deurloo DE ZIERIKZEESCHE COURANT Buitengewoon nationaal congres Nederlandse Studentenraad Het huwelijk van prinses Margriet NIEUW! s DESSONYL intermeubel Tsjombe beschuldig van hoogverraad Fractie Rijswijk verlaat de Boerenpartij Vrachtboot vergaan Vier doden bij vliegtuigongeluk President Johnson naar Manilla Weer relletjes in San Francisco Nazi's veroordeeld Ajax wint niet 2-0 van Besiktas HIT WFTROVF.RZICHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 september 1966 123ste jaargang Nr. 19660 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken tl, Zierikzee, poslfaus t, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lekenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid van onderwijsfunktionaris A. Brand Protest tegen verlaging studietoelagen DEN HAAG. 28-9. De opening van het buitengewoon nationaal con gres van de Nederlandse studenten raad in de Haagse dierentuin had een stormachtig karakter. President Lie- taert-Peerboite kreeg nauwelijks ge legenheid zijn openingstoespraak te voltooien. Daverende spreekkoren, fluitconcerten enzovoort duurden soms enkele minuten lang. De fraktievoorzitter van de stu dentenvakbeweging in de Nederland se Studentenraad, de heer M. Arian, verweet de heer Lietaert-Peerbolte dat deze een foutief bericht aan de pers had verstrekt inzake de af schaffing van de zogenaamde vijf- procentregeling. Hij zei dat dit be richt door het ministerie van onder wijs was tegengesproken. Vervolgens ontstond een debat over het rijks- studietoclagenbeleid. De fraktievoor zitter van het Nederlands Studenten akkoord, de heer Gilijamse, zei dat hoe de berichten ook zijn, er verba zing en onrust rond deze taak heerst. „Het rapport-Sassen geeft een sfeer weer die niet de sfeer van vandaag is". De fraktievoorzitter van de pro gressieve studentenorganisatie, de heer Renema, verklaarde dat zijn organisatie past voor dit bittertafel- paternalisme. „De gehuwde student komt er iets beter af, maar weer in de sfeer van het handje ophouden". Verklaring Het congres keurde vervolgens een algemene verklaring goed. die ten spoedigste aan het kabinet Cals en aan minister Diepenhorst zal wor den aangeboden. Hierin wordt o.m. geconstateerd dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen maat regelen in het rijksstudietoelagenbe- lcid heeft getroffen, welke een grote DEN HAAG, 28-9. Het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zal worden ingeze gend door prof. dr. H. Berkhof, hoog leraar in de theologie namens de Ne derlandse Hervormde Kerk aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij het burgerlijk huwelijk zullen ADVERTENTIE Voor het eerst J zelfplakkeiwle tegels 50 x 50 cm Nieuw vol-synthetisch tapijt s Een nylon-vilttapijt met uit- 5 zonderlijk sterke pluspunten! Bestand tegen zeer intensief gebruik (o.a. naaldhakken). Gemakkelijk te onderhouden, dus ideaal voor jonge gezinnen met kinderen (vlekken vormen geen probleem!). Pluist en rafelt niet en kan daarom meteen gestofzuigd worden. Geluiddempend en warmte- isolerend! DESSONYL is uitsluitend leverbaar op 200 cm breed Scherp geprijsd f 45,- per strekkende meter 22,50 per m-) Komt het zien bij woninomrichting m als getuigen optreden: mej. H. Mi- chelin, dr. L. J. M. Beel, de heer W. F. J. Mörzer Bruyns, prof. mr. J. v. Rijpperda Wierdsma, de staatssecre taris van defensie, de heer H. Scha per en de heer W. J. van Vollenho ven. Mej. Michelin was destijds bruids meisje bij het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. De heer Morzer Bruyns, kapitein' van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland. vertegenwoordigt de koopvaardij als peetvader van de bruid. Prof. Rijpperda Wierdsma is hoog leraar in het staatsrecht te Leiden. De staatssecretaris van defensie voor de luchtmacht H. Schaper is de voormalige chef van het militaire huis van de koningin. De heer1- Van Vollenhoven is een broer van de bruidegom. Een kleine commissie, onder lei ding van de luitenant-generaal b.d. C. J. Valk, adjudant in buitengewo ne dienst van de koningin, is belast met de voorbereiding van de kerke lijke plechtigheid. Lunch voor paarden op Werelddierendag AMSTERDAM, 2S-9. Ook dit jaar gaat de Amsterdamse zakenman en paardenliefhebber Frits Rolff (6.3) werelddierendag weer vieren met het verwennen van een groot aantal paarden en - voor het eerst - enkele koeien. Evenals in beide voorgaande jaren wordt er op 4 oktober op fees telijk gedekte tafels voor het Hilton- hotel een smakelijke dierenmaaltijd geserveerd, bestaande uit de dieren- tong strelende hapjes: haver, peen en sla voor de paarden en veekoe ken voor de acht koebeesten. Als enige drank ivordt water geschon ken, niet op de gebruikelijke wijze, maar - geheel in stijl - uit champag neflessen. Deze lunch, die om 13.30 uur be gint, wordt voorafgegaan door een dierenparade met een reeks bijzon dere attracties. O.m. rijden enkele fraaie arresleden (op wielen), door brouwerspaarden getrokken bieriva- gens, een boerenbruidsstoet en hei destijds in het Amsterdamse stads beeld zo vertrouwdeburgemeesters- rijtuig mee. wijziging in het tot dusverre gevoer de beleid betekenen en een sterke bezuiniging op de post voor de rijks studietoelagen teweeg brengen. „Het advies van de commissie- Sassen is tot stand gekomen zonder overleg met de terzake betrokkenen, terwijl de samenstelling van deze commissie geen beeld gaf van deze betrokkenen", aldus de verklaring, waarin voorts wordt gezegd dat het in strijd is met het huidige democra tische bestel, indien een advies wordt uitgebracht met betrekking tot een toekomstig rijksstudietoelagenbeleid en er in deze ingrijpende maatrege len worden getroffen zonder dat alle betrokken instanties in de gelegen heid worden gesteld een bijdrage te leveren. Men acht dit rapport dan ook onaanvaardbaar als uitgangs punt voor een toekomstig beleid, waar het zich baseert op de afhan kelijkheidspositie van de student zonder alternatieve uitgangspunten te onderzoeken .De genomen maat regelen worden op verschillende punten onjuist geacht, zoals cijfer matig is aangetoond voor de L.B.O.- schalen, de onderhoudskosten voor de andere kinderen in een gezin met een beursstudent en de inflatiesector. In dc verklaring spreekt de Ne derlandse Studentenraad zich uit voor het ongedaan maken van deze maatregelen, voor de instelling van een commissie die dusdanig is sa mengesteld dat een advies over een toekomstig beleid inzake rijksstudie toelagen verzekerd zal zijn, voor een wettelijke vastlegging van het recht op rijksstudietoelagen, voor een toe komstig beleid dat uitgaat van de maatschappelijke zelfstandigheid van de meex'derjarige student en voor de afschaffing van indirecte financiële faciliteiten voor meerdex-jarige stu denten. De Nederlandse Studentenraad sprak zich, met 24 tegen 9 stemmgn. uit voor een door de studentenbewe ging ter. tafel gebrachte motie tot het uitroepen van een collegestaking van minimaal één dag om hun solidari teit te tonen met de getroffen stu denten. Deze motie zal in de komen de weken in de grondraden worden behandeld. Als de raden zich even eens voor de motie uitspreken en er zich intussen geen wijzigingen in het R.S.T.-beleid voordoen zal tot deze staking worden overgegaan. Enkele andex-e moties waaronder één waax'in het aftreden van minis ter Diepenhorst wordt geëist, werden niet in behandeling genomen. KINSJASA, 28-9. President Mo- boetoe en premier Moelamba van Kongo hebben officieel een aan klacht wegens hoogverx-aad inge diend tegen de Kongolese oud-pre mier Tsjombe. Zij hebben de zaak aanhangig gemaakt bij het speciale militaire tribunaal dat in mei jl. een andex-e vroegere premier, Evariste Kimba, ter dood veroordeelde. MIAMI. Zeven Cubanen zijn met een zelf-gemaakte boot van Cuba ge vlucht. Toen zij ongeveer 40 km. van de Amerikaanse kust waren, en zon der water en voedsel ronddreven, kwam een kotter van de Amerikaan se kustwacht, die hen aan boord nam en. naar de veilige wal bracht. Een van de geredden kon zich bij aankomst niet inhouden en kuste de Amerikaanse grond. ZOETERMEER. De 66-jarige P. G. Adegeest uit Zoctex-meer is in de Stationsslx-aat aldaar met zijn brom fiets aangereden door een personen auto. De man werd zeer ex*nstig ge wond overgebracht naar een zieken huis in Delft, waar hij kort na aan komst is overleden. AMSTERDAM. Tijdens werkzaam heden op het Mosveld in Amsterdam Noord heeft een dragline woensdag ochtend een hoofd-waterleidingbuis stukgetrokken. Het gevolg was dal tienduizenden liters water over de straal stroomden. In allerijl werden mei zand dammetje opgeivorpen om te voorkomen, dat het water de hui zen binnenliep. DEN HAAG, 28-9. De fractie Rijs wijk van. de Boerenpartij, bestaande uit de iieren Looman en Giitiich heb ben woensdagavond de Boerenpartij verlaten. „Wij achten de heer Koe koek in dit stadium een gevaar voor de kiezers", zo verklaarde de heer J. Looman. „Wij hopen, dat andere fracties in het land ons voorbeeld zullen volgen", zo zei hij. De heer Looman is bijzonder ont stemd over het optreden van de pax-- tijvoorzitter en fractievooi'zitter voor de Boerenpartij in de Tweede Kamer. bijvoox*beeld, zo vex*klaarde hij des gevraagd, „over de wijze waarop de heer Koekoek zich vanavond via de t.v. heeft uitgelaten, onder meer over de bijeenkomst die gister-en, dinsdagavond in Blaricum is gehou den. Ik wil het woord „boer" niet meer hox-en". zo zei de heer Looman. De heer J. Looman kwam dezer da gen in het nieuws als de initiatief nemer van het voorstel tot instelling van een „noodraad" ter zuivering van de Boex-enpartij van „politiek be smette elementen". De heer Looman zei, dat de heer Gütlich en hij wel in de Rijswijkse ADVERTENTIE Bnllant- schitterend bezit m voor altijd! 1/ van Ami el t(j7 Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 170 Rotterdam ADELAIDE, 29-9. Het 7.245 ton metende Griekse vrachtschip „Eleni K" is vanochtend bij dé kust van Zuid-Australië in tweeën gebroken en in ondiep water gezonken. Alle 27 opvarenden konden zich in vei ligheid stellen. De kapitein en twee matrozen bevinden zich nog aan boord. De overige bemanningsleden voerden ondanks de zware zeeën in een reddingsboot naar de wal. BOLZANO, 28-9. Vier Westduit- sei's zijn woensdag om het leven ge komen toen het. sportvliegtuig, waar zij in zaten, bij Fox-cel la Delia Lavina in de Italiaanse Alpen necrsloi'lte. Het ongeluk gebeurde kort nadat het toestel van het vliegveld van Bolzano was opgestegen. WASHINGTON. 28-9. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat pre sident Johnson volgende maand naar Manilla gaat om met Aziatische lei ders vraagstukken met betrekking tol de oorlog in Vietnam cn de voor uitzichten voor de vrede te bespre ken. gemeentex-aad zullen blijven zitten. „Wij zullen het vexirouwen. dat de kiezers in ons gesteld hebben, zo goed mogelijk waar blijven maken. Misschien kunnen wij, wanneer an- dex-e fracties in het land ons voor beeld zullen volgen, in de toekomst tct een samenwerking komen met deze fracties en meer gezamenlijk optreden", aldus de heer Looman. SAN FRANCISCO, 29-9. In San Fx-ancisco is het woensdagavond in de neger-wijk Hunter's Point opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Jonge negex*s veroorzaakten enkele bran den op stx*aat en bekogelden de ge- alax-meex*de bx-andweer met stenen. Twee brandweer-Heden, moesten naar een ziekenhuis worden gebx'acht. De avond tevoren waren de relle tjes ontstaan naai' aanleiding van de dood van een zestienjarige negerjon gen, die ,door een politieman was neer-geschoten toen hij bij aanhou ding uit een gestolen auto vluchtte. Bij die relletjes liepen elf mensen verwondingen op en werden 51 ar restaties verricht. OLDENBURG, 28-9. Twee oud- nazi's die deel uitmaakten van de bezetting van de Oekraïne zijn woensdag lot levenslange gevange nisstraf veroox-deeld wegens mede plichtigheid aan moord op Joden en verzetsstx-ijdex-s aldaar. Het zijn de 54-jarige Erich Kassner, destijds' commissaris in Kovel, die 13 moor den heeft gepleegd en medeplichtig was aan de mooi'd op 6.000 mensen, en de 68-jai'ige Fritz Manlhei. Deze was officier bij de nazi-gendarmerie en zou drie moorden hebben ge pleegd. Duitse camping door politie ontruimd MUNCHEN, 28-9. De politie van Mürxchen heeft woensdag een groep van meer dan 300 Engelssprekenden gelast het grootste camping-terrein van de Beierse hoofdstad te verlaten. De betrokkenen, een 200-tal Austra liërs, en verder Engelsen, Canadezen en Amerikanen, worden ervan be schuldigd de boel op stelten gezet te hebben in Münchense bierkelders en ook op de bewuste camping zelf. De meesten der „uitgewezenen" hebben een camping opgezocht aan de rand van München. AMSTERDAM, 28-9. Ajax heeft woensdagavond in het Olympisch stadion de eerste Eux-opacup-wed- strijd tegen het Turkse Besiktas met 2-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Piet Keizer in de zestiende minuut. In dc 85ste minuut bracht Muller dc stand op 2-0 voor dc Amsterdamers. Betaling abonnementsgeld Abonné's builen Schouwen- Duiveland. die zich de hoge incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld a 6,50 voor het vierde kwar taal 1966 storten of ovei'schrij- ven op onze postgirorekening nr 1 3 7 6 7 7. Abonné's die gewoon zijn per giro te betalen en op wie wij dus geen postkwitantie afge ven, wordt vei'zocht ook thans te gireren en niet te wachten tot wij een berichtkaart sturen. U voorkomt hiermede veel ex- tx-a werkt Nog eenvoudiger: vraagt ons een kaart voor automatische gi i'o-o verse h rij ving. De administratie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De optimist heeft het in de X X regel even vaak mis als de pessimist, alleen heeft hij er heel wat meer plezier van. Kans op mist Vei*wachting tot vrijdagavond: Fraai herfstweer met toenemende kans op mistvox'ming; matige wind uit oostelijke richtingen: weinig ver andering in temperatuur. 30 sopt. Zon op 6.38, onder 18.21. Maan op 18.51, onder 7.09. Volle maan: 29 sept. te 17.48. noo<;\\ viurst inden ZIERIKZEE: 30 sept. 3.56 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 sept. 3.30 v.m. 15.48 n.m. Springtij: l oktobei". DE BILT. 29-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een hoge- drukgebied trok dc afgelopen 24 uur van de Noordzee naar Polen. Omdat de luchtdruk in Frankrijk laag is. heeft zich een oostelijke cil'culatie ingesteld, waardoor dc wolkenvelden die enige dagen achtereen Neder land bedekten, werden vex-dreven. In de hëersende weerstoestand komt het komende etmaal nog wei nig verandering. De luchtdruk blijft in zuid-Europa laag en de oostelijke wind weet zich te handhaven. Hoe wel enkele zwakke fi'onten wat be wolking in de hogere niveaus ver- ooreaken waardoor dc zonnestraling wordt getemperd, blijft het toch fraai herfstweer, Dc kans op mist- vorming neemt toe. In dc tempora turen komt weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1