Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans mj NI mm l 1|n: x EN HET AVONTUUR RAIFFEISI pi MIMI i Het bleek toch waar te zijnin Rhoon STREEKNIEUfS I 4^ i DUITS MIKPUNT Op groter schaal elektrisch koken HOOFDPIJN? WITTE KRUIS F Anneke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 oktober 1966 Nr. ÏÜGTU ZIERIKZEE Gevonden voorwerpen Op het bureau der rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: Blauw kinderfietsje; 15 portemon- nee's met inhoud; pakje met heren onder kleding; gouden armband; doublé dasspeld; autoped; televisie- bal; grijze das; bruin plastic kinder schoentje; 2 rozenkransen; stuur- slot; zwart sjaaltje; 2 bruine slip pers; zakmes; grijs-zwarte paraplu; rode paraplu; 1 paar rode gummi handschoenen; 2 bankbiljetten; groe ne regenbroek; portefeuille zonder inhoud; wit kinderschoentje; rode parapluhoes; bruine kinderschoen; leren riem met gesp; verzekerings plaatje GDQ 928; lederen etui met leesbril; plastic etui met sleutels; zwarte regenbroek; verrekijker; pa raplu; kinder autostoeltje; 2 zonne brillen; kindersokje; 1 paar bruine sandalen; 1 muntbiljet; zilveren bro che; babypyama; badhanddoek met groene zwembroek; een fototoestel; badtas met handdoek en zwembroek plastic handschoenen; tabakspijp; Duitse munt (5 mark); wit sjaaltje; blauw-witte gymschoen; waaier met rood koordje; houten duimstok; blauwe zwembroek; bruine rubber jongensschoen; beide dameshand schoen; bril in groen etui; ring met sleutels; een zwart gympakje; wit kinderschoentje; ring met Lipssleu- tels; plastic regenjas; klauwhamer; groene trui met hoge kol; roestkleu rig truitje; 3 zwembroeken; 4 bad mutsen; l badpak; 1 handdoek; 1 paar sokken; 1 kettinkje met naam Annet; 1 kettinkje met naam Joke; 1 kettinkje met 2 bedeltjes; 1 dou blé kettinkje; bril met licht mon tuur; blauw jongenswindjack; 3 heren polshorloges; grijs-groene re genbroek; beige ceintuur; 2 Lips- sleutels; grijze auto wieldop; gouden ring met zwart steentje; grijze re genbroek; een broche; blauwe regen broek en jas; kinderportemonnee met Inhoud; sigarettenaansteker; da mespolshorloge; portemonnee zonder inhoud; jongens jack. HAAMSTEDE Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie, opperwacht meester Poortman, adres Zuidstraat 12 te Haamstede zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende, in september op straat gevonden arti kelen: een paar rolschaatsen, een leesbril, een opvouwbare bril, een kinderwindjack (rood gevoerd), en een houten wandelstok. Extra prijs voor „Circus" Naderhand is gebleken dat de praalwagen der Westhoekse fruit kwekers op het Goese Fruiscorso nog een tweede prijs bij de verlich tingswedstrijd behaalde. Deze waar dering van de jury leverde f 75 op. ELLEMEET De reizende bibliotheek Zoals gebruikelijk is, zal geduren de de komende wintermaanden de bibliotheek weer toegankelijk zijn. De openingsuren zijn op vrijdag middag van 15.45 uur tot 16.15 uur, in de openbare lagere school te El- lemeet. Alle boekenliefhebbers zijn van hax*te welkom. In de collectie is voor „elck wat wils" te vinden. NIEUWERKERK Grondaankoop Het garagebedrijf W. G. C. Wüst te Numansdorp heeft aan Stations- Una-straat alhier grond aangekocht. Hoewel andersluidende berichten in omloop zijn, heeft de directie van het bedrijf ons verzekerd, dat er momenteel van de zijde van dit be drijf geen plannen bestaan iets com mercieels of industrieels met deze grond te gaan doen. Met het oog op eventuele toekomstmogelijkheden, vindt het garagebedrijf het echter wel een zaak van belang grond „aan de weg" te hebben. OOSTERLAND De P.I.T.-collecte In de week van 10 tot en met 15 oktober e.k. zal hier ter plaatse weer de PIT-collecte worden gehouden voor het Protestants Interkerkelijk ADVERTENTIE Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Thuisfront. Een collecte die ten bate komt van de protestantse militaire tehuizen. BRU1NISSE Grevelingendam-verkeei in cijfers Het aantal auto's dat de Greve- lingendam sedert de opening is ge passeerd bereikte op 11 september de IV2 miljoen en was per 30 sep tember 1.567.557. Het totaal aantal dat in de maand september volgens de teller naar of van Schouwen- Duiveland kwam was 100.951. Over het halve miljoen van 1 mil joen naar 1 Vz miljoen heeft men slechts ruim 3 maanden gedaan. Contactavond P.v.d.A.-afdeling De P.v.d.A.-afdeling Bruinisse houdt met haar Vrouwengroep de jaarlijkse contactavond op vrijdag 7 oktober 1966 's avonds in Hotel Storm. Spreekster op deze avond is mevrouw H. Singer-Dekker, lid van de Tweede Kamer en voorzitster van de Vrouwenbond van de P.v.d.A Door enige leden zullen schetsjes en declamatie ten gehore worden ge bracht. De avond wordt gesloten met een gezellig samenzijn. Plaatsgenote exposeert te Delft Onze plaatsgenote mevrouw M. de Ruiter-Kloet houdt van 8 tot 27 ok tober a.s. in de Mensa (Oude Delft 91) te Delft, een expositie van schil derijen. Gestolen schilderijen terecht WASSENAAR, 5-10. De twee schilderijen van de zeventiende eeuwse meesters M. van Cleve en W. van Mierevelt, die op 11 augustus uit het kasteel Wittenburg in het vil ladorp Wassenaar werden gestolen, zjjn terecht. Vermoedelijk is het de dieven te riskant gebleken de meesterwerken onder zich te houden, nu de politie de 59-jarige handelaar in tweede handsgoederen H. J. H. uit Den Haag, in verband met de diefstal heeft aangehouden en in voorlopige hechtenis gesteld. Men heeft zich van de schilde rijen ontdaan. Verpakt in doeken werden ze in Den Haag bij de toe gang tot een hofje aan de hoofts- kade door een voorbijganger gevon den, nadat diens hond waarschu wend had geblaft, toen een man wegliep. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stond en loop der bevolking over september 1966 Geboren: 5. Jannetje Lydia, d. van G. Schraver en P. C. Beekman; 13. Alexander Constantijn, z. van K. van Leeuwen en A. J. Sieling; 15. Maria Johanna Adriana, d. van Jo hannes Hendrik Muller en Johanna Maria Kik; 15. Jacoba Leendrina, d. van H. van den Bos en C. de Jonge; 30. Jan Cornells, z. van A. Vane en J. Stouten. Overleden: 6. Komertje Adriaan- tje de Rijke, 81 jr., wed. van H. L. Schilperoort; 12. Jan van Zuidland, 86 jr., echt. van J. E. Hanse; 25. Ma ria van den Berge, 78 jr., ongehuwd. Gehuwd: 2. Johannes Haak, 48 jr. geh. gew. met Jacoba Verwijs) en Adriaantje Cornelia van Gilst, 42 jr., wed. van P. van den Ouden. Ingekomen: Wouter van den Berg en echtgenote uit Duiveland (Nieu- werkerk); Dina Moerland, echtg. van Cornelis van der Have uit St. Phi- Iipsland. Vertrokken: Marinus J. Giljam naar Amsterdam; Neeltje D. Kik naar Noordwijk; Tannetje de Ronde naar Noordwijk; Erwin Fick en ge zin naar Middenschouwen (Scharen- dijke); Gerry bij de Vaate naar Bra zilië; Johan A. Gilden naar Oud en Nieuw Gastel; Abraham Verwijs naar Oosterland. Voor 30 jaar.... HAAMSTEDE. De dit voorjaar op gerichte Floralia-vereniging heeft in „Tavenu" haar eerste tentoon stelling georganiseerd. BURGH. In de maand september heeft er in deze gemeente geen en kele geboorte plaats gehad en is ook niemand overleden, terwijl geen en kel huwelijk werd voltrokken. HAAMSTEDE. De Ver. van Oud- Leerlingen Pomonaorganiseerde een wedstrijd in het sorteren en verpakken van fruit. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: zalm 25 et.; kreeft 85 ct.: krab 55 ct.; alels per blik; pindakaas 14 ct.; jam 21 ct.; half pond St. Nikolaas 20 ct. ZIERIKZEE. Voor de opengeval len funktie van mestsorteerder aan de gemeentelijke mestvaalt hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. NOORDGOUWE. Vanwege Staats bosbeheer werd in deze gemeente weer een onderzoek ingesteld naar de nog steeds voortwoekerende iep ziekte. OUWERKERK. Bij de landbouwer V. D. alhier is onder de varkens longpesl uitgebroken, voorzover be kend reeds het tweede geval in deze buurt. BURGH. De heer H. D. te Burgh- sluis heeft een pompoen gekweekt, die het respectabele gewicht van 27 kg. heeft. DREISCHOR. In deze gemeente heersen onder de schoolkinderen de mazelen en de bof. In verband hier mee is de school gesloten. HAAMSTEDE. Het aantal in- en uitgaande passagiers op het vlieg veld Haamstede bedroeg 589, terwijl 1G66 kg. goederen werden vervoerd. BLIK DOOR HET WERELD Bondskanselier Erhard is tiaar Washington getogen op een moment dat zijn positie zwakker is dan ooit. En daarbij heeft hij dan niet de meeste last van de oppositie der so cialisten, maar veel meer van zijn eigen C.D.U. Het blijkt ook wel uit zijn reisgezelschap: de ene minister, Westrick, heeft al ontslag genomen; de ander, Von Hassel, zal het spoe dig moeten doen na een reeks moor dende aanvallen op zijn beleid. Toentertijd zaagde de C.D.U. ook de poten onder de stoel van Aden auer weg. Dit keer is men iets voor zichtiger, voornamelijk omdat toen Erhard er was als opvolger... en als stemmenwinner, wat zeer be langrijk was. Nu is er noch een op volger, noch zo'n stemmenwinner. Niettemin poogde een groep jonge ren in de C.D.U. nu Erhard te be wegen een college van adviseurs aan te stellen, waarmee hij zichzelf on der curatele zou pllaatsen. Om daarvoor de weg vrij te ma ken zijn eerst de aanvallen begon nen op Westrick, zijn voornaamste adviseurDeze gaf er - naar men zegt - de brui aan omdat Erhard niet voor hem in de bres sprong. Zoals Erhard ook maar amper op kwam voor Von Hassel, toen die de mantel uitgeveegd werd wegens zijn defensiegebied. Daarbij werden hem de neerstortende Starfighters (al in de zestig) en het vergaan van de onderzeeboot Hai aangewreven. Onbehagen Dat is wat onbillijk, maar Von Hassel heeft inderdaad geen kans gezien het leger geheel op zijn plaats als dienaar van de overheid,te hou den. Nu zijn wat generaals de laan uitgestuurd. Maar intussen heeft een diep onbehagen zich vastgevre- ten in de kringen van leger en bur gerij beide. En Erhard die altijd te weinig doet en dan nog te laat, heeft tal van bewonderaars van zich ver vreemd. Dat hij als politiek leider geen zwaargewicht was, dat wist men al wel. Maar nu hij, de Wirtschafswin- derman, ook maar blijft talmen nu het economisch niet meer zo best gaat - in Duitsland trouwens als vrijwel overal elders - dat heeft de kiezer onlangs in Noordrijnland- Westfalen hem wel zeer duidelijk verweten. Deze onttakeling van Erhard is ook internationaal. Met Johnson spreekt hij over de Amerikaanse troepen in de bondsrepubliek. Daar- over zijn wat financiële haken en ogen, maar dat is het belangrijkste niet. Erhard zit nog steeds met een buitenlandse politiek die hij erfde van Adenauer. Schroder heeft daar in wel wat weten te veranderen, maar niet veel, daarvoor kreeg hij te weinig steun van Erhard. Fijnlijk Adenauer maakte gebruik van de oost-west-tegenstelling - de koude oorlog - om zijn land politiek en ook militair weer een factor van beteke nis te maken. Zeer terecht. Maar in tussen is tussen de V.S. en de U.S. S.R. een streven ontstaan om met elkaar tot een redelijke verstand houding te komen, die niet eens har telijk hoeft te zijn. Dat had ook een finaal nieuwe Duitse buitenlandse politiek vereist, die echter niet kwam. Op dit moment bijvoorbeeld is ter sprake of Bonn zich zal verbinden geheel af te zien van invloed op de kernstrategie van de N.A.V.O. Was dat voorheen een concessie waarte genover men wellicht ook een con cessie aan de andere kant van het ijzeren gordijn kon afdwingen, thans weet het Kremlin dat Bonn niets af te zweren heeft: Washington hecht meer belang aan het akkoord tegen verspreiding van kernwapens en aan de relatie met Moskou dan dat het ooit de Duitsers een vinger aan de trekker zou geven. De toestand van nu vreedzaam be waren is ook aan beide zijden van groter belang dan welke hereni gingsideeën ook. Dat houdt in dat het voor Bonn steeds moeilijker zal worden alom erkenning te krijgen voor de idee dat alleen de bondsre publiek Duitsland is en dat oost- Duitsland niet beslaat. Misschien dat Johnson aan de „Dicke" heeft uit gelegd dat hg anno 19G6 zijn poli tiek moet richten naar de toekomst van 1967 in plaats van te werken met de middelen van 1956. Het zal een pijnlijk gesprek geiveest zijn. De aanpassing waartoe de Duitsers toch eens moeten besluiten, wordt nog pijnlijker. DEN HAAG, 5-10. Met de komst van het aardgas is de huisvrouw minder enthousiast geworden voor het koken cp gas. „De Schouw", maandblad voor de verwarmings- en huishoudelijke branche, constateert dit in een overzicht van de markt voor kookapparaten. Blijkens de gegevens, die de „Schouw" heeft ontvangen, wordt bij de ombouw op aardgas in veel huis gezinnen besloten over te gaan op elektrisch koken. De gasverwarming inmiddels zet haar opmars voort. In de eerste helft van dit jaar steeg de afzet van gas haarden met 37 procent ten opzich te van de eerste helft van 1965, ter wijl de afzet van kolenhaarden en -kachtels met ruim 41 procent en die van oliehaarden met ruim 30 procent daalde. ADVERTENTIE Wèg pijn... Als u poeders kiest! SPORT Competitie Zieiifczeese Schaakvereniging Deze maand is de onderlinge com petitie van de Zierikzeese Schaak vereniging weer gestart. Van de tot dusver gespeelde partijen zijn de uitslagen als volgt: Groep I: C. J. M. Nolet-M, J. Ehzlin 1-0; ds. J. H. Na- wijn-dr. J. J. W. Boerma 1-0; J. J v. d. Ende-ds. J. H. Nawijn 1-0. Groep II: R. Berman-de heer Rotte 1-0; J. G. Verkerk-J. Verwijs 1-0; O. E. Vleeshouwer-R. P. Hogerheijde 1-0; J. Verwijs-J. M. Bevelander 0-1; R. Berman-R. Huneman 1-0; S. Boersma-ir. G. B. Beeftink 1-0. Aanstaande zaterdag moet het tiental van de schaakvereniging Zie- rikzee zijn eersite wedstrijd spelen in de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond. Het tiental van de schaakvereniging S. Landau uit Axel komt dit seizoen voor het eerst uit in de 1ste klasse. Gezien de speel - sterkte in het verleden mag deze club zeker niet onderschat worden. Wan neer het tiental van Zierikzee in haar sterkste formatie uitkomt, mag wel op een overwinning worden ge rekend. De wedstrijd wordt te Axel gespeeld. ADVERTENTIE Mevrouw A. ReimusRoerdomplaan 7 in Rhoon liet een Sunil wasteam bij haar thuis de was doen. Zo maar uit nieuwsgierigheid, om eens te kijken of die reclame nu werkelijk waar was. En het was waar! „Ik wilde mijn ogen eerst niet geloven zegt mevrouw Reimus nu. Hoe het goed uit het sop kwam... lakens, overhemdenmijn lin gerie, alles was schitterend wit". „Ik weet voortaan welk merk ik moet hebben: Sunil!" 47 „Was het maar waar. Wees jij on ze heraut, Wil, en kondig onze komst aan." Het duurde nog een halve minuut, toen ging er een licht aan en Anne ke, werd behoedzaam op de grond gelegd. Achter haar stond een man, die ze niet kon zien, omdat ze zich niet kon verroeren. Bennie legde uit. „Ze stond ons vannacht te bespioneren bij de zij deur. Ze maakte zich kwaad en zei, dat de politie ons al op het spoor was en elk ogenblik kon komen. Ik weet niet of het waar is, maar Adrie is in staat er de brui aan te geven en door te slaan. Vandaar, dat we haar vakkundig hebben ingepakt. We achtten het beter de werkplaats maar even in de steek te laten en dit eerst hier af te leveren. Met de groeten uit Holland." Een zachte stem antwoordde: „In orde, Bennie. Wat die inval betreft, dat zal wel bluf zijn. Adrie zal heus zijn verstand gebruiken. Een beetje stom van déze jongedame. Jammer, ik had haar liever onder andere omstandigheden onmoet. Het spijt me, Anneke," vervolgde hij op eens met een andere stem, „dat men je op deze manier bij mij heeft ge bracht. Neem het de jongens niet kwalijk, ze zijn in dit opzicht wat onhandig. Bennie, maak jij de plei sters eens los. Zonde van dat lieve mondje. Och, maak haar bovenli chaam vrij, wil je? Haar benen kun nen wel zo blijven, dat lijkt me uit veiligheidsoogpunt wel zo verstan dig." Anneke had met stijgende ontzet ting naar de stem geluisterd. En door FRANK VAN FALCKENOORT toen Bennie de pleister van haar ge zicht getrokken had, draaide ze zich om en keek naar boven, naar de man, die vlak voor haar stond. Ze uitte een kreet van afschuw en ontzetting. Want voor haar stond, spotlachend, Sam Tendelo, alias Flip Holtkamp. Ze gaf opnieuw een gil en viel flauw. 21. Hoe lang ze bewusteloos gelegen had, wist ze niet, maar toen ze haar ogen opsloeg, was ze nog alleen mei Sam, die rustig op een stoel zat te roken. Ze keek rond in het vertrek Nee, ze was niet met hem alleen. Bij de deur zat Bennie eveneens een sigaret te roken. Harm, de reusachti ge chauffeur was verdwenen. „Ze is weer bij haar positieven, baas," waarschuwde Bennie. Sam keerde zich om en kwam overeind. Langzaam liep hij op haar toe. Ze ontdekte, dat ze op een soort divan lag. Maar haar voeten waren nog steeds gebonden. Vlak bij haar bleef hij staan, knikkend en haar onafgebroken aankijkend. „Zo, het weerzien is wat ongewoon. Maar de laatste keer, dat wij elkan der zagen, was je een beetje over je toeren heen, he? Je gooide me zo ongeveer de deur uit. Dat kon toen nog. Je weet, dat ik een heer kan zijn, nietwaar? Daar heb je vol doende ondervindingen van." Anneke bleef zwijgen, hoewel haar hersenen koortsachtig werkten. Misschien kan ik van hem wat ge daan krijgen. Hij is toch verliefd op me? Sam wendde zich tot de ander. „Bennie, ga jij eens kijken, of je ergens wat te drinken kunt vinden voor onze bezoekster. In Duitsland staan we er voor bekend, dat we on ze gasten hoffelijk behandelen en het aan niets Ja ten ontbreken. DenJc er om, Bennie, niet te scherp en niet te sierk. Ze is nog maar een jong meir.je, he?" Komt in orde, baas." Toen de man weg was, vervolgde hij: „Dat was erg dom, Anneke, wat ,ie gedaan hebt. Weet je, wat er ge beurd met spionnen in oorlogstijd? Die worden opgehangen of gefusil leerd. Wij voeren ook een oorlog, al is net dan een privé-oorlog. En je hebt gespioneerd. Je mag nu zelf raden, wat er met je gaat gebeu ren." Ze keek hem doodsbang aan. „Je gaat me toch niet vermoorden?" Hij begon te lachen. „Wij zijn ge- civiliseerder dan de meeste moder ne naties, Anneke Graal. Daarom be zigen wij andere methodes. Je bent te mooi voor zo'n vonnis. Nee, dat doen we niet. Het was me liever geweest, dat je rustig bij je pedi- earebranche in Enschedé was ge bleven en daar een kamer had ge zocht. Je had het advies van je bra ve broer moeten opvolgen, liefje, en zo gauw mogelijk uit Dorringen ver trekken. Jij bent veel te intelligent. Daarom vermoedde ik wel, dat je op de duur de gang van zaken zou snap pen. Niet dat ik daar zo'n gevaar in zag, hoor. Beslist niet. In de eerste plaats ben jij niet het type om je eigen broer aan de galg te hangen. Ik ken je immers. Ik herinner me heel prettige kwartiertjes en uur- lies met jou. In de tweede plaats kon ik.of mijn mensen altijd in grijpen, als het te gek werd. Zoals vanavond. Je ziet, dat mijn mannen overal op voorbereid zijn." Bennie kwam terug met een fles duitse limonade en een glas. „Dit, baas?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7