weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bombardementspauze in deel gedemilitariseerde Vietnam-zöne Erhard deed verslag van Amerika-reis Hongersnood op Lombok eist 10.000 mensenlevens Rubens ontdekt? Thailand strijdt Hanoi denkt niet meer aan overwinning De gruwel van de euthanasie tegen communisme Twee doden bii vliegtuig- Oe Thant zet zijn vredespogingen voort Belgische en Nederlandse wegen Ir. W. Stam wil nieuwe politieke partij Kinderverlamming in Elspeet Ajax bedwong Besitkas (2-1) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19670 WAARIN OPGENOMEN AEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwen-Duivelandse primeur: Jersey-koeien Besluit van Washington Prins onthulde plaquette Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Y De mensheid is groof. maar Y de mensen zijn klein. WASHINGTON, 5-10. De Ameri kaanse regering heeft voor het oos telijke deel van de gedemilitariseerde zone in Vietnam een pauze in de bombardementen gelast, teneinde de internationale controlecommissie in de gelegenheid te stellen een onder zoek naar schendingen van de zóne in te stellen. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Bill Moyers, woensdag meegedeeld. Hij weigerde te spreken van een „opschorting" en wilde ook geen verband leggen tussen deze maatregel en een eventuele nieuwe Amerikaanse poging om wederzijds tot vermindering van de oorlog te komen. De Canadese premier zei woens dag op een persconferentie in Otta wa dat zijn regering in contact staat met de .belanghebbende regeringen" om een wijze te vinden voor inacht neming van de gedemilitariseerde zóne. Een Canadees persbericht had eer der de maatregel in verband ge bracht met een poging tot verminde ring van de oorlog, maar Moyers zei: „Ik verkeer niet in een positie om het een opschorting te noemen". Hij wilde ook niet zeggen of president Johnson de opdracht persoonlijk had gegeven of wanneer de pauze was gelast. De Verenigde Staten zyn enige tyd geleden begonnen met het bombar deren van de gedemilitariseerde zóne en met beschietingen door artillerie vanuit Zuid-Vietnam, omdat in steeds toenemende mate infiltratie via deze zone van Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam werd geconsta teerd. De New York Times dringt aan op het in acht nemen van een nieuwe pauze in de amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam als het sterkste mogelijke bewijs voor de op rechtheid van het door de ameri kaanse regering geuite verlangen naar een vreedzame oplossing van de Vietnamese kwestie. De Noordvietnamezen waren hier toe overgegaan nadat de Ho Tsji Minh-route via Laos moeilijker te gebruiken werd door de Amerikaan se aanvallen. De gedemilitariseerde zóne werd bij de Geneefse overeen komst van 1954 ingesteld. Hoop op vrede Minister van buitenlandse zaken Rusk zei dinsdag na een lunch met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, dat de bombarde menten waren gestaakt in de hoop dat de internationale contrólecom- missie de zóne tot een geheel gede militariseerde zou kunnen maken. De Verenigde Staten blijven hopen op vrede in Vietnam, maar er zijn op het ogenblik geen plannen de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, omdat er geen aanwijzin gen zijn dat een dergelijke stap zou worden beantwoord. Praten met Johnson BONN, 5-10. Bondskanselier Er- hard heeft woensdag gezegd, dat de Verenigde Staten geweigerd hebben tce te geven by een geschil over de- viezencompensatie voor de legering van 210.000 man Amerikaanse troe pen in West-Duitsland. „De Amerikanen waren niet bereid in te gaan op ons voorstel voor een toekomstige regeling", zo zei Erhard in de bondsdag, waar hij verslag dead van zijn recente besprekingen met president Johnson. Dr. Erhard noemde geen details van het Westduitse voorstel. Hij zei slechts, dat de bondsrepubliek van 1 juli af de volledige deviezenlast niet meer kan dragen en dat een toekom stig akkoord voor compensatie-aan kopen in de Verenigde Staten niet tot wapens beperkt dient te blijven. De huidige tweejarige compensatie regeling, waarbij de bondsrepubliek wapens tot een waarde van 4,82 mil jard gulden van Washington moet kopen, loopt 30 juni a.s. af. Erhard zei, dat de Amerikanen prefereerden niet vooruit te lopen op het resultaat van de besprekingen tussen de Verenigde Staten, West- Duitsland en Engeland over het com- pensatievraagstuk en de Westerse strategie. Kringen in Bonn verwach ten deze besprekingen half oktober, na definitieve onderhandelingen met Engeland over de kosten van het Britse Rijnleger. CANBERRA, 5-10. In de eerste zes maanden van 1966 zyn op het In donesische eiland Lombok naar schatting 10.000 mensen van honger omgekomen, zo heeft de Indonesische ADVERTENTIE 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! NEW YORK, 5-10. Secretaris-ge neraal Oc Thant zet zijn pogingen om door middel van onderhandelin gen een einde te maken aan de oor log in Vietnam voort, zo heeft een V.N.-woordvoerder woensdag, zonder verdere bijzonderheden te geven, meegedeeld. Oe Thant ontving woensdag de Zuidvietnamese staatssecretaris voor Fortuin in een matras MOSKOU. 5-10. Op een ter rein in Moskou spelende kin deren keken hun ogen uit toen een oude matras, die zij op een vuurtje hadden gegooid, openbarste en de bankbiljet ten naar buiten puilden. De matras, die verscheidene maanden tussen afval op het terrein had gelegen, was van een overleden vrouw. Kennis sen wisten te vertellen, dat de vrouw bij verwanten vaak om geld voor een kaars in de kerk bedelde. In de matras zat naar schatting veertigdui zend gulden. De meeste bank biljetten zijn verbrand. President Johnson toonde begrip voor de moeilijkheden van West- Duitsland. aldus Erhard, maar hij vvees tegelijkertijd op de eigen beta lingsbalansmoeilijkheden. ambassade in Canberra woensdag of ficieel bekendgemaakt. Honderden wezen, die al drie maanden geen hap rijst hebben ge had, dwalen nog steeds door het rampgebied. In de bekendmaking wordt dan verder gezegd, dat de be volking nog steeds slakken en kiem- plantjes eet terwijl de rijke landeige naars weldoorvoed vee houden. De ambassade wijt de hongersnood aan „de uitbuiting van de ene mens door de andere" en zegt dat de gouver neur van het eiland ontslagen is om dat hij hier niets tegen gedaan heeft. Als er niet gauw rijst op het ei land komt, staan rond 23.000 mensen voor de hongerdood, aldus de am bassade. Op 27 augustus meldde het R.K. Indonesische nieuwsblad „Kompass", dat er op Lombok ongeveer 50.000 mensen van honger zijn omgekomen. De hongersdood was veroorzaakt door een langdurige droogte en een pokken- en malaria-epidemie. Dank voor werk in oorlog ARNHEM. 5-10. De heer J. Penseel te Arnhem, die in de oorlog vele joden een onder dak verschafte en tijdens de slag om Arnhem een belang rijke rol speelde, heeft zijn tachtigste verjaardag gevierd. Als cadeaxi zijn door middel van een actie (reeds)] 47 bo men op zijn naam bijeenge bracht die in Israël, waar zijn pleegdochter woont, zullen worden geplant. Vele ge schenken, brieven en tele grammen, zelfs uit America, ontving de heer Penseel, van wie twee zoons in een Duits concentratiekamp om het le ven kwamen. Na de oorlog kreeg hij enkele malen bezoek van koningin Wilhelmina. Ook burgemeester Matser kwam bij hem op bezoek, evenals de heer L. Slagter, voorganger van de Neder lands Israëlitische hoofdsy nagoge te Arnhem. Vandaag zal de joodse gemeente in een openbare dienst haar dank betuigen aan de heer Penseel. TORONTO, 5-10. Een schilderij- enrestaurateur in Toronto, Harcourt Syms, meent een doelt- van Rubens in handen te hehben, voorstellende Helene Fourment, de tweede echt genote van de schilder. Als Syms gelijk heeft is het schilderij ruim één miljoen gulden waard. Hij zegt het stuk voor nog geen 90.000 gul den te hebben gekocht van een za kenman in Toronto. Deze had het weer overgenomen van een familie die het portret al ongeveer honderd jaar in haar bezit had. ALMKF.RK. Prins Bernhard heeft aan Rijksweg 27, lussen de Merwede- brug en Keizersveerbrug, het nieuwe „Crossing station'' (benzine-station) geopend. De prins heeft bij deze gelegenheid een plaquette onthuld ter na gedachtenis aan twee door de Duitsers gefusilleerde crossers, Kees van der Sande en Aike van Driel. Wel besloten door te vechten WASHINGTON, 5-10. Noord-Viet- nam heeft de hoop opgegeven op een militaire overwinning in Zuid-Viet nam, maar is vastbesloten door te vechten. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, de Amerikaanse regering mee gedeeld, aldus verluidt uit kringen 'van de Franse ambassadg in Was hington. Hanoi zou elke politieke op lossing van de kwestie-Victnam wil len verwerpen. De Franse minister zou de Ameri kaanse bewindhebbers op de hoogte gesteld hebben van de inlichtingen die ingewonnen waren bij een sa menkomst met Noordvietnamese ver tegenwoordigers tijdens het bezoek in augustus van de Gaulle aan Cam bodja. Minister Couve de Murville zou verder de mening verkondigd heb ben, dat Hanoi bereid zou zijn 50.000 of meer manschappen in Zuid-Viet nam te houden. De Franse minister zou Washing ton aangespoord hebben. Hanoi meer aan te moedigen naar de conferen tietafel te gaan door zijn vredesvoor stellen duidelijker te formuleren. ADVERTENTIE BrÏÏlant - schitterend bezit voor altijd I van An del Hoogslraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam FRANKFORT, 4-10. In het Eu thanasie-proces in Frankfort tegen drie vroegere nazi-artsen heeft de 52-jarige dr. Aquilen Ullrich gezegd dat geestelijk gestoorden voor ver gassing werden geselecteerd als zij niet konden spreken of niet reageren cp de groet „Heil Hitier". Toen de president van de recht bank aan Ullrich vroeg hoe deze vaststelde dat de patiënten ongenees lijk waren, antwoordde hij: „Zij zei den absoluut niets en zij gaven zelfs geen teken van leven als men „Heil Hitler zei". Bussen vol geestelijk gestoorden waren in 1940 in het ge sticht van Brandenburg ontkleed al vorens zij werden vergast. Ullrich zei de „dood uit genade" als een oud- menselijk probleem te hebben be schouwd en te hebben gemeend dat het „geen instelling van het derde C 1..KT1 buitenlandse zaken die hem een me morandum van premier Ky overhan digde. Daarin werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het stand punt der Zuidvietnamese regering ten aanzien van een oplossing van het conflict. Tevens dankte premier Ky de secretaris-generaal voor diens vredespogingen. Zoals bekend heeft de regering in Saigon in het verle den indirect kritiek geleverd op de vredesvoorstellen van Oe Thant. In de brief zegt premier Ky dat Zuid-Vietnam bereid is „elk initia tief tot regeling van het geschil dat de onafhankelijkheid van de repu bliek Vietnam: bewaart en het recht van het volk op het kiezen van zijn eigen levenswijze niet aantast" in overweging te nemen. Ky somt op nieuw de vier punten van de Zuid vietnamese verklaring van 22 juni 1965 op: stopzetting van militaire en ondergrondse activiteiten „die door een vreemde mogendheid worden ge voerd tegen de onafhankelijkheid en vrijheid van het Zuidvietnamese volk", vrije keuze van eigen bestem ming door Vietnam volgens demo cratische nrocedures, zonder inmen ging. bereidheid aan de bondgenoten te verzoeken hun troepen terug te trekken wanneer de agressie uit het noorden ophoudt en doelmatige ver dediging van het. onafhankelijke cn vrije Zuidvietnamese volk. BANGKOK, 5-10. Dank zij de acties waarmee de Thailandse veilig heidstroepen acht maanden geleden begonnen, hebben de communisten in het land geen vaste voet aan de grond kunnen krijgen, zo zei de Thai landse minister van binnenlandse za ken, generaal Prapas Tsjaroesaitjien, woensdag. Tweeduizend mensen die door de communisten waren „mis leid" hadden zich aan de autoriteiten overgegeven. Daarom waren de com munisten nu overgegaan tot een ter- reurcampagne. Generaal Tsj^roesatjien, die tevens plaatsvervangend opperbevelhebber van de Thailandse strijdkrachten is, deelde verder mee dat met kracht zal worden opgetreden tegen her nieuwde guerriLla-activiteit, die ver wacht wordt wanneer het regensei zoen voorbij is. BRUSSEL, 5-10. België en Ne derland zullen er krachtig naar stre ven in nauw contact het uitvoerings programma van de vier „Europese wegen, die beide landen verbinden", te synchroniseren. Met een principië le Nederlandse instemming met de Belgische wens tot een wijziging van het tracee van de nieuw ontworpen Schelde-Rijn-verbinding is dit het voornaamste resultaat van het Bel gisch-Nederlands overleg, dat de af gelopen twee dagen in Brussel over gemeenschappelijke vraagstukken op het gebied van waterwegen, wegen en waterhuishoudkunde is gehouden. ongeluk op Texel EIERLAND (Texel), 5-10. Op het vliegveld Eierland op Texel is een Auster-vliegturg van General Avia tion *te Rotterdam neergestort. De vlieger en een fotograaf, ambte naar van Rijkswaterstaat, zijn daar bij om het leven gekomen. Het vliegtuigje maakte in opdracht van Rijkswaterstaat een fotovlucht boven Texel en is om onopgehelder de oorzaak afgegleden en met de kop in de grond geboord. Jongens hielpen politie STADSKANAAL, 5-10. Gerrit Reints (13 jaar), Jacob Pals (11 jaar) en Johannes Hemmen (11 jaar) zijn woensdag in het bijzijn van inspec teur J. Witteveen door de heer G. Loopstra, burgemeester van Vlagt- wedde gehuldigd in het gemeente huis te Sellingen. Uit handen van de burgemeester kregen zij een boek en een zakmes. Dank zij de onverwachte medewerking van deze drie jongens uit Ter Apel kon de gemeentepolitie in Ter Apel zondag 25 september twee Duitse knapen arresteren, die verscheidene inbraken en het ste len van een auto op hun kerfstok hadden. Een uur voor hun arresta tie hadden zij nog de offerblokken van de roomskatholieke kerk in ter Apel geleegd. Hun opvallend gedrag had argwaan gewekt bij Gerrit, Ja cob en Johannes bij hun „onder zoek" vonden de jongens een tas met inbrekerswerktuigen welke prompt werd afgeleverd op het po litiebureau. Op aanwijzing van de jongens konden de Duitsers later in de Hoofdstraat in de kraag worden gegrepen. rijk" was. „Terugziend, weet ik nu dat van mij gebruik werd gemaakt toen ik een groentje was". Ullrich wordt ervan beschuldigd de dood van 5000 mensen te hebbert veroorzaakt. Tezamen met hem staan terecht dr. Heinrich Bunke. die 9500 mensen zou hebben laten vergassen, en dr. Klaus Endruweit, aan wie de dood van 5000 mensen ten laste wordt gelegd. AMSTERDAM, 5-10. Ir. Stam, die in verband met de kwestie Adams uit de Boerenpartij is getre den, heeft besloten te komen tot op richting van een zoals hij het zelf noemde nieuwe rechtse partij, om dat de B.p. zich z.i. met de kwestie Adams zodanig heeft gecompromi- teerd, dat dit het einde van de par tij betekent. In Nederland bestaat echter duidelijk behoefte aan een partij, die een tegenwicht gaat vor men voor het dirigistische linkse blok, aldus de heer Stam op een persconferentie in Amsterdam, waar hij zijn plannen ontvouwde. Hij stelde met nadruk niet van plan te zijn een splinterpartij te vor men en ook geen tweede Koekoek te willen worden. „Ik ben alleen de initiatiefnemer en zal me als de zaak eenmaal loopt graag terugtrekken. ELSPEET, 5-10. In het Veluwse dorp Elspeet (gemeente Ermelo) heerst ongerustheid over een zorg wekkende toename van het aantal gevallen van kinderverlamming. Op het ogenblik z(jn er vyf patiënten. Het is gebleken dat in het verle den, wanneer er gelegenheid was tot inenting tegen kinderverlamming, de opkomst in Elspeet het kleinst was in vergelijking met andere delen van de gemeente Ermelo. Thans roept het verontruste ge-" mcentebestuur door middel van aan plakbiljetten en advertenties in de olaatselijke kranten de bevolking 'van de gehele gemeente Ermelo op de kinderen van twaalf jaar en jon ger te laten inenten. Deze actie is speciaal gericht op het dorp Elspeet om daar de achterstand ten aanzien van de inentingsdichtheid op te hef fen. Iets meer wind Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met af en tce enige regen; zwakke tot matige, in de kustgebieden nu en dan vrij krachtige, wind tussen zuid en zuidwest; vannacht iets ho gere, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.05. Maan op 22.20, onder 15.25. Laatste kwartier: 7 okt. te 14.09. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 okt. 7.25 v.m. 19.56 n.m. BROUWERSHAVEN 7 okt. 7.24 v.m. 19.48 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEER OVERZICHT DE BILT,' 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied ver plaatste zich gedurende het afgelo pen etmaal in betekenis toenemend van de Noox'dzee naar Scandinavië. Tijdens opklaringen kwam daar in de afgelopen nacht plaatselijk acht graden vorst voor. Een front, dat zich gisteren boven ons land be vond. en dat de scheiding vormde tussen vochtige lucht en polaire lucht, bewoog aanvankelijk nog naar het zuiden maar kwam boven België tot stilstand. Een zich nu westelijk van Schotland bevindende oceaandeprcsie, die zich in de rich ting van Scandinavië verplaatst, is er echter de oorzaak van dat het front boven Belgic zich weer naar het noorden begon te bewegen. Een nu boven de Britse eilanden gelegen frontensysteem, dat in Ierland en Schotland plaatselijk veel regen bracht, zal het komende etmaal ook in ons land de regenkanscn weer doen toenemen en de wind doen aanwakkeren tot matig of vr:j krachtig uit zuid tot zuidwest. De temperaturen zullen morgen dezelf de zijn als vandaag of iets hogere. Zweedse marine verjoeg vreemde duikboot STOCKHOLM, 5-10. Hefschrocf- vlicgtuigen van de Zweedse marine hebben woensdag een onderzeeboot van onbekende nationaliteit met dieptebommen uit de Zweedse ter ritoriale wateren verjaagd. Ambtenaren van het ministerie van defensie in Stockholm zeiden dat ze ..er wel naar konden raden" uit welk land de onderzeeër afkomstig was. Het was de tweede keer binnen een week dat een verdachte duik boot werd waargenomen bij Goten- burg, waar een 60-tal Zweedse ma rineschepen, legereenheden en kust- batterijen aan een oefening bezig zijn. Er waren woensdag eerst waar schuwingsschoten gelost, waarop de onderzeeër koers zette naar open zee Later op de dag was hij echter te ruggekomen waarna op ongeveer 500 meter er vandaan dieptebommen in zee waren geworpen. ISTANBOEL, 5-10. Een vanuit de verdediging opererend Ajax is er woensdagmiddag op het keiharde en hobbelige veld van Galatassaray in Istanbocl in geslaagd Bcsiktas met 2-1 te bedwingen. De Nederlandse kampioen, die de eerste wedstrijd reeds met 2-0 had gewonnen, speelde de eerste helft on der het motto „Alles in de verdedi ging". Dankzij doelpunten van Sjaak Swart en Piet Keizer behaalde Ajax een 2-1-overwinning op Besiktas. De Amsterdammers, plaatsten zich dus voor de tweede ronde van het "toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. Alle doelpunten van de wedstrijd in Istanboel werden na de hervatting gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1