DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOHNSON OP REIS NAAR GEBIED VAN STILLE OCEAAN Onrust in de Boerenpartij Grootscheepse actie voor vluchtelingen Westduitse coalitie m gevaar CORTINA Voorstel huisartsen: verdubbeling van honorarium per ziekenfondspatiënt Johnson doet beroep op negerbevolking 'n ster matras Engels protest bij Spanje Bijdragen voor ontwikkelingshulp Veertigste kinderpostzegelactie gaat van start met „pech" AARDGAS Schokkend televisie programma Wolkenkrabber voor de V.N.? 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19671 WAARIN OPGENOMEN A6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Grafiek en tekeningen op Prof. Zeeman-Lyceum Amerikaanse president ook naar Vietnam WASHINGTON, 6-10. In inge- lichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad acht men de mogelijkheid dat president Johnson by zijn reis naar Australië en zuidoost-Azië wellicht onverwacht ook Zuid-Vict- nam zal bezoeken niet uitgesloten. In dat geval - men wilde liever spre ken van een mogelijkheid dan van een waarschijnlijkheid - zou even tuele bekendmaking hiervan om veiligheidsredenen zeker tot het laatste moment worden uitgesteld. De plannen voor de reis van de Amerikaanse president werden van daag onthuld in de betrokken hoofd steden. Zij zien er als volgt uit; Nieuw Zeeland 19 tot 20 oktober, Australië 20 tot 22 oktober, de Phi- lippijnen 24 tot 25 oktober, (topcon ferentie op initiatief van president Marcos), Thailand niet bekend, Ma leisië 30 tot 31 oktober en Zuid-Ko- rea 31 oktober tot 2 november. Nadat bekend was geworden dat voor het bezoek aan Thailand geen data zijn bepaald, ontstonden de speculaties over een mogelijk be zoek aan Vietnam. Ook acht men het mogelijk dat Johnson ruimte wilde hebben voor een eventuele verlen ging van de topconferentie in Manil la. In Amerikaanse kringen vestigt men er de aandacht op dat Johnson zijn reis maakt vlak voor de verkie zingen voor het congres( acht no vember) worden gehouden. Men meent dat de grote aandacht die dagbladen, televisie en radio aan de reis zullen besteden, wellicht de uit slag van deze verkiezingen zal be ïnvloeden. AMSTELVEEN, 6-10. De leider van de twee man sterke fractie van de Boerenpartij in de Amstelveense gemeenteraad, de gepensioneerde marineofficier J. W. Boon, heeft be kend gemaakt dat zijn fractie zich volkomen achter de heer N. Verlaan, lid van het hoofdbestuur van de Boerenpartij en fractievoorzitter in Amsterdam, wenst te distanciëren. Hoewel geschokt door verhalen over oud-NSB-ers in zijn partij neemt hij het de heer Verlaan in het bij zonder kwalijk zich als lid van het hoofdbestuur met de noodraad te hebben ingelaten. Deze noodraad waarbij de heer Verlaan zich overi gens niet aansloot, keert zich juist tegen het handhaven van leden van de Boerenpartij met een besmet verleden in openbare functies. Volgens de mededelingen in de hoofdsteden die Johnson zal bezoe ken, zal zijn echtgenote, lady Bird, de reis meemaken, Verwacht wordt dat minister van buitenlandse zaken Rusk deel van het gezelschap zal uitmaken. De bezoeken aan Canberra en Wellington zulen zeker gepaard gaan met strenge veiligheidsmaat regelen. Zowel in Australië als in Nieuw-Zeeland hebben luidruchtige minderheden felle protestdemonstra ties gehouden tegen het zenden van Australische en Nieuwzeelandse troepen naar het oorlogstoneel in Vietnam. Men rekent erop, dat de tegenstanders van de Amerikaanse Vietnam-politiek zich ook bij John sons bezoek willen laten horen. N.T.S. start actie in tent in tuin paleis te Soestdijk DEN HAAG, 6-10. Op initiatief van het Nederlands Comité Vluchte lingenhulp 1966 zullen de particulie re vluchtelingenhulporganisaties in Nederland en 15 andere Europese landen, met steun van radio en tele visie, cp 24 oktober een grootscheep se actie beginnen voor hulp aan vluchtelingen in Azië' en Afrika. De organisatoren zijn er van uit gegaan, dat de tijd voorbij is dat Europese landen met een humani taire traditie kunnen volstaan met hulp aan vluchtelingen op het ei gen continent en dat het thans noodzakelijk is de aandacht te schenken aan vluchtelingen buiten Europa, van wie sommige tot nu toe nauwelijks aandacht heben gehad. H.M. de koningin is bescherm vrouwe van het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1966 en Z.K.H. de prins der Nederlanden voorzitter van de werkgroep die deze Europese ac tie coördineert. Met toestemming van koningin en prins zal op 24 oktober, de eerste dag van de actie die een week zal du ren, in de tuin van paleis Soestdijk een grote tent worden opgezet, waar de NTS in een programma met een aantal vooraanstaande Nederlandse kunstenaars de actie zal starten. Het doel van de actie is het bijeenbren gen van een groot bedrag aan geld om permanente oplossingen voor vluchtelingen in Azië en Afrika mo gelijk te maken. De actie in Neder land, zowel als in enige andere Eu ropese landen, zal in het bijzonder KLEEF, 6-10. Willi Weyer, plaats vervangend voorzitter van de Vrije Democratische Partij, de coalitie partner van de C.D.U. in de West- Duitse regering, meent dat er een einde moet komen aan de strijd in de boezem van de C.D.U. wil de coalitie gehandhaafd blijven. „Wij blijven niet in een boot zitten die lek is", zo zei Weyer woensdag avond tegen journalisten in Kleef. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM UTRECHT, 6-10. Het bestuur van dc landelijke huisartsen vereniging heeft donderdagmiddag bij de zie kenfondsorganisaties voorstellen in gediend met betrekking tot dc hono rering van de huisartscnhulp. Deze voorstellen behelzen onder meer een vergoeding per ziekenfondsverzeker de van gemiddeld f 38,- (thans f 19,67) per jaar. Op het ogenblik maken de kosten voor huisartsenhulp tien procent uit van de totale kosten van de zieken fondsen. Een verdubbeling van de vergoeding aan de huisarts zou een verhoging van de ziekenfondspremie met ongeveer 0,6 procent noodzake- Kleuter verdronken AiyiSTERDAM. 6-10. De rijkspo litie te water heeft donderdagavond omstreeks half zeven uit de Eras- musgracht in Amsterdam het lijkje van de vijfjarige Wim Haddcrs op- gedregd. De jongen was anderhalf uur eerder bij het spelen in het wa ter gevallen en verdronken. gericht zijn op de hulp aan Ti betaanse vluchtelingen in India en Nepal, die reeds zeven jaar geleden in deze landen arriveerden. Hun po sitie is uitzichtloos, tenzij met hulp van de Europese actie een nieuw bestaan kan worden opgebouwd. ADVERTENTIE PAKIJS. Vrijwel het gehele personeel van de ondergrondse in de Franse hoofdstad is in staking gegaan. Van het autobuspersoneel is ongeveer de helft op het werk verschenenGeen wonder dat de parkeerplaatsen nu hele maal overvol zijn. Zelfs voor deze ezeltjes is het moeilijk een plekje te vinden LONDEN, 6-10. Engeland heeft donderdag by Spanje voor de tweede maal krachtig geprotesteerd tegen het besluit om het douanekantoor te La Linea aan de grens met Gibral tar te sluiten. Nadat woensdagavond, kort na het bekend worden van de maatregel, in Londen al een protest was ingediend bij de Spaanse ambassadeur kreeg de Britse ambassadeur in Madrid opdracht eveneens te protesteren bij het Spaanse ministerie van buiten landse zaken. Dit dubbele protest wordt in Londen gezien als een te ken van de ernst waarmee Enge land de zaak opneemt. Wanneer de maatregel van kracht wordt zullen personenauto's en vrachtwagens geen gebruik meer mogen maken van de enige landverbinding tussen Spanje en Gibraltar, wat gelijk staat aan een economisch beleg. Dienstweigeraar in V.S. veroordeeld BOSTON (Mass.), 7-10. De federale rechtbank te Boston heeft een jonge pacifist, David Benson, die bij een betoging in maart van dit jaar zijn oproepkaart voor militaire dienst had verbrand, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. WASHINGTON, 6-10. Pres. John son heeft donderdag een beroep op de Amerikaanse negers gedaan om geweld en straatoprocr te vermijden in hun strijd voor gelijke rechten. „De stem van de rede moet de stem van het geweld het zwijgen op leggen", zo zei hij op zijn persconfe rentie. De president erkende dat er in de negergebieden ernstige toestan den bestaan, ..maar ik hoop dat we geweld buiten het beeld kunnen hou den". ..Ik geloof dat degenen die protes teren zelf het meest te verliezen heb ben als zij de acties die hebben plaatsgehad toestaan". NEW YORK, 7-10. Tot nu toe hebben de regeringen van 101 landen onder het programma voor ontwik kelingshulp van de V.N. voor 1967 een totaalbedrag van 86.9 miljoen dollar toegezegd. De Nederlandse bij drage is 7 miljoen dollar. Van het genoemde totaal zullen 31.1 miljoen Zak plaats van emmer AMSTERDAM, 6-10. Van daag (vrijdag) zal voor de laatste keer het huisvuil op de bekende wijze in vaten en emmers worden opgehaald, zo vangt de tekst van een vouw blad aan dat door de gemeen tereiniging van Puttershoek huis aan huis is verspreid bij de invoering van de papieren zak voor berging van het huis vuil. Op donderdag 13 ok tober zal het huisvuil voor de eerste keer worden opge haald volgens het nieuwe sy steem, in de papieren zakken, waarvoor in de afgelopen maand bij alle woningen voor zieningen zijn getroffen. In het vouwblad kunnen de in woners van Puttershoek le zen wat ze wel en wat ze niet met de zakken mogen doen. A dollar voor technische hulp en 55,8 miljoen voor het speciale V.N.-fonds worden bestemd. 37 landen, waar onder de V.S.. (die gewoonlijk een dt rdo van de benodigde gelden ver schaffen). hebben hun bijdragen nog niet bekendgemaakt. Venvacht wordt dat een totaal van 162,5 tot 169.4 miljoen dollar zal worden be reikt, Hoewel voor 1967 dus meer beschikbaar kemt dan voor 1966 (152 miljoen) wordt het bedrag van 200 miljoen dollar dat volgens secretaris generaal Oe Thant nodig is niet be reikt. Koninklijke gelukwens voor Ajax AMSTERDAM, 6-10. Ajax. dat de moeilijke uitwedstrijd tegen Besik- tas in een 2-1 zege omzette, is don derdagavond om kwart over zes bij de terugkeer uit Istanbul door een groep supporters op Schiphol en thousiast ontvangen. Er klonk ap plaus en men zwaaide met Ajax- vlaggen. Bij zijn thuiskomst wachtte voorzitter J. van Praag een aange name verrassing. Er was een tele gram afgegeven met de volgende in houd: „Mijn hartelijke gelukwensen aan u allen met de zo verheugende overwinning van het Ajax elftal op Besiktas", ondertekend door de Prins der Nederlanden. Prins Bern- hard woonde de eerste ontmoetirfg tussen Ajax en Besiktas in het Am sterdamse Olympische stadion bij. Kleinere toeslag per zegel - minder „winst" voor het kind lijk maken. De voorstellen van de huisartsen komen op de eerstvolgende onder handelingsbijeenkomst met de zie kenfondsorganisaties, op 11 oktober aanstaande, ter tafel. Meer dan 250 opstandige bergbe woners hebben donderdag de wa pens neergelegd en een vredesaanbod van de Zuidvietnamese regering aan genomen. Vissersboot gekapseist DEN HELDER, 7-10. De Helderse viskotter Harmpje (HD 64) heeft ge meld, dat vanmorgen te 6.40 uur ,1e HD-6 Neeltje Cornelis bij de Zuider- haaksboei is gekapseisd. Drie man van de HD-6 zijn gered en een wordt vermist. De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder is uitgeva ren. De Harmpje heeft om een arts gevraagd, daar een schipper vrij ernstig gewond is. (De Zuiderhnaksboei ligt ter hoog te van Petten). UTRECHT, 7-10. Aanstaande dinsdag, na de ochtendschooltijden, gaat de veertigste kinderpostzegclac- tie van start. Een half miljoen schoolkinderen trekt er dan weer op uit om de bestellingen te noteren voor de nieuwe serie kinderzegels en prentbreifkaarten. De veertigste actie begint met een handicap. De P. T.T. heeft namelijk bepaald, dat de toeslag per zegel niet hoger mag zijn dan vijftig procent van de frankeer- waarde. Bovendien zijn, zoals bekend, de tarieven verhoogd. Een postzegel van 20 cent levert nu „Voor het kind" een dubbeltje op. vorig jaar was de toe slag op een postzegel van 18 nog 12 cent. De P.T.T. heeft een uitzonde ring Gemaakt voor de zegels van 12 en daarop een toeslag van 8 cent toe gestaan om de afrekening wat te vergemakkelijken. Al met al heeft de nieuwe situatie tot gevolg, dat er van ieder mapje postzegels dat de schooljeugd a raison van een rijks daalder aan de man brengt, 12 cent minder voor het goede doel over blijft dan vorig jaar. En dat kan in de papieren gaan lopen op een tot3al van bijvoorbeeld 33.6 miljoen kinder postzegels zoals er in 1965 werden verkocht Desondanks zal de veertigste actie met enig feestelijk vertoon gepaard gaan. De directeur-generaal van de P.T.T.. prof. ir. G, H. Bast, stelt op 15 november de veertigste serie offi cieel tor beschikking aan het Neder lands comité voor kinderpostzegels. Dat gebeurt in het Rijnhotel in Rot terdam, waarin op die dag ook een speciale tentoonstelling „veertig jaar kinderpostzegels" wordt geopend. Voor dit evenement is Rotterdam uitverkoren omdat de Rotterdamse filatelistenvereniging twintig jaar bestaat. In dezelfde week (15-20 no vember) worden in bijna alle pro vincies exposities gehouden van door kinderen verzamelde postzegels. Prijsvraag Half november schrijft het comi té ook een prijsvraag uit voor het ontwerpen van een affiche, een vig- ADVERTENTIE LAGOST/Wfl ROESTVRIJ STAAL voor alle soorten gas dus ook VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Dil nummer bestaat uit 16 paginas. liet kwaad zegeviert, maar overwint nimmer. V/AT 2EQT 01 BILT net en wenskaarten. Hieraan kunnen de leerlingen van de akademies voor beeldende kunsten en van de nijver heidsscholen deelnemen. Een jury onder voorzitterschap van prof. Al- bert Troost, directeur van de Jan van Eyck akademie in Maastricht, zal de inzendingen beoordelen. „Voor iedereen" is de fotowed strijd die nog deze maand plaats vindt, in samenwerking met de Stich ting tot Bevordering van de Ama teurfotografie. Het gaat hierbij om foto's van kinderen in dezelfde vijf leeftijdsgroepen als de kinderen die op de kinderpostzegelactie-1966 voor komen. Zwakke wind Verwachting tot zaterdagavond: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen; overwegend zwak ke wind; in het algemeen iets lage re middagtemperaturen. 8 ukt. Zon op 6.52, onder 18.03. Maan op 23.38, onder 16.08. 9 okl. Zon op 6.53, onder 18.00. Maan op onder 16.40. 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.58. Maan op 1.06, onder 17.04. Laatste kwartier: 7 okt. te 14.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 okt. 8.22 v.m. 21.10 n.m. 9 okt. 9.51 v.m. 22.50 n.m. 10 okt. 11.35 vm. n.m. BROUWERSHAVEN 8 okt. 8.24 v.m. 21.03 n.m. 9 okt. 9.55 v.m. 22.43 n.m. 10 okt. 11.38 v.m. n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oud, bij de Britse eilan den gelegen depressie verplaatst zich al opvullende langzaam in oos telijke richting, gevolgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk- Een bij de depressie behorend front, dat zich over Engeland naar het oosten verplaatste, is boven de Noordzee tijdelijk tot stilstand geko men onder invloed van de ontwik keling van een nieuw storingsgebied boven west-Frankrijk. Deze storing zal in de richting van ons land trekken. Het regengebied, dat eveneens tij delijk tot stilstand kwam, zal daar om waarschijnlijk de komende 24 uur boven ons land aangekomen. Als gevolg hiervan zullen de maximum temperaturen in het algemeen enige graden lager worden. MUNCHEN-CLADBACH, 6-10. Gedurende bijna een week hebben in Miinchen-Gladbach twee zusters van 61 en 63 jaar voor hun televi sietoestel gezeten, dood. Een doch ter van één van hen ontdekte dit, toen zij op bezoek kwam. Het was de buren wel opgevallen dat het telexnsietoestel bij de dames onafgebroken aanstond tijdens de pauzen klonk voortdurend een ge fluit - maar men dacht dat d,e twee zusters op reis waren gegaan en vergeten hadden het toestel uit te schakelen. Volgens de politie is één der da mes overleden aan een heftige emo tie over iets in het t.v.-program. Haar overly den zou haar zuster zo hebben aangegrepen, dat ook zij aan een hartaanval is bezweken. NEW YORK, 6-10. Secretaris-ge- neeral Oe Thant heeft donderdag de dc bouw van eenentwintig tot twee ëndertig verdiepingen tellende wol kenkrabber in studie te nemen, die oen plaat zou krijgen in het park, dat het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties omgeeft. Het gebouw moet dienen om huisvesting te ver lenen aan het steeds groeiende se cretariaat van de volkerenorgani satie. Ook de kantoren van het ont wikkelingsprogramma en van het kindernoodfonds, die ten koste van hoge huren elders zijn gevestigd, kun nen in het nieuwe gebouw worden on dergebracht. Als dc algemene ver gadering ermee akkoord gaat kan de wolkenkrabber in 1971 gereed zijn. De ambassadeur van Indonesië in Karatsji. admiraal Eddy Martadina- 1a, is donderdag bij een vliegtuigon geluk o mhet leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1