DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN ZUID-BEVELAND De wervelstorm in oost-Pakistan Moskou intensiveert (militaire) hulp aan Noord-Vietnam De orkaan Inez „Men kan de Amerikanen niet dankbaar genoeg zijn" 'n ster matras Raadsels rond vrouwenlijk Stammenstrijd in Nigeria op Tristan da Cunha Linker groep in P.v.d.A. wil afschaffing van de monarchie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DïiisiIm" I- oktober 1966 122ste jaargang Nr. 19669 WAARIN OPGENOMEN 1797 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/Ji Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,SO; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De bungalowbouiv van de SV. Vin de Westhoek Het mes gaat er ii Wereldvrede- en Dierendag Aantal gemeenten wordt ternggehraeht tot vier DEN HAAG, 3-10. B(j dc Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland, beogende de in stelling van vier nieuwe gemeenten, te weten Gees met 25.000 inwoners, Borssele met 15.000 inwoners, Ka- pelle met 7.200 en Keimerswaal met 17.000 inwoners. Zuid-Beveland telt thans 24 gemeenten. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp zegt de staatssecre taris van binnenlandse zaken, drs. Th. J. Westerhout, dat het Zuid-Be veland van vandaag niet lang onge stoord zal voortbestaan. Hij consta teert dat het vrijwel ongerepte agra rische karakter van Zuid-Beveland in de toekomst voor dit gebied ge heel nieuwe expansies zodanig zal worden gewijzigd, dat Zuid-Beveland „een ander gezicht" zal krijgen. Ook al bestaat op dit moment t.a.v. de omvang en de tijd van een evt. verwezenlijking van de zich voor doende mogelijkheden nog geen ze kerheid, zonder ai -te zeer in specu laties te treden kan en moet toch worden geconstateerd dat Zuid-Beve land binnenkort of op een later tijd stip - niet onberoerd zal blijven door o.m. de industriële en havenontwik- koling in en nabij 't Sloe, de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, de op gang komende verdere industrialisatie van Goes, de recreatieve activiteiten op erv langs het Veerse Meer en door de reconstructie van de, oost-west lo pende, rijksweg door Zuid-Beveland, die aansluiting geeft zowel op de Deltadam en de Oosterscheldebrug als op het Brabantse wegennet. De bewindsman concludeert dat de gemeentelijke indeling hierop niet in voldoende mate is afgestemd, althans als aan de gemeenten de eis wordt gesteld dat zij in staat zijn aan de komende ontwikkeling op gemeente lijk niveau op verantwoorde en ade quate wijze mede leiding te geven. Zuid-Beveland kent nu zeven ge meenten met minder dan duizend in woners, waarvan twee met minder dan 500 inwoners. Er zijn zes ge meenten met tussen de 1.000 en 2.000 inwoners, vijf met een inwonertal tussen 2.000 en 3.000, zes gemeenten met meer dan 3.000 inwoners, met als grootste gemeente Goes (16.946 inwo ners). De toestand van nu Zuid-Beveland telt bijna 65.000 in woners, verdeeld over 24 gemeenten, wat een gemiddeld bevolkingsaantal van 2681 oplevert. Wordt de enige stedelijke gemeente (Goes) buiten be schouwing gelaten dan is het gemid delde aantal inwoners per gemeente 2.061. Het gebied ten zuiden van Goes, de zogenaamde zak van Zuid- Beveland, spant in dit opzicht de kroon. Het telt 12 kleine gemeenten met gemiddeld 1.073 inwoners op een totale oppervlakte die geringer is dan die van rond 40 Nederlandse ge meenten, waaronder slechts 5 ge meenten met een stedelijk karakter. De toestand van straks Het voorstel voorziet in de vor ming van een nieuwe gemeente Goes, DACCA, 4-10. De wervelstorm die zaterdag in Oost-Pakistan tevens een vloedgolf veroorzaakte heeft op het eilandje Sandwip 300 slachtoffers gemaakt. De vloedgolf was 3 meter hoog. Een „wiegmand" UTRECHT, 3-10. Een van de blikvangers op de vierde vak beurs „Het Kind" die maan dag in Utrecht is begonnen, is een enorme „boodschappen mand" van wit gevlochten riet (bufteen). extra mooi gemactkt door een gerimpelde strook bloemetjesstof langs het heng sel en de bovenrand. Het is de bedoeling, dal hij wordt gebruikt als wieg, maar als de baby er uit gegroeid is, kan hij zo verzekert de exposant - ook heel goed dienst doen als bloemenmand De vakbeurs, de vierde in successie, duurt tot en met 6 oktober. Hij is niet toegankelijk voor het pu bliek. bestaande uit Goes, Kloetinge. Wol- phaartsdijk, het westelijk deel van Kattendijke. het noordelijk deel van 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerke en een klein deel van Hei- nekenszand. De gemeente zal onge veer 25.000 inwoners tellen. In de nieuw te vormen gemeente Borssele zullen de gemeenten in de zak van Zuid-Beveland worden sa mengevoegd, te weten Ellewoutsdijk, 's-Heer Abtskerke (ten dele), Drie wegen. Nisse. Óudelande, Baarland, Ovezande, 's-Gravenpolder, Borssele. 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke en het overige deel van Heinkenszand en een deel van 's-Heer Arendskerke De nieuwe gemeente Kapelle zal gevormd worden door Kattendijke, Wemeldinge en Kapelle, terwijl Rei- merswaal, de gemeente Waarde, Ril- land-Bath, Krabbendijke, Yerseke cn Kruiningen zal gaan omvatten. Naam Goes blijft Het zal, aldus de staatssecretaris, geen betoog behoeven, dat het wen selijk is voor de nieuwe-noordwes telijke gemeente de naam Goes als gemeentenaam te handhaven. De nieuwe zuidwestelijke gemeente is in het ontwerp de naam Borssele toe gekend, ontleend aan die van het vroegere eiland Borssele. De naam van de fruitgemeente Kapelle is der mate bekend dat het logisch lijkt hem ook aan de nieuwe gemeente met ruim 7.200 inwoners te geven terwijl de naam van de oostelijke ge meente Reimerswaal afgeleid is van die van de verdronken stad Reimers waal, MOSKOU, 3-10. De Sovvjct-Unie heeft maandag een nieuw program ma voor hulp en kredieten aan Noord-Vietnam bekendgemaakt, in aanvulling op de hulp die reeds is beloofd. Naar het persbureau „Tass" meedeelt, zijn de overeenkomsten ge tekend na besprekingen tussen vice- premier Novkikov en de Noordviet- namese vice-premier Le Tanh Nghi, die twaalf dagen hebben geduurd. Wat de hulp zal omvatten is niet onthuld, maar verondersteld wordt dat de overeenkomsten in hoofdzaak betrekking hebben op de levering van militaire behoeften. Bekend is dat de Russen luchtdoelraketten en Mig-straaljagers leveren, maar aan tallen zijn nooit bekendgemaakt. Novikov zei dat uit de overeen komsten blijkt, dat de Russische re gering „geen inspanning te veel is om haar internationale plicht ten op zichte van Hanoi na te komen. De Sowjet-Unie zal de noodzakelijke hulp aan het (Noord)-Vietnamese volk blijven geven, waarbij reke ning wordt gehouden met de behoef ten die ontstaan door het nieuwe stadium waarin de oorlog in Viet nam verkeert. Ook werden documenten betref fende het handelsverkeer in 1967 ge tekend. Geen luchtbrug Van ingelichte zijde werd gezegd dat Rusland nog steeds moeilijkhe den ondervindt van de zijde van China bij het transport via dat land van de Russische hulpgoederen naar Noord-Vietnam. Dit zou ook het voornaamste punt van bespreking zijn geweest tijdens het bezoek aan Moskou van premier Pham Van Dong en minister van defensie Vo Ngoejen Giap in augustus. De Viet- namezen zouden de instelling van een luchtbrug hebben gevraagd maai de Chinezen zouden het overvliegen door Russische toestellen van Chi nees gebied hebben geweigerd. ADVERTENTIE Het Russische persbureau „Tass" legde er maandagavond de nadruk op dat de militaire hulp een belang rijk onderdeel van de nieuwe over eenkomsten uitmaakt. NASSAU, 4-10. De orkaan Inez bevindt zich thans boven de Baha- ma-eilanden, na twee dagen bijna stationair gehangen te hebben ten noordoosten van Cuba. Een persoon is omgekomen en drie worden ver mist. Het centrum van de orkaan ligt 112 km. ten westen van Nassau. De Liberiaanse tanker Verona ver keert 100 km. ten noorden van Nas sau in moeilijkheden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's N t Niet ieder, die kijken kan, kan ook werkelijk zien. .j. Wereldvrede- en dierendag. De duiven zijn op de hond neergestreken Sidney J. van den Bergh WARMOND, 3-10. Langs de spoor baan in Warmond is maandagmiddag het lijk van een vrouw gevonden niet ver van de plaats waar twee perso nentreinen elkaar cm vyf minuten voor half vijf passeerden. De ene trein was van Rotterdam op weg naar Amsterdam, de andere reed van Amsterdam in de richting Leiden. In de buurt van de plaats waar het lichaam werd gevonden, vond men een portemonnaie, waarin een treinkaartje zat: een enkele reis Amsterdam-Leiden. Deze portemon naie is waarschijnlijk van het slacht offer geweest. Wie de vrouw is en hoe zij om het leven is gekomen was gisteravond nog een compleet raadsel voor de spoorwegrecherche en rijks- en ge meentepolitie, die zich met deze zaak bezig houden. Uit beschadigingen aan het rijtuig heeft men kunnen afleiden dat dc vrouw waarschijnlijk uit de trein die uit Amsterdam kwam is gevallen en vervolgens in aanraking is gekomen met dc trein uit de andere richting. DEN HAAG, 3-10. Men kan de Amerikanen niet dankbaar genoeg zijn dat zij in Zuid Vietnam een dam hebben opgeworpen tegen het com munistische imperialisme, aldus heeft de heer Sidney J. van den Berbh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, maandag gezegd in een inleiding over China voor het Haagse depar tement van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Alleen als men erin slaagt in Viet nam „aan Peking en zijn trawanten" een halt toe te roepen, is het moge lijk en waarschijnlijk dat de ont wikkeling in de landen in dat ge bied in de goede richting zal gaan, d.w.z. betere economische en mate riële toestanden voor de mensen daar. De heer Van den Bergh zei van mening te zijn dat indien de regering in Peking maar voldoende teleurge steld zal worden in haar buitenland se politiek, de kans groot is dat men ook daar zal inzien, dat zij de weg op moet gaan, die thans in Oost-Eu ropa aan de orde is. Daar is men zich gaan concentreren op produkten die men door bijzondere omstandig heden goedkoop en goed kan maken. Als dat in China gebeurt, zullen ook in dat grote land, waar een kwart van de wereldbevolking woont, grote mogelijkheden ontstaan tot weder zijdse handel in het belang van allen die daarbij betrokken zullen zijn. Thans is het streven van de Chine se leiders erop gericht alle verschil len in welstand en cultuur, die tus sen de mensen gebleven zijn of weer zjjn ontstaan, weg te vagen. Alles wat vreugde in het leven geeft en al les wat de één materieel verheft bo ven de ander, wordt als „zonde" be schouwd. Poëzie, kunst en literatuur mogen slechts dienen tot verheerlijking van de staat en zijn leiders. Elk spoor van luxe is vreemd en dus barbaars. Verder zei de heer Van den Bergh die ruim twee jaar geleden een han delsmissie naar China heeft geleid, dat de moderne Chinees net als zijn voorouders, nog steeds minachting heeft voor de westerse religie en nog steeds onbekend is met de westerse beschaving. De Chinees denkt dat hij alleen technisch van het westen kan leren. „Rijk van het midden" Nog altijd ziet hij zijn land als hot „rijk van het midden" dat be schaving kan en moet brengen aan de barbaren om hem heen. Hij voelt zieh minstens gelijkwaardig, zo niet superieur, aan de buitenlander die hij ontmoet. China mag men niet be kijken, zoals men dat de vele ont wikkelingslanden in Azië en Afrika doet. De uiterst intelligente leiders die China thans heeft, weten dat men de grote massa mee moet slepen door hun een buitenlandse vijand voor ogen te schilderen, wat met behulp van de nationalistische instincten tot de grootste ijver en dus tot harde arbeid opwekt en door hun een be zieling te geven, die heel dicht bij een nieuwe godsdienst staat. De bui tenlandse vijand is steeds aanwezig in de vorm van de Verenigde Staten en in de laatste tijd in die van de Sowjet-Unie. Overweldigende veranderingen" Het communisme dat de bezieling bracht, kwam na een periode van wanorde en verval. Het blad voor el ke niet-bezitter duidelijk aanspre kende leuzen en het werd verspreid door legers die niet roofden en plun derden. Het communisme kwam met toestanden die de westerling onmo gelijk hard lijken, maar die voor de meeste Chinezen een verbetering be tekenden. Auto door overwegbomeii Ratten heersen APELDOORN, 3-10. Een perso nenauto is maandagavond dwars door de bomen gereden van een overweg aan de oostzijde van het kanaal bij Apeldoorn. De overweg ligt in de lijn Apeldoorn-Deventer. Een naderende goederentrein kon nog net op tijd stoppen, maar voor het zover was had de chauffeur de wagen al verlaten en maakte zich snel uit de voeten. Hij is tot op dit moment spoorloos. Zijn auto en de spoorbomen wer den zwaar beschadigd, maar de baan werd niet versperd. Geval van grafschennis ESSEN, 3-10. Op een Joodse be graafplaats in Essen zijn twintig grafstenen omgegooid. De Joodse gemeenschap in Essen liet maandag weten, dat de graven vermoedelijk al vrijdag- of zater dagnacht geschonden zijn. LAGOS, 3-10. De in het zuiden van Nigeria woonachtige Ibo-stnm heeft maandag wraak genomen voor de aanvallen door Haoesa-stamleden op in het noorden wonende Ibo's. In Nigeria's voornaamste oliecentrum Port Harcourt werden de huizen van Haoesa's aangevallen en geplunderd en, volgens onofficiële berichten, zouden 25 Haoesa's zijn gedood. De politie is de toestand inmiddels meester. noord 5 okt. 18.24 n.m.' 19.06 n.m. 18.13 n.m. 18.56 n.m. Over zijn verblijf in China ruim twee jaar geleden zei de heer Van den Bergh dat de veranderingen overweldigend zijn vergeleken met de toestand in 1947, toen hij ook Chi na bezocht. Vlot overvaren op Noordzeekanaal AMSTERDAM. 3-10. Aan het eind van de middag heeft een binnen- vaarttanker op het Noordzeekanaal nabij de Coenhaven een gemeente lijk werk vlot dat gesleept werd, overvaren. De drie mannen die op het vlot waren, raakten alle drie te water. Een van hen kon door de sleepboot worden opgepikt, de beide anderen werden uit het water ge haald door de- bemanning van een toevallig passerende vlet van de ha- Ven- en handelsinrichtingen. De drie overboord geslagen mannen konden gelukkig alle drie goed zwemmen. Zij konden na van droge kleren te zijn voorzien naar huis terugkeren. KAAPSTAD. 3-10. Een 32-jarige ambtenares bij het Britse ministerie van landbouw vertrekt woensdag naar het eiland Tristan da Cunha. waar het wemelt van ratten. Zij heeft tot taak dit ongedierte uit te roeien met vergif, waarvan zij een flinke hoeveelheid meeneemt. De ratten vermenigdvuldigden zich sterk nadat het eiland, dat in 1961 door een vulkaanuitbarsting werd getroffen, door de bevolking was verlaten. Later kwamen de bewo ners, door heimwee gedreven, weer naar hun inmiddels door ratten be heerste eiland terug. Tijdelijk regen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen; overwegend matige wind draaiend naar richtingen tussen west en lagere middagtemperaturen. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 20.30, onder 13.18. 6 okt. Zon op 6.48. onder 18.07. Maan op 21.17, onder 14.27. Laatste kwartier: 7 okt. te 14.09. HOOG W ATERST A N D EN zierikzee: 5 okt. 6.08 v.m. 6 okt. 6.43 v.m. brouwershaven: 5 okt. 5.58 v.m. 6 okt. 6.37 v.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de voorzijde van een la gedrukgebied boven de Noordzee eri' de Golf van Biscaye stroomde zeer zachte en vochtige lucht naar het noorden. In het zuidelijke deel vaq Frankrijk kwamen in de afgelopen nacht op tal van plaatsen minimum temperaturen voor van 20 tot 23 graden. Op de vliegvelden Zuid- Limburg en Twente werd het niet kouder dan 18 graden. Ondertussen vult het genoemde lagedrukgebied op. Tegelijkertijd beweegt een rug van hoge luchtdruk in betekenis toe nemend van de oceaan naar de Brit se eilanden. Tengevolge hiervan draait de wind in onze omgeving naar richtingen tussen west en noord. De temperatuur kan zich daardoor niet meer op het huidige niveau handhaven en wordt dus lager. Het front dat de zachte en koelere lucht scheidt kan tijdelijk regen brengen. Experiment van Kruisverenigingen UTRECHT, 4-10. Na een geruime tijd van voorbereiding is gisteren het zogenaamde „experiment in schakeling ziekenverzorgsters" bij het werk van de wijkverpleegsters van start gegaan. Bij elk van de drie Kruisvereni gingen zijn vijf ziekenverzorgsters in dienst genomen die aan het expe riment zullen deelnemen. Van die vijf worden er negen (3 3) te werk gesteld in Rotterdam en drie (3 1) in Amersfoort, daar in deze beide steden zowel het Groene, het Wit- Gele als hel Oranje-Groene Kruis werkzaam zijn. Voorts zal één zie- kenverzorgster worden ingeschakeld bij het Groene Kruis in Drachten, één bij het Wit-Gele Kruis te Pey- Echt (L.) en één bij het Oranje- Groene Kruis te Ermelo. Onbekenden hebben op een mu seum in Florence hakenkruisen en leuzen als „Vrijheid voor Rudolf Hess" en „Leve Hitier" geschilderd. Op verschillende plaatsen in de stad waren op muren van huizen haken kruisen geschilderd. AMSTERDAM, 3-10. „Het is wen selijk dat Nederland een republiek wordt zodra de regering van konin gin Juliana eindigt' en „De P.v.d.A. moet een inkomenspolitiek ontwer pen die dc inkomensverschillen we zenlijk kleiner maakt", zijn twee van dc tien programmapunten van de groepering „Nieuw Links", die onder de titel „Tien over rood" (dc onder titel is „Uitdaging van Nieuw Links aan de P.v.d.A.") een pocketboekje heeft laten verschijnen. De samenstellers - Hans van den Doel, Han L&mmers, Arlc van der Hek, Reinier Krooshof. André van der Louw. Tom Pauka, Rob de Rooi en Arie van der Zwan - deelden op een in Amsterdam gehouden pers conferentie mee. te hopen dat dc in houd van het boekje ter discussie zal worden gèsteld op het buitengewone congres van dc Partij van de Arbeid op 11 en 12 november in Rotterdam., „Wij waren verontrust over be paalde verschijnselen in de P.v.d.A., onder meer de politieke onduidelijk heid", zo was de door de heer H. Lammers uitgesproken oorzaak van de totstandkoming van de groep „Nieuw Links".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1