't is weer tijd voor De chauffeur H. J. Landman (88) kreeg Weer zijn rijbewijs Min. Biesheuvel over landbouwonderwijs Nog geen eigen telefoon voor de school Overval op Boerenleenbank in Den Haag Werkgeversorganisaties voorzien grote kostenstijging sociale verzekeringen Minister Bogaers: „Meer sparen om volks vijand nummer één te verslaan" Vogelwaarnemers op Schouwen-Duiveland waren weer actief steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Studenten liielden protestmars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Donderdag 29 september 1966 Nr. 19U66 Glimlachen om motorrijder ZIERIKZEE, 28-9. Ou» alle druk te die men enkele weken geleden (hij Is zelfs opgedraafd in Duys' Vuist) heeft gemaakt over de 86-jarige mo torrijder, wiens rijbewijs werd ver lengd, kan de heer H. J. Landman tn de Korte Nobelstraat, sinds woens dag flauwtjes glimlachen, want de heer Landman is 88 jaar en kreeg zijn rijbewijs voor auto's opnieuw vcor vijf jaar verlengd. Het was on zerzijds een toevallige ontdekking, maar zeker wei „een stukje" waard. De heer Landman geniet een spreek woordelijke gezondheid en men ziet hem zijn bijna 90 jaar niet af. Hij gaat het als alle papieren in orde zijn („feitelijk heb ik mijn rij bewijs laten verlopen en de hele sou- sa moest opnieuw aangevraagd") stapt hij weer in zijn „Eend", want dat is het tenslotte geworden na zes tig jaar autorijden. De toestemming is binnen en de rest is maar een for maliteit ten stadhuize. Begonnen in 1906 De heer Landman begon in 1906. Hij kon toen beschikken over een Dyon-Bouton 1 cylinder, die hij voor het leren rijden mocht gebruiken van de dokter en waarover hij ook nadien nog vaak de beschikking had. Het speelt zich af in een grijs auto- verleden, toen het met officiële pa pieren nog niet zo precies iverd ge nomen. Later kwam de heer Landman - hij was de eigenaar van een bekende garage - in de instructie en als zijn mensen het dan een beetje konden ging het naar de toenmalige burgemeester van Dreischor, feite lijk alleen om een „riks" te brengen, al vroeg de magistraat altijd nog wel: „Kan hij (zij) het een beetje?" Landman zou zich zelf als instruc teur hebben gediskwalificeerd, als hij „nee" zou hebben gezegd. Praktijk leermeester Zelf heeft hij in die begintijd he lemaal nooit een rijbewijs gehad, maar de praktijk was de beste leer meester. Vreemde wagens heeft hij bereden, met nu al lang vergeten na men, als een Chaamin en de Kolibri. Vooral dit laatste was een schattig leswagentje en daar hebben heel wat mensen (onder meer R.T.M.-ers) in gelest. Na de Kolibri kwam een onver woestbare T-Ford en nadien heeft de heer Landman nog in verschillen de merken gereden, o.m. Chevrolet. En nu dan een „Eend", die hem goed bevalt .Verre tochten maakt hij niet meer. De familie is zuinig op hem en vindt het niet zo fijn als hij ver weg wil. Maar op Schouwen-Duive- land rijdt hij nog regelmatig en bij de .keuring van destijds kon de dok ter niets vinden dat hem van zijn rijbewijs zou kunnen afhouden. Zo gaat het allemaal naai; wens en de heer Landman zegt er zelf van: „La ten we er maar een glaasje op drin ken". En dat hebben we toen gedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). GOUDA, 28-9. Minister Biesheu vel is het niet eens met de kritiek die van vele kanten is geuit op de begro ting voor volgend jaar. Wanneer men deze op constructieve w|jze bekijkt, zal men tot de conclusie komen dat het met de krappe begroting van het kabinet-Cals echt wel meevalt. Do bewindsman zei dit woensdag middag in Gouda, waar hij het nieu we complex van de rijks middelbare landbouwschool opende. Hij voegde daaraan nog toe, dat men kennelijk niet bereid is de begroting construc tief te bezien. Minister Biesheuvel voerde onder meer aan dat voor het landbouwon derwijs in 1967 op de begroting onge veer 113.000.000 gulden is uitgetrok ken, hetgeen bijna tweemaal zoveel is als vier jaar geleden. In zijn rede besteedde de bewinds man grote aandacht aan de ontwik kelingen van het landbouwondei-wijs. Hij zag deze vorm van onderwijs als een onderdeel van het gehele land bouwbeleid. Het landbouwonderwijs moet in het gehele onderwijspatroon worden ingepast. Naar zijn mening is het beslist niet zo, dat teveel jongeren een land- of tuinbouwopleiding volgen. Slechts vijf procent van het aantal jongens van elke jaarklasse volgt namelijk een landbouwopleiding. Volgens mi nister Biesheuvel is het tijdperk van de „afgestudeerde leerling" voorbij. Ook voor de leraren is „de leertijd" blijvend geworden. Zij werken zelf aan de vernieuwing van het land- en tuinbouwonderwijs, waardoor ook deze tak van onderwijs in beweging blijft. Kostbare viool zoek DEN HAAG, 28-9. Een kostbare viool is uit een vitrine in het Haags gemeentemuseum verdwenen. Het is een geel-bruin instrument, dat 57 centimeter lang is, en dat in 1702 werd gemaakt door Hendrik Jacobs. De viool vertegenwoordigt een waar de van f 10.000. Tienduizendste bij „Historische schatten uit de Sowjet-Unie" DEN HAAG, 2S-9. De 19-jarige Janneke Grootjans uit Katwijk aan Zee was woensdagavond de tiendui zendste, die de expositie Historische schatten uit de Sowjet-Unie" in het Haagse gemeentemuseum kwam be wonderen. Zij kreeg van de direc teur van de tentoonstelling, de Rus sische archeoloog I. I. Artemenko, de catalogus voor de tentoonstelling ten geschenke. De tentoonstelling ,die nog duurt for en met 20 november, heeft reeds veel belangstelling gelrokken, o.m. va)-, tal van archeologen en kunst historici uit binnen- en buitenland. Kleuterschool „De Blokkendoos" - Brouwershaven DEN HAAG, 28-9. De raad van bestuur in arbeidszaken heeft woens dag aan de leden van de Tweede Ka mer een nota toegezonden over de kostenontwikkeling op het gebied van sociale verzekering. De raad, waarin centrale werkge vers-, middenstands- en landbouw organisaties samenwerken is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat indien de door de regering voor gestelde maatregelen in 1967 worden doorgevoerd met een aanzienlijke stijging van de uitgaven voor de so ciale verzekering rekening moet wor den gehouden. Nog los van de stijging van de uit gaven, welke het gevolg is van het in een aantal wetten, zoals de A.O. W. e.d., neergelegde automatisme voorziet de raad een stijging van de uitgaven van f 1.260.000.000,-, waar van een bedrag van f 283.000.000,- ten laste van de overheid komt. De raad meent, dat een en ander belangrijk afwijkt van de in officiële publikaties gevestigde indruk, dat de uitbreiding van de sociale verzeke ring slechts tot een geringe premie stijging zou behoeven te leiden. De raad van bestuur in arbeidsza ken is tot de conclusie gekomen, dat de kosten van de sociale verzekering in 1967 zozeer zullen stijgen, dat van een naar zijn oordeel zorgwekkende ontwikkeling gesproken moet worden FERYVERDERADEEL, 29-9. Mi nister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft heden donderdagmorgen in Hallum, ge meente Ferwerderadeel (Fr.), bij het gereedkomen van de 50.000ste na de oorlog in Friesland gebouwde wo ning, die voor Ferwerderadeel de 500ste na de oorlog betekent, gepleit voor opvoering van de spaar quote door de gehele maatschappij om volksvijand nummer 1, de woning nood, definitief te verslaan. O.m. is daarvoor noodzakelijk dat een deel van de - gematigde - loon stijging in de sfeer van de besparin gen komt, aldus de bewindsman, die in dit verband ook dacht aan enige specifieke maatregelen ter verbete ring van het spaarklimaat, welke in de binnenkort te verschijnen spaar- nota zullen worden genoemd. Door te zorgen voor voldoende besparin gen, heeft het Nederlandse volk het nu zelf in handen waar te maken, dat er ook in 1967 uiteindelijk weer 125.000 woningen zullen verrijzen, aldus drs. Bogaers, die de gemeente Achtkarspelen 'lof toezwaaide, „waar sedert 1963 maar liefst 175 goedkope re eigen woningen konden worden goedgekeurd. Dat is actieve bevorde ring van het eigen-woningbezit en van de besparingen". Er wordt, zo betoogde de bewindsman, slechts een offer gevraagd van ongeveer twee cent per gulden per persoon om on ze welvaart en welzijn veilig te stel len. DEN HAAG, 28-9. Woensdagmor gen is een overval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeiscnbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag. Een of twee mannen zijn dit nog be trekkelijk nieuwe kantoor binnenge drongen en hebben een bedrag van f 8.000,- meegenomen. De man(nen) zouden gebruik heb ben gemaakt van een grijskleurige Ci- Iroën-ID kenteken ML 84-46. Een van de mannen droeg een donkere re genjas en een alpinopet. De overval vond plaats om kwart voor elf en werd gepleegd door een naar schatting 28-jarige man, die door de politie wordt beschreven als een „donker zuidelijk type". De kas sier, de 27-jarige A. Kopmels, vertel de dat hij alleen aanwezig was. toen een man binnenkwam. De onbeken de, die Nederlands met een accent sprak, bedreigde hem met een pistool of een revolver, maar er is met dit wapen niet geschoten. De man som meerde de kassier geld te geven en daarop heeft de kassier hem twee bankbiljetten van f 1000,- en een aantal pakjes met biljetten van f 25,- en f 10,-, een zakje met 500 losse guldens en een met 250 losse guldens, in totaal ongeveer f 8.000,- overhan digd. Naar schatting tweehonderd per sonen hebben het leven verloren bij de maandenlange overstromingen van de Mekong. De wervelstorm „Inez", die dins dag Guadeloupe heeft geteisterd, zou zes a tienduizend mensen dakloos ge maakt en talrijke huizen vernield hebben. Do bank beschikt, volgens de politie niet over een beveiligingssysteem. De auto waarmee de man verdween is volgens de politie gestolen. In de au to bevond zich achter het stuur een tweede man. Tussen palen bekneld ROTTERDAM, 28-9. De 61-jarige loswerkman Arie Beezemer uit Din- teloord is woensdag vex-ongelukt toen hij in een werkhaven in Rotter dam bezig was met het verhalen van meerpalen. Bij dit karwei raakte Beezemer bekneld tussen twee vijf ton wegende palen. Hij moest zwaar gewond worden overgebracht naar het Zuiderziekenhuis waar hij later overleed. Amerikaanse ruimtevaart KAAP KENNEDY, 28-9. De vol gende Amerikaanse ruimtevlucht van twee man met de Gemini 12 is van 31 oktober uitgesteld tot 15 novem ber, hebben ruimtevaartfunctiona rissen op Kaap Kennedy woensdag meegedeeld. Ook heeft men het plan laten vallen tijdens deze vier dagen durende vlucht ruimtevaarder Al- drin met een nieuwe rugzak met ra- ketjes een lange zweef tocht te laten maken. Hij krijgt dit pak niet mee omdat ruimtevaarder Gordon bij zijn zweef tocht buiten de Gemini 11 begin deze maand buitengewoon vermoeid raakte. Inplaats van dooi de ruimte te suizen met een zware raketeenheid op zijn rug moet Al- drin andere minder vermoeiende ta ken uitvoeren. BROUWERSHAVEN, 27-9. De ouderavond door de kleuterschool „De Blokkendoos" te Brouwersha ven dinsdagavond gehouden mocht zich in een goede belangstelling ver heugen. De voorzitter, de heer S. M. W. de Korte verwelkomde de ouders, in het bijzonder wethouder J. Dek ker, het onderwijzend personeel der beide lagere scholen, de heer J. C. Hanse (vert. oudercommissie o.l.- school) en de dames van de K.N.O. YY'ethouder Moermond had bericht van verhindering gezonden. De voorzitter liet het afgelopen jaar in het kort de revue passeren en stond nog eens stil bij de spoedei sende vergadering, welke moest wor den gehouden n.a.v. de „telefoonrel" in de kleuterschool wat destijds voor1 de hoofdleidster mej. E. Quant min der prettig was. Hierna las mej. Quant het jaarverslag, waarin nog eens duidelijk naai- voren kwam wat het afgelopen jaar had plaats gehad, o.a. schoolreis, St. Nikolaasfeest en Kerstfeest. De hoofdleidster releveer de de goede samenwerking met het schoolbestuur. Vooral tijdens de bouw van de nieuwe school in 1965. Als blijk van waardering werden de bestuursleden in de „Orde van de Blokkendoos" verheven door hen een lint met twee blokken om te hangen, een idee, dat het bestuur bijzonder apprecieerde. Financieel verslag Het financieel verslag werd gele zen door mevrouw G. Gast-de Win ter, waaruit 'bleek, dat de kas met een batig saldo sloot. De bescheiden werden Ln orde bevonden door me vrouw K. Stoel-v. d. Linde en de heer P. Pannekoek. In de plaats van de aftredende be stuursleden mevrouw Meiresonne- van Hemert en de heer De Korte werden gekozen mevrouw Jansen- Kroon en de heer P. Pannekoek. Bij de rondvraag informeerde mevrouw Clarisse-Bal naar de mogelijkheid of de telefoonaansluiting in de school er alsnog kan komen daar het onver antwoord is om de juffrouw met 40 kinderen in de school te laten ver toeven, terwijl deze geheel geïsoleerd en praktisch buiten de gemeente ligt. De voorzitter merkte op dat alles Ecu interessante lijst Dertig vooraanstaande Spaanse intellectuelen hebben in een petitie aan de regering gepleit voor meer politieke vrijheid. YVESTHOEK, 28-9. In het sep tembernummer van Sterna, het vere nigingsblad van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" is een lijst opgenomen van vogeiwaarnemingen. Gezien werden onder meer een geel- gors achter Slot „Haamstede" en in juli twee jonge exemplaren ten noor den van Burgh; een grauwe klau wier in juni in zuidelijk Zeepe, bij de vuurtoren, bij de Verklikker en bij de ijsbaan te Burgh; in juni een ADVERTENTIE -(£) Llii! Luister naar ,,'t Is weer lijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 w' fluiter; in april, mei en juni een oc- verzwaluw; in juni en juli kruisbek ken; in april een ooievaar en in ju li zeven exemplaren vliegend over de Oosterscheldebrug; in augustus en september een zwarte ooievaar; in juni een glanssprccuw; in juli een jonge pestvogel; in juli en septem ber werden koekoeken waargenomen. Een ralreiger hield zich in augus tus enkele weken in de omgeving van Renesse op. Deze vogelsoort is geen broedvogel van Nederland en wordt als dwaalgast vermeld. Zijn bi'oedgebied bevindt zich in de Bal kan, Noord-Italië en Zuid-Spanje. Een purperreiger hield zich op in de Vroonpias te Renesse. Hoewel een Nederlandse broedvogel, nestelt deze reigersoort niet in Zeeland en is daar alleen op trek te zien. Bij de vuur toren te Haamstede werd in augus tus een Grote Kruisbek waargeno men. Ook in dit geval mag van een bijzondere waarneming worden ge- soreken, daar deze vogelsoort voor Nederland een zeldzame invasiegast is. Hel is een broedvogel van Zuid- Finland en Scandinavië. Brredgevallen van uilen Hoewel het er op leek, dat ook ui len op Schouwen-Duiveland niet meer als broedvogel voorkwamen, zijn in de Westhoek van Schouwen toch nog broedgevallen waargeno men van steenuil en ransuil. In het natuurreservaat bij de Oude Hoeve kwamen dit jaar drie kolonies broe dende kokmeeuwen voor, verdeeld over daar aanwezige plassen. De ho ge stand van het opperwater in het afgelopen voorjaar zal aan de aan wezigheid van deze vogelsoort wel niet vreemd zijn geweest. Behou dens enkele verstoringen, kwamen de kokmeeuwen op die ongewone plaats tot goede brocdresullaten. In Zicrik- zee was er in de „Zoete Gracht" een tamme eend met pasgeboren kuikens te zien. De indruk bestaat, dat 1966 een goed jaar is geweest voor de zwaluwen. Overal op het eiland wer den veel zwaluwen gezien. De mees- ten waren boerenzwaluwen, maar ook huiszwaluw was goed vertegen woordigd. Gierzwaluwen waren vooral waar te nemen boven Zierik- zee, waar zij kennelijk goede nestge- lcgcnhcid vonden. Het blad besluit met een ingezon den stuk uit de Zierikzeesche Nieuws bode van 29 maart 1888, waaruit blijkt dat ook reeds in de vorige eeuw op Schouwen-Duiveland vogel bescherming werd bedreven en men in de ■strenge winters do vogels van voodsel voorzag. in het werk is gesteld om hiertoe te geraken maar jammer genoeg zon der resultaat. Spreker sprak de hoop uit dat het nieuwe bestuur opnieuw sterk zal aandringen b|j hel gemeen tebestuur. Wethouder J. Dekker.deelde mede, dat de voorstelling van zaken des tijds aan de raad niet geheel dui delijk was, zodat er een verkeerd in zicht werd verkregen, daar we thans met 10 scholen in de vier kernen zit ten zonder telefoonaansluiting. Hij stelde -er echter tegenover dat deze scholen in de bebouwde kom liggen en meer personeel aanwezig is, zodat altijd hulp gehaald kan worden. De heer Dekker adviseerde om alsnog een verzoek te richten aan het colle ge van burgemeester en wethouders. De heer J. C. Hanse vond de aanleg van f 125,- maar een luttel bedrag en vroeg of de kinderen zelf de kos ten niet, in het schoolgeld verdiscon teerd, kunnen opbrengen. De voorzit ter zei, dat dit niet de bedoeling is. Mevrouw Kristalijn-Tanis vroeg zich af of de raadsleden wel beseffen dat een kleuterschool op een geheel an der niveau ligt dan een lagere schooL De voorzitter beëindigde de discussie met de hoop, dat spoedig onder deze affaire een dikke streep gezet zal kunnen worden. Verzorging van het gebit Hierna verkreeg de heer J. L. W. Wessels Boer, tandarts te Zierikzoe het woord voor een causerie over de verzorging van het gebied. Het is vooral belangrijk dat het kleuterge bit wordt bijgehouden daar een goed verzorgd gebit vooral voor de spijs vertering onmisbaar is. Het tandbe derf nam vroeger zulke grote vor men aan, dat soms kinderen van 14 jaar al met een prothese rondliepen. Gelukkig wordt hier tegenwoordig veel aan gedaan o.a. door de school land verzorging. Op de leeftijd van 6 jaar is 83 °/o van het melkgebit ziek. Dit gebit is van veel' waarde voor het blijvend gebit, zodat de verzorging op de school bijzonder nuttig is en er veel leed door wordt bespaard. Spreker ging nader in op een doel matige voeding en merkte op dat het beter is de kinderen een appel te ge ven dan snoep. Eveneens een grote factor is het tandenpoetsen en wel op en neer met een goede spoeling erna. Het gebruik van fluortabletten is sterk aan te bevelen daar dit een middel is om het gebit sterk te ma ken. Vervolgens besprak de heer Wessels Boer het duimzuigen, de oor zaken enz. Aan de hand van gips modellen liet hij de ouders de gevol gen zien o.a. het sterk naar voi-en gaan staan der tanden. Nadat nog di- verse gestelde vragen wei-den beant woord snrak de voox-zitter een woord van dank voor de leerzame uiteen zetting. Als blijk van waax-deririg overhandigde hij de spieker een boe- kenbon, waarna hij deze ouderavond sloot. UTRECHT. De Stichtse Olie- en Lijnkoëkfabriek in de Utrechtse wijk Oog en Al die een vijfde deel van dc Nedex-land.se lijnkoeken produk- tic verzorgt, is vannacht door een korte hevige brand gedeeltelijk voor enkele maanden stilgelegd. Misbruik van hel Risicofonds Vorstverlet Rotterdam, 28-9. „Er zijn werk- gevers in de bouwnijverheid, die schandelijk misbruik hebbefx ge maakt van het ï-isieofonds vorstver- let". zo heeft de heer O. Heidinga, hoofdbestuui-slid van de Nederland se Christelijke Aannemcx-s- en Bouw vakpatroonsbond in Rotterdam mee gedeeld op de 37ste jaarvei-gadering van deze oi'ganisatie. De heer Hei dinga - die voorzitter is van een commissie voor reoi-ganisatie van dit risicofonds zei dat er declaraties door werkgevers zijn ingediend die „niet terecht" waren. „Deze situatie moet verdwijnen. We hebben dit fonds niet om er van te plukken". DEN HAAG. 28-9. Naar schatting drieduizend studenten hebben gis termiddag een protestmars door de Haagse binnenstad gehouden tegen onder meer het rijksstudictoclagcn- beleid van minister Diepenhorst. De mai-s nam een begin na aankomst van de zogenaamde „Armoe-expres" uit Amsterdam, die een kleine dui zend betogers aanvoerde. Op het Malieveld sloten zich dc daar ge reedstaande studenten uit Leiden, Delft en Rotterdam bij hen aan, waarna het over Tournooiveld en Korte Vijvcrbei-g naar het Binnen hof ging. Hier werd onder het ge scandeerd schreeuwen van kreten als: „Weg met Diepenhoi-st", „Poen, poen, poen" cn „Eei-st Smallcnbrock, nu Diepenhorst", een zitbetoging ge houden. Hierbij kwamen enkele rookbommen tot ontbranding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3