Prioriteitenschema STREEKNIEUWS Boerenpartij vergadert onder grote geheimzinnigheid „ergens" in het land SINT PHILIPSLAND Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is geslaagd voor het examen de heer D. C. van Strien te St Phi- lipsland. Sneek zonder water SNEEK, 7-10. Sinds vanmorgen half negen stroomt uit de kranen in Sneek geen leidingwater meer. De hoofdleiding tussen Sneek en Spannenburg is gesprongen en vol gens mededelingen van het provin ciaal waterbedrijf in Friesland kan het wel een hele dag duren voordat de storing is opgeheven. Het euvel zit waarschijnlijk in het dorp Hom melis, waar zaterdagavond de hoofdleiding ook al heeft gerepa reerd, maar klaarblijkelijk schijnt deze opnieuw stuk te zijn gegaan. Lege band als straf BEIROET, 7-20. Vele automo bilisten, die donderdagavond in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, naar hun geparkeer de wagens terugkeerden, be merkten daar tot hun schrik dat de banden leeg waren. Het bleek dat de politie dit gedaan had. Ze had een nieuwe straf uitgedacht voor automobilis ten, die hun wagens parkeren op plaatsen waar dit verboden is. Een van de automobilisten, die net kwam aanlopen toen de agenten bezig waren de banden van zijn auto ie laten leeglopen, werd razend en nam een dreigende houding aan. Om hem te kalmeren na men de agenten hem toen maar mee. Hij heeft de nacht op het politiebureau doorge bracht. Op de centrale markt voor In donesische tabak in Bremen is woensdag en donderdag de derde veiling van Javaanse tabak van de lopende verkoopcampagne gehouden. Onder levendige internationale be langstelling werden 16.754 balen ver kocht voor ongeveer tien miljoen mark. De prijzen waren opmerkelijk stabiel. De 28.000 onderwijzers in Grie kenland zijn vanochtend opnieuw voor 48 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot salarisverhoging. DEN HAAG. Op 1 oktober wa ren bij de dienst luister- en kijkgel den 2.315.879 televisietoestellen aan gegeven tegen 2.297.352 op 1 septem ber j.l. Het aantal geregistreerde ra diotoestellen bedroeg op 1 oktober 2.734.074 tegen 2.710.852 op 1 sep tember. AMSTERDAM. In Paramaribo en in de buitendistricten worden tot en met december 1966 tentoonstel lingen gehouden van grafisch werk van Nederlandse kunstenaars. FINANCIËN EN ECONOMIE A.B.N.-spaarbiljetten naar de Beurs AMSTERDAM, 7-10. De Algeme ne Bank Nederland is overgegaan tot de uitgifte van A.B.N. spaarbiljctten 1966-1971 in coupures van nominaal f 100,-. De looptyd is bepaald op vier jaar en zes maanden, met in gang van 1 oktober 1966. Na 15 ok tober zal de afgifte geschieden on der bfjberekening van de inmiddels opgelopen rente. De A.B.N. spaarbiljctten 1966-197* zullen niet tussentijds betaalbaar of opeisbaar zijn, zodat de rente, on geacht veranderingen in de rente stand, gedurende de gehele looptijd blijft gehandhaafd. Op elk A.B.N. spaarbiljet 1966-1971 van f 100,— wordt op 1 april 1971 een bedrag van f 135,- uitgekeerd, hetgeen een ren te van 6,9 procent betekent op ba sis van samengestelde interest. De A. B.N. spaarbiljetten 1966-1971 zullen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland alsmede bij alle an dere banken en commissionairs in Nederland verkrijgbaar zijn. Het ligt in het voornemen notering ter beur ze van Amsterdam aan te vragen, zo wordt in een communiqué medege deeld. Het lijkt er wel iets op dat het gemeentelijk prioriteitenschema in de war is geraakt, gelet op het voorstel van b. en w. thans over te gaan tot de bouw van een goed ge outilleerd kleedlokaal op de ten nisbaan. Vooropgesteld zij dat ook wij een dergelijk kleedlokaal niet ten onrechte vermeld vinden op de lijst van desiderata, maar als het gedurende enkele jaren niet kon, dan rijst de vraag waarom het dan nu wel zou kunnen. De positie van de gemeentefinanciën. - het be hoeft hier verder geen betoog - is blijvend zorgelijk. Dat men er toch nog een kleedlokaal als boven ver meld wil afknijpen zou specimen kunnen zijn van sportief gemeen telijk doorzetten, ware het niet dat andere zaken om een oplossing gil len. Voor daarvan enkele voorbeel den te noemen, nog dit; het is waarlijk niet zo dat de gemeente op het punt van de sportaccomo- datie tekort is geschoten. Integen deel aan sportvelden, kleedlokaal, sintelbaan, zwembad enz. is veel te koste gelegd. Niemand mag en kan de gemeente op dit punt ver wijten maken, maar er moet ook weer een grens zijn. Nog recente lijk kon een hoognodige speel plaats voor kinderen in Malta slechts door (overigens hogelijk ge waardeerd) partikulier initiatief tot stand komen. In het jaarboekje 1966 van de Prov. Zeeuwse Vere niging „Het Groene Kruis" staat letterlijk: „de moeders in de nieuwbouw van Zierikzee hebben nog al eens klachten over gebrek aan speelterrein voor de kinderen". Het betreft hier dus wel een ur gente zaak, overheidsbemoeiing waarmede de gemeente niet zou hebben ontsierd. Maar dan zijn er nog „een paar" urgente zaken. Het zal het colle ge van b. en w. niet zijn ontgaan dat tijdens de kleffe dagen, die deze herfst opleverde, de grachten rond de stad weer lelijk de kop op staken. Aan die grachten is nooit veel gedaan. De rampslik zit er bij wijze van spreken nog in en het overtreft de stoutste fantasie wat er nog meer in zit. Schoning van deze grachten prijkt al op het ver langlijstje sinds de totstandkoming van de waterzuiveringsinstallatie. Een zaak die verder zeer drin gend om een oplossing vraagt is vergroting van het Concertzaal-to neel en restauratie van de kleedka mers. Op dit punt balanceert Zie rikzee op de schede van het cultu rele mes, want het is een bekend feit dat verschillende toneelgezel schappen het hier laten afweten omdat de accomodatie in de zaal (en achter de coulissen) niet deugt. Het zou niet zwaar vallen dit lijstje nog aanmerkelijk uit te brei den, maar we wilden er slechts enkele „toppers" uit lichten. Ten nissers weten van „good sports" menen wij. Zou het in het licht van de boven aangestipte knelpunten, niet redelijk zijn en ook voor die kring van insiders te verteren, als de kleedlokaalplannen nog even in de ijskast gaan? Gelet op de nood zakelijke evenwichtigheid in het prioriteitenschema, lijkt het zinnig er voor te pleiten. De werkzaamheden aan de bou-w van een nieuw kantoor en magazij nen voor de N.V. Waterleiding Mij. „Schouiven-Duiveland" aan het Jan- newekken alhier zijn de laatste we ken flink gevorderd. Deze nieuw bouw brengt heel wat drukte met zich wat betreft de aanvoer van materialen. Heden (vrijdag)morgen arriveerde nog een vrachtladinq hout. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Bijeenkomst in Chr. Ceref.-vergaderzaal Donderdag 13 oktober as. wordt in de vergaderzaal van het kerkge bouw der Chr. Gereformeerde Kerk aan de Zevengetijstraat een bijeen komst gehouden waarop het woord zal worden gevoerd door ds. J. C. Maris, Europees secretaris van de I. C.C.C. en de heer D. Boogaard, voor zitter van het I.C.C.C.-jeugdcontact in Nederland. O.m. zullen dia's wor den vertoond van het hulpverle- ningswerk in India. Te behandelen onderwerpen zijn: „Strijdt voor het geloof' en „Jeugd en oecumene". De P.I.T.-coilecte Van 10 tot 15 oktober zal alhier weer de bekende P.I.T.-coilecte wor den gehouden o.m. ten bate van de protestantse militaire tehuizen. Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Op dinsdag 18voktober a.s. wordt in de „Mondragon"-foyer de na jaarsvergadering gehouden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Op deze ver gadering zal het woord worden ge voerd door dr. P. Glazema, oud-di recteur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, die zal spreken over het onderwerp: „Heilige stenen, hun ritme en my the". WESTERSCHOUWEN Herfstwandelingen Het bestuur van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland verzoekt ons om de nutuurliefhebbers er nog eens aan te herinneren dat op zaterdag en zondag a.s. de herfstwandelingen van het I.V.N. zijn uitgestippeld. Ze worden dit jaar gehouden in de om geving van het slot Moermond te Renesse en beginnen op beide da gen om 14.30 uur. De natuurgidsen van de Vogelwacht zullen zorgdra gen voor de nodige tekst en uitleg terwijl de directeur van de Outward Bound School, de heer J. H. Ranft bijzonderheden over het slot zal vertellen. De plaats van samenkomst is aan de Stoofweg. Bij goed weer zal er voor de echte natuurleifheb- ber in dit gebied weer veel te leren en te genieten valten. BURGH Nufsvergadering Volgende week dinsdag, 11 okto ber, houdt het Nutsdepartement Burgh-Haamstede haar eerste ver gadering van het nieuwe seizoen. De bijeenkomst vindt plaats in hotel ..Het wapen van Burgh". Op d<? agenda staat o.a. een bespreking over verhoging van de contributie van f 5 tot f 7,50. Tot slot vertelt de heer W. P. de Vrieze over zijn reis naar Spanje, toegelicht met kleu rendia's. KERKWERVE De alhier gehouden collecte t.b. v. de reclassering heeft opgebracht de som van f 73,-. Dank wordt ge bracht aan allen die aan dit mooie resultaat hebben bijgedragen en meegewekrt. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal bijeenkomen op vrijdag 28 ok tober om 19.30 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: het vaststellen van het maximum krediet bij de Bank van Nederlandse Gemeenten in re kening-courant ad f 150.000. Het aangaan van een kasgeldlening ad f 150.000. De voorlopige vaststelling van de jaarrekening over 1965. Het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. Both, gemeentewerkman in algemene dienst met ingang van 1 december 1966, zulks in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Het inwilligen van een ontslag aanvrage van mevrouw A. Both-van der Blom als tijdelijk badmeesteres met ingang van 1 januari 1967. Het aankopen van grond aan de Molen weg van mevrouw A. H. de Graag- van Vessem te Guatemala. Vaststel ling van een plan tot verbeteren van de wegen op de dijk langs de ge meentehaven, met beschikbaar stel len van het daarvoor benodigde kre diet. Ook de gemeentebegroting zal in die vergadering worden aangebo den. Taken college b. en w. In een door b. en w. te Bruinisse gehouden vergadering zijn verschil lende taken als volgt verdeeld: bur gemeester C. H. van de Linde, open bare werken, onderwijs en algeme ne zaken; W. van Gilst sociale za ken; S. A. Jumelet volkshuisvesting en sportzaken. Vloot uitgevaren Toeristen die eventueel zouden komen om de Zeeuwse vissersvloot te zien zullen die momenteel niet in de thuishavens aantreffen. De ge hele vloot is thans geconcentreerd op de Waddenzee, om maandag 10 oktober naar mosselzaad te kunnen vissen. Geen verhoging van reinigingsrechten In tegenstelling met circulerende veerbarige berichten vernemen wij van gezaghebbende zijde dat het niet in het voornemen ligt om in de ge meente Bruinisse te komen tot een verhoging van de reinigingsrechten. Voor een dergelijke verhoging zal geen voorstel aan de raad worden gedaan en ook is ex verhoging niet cpgencmen in de aangeboden begro ting (tekort f 25.000,-). JAPANSE LANTAARN In het hari van een zuidwest-Duitse stad slaat deze Japanse stenen lan taarnpaal (onze foto). Het is een van de bezienswaardigste kostbaarheden van de onlangs geopende origineelgetrouuje „Japanse luin'> in Karlsruhe. Vele planten, bollen en zaden alsmede de plannen voor dit kleinood van Aziatische tuinarchitectuur zijn afkomstig van de Shintopriester en pro fessor aan de Landbouwhogeschool van Tokio, Keiji Uyehara. De verschil lende stenen lantaarns echter, de Shinto-schrijn en een 13 verdiepingen lellende pagode zijn geschenken van de Japanse stad Nagoya, die al sinds meer daii veertig jaar vriendschappelijke betrekkingen met Karlsruhe onderhoudt. Boer Koekoek „onlbromtle" achtervolgende pers De heer J. C. Roth te Bruinisse, oud-kapitein van de R.T.M., viert heden vrijdag 7 oktober, zijn 90ste verjaardag. Automobilist maakte vreemde capriolen De heer C. P. S. uit Poortugaal reed woensdagmorgen met zijn per sonenauto waarin behalve hij zelf ook zijn 19-jarige zoon was gezeten op de snelweg over de Grevelingen- dam in de richting Zierikzee. Ver moedelijk door te veel rechts hou den raakte hij met zijn rechter voor wiel in de westelijke wegberm en ging daardoor slingeren. Hij reed eerst drie bermplankjes en een ver keersbord omver, waarna hij dwars over de weg schoot (naar links) door de middenberm, over de greppel, dwars over de langzaam verkeers weg, over de kop sloeg en aan de oostelijke kant van de Grevelingen dam in de steenglooiing terecht kwam. Gelukkig dat tegemoetko mend verkeer op dat ogenblik niet aanwezig was, want de auto maakte al met al een schuiver van 60 meter dwars over de weg en door de ber men, want ook de wegberm ooste lijk van de langzaam verkeex*sweg langs de steenglooiing is tamelijk breed. Het grootste wondér bij dit alles is. echter dat de héér S. en zijn zoon ongedeerd uit de auto konden kruipen,zonder letsel van beteke nis te hebben opgelopen. De auto werd echter wél flink beschadigd. Een kraanwagen van een garagebe drijf uit Goes heeft de wagen weg gesleept. Benoeming De heer St. de Koning Mz. te Bruinisse is benoemd als adminis trateur van de Stichting tot het ex ploiteren c.q. oprichten van een Be jaardentehuis voor de gemeenten in Duiveland, te bouwen te Bruinisse. 1 Bouwwereld is bezorgd DEN HAAG, 7-10. Werkgevers en werknemers in de bouwnijver heid hebben in een brief van de Staten-Generaal hun bezorgheid uit gesproken over de toekomstige ont wikkelingen in de bedrijfstak, met name sedert het indienen van de rijksbegroting. In de brief, geschreven door de stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf en de Centrale commissie Bouwnijverheid, beklagen deze in stellingen zich vooral over het feit dat de sedert 1963 door grote in vesteringen en opvoering van het aantal arbeidskrachten aanzienlijk toegenomen bouwcapaciteit (resul taat: tot 45 proc. produktiestijging in bepaalde sectoren) nu weer voor een deel onbenut dreigt te blijven. Bij gebrek aan planning is de fi nanciering van de toekomstige bouwproduktie geenszins verzekerd, zo gaat de brief verder. Gevreesd wordt dat de huidige moeilijkheden voor de bedrijven zul len resulteren in een bedreiging van de arbeidsvoorziening en van het investeringsniveau in de bouwnij- vei-heid. De hoge rente en de kapi- taalkrapte versterken het nadelig effect, waarvan de gevolgen voor de bouwproduktie nog vele jaren zullen kunnen worden gevoeld. sandalen, zich per bromfiets naar Ede te begeven. Zijn afkeer van pu bliciteit. de laatste weken zo dik wijs tot uiting gebracht, bleek don derdagmiddag duidelijk, toen hij op dé Bennekcmseweg trachtte de hem achtervolgende journalisten te „ont- brommen". De voorzitter van de Bloe- renpartij slaagda daarin aanvanke lijk niet en eerst op het Stations plein van Ede wist hij - mede als gevolg van ter plaatse uitgevoerde rail- en wegwerkzaamheden en me de door zijn kennis van het plaatse lijk stratenplan - te ontkomen. Scheep vaart berichten Caltex Nederland, 4-10 van Dumai naar Yokohama. Esso Den Haag, 4-10 van Rotter dam naar Marsa El Brega. Ganymedes, 5-10 te Barbados. Stad Utrecht, 4-10 van Livorno naar Macapa. JERSEY'S Jersey-vee op Schouwen-Duive land. Dat is een goed nieuwtje, want met de vertegenwoordigsters van deze soort, doet de romantische koe" hier haar intrede. Daar is ze niet voor gekocht, want het gaat altijd om de rentabiliteit .Zo econo misch zijn wij mensjes wel, maar als het er nu bij komt is het wel een heel ding. We hebben de vale (hertachtige) koeien gezien in de Cotwolds in En geland. Dat is het wel helemaal. Dat land is zelf al vol geheimzinnigheid en men moet die fluwelen dieren daar maar eens in de eindeloze wei landen gadeslaan, met op de achter grond een goed Tudor-kasteel en een gaaf wandje van groen om te weten dat het hier gaat om een heerlijk soort beesten. Trouwens op de alm in Graubünden (Zw.) lopen ook heel wat exemplaren rond .Ze zullen wel niet van dezelfde soort zijn, maar ze lijken er op en hebben het dus ook helemaal. Die almkoeien trouwens doen het goed met op het oog karig en pover lijkend gras. Hoe ze het soms van tussen de stenen weten te grazen is een raadsel, maar feit is dat het ei witgehalte van de melk hoog ligt. En in het leven draait niet alles, maar wel veel om eiwitten. Heeft men die dan alleen maar meer een handvol vitaminen er bij en men kan al leven. Een verhaal uil de oorlogstijd illustreert dal. Er waren eens Nederlanders in een Duits werkkamp in de buurt van Dant- zig. De kost was nog niet eens zo slecht, maar de een na de ander werd ziek;. Er staken geen vitaminen in het voedsel, dat wel voldoende, maar van een naargeestige unifor miteit was. De Russen ook die had den daar een kamp - blaakten van gezondheid, maar er ivas dan ook altijd een „groen corveeaan het werk, dat rouleerde. De corveeërs waren verplicht groen te zoeken van paardensla tot brandnetel. Daar kookten ze dan in de barak een on mogelijk potje van en aten het op. Ze bleven er gezond bij. Maar terug naar de jersey'sHet zijn heel gave droomkoeien, ook be hept met continentale nieuwsgierig heid weliswaar, maar er komt nog een eigenschap bij soft, een in dit verband onvertaalbaar woord, maar men mag het „zacht" noemen. Na hun komst naar hier zal Engelands toetreding tot de E.E.G. niet lang meer op zich laten wachten. Ze zijn ook heel onverstoorbaar en dus goed Engels. Het zijn de Oxfordklantjes onder de koeienstudenteu .Heel j\j- ne beesten en wij op Schouwen-Dui- veland hebben de eersten. Als ge zegd; een goed nieuwtje. SCHIEREILANDMAN. EDE, 6-10. Onder grote geheim zinnigheid is donderdag, zo mag wor den aangenomen, „ergens" in Neder land de vergadering gehouden van het hoofdbestuur van de Boerenpar tij. Op deze bijeenkomst zou, zoals gemeld, onder meer de kwestie- Adams ter sprake kernen en het al dan niet terugtrekken van deze se nator uit de Eerste Kamer. De B.P.-leden uit de Tweede Ka- mex*, Koekoek, Harmsen en Voogd, waren dondei'dag niet thuis en had den hun huisgenoten, zo bleok bij na vraag, niet op de hoogte gesteld van de plaats van samenkomst, althans men gaf te verstaan deze niet te weten. Ook wist men bij de betrok ken families niet wanneer de ge noemden konden worden terugver wacht. „Het kan wel laat worden", zo werd opgemerkt. De heer Harm sen, thans tevens wethouder van Apeldoorn, bevond zich ook niet op het gemeentehuis van Apeldoorn. Daar werd meegedeeld dat hij noch op zijn eigen kamer, noch ook op de kamer van het college van b. en w., in de trouwzaal of in de leeskamer aanwezig was. „Ontbrcmmen" Hst is evenwel aan te nemen dat de vergadering van B.P.-hoofdbe- stuur in de onmiddellijke omgeving van Epe wordt gehouden. De heer Koekoek n.l. verliet om precies half twee zijn woning om, geschoeid met Personeelsbezetting staatsmijnen is sterk gedaald HEERLEN, 6-10. In de periode van 1 januari tot 31 augustus van dit jaar daalde de pei-soneelsbezetting van de staatsmijnen in totaal met 3.475 man, van wie 3.250 arbeidei"S en L25 beambten. De bezetting van de mijnbedrijven liep in die pei'io- de met 3.600 man terug, van 3.325 arbeiders en 275 beambten. Eind au gustus bedroeg de totale bezetting van de mijnbedrijven nog 16.500 man. De bezetting van de Maurits was op dat tijdstip tot 4.486 man te ruggelopen, ten opzichte van 1 ja nuari 1966 betekende dat een terug gang van 2.350 man oftewel 34 pro cent. Eind augustus waren 370 per soneelsleden van staatsmijnen in omscholing. U brengt uw radio toch ook niet 's avonds b!« de buren de 7L cr-kzeptche /V rmi' b'idr mor U A L L N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2