EN HET AVONTUUR Bij aardappelrooien nam de machine bijna alle handkracht over Geen B-52-bommenwerpers in Thailand Eis de originele CEtaiw buifenbijts ^emhta OPENT VRIJDAG 30 SEPT. IO UUR IN AHOY» ^HELIPORT^ Dominee King over negers in Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 september 1966 Nr. 19665 Oogsten op Selionwen-Duiveland Flitsen uit het buitenland PEKING. Blijkens een bericht van het persbureau „Nieuw China" krij gen de jongeren van de „Rode Gar de" op het ogenblik een militaire opleiding, mogelijk om hen als re servisten voor het leger geschikt te maken. BONN. In juli van dit jaar zijn in West-Duitsland bij verkeersongeluk ken 1458 mensen om het leven ge komen en 41.880 gewond geraakt. Het dodental steeg vergeleken met juli 1965 met 3,6 procent. BOMBAY. In Bombay zijn zes ha venarbeiders gedood en vijf gewond toen een stalen steiger waarop zij werkten onder stroom kwam te staan. Door de schok werden zij in een droogdok geslingerd. SCHOUWEN-DUIVELAND, 26-9. Een week uit duizenden zouden we de 6 werkdagen van 19 tct en met 24 september kunnen noemen want de zen zorgde voor een wei bijzonder gewaardeerde omlijsting van het werkschema der agrariërs. Natuur lijk profiteerde verder een ieder van het mooie herfstweer. De boeren hebben in die week wel een geduch te klap uitgedeeld aan het werkpro gramma en in het bijzonder voor wat de aardappeloogst betreft. Droog weer en droge grond maakten het rooiprcces tot een waar genoegen, zü het dat er dan ook nergens meer een riekje aan te pas komt om de piepers te bergen. Zelfs de mandjes, gedragen door volijverige vrouwen die de uit de grond gewipte knollen snel in de manden raapten zijn een zeldzaamheid geworden. Na de riek is de bekende rooier in bedrijf genomen waarbij een snel draaiend wiel met schoepjes de door een voor het wiel bevestigde lichter de aardappels met kluiten en al op een rij gooide waar ze dan door het personeel in de manden werden ge raapt en in zakken gestort. Op de wagen geladen ging het naar de put waar ze dik met stro, en in de win ter bij vorst nog een extra deken van lange mest (- kregen, wachtten op een afnemer. Opnieuw gingen ze dan de zak in en aan het haventje gin gen de Eigenheimers of Bevelanders over de „rol" waarbij de kleintjes er nog eens uitvielen, het schip in om aan hun laatste tocht te beginnen naar de steden in Holland. De me chanisatie kende echter geen grenzen en weldra kwam de rooier die de aardappel in de zak rooide. In 1966 deden de grote kisten op pallets of stapelborden hun intrede op de aardappelvelden en met de komst van dit modernste snufje werd de jutezak bijna voorgoed van het veld maar ook van de boerderij verdreven. De rooier draait de aard appels de grond uit en via een trans porteur worden ze gelost in een naast de rooier rijdende landbouw- wagen die 4 of 6 grote kisten op evenzoveel stapelborden torst. Elke kist kan ongeveer 600 kg aardappels bevatten. Is de wagen vol met Bintjes, want daar worden zo momenteel het meest voor gebruikt, dan staat de vracht auto gereed en een tractor met vork- heffer neemt de kisten op en zet ze cp de vrachtauto die ze naar opslag plaats of cel brengt. Arbeidsbespa rend tot en met en de boer krijgt zelfs geen aardappel meer op zjjn bedrjj f. Da C.T.V. „Schouwen-Duiveland" uit Zierikzee (Coöperatieve Telers Vereniging) werkt momenteel met een dergelijke uitrusting en op ver schillende aardappelvelden in Schou wen-Duiveland verraadt het groot aantal kisten de aanwezigheid van "deze nieuwe rooier. Per da|g kan soms 140 ton aardappelen op deze manier gerooid worden, een presta tie die tot nu toe door geen enkele machine gehaald werd. Een pool-systeein De afzet van deze aardappels ge schiedt meesal volgens een pool- systeem. Er worden in het najaar partijen verkocht, in de winter en in het voorjaar. Bij aankomst aan de cel of opslagplaats wordt een mon ster van 50 kg genomen en naar aanleiding van de uitslag daarvan wordt ook uitbetaald. Er zit altijd wat grond aan de aardappels en bo vendien houdt de machine geen re kening met kluiten. In het voorjaar bij het z.g. openrijden van de grond ontstane kluiten blijven deze groot te houden en worden in het najaar bij het rooien door de machine voor aardappels aangezien en draaien me de de kist in. Het is echter mogelijk gebleken om in het voorjaar, mits de grond zich daartoe leent, door een freesbewerking voor het planten dei- aardappels deze kluitvorming te voorkomen en zo in het najaar over bodige tarra te vermijden. Met deze nieuwe manier van oogsten is dus ook de aardappel zover gekomen dat bijna alle handenarbeid door machi nes is overgenomen. Alle graangewassen zijn inmiddels van de velden verdwenen en open en bloot liggen de stoppels te wachten op een stoppelploeg indien dit werk neg niet gebeurd is. De graanoogst is tegengevallen en de mening van ou dere agrariërs dat een nat jaar een slecht jaar wordt, dus bewaarheid werd. Tarwe, gerst viel tegen, alleen de vroeg gezaaide zomertarwe sprong Wagens met volle kisten aardappelen (Foto: Zierikzeesche-Nieuwsbode). Ook nog in deze periode van hei jaar zorgen de grazende schapen aan de dijk i>oor een idyllische noot in liet landschap. Deze witgewoldekudde werd gesnapt in het Duivelandse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De strijd in Vietnam MIDDLETON, MASSACHUSETTS Gansters hebben in Middleton in de Amerikaanse staat Massachusetts twee mannen die in een auto reden mei een automatisch wapen doodge schoten. Volgens de politie betreft hel een vete tussen twee benden. KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse politie heeft in 1964 41 en in 1965 70 mensen doodgeschoten, die ver dacht Werden van een misdrijf. In die twee jaar werden 163 mensen gewond. Aan de kant van de politie v erden bij de uitoefening van hun functie in 1964 achttien mannen ge dood en 1.459 zwaargewond. ZADAR. Mihajlo Mihajlov is door de rechtbank te Zadar veroordeeld tol 12 maanden gevangenisstraf we gens het verspreiden van onjuist nieuws. De rechtbank heeft de overi ge punten van aanklacht niet ge handhaafd. LONDEN. Engeland heeft bij Chi na geprotesteerd tegen schending van graven op de begraafplaats voor vreemdelingen in Peking. En geland eist, dat de Britse graven voortaan door de Chinese autoritei ten beschermd worden. DJAKARTA. Patrouilles van het indonesische leger hebben in een buitenwijk van Djakarta documen ten gevonden, waarin plannen wor den ontvouwd voor de massamoord op studenten- en legerleiders. CHICAGO. Bij een brand in een flatgebouw te Chicago zijn zeven mensen om het leven gekomen. Er zijn verscheidene gewonden en min stens twee mensen zouden nog in het gebouw opgesloten zitten. KOEALA LOEMOER. Een woord voerder van het Maleisische minis terie van binnenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat ongeveer 700 gevangengenomen indonesiers begin volgende maand vrijgelaten en naar Indonesië teruggezonden zullen wor den. OOLAWAYO Prmier Smith van Ithodesie heeft gezegd dat vermoe- delijk het einde van het geschil om- kent de onafhankelijkheid van zijn land in zicht is. WENEN. De voormalige SS-kapi- tein Franz Novak staat in We nen opnieuw terecht op aanklacht van medeplichtigheid aan de moord op ongeveer 400.000 Joden tijdens de tweede wereldoorlog, zo is van de zij de van de rechtbank in Wenen vrij dag vernomen. DJAKARTA. De Nederlandse am bassadeur in Indonesië mr. E. L. C. Schiff heeft naar verluidt tezamen met de persattaché J. E. Schaap een bezoek aan Bandoeng gebracht, waar hij de graven bezocht van de Neder landers die in de tweede wereldoor log zijn overleden. SAIGON, 26-9. Amerikaanse ma- rincvliegtuigen hebben zondag in de Golf van Tonkin een Noordvietna- mees patrouillevaartuig tot zinken gebracht, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Saigon. Bij Thanh Hoa werd een spoorwegemplacement aangevallen, waarbij zeven goede renwagens werden beschadigd of vernietigd. Voorts werden zondag verscheidene Noordvietnamese par keerplaatsen met vrachtwagens aan gevallen. Bij andere aanvallen werden zon dag drie lanceerplaatsen voor lucht doelraketten beschadigd en langs de spoorlijn van Hanoi naar China wer den elf batterijen luchtdoelgeschut vernietigd. In Bangkok heeft premier Kitti- katsjorn van Thailand gezegd dat in zijn land geen zware Amerikaanse B-52-bommenwerpers zijn gestatio neerd en dat Washington daartoe ook geen verzoek heeft ingediend. Hij zei dat wel verplaatsingen van Ameri kaanse militaire vliegtuigen van de ene basis naar de andere hebben plaatsgehad, maar dat daarbij geen B-52-toestellen waren betrokken. De Thailandse premier ging in op pers berichten volgens welke president Johnson mogelijk het plan zou heb- DE DRINKWATER VOORZIENING DEN HAAG. 26-9. Binnenkort is de publikatie te verwachten van een rapport over de toekomstige drink- watervcorzeining in Nederland. Dit rapport, uitgebracht door de reeds in 1913 ingestelde centrale commissie voor de drinkwatervoorziening, is de voorlopige afsluiting van haar ar beid na het rapport.drinkwatervoor ziening westen des lands, dat reeds in 1940 verscheen. Dit is meegedeeld door de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid. drs. A. J. H. Bartels, ter gelegenheid van de installatie van mr. E. H. Toxopeus ^ls voorzitter van de centrale commissie voor drinkwa tervoorziening en van de raad voor de drinkwatervoorziening. Toen de achtmotorige bommenwerpers op de basis Sattahip te stationeren. In Vietnam hebben Amerikaanse troepen een grote hoeveelheid rijst gevonden, die voldoende zou zijn om een Vietcong-regiment van 1800 man langer dan een half jaar in leven te houden. Voor 60 jaar.... ZIERIKZEE. Het gehele personeel van de sigarenfabrikanten K. Zo nen alhier heeft het werk gestaakt. HAAMSTEDEDoor de jachtop ziener D. V. werd in de duinen een buizerd gevangen die een vlucht had van 150 cm., terwijl deze gewoonlijk 125 cm. bedraagt. De vogel zal in volle vlucht worden opgezet. ZIERIKZEE. Op de zandbank Hin der is hel stoomschip Orlandage strand, geladen met hout en bestemd voor Dordrecht. Met de Brouwers- ha vense Bergingsmaatschappij werd een overeenkomst tot berging afge sloten. RENESSE. Door de gemeenteraden iwn HaamstedeBurgh. Noordwellc en Renesse is besloten tot hel oprich ten van een ziekenbarak. Aan cle zee dijk tussen de havens Schelphock en Burghsluis zal grond worden aange kocht. OOSTERLAND. Over deze ge meente trok een windhoos die in zijn vaart enkele huizen beschadigde. ZIERIKZEE. In de tuin van de so ciëteit Concordiais een matinee en een concert gegeven door hel lsle Westfahlisches Solisten Orchester. ELLEMEET. Bij de afgelopen graanoogst is in deze streek met en kele kor en-maai mach in es gewerkt, naar veler oordeel met bevredigend resultaat. BRUINISSE. De schietvereniging „Christiaan de Wet" hield een schiet wedstrijd. Tevens werden er volks spelen gehouden met o.a. mast'klim- men. ZIERIKZEE. In de Concertzaal is opgetreden de heer Ilenri ter Hall. liet programma bevatte o.a. de Nieu we Amsterdamse Beurs, de Rem- brandtfeesten, hel Viadukt, de Velser Pont enz. SEROOSKERKE. Door de raad de zer gemeente is het traktement van de gemeentesecretaris met 75, verhoogd en gebracht op f 250. ADVERTENTIE hier boven uit en kon een goede op brengst geven. Erwten waren bij zonder slecht en de veel arbeid vra gende teelt hiervan zal nauwelijks lonend geweest zijn. De bieten Als laatsten op de landerijen, staan de bieten te wachten op de rooima- chine en de verwachtingen zijn zeer matig. Het natte weer was aanleiding vcor de pee om inplaats van een flinke diepe penwcrtel te maken, zich te behelpen met wat dunne zij wortels, genoeg om vocht op te nemen. Ze staan dus als het ware op de grond te waggelen en het mes van de rooi- machines die ze van blad moeten ontdoen zal velen omduwen inplaats van koppen. Natuurlijk zijn er uit zonderingen. De eerste bieten staan hier en daar op de wagen en bin nen enkele dagen zullen de bekende gele vrachtauto's van de fa. De Vlie ger uit Brouweishaven de wegen be rijden met hoog opgeladen bieten massa's om deze in „Brouw" in de schepen te storten. De fruittelers in de Westhoek, pas bekomen van de corso-drukte, heb ben er een prima week op te zitten en veel fruit verdween van de zwaarhangende takken in de kisten. De Cox was wel het ras van deze week en de heerlijk warme zon koes terde ook de Cox in enige dagen meer dan plukriip. De andere rassen, waaronder de vroege herfstsoorten, zoals de James Grieve verdwenen van de markt. De prijzen waren niet bijzonder hoog. De Goudreinettenoogst staat voor de deur en enkele kwekers veilden reeds enige partijen en draaiden in de 40 cent. Het mooie weer deed de vruchten nog flink doorgroeien en bij de niet gedunde bomen had dit tot gevolg dat de appels elkaar van de takken drukten, zodat wat vroeg tijdige val ontstond. In vergelijking met vorig jaar ligt de fruitoogst on geveer 14 dagen vroeger. De peren- oogst viel tot nu toe erg mee en vooral de prijzen van de Hardy en van de Louise Bonne waren stevig. In de boomgaarden heerst overal top-activiteit en ook hier heeft het mooie weer er toe medegewerkt dat een groot gedeelte herfstfruit in de kist terecht kwam. AMSTERDAM. Uit de auto van de directeur van een technisch con structiebedrijf in Amsterdam, de 45- jarige J. K., is zaterdagavond om streeks kwart voor zeven dertigdui zend gulden ontvreemd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (2 vac.): P. Holst, 's-Gravenzande en L. J. Geluk, Hoornaar. Bedankt voor Oudega en Kolder- wolde: J. Hoanstra, Opende (Gr.); voor Bodegraven (vac. A. den Har- toch): J. v. d. Krift, Ermelo. Ger. Kerken Beroepbaar verklaard: de heren D. de Bruijn, Amsterdam-West, J. v. d. Molen, Amsterdam-Zuid en W. Speelman, Amsterdam-Oost. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Surhuisterveen-Open- de: M. Heemskerk, Zevenbergen. advertentie INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS R0TTERDAM/8IJ HOFPLEIN Brug over St. Anna-baai O WILLEMSTAD, 26-9. Een begin is gemaakt met het in de grond heien van palen voor de fundering van de zware pilaren voor de in aanbouw zijnde vaste oeververbinding tussen de twee stadsgedeelten (PPunda en Otrabanda) in Willemstad (Curasao). De opritten en viaducten voor de vaste brug zijn nagenoeg gereed. De eigenlijke brug wordt in stukken in Nederland geconstrueerd. Het gehele project wordt met gelden van de E.E.G. gefinancierd. Busdienst Breda—Antwerpen BREDA, 24-9. Van zondag 2 ok- tober a.s. af zullen reizigers zonder overstappen rechtstreeks per autobus van Breda naar Antwerpen kunnen reizen. Daarmede zal oen einde ge komen zijn aan het overstappen aan de grens, waartoe, doorgaande reizigers tot dusvei*re waren genood zaakt. De doorgaande busdienst Bre- da-Antwerpen v.v. kon tot stand worden gebracht door samenwerking tussen de N.V. „B.B.A." en de Bel gische „N.M.V.B.". Soekarno's dood geeist Annetke DALLAS. 26-9. Ds. Martin Luther King, cie voorvechter van de gelijke rechten voor negers cn blanken, hooft op een persconferentie in Dal las in Texas geprotesteerd legen hel feit, dat do Amerikaanse strijdkrach ten in Vietnam voor 20 procent uit negers bestaan, terwijl in de Ver enigde Staten de negers slechts tien procent van de bevolking uitmaken. Hij noemde dit een „typisch voor beeld van een diepgewortelde rassen discriminatie in Amerika". DJAKARTA, 26-9. H<?t mohamme daanse blad Karya Bhakti schrijft dat Soekarno de staatsgreep van vo rig jaar heeft geleid en ter dood moet worden veroordeeld wegens desertie. Vijf actiefronten in Zuid-Celebes hebben de berechting van Soekarno gecist. Hij was bij de coup betrok ken, zo zeggen zij in een gezamen lijke verklaring, en heeft gelden van de revolutie misbruikt. Het actiefront van militante stu denten Kami eist intrekking van alle bankbiljetten en postzegels die de beeltenis van Soekarno dragen. Poolse zeilboot vergaan WARSCHAU, 26-9. In het afgelo pen weekeinde is in de Baai van Gdanks (het vroegere Danzig) een jacht door hoge golven op een golf breker geworpen en vergaan. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en twee opvarenden konden zwem mend dc kust bereiken. EEN ZEEMONSTER BRISBANE. 26-9. Vissers heb ben in een baai, ongeveer 40 kilometer van de Australische plaats Brisbane, een zeemon ster gezien dat eruit zag als een uit haar krachten gegroei de slang. Volgens de zeelui had het monster een lengte van ongeveer 9 meter en was het even dik als een man. Het was grijs met zwarte vlekken en had bij het uit het water rijzen een zuigend, geluid ge maakt. door FRANK VAN FALCKENOORT Anneke slaakte een gil. Meteen voelde ze een warme, naar olie en smeer slinkende hand op haar mond. en werd ze van de grond getild. Ze probeerde zich te verweren, door met haar voeten te trappen ep tevens pogingen te doen haar gezicht te bevrijden. De man riep: „Harm, help eens! Ik kan dat kreng bijna niet baas Een tweede man schoot toe en toen was het niet moeilijk meer om An neke naar het verlichte vertrek te slepen. Hierna gebeurde een reeks han delingen, die Anneke zich later niet meer goed kon herinneren. Een deur werd op slot gedraaid enkele lichten doofden, zodat er nog één lamp bleef branden in de hoek van het vertrek. Zelf werd ze op de grond gesmeten waar ze met een smak terecht kwam. Ze wilde opnieuw gillen, maar de dreigende blik van een man in ove ral weerhield haar. Hij nam een, staaf ijzer en begon ermee boven haar hoofd té zwaaien. „Als je het hart hebt één kik te geven, sla ik jc hersens in!" zei hij op dreigende toon. Anneke kromp ineen. Ze was doodsbang. De .man met de staaf zei: „Wie voor den donder is dat? Hoe komt ze in het kasteel om de ze tijd?" De ander had rustig een sigaret opgestoken. ,.'t Is de zuster van Adrie. Ik vertrouwde dat grietje al van de eerste dag af niet. We heb ben Adrie dikwijls genoeg gewaar schuwd haar het huis uit te doen, maar die wilde niet luisteren. Wie weet, hoe lang ze ons al bespioneerd heeft." Het meisje herkende dc stem en keek met grote schrikogen omhoog. De man, die zo juist gesproken had, was Bennie Doremans, die net zo vaak in.de conciërgewoning kon ko men. als hij zelf wilde. 19. De klokketoren van Dorringen sloeg twee uur. De twee politieman nen. die in hun auto door het dorp reden en links en rechts keken, hadden hot gemakkelijk. Er was geen verkeer op de weg. En er liep ook geen levend wezen, behalve de hond van de slager uit de Hoofd straat, die met zijn neus in de goot liep te snuffelen en nauwelijks op schrok, toen de kleine zwarte poli- iiewagen langs reed. Waarschijnlijk sliepen alle inwoners van hel dorp dc slaap des rechtvaardigen. Weten de, dat dc politic waakzaam was in hot donker van dc nacht. En donker was het. Slechts bij de kruispunten brandden de hele nacht door de lantaarns; daartussen wa ren grijs-zwarte vlakken, die alleen c ven verlicht werden door de kop lampen van de wagen. Buiwn het dorp was het helemaal donker. Had een half uur geleden do maan nog volop geschenen, plotseling was cr een wolkenmassa komen aandrijven, die het bleek-gcle licht had over spoeld. zodat er zelfs geen ster meer zichtbaar was. Bakker, die aan het stuur zat, zei: „Dat kon vannacht nog wel eens op regen uitdraaien." De andere knikte. „Ik heb het de hele dag al gedacht. M'n knieën, begrijp je? Een tikkeltje reuma. Dat mist nooit." ..Wel gemakkelijk, zo'n weervoor- speller." „Wat je gemakkelijk noemt. De Bilt is minder lastig en minder pijnlijk, al heeft-ie het wel eens mis." Terwijl ze de Hoofdstraat uit draaiden om dc weg naar het bos in te slaan, zag men in dc verte uil net bos een auto komen. De wagen draaide dc weg op en was binnen enkele ogenblikken in hel donker opgesiokt. Zelfs de beide rode ach terlichten waren onzichtbaar. De tvyee politiemannen keken el- haar aan. ..Een beetje link, he? En dal om twee uur. Eens kijken, of we hem kunnen inhalen. Meldt jij e^en. dal we achter een wagen aan gaan." Terwijl Bakker vol gas gaf en de wagen brullend vooruitschoof, riep zijn collega hel politiebureau op. ..Hier patrouillewagen Bakker. We rijden de Bosweg in. achter een verdachte auto aan. Over." Er klonk wat gekraak, waarna een slem antwoordde: „Begrepen, pa trouillewagen Bakker. Maar ga niet Ie ver, want ongeveer over twintig m luien moeten jullie bij de hand zijn. Over." In orde. Wc blijven binnen de ge- ru vnlc en houden u op de hoogte. 0\ er. ,VV hebben het gehoord. Over en sluiten." Hakker wees naar een zijweg, die nauwelijks zichtbaar was. „Hier kuam-ie uit". .Dal is dat pad. wat naar de ;i' rkant van kasteel „Dorringen" vocv'tMisschien een vrijend paartje? „Zeker om twee uur s nachts." Nadat de wagen een paar bochten had genomen. Lag er een lang recht gedeelte voor Ziehen heel In de ver- n zag men de achterlichten. Bakker trapte cle pedaal zo diep mogelijk in; tk snelheidsmeter wees 125 en dat was zo ongeveer alles, wat er uit de V.W. te halen scheen. Toch haalde men de wagen langzaam maar zeker in. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5