal, waar kardinaal Alfrink de nieuwe kathechismus voor volwassenen en zielzorgers officieel zal afkondigen. Het nieuwe NTS programma Moni tor houdt de kijkers weer de hele zondagmiddag bezig. „Woord voor Woord" komt weer om zeven uur, deze keer gevolgd door het eerste deel van een documentaire, over de tewerkstelling van arbeidskrach ten uit enkele zuidelijk gelegen lan den in het noordelijker Europa. Van half acht tot vijf voor half negen vijfenvijftig minuten Sport in Beeld met Bob Spaak. Het avondprogram ma is daarna in handen van de VARA, die oor het laatst ruimte geeft aan de ..Franse detectiveserie „De laatste vijf minuten". Tenslotte herhaalt de VARA een aflevering van de kunstrubriek Signalement, die gewijd was aan cle toneelschrij ver Peter Weiss. NED. II: Voor de jeugd de tweede aflevering van hel Vlaamse vervolg verhaal: Johan de Alverman". Na het nieuws voor de tweede keer Dr. Kildare. Een half uur amusement vervolgens en wel „Septet". Het is het eerste van een reeks van zeven shows, die werden gemaakt door zeven landen, die er elk één voor hun rekening nemen. Vanavond de Zweedse bijdrage. Gedurende vijf tig minuten kunnen we dan kijken naar een Engelse documentaire over de bijna een eeuw geleden levende componist sir Edward Elgar. MAANDAG 10 OKTOBER. NED. I: Na Pipo de Clown en Kenmerk komt de KRO met een programma gewijd aan een open luchtcircus in Tsjechoslowakije met gerenommeerde artiesten. Na het journaal ter kennismaking de eer ste van een serie van vier shows die Ria Valk gaal maken in dit sei zoen. ..Zo is Ria" is de titel en de leiding lady is van plan verschil lende facetten van haar talent te laten schitteren. Dan vijftig minu ten mei Ko van Dijk in de serie Silhouet. Amusement voor de rest van de avond. In de spannende reeks Duitse televisiespelen „Ha venpolitie" is „De Chinese Kok aan de beurt. Fiet Koster. Boude- wijn de Groot en Ronnie Potsdam- nier zingen vervolgens nog enkele cabaretliedjes met een wat wrange inslag. NED. II: Connie van Bergen opent hel AVRO programma met een lied jesprogramma. Vervolgens het twee de deel van the Age of Kennedy, een NBC documentaire over leven en werken van wijlen president John F. Kennedy. Het laatste uur van de avond - afgezien van de Te- leac-cursus over geprogrammeerde instructie - is voor de TROS. Van avond brengt ze een eerste afleve ring van een serie. Het is een Ita liaanse produktie over een jonge journaliste, die zich onwetend wat haar boven het hoofd hangt, be moeit niet een moordzaak. ZONDAG 9 OKTOBER. NED. I: 11.00 Eucharistieviering 15.30 monitor; 19.00 Woord voor Woord: 1.9.05 Toeloop uit het zuiden; 19.35 NTS-sport; 20.25 Journaal: 20.30 De laatste vijf minuten22.15 Signalement; 22.45 Journaal. NED. II: 19.30 Johan en de Alver- man; 20.00 Journaal; 20.05 Dr. Kil dare; 20.30 Septet; 21.00 Sir Edward Elgar: 21.50 Folklore festival; 22.30 Journaal. MAANDAG 10 OKTOBER. NED. 1: 19.00 Nieuws: 19.01 Pipo 19.05 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Ria Valk-show21.05 Silhouet; 21.35 Havenpolitie; 22.00 Meneer de ma gistraat; 22.25 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Con- ny van Bergen-show: 20.15 Presi dent Kennedy; 21.05 Lauro Storm; 22.00 Tros Toto Quiz; 22.05 Journaal: 22.30 Telcac. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7