delana, dat zie je direct! GAS VOOR MEERCOMFOR T Algemene Bank Nederland Twee doden bij autobotsing Geen wegenbelasting meer? Rijden zonder wielen op schouderhoogte Actie Schoolslag voor cluïstelijk onderwijs Veel Nederlanders ADVERTENTIE lieldien een beenkwaal NIJMEGEN, 26-9. Zoveel mensen lijden aan aandoeningen aan de on derbenen, dat van een volksziekte meet worden gespreken. Naar schat ting 60.000 Nederlanders hebben een zogenaamd open been. Deze patiënten zijn over een tijds verloop van 5 jaar gemiddeld 2 jaar invalide en zijn dan aangewezen op scciale ondersteuning. Ruim 22 van de gezonde Nederlandse vrou wen leidt aan spataderen. In andere gevallen is sprake van opgezette en kels en ernstige vermoeidheid in de onderbenen of hardnekkig exceem aan de onderbenen, aangenomen mag worden, dat een op de vier vrouwen in Nederland in meerdere of minde re mate lijdt aan een beenkwaal die verband houdt met een storing in de bloedsomloop door aandoening van de aderen. Tot deze conclusie kwam de heer J. P. Kuiper in een proefschrift waarop hij aan c'e katholieke univer siteit te Nijmegen promoveerde tot doctor in dè geneeskunde. ARNHEM, 26-9. Bij een verkeers ongeluk op de Apeldoornseweg te Arnhem zijn in het weekeinde de 19- jarige J. W. Dienske uit Den Haag en de even oude W. G. van der Meij- den uit Apeldoorn om het leven ge komen. Beiden zaten met twee uit Apeldoorn afkomstige meisjes in een huurauto. Door moeilijkheden met de verlichting raakte de wagen van de weg en botste tegen een boom. Vredesprijs Duitse boek handel voor kerkleiders FRANKFORT. 25-9. Kardinaal Augustin Bea (85), hoofd van het Va ticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, en dr. W. A. Visser 't Hoofd (66), secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, hebben zondag in de Pauluskerk in Frank fort de vredesprijs van de Duitse boekhandel in ontvangst genomen, die hun gezamenlijk is toegekend. De prijs is 10.000 mark groot. voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten Haamstede: woensdag 28 septem ber: ds. Mouw, Middelharnis (7.30 u.). Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 28 SEPT. NED. I: Vajiavond speelt Ajax zijn eerste wedstrijd om de Europa cup. Tegenstander is het Turkse Be- siktas. Waarschijnlijk komt de wed strijd op de televisie. Voorlopig staat na Klaas Vaak eerst Hank Dearborn geplanned. Van onze sportredacteur gaat vooraf aan het Journaal. Brand punt volgt nu direkt op het nieuws en nog in oude vorm. Daarna scha ren we ons als kijkers rond de Piste in Treslong waar een groot aantal internationale variété-artiesten zijn samengebracht. Ernstiger zaken hierna. De KRO zendt een documen taire uit van de Duitse televisie over Vietnam. Een dag en een nacht in Vietnam is de titel. Tot slot een re portage óver het Theologen Congres te Rome. NED. 11: In de serie Artistieke Ontmoetingen is de aflevering van vanavond gewijd aan de pianist componist Hans Henkemans. Op de ze woensdagavond geen buitenlandse film, maar een Nederlands TV-spel van Otto Dijk. De AVRO koos zijn psychologisch drama De Slakken, waarin een priester aan het bed ver schijnt van een stervende. In Tele- visier o.m. aandacht voor de Neder landse inzending naar de wereldten toonstelling in Montreal. De avond krijgt een sluitstuk ih de vorm van een nieuwe televisieserie, getiteld Eine kleine Nachtmusik. DONDERDAG 29 SEP. NED. 1: Klaas Vaak, de Verrekij ker, het gewestelijk journaal en de Lucy show openen het donderdag avondprogramma op de gebruikelij ke manier. Na het journaal start de ADVERTENTIE veilig sparen, vertrouwd sparen (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan Met de verhoging van de wegen belasting vcor cgen zinnen tal van knappe koppen in ons land op een mogelijkheid een auto te presenteren die de weg niet meer raakt en be lastingvrij over de velden zweven. Zover is het neg niet, maar toch zal het niet meer zo lang duren, of men kan in de grote steden op het spits uur talloze voertuigen zien, die zich zender wielen voortbewegen. Dat is mogelijk door een nieuwe ontwikkeling in het onderzoek naar verbetering van vcrvoersmogelykhe- den, waarvan de resultaten nu zicht baar werden in de vorm van vlie gende boten, die in plaats van op het water, er beven blijven. Wanneer de ze techniek wat verder ontwikkeld zal zjjn, opent zich een reeks van mogelijkheden, die het vervoer van vcoral zware transporten aanmer kelijk zal vereenvoudigen. Het luchtkussen wordt populair In feite gaal het hier om het drij ven op een kussen van lucht, dat voortgebracht wordt door het ver voersmiddel zelf, die daartoe een speciale uitrusting aan de onderzij de heeft. Misschien is men wel op het idee gekomen, door de ventilato ren ,die men wel in kamers ziet hangen. Wanneer men zo'n toestel los in werking zet, kan men constateren, dat het ongeveer een centimeter ach teruitgaat, zodra de wieken op volle snelheid draaien. Natuurlijk gaat het hier om een vrijhangende ventilator. Nu is een centimeter niet veel, hoe wel dit het hele effect vertegenwoor digt, waarmee grote vliegtuigen in de lucht blijven. Wanneer men de zelfde ventilator met de wieken tegen een muur hangt en hem weer laat draaien, zult u be merken, dat de achterwaartse rich ting zeker twee a drie maal zo groot geworden is. De ventilator vormt nu als het ware een kussen van lucht tussen zichzelf en de muur. Natuurlijk wordt het effect groter naarmate u de opsluiting van dit kussen bevordert, bijvoorbeeld door er een opstaande rand omheen aan te brengen. Holle plaat Het zelfde vnl men nu gaan toe passen bij een auto ,die dan wel een gewijzigde vorm krijgt. De onder kant zal gaan beslaan uit een enigs zins holle, plaat, waarin met kracht lucht wordt geblazen. Het luchtkus sen vormt zich nu, en de auto zal zichzelf van de grond heffen. Wanneer de blaaskracht nu maar groot genoeg is, zal het toestel zich zonder rekening te moeten houden met allerlei oneffenheden op het aardoppervlak, overal kunnen bewe gen. Pas wanneer een obstakel hoger wordt dan een meter, kan het nieu we voertuig in moeilijkheden komen, al zal het ook dan gemakkelijk daar omheen kunnen. Het is namelijk de bedoeling om dit nieuwe voertuig, als ze geperfectioneerd is, op schou derhoogte te laten vliegen. Niet alleen de vaste grond komt voor deze manier van voortbewegen in aanmerking, ook het wateropper vlak doet al dienst-. Momenteel wordt er al op bescheiden schaal gebruik van gemaakt, om afstanden over zee te overbruggen. Toekomst Wanneer men dit nieuwe denk beeld eens goed overdenkt ,komt men tol de conclusie, dat er hier sprake kan zijn van een omwenteling. De lachtwagen zou immers .wanneer hij een tocht over zee had volbracht, niet in een haven behoeven aan te leggen, maar rechtstreeks door kun nen gaan naar een plaats in het bin nen land. Hoogstens moet hij uitkij ken dat hij niet op plaatsen komt, waar obstakels hem de doorgang verhinderen. Een dergelijk toestel zou de inva sie in Normandië in de tweede we reldoorlog aanzienlijk vereenvoudigd hebben. Bovendien kunnen verkeers wegen die nu aan een niet geringe slijtage onderhevig zijn, veel langer mee wanneer er geen wielen zijn die hel wegdek teisteren. Als de boven leidingen verwijderd zouden worden, geldt het zelfde voor de spoorwegen. Ook kanmen van deze nieuwe techniek goed gebruik maken bij het verplaatsen van zeer zware machi ne:;. Als men ze laat rusten op scho tel, onnige schijven, waar lucht on- d :r geperst icordt, kan men ze ge makkelijk verplaatsen, en met de nauwkeurigheid van een millimeter op zijn plaats brengen. Wanneer deze nieuwe ontwikke ling mettertijd op groter schaal toe gepast wordt, zal een van de belang rijkste uitvindingen van de mens, het wiel. na zoveel eeuwen tenslotte ouder reels worden genoemd, al zal daar voorlopig nog geen sprake van zijn. A. J. C. Elant.ua. NCRV de toneelavond met een half uurtje zang. Het is een programmaa tje rond de zangeres Liesbeth List, die zich de laatste tijd steeds meer ontplooit tot een van de belangrijkste Nederlandse chansonnières. De rest van de avond is een voorstelling waarmee, in samenwerking met dè Vlaamse televisie, het toneelseizoen wordt geopend. Het is een vertoning van Joost van den Vondel's Lucifer, die mede is bedoeld tot de viering van het twintigjarig bestaan van het culturele akkoord tussen 'België en Nederland. NED. II: De zaak van de grote Verkwister krijgt vanavond zijn ont knoping. Verder is het een simpele avond. Vijf en twintig minuten Ach ter het Nieuws gaan vooraf aan de laatste vier uitzendingen van dr. G. C. Soeters over het. vraagstuk Kin deren of niet? De geboorteregeling is het onderwerp. De avond wordt af gesloten met een televisieconcert in het kader van de internationale mu- ziekweek Gaudeamus. Tom de Leeuw houdt een inleiding en verder wordt moderne muziek gespeeld. WOENSDAG 28 SEPT. NED. I: 17.00 Een 10 voor zingen; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Hank: 19.35 Van onze sportredacteur; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 22.10 Piste; 21.35 Vietnam: overdag en 's nachts; 22.10 Theologen congres; 22.25 Journaal. NED. II: 20.00 Niexiws: 20.01 Artis tieke ontmoetingen; 20.45 De slakken 21.30 Expo '67; 21.50 Eine Kleine Nachtmusik; 22.15 Journaal. DONDERDAG 29 SEPT. NED. 1: 14.30 Kopen zonder geld; 15.00 Ko Anneveldt; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak: 19.05 De verrekij ker; 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 De Lucy show; 20.00 Journaal; 20.20 Liesbeth List; 20.45 Lucifer; 22.20 Antisemitisme in Oostenrijk; 22.45 Journaal; 22.50 Pauze23.00 Te leac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 De grote verkwister; 20.30 Achter het nieuivs; 20.55 Kinderenof niet?, 21.40 Presentatie van actuele muziek I; 22.10 Journaal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DIEREN. Op aanwijzingen van de badmeester van een zwembad in Dieren is een 25-jarige inwoner van Den Haag aangehouden, die zich in het bad had schuldig gemaakt aan oneerbare handelingen met een min derjarige jongen. HAARLEM. De Haarlemse politie heeft de 43-jarige C. L. uit deze ge meente op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een woning aan de Churchill-laan in Haarlem. Uit het onderzoek is gebleken dat hij betrokken moet zijn geweest bij 20 inbraken. AMSTERDAM. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam heeft, naar de hèer P. Goedkoop, oud-directeur van deze scheepswerf, bekend heeft gemaakt, van de Koninklijke Shellgroèp op dracht ontvangen voor de bouw van een tanker van 175.000 ton draagver mogen. x KAATSHEUVEL. De 14 miljoenste bezoeker sinds de oprichting van de stichting natuurpark „De Efteling" in Kaatsheuvel passeerde de poorten. DEN HAAG. De Haagse wethouder van onderwijs en kunstzaken, drs. H. J. van Wilzen, heeft in het gemeente museum in Den Haag de drie Jacob Maris-jeugdprijzen 1966 en drie ma- teriaalprijzen uitgereikt aan Haagse beeldende kunstenaars. ARNHEM. De thans verenigde in ternationale tentoonstelling van beeldhouwwerken „Sonsbeek '66" te Arnhem heeft in totaal 88.455 bezoe kers getrokken, ruim 13.000 meer dan de vorige expositie. 's-GRAVENDEEL. Op het kruis punt Tweede Kruisweg-Boenderweg in 's-Gravendeel is de 64-jarige heer A. van der Stel uit deze gemeente met zijn fiets door een auto aange reden en gedood. DEN HELDER. Op de Noordzee nabij Den Helder is brand uitgebro ken aan boord van het 1953 ton me tende Griekse motorschip „Nissos Scyros", waarbij de 21-jarige ma troos Th. Vasilopules om het leven is gekomen. Zijn stoffelijk overschot is te Den Helder binnengebracht. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden heeft het voorne men de 10e Lustrumviering van de ka tholieke jonge werkgeversvereniging bij te wonen op zaterdag* 15 oktober 1966 in het Bonnefacten Museaum te Maastricht. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen op zaterdag 1 okto ber het internaat „Onze Vloot" van de zeevaartschool „De Ruytcrschool" in Vlissingen officieel te openen. De prins is beschermheer van deze zee vaartschool. Steuu aan vijf werelddelen UTRECHT, 26-9. Onder de naam actie school-slag zal tot en met 26 november 1966 een actie worden ge veerd, die mikt cp een bedrag van vijf miljoen gulden. De unie „een schcol met de bijbel", die deze actie organiseert en de steun heeft gekre gen van nagenoeg alle protestantse kerken en alle organisaties op het gebied van het christelijk enderwijs in ons land, wil met dit geld het christelijk onderwijs in vijf wereld delen steunen. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken hebben zich in een gezamenlijk schrijven achter deze actie gesteld. Andere protestantse kerken hebben adhesiebetuigingen gegeven. Ruim 1.000 plaatselijke comité's van de unie „een school met de bij bel" zullen voor de actie aan het werk gaan. Begin november zal een gezinskrant in 750.000 gezinnen ar riveren. De N.C.R.V.-televisie zendt teams uit naar Indonesië, Suriname, Brazilië, Canada, Italië en Vlaande ren voor televisie-reportages, die in november zullen worden uitgezon den. Zestig procent van dé" opbrengst van de actie zal bestemd zijn voor het christelijk onderwijs in de ont wikkelingslanden. Twintig procent gaat naar centra van Nederlandse emigranten en naar onderwijs in België, Frankrijk en Italië. De res terende twintig procent zal worden besteed aan noodlijdend christelijk enderwijs in Nederland, waarbij met name wordt gedacht aan het onder wijs vcor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Gestolen sieraden teruggekocht AUGSBURG, 26-9. Een patcr-ka- pucjjn heeft kort geleden in een park in Augsburg 's avonds een pak met kostbare sieraden in ontvangst geno men en een onbekende daarvoor 5.000 mark in gebruikte biljetten overhandigd. Hij deed dit in opdracht van een vooraanstaande familie in Augsburg bij wie in augustus waardevolle erf stukken waren gestolen. De bestolen familie bood de dief per advertentie 3.000 mark voor de teruggave van het gestolene aan en beloofde ge heimhouding door bemiddeling van de pater. De onbekende belde het klooster op 'en eiste 5.000 mark, waarmee de bestolenen akkoord gingen Een en ander is door de politie in Augsburg bekend gemaakt. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 26-9. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 474 dieren aan gevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1550; werkpaarden f 1100 tot f 1500; oude paarden f 800 tot f 1200; 3-jarige paarden f 750 tot f 1100; 2-jarige paarden f 700 tot f 900; veulens f 300 tot f 625; hitten 650 tot f 825. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,80 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge- wicln van f 3,40 tot f 3,70. De handel was rustig. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 26-9. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerde rij: Nieuwe oogst: groene erwten tot f 44,00; schokkers tot f 42,50; kapu cijners tot f 56,00; bruine bonen - boeren schoen - tot f 75,00. In de buurt van de Zweedse stad Kiruna, in het hartje van Lapland, werd zaterdag een Europese lanceer basis voor ra kelten voor wetenschap pelijk onderzoek plechtig in gebruik genomen. De aanleg heeft twee jaar geduurd en ongeveer dertig miljoen gulden gekost. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee wen thuiswedstrijd tegen R.K.F.C. Renesse won in aantrekkelijke wedstrijd van Lewedorpse Boys Dreischor le verde uitstekend werk tegen Hoofdplaat Zierikzee-reserves stegen weer op de ranglijst SVOWK leverde knap werk te gen Kruiningen Zonnemaire maakte geen feut tegen Hans- weertse Boys K.N.V.B. Zierikzee heeft in de 4e klas G de thuiswedstrijd tegen RKFC met 2-0 weten te winnen dank zij een half uur goed voetbal waarin ook beide doelpunten werden gescoord. Na het eerste half uur zakte het spel peil weer bedenkelijk. De thuisclub mocht zich in de tweede helft zelfs gelukkig prijzen dat het geen schot- vaardiger voorhoede tégenover zich had te staan daar anders de uitslag nog wel eens een ander beeld had kunnen laten zien. Relatief gezien staat Zierikzee er nu het best voor met nog maar één verliespuntje. Dit beeld is evenwel sterk geflatteerd voor de rood-zwarten gezien het spel wat zij tot heden in dé competitie hebben vertoond. A.s. zondag komen zij ih hun eerste uitwedstrijd tegen Halsteren direkt voor een kracht proef waarnaar wij met belangstel ling (en ook wel enige vrees) uitzien. Te Roosendaal s.choot DFS in de ont moeting tegen BSC net iets te kort (2-1). Vosmeer hield de winst thuis door met 2-0 van Nw. Borgvliet te winnen. Oude Molen stuurde De Schutters ook met lege handen naar huis, al gelukte dit maar net (3-2). Goes stelde haar aanhang weer te leur door in de thuiswedstrijd tegen Halsteren niet verder t.e komen dan een 1-1 gelijk spel. Lewedorpse Boys te winnen. Drei schor leverde uitstekend werk door Hoofdplaat in eigen huis met de korf- balcijfers 4-6 te kloppen wat de eer ste winst voor de blauw-witten bete kende. Koewacht bracht de voor haar lastige uitwedstrijd tegen Noorman nen tot een goed einde (0-2), waar door het thans in gezelschap van Renesse boven aan de ranglijst slaat. Luctor had niet veel moeite om Groede de puntjes afhandig te ma ken (1-5), terwijl Jong Ambon .het bezoekende Robur met een 8-3 ne derlaag naar Goes terug stuurde. Pa trijzen en Domburg deelden hier ten slotte de puntjes broederlijk (2-2). Vosmeer Oude Molen Zierikzee Goes BSC Nw .Borgvliet Halsteren De Schutters DIVO DFS RKFC 4 3 0 1 6- 2 6 4 3 0 1 9-6 6 3 2 10 8-3 5 3 1 2 0 10- 5 4 4 2 0 2 8-10 4 4 2 0 2 6- 8 4 3 111 6-5 3 4 112 10-10 3 3 10 2 5-6 2 4 1 0 3 7-15 2 4 0 1 3 4- 9 1 Koewacht Renesse Domburg Jong Ambon Luctor Noormannen Lewed. Boys Hoofdplaat Dreischor Patrijzen Robur Groede 4 4 0 0 18- 4 8 4 4 0 0 17- 4 8 4 2 2 0 11- 8 6 4 2 1 1 15- 7 5 3 2 1 0 12- 6 5 4 12 1 5-6 4 4 2 0 2 7- 9 4 4 112 10-13 3 4 10 3 13-19 2 4 0 1 3 8-14 1 3 0 0 3 4-17 0 4 0 0 4 4-17 0 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. 'In de le klas slaagde Re nesse er in een aantrekkelijke wed strijd in de duinstreek mét 3-1 van ADVERTENTIE TT Zuiver wollen jongenstrui met stoer wit/zwart motief in donkerrood, donkergroen, licht- en donkergrijs. Maat 104 t/m 152, prijs f. 21,50 - f. 37,50. Sterke Helanca jongens-ski broek met sportief pied- de- poule-ruitje in rood, groen, lichtbruin, wit en blaüw. Maat 86 t/m 152, prijs f. 10,95 - f. 20,95. de grote gebreide 'Deze Delana broeken zijn vervaardigd uit "Gtktdotv garens. KindBrfTIOde Vraag grote, frisse kleuronfolder aan nw leverancier of aan Delana, DodomsvaarT. In de reserve le klas keerden de Zierikzee feserves met de volle winst naar huis van. het bezoek aan Goes III (0-3), waardoor het weer een paar plaatsjes op de ranglijst steeg. RCS II behield de leiding door een stevige 6-0 zege op Middelburg IV, direkt op de voet gevolgd door Hon- tenisse II dat Zeelandia II in eigen huis met 3-1 wist te kloppen. Zee land Sport IV bleef in de plaatselijke derby tegen Walcheren II maar net aan de winnende hand (2-1), terwijl Vlissingen IV het bezoekende Oost- burg II met de buit zag vertrekken (0-3). Vogelwaarde II en Terneuzen III boekten door een l-l gelijk spel ieder één winstpuntje. RCS II Hontenisse II Zierikzee II Zeeland Sport IV Terneuzen Hl Oostburg II Walcheren ll Vlissingen IV Vogelwaarde II Zeelandia II Middelburg IV Goes III 4 4 0 4 3 1 4 3 0 4 3 0 4 2 I 4 2 0 4 2 0 4 2 0 4 0 2 4 1 0 4 0 0 4 0 0 0 24- 4 8 0 9-57 1 11- 5 6 1 14-10 6 1 14- 7 5 2 11-10 4 2 9-10 4 2 9-11 4 2 5-10 2 3 7-13 2 4 3-17 0 4 3-18 0 In de 2c klas B leverde SVOWK te Ouwerkerk een knappe, prestatie door het zonder zonder verliespun- ten zijnde Kruiningen met 3-2 er on der te houden. DFS II behaalde zijn eerste winstpuntje door het nog al tijd tegenvallende Renesse II niet meer dan een 3-3 puntenverdeling toe te staan. Met deze uitslag moch ten de bezoekers zelfs nog zeer te vreden zijn. Zonnemaire, dat door deze resultaten nu alleen de leiding in handen heeft genomen, maakte in de uitwedstrijd tegen Hansiveertse Boys II geen fout (3-6). Zierikzee III zakte vaar de voorlaatste plaats op de ranglijst door met 4-1 bij Kwa- dendamme te verliezen. Cortgene behaalde zijn eerste overwinning in de xiitwedstrijd tegen Luctor II (0-1), terwijl Lewedorpse Boys II niet op gewassen bleek tegen Domburg II (0-3). Zonnemaire 4 4 0 0 25- 5 8 Renesse II 4 3 1 0 22- 9 7 Kruiningen 4 3 0 1 15- 6 6 Domburg II 4 3 0 1 14-10 6 ■Kioadcndaimne 4 2 0 2 11- 9 4 SVOWK 4 2 0 2 9-13 4 Cortgene 4 1 1 2 5-8 3 Lewed. Boys II 4 I I 2 5-9 3 Luctor 11 4 1 0 3 7-11 2 Hansw. Boys 11 4 1 0 3 6-16 2 Zierikzee lil 4 1 0 3 6-21 2 DFS II 4 0 1 3 9-17 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 8