Oud-stadgenoot maakte een emigratiedroom tot werkelijkheid a msBssum STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Danny Kaye voor televisie JACHT Discussie in raad Rotterdam over kampeerterrein Haamstede Pionieren in Canada Eerste „ralio-huizen" in Malta bewoond ZIERIKZEE, 26-9. Niet alle mensen komen toe aan de verwezenlijking van een jeugddrcom. Wel echter cnze oud-stadgenoot, nu Canadees staatsbur ger, de heer L. Brcetvelt, die er in geslaagd is „gedachtenspinsels voor het sla pen gaan" van „toen", cm te zetten in een vrij zonnige werkelijkheid van nu, vooral als men de cok daar alweer afgelopen zomer tot maatstaf neemt, want in die periode regende het tweemaal en dat was neg 's nachts. Met de temperaturen - en daar niet alleen mee - zit het in het uitgestrekte Canada wel goed. liet is er door de bank genomen weer, waar je iets mee deen kunt. De Canadees is een praktisch mens op basis van een sportieve levenshouding en met zo'n klimaat je lukt dat allemaal wonderwel. „Ja", zegt de heer Breet- velt („neem me maar „Leen" net als vroeger") „ik wist niet hoe het allemaal lopen zou destijds, maar het avontuur lokte me en tot op dit moment mag ik zeggen geluk te hebben gehad". Men begrijpt het al, de heer Breetvelt is aardig cp het Canadese paard gekomen en met zijn gezin (Zierikzeese vrouw) en twee volbloed Canadese boys, leidt hij in het stadje Malartic (8000 inwoners) in de richting van de Iludscnbaai (provincie Quebec) een in teressant, onconventioneel leven, dat hij toch liever maar niet meer ruilen zou voor de smalle paadjes, waarlangs de gemiddelde Nederlander in dit overbevolkte land zjjn weg zceken moet. Na de militaire dienst en wat dit jes en datjes bij (toenmalig Dijkher stel en het Waterschap, heeft de heer Breetvelt in de zomer van 1957 de spreng „abroad" gewaagd, met alleen een aanbeveling in de zak van de Canadese ambassade en („om wat in te schieten"), is hij daarmede bij een ingenieursbureau in Toronto terecht gekomen. Drie maanden maar, want teen was het al tijd In de „uranium- hoofdstad" Elliot Lake ite gaan kij- ken, een gaaf stukje noordelijker. Er was daar juist een uranium, hausse aan de gang en de stad - zo maar in de bush uit de grond gestampt, groeide snel tot 25000 inwoners. Dat aantal i? nu alweer gedaald tct 1Ö.G00, want bet liep met de ura- nium-mijnen wat achteruit, toen men in de „States" deze delfstof voor de atoomenergie vond en de Amerikanen van de grote buur in het noorden minder afhankelijk werden. Voor vele huizen zijn daar nu planken voor de ramen gespijkerd. Men kan ze vcor een appel en een ei kepen. Maar wie gaat er nu naar El liot Lake? De heer Breetvelt op- zichterde bij de aanleg van wegen en dat duurde allemaal tot 1960, toen het ingenieursbureau, waarbij hij werkzaam was, klusjes had in en rond Toronto, waar wegen en riole ringen grootscheeps werden aange pakt. Grcve dingen doen In 1861 verwisselde hij van werk gever en nu waren er heel grove din gen te doen Li de buurt van de (weer noordelijker gelogen) stad Hamilton, waar bruggebouw (beton) en wegen aanleg werk boden. Het is daar rots je opblazen met dynamiet, rotsje ma len om spul te krijgen voor het aan te leggen wegdek; ze gebruiken daar lieve machines voor, afgestemd op de grootte van de projekten en die zijn Canadees, dus groot(s). Daar in Hamilton is de emigrant uit Zierikzee met de neus op de mijnbouw gedrukt. Niet dat tijdelijke v.an het uranium, maar het meer op de longterm gerichte ontginnen van koper, nikkel en zink. Dat voerde hem - behalve naar (weer) een an dere werkgever („Leavoy Mine Ser vices Ltd), naar de plaats Malartic in Quebec, waar hij heel zorgvuldig de transportsector is ingedraaid en - na enkele jaren hard werken - partici pant is geworden in deze maatschap pij. Ver van Mcntreal Malartic ligt zo'n 400 mijl van Montreal; de mensen spreken er doorgaans Frans en „de Breet veils" zijn in de wijde omtrek de enige (ex)- N ader landers. Met het gewonnen erts is het een gesjouw van belang. Het moet vervoerd naar de bewerkings plaatsen voor opvoering van de con centratie (van 2 tct 25 'Vu) en dat pro- dukt gaat dan wat koper betreft, weer naar de raffinaderij en het „zinkmeel" wordt afgevoerd voor de slotbewerking in Duitsland via Que- bec-City. Geen standsverschillen Voor wat cultuur moet men naar een in de buurt gelegen grotere stad, waar cok de films Engelstalig zijn, want in Malartic gaat het allemaal in het Frans. Ondanks hier en daar opduikend „separatisme" in Quebec, heeft men van de politiek ginds zo geen last en nóg iets fijns voor dat land; „er zijn geen standsverschillen en over andere mensen wordt niet geroddeld". Dat zijn wel een paar Canadese pré's om jaloers op te wor den. Verder in de natuur dan alle geneugten als jagen (eland) en kij ken (naar de zwarte beer), picknic ken, zwemmen in de fraaie meren en in de winter skiën en schaatsenrij den (ijshockey vooral). Begin november begint het al flink te sneeuwen en tegen het eind van die maand heeft Quebec al zjjn stevig wit winters pak aan. Het le ven (met name de huizen) is cp de grete koude ingesteld en van de bui tensporig lage temperaturen heeft men betrekkelijk weinig hinder. Dank zij bulldozers en sneeuw schuivers geldt ook voor de winter: „the show goes on." en als het dan naar het voorjaar draait is het in één (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Geslaagde schoolavond openbare ULO Zaterdag jl. vond in het gebouw van de openbare ULO alhier een ge slaagde feestavond plaats, welke werd bijgewoond door een groot aantal leerlingen, ouders en leer krachten. Deze schoolavond was vooral bedoeld om de leerlingen van de eerste klassen bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in het school leven te introduceren en daarbij werd tevens - met goed succes - ge tracht om de na de grote school avond van vorig jaar flink aange sproken schoolkas weer wat te spek ken. Het schoolfeest werd gevierd in de vorm van een vrolijke kermis, waartoe een aantal feestelijk ver sierde kramen was opgesteld. Tal van vermakelijkheden konden wor den beoefend, zoals ballen gooien en touwtje-trekken. Ook was er een vrolijke keuken. Veel succes oogst ten dc waarzegster (leerlinge Anneke Deurloo) en de wonderdokter die „genas van alle kwalen" (leerling Jan Bom). Met de verschillende at tracties waren prijsjes te winnen. Vooral de eerste-klassers hebben een groot aandeel geleverd in het maken van de prijzen en de aankleding van de kermis, met produkten van de handwerk- en tekenlessen. Vrijwel alle leerlingen waren actief bij het feest betrokken dat met een dansje werd besloten waarna met een ware gemeenschapszin de hele kermis weer tot in de puntjes werd opge ruimd. NIEUWERKERK Verbouwing kerk Het kerkgebouw van de Ger. Ge meente alhier wordt thans aan een grondige verbouwing onderworpen, hetgeen lot gevolg heeft dat de kerk voorlopig voor de ere-dienst niet kan worden gebruikt. Tijdelijk geniet het kerkgenootschap gastvrijheid in de Ned. Hervormde kerk. Scheepvaartbcrichlen Alchiba, 26-9 van Suez naar Djeddah Esso Den Haag, 26-9 van Brega naar Rotterdam. Korenia, 27-9 van Falmouth naar Rotterdam. week allemaal weer groen en kun nen ongeveer de badpakken de kaidt uit. De familie Breetvelt heeft de no dige Canadese vrienden verworven („cm tien uur 's avonds komen ze onverwachts met hutje en mudje binnenvallen") en in die wat lossere, vlottere en toch redelijk solide sa menleving, is het goed wortelen, ook al is het familieleven er minder hecht dan in ons land. Voeg daarbij de snel beter wordende sociale voor zieningen (men is nu cok aan de A. O.W. en zielcenhuisverzekering toe) en het welbehagelijk ontbreken van Hollandse krampachtigheid op gods dienstig en politiek gebied en men heeft een wereldje, waarin een ener giek mens met wat flair en aanpas singsvermogen zich lekker thuis voelt. „Kom eens bij ons langs in Ma lartic" zei „Leen" (maandag weer weg wezen naar Canada) bij het af scheid. Doen we nog eens, maar wel even geduld please, want een gulden is een flutdingetje in vergelijking met een Canadese dollar en dat wordt er in deze felbew.ogen begrotingstijden niet beter op. ADVERTENTIE X Ziet pracht sortering nieuwste X brilmonturen X Uw keus is er er bij! Brillen op advies van de oog- arts vlug klaar! Prima verrekijkers mm vcrrcKijitcrs iiën BERGMANS ..de De Brauwstraal is met de komst van tien gezinnen een „echte" straat geworden ZIERIKZEE. 26-9. De woonwijk Malta I heeft er dezer dagen een twintigtul gezinnen als nieuwe be woners bügekregen. Dat kon gebeu ren dankzü het gereed komen van twintig nieuwe woningen, die wer den gebouwd in het kader van de ratiobcuw. Tien van deze huizen verrezen aan de Caustraat en een evengroot aan tal aan De Brauwstraat, de nieuwe verbindingsstraat tussen Mulock- straat en Huijbertstraat. Naar wij vernemen van de zijde van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" zullen vrijdag a.s. opnieuw 8 ratio- wo.iingen aan de Caustraat in ge bruik worden genomen. Deze laatste woningen zullen de eerste zijn van Malta II, het bouwplan aan de an dere zijde van de Calandweg, waar cok de resterende ratio-huizen wor den gebouwd. Zoals bekend gaat het hier om een complex van tachtig huizen, die neg dit jaar zullen wer den opgeleverd. In Malta II is voorts een aanvang gemaakt met het leggen van de funderingen voor de 60 wo ningen van het gelijke type die zul len worden uitgerust met centrale verwarming. Vakopticiën ZIERIKZEE - Havenpark 1 Telefoon 2029 OOSTERLAND Actie zendingskrans De opbrengst van de verkoop van de door de zendingskrans „Bid en Werk" alhier gemaakte goederen ten bate van het zendingswei'k der Ger. Gemeenten, die vorige week werd gehouden is een succes geworden. Met hetgeen, in het gehele jaar werd verkocht mee, was de opbrengst niet minder dan f 3110. Met aftrek van de gemaakte onkosten kon er een bedrag van f 2500 aan de zending worden overgemaakt. Het bestuur van de zendingskrans dankt een ieder die van zijn of haar belangstel ling blijk gaf op deze verkoopdag hartelijk, waardoor dit mooie resul taat bereikt mocht worden. Bejaardenbijeenkomsten beginnen weer Op donderdagmiddag 29 september a.s. zal er weer een aanvang worden gemaakt met de bejaardenbijeen komsten in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Als vanouds is de aanvang gesteld op 2 uur. Het damescomité, dat van naar kant weer alles in het werk zal stellen het de ouden van dagen zo gezellig mogelijk te maken, hoopt op een goede belangstelling. Iedere dorpsbewoner(ster) die de leeftijd van 65 jaar of ouder bereikt heeft is van harte welkom op deze samen komsten. BRUINISSE S.S. Zijpe weer in dienst De tweede veerpont, op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, het s.s. Zijpe, die enige weken voor een op knapbeurt uit de vaart werd geno men komt deze week weer in dienst. Met het oog op de op handen zijnde bietencampagne en het daardoor toe nemende vrachtvervoer is dat ook wel noodzakelijk. Verkeerde vrijetijdsbesteding Een tiental jongelui, die zich de laatste weken onledig hield met een „overjarige" vrije tijdsbesteding, na- 'te melijk het laten ontploffen van een hoeveelheid carbid, die daarvoor eerst in een gesloten bus nat werd gemaakt, werd daarvoor door de po litie aan de tand gevoeld. Het ont ploffen van het carbidgas gaat na melijk gepaard met een harde knal, waardoor .voorbijgangers of omwo nenden vaak hevig schrokken. De politie liet het dit keer nog met een waarschuwing op het bureau aflo pen, maar stelde strengere maatre gelen in het vooruitzicht, bij herha ling of bij andere baldadigheden. nieuwe woningenl aan de Caustraat (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVERTENTIE Peugeot automatische bromfiets Uit voorraad vanaf 399,50 A. VAN HESE Weststraat 9 - Zierikzee DEN HAAG, 27-9. De bekende film- en t.v.-ster Danny Kaye zal in het kader van de viering van het 20- jarig bestaan van Unicef, het kinder fonds der Verenigde Naties, in Ne derland optreden in een feestelijk televisieprogramma, dat de N.T.S. woensdagavond 23 november (van 19.05 tot 20 uur) over Nederland 1 zal uitzenden. BRITSUM. Maandagavond is bij Britsum de 59-jarige J. R. van dei- Veen uit St. Jacobi Parochie aange reden door een personenauto, toen hij per bromfiets wilde oversteken. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het Diaconessenhuis in Leeu warden vervoerd. Daar is de man in de loop van de avond aan zijn ver- Wondingen bezweken. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerken OOSTERLAND. Donderdag 29 september, 's avonds 7.30 uur ds. J. van Prooien, Gi-afhorst. Verbetering outillage van „De Duinhoeve" HAAMSTEDE, 20-9. In alle rust ligt momenteel het grootste kam peerterrein van Schouwen-Duiveland (en zelfs één der grootste van West- Eurcpa) uit te blazen van de drukte die het dit seizoen te verwerken kreeg. „De Duinhoeve", zoals het kleine boerderijtje heette waar vroe ger de familie Pimmelaar op boerde en waaromheen de kampeerterreinen liggen geschaard, is ongeveer 40 ha groot en ligt aan het einde van de Jonge Jan Rceycsweg te Haamste de. Het prachtig gelegen terrein was eigendom van dc heer J. S. L. Korte- weg die een 10-tal jaren geleden be gon met het exploiteren van kam peerterreinen. Met stukjes gelijk werd elk jaar een perceel bedrijfsklaar gemaakt, tot ongeveer 30 ha. Het terrein maakte spoedig naam en elk jaar kwamen de vaste klanten die fami lie of kennissen op dit mooie terrein opmerkzaam maakten, met tent of caravan naar „De Duinhoeve". Al van verre werden ze door keurige borden opmerkzaam gemaakt en het vinuen van terreinen waar men de keus had om tussen de bosjes of op een open vlakte te vertoeven, was niet moeilijk. Vorig jaar verkocht de eigenaar het gehele terrein voor bij na 300.000 gulden aan de gemeente Rotterdam, afd. sport en recreatie. Dit jaar draaide „De Duinhoeve" dus onder nieuwe leiding en veel Rotter dammers, doch ook een groot aantal mensen uit andere steden vond er een plaatsje. Het was in dit record seizoen een geluk dat „De Duinhoe ve" er was, want toen de meeste ter reinen in de Westhoek vol waren werden zij die nog geen plaats kon den vinden naar dit oord verwezen. De leiding had door deze toeloop grote moeite om de sanitaire voor- zieningen aan te passen, doch alles liep uitstekend. Rotterdam is echter nog niet te vreden over de outillage van het ter rein en vorige week heeft het de ge meenteraad gevraagd om hiervoor 122.500 te willen reserveren. Speciaal de V.V.D.-fractie had hiertegen nogal wat bezwaren. Het Rotterdams Nieuwsblad schrijft hierover: Heel de V.V.D.-fractie heeft er bij het college van b. en w. op aange drongen het voorstel tot verbetering van het kampeerterrein te Wester- schouwen terug te nemen. De frac tie-voorzitter mr. K. A. Staab noem de het een onzakelijk voorstel. Men kan volgens hem niet volhouden dat met dit kampeerterrein, dat zo ver van de Maasstad is verwijderd, een Rotterdams belang wordt gediend. Juist nu - de Troonrede gaf er dui delijk blijk van - is er ook in Rot terdam een zuinig financieel beleid beslist noodzakelijk. Ook na de be antwoording van wethouder R. Lan- gcrak hield de V.V.D.-fractie voet bij stuk. Zij wenste de aantekening tegen te hebben gestemd. Mr. Staab kreeg van de raadsleden weinig bijval. Mr. L. A. Struik (K.V. P.) kon de financiële kritiek van de heer Staab begrijpen, maar wilde de ze niet direct gericht hebben op de recreatiesector. Wel was hij het met de V.V.D.-spreker eens, dat in het voorstel van b. en w. het standpunt van de commissie van financiën niet juist was weergegeven. De tarieven van het kampeerterrein zouden in 1967 zo gehanteerd moeten worden, dat een sluitende exploitatie verze kerd is. Het college heeft hiermede echter te kennen „zoveel mogelijk" rekening te houden. Een strakkere lijn achtte mr. Struik beslist gewenst Mevr. H. de Vos-Krul (C.P.N.) stelde zich geheel achter het voor stel. Het gevraagde crediet van f 122.500 is een betrekkelijk gering bedrag voor een zo belangrijk object. Wethouder R. Langerak noemde het, standpunt van de heer Staab nogal conservatief. Het kampeerter rein te Westerschouwen is beslist geen onzakelijk object. „Als dat zo zou zijn dan kunnen we zaken als toneel en muziek ook wel onzakelijk gaan noemen". Met het kampeerter- rci „Do Duinhoeve" heeft het ge meentebestuur een belangrijke taak op zich genomen: Rcci-eaticmoge)ijk- heden le scheppen voor tal van Rot terdammers. Door de accomodatie van dit 46 ha. grote kampeerterrein zo goed moge lijk te maken zullen er op den duur heel veel Rotterdammers van genie ten. Dit zal de exploitatie uiteinde lijk ten goede komen. Reeds dit jaar is de exploitatie aanmerkelijk ver beterd in vergelijking met het jaar daarvoor, toen het terrein nog ge deeltelijk in particuliere handen was. Dit object is beslist geen hachelijke zaak .aldus de wethouder die op de vraag van de V.V.D.-raadsleden wat het object nog meer aan investerin gen zal vragen, het antwoord schul dig bleef. Zonder hoofdelijke'stemming ging daarop het voorstel onder de voor zittershamer door. In de Quebec-winter (zo vertelde ons een oud-Zierikzeeënaar - Cana dees), zakt de temperatuur tot 60 graden (F.) onder nul en dan is het wel lekker koud. Een houten huis is tenslotte een houten huis, maar men heeft er wat op gevonden om de woningen extra af te grendelen te gen het ijzig wereldje. Het huis wordt bespannen met kippengaas en daar kwakt men dan cement tegen aan. Dat blijft aardig zitten en de isolatie is volkomen; mischien niet zo fraai, maar wel doeltreffend. Overigens vergeet men in de zo mer snel de koude van de winter, want de ene zomer is weliswaar ook ginds de andere niet, maar door de bank genomen is het weer om „U" tegen te zeggen. Inheems is de Ca nadese eland, een sierlijk dier, dat in bepaalde tijden van het jaar gescho ten mag worden. Vele ambulante ja gers maken daar een gezellig dagje van, met de picknickmand mee en nog zo het een en ander voor een verblijf buiten. Men doet verstandig een gids mee te nemen, want in de wildernis verdwaalt men gemakke lijk. Dat gebeurt nog al eens. Gaat er een roepje door het bedrijf dat John of William niet thuis is geko men en dan wordt het zoeken op grote schaal, altijd wel met succes. Onze zegsman is ook eens op jacht geweest en om helemaal safe le zit ten had hij een Indiaan gehuurd, die de familie alvast bij voorbaat jacht buit beloofde en de leden van het gezelschap op strategische punten uitzette. Die daar en die ginds „en dan ga ik met een omtrekkende be weging op zoek naar loild". Dat leek er allemaal iccl op. Er was echter een welgevulde picknickmand, waar ook twee lieve flesjes in staken. De jagers en de jageressen stonden in de „bush" en het was wachten gebla zen. Wie er ook kwamen noch elanden, noch de Indiaan. Tenslotte na uren wachten moe, zochten de mensen elkaar lueer maar op en keerden terug naar de picknick plaats. Enfin men raadt het al, de Indiaan wilde dc blanke, wijze man nog niet wijzer maken en was ter afwisseling maar in dc mand gedo ken. Daar ivas hij op de flesjes ge stuit en - ach, de blanken hadden er ook nooit vuurwater moeten bren gen - hij was nogal omvangrijk aan de slok gegaan en lag onder de wijde Canadese hemel, heerlijk te pitten. Het was een jacht met hindernissen en zonder buit. Maar soit. SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2