Coebergh bessenjenever NIEUWE OOGST Mislukte staatsgreep gaf Indonesië andere politieke koers Argentijnse nationalisten op de Falldand-eilanden geven zich over Veiligheidsraad wil 0e Thant houden TRANSIT Karpers groeien met de fles Controle-actie verlichting personenauto's Luchthaven Rotterdam is tien jaar jong Tuinman Zoon Een supersonisch verkeersvliegtuig „Femina" geopend per hele fles 6.90,geen statiegeld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 september 1966 123ste jaargang Nr. 196U7 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 1800 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij vlh Lakenman 6, Ocblman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,5uccesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Volautoiiuitische installatie bij Kon. Zeelandia IV.F. Eon jaar geleden DJAKARTA, 30-9. Het is vandaag (vrijdag) een jaar geleden dat in In donesië een mislukte staatsgreep ge pleegd werd, welke tot ingrijpende wijzigingen in het openbare leven en de politieke koers van het land ge leid heeft. Een nieuw element in de Indonesische geschiedenis is daarbij de kritiek op president Soekarno, de „grote leider van de revolutie", die in de afgelopen tycl steeds sterker, openlijker en beledigender is gewor den - een ontwikkeling die ten aan zien van het idool der 105 miljoen Indonesiërs haast onmogelijk werd geacht. Portretten van Soekarno zijn in kantoren, winkels en huizen van 1e muur getrokken, vertrapt en ver brand. In het gehele land en in kran ten verschenen anti-Soekarno leuzen- parlementariërs en andere openbare figuren leverden openlijk kritiek op hem, zeer vaak in bijtende en bele digende termen. De man die Indone sië naar de onafhankelijkheid leid de wordt er nu van beschuldigd dat hij het land op de rand van de af grond heeft gebracht. Betrokken bij staatsgreep De ernstigste beschuldiging is wel dat hij achter de schermen betrok ken was bij de staatsgreep. Massa- ADVERTENTIE organisaties en actiefronten hebben zich diepgaand bezig gehouden met het samenstellen van de puzzle en zijn klaarblijkelijk tot de conclusie gekomen dat, meer nog dan de voor malige minister van buitenlandse zaken Soebandrio en de leider dei- communisten Aidit, Soekarno zelf aansprakelijk is voor de staatsgreep. Tijdens het jongste proces tegen een voormalige minister is de naam van de president zelfs genoemd in ver band met schandalen en sexuele uit spattingen. Het gevolg van dit alles is geweest dat men steeds meer de eis hoort dat Soekarno aftreedt of in ballingschap gaat. By de jacht op communisten en sympathiserenden, die volgde op de uitschakeling van de „30-september- bewegingonder de nominale lei ding van luitenant-kolonel Oen- toeng, kwam envolgens onofficiële schattingen 800.000 mensen om het leven. In officiële verslagen is een kwart van dit aantal genoemd. Ruim 12U.000 communisten of sym pathiserenden zitten nog gevangen, in afwachting van een proces of vrijlating na „herscholing". Sterk leger Het leger, onder leiding van gene raal Soeharto, is als krachtigste or ganisatie uit de strijd gekomen. In maart jl. nam Soeharto in feite de macht van Soekarno over. Sindsdien verbood de generaal de communis tische partij, liet hij de pro-commu- nistische leden van de vorige rege ring waarin Soebandrio de machtig ste man was, opsluiten en vormde hij een nieuw kabinet dat een einde moet maken aan de „oude orde" Onder zijn leiding maakte het „volkscongres" Indonesië's hoogste staatsorgaan, de meeste besluiten van het pro-communistische regime ongedaan. De terugkeer van Indo nesië in de V.N. is een der meest spectaculaire gevolgen van dit nieu we beleid. VER. NATIES, New York, 29-9. De Veiligheidsraad heeft donderdag secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties verzocht, niet af te treden. De leden van de raad stelden op een besloten bijeenkomst een verkla ring op waarin ze hun vertrouwen in Oe Thant uitspreken, zijn besluit toejuichen om in ieder geval nog tot het einde van dit jaar aan te blijven, en daaraan toevoegen „dat het volle dig naar hun wens zou zijn wanneer Oe Thant zich bereid verklaarde een tweede ambtstermijn als secretaris generaal te aanvaarden". Thant heeft gezegd dat hij diep getroffen is door de verklaring en het verzoek zeer ernstig zal bestude ren. De Veiligheidsraad vergaderde on der voorzitterschap van de Rus Fe- dorenko. PORT STANLEY, 30-9. De twin tig Argentijnse nationalisten die zich woensdag meester maakten van een verkeersvliegtuig en de bemanning dwongen te Port Stanley op de Brit se Falkland-eilanden te landen, heb ben zich donderdagavond overgege ven aan de autoriteiten. Hiertoe had een uit Amsterdam geboortige priester, pater Rodolfo Roel, hen weten te bewegen. Aan vankelijk wilden de Argentijnen het nog minstens een etmaal uithouden op de renbaan van Port Stanley, waar de DC-4 van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij bij gebrek aan een vliegveld aan de grond was gezet. Tenslotte kon de geestelijke hen er van overtuigen, dat zij zich beter konden overgeven. De DC-4 is met zijn landingsgestel in de zachte bodem weggezakt. Het toestel had trouwens ook door de ge ringe lengte van de renbaan niet kunnen opstijgen. Gewapende leden van de defensiemacht van de archi pel, geleid door zes Britse mariniers, hadden een kordon om de renbaan Maquette voor gefussileerde crossers DEN HAAG, 29-9. Z.K.H. Prins Bernhard zal woensdag 5 oktober 's morgens om half elf in een ben zinestation in Emmikhoven (gemeen te Almkerk) aan de autosnelweg tussen de Merwedebrug en de Kei- zersveerbrug een maquette onthullen die gewijd is aan de nagedachtenis van twee door de Duitsers gefusil leerde crossers, de heren C. van der Sane en Aayke van Driel, beiden uit Werkendam. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM DEN HAAG, 29-9. De A.N.W.B. gaat de komende maanden op nieuw in grote delen van ons land de verlichting van personenauto's controleren. Nog dit jaar zal de actie worden gevoerd in de vier gro te steden van ons land, waarna tot eind maart de drie mobiele equipes specialisten zuid-, west- en midden-Nederland zullen bezoe ken. Automobilisten kunnen gratis de verlichting van hun personenau to's laten controleren. De A.N.W.B. bedoelt de automobilisten te wij zen op het belang van een goede verlichting van auto's. Gebleken is dat aan de verlichting van personenauto's ontstellend veel ontbreekt. Veertig procent van de auto's, die jaarlijks door de A.N.W.B. worden gekeurd, hebben gebreken aan de verlichting. Tijdens de eerder ge veerde verHchtingscontroIeacties in '64-'65 en in '65-'66 was de ver lichting van resp. 88 procent en van 94 procent van de voor controle aangebeden auto's niet in orde. Be vcrlichtingsactic werdt geveerd door drie groepen technici, die elk bestaan uit drie wegenwachten en twee specialisten van de tcch- nc dienst. ZU hebben een tent met een waterpasvlocr. Daarin wor den de koplampen afgesteld. Naast controle van de algehele ver lichting kunnen kleine reparaties gratis worden uitgevoerd. Materia len. voornamelijk lampjes, worden tegen kostprijs gemonteerd. Per week kunnen ongeveer 2.000 personenauto's worden gecontroleerd. gelegd. De nationalisten kregen meer last van voedselgebrek en de lage voorjaarstemperaturen van rond het vriespunt. De 26 passagiers van de DC-4, die met de actie van de nationalisten niets te maken hadden, gaan zater dag per schip naar het vasteland, tezamen met drie van de zes be manningsleden van het vliegtuig. ADVERTENTIE Woninginricht Karpers in alle grootten, die uit de fles drinken (onze foto toont een van hen), leven in de aquaria van het Max-Planck-Instituut vcor het Kweken van Cultuurgewasscn in de buurt van Hamburg. Daar gelukte het de leider van het instituut en een zcölocg het groei-tempo van deze geliefde, sterk eiwithcudcnde con- sumpticvissen enorm te verhogen en tevens de hoeveelheid veer aanzien lijk te verminderen. Het eigenlijke doel van de geleer- dén, dat voor een deel al bereikt werd, was het kweken van karpers met zo weinig mogelijk in het vlees en tussen de spieren aanwezige gra ten, die bij het eten storend zijn. Verdere „bijkomstige resultaten" van deze revolutie op het gebied van de visserijbiologie: een karper heeft slechts de tienvoudige waterhoeveel- heid van zijn eigengewicht nodig, om goed te gedijen (tot nu toe 1 20.000). Een in het water opgelost krachtver- voer van gevogelte (tot nu toe 50 procent voer van wormen en mug- genlarven) bekomt hem uitstekend. Twee kilogram voedsel geeft een ki lo karpervlees (huidige relatie 15 1). Daar het voeren met de fles veel werk en kosten bespaart, wil men in het Hamburgse Max-Planck-Insti tuut eeri voerreservoir met meerdere zuigers construeren, zodat de vissen zichzelf kunnen verzorgen Het op kweken vindt plaats in kleine bak ken met een conslante watertempe ratuur van 23 graden Celsius, waar door de karpers het hele jaar door groeien en onafhankelijk van het jaargetijde tot kuitschieten gebracht kunnen worden. Mol 19 - Zierikzee DEN HAAG. De Federatie Sociaal Pedagogische Zorg voor Zwakzin nigen heeft ingesteld de commissie arbeid door geestelijk gehandicap ten. SCHIPHOL, 29-9. De Boeing- vliegtuigfabrieken in Seattle (V.S.) hebben vandaag een model cp ware grootte getoond van haar ontwerp vcor een supersonisch verkeersvlieg tuig met verstelbare ptjlvleugels en een volledig ingerichte passagiers ruimte. Het model is 93,3 meter lan, twee en een halve meter meer dan het reeds eerder bij het Amerikaanse fe derale luchtvaartbureau (F.A.A.) in gediende ontwerp. Hierdoor zal het toestel ruim hon derd passagiers meer kunnen ver voeren dan in het oorspronkelijke ontwerp, n.l. 350. Tevens werd het vliegbereid vergroot door het maxi mum startgewicht met 30.000 kg te verhogen tot 302.750 kg. De gestroomlijnde neus van het vliegtuig, dat van Titanium zal wor den vervaardigd, kan naar beneden scharnieren om een meter gezichts veld te verkrijgen bij de start, lan ding en het vliegen met subsoniscbe snelheden. Naast het nu getoonde model heeft Boeing een ontwerp ingediend voor een toestel van dezelfde lengte en spanwijdte, maar met een 30 cm bre dere romp. Hierdoor zal het mogelijk zijn een ruimere opstelling te ver krijgen van de zitplaatsen, zoals dat ook bij de „Jumbo-Jet" het geval is. De vergrote ontwerpen zijn op 6 september voorgelegd aan de F.A.A.. hiermee dingt de Boeing-maatschap- pij mee naar een opdracht van de Amerikaanse regering voor de bouw van de eerste twee prototypen van hel Amerikaanse supersonische ver keersvliegtuig. ROTTERDAM, 29-9. De luchtha ven Rotterdam, nog niet zolang ge leden ook bij autoriteiten bekend als het vliegveld Zestienhoven, is zater dag 1 oktober precies tien jaren jong. Vlak bij de grote nationale luchtha ven Schiphol ligt het Rotterdamse vliegveld met zijn 2100 meter lange startvioer, het handjevol houten en stenen optrekjes. Toch zullen er dit jaar, zo ver wacht luchthaven-directeur A. van der Hoeden, meer dan 300.000 passa giers gebruik maken van Zestienho ven. „Als we bedenken dat we in 1957 begonnen met 26.000 passagiers, dan vind ik dat het toch aardig ge lopen is", meent hij. Maar toch; „De Rotterdammer is trots op zijn stad. Sommigen van hen vinden het niet leuk dat hun lucht haven niet zo spectaculair groot is als die van Amsterdam". Het is be kend dat in het verleden nog al wat Rotterdammers „Den Haag" verwe ten geen belangstelling te hebben Nederlandse vrijwilligers zwermen uit DEN HAAG, 29-9. Vier groepen vrijwilligers van de Stichting Neder landse Vrijwilligers zullen dit jaar nog naar Zambia gaan en drie naar Kenia, aldus blijkt uit het jaarboek 1965-1966 van het ministerie van bui tenlandse zaken. De groepen voor Zambia zullen werken aan overplaatsing van groe pen mensen en oprichting van land bouwcoöperaties. Eén groep zal in samenwerking met de organisatie Katholieke Werkende Jeugd voor bouwwerkzaamheden en medisch- huishoudkundig werk naar Zambia gaan. Deze groepen omvatten in to taal 42 vrijwilligers. Naar Kenia gaat een groep voor de voorlichting aan Afrikaanse boe ren op grote bedrijven en oen voor voorlichting aan suikerplanters met samen 39 vrijwilligers. Verder is voor Kenia nog een groep bestemd voor het bouwen van koffi-efermen- teerinrich tingen. voor de luchthaven Rotterdam en de plannen in de weg te staan. Di recteur Van der Hoeden, nog niet zo lang de grote man van de Rotter damse luchthaven, spreekt een ver meende Haagse antipathie tegen. „Rotterdam wordt niet vergeten. We verwachten dat we nog vóór het eind van dit jaar kunnen beginnen met de bouw van een nieuw stationsge bouw, dat de tijdelijke accomodatie vervangt. Vóór 1970 zal ook de nieuwe verkeerstoren klaar moeten zijn". ROTTERDAM, 30-9. Mevr. W. G. Marijnen-Schreurs, echtgenote van de voorzitter van de Rijnmondraad. heeft vanmorgen in Rotterdam de 19e internationale consumentenbeurs „Femina" op het Heliportterrein in Rotterdam geopend. Deze beurs, die huismoeders en -vaders voorlichting wil geven over hel huis en het huis houden. zal tot en met 13 oktober geopend zijn in hel tijdelijke Ahoy- gebouw bij het Station Hofplein. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk is de afgelopen 24 uur verder gedaald onder invloed van een omvangrijke maar niet die pe depressie, die zich boven Frank rijk bevindt. Het centrum van de depressie verplaatst zich in noorde lijke richting van Normandië naar het Kanaal en zal waarschijnlijk af buigend naar het noordoosten dicht langs ons land koersen. De wind wordt zuidelijk, waardoor vrij zach te en vochtige lucht van maritieme oorsprong wordt aangevoerd met vrij veel bewolking. De depressie zal ver der ook regen veroorzaken. Hiermee komt een einde aan de periode met droog en rustig herfstweer, die on geveer 14 dagen heeft geduurd. Het weer krijgt door de invloed van vol gende oceaanstoringen geleidelijk een onbestendiger karakter. ADVERTENTIE Betaling abonnementsgeld Abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich de hoge incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a G,50 voor het vierde kwar taal 1966 storten of overschrij ven op onze postgirorekening nr 1 3 7 6 77. Abonné's die gewoon zijn per giro te betalen en op wie wij dus geen postkwitantie afge ven. wordt verzocht ook thans te gireren en niet te wachten tot wij een berichtkaart sturen. U voorkomt hiermede veel ex tra werk! Nog eenvoudiger: vraagt ons een kaart voor automatische giro-overschrijving. De administratie Dit nummer bestaat uit 16 paginas. Als iedereen zijn naaste zou vergeven wat hij zich zelfver- geeft zou de ivcreld er heel wat beter uitzien. V/AT 1EQT DE BILT Verwachting tot zaterdagavond: Kans op wat regen over het algemeen bewolkt weer met plaatselijk enige regen en ook hier en daar mist; aanvankelijk wei nig wind later zwakke tot matige wind tussen zuid en west; vrij zacht. 1 okt. Zon op 6.40. onder 18.19. Maan op 19.03, onder 8.20. 2 okt. Zon op 6.42, onder 18.16. Maan op 19.16, onder 9.32. 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.14. Maan op 19.34, onder 10.47. Volle maan: 29 sept. te 17.48. HOOGWATERST \NDE!\' ZIERIKZEE: 1 okt. 4.10 v.m. 16.31 n.m. 2 okt. 4.50 v.m. 16.58 n.m. 3 okt. 5.15 v.m. 17.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 okt. 3.59 v.m. 16.16 n.m. 2 okt. 3 okt. 4.29 v.m. 4.57 v.m. 16.44 n.m. 17.09 n.m. Springtij: 1 oktober. De misdaad in de V.S. WASHINGTON, 30-9. Volgende maand zal in Washington een grote conferentie worden gehouden over het toenemende aantal misdaden. Volgens president Johnson kosten deze misdaden het land jaarlijks 27 miljard dollar (ongeveer 96.5 miljard gulden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1