In een flits gezien met een flits gemaakt! DE ONDERGANG VAN UHR Kinderen zijn hinderen, schreef Vader Cats, de dichter uit onze Gou den eeuw. Toch zouden we die „hin deren" hoe lastig ze soms zijn, niet voor al het goud van de wereld wil len ruilen. Sterker, de meest gefotografeerde onderwerpen van de drie miljoen fotoamateurs in ons land zijn kin deren. Helaas er zijn zo weinig echt leu ke momenten in de fotoalbums van sommige amateurfotografen. Dat komt omdat hier en daar nog steeds de mening overheerst dat alleen de vader fotograferen kan. Daardoor mist het album een massa leuke momenten, want juist als de kleuter voor het eerst een paar wankele pasjes gaat zetten, is vader op zijn werk. Leer uw angst voor de camera overwinnen Teveel moeders hebben een onre delijke vrees voor de camera. Een volstrekt onnodige vrees ook. Een fototoestel is geen brok techniek. Het ding is in wezen even simpel te bedienen als een T.V.-toestel of een stofzuiger. Daarom geven we een paar blik- semrecepten voor de camera. Als meneer de camera daar op instelt, kan hij veilig naar zijn werk gaan. Een week later toont mevrouw de geslaagde foto's en zegt „Dat had je gemist,... als ik die camera niet had leren gebruiken. Flitsen Binnenshuis fotograferen bete kent kunstlicht gebruiken. Dat maakt de fotografie al meteen een stuk eenvoudiger. De toelichting is constant en absoluut betrouwbaar. U hoeft geen belichtingsmeter te ge bruiken, want we weten precies hoeveel licht een flitslampje bevat. Aan de hand van een paar simpele foefjes kunnen we precies bepalen hoe de camera ingesteld moet ivor- den. Sterker, we kunnen gemaks halve de camera van tevoren op een bepaalde waarde instellen. Richtgetal Als we nu een paar getallen gaan noemen, hoeft U niet te schrikken. Ook een wasautomaat dient inge steld op een bepaald soort ivasgoed, dus op een bepaalde temperatuur. Kunt U dat? Kunt U ook flitsen. Laten we nu eens aannemen dat U een film in de camera hebt, met een gevoeligheid van 21 DIN, ont houdt gemakshalve alleen het getal maar. Wilt U nu een opname maken met flitslicht, dan kijkt U op de achterkant van het doosje, waarin de kleine lampjes verpakt zitten. U leest dan bij de tabel met Utv getal, een richtgetal. Dat richtgetal is voor het kleinste flitslampje Pfl. b.v. 45. Wannneer U Uw kleine da me of heer fotografeert op een af stand van b.v. 3 meter, doet U niet anders dan, het getal 45 delen op het aantal meters, om de goede lens opening tc roeten. Dat wordt dus 45:3 15. Stelt U Uw camera in op 1125 sekonde, dan is Uw foto ge slaagd. Overigens wordt het gemakkelijk gemaakt, want als U de gebruiks aanwijzing op het doosje nauwkeu rig leest, staat dat getal 16 er ook zonder meer, via een simpele tabel. Nog handiger Wanneer U Uw flitser op het wit te plafond richt, b.v. door gebruik te maken van een speciaal flitsbeu- geltje, vervalt de dwingende bete kenis van het richtgetal. In nuch ter Hollands gesteld. U krijgt het gemakkelijker. Neemt U nog even die film van 21 DIN in gedachten, dan doen we als volgt: we stellen de sluiter in op 1/25 of 1/30 sekonde - we stellen de lensopening (dia fragma) in op f:11. Nu kunnen we flitsen (zonder meer) op afstanden variërend tussen 2 en 5 meter, en U ziet meteen wel dat dat uitstekend geschikt is voor de gemiddelde huiskamer. Alle aandacht voor het onderwerp Hoe UP nu flitst maakt in wezen niet veel uit, via het plafond of ge woon rechtuit, hoofdzaak blijft, Uw opname slaagt. Daarom even wat aandacht voor het creatieve. Foto grafeer b{j voorkeur op een afstand van gemiddeld 2Yz meter. Dan ko men Uw kleinen er tenminste rede lijk groot op. Laat storende details als bloemenvazen, stoelpoten, spie- pelende vlakken enz. weg. Kijk dus twee keer, voor U afknipt. Ga niet sollen met een kleuter. Voer hem liever met een zoet lijn tje naar een geschikte plaats, waar de kleine heer (of dame) het best uitkomt. In kleur Natuurlijk ook kleurenfoto's kunt U flitsen. Gebruik voor het maken van kleurendia's binnen altijd blau we flitslampjes en volg nauwkeurig de gebruiksaanwijzing van de lamp fabrikant op. Drinkwaterproject in „De Biesboscli" ROTTERDAM. 6-10. De Rottci- damse raad is donderdagmiddag In principe akkoord gegaan met het plan om samen met de provincie Noord-Brabant spaarbekkens voor de drinkwatervoorziening aan te leggen 'in de Brabantse Biesbosch. De kosten bedragen naar schatting 200 miljoen. Het is de bedoeling een N.V. op te richten, die de waterwin ning gaat verzorgen. Rotterdam en Noord-Brabant zullen elk voor 40 procent in het aandelenkapitaal van de vennootschap deelnemen, 20 pro cent blijf beschikbaar voor eventu ele andere gegadigden, zoals bijv. Zeeland. Slang in drank RANAGIRI, 6-10. In een Indiaas dorpje, gelegen in de Straat Maharastra, zijn ze ven mensen gestorven na het drinken van eigengestookte alcohol waarin een giftige slang was gevallen en ver dronken. De politie van Rat- nagiri, die dit onthulde, zei dat z\j direct na melding van het incident naar het dorpje was gegaan. Men had daar de drinkers dood aangetroffen. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! LANDBOUW EN VEETEELT Veevoer alleen in éénmalige verpakking? DEN HAAG, 6-10. De directeur van de veeartsenjj kundige dienst wil maatregelen bevorderen die ten doel hebben dat veevoeders alleen nog in eenmalige verpakking of „in bulk" op boerderijen worden afgeleverd. Op deze wijze wil hij voorkomen dat mond- en klauwzeer en andere be smettelijke veeziekten via meer dan eens gebruikte voederzakken wordt overgebracht. Er zijn hem verscheidene gevallen bekend waarin virus van'mond- en ADVERTENTIE klauwzeer, met uitsluiting van ande re mogelijkheden, op deze wijze is verspreid. De kans op besmetting langs deze weg ontstaat als tijdens de incubatieperiode, dus als het mond- en klauwzeer wel reeds aan wezig maar nog niet te constateren is, lege zakken van een bedrijf wor den opgehaald, die later weer ge vuld op een ander bedrijf worden afeleverd. Het is wel de bedoeling van de di recteur, dat bij het ingaan van de door hem beoogde regeling een over gangstermijn in acht wordt genomen. Het secretariaat van het Produkt- schap voor Veevoeder zal deze zaak samen met de belanghebbende pri vaatrechtelijke organisaties gaan be studeren. De direkteur van de vee- artsenijkundige dienst heeft op 13 september het produktschap ge vraagd. hem voor 13 november van advies te dienen. Het bestuur van het produktschap, dat gisteren ver gaderde, bleek echter van mening dat deze termijn waarschijnlijk te kort zal zijn. Het produktschap ziet de mond- en klauwzeerbestrijding ook als een belang van de veevoe- derhandel. Een voorschrift, zoals door de direkteur van de veeartsenij- kundige dienst beoogd, heeft echter belangrijke consequenties - alleen al in de mengvoedersector zou het om een zeventig miljoen papieren zakken extra gaan - zodat een na dere bestudering vereist is om tot een verantwoorde uitspraak te ko men. Blad wenst doodstraf tegen Soekarno DJAKARTA, 6-10. Het onafhanke lijke in Djakarta verschijnende blad „Operatie'- schreef donderdag dat president Soekarno „ter dood moet worden veroordeeld als voldoende bewijzen voor zijn misdaden kunnen worden gevonden". Als Soekarno's „misdaden" noemde het blad het „schenden van zijn eed, schending van de grondwet en andere daden waardoor de communistische partij in staat was gesteld de greep naar de macht te doen". Het blad noemde Soekarno „een kwakzalver die rommel als genees middel verkocht". ADVERTENTIE Een platenbo*< is altijd raak! SPORT HOCKEY M.M.H.C. III-H.S.D. 7-0 Onder slechte weersomstandighe den hebben de heren van H.S.D. zon dag j.l. een flinke nederlaag gele den. De rust ging in met een 1-0 ach terstand, veroorzaakt door een straf* slag. Er werd dus met vol goede moed gestart voor de tweede helft. Waar schijnlijk door het grotere uithou dingsvermogen van M.M.H.C. III re gende het toen echter doelpunten te gen H.S.D. Het is trouwens duidelijk dat M.M.H.C. een klasse sterker was dan de Zierikzeeënaars. In de twee de helft verkeerden zij bijna voort durend voor het Zierikzeese doel en dat leverde M.M.H.C. een overwin ning op van 7-0. BILJARTEN Finale-wedstrijden kamp. 5e klas libre Dit weckend wordt door het dis- trikt Schouwen-Duiveland der K.N. B.B. het baljartseizoen geopend met de finale wedstrijden om het kam pioenschap 5e klasse libre. De orga nisatie van deze wedstrijden, welke heden- en zaterdagavond en zondag zullen plaats vinden, is in handen van de Zierikzeese biljartvereniging V.O.G., die in haar clublokaal „De nieuwe zaal" het toernooi zal laten plaatsvinden. Voor de finale hebben de volgende spelers zich weten te plaatsen: M. der Weduwen, K.V.L., Noordgouwe (kampioen van het vo rige seizoen); J. Koopman, K.V.L., Noordgouwe; L. v. d. Maas en J. de Jonge, beide D.O.S., Ouwerkerk; M. Smits en L. v. d. Berge, beide „En- tre Nous", Zierikzee; L. Meganck, „Molen de Lelie", Scharendijke en L. v. d. Zande, „Onder Vrienden". Burgh. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klasse G Het programma voor a.s. zondag 9 oktober luidt: Zierikzee-Goes (half 3); Vosmeer-DFS; DlVO-Halsteren; BCS- RKFC; De Schutters-Nieuw Borgvliet. Afdeling Zeeland Zcndagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 9 oktober luidt: lste klasse: Renesse I-Luctor I (half 3, scheidsr. N. Schot); Robur I- Lewedorpse Boys I; Patrijzen I- Hoofdplaat I; Noormannen I-Groede I; Koewacht I-Domburg I. Reserve lste klasse: Hontenisse II- Zierikzee II (half 1, scheidsr. E. van Daele); Zeelandia II-Zeeland Sport IV; Vlissingen IV-Vogelwaarde II; RCS II-Walcheren II; Terneuzen III-Middelburg IV; Oostburg II- Goes III. 2e klasse B: SVOWK I-Cortgene I (half 3, scheidsr. A. Smid); Zonne- maire I-Renasse II (half 3, scheidsr. J. P. van Wel); DFS II-Luctor II (half 3, scheidsr. E. Huiszoon); Le- wedcrpse Boys II-Zierikzee III (half 3, scheidsr. K. Bomer); Hansweertse Boys II-Kwadendamme I; Domburg II-Kruiningen I. 3e klasse D: Dreischor II-Volhar- ding II (half 3, scheids. N. Speelman); Patrijzen II-Robur III; Kwadendam- me II-Kruiningen II; Volharding I- Kruiningen III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 8 oktober luidt: lste klasse: MEVO I-Beren I (4 uur, scheidsr. L. Baaijens); Bruse Boys I-Kloetinge I (4 uur, scheidsr. J. F. Nijsen); Kats I-Bevelandersl (3 uur, scheidsr. D. v d. Wekken); VC K I-Zaamlslag I; Middelburg V-Ar- nemuiden II; Spui I-Wissenkerke I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Krabbendijke II (4 uur, scheidsr. C. M. Boot); Bruse Boys 11-Kloetinge - III (kwart over 2, scheidsr. M. Krij ger); Heinkenszand I- Duiveiand I (4 uur, scheidsr. J. Roelof); Yerseke II-WIK I (4 uur, scheidsr. Ch. Pro voost); Colijnsplaatse Boys I-'s-Heer Arendskerke I; Rillandia II-Wol- faartsdijk II. 3e klasse A: WIK II-SKNWK II (4 uur, scheidsr. N. Speelman); Brou wershaven II-DFS IV (kwart over 2, scheidsr. J. P. van Wel); SKNWK I- Brouwershaven III (4 uur, scheidsr. Th. Kramer); ZSC I-B ruse Boys III (4 uur, scheidsr. J. C. de Bilde); DFS III-MEVO II (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Juniorenccmpetitie Groep A I: Goes A I-Zierikzee A 1 (kwart over 2, scheidsr. P. Schet- ters); Middelburg A 1-Zeeland Sport A 1; Middelburg A 2-Zeelandia A 1; Vlissingen A 1-Serooskerke A 1; Vlissingen A 2-Arnemuiden A 1. Groep A III: Zierikzee A 2-Wol- faartsdijk A 1 (half 3); Robur A 1- DFS A 1 )3 uur 40, scheidsr. A. Ko- mejan); Goes A 2-Nieuwdorp A 1. Groep B IX: WIK B 1-DFS B 1 (kwart voor 3, terrein Burgh); Re- nesse B l^ZSC B 1 (half 3); DFS B 2- Brouwershaven B 1 (half 3). Groep B X: Zierikzee B 2-Drei- schor B 1 (half 3); SVOWK B 1-Zie- rikzee B 1 (half 3); SKNWK B 1-Bru se Boys B 1 (kwart ovor 3). ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! ADVERTENTIE YLONS FA. J. C. v. d. DOEL Visstraat 14, tel 2300, Zierikzee Damvereniging ..Zierikzee en omgeving" Op de jongste vergadering van de damvereniging „Zierikzee en omge ving" is besloten toe te treden tot de Zeeuwse Dambond en deel te nemen aan de competitie van de Z.D. Bond. is inmiddels ook de vereniging te Ouddorp toegetreden. Zoals de zaken nu staan, kan Zie rikzee niet met een tiental doch slechts met een achttal deelnemen aan de competitie. Vanzelfsprekend speelt dan ook de tegenstander met een achttal. De reglementen van de Zeeuwse Dambond voorzien hierin. Nieuwe leden zijn dan ook van harte wel kom, het achttal kan dan omgezet worden in een tiental, de competitie vangt eerst eind oktober aan. Opgaven worden gaarne ingewacnt bij het adres K. B. Hogerland, ie Zierikzee. De clubcompetitie start vanavond in het uitermate geschikte lokaal van het Ned. Herv. Verenigingsge bouw, 't Vrije te Zierikzee. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! RKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland: G. Veldjesgraaf te Nederhemert; te Waddinxveen (3e pred. pl.): Th. v. 'tVeld te Den Bommel; te Tricht: J. v. 't Kruis te Baardwijk en Drunen; te Rotterdam-Zuidwijk: J. Ewolt te Bennekom. Aangenomen naar Suameer: J. Haanstra ite Opende (GrJ). Bedankt voor Metslawier-Niawier: L. Doorn, kand. te Huizen (N.H.) (na dere beslissing). Beroepen te Oude Tonge en te Schoonhoven: G. Estrik, Genemui- den; te Groot-Ammers: J. v. d. Vel den, Amersfoort. Aangenomen de benoeming tot predikant voor het R.K. ziekenhuis te Drachten: ds. M. Brinksma, em. pred. te Acquoy. Geref. Kerken Beroepbaarstelling: De classis Schiedam heeft ds. W. H. de Boer, laatstelijk pred. van de vrijgemaak te kerk van Vlaardingen beroepbaar verklaard. Zijn adres is: Binnensin gel 69, Vlaardingen Beroepen te Utrecht-Noord als missionair predikant voor Tandjong Karan (zuid Sumatra): E. Hooger- werf te Schoondijke; te Leek: W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde; te Wormerveer: J. Golcjschmeding te Dussen. Beroepen te Tiel: P. v. d. Veen. Roosendaal. Geref. Kerken Vrijgemaakt) Beroepen te Drogeham: M. Heems kerk te Zevenbergen; te Winschoten: M. Brandes te Meppel. Bedankt voor Barendrecht: K. B. Hclwerda te Zalk en Veecaten. Beroepen te Alblasserdam-Nieuw- Lekkerland: A. C. Haitsma, Heerde; te Bergentheim (2e pred.pl.): M. Heemskerk, Zevenbergen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke: A. Hof man te Zeist; voor Klaaswaal: A. W. Verhoef te Barneveld. Ger. Gemeenten Beroepen te Arnhem: A. Hofman, Zeist. UTRECHT, 6-10. De Centrale Jon geren groep van de K.V.P. heeft na besprekingen met de kringjongeren groepen besloten te gaan ijveren voor het opnemen van jongeren op de kandidatenlijsten van de K.V.P. voor de tweede kamerverkiezingen. ZEIST. Een van Nederlands oud ste inwoonsters en reeds jaren de oudste inwoonster van de gemeente Zeist, mej. Henriette J. Kropff, wo nende aan de Joost van den Vonde!- laan in Zeist, is op 105-jarige leef tijd overleden. RECHTSZAKEN Po 1 i t ierech t er Middelbu rj; Als mevrouw J. v. d. M. in haar hofje de was ophangt vergaat ze van de stank. ..Die stank kwam uit een ton vol stinkende beenderen", ver telde ze donderdagmiddag aan de Middelburgse politierechter mr. A. W. Thöne. De ton was neergezet dooi de Zierikzeese slager P. Zestien au gustus kwam het tot ruzie met de slager. Die ruzie liep zo hoog dat mevrouw J. zich genoodzaakt zag de beenhouwer onder andere leugenaar, ploert en adder te roemen. De heer P. nam dat niet en bracht de zaak voor de rechter. Mr. Thöne vond dat de vrouw be ter een klacht had kunnen indienen. „Dat heb ik gedaan maar er is nooit iemand komen kijken". Inmiddels heeft de politie ervoor gezorgd dat de ton verdween. Mevrouw v. d. W. kreeg conform de eis een boete van 15 gulden, want schelden mag nu eenmaal niet. De heer F. J. V., schipper uit Brui- nisse, zat op 11 juni kalm in 'zijn huiskamer een kopje koffie te drin ken, toen plotseling zijn zoontje met een woedende buurvrouw achter zich aar de anders zo rustige huiskamer binnenrende. De buurvrouw greep het kind en begon het stevig te straf fen. De heer des huizes vroeg de buurvrouw met enige nadruk of zij het huis wilde verlaten. Zijn vrouw probeerde de woedende dame met daden tot andere gedachten te bren gen, maar zij was niet te overmees teren. Nu werd het de heer V. toch te gortig. Hij greep de buurvrouw beet en trachtte haar buiten de deur te tillen. Buurvrouw nam dit niet en sloeg naar V. De schipper beant woordde die aanval met een niet on verdienstelijke en dus zeer gevoelige rechtse-direkle op des indringsters kin. „U had zich moeten beheersen", vond de Middelburgse politierechter. V. zag dat wel in. Met de geëiste en opgelegde boete van 25 gulden kon hij zich dan ook geheel verenigen. Al geruime tijd was de landbouwer M. C. M. G. uit Bruinisse niet erg te spreken ever de Zierikzeese notaris P. H. De heer G. vond het nuttig om van tijd tot tijd de notaris zelf van zijn antipathieën op de hoogte te brengen. Dat resulteerde in een flink pakket briefkaarten in de notariële brievenbus. Toen notaris H. 28 juli weer zo'n kaart kreeg, waarop hij onder andere voor oplichter en las teraar werd uitgemaakt, vond hij het welletjes en liep naar de politie. Voor mr. A. W. Thöne, de Middelburgse politierechter moest G. zich donder dag voor zijn correspondentielust verantwoorden. Hij zag niet in dat hij fout was. „Ik heb mijn beschul digingen toch gemotiveerd, dan is het toch geen belediging", vond hij. De landbouwer vond de eis van twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf dan ook volkomen onre delijk. Mr. Thöne maakte er 100 gul den boete van, waarvan 50 gulden voorwaardelijk. ADVERTENTIE Een pietenbon is altijd raak! Installatie Commissie filmkeuring DEN HAAG. 6-10. Donderdag middag heeft de minister van bin- nen landse zaken, prof. mr. P. J. Verdam, de op 11 juli 1966 ingestelde commissie ter bestudei-ing van het vraagstuk van de filmkeuring offi cieel geïnstalleerd. Deze commissie zal de minister advsieren over de vraag, of het ge wenst is de mogelijkheid tot nakeu ring van films te doen vervallen en wijziging in het bestaande stelsel der centrale filmkeuring aan te brengen. WINSUM. De driejarige Johanna Bolhuis uit Winsum (G.) is nabij haar oudrelijk huis door een auto aangereden en op slag gedood. Het kind liep achter een geparkeerde melkwagen om de weg op en werd gegrepen door een personenauto. DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens op vrijdag 28 oktober a.s. de recente ontwikkeling van het westelijke havengebied van Rotterdam te bezichtigen. 47. De plotselinge komst van Harald Maya's krijgers ontnam de albino's alle hoop. om zich nog op Aram te kunnen wreken. Elke strijd verder vermijdend, i-enden zij naar buiten. Glimlachend slak Harald zijn zwaard in de schede en liep op Aram toe, die uitgeput en kuchend van de rook tegen de muur leunde. „Kom", zei hij, „laten wij gauw de frisse lucht op zoeken. Wat een rookhol! Waar komt al die rook vandaan?" Als antwoord op zijn vraag lekte er plotseling een vlam uit de schacht van de brandende mijn. Harald knikte bewonderend. „Mooi gedaan", prees hij, „ge hebt de ratten dus uit hun holen gerookt!" Aram was nog niet in staal uitleg te geven. Snel volgde hij Harald naar buiten, waar hij met welbehagen de frisse lucht in zijn gemartelde longen zoog. „Dit is de tweede maal dat ge mij het leven hebt ge red, Harald", zei hij, toen hij weer wat op adem was gekomen. Harald trok één wenkbrauw op. „Het lijkt eerder dat ik de albino's heb gered", riep hij. „Als ik wat later was gekomen, had ge ze waarschijnlijk alleen verslagen! Toen wij die kerels in paniek naar buiten zagen rennen, begrepen wij dat wij u daar moesten zoeken!" „Toch ben ik dankbaar dat ge tijdig kwaamt opdagen", zei Aram glimlachend. „Misschien moet ge Maya daar in de eerste plaats dankbaar voor zijn", ant woordde Harald. „Toen haar gemeld werd dat ge in een mijnschacht waart gevallen, mobiliseerde zij allen om u terug te halen". En hij keek Aram aan met een vreemde blik, waarin jalouzie met waardering was vermengd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5