3ss EN HET AVONTUUR Haal potplanten binnen Op jacht naar 50.000.000 van dictator Trujillo korte berichten uit het binnenland de kinderpostzegels 1966 marktberichten kerknieuws IOc+6 NEDERLAND 0- 2Oc±m Anneke De weduwe, zoon, dochter en schoonzoon van de president der Dominicaanse republiek, Rafaël Leo- nidas Trujillo-Molina, die op 30 mei 1961 werd vermoord, worden sinds enige t\jd gezocht daar zij worden verdacht van valsheid in geschrifte, diefstal, oplichting, heling en ver duistering van ruim 50 miljoen dol lars ten nadele van de erfgenamen van de vermoorde dictator. De rechter-commissaris bij de rechtbank te Cenève heeft per te lexbericht de opsporing van deze fa milieleden van Trujlillo verzocht. De „Miami Beach First National Bank" staat achter de benadeelde erfgena men. Zij laat op haar beurt de juri dische belangen van de erfgenamen behartigen door het internationaal bekend staande advocatenkantoor van dr. Richard Nixon, de voorma lige vice-president van de Verenig de Staten, te New York. Dit kantoor kwam door het inschakelen van de tectives niet alleen op de hoogte van de verblijfplaats van de verdachte familieleden (Spanje) doch ook van de Zwitserse bankinstellingen, waar het grootste gedeelte van het enor me vermogen is ondergebracht. Van daar dat de aanklacht werd inge diend bij de rechter-commissaris In strafzaken bij de rechtbank te Ge neve, die zich al eerder met deze op zienbarende strafzaak had bezig ge houden, doch deze toen moest sepo neren wegens gebrek aan wettige en overtuigende bewijzen. Trujillo- cn Miami-clan Ingewijden spreken over twee clans die elkaar thans in rechten bestrijden, namelijk de Trujillo- en de Miami-clan. Het gaat hier om de „gezochte" familieleden, te weten de weduwe van wijlen de dictator Tru jillo, madame Maria Trujlillo-Mar- tinéz, de oudste zoon, Rafaël, bijge naamd Ramfis, de dochter Angelita en de echtgenoot van de laatste: Louis José Leon Estebez, die volgens het ingestelde onderzoek in Spanje verblijven. De erfgenamen, waar het hier om gaat. zijn de vijf natuurlijke, maar onechte kinderen, vier dochters en een zoon van wijlen de dictator die volgens de resultaten van het onder zoek zekere rechten kunnen doen gelden op het vermogen van Tru jillo. Voor zover kon worden nage gaan werd in december 1961 een be drag van rond 50 miljoen dollar door middel van allerlei manipula ties aan de „Schweizerische Kredit- anstalten de „Schweizerische Bankverein" overgemaakt, waarvan 11 miljoen dollar op naam kwam te staan van de weduwe, 5 miljoen op die van de dochter Angelita, 17 mil joen ten behoeve van de zoon Ra faël (Ramfis) en nog eens 17 miljoen ten name van een jongere zoon, Rha- danies (20 jaar), die in Parijs woont en daar aan de Sorbonne studeert. Hij stelde echter op eerste vordering van hel advocatenkantoor Nixon een deel van het aan hem toegevallen vermogen ter beschikking van de erfgenamen, zodat het bevel tot aan houding dat tegen hem was uitge vaardigd, werd ingetrokken. Trujillo's liefdesleven Tijdens de onderzoekingen van het advocatenkantoor Nixon kwam aan het licht, dat op het eerste huwelijk van Trujlillo, dat later werd ontbon- den, een ganse rij van echtelijke en buitenechtelijke verhoudingen volg de. Als oudste dochter kwam echter Flor de Oro naar voren, die later in hei huwelijk trad met een New Yorks'e kleermaker, Ferreas. Het tweede huwelijk ging Trujillo aan met een zekere madame Ricardo een dochter van een zeer aanzien lijke Dominicaanse familie en ook uit dit tweede huwelijk werd in Rou- aan een dochter geboren: Odette. De dictator had echter blijkbaar de smaak te pakken gekregen, want hij had toen al weer een andere ega, Maria Martinéz, op het oog die voor dat hij van zijn tweede vrouw ge scheiden was in verwachting bleek te zijn van Rafaël (Ramfis). Het vierde onwettige kind was een meisje dat de namen Elsa Julia kreeg toebedeeld. Zij voert thans de naam van haar moeder Julia Ber- mudez, die eveneens een verhouding s had met de dictator, terwijl het vijf de onwettige kind stamt uit de ver houding van Trujlillo met een ze kere madame Maynard en de naam Bernadette draagt, gevolgd door de naam van haar moeder. In de loop van de tijd bewoog het liefdesleven van Trujillo zich tussen zijn wettige echtgenote Maria Mar tinéz en zijn hartsvriendin madame Lina Lovaton, die hem nog twee kinderen schonk, Rafaël en Jolanda. Beiden dragen eveneens de familie naam van de moeder. Nog groter kapitaal? Met het aanhoudingsbevel, dat is uitgevaardigd door de Zwitserse rechter-commissaris, wordt thans een begin gemaakt met het uit de doeken doen van een der treurigste episodes uit het bestaan van de Do minicaanse republiek. Behalve de reeds bestaande ge gevens over de gepleegde misdaden van de „Trujillo clan", zijn er bo vendien aanwijzingen, volgens de zegslieden van het advocatenkantoor Nixon, die werden bevestigd door die van de „Miami Beach First Na tional Bank", dat het hier niet gaat om een kapitaal van 50 miljoen dol lar, maar dat het werkelijke, in Zwitserland aanwezige geld 180 miljoen bedraagt. Naast de rechtere-commissaris in strafzaken bij de rechtbank in Ge neve, zijn zeer in het bijzonder de rechters, Piecard, Piquet en Ungero met de behandeling van de strafzaak van de Trujillo miljoenen belast. Thans blijft voor ons de vraag wie de jacht naar de miljoenen van dictator Trujillo zal gaan winnen. Doden en gewonden door koeien NIEUW DELHI. 3-10. In Wasjim in de Indische staat Maharastra zijn vorige week 14 doden en 29 ernstig gewonden gevallen en zijn een vijf tigtal huizen in brand gestoken tij dens onlusten, die volgden op een hindoe-betoging tegen het slachten van koeien. De hindoes raakten slaags met „vleeseters", waarschijn lijk mohammedanen. Voor 45 jaar... BURGH. Bij het te Goes gehouden concours, georganiseerd door de Zeeuwse Zangersbond, behaalde de zangvereniging „Nu met Hope" de 2e prijs. BRU1N1SSE. Ook hier is groot ge brek aan water. Teneinde daarin te voorzien heeft het gemeentebe stuur leidingwater uit Vlaardingen doen aanvoerendat tegen lü ct. per draagkracht verkocht wordt. ELKERZEE. Door de vereniging „Het Groene Kruis" alhier is een verpleegster aangesteld, die haar woonplaats heeft in deze gemeente. Z1ERIKZEE. Aan de overzijde van de Nieuwe Haven had een vliegon geluk plaats. Toen de motor van het legervliegtuig „Radio" was stop gezet, sloeg deze om en kwam met één vleugel op een stoppelland te recht. De vlieger werd hierbij ge wond. BROUWERSHAVEN. Op de hof stede „Mon Genie" brak brand uit. De kapschuur, hooiberg, een vetstal en de landbouwwerktuigen gingen verloren. Het woonen wagenhuis bleven behouden. NOORDGOUWE. Een twaalftal bestuursleden van het ziekenhuis kwam hier samen om de nieuwe in stallaties voor elektrische verlich ting, röntgenfotografie en hoogte- zonbehandeling in ogenschouw te Z1ERIKZEE. Op het vliegterrein in 'l Gouweveer is een grote vlieg- demonstratie gehouden, waar o.m. schitterende evoluties werden uitge voerd met de enige hier te lande bestaande Fokker-driedekker DRE1SCHOR. Door de gemeente raad is besloten, de bewaarschool per 1 nov. op te heffen. In de ge meente circuleert nu een lijst, waar op de vele teleurgestelden tekenen, die men aan dejaad als request zal aanbieden. NIEUWERKERK. In de nacht is ingebroken in het alleenstaand wachtlokaal der R.T.M. Er worden zowel geld als goederen vertuist. BRUINISSE. In „Hotel Storm" is een vergadering gehouden om tol de oprichting van een geitenfokvereni- ging te komen; 23 personen werden lid. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 3-10. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd franco Rot terdam: nieuwe oogst: groene erw ten tot f 45,00; schokkers tot f 44,00; kapucijners tot f 65,00; bruine bonen - boerenschoon - tot f 95,00. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lekkerkerk: M. J. de Jongh, Nieuw Nickerie (Sur.) met verlof te Utrecht. Ger. Kerken Bedankt voor Nieuwleusen: F. Dijkstra, Hijum-Finkum. Ger. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk: G. Schipaanboord, Apeldoorn. Gerief. Gemeente Oosterland Donderdag' 6 oktober: ds. P. Blok (7.30 uur) te Dirksland. DELFT. Twee Haagse kelners, de 20-jarige E. H. en de 21-jarige L. I., zijn door de politie van Delft in arrest gesteld. Ze blijken in het eer ste halfjaar van 1965 in 22 gemeen ten van Zuid-Holland omstreeks hon derd sigarettenautomaten te hebben gekraakt. DOETINCHEM. De buien heb ben de tachtigjarige heer S. in zijn woning in de Wijnbergsestraat in Doetinchem dood aangetroffen. Hij bleek aan kolendampvergiftiging te zijn overleden. AMSTERDAM. De 80-jarige heer J. B. Schumacher uit Amsterdam is in de Ferdinand Bolstraat in de hoofdstad om het leven gekomen. Hij werd bij het oversteken door een au to aangereden. UTRECHT. Utrecht heeft als eerste stad in Nederland een ge meentelijke verkeersdienst geïnstal leerd, die weliswaar een organisato risch onderdeel vormt van de dienst van openbare werken in de Domstad, maar geheel zelfstandig verkeersza ken beoordeelt en rapporteert. KAMPEN. In Kampen werd za terdagmorgen de 77-jarige alleenwo nende weduwe L. Bles dood in haar woning gevonden. Zij bleek in de nacht overleden aan koolmonoxyde- vergiftiging. BELLINGWOLDE. De 48-jarige A. Harms uit Heiligerlee is bij een verkeersongeluk op de Rhederweg in Bellingwolde zo ernstig gewond, dat hij in de loop van zondag in het stads- en academisch ziekenhuis in Groningen is overleden. GORCUM. In Gorcum zijn twee bejaarde vrouwen als gevolg van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 79-jarige mevrouw M. K. van der W. van de Koningin Ju- lianalaan werd 's nachts door haar zoon bij diens thuiskomst dood op een stoel bij de kachel aangetroffen. De schuif van de kachelpijp was dicht, de klep stond open. Zaterdag ochtend werd het overlijden van de alleenwonende 82-jarige mevrouw M. M. K.-geb. G. uit de Krieken- straat gemeld. BINGELRADE. Bij een botsing tussen twee personenauto's in de Dorpsstraat in Bingelrade is de twin tigjarige mevrouw E. M. J. Ribbers- Wante uit Ubach-Over Worms, die naast de bestuurder van een der au to's zat, o mhet leven gekomen. De overige bij het ongeluk betrokken personen bleven ongedeerd. ROTTERDAM. Scheepsbouwer C. Verolme, voorzitter van de raad van bestuur van de volksaandelen Trust (V.A.T.) N.V., heeft meegedeeld dat het waarschijnlijk wenselijk zal blij ken over te gaan tot .liquidatie van de V.A.T. in verband met de moei lijkheden waarin de bankiers van de V.A.T. op het ogenblik verkeren. RENKUM. Prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, heeft een pleidooi ge houden voor het invoeren van heli kopters met aan boord beroeps E.H. B.O.-ers, die kruisend boven onze snelwegen eerste hulp zouden kun nen verlenen bij verkeersongevallen. HAARLEM. Een auto is bij een inhaalmanoeuvre op de Amsterdam se Vaart in Haarlem door de glad heid van de weg in het water ge raakt. De bestuurder was spoedig uit de auto en -zijn naast hem zittende moeder die door de voorruit ging haalde hij er het eerst uit. Achter in de auto zat de 81-jarige heer E. M. van der Ploeg uit Amsterdam be klemd. Met veel moeite werd hij op het droge gebracht en naar een zie kenhuis vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. AMERSFOORT. De 68-jarige al leen wonende mevrouw B. Butse- 1 aar-Gillissen is door kolendampver- giftiging om het leven gekomen. G NEDERLAND 25c+iö NIJMEGEN. Een 25-jarige bank werker en een 23-jarige los arbeider uit het Duitse Wesel hebben in drie maanden tijds in diverse steden in het Ruhrgebied 31 personenauto's ge stolen. Dat is komen vast te staan na een tijdrovend onderzoek van de Nijmeegse en Duitse politie. ROTTERDAM. Prof. mr. I. A. Diepenhorst, minister van onderwijs en wetenschappen, zal vrijdag de medische faculteit in Rotterdam of ficieel openen tijdens een bijeen komst in het eerste gereedgekomen gebouw van de faculteit, het zgn. previsorium bij het Dijkzigtzieken- huis. ZEIST. De 66-jarige mevrouw E. Teseling geboren Peut uit Auster- litz is door een familielid, dat op be zoek kwam, dood in haar woning aangetroffen. Een onderzoek wees uit dat de weduwe is overleden aan de gevolgen van kolendampvergifti ging. AMSTERDAM. Nederland neemt in de wereldspecerij handel een heel belangrijke plaats in. Tot deze uit spraak kwam de voorzitter van de Nedei'landsche Vereeniging voor den Specerij handel, de heer H. von Sa- her, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan der organisatie. ROTTERDAM. De Rotterdamse brandweer moest tijdens het week einde handelend optreden aan boord van het schip Sumatra (12.064 ton dwt.) van de Stoomvaartmij Neder land in Amsterdam, dat met broei in een lading uitgeperste copra in Rot terdam was binnengelopen. ADVERTENTIE Ze hadden een paar minuten ge- rden en waren op het rechte stuk, toen Bennie ineens zei: „We worden gevolgd, Harm. Die wagen komt dichterbij. Denk er om, nu moet je ginds linksaf. We kunnen geen enke le fout maken. De oude binnenweg gaat nu ook niet. Neem het Beek laantje en voorbij het boswachters huis gaan we een eind terug. Tot de provinciale weg naar Buurse en bij dat cafeetje rechtsaf. En dan rechtdoor, die oude grensweg over. Daar wordt nooit gecontroleerd en het zou al heel toevallig zijn, als we daar vannacht douanen tegenkwa men." Oké, Bennie, dat doen we. Hou' je vast, dan gooi ik 'm met één ruk om." Anneke werd op een gegeven mo ment door elkaar geschud, stootte haar hoofd tegen de rand van de bank en begreep, dat de wagen een scherpe bocht maakte. Opnieuw gaf Harm gas en stoof verder. Bennie tuurde steeds naar achteren, maar toen ze door een bocht gegaan waren slaakte hij een zucht. „Het zit alweer snor, Harm. Flinke jongens, als ze door hebben, dat wij hierin gegaan zijn. En nu moeten we zorgen, dat we binnen een kwartier aan de over kant zijn, want als het een politie wagen was, zullen ze het wel door geven en is binnen tien minuten de hele troep aan de overkant gealar meerd. En voor die tijd moeten we door de gevaarlijke zone zijn." De wagen ging snel, maar word door een meesterhand bestuurd. door FRANK VAN FALCKENOORT Harm mocht dan vroeger gevaren hebben, autorijden had hij ook ge leerd. Dat bewees hij nu, allereerst door met topsnelheid de smalle, bochtige wegen te rijden en boven dien bleek hij deze streek zelfs in het donker op zijn duimpje te ken nen. Het duurde dan ook geen kwartier, of beiden slaakten een zucht van hartgrondige verlichting. „Dat was knap werk, Harm, ik had het zo niet gekund. Jammer, dat de baas het niet bezit om te geven, maar je bent eigenlijk goud waard voor ons. Alle douane en politie te slim af. Een knappe jongen, die het je zo na doet." De man achter het stuur glom blijkbaar van genoegen. „Het wordt allemaal roetine, jongen. En je moet die lui net één slag voor kunnen blijven, dat is de sport." Bennie knikte, wetende, hoe hij zij maat moest bespelen. „Dat is wel zo, maar dat moet je kunnen. Jij wel, maar een ander niet." „Daarom doe ik dat ook," was het antwoord. Langzamerhand minderde de wa gen zijn vaart. Een stukje ging het over een landweg, dooh na een paar minuten zat men opeens op een gro te, driebaansweg en gaf de man achter het stuur opnieuw gas. Op hetzelfde ogenblik, dat Gert Hooi werf in Dorringen op de deur van de conciërgewoning begon te trommelen, draaide de 'zwarte Mer cedes, enige kilometers over. de grens een oprijlaan in en reed rustig over het grint naar een oud landhuisje, STOCKHOLM. Zweedse hef- schroefvliegtuigen hebben waar schuwingsschoten gelost op een on bekende onderzeeër die in de Zweedse territoriale wateren vloot- oefeningen gadesloeg. Na de schoten ging de onderzeeër heen. DEN HAAG. In het zaterdag ver schenen nummer van „De Vrije Vervoerder", het orgaan van de Ne derlandse Bond van Prot. Chr. Be- roepsgoederenvervoerders, de PCB- wegvervoer, wordt met klem stelling genomen tegen de voorgestelde be lastingverzwaring op het gemotori seerd wegvervoer. DEN HAAG. De bevolking van Den Haag neemt nog steeds af. De residentie telde op 1 juli van dit jaar 2992 zielen minder dan op 1 januari, waarmee het inwonertal was gedaald tot 589.860 (279.710 mannen en 310.141 vrouwen). OLST. Op de Eikelhofweg te Olst is de zevenjarige Alberdina Grave- man met haar rijwiel komen te val len en overreden door een land- bouwtractor, die twee aanhangwa gens trok. Het meisje, wonende aan genoemde weg, was op slag dood. GRONINGEN. Te Zevenhuizen is de 85-jarige heer W. van Wijk plot seling de rijweg overgestoken en gegrepen door een juist passerende auto. Het slachtoffer werd geschept, sloeg over de motorkap heen en kwam in de berm van de weg te recht. Hij was vrijwel op slag dood. GOES. Het comité Vietnam Peti tie deelt mede dat na contact met sympatiserende kamerleden en na overleg met de voorzitter der Twee de Kamer is besloten het petitionne ment eind oktober aan de kamer aan te bieden tijdens een plenaire verga dering. Het comité heeft thans 30.000 handtekeningen binnen. „Flitsen" uit liet buitenland SAIGON. Artilleriegranaten van „bevriende zijde" zijn op sectoren van troepen van de eerste Ameri kaanse divisie in Vietnam gevallen. Een Amerikaan sneuvelde en drie amerikanen werden gewond. BONN. Verscheidene honderden meters van de grens met West-Duits- land worden op het ogenblik schijn- barricades aangelegd om vluchte lingen te misleiden, aldus een mede deling van de West-Duitse grenspo litie. MOSKOy. Een amerilcaanse bur ger, Nicolas H. Riegg, is door de Russische regering op beschuldiging van spionage uitgewezen, zo schrijft het orgaan van de Russische vakbe weging, „Troed". WASHINGTON. Familieleden van 166 Zuidvietnamese burgers welke sedert 1 juli bij vergissingsaanval- len door de Amerikaanse troepen zijn gedood, hebben een vergoeding van 34 dollar (ongeveer 120 gulden) per dode ontvangen. Dit blijkt uit statistieken van het Amerikaanse ministerie van defensie. i LONDEN. De 30-jarige Horold Kieviets, afkomstig van Guyana, is in staat van beschuldiging gesteld in verband met een moordaanslag op de Zuidafrikaanse consulaire ambtenaar van der Poel. LUCHTMACHTBASIS VANBERG (CALIFORNIE). Van de luchtmacht basis Vandenberg in Californie is een weersatelliet, Essa-3 gelanceerd welke enkele uren na het afschie ten in een baan om de aarde kwam. WASHINGTON. De Sowjet-Unie zal een lid van het amerikaanse vre- deskorps, de vierentwintigjarige on derwijzer Thomas R. Dawson, vrij laten, heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken meege deeld. SALONIKI. In de Griekse stad Saloniki is het proces begonnen te gen 31 personen, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op het linkse parle mentslid Lumbrakis, op 22 mei 1963 gepleegd. HONKONG. President Soekarno's Japanse vrouw, Ratna Sari Dewi, verwacht een kind en zou volgens een Hongkongs blad naar Hongkong komen om het kind daar ter we reld te brengen, daar het in Hong kong rustiger zou zijn dan thans in Indonesië. QUEBEC. Op de St. Laurens bij Quebec is een schuit van een bag- germaatschappij met 23 opvarenden tijdens harde westelijke wind omge slagen en gezonken. Elf mensen wor den vermist en van de twaalf ge redde werklieden moesten er drie in liet ziekenhuis worden opgenomen. WESTBURY, NEW YORK. De ze venenzestig jarige Duitse pianist Heinz Arntz is eindelijk opgehouden met pianospelen nadat hij 1.054 uren achtereen achter het toetsenbord had doorgebracht. Hij zegt er een nieuw record mee gevestigd te heb ben. LONDEN. De onlusten in het noor den van Nigerie, waarbij volgens be richten zeker driehonderd doden zijn gevallen,- zijn terug te. voeren op stammentwisten. Deze hebben de Wcstafrikaanse staat voort "urend geteisterd sedert zijn onafhankelijk heid van Groot-Brittannië in I960 een feit werd. Tip voor tuiniers dat ook van een of meer bombarde menten te lijden had gehad, doch dat blijkbaar niet meer de moeite waard was om te herstellen. En aan gezien het toch goed verborgen tus sen de bomen lag, vond niemand het misschien nodig de restanten te slopen. Misschien waren er gelijk vloers nog drie of vier ver-trekken tamelijk intakt. De rest was een be groeide ruïne. En hier hadden de autosmokkelaars hun hoofdkwartier opgeslagen. Een deel van de kplder \yas ook nog onbeschadigd gebleven en via een bijna onzichbare toe gang werden de gestolen wagens hierin gereden om later, als daarvoor het tijdstip gunstig was, naar Hol land overgebracht te worden. Harm remde af en zette de wagen vlak voor de ingang neer. En op dit moment maakte hij in zijn noncha lance een klein schoonheidsfoutje. Hij had de wagen zo geplaatst, dat de in- en uitgang gedeeltelijk ge blokkeerd werd. Maar daar hadden beide op dit ogenblik geen erg meer in. „Zo, Harm, dat is dat. Geef me je zaklamp eenseven kijken, hoe het met ons snoepje van de week is." Anneke knipperde tegen het fel le licht van de zaklamp en voelde een hand op haar borst. Ze huiver de van afkeer. „In orde, Harm. Het hart van onze surprise klopt nog warm voor de baas. Zal je hem zien kijken. Voor zichtig, help eens even, zodat we haar geheel onbeschadigd kunnen afleveren." Ze voelde zich opnieuw opgetild cn werd de woning binnengedragen. Harm trapte de deur achter zich dicht. Bennie klopte op een andere deur. „Wij zijn het, Bennie en Harm. Met een extraatje." Een deur werd geopend. „In orde, Wil. Is de baas binnen?" „Soëben angekommen. Alles rich- lig im Holland?" (Wordt vervolgd). Gedurende de zomermaanden heb ben we enige van onze bloemen naar buiten kunnen brengen; het verblijf in de vrije natuur is ook voor hen van veel waarde, maar thans is de tijd aangebroken ze weer naar bin nen te halen. Het K.N.M.I. laat zijn waarschuwende stem weer horen: .Vermoedelijk nachtvorst bij opkla rende hemel". Overhouden vereist veel zorg Het oranjeboompje is een van de plantjes die gedurende de zomer maanden een plaatsje in de vrije na tuur u-aarderen. De eitrus sinencis is door haar gedrongen groeiwijze uitstekend geschikt voor de kamer. Uiterlijk midden van deze maand ivordt zij binnen gehaald. Het plant je is gesteld op een lichte plaats waar wij het geregeld blijven begie ten met lauw water, doch niet zo rijkelijk als des zomers, anders zul len de bladeren spoedig geel worden. In het voorjaar zullen zich de bloemen vertonen, gevolgd door aan trekkelijke vruchten. Met de bemes ting beginnen we niet voor eind april of begin mei, waarna de lijd weer is aangebroken om haar naar buiten te brengen. Is geen tuin be schikbaar, dan plaatsen we haar in een koele kamer, waar zij eventueel ook kan profiteren van frisse lucht. Kunnen we haar wel buiten plaat sen, dan doen we dit op een bescha duwd 'plekje, waar rijkelijk water gegeven, wordt en eens in de 14 da gen kunstmest. Verpotten om de 2 jaar, in een mengsel van 3 delen bladgrond, 2 delen mestgrond en 1 deel rivier zand. De azalea indica De azalea indica is een der dank baarste planten voor de huiskamer'. Deze plant, die zeer gesteld is op buitenverblijf dient nu hoog nodig naar binnen te worden gehaald. Men heeft reeds in de tuin staande de knopvorming kunnen gadeslaan, dus dat belooft heel wat voor de wintermaanden. Het is met deze plant zo gesteld, dal wie haar in bloeiende staat in huis krijgt, weinig moeite zal hebben haar tijdens de bloei verder te ver zorgen, maar het overhouden van de plant is niet zo gemakkelijk. Hebben we haar bloeiend gekre gen. dan dienen we zorg te drageiP voor geregeld water geven en eens per week een onderdompeling in een emmer lauw wat-er. Bemerken we naast sommige bloemknoppen licht groene scheutjes, dc zg. „diefjes", dan zullen we deze diefjes zo spoe dig mogelijk moeten verwijderen, want hel zijn ware voedseldieven. Bovendien heeft dit nijpen nog hel voordeel dal er later uit een gene pen scheut twee nieuwe knoppen worden gevormd. Uitgebloeide bloe men verwijderen u-c direct, evenals de vruchtbeginselen. Na de bloei Na de bloei gaat de azalea naar een koel vertrek, waar we minder water geven maar we zorgen er voor dat de potkluit niet uitdroogt. Als wc geen tuin hebben, laten we haar hier dc gehele zomer staan, maar dan liefst voor een open raam. Be schikken we wel over een tuin, dan verhuist deze plant half mei naar buiten, naar een zonnig plekje. Bij droog weer dient deze plant 's mor gens en 's avonds besproeid te wor den en dienen we eens per 14 dagen kunstmest toe. Dit werkje houden we vol lot eind september begin oktober, de tijd waarop dc plant naar binnen moet verhuizen, ivaar we haar in een koe le kamer in het licht plaatsen en waar dc bloemvorming verder af gewacht wordt. Geregeld blijven sproeien zal de knopvorming bevor deren. Zodra de knoppen beginnen te werken, houden wc met spuiten op en gaat de plant naar de warme kamer, echter zover mogelijk van de verwarming verwijderd. Is de .plant uit dc pot gegroeid, dan verplanten we haar bij voor keur na dc bloei in een mengsel van grove bladaarde, turfmolm, grof zand cn wat oude mest. De japansc azalea geven we de zelfde behandeling. Hoewel de plant ar teer uitziet, is zij in feite even goed, zo niet gemakkelijker, om over te houden, als de azalea indica. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5