Piet wil je een stok baas nithet vuistje a:s Aanbod panden Handelsonderneming JVI.C.D." aan de gemeente STREEKNIEUWS Jopie Stoutjesdijk derde op de vijfkamp Tienduizendste Bouwfondswoning Betekenis van land- en tuinbouw wordt algemeen onderschat Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 5-10. Op dinsdag 11 cktcber a.s. wordt ten studhuize een vergadering van de gemeenteraad gehouden. De agenda telt een zestien tal punten. Onder de Ingekomen stukken be vindt zich een schrijven van de heer P. de Bruyne te Putten, inzake de schenking van een schilderij. B w merken hierbij op dat de aanvaar ding van deze schenking aan het eind van het jaar plaats zal vindem samen met eventuele volgende schenkingen. De heer K. W. Hogerheijde, Nieuwe Boogerdstraat 32 heeft zich bereid verklaard een hem in eigen dom toebehorend perceel aan de Maarstraat voor f 1020,aan de ge meente te verkopen. B. w. stellen voor tot aankoop over te gaan. Idem een perceel aan de Maarstraat, thans eigendom van de heer R. ten Kate tegen een koopprijs van f 960, Verder bood de heer M. C. Doele- man aan de gemeente te koop aan z\jn kantoor- en bedrijfspanden, ge legen aan de Paternosterstraat 3 en 6, Meelstraat 12 en 14 en Maar straat 2. B w lichten toe, dat deze aan koop voor de gemeente zeer gunstig is en wel om de volgende omstan digheden: 1. de ligging van enkele percelen grenzend aan het stadhuis c.a. politiebureau en 2. de ligging van de andere percelen, die gunstig is voor eventuele sanering dan wel verbetering van verkeerssituaties. Ten overvloede wellicht deelt het college mee, dat verkoop van on roerende goederen door een raads lid aan de gemeente geen bedenking ontmoet. Voorgesteld wordt tenslot te over te gaan tot aankoop van ge noemde panden. De alhier gevestigde „Coöperatie ve Werktuigenvereniging Zierikzee G.A." heeft het voornemen te ken nen gegeven op het industrieterrein langs de Roompotstraat een bedrijf s- opstal te stichten. De totale opper vlakte bedraagt 13.15 aren en de koopprijs is bepaalde op f 8,75 per m-. B. w. stellen de huur van de muziekschool aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool te Middel burg vast op f 3000 per jaar te ver- Mgr. Sugio Pignedoli, speciaal af gezant van paus Paulus, heeft woensdag in Saigon tegen verslag gevers gezegd dat hij optimistisch is wat de mogelijkheid van vrede in Vietnam betreft. De Westduitse luchtmacht heeft de afgelopen negen jaar bij onge veer 380 vliegtuigongelukken bijna 250 vliegers verloren of een gemid delde van twee vliegers per maand, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn ge zegd. Grootste naslagwerk LONDEN, 5-10. Het Britse museum heeft woensdag be kend gemaakt dat de catalo gus van zijn boekenbezit van ongeveer vier miljoen titels is voltooid. Deze catalogus die 263 delen telt, wordt als het grootste naslagwerk ter we reld beschouwd. Alle 750 ex emplaren zijn al verkocht, o.a. aan communistisch China, de Sowjet-Unie en de V.S.„ Het samenstellen heeft zes jaar geduurd. hogen met de gemaakte kosten voor aanschaf van huisbrandolie, stroom en waterverbruik. Aan de Rijks Ho gere Burgerschool is een leslokaal verhuurd tegen een huursom van f 5,per lesuur. Verder heeft het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming een leslokaal in huur voor het geven van balletlessen voor een huursom van f 500,per jaar. Bij al deze vermelde huren en verhuren is bepaald, dat de door de overheid nog nader vast te stellen algemene huurverhoging van overeenkomstige toepassing zijn. Voorgesteld wordt aan de haven meester een kledingtoelage te ver strekken, waardoor aanschaf moge lijk wordt van een uniform, dat on geveer zal gelijken op het uniform van de gemeentebode. Een ander voorstel heeft betrekking op het ver lenen van een bijdrage van f 80,in de kosten van het onderwijs aan de Zeeuwse Visserij school te Vlissin- gen, die door twee leerlingen uit Zierikzee wordt bezocht. Voorgesteld wordt het sluitingsuur van de week markt op het Havenplein vast te stellen op 16 uur. (Echte) herfst nadert ondanks aardheienpluk BURGH, 5-10. Van diverse zijden wordt vernemen dat er nog volop aardbeien worden geplukt, maar de gelukkige mensen van de tweede oogst kunnen niet allemaal meer ver meld. Vast staat wel dat de hoge tempera turen van begin deze week de planten nog meer vruchten zullen doen op leveren, want een aardbei heeft veel warmte nodig. Het was overigens wel bijzonder warm weer en de ge volgen deden zich weldra voelen, want plotseling kregen ook de in- ADVERTENTIE I EÉN VAN DE BESTE JII AANBESTEDING Aanlegsteiger Kruiningen MIDDELBURG, 5-10. Door Rijks waterstaat directie Zeeland is woens dagmorgen in Middelburg aanbesteed het maken van een aanleginrichting voor veerboten in de veerhaven te Kruiningen. Er waren 26 inschrijvers. De laag ste inschrijving kwam van de fir ma Dirk Verstoep Nederland N.V. in Den Haag, te weten f 4.048.000,- met verrekening van wijzigingen in lonen en prijzen en sociale lasten en f 4.058.000,- zonder verrekening. Hoogste inschrijver was de N.V. v./h. J. M. Dekker en Zoon in Papen- drecht met resp. f 5.766.000,- en f 5.778.000,-. De nieuwe aanleginrithting is. no dig, omdat de Provinciale Stoom- bootdienst het plan heeft om in 1968 de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der te gaan uitvoeren met dubbel deks veerboten. ADVERTENTIE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Eerst thans is bekend geworden, dat de 28-jarige Amster dammer F. J. van Es, zaterdag j.l. get racht heeft een partij van 5 kilo haschisch ter waarde van 20.000 gulden ons land binnen te smokke len. AMSTERDAM. Op 76-jarige leef tijd is overleden prof. mr. dr. Geoi'ge van den Bergh, oud-hoogleraar in het staats- en administratieve recht aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Van den Bergh werd in Oss geboren. UTRECHT. De Utrechtse recher che heeft twee jongens van zeven en acht jaar aangehouden, die later bekenden in de afgelopen maanden zes inbraken in scholen te hebben gepleegd. ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam is de 62-jari ge lerares A. Paulis-Kosten uit de Maasstad overleden aan de zware verwondingen die zij had opgelo pen bij een verkeersongeluk. KERK-AVEZAATH. De dertien jarige Wim de Heus uit Buren is om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets rijksweg 15 wilde oversteken. De jongen werd aangereden door een personenauto en was op slag dood. SCHIPHOL. Nu de uitbreiding van het nieuwe Schiphol 100 miljoen gulden duurder is uitgevallen dan aanvankelijk was begroot, zullen ook de landingsgelden worden verhoogd. Hierdoor zal het nieuwe Schiphol tot de duurdere luchthavens in de wereld gaan behoren. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft ten paleize Soestdijk de heer Carl E. Sanders, gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, ontvan gen. DEN HAAG. In een informele bij eenkomst is afscheid genomen van dr. A. M. Lucas, tot voor kort lid van de Tweede Kamer voor de K.V. P. en als zodanig o.m. voorzitter van de vaste commissie voor financien uit de Kamer. BILTHOVEN. In de ouderdom van 78 jaar is te Bilthoven overleden prof. dr. M. van Rhijn, emeritus hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. ROOSENDAAL. In het ziekenhuis te Roosendaal is aan de gevolgen van een ongeval overleden de heer J. Bijwaard, 27 jaar, gehuwd en va der van een kind. De man was eer der, toen hij de rijksweg 56 bij Roo sendaal per bromfiets overstak, door een rechts afslaande truck gegre pen. DEN HAAG. Een felle brand heeft het olieregeneratiebedrijf van de N.V. Petro-Cargo op het industrie terrein Binckhorst in Den Haag ver woest. MIDDELBEERS. Op de weg van Middelbeers naar Vessum is de 17- jarige Jos van der Loo uit Oostel- beers om het leven gekomen. RHENEN. De 78-jarige mevrouw A. M. de Man-de Jong uit Rhenen is bij het oversteken van de Heren straat in haar woonplaats door een auto geschept. Zij werd in zorgwek kende toestand overgebracht naar het Julianaziekenhuis, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. GEMERT. Op de weg Andel - Ge- mert is een verkeersongeval gebeurd waarbij de 29-jarige handdruk J. A. van de Laar uit Gemert zo ern stig werd gewond, dat hij in de loop van de nacht in het ziekenhuis in Veghel is overleden. DOETINCHEM. Op de weg Doe- tinchem-Zelhem is de 75-jarige vee handelaar I. de Leeuw uit Winters wijk bij een botsing om het leven gekomen. De heer de Leeuw reed met zijn auto de voorrangsweg op, terwijl er juist een vrachtauto pas seerde. Bij de botsing werd de heer De Leeuw zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. secten het te pakken en in verschil lende tuinen rond Burgh werden de eerste wespen opgemerkt. Enorme massa's gevleugelde bladluizen ge voelden zich prinsheerlijk in deze warme omgeving en menig brommer of fietser kreeg een exemplaar in zijn of haar ogen. In de boomgaar den waar deze gevleugelde bladlui zen al enige dagen actief waren za ten ze met duizenden op de blade ren en op de vruchten. Op dat oude afgeleefde blad zijn nu massa's jon ge bladluizen te vinden, doch of deze nog tot hun recht zullen komen en eieren leggen voor hun nakome lingschap in 1967 valt te betwijfe len en is ook niet te hopen. Het blad ontvangt praktisch geen sappen meer vanuit de wortels dus het zal dit jong goed moeilijk gaan om staande te blijven. Nog steeds zijn er zwaluwen en de vliegproeven gaan volop door. Toch nadert de (echte) herfst met rasse schreden en veel vogels hebben hun win terkleed aangetrokken. Zo zijn de jonge fazantenhanen die enige weken geleden nog in het bruin grijs jeugdkleed liepen ineens vol wassen geworden en hebben de prachtige fazantenkleur met het diepe goud-rood met groen en blauw afgezet reeds aangenomen. Een ech te pronkkleur tegenover hun vrou welijke soortgenoten die de grijze jeugdkleur blijven behouden. De hennetjes schijnen er echter geen hinder van te hebben want ze gaan dagelijks trouw de velden en boom gaarden in om tezamen met hun mannetjestroep wat zaden van on kruid en andere planten op te schar relen. Zij blijven echter gedurende de winter hier en vormen een vast beeld met het winterse landschap in veld, bos en duin. Binnenkort ver schijnt de jagersman die het man netjesbestand grondig uit zal dun nen. De vrouwtjes zijn veel belang rijker en zij komen niet in aanmer king voor het moordend lood van de geweren. ZIERIKZEE Afd. Schouwen-Duiveland C.P.B. De leden van de C.P.B. hopen op woensdag 12 oktober a.s. weer in vergadering bijeen te komen in het Ned. Herv, Ver.gebouw te Zierikzee. Op deze middag zal ds. J. Westerink van Kerkwerve een lezing houden met als onderwerp: „Wij, de onzen en het gebed". Belangstellenden zijn op deze middag hartelijk welkom. Verordening benzinepompen Gelet op de stijgende belangstel ling voor het oprichten van benzin- nepompen, in verband met de sterke toeneming van het verkeer, heeft het college van b. en w. een veror dening benzinepompen opgesteld, die dinsdag a.s. ter goedkeuring aan de raad zal worden voorgelegd. Nuts-excursie gaat niet door Wij vernemen dat de excursie die het Nutsdepartement zich voorstelde te houden op 3 december naar Ant werpen (Lucia di Lammermoor) niet doorgaat. HAAMSTEDE De aannemersfirma M. V. Daa- ne Zonen alhier gaat de eerste bungalow bouwen aan de rondweg achter de vuurtoren voor rekening van de heer W. F. van Galen. SCHARENDIJKE De heer A. E. P. Grootveld is voornemens op 12 oktober a.s. het 5-jarig bestaan van café „Sportief" met een receptie te herdenken. Bedrijfsongeval Bij de bouw van ratiowoningen aan de Kerkstraat door de N.V. Den Hartog Zn., viel de timmerman S. uit Wagenbergen van de vloer van de eerste verdieping omlaag. De oor zaak was een omwaaiend stuk bin nenmuur, waardoor de timmerman omlaag werd geworpen. Dokter Si mons verleende eerste hulp. Met ernstige rugklachten werd de heer S. per ambulance naar het zieken huis te Zierikzee vervoerd. De Ar beidsinspectie stelt een onderzoek in naar de veiligheid op het betreffend bouwobject. NIEUWERKERK Opbrengst reclasseringscollecte De onlangs alhier gehouden col lecte voor het werk van de reclasse ring heeft opgebracht de som van f 30,74. De collectantjes waren He- leen en Tonny Hofman, Connie van Dijke, Jeanet Sijrier, Nelleke Cla- risse, Nelleke v. d. Wielen, Maartje Padmos, Lia Wandel, Charles Sloot- maker en Wout Wandel. SCHARENDIJKE Mutaties bi) Rijkspolitie Wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie P. van den Broeke, die enige jaren op Bruinisse was ge- plaats, is overgcplaats naar Kortge- ne. In zijn plaats is te Bruinisse bij het Korps Rijkspolitie gedetacheerd wachtmeester D. Coppoolse te Grijps kerke, beiden met ingang van 1 ok tober 1966. Verkoop woonhuis Het pand Oudestraat 13 te Bruinis se, tot voor kort bewoond door de heer S. C. de Graaff is uit de hand verkocht aan de heer M. de Koning Sz. Ofschoon er te Bruinisse nog ruim 50 serieuze woning zoekenden zijn, blijkt de animo voor het kopen van huizen als het onderhavige (ou dere huizen op goede stand) niet bijster groot Het huis stond ver schillende maanden leeg. De reclasseringscollecte De leerlingen van de Verschillen de scholen te Bruinisse collecteer den op de Nationale Reclasserings- dag voor de reclasseringscollecte. De opbrengst was f 115,62. Bietencampagne van start Nadat Zierikzee en Brouwershaven de primeur van Schouwen-Duiveland hebben gehad wat betreft de bieten verscheping in de z.g. voorleverings periode, is bü het officiële begin van de campagne de verscheping te Brui nisse begonnen. De eerste bieten werden aange voerd door de landbouwer A. J. Ge luk te Bruinisse. Daarna begon een vrij constante aanvoer uit de polders Bruinisse, Oosterland, Vier Bannen en Drei- schor. De bieten werden geladen in het schip „Eben Haëzer" Rotter dam, schipper J. Leijnenga. De bieten lijken zo op het eerste gezicht niet groot van stuk, maar men verzekerde ons dat het soorte lijk gewicht zeker niet tegenvalt en zelfs goed is te noemen. De eerste bieten waren bestemd voor Steen bergen. De mosselexport De mosselexport is in de maand september zeer behoorlijk op gang gekomen, en wat belangrijk is, zo goed als alle kwekers nemen aan de leveringen deel. Uitzonderingen be vestigen ook hier de regel.) Een levering die ook vrij constant plaats vindt, voor Bruinisse wel voor het merendeel met mosselen van de Zeeuwse Stromen (Gre velingen) maar ook van de Waddenzee wordt regelmatig aangevoerd. De aanvoer bestaat voornamelijk uit B. en C. kwaliteit, A. mosselen worden wel gevraagd, maar zijn slechts matig leverbaar. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de Groeps commandant der Rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te verkrijgen over de navolgende te Bruinisse gevonden voorwerpen in de maand september 1966. Een portemonnaie met ritsslui ting, een blauwe regenjas met ge ruite capuchon, 2 nieuwe huissleu tels, 2 sleütels (Electrolux), een paar sokken, een pakje waarin 5 doosjes met diverse schroefjes, een lederen handschoen, een houten duimstok, een damesrijwiel Batavus, een rood buisje met inhoud een bankbiljet en een spiegeltje, een muntbiljet van f 2,50, een paar klompen, een zonne bril, een doublé dames polshorloge met bandje, een hondenriem met penning no. 292473. Opgevist is een blauw geschilder de roeiboot, waarin een riem en een dreg. Bij de Groepscommandant der Rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen over deze boot te ver krijgen. Film van wereldkam pioenschappen voetbal LONDEN, 5-10. De Britse pers is vol lof over de verfilming" van de wereldkampioenschappen voetbal 1966, die voor het eerst werd ver toond. De meest dramatische en span nende ogenblikken uit bijna alle ont moetingen kan men haarscherp vol gen. Voor nadere analysering kan men deze hoogtepunten ook ver traagd geprojecteerd gadeslaan. Zeer duidelijk zijn de tranen te zien van schutterskoning Eusebio na de ver loren ontmoeting van Portugal tegen het Engelse elftal, dat later als de grote overwinnaar uit de strijd te voorschijn zou komen. Ook de tal rijke heftige aanvallen van Nobby Stiles en de lichtvoetige dribbels van Franz Beckenbauer en Florian Al- bert zijn niet onopgemerkt aan de cameraman voorbijgegaan. Op één scène werd donderdag tijdens de pre mière in Londen vergeefs gewacht, n.l. een duidelijke weergave van het derde Engelse doelpunt in de finale. Dit veelomstreden doelpunt werd zo snel door de camera „geschoten", dat de vraag of de bal de doellijn wer kelijk gepasseerd heeft, wel altijd onbeantwoord zal blijven. Ongerustheid over mond- en klauwzeer DEN HAAG, 5-10. Varkenshou ders in het oosten van ons land ma ken zich ongerust over enkele ge vallen van mond- en klauwzeer, die zich kort geleden in het aangren zende deel van Duitsland hebben voorgedaan. In Lingen werden tien a twintig boerenbedrijven door de ziekte getroffen. Een vervoerverbod om verdere uitbreiding te voorko men werd daar uitgevaardigd. Vo rige week brak de ziekte uit in de dierentuin van Nordhorn, o.a. bij bi sons. advertentie Eia LETTA VERLOVINGSRINGEN sierlijk modern l XtERfKZEE KM Naast 's Gravensteen Karamelbrij op de weg BRUSSEL, 5-10. In België strooi de dinsdag tussen Luik en Marche een omslaande Luxemburgse vracht auto twintig ton suiker over de weg uit. Samen met de uit de wagen stro mende brandende benzine vormde de suiker al spoedig een dikke kara melbrij. Df chauffeur had in een bocht do macht over het stuur ver loren. SPORT BORWERTH, 5-10. Woensdagmid dag heeft de heer ir. E. Doorn, hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Gelderland namens de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten de 10.000ste woning in Gel derland geopend. Hij droeg de sleutel over aan me vrouw Brouwer uit Assen, echtgeno te van de toekomstige eigenaar-be woner. Het is één der woningen in het zogenaamde plan Internationaal en een van de ontwerpen uit de bouwtfondsprijs vraag, die met een eervolle vermelding zijn bekroond. Voor de aandeelhouders (vertegen woordigers van Nederlandse gemeen ten) vertelde de heer E. Doorn in het Sonsbeek-paviljoen te Arnhem dat het bouwfonds reeds 38.000 wonin gen heeft gebouwd. Gelderland slaat dus .met 10.000 het record. In 1951 kwamen 18 woningen klaar; in 1963 1261; dit jaar plus minus 1400. De produktie capaciteit van het bouw fonds is plus minus 6.000 per jaar. ZIERIKZEE, 5-10. By de dezer dagen gehouden Nederlandse kam pioenschappen vüfkamp voor dames te Vlaardingen is Jopie Stoutjesdijk van het Zierikzeese Delta-Sport als derde geëindigd in een groep van negen van de sterkste atletes van Nederland. Jopie Stoutjesdijk is nog pas voor het eerste jaar „dame in de atletiek" maar niettemin bezette zij de derde plaats met in totaal 4.176 punten. Dit betekende een verbete ring van het record van mevrouw Bakker-Cijsouw die in 1959 4.045 punten verzamelde. De beste prestatie leverde Jopie Stoutjesdijk bij de tachtig meter hor den. Zij won dit nummer in 11,2 sec. en dat betekende 1.011 punten. De andere prestaties van de Zierikzeese atlete waren als volgt: kogelstoten 8.94 meter (632 punten), hoogsprin gen 1,45 meter (780 punten), versprin gen 5,47 meter (866 punten) en de 200 meter in 25,5 sec. (887 punten). Met haar prestatie op de 80 meter horden staat Jopie nu op de twee de plaats op de Nederlandse ranglijst Zoals bekend is nog een Zierikzeese atlete Nederlands tweede: mevrouw Esther Goedhart-Schot met de dis cus. VOETBAL Zierikzee I—Goes I Het is al lang geleden dat beide ploegen in competitie-verband te gen elkaar uitkwamen, doch thans is het zover. Zondag a.s. de wed strijd van de dag in deze 4e klasse, waar nog wel tien kampioenskan didaten zijn en waarin de kaaiten beslist op tafel komen. Beide ploegen zullen - hun aan hang de respectievelijke nederlagen van zondag 1.1. willen doen vergeten, Zierikzee speelde te Halsteren een behoorlijke eerste helft, doch een mindere ook wat ongelukkige twee de helft. Goes onderschatte Nieuw Borgvliet volkomen. Gezien het speciale karakter zul len ook velen, die de voetbalsport niet meer regelmatig volgen, toch naar het sportpark trekken, waar mede een grote schare Goes-suppor- ters van hun aanwezigheid blijk zal geven, en nu D.F.S. I uit speelt, mag een recordaantal belangstellenden van dit aparte attractieve sportge beuren verwacht worden. Wij advi seren vroeg van huis te gaan. Een voorspelling is moeilijk, beide ploe gen zijn aan elkaar gewaagd. Duiveland I- 's-Hcer Arcndskerke I 5-2 In een van beide kanten sportief gespeelde wedstrijd wist Duiveland ook ditmaal de beide, winstpunten in de wacht te slepen. Al direct na het beginsignaal ontstond een aan trekkelijk spelbeeld, waarin vooral de thuisclub dc toon aangaf. In de twintigste minuut wisten de geel zwarten de leiding te nemen. Een haarfijne voorzet van W. van der Hulle belandde bij C. Steenpoorte die deze kans niet onbenut liet en feilloos inschoot (1-0). Reeds enige minuten hierna was het weer W. van der Hule die trachtte zijn voorwaart- sen aan het werk te zetten. Zijn, als voorzet bedoelde boogbal ging echter over de onthutste doelman der gasten en dit betekende 2-0. In middels dreigde ook gevaar van de snelvoetige bezoekers, hetgeen de ook thans in prima vorm stekende Duiveland-vetdediging voorlopig wist te bezweren. In de 33ste minuut ontstond het derde doelpunt voor de thuisclub. Na uitstekend doorzetten van H. Dorst kon opnieuw C. Steen poorte het net doen trillen (3-0). In de tweede helft werd de geblesseer de A. Geertse vervangen door M. de Bruine. De bezoekers gaven direct blijk over een goede mentaliteit te beschikken, doch zich geenszins bij de achterstand neer te leggen. Door de bezetting van het middenveld wist Duiveland echter het grootste gevaar te keren en de voorsprong te vergroten. Na een goede combi natie tussen W. van der Hulle en M. de Bruine plaatste C. Steenpoorte een goed schot en dit betekende 4-0. De Duivelandse ploeg kreeg hierna een begrijpelijke inzinking waarvan de bezoekers profiteerden. Met twee zuivere schoten wisten zij de ach terstand terug te brengen op 4-2. Duiveland trok nog éénmaal alle re gisters open en hel was de handige M. de Bruine die de zege voor zijn ploeg met een fraaie treffer op 5-2 bracht. De thuisclub liet zich hierna de overwinning niet meer afnemen. Sprekende cijfers DEN HAAG, 5-10. Drs. R. Zyl- stra, die tot het eind van dit jaar op treedt als voorzitter van het Land bouwschap, heeft woensdagmorgen zyn eerste vergadering geleid. Hy hield e'en openingsrede, waarin hy de plaats van de landbouw in de Neder landse economie en de betekenis van het Landbouwschap ais behartiger van de landbouwbelangen besprak, en waarin hy voorts een aantal wen sen van het schap aangaande de E. E.G.-landbouwpolitiek samenvatte. De heer Zijlstra zei, wel eens de indruk te hebben dat de belangen van land- en tuinbouw niet altijd voldoende zwaar worden gewogen, omdat men meent dat de werkelijke betekenis van land- en tuinbouw niet langer in overeenstemming is met de krachtige geluiden die de landbouw in georganiseerd verband pleegt voort te brengen. Tegen die opvat ting bracht hij in dat in de periode 1956-1965, waarin het aantal in de landbouw werkenden met een kwart verminderde, de waarde van de land- en tuinbouwproduktie bijna verdubbelde. In 1956 maakte de agra rische beroepsbevolking nog vijftien procent uit van de totale beroepsbe volking, in 1965 nog slechts 9 procent Het aantal bedrijven nam in die tijd af met 30 procent en vooral het aan tal kleine bedrijven verminderde. De produktiewaarde echter steeg van ongeveer vijf miljard tot ongeveer negen miljard gulden. De agrarische bedrijfstak verschaft dagelijks het kostelijke voedsel voor de gehele be volking en is hiermee tevens grond- stoffenleverancier voor onze gehele levensmiddelenindustrie, die aan honderdduizenden gezinnen een be staan geeft. Scheepvaart en ander vervoer pikken veelal ook hun graantje mee. Van de produktiewaar de van bijna 9 miljard gaat voor ruim 4 miljard over onze grenzen, dat is altijd nog meer dan een kwart van onze totale export. Ook voor on ze betalingsbalans is de land- en tuinbouwproduktie dus van essen tiële betekenis. AGENTSCHAP BROUWERSHAVEN Met ingang van heden heeft mevrouw T. VAN DE VELDE-SMITS, Nieuwstraat 20, Brouwershaven, ge zien haar leeftijd, het agentschap van ons blad moeten beëindigen. Als haar opvolgster is aangesteld mevr. A. M. Grootjans-van den Hoek Noorddykstraat 29, Brouwershaven, tclef. (01119)305 die zich gaarne belast met het aannemen van abonnementen en advertenties. De directeur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2