Nieuw! Wordt TABOE doorbroken? Bouw bungalowpark N.V.V. te Westersehouwen verloopt goed knisperbrosse Turkstra-beschuit - nu met bon voor luxe sleutelhanger! Snoep verstandig eet 'n appel Algemene Bank Nederland Snoep verstandig eet 'n appel Anton Kersjes naar de Sowj et-Unie S.E.R.-adviescommissie bezocht Centrale Werkplaats te Zierikzee kerknieuws Snoep verstandig eet 'n appel De oorzaak van alcoholisme De ontwikkeling van Suriname ZIEKIKZEESUHE NIEUWSBODE Donderdag 6 oktober I9t>6 Nr. 19S70 ADVERTENTIE Kinder-specl terrein en kampeergecleelte (Van een medewerker) (Slot) BURGII-ILAAMSTEDE, 5-10. Voor de gasvoorziening en de afvoer van het rioolwater zullen voor het bun galowpark „in wording" van het N. V.V. bijzondere voorzieningen moe ten worden getroffen. Het bunga lowpark krijgt de beschikking over een centrale gastank, die - om in al le weningen gas te kunnen aanvoe ren - een groot aantal aftakkingen krijgt. Voor de afvoer van het rioolwater wordt een groot leidingen-net in het terrein gelegd. Het water zal tijde lijk worden opgevangen in septic- tanks. Later volgt aansluiting op het hoofdriool. De „hoofdweg" van het park komt met de hoofdingang ongeveer veertig meter voorbij het huidige „Winter- rust" in de richting Westersehouwen te liggen. Op het terrein komt bij de hoofdingang een parkeerplaats voor ongeveer zestig tot zeventig au to's. Hoewel het bungalowpark zelf reeds dient om de vakantiehoudende mens te recreëren, worden er toch nog enkele ruimtes od het zeven hec tare grote terrein gereserveerd- voor recreatie van de kinderen. De ga zonnen dienen als speelterrein en verder zal op twee plaatsen het ter rein betegeld worden om de kinderen gelegenheid te geven daar zich uit te leven. Vermoedelijk zullen daar en kele speeltuintoestellen worden neer gezet. Dat is echter niet de enige recrea tie die mogelijk wordt, want naast de hoofdingang zal een groot ont spanningsgebouw verrijzen. Dit ge bouw zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, omdat men op dit ogenblik uiteraard de voltooiing van de bungalows zelf van groter belang acht. Het ligt echter in de lijn der verwachting dat het recreatiegebouw (de aannemer spreekt zelf van „een soort restaurant") vóór of in elk ge val gelijktijdig met de laatste bun galows zal worden opgeleverd. Kamperen De volgende recreatiemogelijkheid is het kamperen. Het klinkt wellioht een beetje vreemd dat men ook in een bungalowpark kan kamperen. Niettemin zal dit het geval zijn. Niet het gehele terrein zal door de bun galows worden opgeslokt. Aan de achterzijde van het park, dus langs de duinrand, wordt een strook van circa tien meter breed vrijgehouden om tenten op te plaatsen. De schuur „Winterrust" is momen teel in gebruik bij de directie van de N.V. F. den Hartog en Zn. en bij de uitvoerders van het gehele pro- jekt. Een normale bouwkeet is ten slotte ook niet alles en daarom is van de nood een deugd gemaakt. Een gedeelte van de bloembollenschuur werd ingericht voor de mensen die het toezicht en de leiding hebben bij de realisering van het bungalowpark. Zcals gezegd is dit onderkomen slechts tijdelijk. Het andere, niet in gebruik zijnde gedeelte van de schuur zal worden verbouwd tot kantoor- en ontvangst- ADVERTENTIE ruimte voor de kampleider. Wanneer directie en uitvoerders uit de schuur zijn getrokken wordt het weer vrij gekomen deel verbouwd tot kamp winkel. Verder zal het dienst doen als opslag- en bergruimte. Het witte huisje naast de schuur „Winterrust" zal ook worden be stemd voor de man, die toezicht houdt op de goede gang van zaken in het bungalowpark: deze woning zal zijn vaste woon- en verblijfplaats worden. Het woord „kampleider" dat zo juist werd genoemd is, ondanks het feit dat het hier gaat om een bunga lowpark, niet misplaatst. Deze kamp leider zal ongeveer hetzelfde werk doen als een leider van een „echte" camping, met name wat betreft de administratie. Een ander punt van overeenkomst ligt niet in de leider maar in het bungalowpark zelf. Er wordt namelijk een reglement-van orde ingevoerd, dat de bewoners van de bungalows vermoedelijk direct zal herinneren aan de strenge bepalin gen die met betrekking tot een kam peerterrein van kracht zijn. De ver gelijking gaat inderdaad op vele pun ten op. Bouw vordert goed De bouw schiet momenteel behoor lijk snel op. Vrijwel elke week wor den funderingen gestort. De arbei ders werken onder supervisie van uitvoerder de heer Van Tiggelhoven te Zierikzee volgens een vrij strak schema. Wanneer de weersomstan digheden dit schema niet in de war sturen, zullen de veertig bungalows, waaraan nu wordt gewerkt, eind april van het volgend jaar worden opgeleverd. De werknemers van de N.V. F. den Hartog en Zn„ die bij de uitvoering van het projekt te werk zijn gesteld, komen uit Zierik zee en omgeving, en uit westelijk Noord-Brabant. Het zijn allen pen delaars. Werken nu nog slechts bijna tien man op het werk, dit aantal zal in de toekomst worden uitgebreid tot ongeveer twintig. Zij zullen de „ruwbouw" voltooien en dan plaats maken voor de onder aannemers. ADVERTENTIE veilfg sparen, vertrouwd sparen (Nederlandscha Handel-MaatschappIJ De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen Bi] de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan Gewijzigd bestuur van Beatrix-school te Zierikzee Waarom geen zuurstok of dropveter? UTRECHT5-10. „Ik ben geen anli-rookmagiër die optreedt als apostel om het roken van sigaren en sigaretten legen te gaanmaar ik meen dat elk roken gevaarlijk en schadelijk is voor de gezondheid. Nu er toch zoveel nieuwe rages worden geïntroduceerd waarom gaal men dan niet over tot het gebruik van een zuurstok of een dropveter in plaats van te roken?", aldus zei dr. L. Meinsma, directeur van het Ne derlands Kankerinstituul op een in Utrecht gehouden sigaren-rookived- strijd van de studentenvereniging S.S.R. in het kader van de viering van het 12e lustrum. In zijn toe spraak pleitte de heer Meinsma voor de emancipatie van de niet-roker. Deze groep wordt steeds groter. Al 11 procent van de Nederlandse ro kers is met het roken gestopt en dat is meer dan wij hadden durven ho pen, zo zei de heer Meinsma. Elke vorm van roken is schadelijk vol gens de heer Meinsma. die zich ver baasde dat de anti-rookcumjiagne nu pas is ingesteld. ZIERIKZEE, 5-10. In de vergade ring van het algemeen bestuur van de Beatrixschcol, dinsdagmiddag in het schoolgebouw gehouden, had een ingrijpende verandering plaats in het dagelijks bestuur. Bij stemming werden drie leden gekozen: de heer S. van Klinken voor de gemeente Duiveland, de heer G. van Velzen, burgemeester van St. Philipsland en de heer D. W. Kaste lein, burgemeester van Zierikzee. Tot voorzitter werd bij acclamatie geko zen de heer D. W. Kastelein, plaats vervangend voorzitter werd de heer S. Francke, burgemeester van Mid- denschouwen. De heer C. H. van der Linde, burgemeester van Bruinisse, werd aangewezen als secretaris-pen ningmeester. De uitbreiding van de speelplaats- accomodatie werd besproken in ver band met de bouw van het nieuwe speellokaal. Dit zal ruim f 5300,- gaan kosten terwijl de kosten voor de aanleg van de centrale verwar ming ruim f 2000,- bedragen.' De her ziening van de uitkering uit het ge meentefonds afwachtende, zal men nog niet overgaan het tekort van de school van vorige jaren f 11.610.- over de deelnemende gemeenten te verrekenen. Vakleerkracht Mchamelijke opvoeding In de vergadering werd besloten advies te vragen aan de inspecteur van het bijzonder lager onderwijs voor het aantrekken van een vak leerkracht lichamelijke opvoeding. Vrouw commandant van marineschip DEN HELDER, 5-10. Officier Mar va der tweede klasse O.C.M.C. Mas- sizzo is geïnstalleerd als commandant van het marva-schip Hr. Ms. „Schor pioen". Ze is de eerste vrouw die het bevel over een Nederlands marine vaartuig voert. De „Schorpioen"' is een riiet-ope- rationeel logementschip, in dienst gesteld op 17 mei 1868. Het ligt af gemeerd in de binnenhaven aan de Zuidstraat in Den Helder. Geen rondleidingen meer op Schiphol SCHIPHOL, 5-10. Als gevolg van het toegenomen verkeer op de lucht haven en om veiligheidsredenen heeft de directie van Schiphol besloten geen rondleiding meer te geven voor de bezoekers van de luchthaven. Op 30 september j.l. maakte de „Schip hol Express", waarin de bezoekers over het terrein werden gereden, zijn laatste ronde. Boekje Grontmij N.V.: „Bodem en grasmat" De grondverbetering- en ontgin ningmaatschappij Grontmij N.V., De Bilt heeft een boekje uitgegeven ge titeld: „Bodem en grasmat". De samensteller is de heer L. E. M. Klaar, bodemkundige van de We tenschappelijke Dienst der maat schappij. De uitgave beoogt een bij drage te leveren tot een oplossing van problemen, die zich vooral voor doen bij de aanleg en onderhoud van de veel betreden grasiViatten, zo als sportvelden, speelweiden en kampeerterreinen. In de verschil lende hoofdstukken, o.a. eisen aan bodem en grasmat, grondwater en bodemvocht, factoren bij de aanleg, onderhoud, kampeerterreinen, zet de schrijver uiteen aan welke voor waarden de aanleg moet voldoen en welke eisen aan het onderhoud die nen te worden gesteld. De ervarin gen en methoden die in dit boekje beschreven zijn zullen velen tot nut kunnen zijn, in de eerste plaats hen, die met het ontwerpen en dc aan leg van en met de zorg voor sport velden, speelweiden en kampeerter reinen belast zijn. Het ligt in de bedoeling dat deze vakleerkracht 8 10 lesuren van 45 minuten les zal geven. Het schoolhoofd deelde desge vraagd mede dat het aantal leerlin gen ruim voldoende was voor het aantal leerkrachten. Het totale leer lingenaantal bedraagt 73, waarvan 58 (36 jongens en 22 meisjes) op de de bielen afdeling en 15 (12 jongens en 3 meisjes) op de imbecielen-afdeling. In zijn sluitingswoord dankt de voor zitter de heer A. H. Vermeulen voor het werk dat hij als plaatsvervan gend voorzitter heeft verricht. ADVERTENTIE w SCHIPHOL, 5-10. Op uitnodiging van de Sovjet-Ünie is de vaste diri gent van het Kunstmaand Orkest, de heer Anton Kersjes, met zijn echt genote van Schiphol naar Moskou vertrokken voor het geven van een zevental concerten. Het is de eerste maal, dat de dirigent een dergelijke uitnodiging heeft ontvangen. De heer Kersjes zal de stedelijke orkesten in Zaporozje (Oekraine), Charkow (Oekraine), Nowo (Siberië) en het staatssymfonie-orkest in Mos kou dirigeren. De Philippjjnen hebben vandaag bekendgemaakt, dat de zevenlanden- conferentje in Manilla over Vietnam thans op 24 en 25 oktober gehou den werdt. Aanvankelijk was 18 ok tober genoemd, later 28 en 29 okto ber en nu 24 en 25. SPORT H.L.O.-proeven De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door me vrouw A. van der Wiel-Jansen en door de heer G. C. J. van der Wiel te Noord wel le. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over dc maand augustus 1966 Geboren: 17. Arianne Hendrina, d. van F. C. M. Roodenburg en M. Zon neveld (Scharendijke). Gehuwd: 20. Jacob Schaap, 21 jr. (Huizen) en Cornelia Johanna van Oeveren, 20 jr. (Scharendijke); 30. Lamertus Leeuw, 25 jr. (Steenwijk) en Cornelia Jannetje Clazina Leen- dertse, 22 jr. (Duivendijke); 30. Jan van de Sande, 23 jr. (Zierikzee) en Cornelia Elisabeth Bolier, 21 jr. (Kerkwerve). Overleden: 5 .Bartel Dorreman, 51 jr. (Scharendijke); 13. Cornells Da- men, 96 jr. (Scharendijke). Vertrokken: L. A. Hendrikse van Kerkwerve naar Baarn; mej. J. J. Hendrikse van Kerkwerve naar Am sterdam; M. van Tent van Kerkwer ve naar Utrecht; J. Louwerse en gezin van Kerkwerve naar Veere (Gapinge); C. P. van Zijp-Bijlo van Kerkwerve naar Zierikzee. Ingekomen: E. Fink en gezin van Bruinisse naar Scharendijke; M. J. J. van Riel en gezin van Duitsland naar Scharendijke; J. Smits en echt genote van Frankrijk naar Kerk werve. M. A. Quist en gezin van Zierikzee naar Kerkwerve: J. C. A. Ribbens en echtgenote van 's-Gra- venhage naar Kerkwerve. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Giessendam-Neder- hardinxveld: C. Treure, Hasselt; te Bodegraven (vac. A. den Hartogh): T. v. 't Veld, Den Bommel; te Lopik: G. Veldjesgraaf, Nederhemert. Bedankt voor Ridderkerk (vac. J. C. Koolschijn): W. Brinkman, As- peren. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Tijnje-Terwispel: ds. G. Win ters, em. pred. te Amsterdam. Ger. Kerken Beroepen te Landsmeer: J. Baaij- ens, Leimuiden; te 's-Gravenzande (vac. J. v. d. Klauw): G. de Zeeuw. Den Helder. Aangenomen naar Alteveer: kand. J- R. Dijkema, Hattem, die bedank te voor Asperen, Hoogesmilde. Oos terzee en Westeremden. Bedankt voor Vlissingeri: B. G. Valk, Heerenveen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor IJsselmuiden-Graf- horst: w. Wieringa, Zuidbroek- Veendam; voor Edmonton: H. J. Nij- enhuis, Bunschoten-Spakenburg. Ger. Gemeenten Tweetal te Slikkerveer: A. Els- bout, Scheveningen en L. Huisman, Vlaardingen. Beroepen te Groningen: A, W. Verhoef, Barneveld. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 7 OKTOBER. NED. I. Na Pipo de Clown een tienerprogramma van de NCRV. Het is „Twien" gepresenteerd door Hans Kemna. Er zijn verschillende gasten. Daarna gaan we kijken naar het journaal en Attentie. Lucille Ball is naar een wat later uurtje op de avond verplaatst. Ze beleeft haar dwaasheden nu rond de klok van ne genen. Vandaag ontmoet ze de zan ger-komiek Dean Martin. Nadat Ni co van Vliet zijn tweede programma heeft gepresenteerd over Australië draven twee oude bekenden op. Het zijn Stief been en Zoon, twee favo riete sterren van weleer. De NCRV komt dit seizoen met een geheel nieuwe serie van dit populaire twee tal. ,En wat is daarop Uw antwoord' heet de eerste aflevering, waarin Dirk (bijna) de huwelijksboot ingaat. Als afsluiting van de vrijdagavond een kwartiertje, gewijd aan het werk van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront NED. II. Iedere VARA avond voor lopig een (of soms, zoals vanavond zelfs twee) afleveringen van de 'Graaf van Monte Christo. Achter het Nieuws en „Mies en scène" horen ook op de vrijdagavond thuis. Erik de Vries en Mies Bouwman zetten hun serie van vorig jaar voort: babbelen met interessante gasten en tien vragen aan een man in een stoel. De VARA besluit met „Uitge rekend", een nieuwe versie van de consumentenrubriek. Ellis Berger en Gerrit Eerenberg zullen hierin ad viezen geven voor specifieke week eind-koopjes. ZATERDAG 8 OKTOBER. NED. I. In het middagprogramma van de AVRO voor de kinderen het nieuwe blokprogramma „Kiekkast", met o.m. de avonturen van Rikkie en Slingertje, Vrouwtje Bezemsteel en dc Speeldoos. In het avondpro gramma eerst 50 minuien met de heaties. De Amerikaanse TV filmde hun optreden in een enormstadion in New York. Voorts twee amuse mentsprogramma's die we al ken nen van vorig jaar, nl. de Corry Brokkensnoyj en „Een Paar apart''" Johnny en Rijk ontvangen als gast Engelbert Humperdinck van de Brit se Knokke-ploeg en Corry Brokken heeft als gasten Cindy Peter en Do nald Jones. Het belangrijkste pro gramma-onderdeel is de eerste van een serie Duitse televisiespelen on der de titel „De fantastische avon turen van het ruimteschip Orion". Het verhaal speelt zich af in het jaar 3000. NED. II. Ook het KRO programma voor de tweede net zaterdag is ge heel anders van opzet geworden. Eerst onder de titel „On Trital" een reconstructie van Engelse rechtza ken, die veel opzien hebben ge baard. De eerste affaire is „Het bac carat schandaal. Tenslotte een stuk je amusement onder de titel „Mik". Vijf avonden lang zal regisseur Nico Holtrop ergens in Nederland n.m. met Gert Jan Kruutmoes, de Boer tjes van Buuten en enkele speciale gasten dit amusementprogramma op nemen. Aansluitend een uitzending gewijd aan de nieuwe katechismus die op 9 oktober door kardinaal Al- frink werd gepresenteerd. VRIJDAG 7 OKTOBER. NED. I: 10.45 schooltelevisie; 19.00 nieuws; 19.01 Pipo19.05 twien; 20-00 journaal20.20 attentie; 20.45 de Lucy show; 21.10 ooggetuige; 21.50 stiefbeen zoon; 22.25 met PIT op pad; 22.40. Journaal. NED. II: 20.00 nieuws; 20.01 de graaf van Monte Christo; 20.50 ach ter het nieuws; 21.15 Mies en scène; 22.00 uitgerekend; 22.05 journaal; 22.30 Kernfysica. ZATERDAG 8 OKTOBER. NED. I: 16.00 Beatles; 16.20 Dennis the menace16.45 Kiekkast; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 10.05 Popeye; 19.10 The Beatles in New York: 20.00 Journaal; 20.20 Johnny en Rijk 21.00 Orion; 22.00 Corry Brokken show: 22.45 Journaal; 22.50 The hor- se of the yearshow. NED. U: 20.00 Nieuws; 20.01 De zaak Baccarat; 20.50 MIK: 21.40 Ka techismus voor volwassenen20.03 Journaal. ZIERIKZEE. 4-10. De adviescom missie werkloosheidsvoorziening van de SER bracht een algemeen oriën- teringsbezoek aan de Centrale Werk plaats Schouwen-Duiveland te Zie rikzee. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de werkge vers en werknemersorganisaties, de vereniging van Nederlandse gemeen ten en het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid. Voorzitter is de heer J. A. H. J. van der Dus- sen. Naast genoemde commissie wa ren aanwezig het gemeentebestuur van Zierikzee, vertegenwoordigd door burgemeester D. W. Kastelein, de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren en de plaatselijke G.S.W. commissie. Na een welkomstwoord te hebben gesproken gaf mr. K. A. Keuning, voorzitter van de Centrale Werkplaats, een kort overzicht inza ke het ontstaan en do ontwikkeling van de nieuwe sociale werkplaats op het industrieterrein en een samen vatting van de werkzaamheden die nu worden verricht, waarbij de werkvoorziening in het licht van de huidige economische toestand van het bedrijfsleven werd toegelicht. De heer Van Dussen dankte de heer Keuning voor de gesproken woorden waarna een rondleiding volgde dooi de werkplaats onder leiding van de directeur de heer J. Pomper. In d:1 nabespreking kwamen onder moei de navolgende onderwerpen ter spra ke: de werkvoorziening, arbeidstijd verkorting, plaatsing van de werk nemers in het vrije bedrijf, schaal vergroting. Tot slot sprak de voorzitter van de SER-commissie zijn waardering uit voor de Centrale Werkplaats te Zie rikzee, in het bijzonder over de werk- Toch nog infiltraties in Maleisië KOEALA LOEMPOER. 5-10. Pre- mier Abdoel Rachman van Maleisië heeft op een persconferentie ver klaard, dat leden van het Indonesi sche leger de.afgelopen weken sa men met pro-cummunistische infil tranten door Maleisische strijd krachten in Sabah (Noord-Borneo) gevangen genomen zijn. De tot het Indonesische leger behorende gevan genen zouden volgens de Maleisische premier wellicht zonder toestemming van Djakarta gehandeld kunnen hebben. Volgens Rachman zijn ook in Ma- lakka vijf gewapende en geünifor meerde infiltranten gevangengeno men. Zeekoeien voor „Artis" PARAMARIBO. 5-10. Vier zee koeien uit Suriname zijn na uitge breide en zorgvuldige voorbereidin gen in grote kisten aari boord van het m.s. Archimedes van de K.N.S. M. gehesen om naar Nederland te worden vervoerd. De dieren zijn. be stemd voor Artis in Amsterdam. Speciaal voor dit transport en de voorbereiding ervan was een bio loog van Artis dr. D. Dekker naar Suriname gekomen. ADVERTENTIE objecten voor de N.V. Lennox hete- luchtverwarming en air-conditioning le 'sGravenhage en de N.V. Delta Elektronica N.V. te Zierikzee als voor de veelzijdige mogelijkheden die het machinepark van de werkplaats biedt. Hel bijzondere militaire tribunaal in Djakarta zal 12 oktober vonnis wijzen in het proces-Soebandrio, al dus is van welingelichte zyde verno men. WASHINGTON. 5-10. Twee Ame rikaanse geleerden die een onder zoek hebben ingesteld naar de oor zaken van chronisch alcoholisme menen dat het niet goed functione ren van een onderdeel van de herse nen bij bepaalde personen de moge lijke oorzaak van de ziekte is. Roger Williams en Mary Roach van de universiteit van Texas heb ben bij de nationale academie van wetenschappen in Washington een rapport over hun onderzoekingen in gediend waarin zij stellen dat de oncontroleerbare behoefte aan alco hol direct in verband zou staan met het niet in staat zijn van de herse nen om de voor het organisme nood zakelijke druivensuikev om te zetten. FRANKFORT, 5-10. Op 25 okto ber worden in Paramaribo de in schrijvingen geopend die voor de bouw van een stuwdam en een elek trische centrale in Torarica aan de Suriname-rivier zijn ontvangen. Na voltooiing van dat project - dat als voornaamste doel heeft de kuststreek van meer zoet water te voorzien - zal nog 10 megawatt elek trische energie ter beschikking staan van het aluminiumbedrijf van Sural- co, en van de bauxietmijnen der Bil- litonmaatschappij in Paranam. Voor beide ondernemingen is elke vergro ting van de elektriciteitsvoorziening welkom, want een van de belangrijk ste voorwaarden voor de vlotte ont sluiting en exploitatie van de rijke lijk voorhanden zijnde ertsen in Su riname is het beschikbaar zijn van energie. Wervelstorm in Oost-Pakistan eist veel slachtoffers DACCA, 5-10. De wervelstorm, die in het afgelopen weekeinde de kust van Oost-Pakistan en de nabij gelegen eilanden teisterde, heeft vol gens niet-officicle cijfers tussen 1.500 en 2.000 doden geëist. De officiële cijfers noemen 326 do den, doch ooggetuigen, die van het zwaargetroffen eiland Sandwip kwa men. zeiden dat daar duizend men sen het loven hebben verloren. Er komen ook meldingen over dodelij ke slachtoffers van de andere eilan den. doch de verbindingen met het vasteland zijn nog niet hersteld, waardoor geen juist beeld van de ramp kan worden gevormd. Hefschroefvliegtuigen brachten medisch personeel en vaccin naar de eetroffen eilanden om het uitbreken van cijidemieën. in het bijzonder cholera, te verhinderen. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn thans twee onderling samenhangende wetsontwerpen in gediend, beide betrekking hebbend op (mechanische) anti-conceptionele middelen. Wanneer het eerste ont werp wordt aangenomen, zal het voortaan toegestaan zijn voorbe hoedmiddelen openlijk uit te stallen en aan te bieden, terwijl tevens het verkoopverbod aan personen bene den de achttien jaar zal zijn opge heven. Wanneer het andere wetsontwerp wordt aangenomen houdt dat in, dat er van overheidswege controle kan worden uitgeoefend op de kwaliteit van deze mechanische middelen ter voorkoming van zwangerschap. Het gaat in deze ontwerpen dus niet over de „pil". De ouulatieremmende mid del en zijn immers niet van mecha nische aard: zij blijven onder de werking van de wet op de genees middelenvoorziening vallen. Nieuwe wind In april van het vorige jaar is er in de regeringsverklaring al op ge zinspeeld, dat er op het gebied van de geboortebeperking een ivat pro gressievere wind zou gaan waaien. De beide thans ingediende wetsont werpen schijnen op dit punt nog maar een begin te zijn. Hoe onze volksvertegenwoordiging op deze eerste stappen zal reageren moet natuurlijk icorden afgewacht: het onderwerp is zeker zo emotio neel geladcu als verlaging van de inkomstenbelasting of de verhoging van de omzetbelasting. De minister van justitie, dr. I. Samkalden, is bij het opstellen van deze wetsontwerpen echter niet auer een nacht ijs gegaan: dat kan men lezen in de uitvoerige memorie van toelichting. Daarin kan men onder meer lezen, dat deze wetsontwerpen mede zijn gebaseerd op de adviezen can maar liefst drie commissies. Voorbereiding De eerste daarvan was een ge spreksgroep ingesteld door de staats secretaris nan sociale zaken en volksgezondheid, de tweede was dc commissie-De Brauw, ingesteld door de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin, de Nederlandse Vereniging voor Scxuele Hervorming en de Pro testantse Stichting voor Verantwoor de Gezinsvorming, de derde was de commissie-Borgart, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vor ming. Een aparte noot wordt nog ge vormd door het feit, dat de bevoegd heden van de lagere overheid zullen ivorden uitgeschakeld op de punten die in het eerstgenoemde wetsont werp werden genoemd. Wanneer dit ontieevp werkelijk wet wordt zal het niet mogelijk zijn dat provinciale of gemeentelijke verordeningen de be oogde doeleinden doorkruisen. Ter geruststelling: verkoop van voorbehoedmiddelen in automaten zal nergens mogen plaatshebben. Dr. Alfreda Briedé ADVERTENTIE Sunsilk haarversteviger daarmee windt u zc om uw vinger I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5