rook met Wereldbekend Aroma Snoep verstandig ^^^B eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Prijsverhoging aardolieprodukten Lesotho - nieuwe Afrikaanse staat Snoep verstandig ^^^B eetdnjippelJB|^^ C.N.V. vreest tijdnood in de loonpolitiek Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 oktober 1966 Nr. 19669 Z1ER1KZEE Onderwijzeres mevr. J. Raap-Hylkema nam afscheid ADVERTENTIE Ele&c Voor wie is Pall Mall Export? voor hem, voor haar, voor hem I Pall Mall Export I Overal, ledereen! PME is geweldig PME is in I Pall Mall Export SPORT VOETBAL Goede prestatie van DFS tegen Oudemolen: 2—2 ZIERIKZEE, 3-10. Na vanaf 1947 voor (le klas te hebben gestaan nam donderdagmiddag j.l. de onderwijze res mevrouw J. Raap-Hylkema af scheid van de openbare lagere school alhier. Op haar uitdrukkelijk verzoek vond het afscheid plaats in intieme kring. Hierbij waren aanwezig bur gemeester D. VV. Kastelein, mr. K. A. Keuning, oudercommissieleden en het onderwijzend personeel. Burgemeester Kastelein zei dat de gemeente deze bijeenkomst zeer op prijs stelde al is mevrouw Raap zelf wars van alle „publiciteit". Hij prees de scheidende onderwijzeres om haar kwaliteiten de jeugd van Zierikzee les te geven. „Eigenlijk had de jeugd hier zelf het woord moeten voeren", aldus spreker. Burgemeester Kaste lein constateerde verder dat me vrouw Raap van de school niet al leen een oefeningsinstituut van de verstandelijke vermogens heeft ge maakt maar vooral ook het karakter van de kinderen heeft ontwikkeld. Al verandert de wijze van lesgeven, de man of vrouw voor de klas blijft de belangrijke persoon die bepalend is voor het welslagen van een me thode. U was zo'n onderwijzeres, al dus spreker die mevrouw Raap ver volgens een ingelijste foto van het stadhuis aanbood. „Als dank van de gemeente èn opdat u Zierikzee na uw vertrek niet zult vergeten. Na mens de oudercommissie sprak de voorzitter, de heer W. Smit. „We wil len u danken voor al hetgeen u voor onze kinderen in de loop van twin tig jaar hebt gedaan". Hij bood een stadsgezicht aan van de Noord- en Zuidhavenpoort. De heer J. G. Brug man, hoofd der school dankte hier na mevrouw Raap mede namens het personeel, voor de ondervonden col legialiteit. „U was eigenlijk een moe der voor ons", aldus de heer Brug man. die zei het wel jammer te vin den dat dit afscheid niet grootser op gezet was. „U had dit zeker ver diend", aldus spreker, „maar uw wens was het stil te houden en dat moeten we eerbiedigen". Namens het onderwijzend personeel overhan digde de heer Brugman een boeke bon. UTRECHT, 3-10. Nu de loonsver hoging veor 1967 nog steeds „in de ijskast" ligt, vreest het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat de be drijfstakken waarin de lonen per 1 januari moeten worden herzien, op nieuw in grote tijdnood zullen raken. Die tijdnood is er volgens het C. N.V. al, wat betreft de invoering van een nieuw systeem voor de loonpoli tiek. Ingrijpende veranderingên in de wettelijke regelingen, zo schrijft het in zijn orgaan „De Gids", zijn vóór 1 januari niet meer mogelijk. Er zal weer een overgangssysteem moeten komen, ondanks het feit dat de vak beweging al in mei van dit jaar een voorstel heeft ingediend. Tot nu toe, aldus „De Gids", heb ben de werkgevers ermee volstaan, dit voorstel van tafel te vegen zon der er iets anders tegenover te stel len. Zij willen op de oude voet door gaan met de nu geldende noodrege- ling: streng toezicht op de loonvor- „Nu is het wel genoeg", zei een on der de indruk zijnde mevrouw Raap. ,.Ik heb het hier in Zierikzee altijd bijzonder goed naar mijn zin gehad en ik zal nog lang aan deze tijd te rugdenken". Hierop dankte ze voor alle goede wensen en geschenken. ADVERTENTIE Mevrouw Hess vraagt de vrijlating van haar man IIINDELANG, 3-10. Mevrouw Il se Hess, de echtgenote van nazileider Rudolf Hess, die in de geallieerde ge vangenis van Spandau een levens lange gevangenisstraf voor oorlogs misdaden uitzit, heeft de staatshoof den van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Rusland brieven geschreven waarin zü pleit voor vrij lating van de 72-jarige voormalige rechterhand van Hitier. Mevrouw Hess en haar zoon heb ben dergelijke brieven ook geschre ven aan de V.N.-commissie voor de rechten van de mens en leiders van verscheidene kerken. Zij stelt hierin, dat de huidige volledige isolatie van haar man wreed is en niet in de be doeling heeft gelegen van de gealli eerde rechtbank in Neurenberg, die de straffen in 1946 oplegde. In alle beschaafde landen duurt levenslange eevangenisstraf niet langer dan 25v jaar, zo meent mevrouw Hess. Haai man bevindt zich in gevangenschap sinds zijn eigenmachtige mislukte vredesmissie in 1941 naar Engeland. Hitiers ministers van bewapening, Speer en jeugdleider von Schirach, sinds 1946 de medegevangenen van Hess, zijn vorige week in vrijheid ge steld. ming door de overheid met toetsing van de C.A.O.'s door rijksbemidde laars. Met betrekking tot de weigering van de werkgevers, invoering van een „vrij" spaarloon te accepteren, merkt het C.N.V. op, dat het bij voortdurende spanning op de ar beidsmarkt weinig zin heeft, het toch weer met een strak systeem te proberen. ADVERTENTIE ROTTERDAM, 3-10. Namens de Nederlandse olie verkoopmaatschap pij en wordt meegedeeld dat als ge volg van gestegen aanvoerprijzen op 4 oktober a.s. de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolie produkten worden verhoogd. Autogasoiie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huis brandolie I worden met f 0,30 per 100 liter in prijs verhoogd. De prijs voor autogasoiie uit pom pen zal dan 18,1 cent per liter bedra- gen. De prijzen van huisbrandolie II en dunne stookolie zullen met f 0,25 per 100 liter worden verhoogd. Hoofdagent Rotterdamse politie nam geld aan ROTTERDAM, 3-10. De 48-jarige hoofdagent van de Rotterdamse ge meentepolitie J. de S., werkzaam bij de afdeling vreemdelingenpolitie, is in de Maastad in bewaring gesteld wegens het plegen van een ambts misdrijf. De man heeft in de periode begin juli tot september van dit jaar aan enige tientallen Turkse arbei ders in strijd met de voorschriften verblijfsvergunningen verstrekt, waardoor de Turken in Rotterdam te werken konden word engesteld. Uit het onderzoek is gebleken dat de hoofdagent voor zijn handelingen geld heeft aangenomen tot een to taalbedrag van enige duizenden gul dens van een 38-jarige vrouw uit Rotterdam, bij wie Turken in pen sion waren. Film „Het vijfde element" AMSTERDAM, 3-10. Samenwer king tussen het Ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Neder landse Vereniging van Wegenbou wers, met bijstand van talrijke an dere organisaties, heeft geleid tot het vervaardigen van een film over het Nederlandse verkeer, te land, te water en in de lucht. De titel van de film is: „Het vijf de element". Het doel van deze film is de bur gers te overtuigen van de noodzaak voorzieningen te treffen om het ver keer met zijn grote economische functie gaande te houden. Ondanks 'de bijzondere snelle ontwikkeling op ieder gebied die Nederland nu doormaakt. Het vijfde element is de mens zelf, die de vier elementen, vuur, lucht, aarde en water, beheerst. Commerciële luchtdienst New York-Moskou WASHINGTON, 4-1». De Ver. Sta- ten en de Sowjet-Unie hebben be sloten een overeenkomst van 1961 om een commerciële luchtdienst tus sen New York en Moskou te openen, te gaan uitvoeren, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandagavond meegedeeld. De overeenkomst werd in 1961 ge parafeerd maar de Verenigde Staten besloten haar niet uit te voeren in verband met de Berlijnse crisis in dat jaar. Het besluit om de Sowj et-lucht vaartmaatschappij Aeroflot en Pan- american World Airways toestem ming te geven technische bespre kingen te beginnen, werd vorige week door de ministers van buiten landse zaken van beide landen, Dean Rusk en Andrej Gromiko, tijdens de Algemene Vergadering van de V.N. in New York genomen. Indien alles goed gaat kan de dienst aan het einde van het voor jaar van 1967 worden geopend. Belastingdienst naar Heerlen? HEERLEN, 3-10. Naar de burge meester van Heerlen, drs. F. Gijsels maandagavond meedeelde, worden momenteel tussen het ministerie van financiën en de gemeente Heer len onderhandelingen gevoerd over een eventuele vestiging van de ge concentreerde belastingdienst in Heerlen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze dienst onder te bren gen in de gebouwen van de staats mijn Hendrik te Brunssum. In ver band met de waarschijnlijke NA-VO- vestiging kan dit echter geen door gang vinden, aldus de burgemeester. MASEROE, 3-10. Onder belang stelling van duizenden juichende Basoeto-landers heeft hun leider Mosjoesjoe II aan de vooravond van de uitroeping van het onafhankelijk koninkrijk Lesotho - zoals het tot nog toe onder Brits bestuur staande Basoeto-land vanaf 4 oktober heet - bij de hoofdstad Maseroe een bron zen standbeeld onthuld van zijn gel- lijknamige verre voorvader die in het begin van de negentiende eeuw de Basoeto-natie stichtte. Mosjoesjoe is de koning van de nieuwe staat Le sothos en wil vergaande uitvoerende bevoegdheid voor zichzelf zien te verkrijgen. Voor de plechtigheid van de onthulling arriveerde hij te paard in traditionele klederdracht en met een bereden gevolg van honderd man. Onder de vertegenwoordigers van 47 landen bij de onthullingsplech tigheid was ook de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Hilgard Muller. Het gebied van het nieuwe koninkrijk vormt een encla ve in dat van Zuid-Afrika. Maarschalk Artur da Costa e Silva is maandag door het federale congres in Brasilia tot president van Brazilië gekozen. Meer dan verdien'' was het gelijke spel dat de thuisclub op een door de gestadig vallenden, regen spek glad was geworden tegen nummer twee van de ranglijst Oudemolen be haalde. Met deze uitslag is de me ning versterkt dat deze vierde klas- sers elkaar niet veel ontlopen, want het spel van Oudemolen waarvan ge zien de behaalde resultaten veel werd verwacht, viel danig tegen. Het was de onproduktiviteit van D.F.S.- voorhoede die uiteindelijk toeliet dat deze (eveneens) oranje-hemden heel blij mochten zijn met deze uit slag. Na de rust toen de stand in de 50e minuut al 1-2 werd, kregen de Oudemolen-spelers geen voet en bal meer aan de grond. Het was bijzon der jammer dat de Burgh- voorhoe de toen niet door kon stoten. D.F.S. miste Frits van Oeveren doch had Schoonaard weer onder de lat, waardoor Wessels rechtsbinnen speelde. Toon Rijnberg was even eens weer van de partij en speelde na de rust op de linkervleugel een goede partij. Een gelijkopgaande strijd ontspon zich met in de eerste tien minuten gevaarlijke schoten van Arie van Est, Theo Wessels en Krijn van Est. Na deze oriënleringsperiode werd D.F.S. in de verdediging verdrukt en de achterspelers kregen het erg zwaar. Zoals meer gebeurt nam de thuisclub in deze periode de leiding. Spil Kees van Est trapte een bal hard naar voren doch de bal -ketste van de rug van één zijner mede spelers terug en Kees Rijnberg maak te hier handig gebruik van. Hij spurtte snel met de bal naar voren en plaatste de bal beheerst via de handen van de vallende keeper in het doel, (1-0). Na een half uur moest Kees van Est zich per brandcar van het veld laten dragen toen hij een diepe vleeswond aan het linkerbeen opliep. Bij de plaatselijke genees heer werd de wonde met 5 krammen gehecht. Na de hervatting beland de de bal bij Kees Oostdijk die met het linkerbeen de bal tegen de paal schoot. In de 32e minuut vergat DFS verdediging tijdig in te grijpen en midvoor Buckens knalde de gelijk maker in de touwen. (1-1). De thuis club kreeg nog enige goede scorings kansen terwijl Schoonaard aan de andere kant een zeker doelpunt red de. In de 50c minuut knalde Krijn van Est een vrije trap hard in de linker bovenhoek, een machtig doel punt waar Schoonaard alleen maar naar kon kijken. (1-2.) Oudcmolen's kruit was toen verschoten en werd door D.F.S. volledig ingesloten. Scho ten van Joop Hanse, van Kees en Toon Rijnberg en zelfs van de ach terspelers waren te onzuiver of wer den door goed keepwerk gekeerd. Met nog 15 minuten te spelen schoof Joop Hanse de bal naar Toon Rijn berg die de uit positie gespeelde doelman volkomen verraste. (2-2). Een derde doelpunt dat uit wat grond voetbal werd gescoord door Nico v.d. Graaf werd door scheids rechter Posthuma afgekeurd. Volgende week trekt D.F.S. naar Vosmeer. Dreischor I—Groede I 5—3 Zoals wel verwacht mocht worden is Dreischor er zondagmiddag we derom in geslaagd om een overwin ning te behalen en na Hoofdplaat moest nu Groede er aan geloven. Toch waren de gasten eerst aan bod en doelman Dooge moest al na drie minuten spelen zwichten voor een schot van B. Hofman (0-1). Dreischor bleef echter in de aanval en toen er 10 minuten gespeeld waren depo neerde Jan van den Bos de gelijk maker in het doel van de Zeeuws- Vlamingen (1-1). Weinige minuien later leidde Dreischor reeds want van den Bos had opnieuw raak ge schoten (2-1). De blauw-witten ble ven sterk aanvallen en Groede kwam er niet zo vaak aan-te pas. Kees Lodewijk speelde zich keurig vrij en dat betekende prompt 3-1. Nog voor het verstrijken van de eerste speelhelft zorgde Kees Kom mer voor een veilige 4-1 ruststand. Ook in de tweede helft bleef Drei schor aanvankelijk de betere, ploeg en na een kwartier spelen kon Kees Kommer de voorsprong tot 5-1 ver hogen. Groede kwam daarna nog even terug en het was wederom B. Hofman die de achterstand tot 5-2 verkleinde. Bij een volgende aanval van de gasten schoot Adrie van Ricms wéér raak (5-3). Dreischor moest nu nog flink op haar tellen gaan passen, maar verder bleven doelpunten uit. zodat de blauw-wit ten haar tweede overwinning be haald hadden. Omdat de scheids rechter niet was komen opdagen werd de wedstrijd geleid door de heer A. J. Dorst uil Dreischor. Dreischor B I-MEVO B I 11-1 Evenals destijds te Zierikzee was Dreischor tegen MEVO ook in deze ontmoeting weer oppermachtig en moesten de bezoekers ook nu weer met een zware nederlaag genoegen nemen. Cor van der Sande opende voor de blauw-witten de score, waarna Wienus Overwoei de stand op 2-0 bracht. Daarna was het Hans Geelhoed die de stand op 3-0 bracht en Wienus Overweel zorgde met twee doelpunten voor een veilige 5-0 ruststand. Direct na de hervat ting trof MEVO het bijzonder slecht, omdat M. Struijk in eigen doel trap te (6-0). Door Wienus Overweêl, Jo- han van der Linde en nogmaals Wie nus Overweel liepen de blauw-wit ten uit tot 9-0. Daarna slaagden de oranje-witten er via Tonny den Boer in om de oer Ie redden (9-1). Pi'oi- PME'fft schor bleef echter sterker en toen de scheidsrechter voor de laatste keer floot, hadden Ad Goudswaard en Leo van Maanen elk nog een doelpunt aan de totaalscore toegevoegd, zodat deze wedstrijd met 11-1 werd beëin digd. Actie 0 voor moedige jarige i' ARNHEM, 3-10. De bewoners (i van het bejaardentehuis „Beth Zikna" te Arnhem willen de (i heer J. Penseel, die woensdag 5 oktober 80 jaar hoopt te wor den. verrassen met een actie. „Het ligt in de bedoeling dat in Israël bomen op de naam van de heer Penseel worden geplant", zo vertelde de initi- atiefneemstcr mevrouw C. Zwaab-Pach. De heer Penseel heeft in de oorlog honderden Joden ondergebracht. Ook tijdens de slag om Arnhem I1 speelde hij een belangrijke rol: het hoofdkwartier van het d verzet in de Gelderse hoofd- l' stad was in zijn huis geves- d tigd en men was via een van d zijn telefoon-aansluitingen i1 rechtstreeks met de geallieer- d den in Oosterbeek verbonden. d De heer Penseel werd begin d 1945 samen met zijn beide d zoons gearresteerd en overgc- i1 bracht naar het kamp Lud- i1 wiglust in Meckelenburg. Zijn i1 beide zoons stierven daar een i1 iveek na elkaar, vlak voor de d bevrijding. Wijlen koningin Wilhelmina bezocht de heer d Penseel vier maal. d FINANCIËN EN ECONOMIE Sterke koersdaling in Wallstreet NEW YORK. 3-10. Maandag is dc Newyorkse effectenbeurs het laatste kwartaal van dit jaar begonnen met een van dc krachtigste dalingen van dit jaar. Daarmee zette de krachtige netto koersdaling van de afgelopen negen maanden zich voort. Er ont stonden koersdalingen van meest drie punten. De koerswaarde van de aandelen op de beurs daalde op nieuw met naar schatting 8,5 miljoen dollar. ADVERTENTIE Sterkste microscoop De sterkste elektronenmicroscoop van de wereld bouwden onder leiding van professor Ernst Ruska in Westberlijn de geleerden van het Instituut voor Elektronenmicroscopie, dat tot het Fritz-Haber-institut van de Max-Planck- Gescllschaft behoort. Met zijn optimale oplossende vermogen, dat nog twee punten, die slechts een tienmiljoenste millimeter uit elkaar liggen, duidelijk als zodanig laat zien, maakt dit nieuwe toestel zelfs de ligging van hel atoom in een molecuul zichtbaar, alsmede de atomaire opbouw van de li chaamscellen, virussen en bacteriën en het is daarom voor de geneeskunde en de moleculaire biologie van onschatbare waarde. Sinds tien jaar werkt de internationaal bekende onderzoeker professor Ruska, die reeds in 1931 zijn medewerking verleende bij de ontwikkeling van de eerste lektronen- niicroscoop, aan het plan ,met een nieuwe constructie tot aan de grenzen van het physisch mogelijke door te dringen. De ontwikkeling van deze zeer sterke microscoop, die thans eerst twee jaar zal worden beproefd, kostte tot nu toe ongeveer 500.000 Dmark, wat veel minder is dan in hel algemeen, bij internationaal wetenschappelijk onderzoek voor zulke projecten wordt uitgetrokken. W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3