IfmtMa Nieuwe ontwikkeling: Jerseij-koeien op Schouwen-Duiveland Bouw kleedlokaal bij de tennisbanen Grote werkloosheid in Indonesië kinderzegels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 oktober 1966' Sr. 19670 Kleine (lieren met bijzondere eigenschappen ZIERIKZKL, 5-11). Dinsdagmill- dag omstreeks halt vijf beleefde Sohouwen-Duiveland een primeur voor Zeeland en het gehele zuid-wes telijke deel van het land. Een pri meur op het gebied van een nieuwe ontwikkeling in de veefokkerij. Op het genoemde tijdstip werden name lijk bij de familie C. M. v. d. Velde, Zwaardweg 3 te Kerkwerve, drie jonge koeien (vaarzen) afgeleverd van het in ons land tot nogtoe wei nig bekend, zij het in de vakpers reeds enige malen gesignaleerd, rund veeras Jerseij. Op een echte Schouvv- se wei, achter de boerderij van de familie v. d. Velde grazen thans, na een vermoeiende tweedaagse reis in een veewagen, drie van deze oor spronkelijk van de Kanaaleilanden' afkomstige Jerseijs. De koeien vallen op door kleine afmetingen en een4 bijzonder fijne bouw en onderscheiden zich door een hoog vetgehalte in de melk: gemid deld 6 procent en dat is toch altijd heel wat meer dan het percentage van 3,82 dat volgens deskundigen als landelijk gemiddelde kan worden aangenomen. Het is niet alleen het hoge vetge halte dat de Jerseijs aantrekkelijk maakt maar mede door hun lage li chaamsgewicht produceren de dieren nogal wat goedkoper. Het ras munt ook uit door een bijzonder lange le vensduur. Het gemiddelde ligt tus sen het tiende en vijftiende kalf en dat is uiteraard in de veehouderij een belangrijke zaak. Goede verwachtingen De koeien van de familie v. d. Velde zijn ingevoerd vanuit Duits land i.v.m. de E.E.G.-bepalingen. Tot heden zijn nog slechts door enkele veehouders in het noorden van het land (Friesland) één of soms twéé Jerseijs aangekocht bij wijze van proef om te zien of de dieren wen nen en voldoen. De heer v. d. Velde gaat het nu met drie Jerseijs probe ren en zijn verwachtingen zijn be paald optimistisch gestemd. Het staat dan ook wel vast dat de Jerseijs aan trekkelijke eigenschappen hebben. De heer v. d. Velde zal in de ko mende tijd in ieder geval kunnen na gaan of dat inderdaad zo is. Een ont wikkeling overigens welke zeker ook door andere veehouders op Schou wen-Duiveland met belangstelling zal worden gadegeslagen. De uit Duitsland afkomstige Jer seys icerden bij aankomst op de boerderij door de familie v. d. Velde met vreugde en goede verwachtin gen begroet ondanks de verre reis waren de jonge vaarzen geheel niet schuw en direct goede maatjes met hun nieu we bazin (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVERTENTIE Duivelandse bejaarden te Sirjansland op bezoek SIRJANSLAND, 4-10. In het verenigingsgebouw kwamen de be jaarden van Ouwerkerk, Nieuwer- kerk en Oosterland in een opgewek te stemming bjjeen. De presidente, mevrouw De Ron- de-Bolijn, sprak een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen, en wenste allen een prettige middag op Sirjansland toe. Gezamenlijk zong men Psalm 89 vers 1, waarbij het orgel werd be speeld door mevrouw Heijboer- Stuik. Vervolgens hield mejuffrouw.Hei- nen, maatschappelijk werkster, een praatje over het maatschappelijk werk op Schouwen-Duiveland, afge wisseld met dia's. Gezins- en bejaardenhulp Op duidelijke en boeiende wijze vertelde zij één én ander over gezins- en bejaardenhulp. Met grote aandacht werd hiernaar geluisterd. Mejuffrouw Heinen beantwoordde daarna enkele gestelde vragen. Na de pauze, waarin thee met versnaperingen waren aangeboden, zong de heer C. Boogerd van Ouwer kerk een lied over: de vliegmachine. De heer J. van Dijke van Nieuwer- kerk, las een zelfgemaakt gedicht voor over de waterleiding van vroe ger tot nu. Mevrouw De Ronde-Bol le las eveneens een gedicht voor over het wel en wee van de gemeente Duiveland. Alle aanwezigen zongen hierna het clublied van Sirjansland. Dankwoorden Het was al laat in de middag toen mevrouw Van Eeten een dankwoord sprak voor de prettige ontvangst en het gebodene, terwijl mevrouw De ZONNESTEEK IN OKTOBER BONN, S-10. In west-Duitsland heerste dinsdag een oktober- hittegolf met recordtempera turen voor deze maand. Over al werden de al werkende ver warmingen haastig gedoofd en liepen de mensen te puffen onder een stralende zon. Ber lijn meldde de warmste okto berdag in zijn meteorologische geschiedenis met een middag- temperatuur van 20 graden. In zuid-Duitsland haalde de thermometer 27,8. graad in de schaduw. In Keulen, waar het kwik op dertig graden stond, hadden de ambulances het druk met het ophalen van door zonnesteek getroffenen. Gemeenteraad Zierikzee Ronde-Bolijn een dankwoord richtte tot mejuffrouw Heinen, serveersters en allen die tot het welslagen van deze bijeenkomst hadden meege werkt. Zij wenste de gasten, waaron der een 86-jarige, een goede thuis komst toe. De heer W. Kloote van Oosterland mocht met enkele welgemeende' woorden zijn dank namens alle aan wezigen overbrengen. Tot besluit zong men Gezang 280 vers 1, waarna allen welgemoed huiswaarts keerden. De eerstvolgende gezamenlijke bij eenkomst wordt door de bejaarden sociëteit van Ouwerkerk verzorgd. DJAKARTA, 5-10. Drie miljoen Indonesiërs zijn permanent werkloos en dertien miljoen anderen zitten het grootste deel van het jaar nage noeg zonder werk, zo heeft het In donesische ministerie van sociale za ken blijkens een bericht van hefc persbureau Antara bekendgemaakt. Inöonesië's inwonertal zal dit jaar de 110 miljoen bei'eiken, waarvan tweederde geconcentreerd is op het dichtbevolkte Java, dat het hoogste werkloosheidscijfer heeft van alle grote Indonesische eilanden. Elk jaar komen er op de arbeidsmarkt zo'n 1,3 miljoen Indonesiërs bij. Volgens Antara telt het land 1,2 miljoen ambtenaren. Slechts een procent van hen is ingedeeld in de hoogste salarisgroep en minder dan drie procent in de op een na hoog ste groep. Veertig procent valt onder de laagste salariscategorieën. Flitsen uit het buitenland KANPOER. Een zeshonderdtal stu denten heeft in de Noordindiase plaats Kanpoer de boel op stelten ge zet. Zij trokken door de straten, waarbij zij alles vernielden wat zij tegenkwamen. DJAKARTA. In de Indonesische hoofdstad zijn verscheidene Indo nesische studenten gearresteerd die ervan verdacht worden heftige an- ti-Soekarnoleuzen op muren ge klad te hebben. GENEVE. De afgevaardigde van communistisch China heeft in Ge- nève de openingsbijeenkomst van de 86-ste zitting van het uitvoerend comité van de Liga van Rode-Kruis verenigingen verlaten uit protest te gen de deelneming van vertegen woordigers van het Rode Kruis van „het marionetten bewind in Zuid- Vietnam". MOSKOU. Frankrijk en de Sov jet-Unie hebben in Moskou een pro tocol getekend, dat voorziet in re gelmatige kleurentelevisieuitzen dingen tussen Parijs en Moskou te gen de herfst van 1967 waarbij ge bruik gemaakt zal worden van de Russische kunstmaan Molnya 1. BELGRADO. De correspondent in Feking van het Zuidslavische pers bureau Tanjoeg meldt dat Wang- Hsjao-Tang, die burgemeester van Tientsin was, niet zoals eerder ge zegd aan een ziekte is overleden, maar door het wrede optreden van de Rode wachters. MIAMI. De orkaan „Inez" is over het zuiden van Florida getrokken zonder noemenswaardige schade aan te richten. De orkaan is aanmerkelijk zwakker geworden. MOSKOU. Het Russische ruimte station Loena-elf dat sinds 28 au gustus j.l. om de maan draait, werkt sinds 1 oktober niet meer doordat de batterijen zijn uitgeput, zo heeft het persbureau Tass gemeld. WASHINGTON. De Amerikaan Thomas Dawson, die als lid van het „Vredeskorps" in Perzie Engelse les gaf en op 11 september j.l. door de Russen bij de grens met Perzie werd gearresteerd, is vrijgelaten en be vindt zich in Teheran, zo heeft een woordvoerder van -het Amerikaanse ministerie dinsdag meegedeeld. KINSJASA. De resten van drie bataljons muitende Katangese gen darmes hebben zich aan Kongolese regeringstroepen overgegeven toen zij hun ontsnappingsroute van Ki sangani (het vroeger Stanleystad) naar de provincie Katanga geblok keerd zagen. PARIJS. De Fransen hebben de zesde en laatste kernproef in de hui dige serie genomen boven het atol Mururao in het zuiden van de Stille Oceaan. LONDEN. De Britse marine heeft een 200 miljoen gulden kostende met geleide raketten uitgeruste torpedo jager besteld. De automatische wa pens worden door een elektronisch brein bestuurd. PARIJS. Het overbrengen van de geallieerde hoofdkwartieren naar plaatsen buiten Frankrijk gaat, vol gens de jongste ramingen van het opperbevel van de NAVO, 375 mil joen gulden kosten. SAIGON. Bij het landen is op 386 km ten noorden van Saigon een Amerikaans troepentransportvlieg tuig verongelukt. Tien Amerikaanse soldaten vonden hierbij de dood, 20 werden gewond. Twee soldaten man keerden niets. Het ongeluk gebeur de bij An Khe en werd waarschijn lijk veroorzaakt door slecht zicht. WASHINGTON. In Thailand zijn op het ogenblik 30.000 Amerikaanse militairen gestationeerd, die dienst doen als adviseurs van het Thailand- se leger. TEHERAN. Bij overstromingen die zich hebben voorgedaan in de Per zische stad Semnan op 200 km ten oosten van Teheran, zijn tien mensen om het leven gekomen. Er zijn twee honderd gewonden en duizenden mensen zijn dakloos geworden. KOPENHAGEN. Het Deense par lement heeft in buitengewone zitting de verloving goedgekeurd van kroon prinses Margrethe met de Franse graaf Henri-Jean-André de Labor de de Monpezat. BELGRADO. Het centrale comité van de Zuidslavische communistische partij heeft onder leiding van pre sident Tito een plan aanvaard om een scheiding te brengen tussen staats- en partijbestuur en het par- tijbestel meer democratisch te ma ken. MiONTEVIDEODe regering van Uruguay heeft vier leden van de SoWjet-ambassade in Montevideo uitgewezen. Zr moet enhet land bin nen 48 uur verlaten. BONN. De CDU/CSU-fractie in het Westduitse parlement heeft na een levendige discussie met ongeveer 150 tegen negen stemmen bij drie ont houdingen haar vertrouwen uitge sproken in bondskanselier Erhard. ZIERIKZEE, 5-10. In verband met de a.s. dinsdag lc houden raadsver gadering, schrijft het college van b. en w. aan de raad „Reeds enkele jaren prijkt op de kapitaaldienst van de gemeentebe groting een krediet voor de bouw van een kleedlokaal met douches e.d. bij de tennisbanen op het sportpark Bannink. Als gevolg van temporise- ring van overheidsuitgaven en an dere omstandigheden is de bouw van een dergelijke lokaliteit tot nu Joe niet verwezenlijkt geworden. Door het bestuur van de tennisvereniging is permanent op realisering van de plannen aangedrongen. Door de Dienst voor Gemeente werken is een plan ontworpen op basis waarvan een plaatselijke aan nemer bereid gevonden is tot bouw over te gaan. De inschrijfsom be draagt f 26.750. Het krediet waarvan in de aanhef van deze brief sprake is bedraagt f 20.000. De tennisver eniging heeft toegezegd uit eigen middelen f 2.000 te zullen bijdragen, zodat er nog een restant krediet no dig is van (afgerond) f 5.000". Verzocht wordt dit krediet te ver lenen. Tevens wordt voorgesteld de Aan de deur wordt wél gekocht Aanstaande dinsdag (11 oktober) wordt er meer dan een half miljoen maal gebeld in Nederland. Misschien bent U op dat moment aan het stof zuigen, aan de was, de ramen zemen of hebt U een vrendin op de koffie. Mogelijk bent U die dag al een paar keer „naar de bel" gelopen. Maar dipsdag gaat die bonte, niet altijd gewiekste, maar dóór en door en thousiaste armee van meer dan een half miljoen schoolkinderen op pad. Die jongens en meisjes zijn volstrekt onbezoldigden, die alleen met het vertrouwen van hun jeugd aan uw deur, aan iedere deur, komen. Ter- wille van die andere jeugd, die zelf niet kan komen, die niet „thuis" op groeit, maar in een inrichting ver toeft, om welke reden dan ook. De scholieren uit uw buurt komen simpel vragen of U wat „geluk" wilt kopen. Niet voor U zelf, niet voor hen, maar voor die schaduw-kinde- ren, elders. Het is nu voor de veertigste maal, dat de kinderbescherming in al haar geledingen, door middel van kinde ren, komt aankloppen. Een aktie, die uniek is in de wereld, die appèl- eert aan de beste tradities van ons volk. De schoolkinderen verschijnen weer met hun bestellijst voor de po pulaire kinderzegels. Ze zijn in de regel wat aarzelende verkopers, maar alle ruim vijfhonderdduizend hebben dit gemeen: ze gelóven in de volwassenen Afgezien van de opbrengst van zegels en kaarten, die overigens jaarlijks stijgt, is alleen al dit huis- aan-huis-bezoek opvoedkundig en sociaal een fenomeen in onze samen leving. In een tijd, waarin norm ver lies zorgen baart, is dit opmerkelijk. De verantwoordelijkheid van de samenleving voor het kind-in-de- schaduw - de blinden, de doven, de verlamden, kortom de gehandicap ten, lichamelijk en geestelijk, dever- getenen en de verstotenen - zegt al deze schoolkinderen niet zo veel. Onbewust verwachten ze echter, dat het U alles zegt. Kinderen vragen straks aan U: doe mee aan de kin- derzegel-jubileumaktie. En niet al leen voor de gehandicapten, maar onder meer ook voor de kruisvereni gingen, waar het px-enatale zorg en zorg voor de zuigelingen betreft, óók dus voor de zogenoemde „hygiëni sche kinderbescherming". En vooral ook om de gróte lijnen te kunnen trekken, om zeer noodzakelijke nieuwbouw en ï'estauratie te kunnen stimuleren, om mogelijkheden te scheppen voor het heilzaam functio neren van de nieuwste wetenschap en het zinvol toepassen van de nieu we methodieken. De overheid doet veel, maar niet alles. Er blijven waardevolle taken voor de gemeenschap aanwezig en dat is een gezond principe. opdracht van de uitvoering van het bestek te verlenen aan do firma D. Quant en Zonen te Zierikzee voor de som van f 26.750. Nederlandse bloemen in Moskou MOSKOU, 5-10. In het grote ten toonstellingsgebouw in Moskou is de traditionele tentoonstelling van Ne derlandse bloemen geopend door de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, A. Verhage. Tiendui zend rozen, anjers, chrysanten, dah lia's, irissen en andere bloemen zijn op de tentoonstelling, die van de Russen de bijnaam „Hollandse rui ker" heeft gekregen, te bewonderen. SPORT VOETBAL Kats-MEVO 1-2 Groter dan de uitslag zou doen vermoeden was de veldmeerderheid welke Mevo in deze wedstrijd aan de dag legde. De verdediging was uit gesproken het beste deel van de thuisclub die er aanvallend niet veel van terecht brachten. In de le helft gaf Boy Lupgens, na goed doorzet ten uit een diepte pass, Mevo de lei ding (0-1), met welke stand ook de thee werd genuttigd. Geheel tegen de verhouding in slaagde Kats uit een der spaarzame aanvallen na de her vatting de gelijkmaker te scoren (1-1) Mevo bleef het initiatief behouden wat nog resulteerde in de meer dan verdiende winnende treffer van Lup gens (1-2). Heinkenszand-Brouwershaven 1-3 Brouwershaven slaagde er te Hein- kenszand in een verdiende overwin ning te behalen. Vooral in de 2e helft hadden de bezoekers het heft doorlo pend in handen. Nadat de le helft met blanke stand was afgesloten wist Kees de Moor na de hervatting de Brou\yenaren de leiding le geven (0-1). De bezoekers gingen na deze openingstreffer steeds beter draaien en het waren Jan v. d. Velde en Adrie Lievense die hun club een vei lige 3-0 voorsprong wisten te geven. Kort voor tijd slaagde de thuisclub er neg in de eer te redden uit een strafschop welke hen wegens hands werd toegekend. MEVO II-Brcuwershaven II 6-0 Gedurende bijna de volle 90 minu ten heeft de thuisclub in deze wed strijd het initiatief in handen gehad. Slechts sporadisch slaagden de be zoekers erin een tegenaanval op te zetten welke dan nog zo onsamen hangend was dat deze van elk ge vaar was ontbloot. Kees bij de Vaate en v. d. Hoek gaven de oranjehem den in de 1ste speelhelft een 2-0 voorsprong. Na de hervatting wist v. d. Hoek wederom doelman v. d. Schelde, die zich kranig weerde, te verschalken (3-0). Deurloo liet hier na nummer vier aantekenen waarna Jan v. Benden, die al enige malen het houtwerk op zijn degelijkheid had beproefd, met twee doelpunten het halve dozijn volmaakte. Rcnesse II-Kwadendammc 3-1 Zender tot opvallende dingen te zijn gekomen wisten de reserves van Renesse een verdiende overwinning te behalen op Kwadendamme. Reeds in de 4e minuut nam de thuisclub de leiding teen deelman De Jonge gran dioos over een schuiver van Jaap Geleijnse heen viel (1-0). Twee mi nuten na de hervatting omspeelde Jan Dalebout de gehele verdediging van de bezoekers waarna De Jonge wederom het leder onder zijn li chaam door in het net zag verdwij nen (2-0). In de 19e minuut ging Da lebout weer door de verdediging waarbij hij ook de doelman passeer de waarna hij weinig moeite had de stand op 3-0 te brengen. Linksbinnen Pundert slaagde erin de 25e minuut in nog de eer voor zijn club te red den (3-1). Zcnnemaire-Lewed. Boys II 2-1 Het spel van beide teams had in deze wedstrijd nog al te leiden on der het gladde terrein en dito bal. Hoewel de thuisclub zeker niet in zijn beste vorm stak verdienen zij de kleine zege, vooral door hun veld meerderheid in de 2e helft, volko men. Uit een strafschop gaf W. Han- se de thuisclub de leiding waarna Leen Verloo de stand op 2-0 bracht. In de 2e helft brachten de Boys uit een buitenspel doelpunt de achter stand nog terug tot 2-1 maar ver der liet Zonnemaire het niet meer komen. ADVERTENTIE INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Duizend-en-één nieuwigheden, die hier en over de grenzen zijn uitgedacht om het u gemakkelijk te maken en uw huishoudelijke taken te verlichten Vindt U op de VAKBEURS VOOR HET GEZIN. 161 interessante en attractieve stands met voorlichting. Vele manifestaties en demonstraties o.a. de Londense Ideal Home "Blue Ribbon" expositie een doorsnee compleet ingerichte woning van het Bouwfonds Ned. Gemeenten "Verwarming" door het Bouwcentrum de nieuwste keukens. Femiua is gezellig en verruimt uw blik...! Geopend van 10-17 en 19-22.30 uur. Zondags gesloten. VAHOY'-HELIPORT t/m 13 OKTOBEF ROTTERDAM BIJ HOFPLEIN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3