Voorstel tot damaanleg naar Ameland Automobilist Werkgevers en werknemers Amerika moet teveel alleen opknappen „Bom" te vondeling voor Vondeling Onderwijzersbond malcontent over het onderwijsbeleid DE ONDERGANG VAN UHR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„ sdag 27 september 1906 Nr. 19665 LEEUWARDEN, 24-9. De provin ciale waterstaat van Friesland heeft in een rapport dat Gedeputeerde Sta ten van Friesland aan de statenleden ter discussie stellen voorgesteld bin nen twee tot drie jaar te beginnen aan de aanleg van een der twee ver- keersdammen naar Ameland, welke dam omstreek? 1970 voltooid zou kunnen zijn. Het gaat hier om een lage ver- keersdam die over het wantij loopt van de Friese kust naar Ameland, omvattende een zeven meter brede verkeersweg voor sneLverkeer en een vijf meter brede parallelweg voor langzaam verkeer. De aanlegkosten met aansluitende wegen en parkeer terreinen zijn geraamd op 30 mil joen gld. Waterstaat hoopit via tolheffing de totale kosten terug te verdienen; waarna omstreeks 1980 begonnen kan worden met de aanleg van do tweede dam die naar schatting on geveer 125 miljoen gulden zal kosten. Men heeft de vorm van tolheffing gekozen omdat op korte termijn niet op regeringssteun kan worden gere kend omdat de provincie een en an der ook niet uit eigenmiddelen kan finanoieren. Via de tolheffing die f 10,- per auto, f 6,- voor een brom- MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM.26-9. Klei-aardap- oelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 19,00- 22,00; Bintjes 35-50 mm f 12,50-13,00; Bintjes 40 mm opwaarts f 12,50-14,50; IJsselster 40 mm opwaarts f 15,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 13,75-14,50; Bintjes 45 mm opwaarts f 15,00-15,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintjes - blank - 40 mm op waarts f 12,50. Zand-aardappelen voor de export: Climax 35 mm opwaarts f 9,50; Bint jes 35 mm opwaarts f 11,00. Voer-aardappelen f 2,00-4,50. Stemming: binnenland en export: kalm. fiets en f 2,- (retour) fietser of voet ganger zal bedragen, hoopt men bin nen een periode van tien jaar na vol tooiing van de eerste dam de totale kosten van investering, rente, onder houd en beheer terug te hebben ver diend. Het rapport komt 4 oktober in be handeling bij provinciale staten. Ponton met propellers BOTTERDAM. 26-9. In Hen- dr'xk Ido Ambacht zal woens dag een kraanponton van 49 bij 23 meter bij een grootste hoogte van 5 m. te water wor den gelaten, bestemd voor de haven van Karachi in west- Pakistan. Het ponton zal bij de machinefabriek Hensen in Rotterdam worden voorzien van een 60 m. hoge kraan met een hefvermogen van 125 ton. Het ponton is voorzien van propellers, waardoor het bin nen enkele seconden om zijn as kan draaien. De richting wordt uitsluitend bepaald door de vaanstand van de propel lers, De voorzijde van het schip heeft een laaddek, zodat het de lasten zelf aan boord neemt en daarmee naar sche pen of kaden kan varen. De bankroof te Johannesburg JOHANNESBURG, 26-9. De po- litie in Durban (Zuid-Afrika) heeft twee blanken voor ondervraging aan gehouden in verband met een bank roof in Johannesburg, waarbij vorige week donderdag een bedrag van 900.000 gulden werd buitgemaakt. De bank heeft 90.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen en de politie 15.000. VOETBAL Hansweertse Boys Il-Zcnnemaire 3-6 Voor de vierde maal in successie is het de rood-geleen gelukt op de volle winst beslag te leggen. Adrie Geelhoed die zich in de voorgaande wedstrijd reeds een productief spe ler had getoond, had ook in deze wedstrijd met drie doelpunten weer een groot aandeel in de zege. Zon- nemaire, dat uitstekend van start ging, wist door J. Fonteine de lei ding te nemen (0-1), waarna de Boys de stand weer in evenwicht brachten (1-1). Door L. Verloo namen de be zoekers, die zich door de gelijkma ker geenszins van de wijs lieten brengen, weer de leiding (1-2), waar na Adrie Geelhoed de ruststand op 1-3 bracht. In de 2e helft kwamen de Boys eerst aan bod (2-3) maar Geelhoed zorgde voor weer wat meer afstand (2-4). Even kwam de over- ZIERIKZEE, 26-9. Geen hulp of wel hidp. Dat was het punt waar het irt de nacht van za terdag op zondag om draaide toen een automobilist, die enigszins onder de invloed verkeerde, met zijn auto in de eerste versnelling" nog juist bleef hangen op de rand van de Oude Haven, ongeveer ter hoogte van het pand „Leviti cus" van de firma Vlinker- vleugel. Intussen hingen de voorwielen van de auto drei gend boven het water en de nachtelijke automobilist vond het raadzaam, toen het een maal zover was gekomen, zijn voertuig te verlaten. De kwestie werd vervolgens uit voerig besproken met enige late wandelaars. Op dat mo ment kwam de patrouillerende politiewagen voorbij gereden en de vreemde situatie van de auto was natuurlijk aanleiding genoeg voor de dienstdoende politiemannen om eens te vra gen wat er aan het handje was. Dat was gauw genoeg verteld en de politie gaf het advies om de hulp van een kraanivagen te vragen. Deze raad werd op gevolgd en kort daarna ver scheen de kraanwagen. Maar in eerste instantie kwam de hangende auto daarmee niet van z'n plaats want de eige naar nam geen genoegen met de prijs die hij voor de nach telijke karwei zou moeten be talen. - Het aantal belang stellenden op de Oude Haven was intussen, ondanks het ver gevorderde uur, niet kleiner geworden. Het waren niet al leen belangstellenden maar ook behulpzame lieden, want met vereende krachten werd getracht de auto weer op de straat te krijgen. Er werd van alles geprobeerd, waarbij ook de politiewagen nog als trek ker fungeerde, maar het hielp allemaal niets. - Het was in middels bijna half twee in de nacht toen de kraanwagen voor de tweede maal ter plaat se verscheen en de gestrande automobilist graag genoegen wilde nemen met de hulp voor de gevraagde prijs. De auto stond daarna weer vrij snel rijklaar op de weg maar het is wel duidelijk dat de chauf feur de eerste uren voor rijden geen toestemming kreeg LEEUWARDEN, 26-9. De voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eiber- gen, heeft gezegd dat hU het ten zeerste betreurt, dat men het maar al te dikwijls probeert voor te stel len of er tussen werkgevers en werk nemers onverzoenlijke tegenstellin gen bestaan, die een werkelijke sa menwerking van alle partijen abso luut onmogelijk maken. Hij verklaarde op de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Christe lijke Besturenbond Leeuwarden, dat zulke absolute tegenstellingen niet bestaan. Er is wel sprake van zeer tegenstrijdige opvattingen, ge voed door een tegenstelling van be langen op kort zicht. Maar, aldus de heer Van Eibergen, die opvattingen stammen uit het verleden, ze zijn ontstaan ia een tijd toen de ene par tij alles voor het zeggen had en de andere niets. Als wij aan de destijds ontstane verhoudingen iets wallen verandei'en, zo voegde hij hieraan toe, proberen wij dat niet af te dwin gen in een nieuwe machtsstrijd, ook al zijn de machtsverhoudingen wel anders dan in het verleden; wij vra gen alleen een nieuwe bezinning op de vraag of de regelingen die des tijds volkomen eenzijdig zijn getrof fen wel redelijk zijn en aan alle be trokkenen recht doen. Politie pakt rovers GELEEN, 24-9. De gemeentepolitie van Geleen heeft de roofoverval die op 21 juli werd gepleegd op de alleen wonende 79-jarige heer Buitenhuis in Geleen tot een oplossing weten te brengen, 's Avonds drongen drie ge maskerde mannen de woning van de bejaarde man binnen, bedreigden' hem met een revolver, sloegen hem neer en beroofden hem van ongeveer f 500. De daders, de 31-jarige J. A., de 31-jarige L. D. en de 37-jarige H. V., alle drie uit Geleen, zitten achter slot en grendel. Zij hebben intussen bekend de roofoverval gepleegd te hebben. BRUGGE, 26-9. „In dc Verenigde Staten overheerst de mening, dat wij in de buitenlandse politiek alleen staan vcor te veel problemen in te veel delen van de wereld". winning nog dn gevaar toen de thuis club de stand op 3-4 bracht maar Geelhoed en Fonteine zorgden er voor dat de puntjes over de Ooster- scheldebrug mee naar huis gingen. B.S.C.-D.F.S. 2-1 Na de wedstrijd van vorige zon dag waarin B.S.C. thuis tegen Oude molen speelde en waarin de strijd 10 minuten gestaakt moest worden en de politie de gemoederen tot be daren moest brengen, slaagde D.F.S. er in om met een minimale neder laag te verliezen. Verdiend overigens doch het was treurig voor D. F. S. dat pas in de laatste minuut de ge lijke l-l stand verloren ging. Met enthousiast spél, dat toch wel een fundament voor de verdere wed strijden betekent, gelukte het om de technische minderheid in evenwicht te houden en dat is al heet wat. D.F.S. miste Schoonaard, Frits van Oeveren en Toon Rijnberg waarvoor de gebr. Han en Ko Tuinman in vielen, terwijl Theo Wessels onder de doellat opereerde en dit op een fantastische manier deed. Voor de rust scoorde de van R.B.C. over gekomen Spanjaard de ope ningstreffer, 1-0 en nadat Kees Rijn berg na de rust eerst tegen de lat had gekopt en tegen de paal had geschoten passeerde hij de doelman door tussen, zijn. benen door een bal in het net te kogelen (1-1). Met de gedachte de stand gelijk te houden streed D.F.S. moedig door en pas in de laatste minuut kwam het harde schot, weer van Spanjaard, dat D.F.S toch nog als verliezer aanwjees. Volgende week speelt D.F.S. thuis tegen nummer twee van de rang lijst, Oudemolen. Dreischor-Hoofdplaat 6-4 Een noodgedwongen omzetting in het elftal van Dreischor heeft in Hoofdplaat toch nog voor de eerste overwining gezorgd. Het was voor de blauw-wtten allemaal zo droe vig begonnen. Ten eerste konden Fokko Pinkster en Han Steenland niet van de partij zijn en na een verre reis stonden de blauw-witten kort na de rust tegen een flinke 4rl achterstand aan te kijken. In de rust had men echter besloten om het elftal dan maar te wijzigen. Jaap Slager verhuisde van backplaats naar de linksbuitenplaats en Jan van den Bos ging middenvoor spe len. Misschien dat Hoofdplaat techni sch wat beter was dan de blauw- witten, maar daar stond tegenover dat Dreischor enthousiast van leer trok. Binnen het kwartier stonden de blauw-witten echter al tegen een 2-0 achterstand aan te kijken, waar na De Vlieger tegen scoorde. (2-1). Kort voor de rust verhoogden de geel-zwarten echter hun voorsprong tot 3-1. Na de rust dus de reeds vermelde omzetting bij Dreischor en dat leverde volledig het gewenste resultaat op. De voorhoede van Drei schor liep nu gesmeerd. Wel maakte Hoofdplaat nog een vierde doelpunt (4-1). doch dat betekende tevens, dat de gastheren hiermede hun laatste kvuit verschoten hadden. Men ging zich bij de Zeeuw-Vlamingen nu meer toeleggen op een hevig gemop per en dat kwam Dreischor juist te- pas. De blauw-witten sneden als koek door de verdediging en dat werd voor Hoofdplaat uiteindelijk noodlottig. Toen Dreischor een hoek schop kreeg toegewezen kwam de achterspeler Jan Kiesenbcrg hele maal naar voren en zijn harde schot waS :raak C4-2K Dreischor zag er nu een gelijk spel inzitten en Jan van den Bos bracht de achterstand tot 3-4 terug. Dreischor was nu niet meer te hou den en het was Simon de Vlieger die het genoegen smaakte om de gelijk maker in het doel te werken. (4-4). Al mopperend ging Hoofdplaat toen ten onder want bij een snelle aan val van de blauw-witten gaf Kees Lodewijk zijn club na een 1-4 ach terstand in de tweede helft, de lei ding. (4-5). De voorhoede van Dreischor draai de nu fantastisch en het verwonder de niemand meer dat De Vlieger de eindstand uiteindelijk op 4-6 be paalde. Het was de eerste overwin ning voor Dreischor. Nu is het zaak om volgende week ook Groede I met een nederlaag naar huis terug te sturen. Renesse-Lewedcrpse Boys 3-1 In een spannende en zeker niet onaantrekkelijke wedstrijd is het Re- nesse gelukt haar vierde overwin ning in successie te boeken. Renes- se moest het in deze wedstrijd nog steeds zonder haar r.buiten Goos- sens' stellen, terwijl linkshalf Eve- raers met vakantie was en op het appél ontbrak. Beide teams gaven zich direct na de aftrap ten volle waardoor er menig vinnig duel om het bezit van het leder werd afge wikkeld. Reeds in de tweede minuut slaagde Renesse er bijna in de score te openen toen een verradelijk boog schot van Ragas over doelman de Koning op de lat kwam. Na slecht wegwerken van spil Jonker kreeg Mijnheere aan de ander zijde een kans maar met een uiterste krachts inspanning slaagde de rood-witte verdediging er nog in opluchting te brengen. Uit een pass van M. Hart komt Jaap v.d. Hoek alleen voor het doel van de Boys maar zijn schot gaat rakelings over de lat. Aan de andere zijde schiet de doorgebroken rechtsbuiten M. Raas op de lat waar na M. Hart wegwerkt. Het spel blijft zich snel heen en weer bewe gen waarbij beide verdedigingen handen vol werk krijgen. Uit een goede pass van Ragas komt de Rijke vrij voor doel maar op enkele meters afstand trapt hij over het leder heen. Doelman Everaerts weet een schot van Mijnheere op fraaie wijze onschadelijk te maken. In de 36e minuut neemt Renesse de leiding na een goede combinatie tussen Bezu- ijen en Ragas waarna Jaap v.d. Hoek met een schitterende omhaal doelman de Koning geen schijn van kans geeft (1-0). De vreugde in het kamp van de thuisclub is evenwel maar van korte duur daar precies één minuut later rechtsbuiten Mo- beruur, nadat hij in eerste instantie op doelman Everaers had gescho ten, het leder in het net deponeert (1-1). Toch zou Renesse er nog in slagen de eerste helft met een 2-1 voorsprong af te sluiten. In de 43e minuut kwam J. v.d. Hoek met het leder naar binnen, waarna hij af speelde op Bezuijen die op zijn beurt Ragas op maat bediende, die bijzonder rustig inschoot. Bijzonder fel is er na de hervat ting nog om de puntjes gestreden. Reeds direct slaagde De Rijke erin door de boys verdediging te breken om vervolgens binnep de beruchte lijnen in de grond te worden geboord waar de scheidsrechter niets straf baars in zag. Boerma moet zich dan wegens een blessure door Matthijsse laten vervangen. Een verkeerde te rugspeelbal van deze speler levert gevaar op als Mijnheere via de paal naast schiet. Bij een corner weet M. Hart op de doellijn redding te bren gen. Schoten van Ragas en Bezuij en weet doelman dc Koning ten koste van een corner uit zijn doel te werken. In de 38e minuut slaagde Renesse erin de overwinning defini tief veilig te stellen als een fraaie boogbal van Ragas op de onderkant van de lat belandt waarna Matthijsse inkopt (3-1). In de resterende tijd slagen beide verdedigingen er in meester van hun terrein te blijven zodat met ongewijzigde stand het einde aanbreekt. VATICAANSTAD. Een 65-jarige Italiaanse geestelijke is tijdens een audiëntie bij de paus in elkaar ge zakt en gestorven. De paus zegende de overledene. Dit verklaarde maandagmiddag de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschappen in Brussel, J. R. Schaetzel, in een toe spraak bij de opening van het 17e academisch jaar van het Europa-col lege in Brugge. „De Amerikanen zouden graag een daadwerkelijke samenwerking zien en ik gebruik het woord „samenwer king" liever dan „steun", voegde hij hier aan toe. „Zij wensen verant woordelijkheid te delen, niet te mo nopoliseren". Sprekende over de Amerikaanse bereidheid Europa als een gelijk waardige partner te beschouwen wees de Amerikaanse ambassadeur cp enkele voorbeelden daarvan op het terrein van de afbraak van in ternationale douanetarieven, het vreedzaam gebruik van atoomener gie en de plannen voor de wereld wijde voedselvoorziening. De grote kracht van dit partner schap wordt echter beperkt door de uiteenlopende kracht aan de beide zijden van de Atlantische Oceaan in andere vitale sectoren Hond oorzaak van massale vechtpartij NIJMEGEN, 26-9. In Nijmegen ontstond een massale vechtpartij, toen een 16-jarie bankwerker een dwergpoedeltje beledigde door het dier, dat tegen hem blafte, de woor den „vuile rot hond" toe te roepen. De 20 -jarige eigenaar van de poe del voelde zich gekrenkt en sloeg de bankwerker tweemaal in het gezicht. Toen wederzijdse vrienden toescho ten, ontstond een vechtpartij, waar mee de poedel zich niet verder be moeide. De jonge bankwerker maakte een einde aan de strijd door een mes te trekken en de eigenaar van de hond in de borst te steken, hij raakte de man juist naast het hart. Oppermachtig heerst het oerwoud in Suriname, maar op vele plaatsen moet toch het bos wijken voor de machine. De foto geeft een beeld uan het moerasgebied bij Tijgerkreek, waar een weg wordt aangelegd. Al le enmet het zwaarste materieel kan men het oerwoud te lijf gaan. DEN HAAG, 26-9. In een hoekje op het Binnenhof is maandagmor gen een bom gevonden, die bestemd was om er een aanslag mee te ple gen cp de minister van financiën, dr. A. Vondeling. De bom was verpakt in plastic. De bedoeling van de bommenwerper zijn gebleken uit een opschrift. De bom werd door de politie gevonden en meegenomen. Het gevonden projectiel bleek een reeds gebruikte oefengranaat voor een bazooka te zijn. Het gevonden voorwerp was ongevaarlijk. Het werd aangetroffen door personeel van ge bouwen rond het Binnenhof bij een van de ingangen naar de Ridderzaal. Het projectiel is overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. ADVERTENTIE UTRECHT, 26-9. Het onderwijs beleid van het kabinet-Cals heeft net als enkele andere aspecten van het regeringsbeleid in de afgelopen zeventien maanden niet beantwoord aan de dcor het kabinet zelf cpge- rcepen hoge verwachtingen. Tot deze conclusie komt de Alge mene Bond van Onderwijzend Per soneel (A.B.G.P.) (28.000 leden) in zijn orgaan „Het Schoolblad" bij een beoordeling van het gevoerde onder wijsbeleid, waarbij als uitgangspunt zijn genomen de regeringsverklaring en de troonrede van vorig jaar. Dj A.B.O.P. gelooft dat de daarin be luisterde forse geluiden niet heb ben nagegalmd. Het resultaat tot nu toe valt tegen. Het beleid heeft zich slechts zelden als één duidelijk be leid kunnen manifesteren. Inciden tele maatregelen van verstrekkende betekenis, onder meer het wetsont werp inzake de numerus clausus en de studietoelagenregeling, waren zelfs beslist in strijd met de uit gangspunten vari het in de regerings verklaring en de troonrede uitgestip pelde beleid, zo meent de A.B.O.P. 41. Temidden van een regen van aarde, stenen en vermeld hout kwam Aram met een smak in een donkere ruimte terecht, waar hij even half verdoofd bleef liggen. Toen hij eindelijk weer een beetje op ver haal was gekomen, richtte hij zich op cn keek duizelig rond. Bij het licht, dat dooi de opóning viel, die bij zijn val was ont staan, zag hij dat hij zich in con oude mijnschacht bevond, die door half vergane balken werd ondersteund.. Met een huive ring bedacht hij, dat in de oude mijnen dc kleurloze gedrochten huisden, die een haat. hadden tegen ieder, die boven de grond woonde. Hij moest zo gauw mogelijk weg van hier. maar hoe? Met één oogopslag zag hij dat hij niet langs dezelfde weg terug kon. Als hij zich door het gat om hoog trachtte to werken, zou zeker een nieuwe instorting volgen en dan kon hij wel eens geheel bedolven worden. Het enige wat er op zot was dus een tocht door de mijngangen to wagen, op zoek naar een uitgang naar de oppervlakte. Aram zocht ccn flink stuk uitgedroogd hout en stak hier de brand in met behulp van zijn tondeldoos. Met deze geïmprovi seerde fakkel in de ene hond cn zijn zwaard in dc andere, begon hij behoed zaam de gevaarlijke tocht. Hij moest al gauw ervaren, dat hij in een labyrint van gangen was terecht gekomen, waarin het niet gemakkelijk zou zijn de uitweg 1c vin den. Plotseling bleef hij roerloos staaner klonken voetstappen, er naderde iemand!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3