I: FORDGARAGE GLERUM Vestiging AFCENT in Limburg - Geen bezwaar bij NAVO-landen Auto tegen boom - 3 doden en 2 gewonden „Tros" komt met één uur T.V. per week Dit jaar waarschijnlijk 6.000 ontslagen door bedrijfssluiting of reorganisatie De nieuwe Ford Taunus 12 M en 15 M hebben compacte solide I V4-motoren. En [natuurlijk] nog veei meer! I Vraag ons alles. Gezamenlijk optreden vrouwenbonden? Rampgebied in Japan na storm Zuid-Airika zet wetsontwerp niet door Duilse j,a|)y ontv0erd Afscheid van twee Vietnamese kinderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 september 1966 123ste jaargang Nr. 19665 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 3EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dingdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Oud-Zierikzeeënaar maakte jeugddroom waar DEN HAAG, 26-9. In een verga dering van vertegenwoordigers van veertien NAVO-landen in Parys, is overleg gepleegd inzake de verplaat sing van het hoofdkwartier van de strijdkrachten in ccntraal-Europa (AFCENT). In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagavond gezegd, dat dit over leg geleid heeft tot de gemeenschap pelijke conclusie, dat in beginsel de vestiging van AFCENT in zuid-Lim burg aangewezen is. De details zul len uiteraard nader moeten worden uitgewerkt. Voor wat betreft de vestiging van AFCENT wordt thans in de eerste plaats gedacht aan gebouwen van de staatsmijnen in Brunssum en een ka zerne in Maastricht, aldus de woord voerder. Blijkens mededelingen van de Rode Kruis zendt medicijnen naar Vietnam GENEVE, 26-9. Het Internationale Rode Kruis heeft maandag laten we ten dat het kortgeleden medicijnen en andere medische hulpmiddelen ter waarde van ruim 95.000 gulden naar Noord-Vietnam heeft gezonden. Het N.R.U.-programma HILVERSUM, 27-9. De voorzitter van de programma raad en de pro gramma coördinatie commissie van de N.R.U., drs. L. J. M. van de Laar, zal maandag 3 oktober om 20.05 uur via Hilversum II het eerste avond vullende programma van de N.R.U. officieel openen. Zijn vijf minuten durende toespraak draagt de titel „Proefvaart". Volgens een Zuidvietnamese mi litaire woordvoerder hebben Zuid vietnamese troepen zaterdag, zonder eigen verliezen, 124 vietcongstrijders gedood. De strijd werd geleverd op het schiereiland Camau, in het ui terste zuiden van het land, waar de Vietcong grote gebieden beheerst. plaatselijke autoriteiten biedt de wo ningmarkt voldoende ruimte om te voorzien in de te verwachten be hoefte. Het kcstenvx-aagstuk van de ver huizing wordt geregeld via de ge bruikelijke kosten verdeelsleutel voor de gemeenschappelijke NAVO-finan- ciering. Over de hoogte van de kos ten valt volgens de woordvoerder in dit stadium uiteraard nog niet veel met zekerheid te zeggen. Het is ge bruikelijk in het kader van de NAVO-financiering, dat grond en aanwezige gebouwen door het gast- heerland kosteloos ter beschikking worden gesteld. In arxtwooi-d op de vraag hoe de regering thans denkt over de bevel- hebbex*, de Duitse generaal Von Kiel- marxsegg, zei de wcordvoex*der, dat de regexing nog steeds op het stand punt staat dat is neergelegd in het antwooi-d van de ministers mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken) en mr. Th. H. Bot (defensie ad interim) op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer J. C. Wilmans (P.v.d.A.). DEN HAAG, 27-9. Drie personen zyn gedood en twee ernstig gewond b\j een verkeersongeval, dat op ryks- weg 54 cnder Ittervoort in Limburg heeft plaats gehad. Het proces tegen Dimitri Tsafen- das, de meerdenaar van premier Verwoerd, zal op 17 cktcber voor het hooggerechtshof in Kaapstad begin nen, heeft de openbare aanklager mr. Willem van den Berg maandag be kendgemaakt. Demonstratie inzake Vietnam in Londen LONDEN, 27-9. In zes theaters in Londen hebben maandagavond men sen de voorstelling onderbroken om tegen de strijd in Vietnam te beto gen. In één der schouwburgen wek te een vrouw het publiek op tot deel neming aan een woensdag te houden protestmars. Alle demonstranten werden verwijderd. Door nog onopgehelderde oorzaak is een personenauto met vijf inzit tenden in een bocht tegen een boom gebotst. Na de botsing vloog de au to in bx-and. Drie van de inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. De slachtof fers zijn de heren Moonen uit Ven- Ic, die de auto bestuurde en de he ren J. Janssen en J. Schell resp. uit Venlo en Steyl. Nadex-e gegevens ontbreken neg. In een ziekenhuis te Roex-mond zijn met ernstig letsel op genomen de 21-jarige G. M. A. Her mans en de 24-jarige J. M. M. C. Janssen, beiden uit Venlo. Ontploffing in Columbiaanse stad BOGOTA, 27-9. Door het instorten van een gebouw in de Columbiaanse havenstad Girardot zijn maandag minstens vijftien mensen om het le ven gekomen. Drie café's werden onder het puin bedolven. HILVERSUM, 26-9. De „Tros", die vanaf 1 oktober aanstaande één uur televisie en drie uur radiozendtyd per week krygt, heeft maandagmid dag haar programma's voor het ko mende seizoen bekend gemaakt. Voor wat betreft de televisie zal de TROS-bijdrage bestaan uit een Italiaanse filmserie in vier afleve- Onderzoek van het N.K.V. onts spar roep UTRECHT, 26-9. Sinds september 1965 zyn byna 7.000 personen ont slagen als gevolg van bedryfsslui- ting, reorganisatie of fusie. Vanaf 1 januari gerekend bedraagt het aan tal ontslagen werknemers tot dusver 4.700, tcrwyl er ook nog enkele hon derden werknemers „in stilte" zyn afgevoerd. Bovendien is er in de eerste negen maanden van dit jaar aan 300 personen ontslag aangezegd binnen een termyn van één a twee jaar. De verwachting is, dat het aan tal ontslagen aan het eind van dit jaar tot rond 6.000 zal zyn gestegen. Een en ander blijkt uit een onder zoek dat „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands Katho liek Vakverbond, heeft ingesteld naar de situatie op de arbeidsmarkt. De voornaamse reden tot ontslag was dat verouderde bedrijven niet meer mee konden komen in de con currentiestrijd en in financiële moei lijkheden raakten. In een aantal ge vallen was sprake van onbekwame directievoering. Verder leidden effi- ciëncy-onderzoeken tot reorganisatie en concentratie van enkele bedrij ven, waardoor grote aantallen werk nemers overbodig werden. In drie gevallen was het wegvallen van be langrijke buitenlandse orders reden tot opheffing van he bedrijf. In een groot aantal ondernemingen bete kende de opzegging van het bank krediet de onmiddellijke stopzetting van de px-oduktie. Over het algemeen levert de her plaatsing van ontslagen werknemex-s volgens „Ruim Zicht" geen moeilijk heden op, behalve als het gaat om oudere werknemers en beambten. Gmdat het N.K.V. meent dat de sociale gevolgen van de bedrijfsslui tingen op tijd moeten worden onder kend. heeft het in het ovexiegorgaan van de drie vakcentralen aangedron gen op de instelling van regionale werkgelegenhcidscommissies. Ook in de Stichting van de Arbeid zal deze kwestie binnenkort worden bespro ken. Het N.K.V. meent, dat er bij 7.000 ontslagen op de nog steeds over spannen arbeidsmarkt en bij een be roepsbevolking van 4.5 miljoen men sen, nog geen x-eden tol paniek is. Toch mogen, aldus „Ruim Zicht", de sociale gevolgen van bedrijfssluitin gen niet al te lichtvaardig worden beoordeeld, omdat ontslag voor de betx*okkenen een pijnlijke en moei lijk te verwerken affaire kan zijn. ringen op Nedex-land II. In deze se rie, Laura Storm geheten, treedt een vx-ouwelijke journaliste op die voor detective speelt. Voor Nederland I staat op het programma een kort filmpje, waarin een marsmannetje avonturen beleeft, die voor alle leef tijden geschikt zijn. Binnen het sei zoen van 1 oktober tot 1 januari aan staande komt men vex-der driemaal op het scherm met een tekenles on der de titel „Kleuren in zwart wit", tweemaal met een cabaretprogx-am- ma, vei-zorgd door enige leden van wat men noemt het vroegere Am sterdamse studentencabaret, twee maal met een show, eenmaal met een éénakter en eens in de drie we ken met een tot-quiz, die geleid zal wox-den door de vroegere AVRO- medewerker Rob Funcke, die als programmaleider bij de TROS in dienst is getx*eden. Voor de tieners heeft de TROS dan tenslotte nog een onbekende zangeres aangetrokken, „Patricia" geheten. ADVERTENTIE Telefoon 2281 Zierikzee m FORD-MEER AUTO VOOR UW GELD UTRECHT, 27-9. Het is niet on waarschijnlijk dat de in het afge lopen jaar tot stand gekomen goede samenwerking tussen de vrouwen bonden van "het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. zal resulteren in een gezamenlijk optreden. De drie bon den zullen zich hierover binnenkox-t beraden. Dit heeft de vooi'zitster van de vrouwenbond van het N.V.V., mevr. L. van Duyn-Spruyt, vandaag aan- WASSENAAR. In Wassenaar is maandagmiddag op 82-jax-ige leeftijd overleden dr. Abraham Arnold Lode- wijk Rurgers', oud-vice-pi*esident van de Raad van State en oud-gouver neur van Suriname. Tankauto tegen muur: twee en twintig doden LA PAZ, 27-9. In de omgeving van de hoofdstad van Bolivia, La Paz, zijn maandag bij een verkeersonge val 22 mensen om het leven gekomen en 35 gewond, doordat een tankauto met olieprodukten op een autobus x-eed. Beide voertuigen vlogen in brand. Vermoedelijk wei-d het ongeluk veroorzaakt door een defect aan de remmen van de tankauto. Prins Bernliard in Wales ST. DONAT'S, 26-9. Pi-ins Bern- hard heeft maandag een bezoek ge bracht aan de internationale school „Atlantic College" in St. Donat's (Zuid-Wales), dat vijf uur heeft ge duurd. De prins sprak er ongedwon gen met de 200 studenten vooi-dat hij naar het vliegveld Gamoi'gan terug- keei-de voor de thuisvlucht naar Ne derland. Prins Bern hard was zondag met een Fokker Friendship naar Londen gevlogen en was maandagochtend doox-gevlogen naar Wales. Dit nummer bestaat uit 12 paglna's Wie xiiet zichzelf beveelt Blijft altijd slechts een knecht Men (ju in zijn beroep op, n iel onder! Meer opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog weer met aan vankelijk veel bewolking, later van het noordoosten uit enkele opkla ringen; weinig wind en ongeveer de zelfde tempei-aturen als vandaag. 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.26. Maan op 18.29, onder 4.50, 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.23. Maan op 18.40, onder 6.00. Volle maan: 29 sept. te 17.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 sept. 29 sept. 2.49 v.m. 3.26 v.m. BRO U VVERSH A VEN 28 sept. 29 sept. Spx-ingtij: 1 oktober. 2.29 v.m. 3.02 v.m. 14.58 n.m. 15.29 n.m. 14.49 n.m. 15.18 n.m. V.'LNEN. Maandag is het proces begonnen tegen de voormalige SS-er Franz Novak, medewerker van Adolf Eichmann, die verantwoordelijk wordt ge acht voor de orgamsalïe van het transport van duizenden Joden naar con centratiekampen. N.V.V., N.K.V. en C.N.V. gekondigd op de algemene vergade ring van deze bond in Utrecht. Mevr. Van Duyn, die ook de aan dacht vestigde op het soepeler ge worden overieg tussen de drie vak- centx-alen, zei voorts, dat binnen niet al te lange tijd een gezamenlijk ac- tieprogram van de drie vakcentralen zal vei-schijnen. Zoals bekend was het vorige actiepi-ogram er een van het N.V.V. en het N.K.V. Ondenkbaar noemde de vooi'zit ster van de N.V.V.-vx-ouwenbond (211 afdelingen met 15.300 leden eind '65* het, dat de vrouvvenox-ganisatie een aflopende zaak zou zijn, zoals zwart kijkers wel eens beweren. De vi'ou- wenoi-ganisaties blijken in een steeds gx-otere behoefte te voorzien. Zij noemde de vx-ouwenox-ganisatie „een oase waar de vrouw zichzelf kan zijn" en ook een ontmoetingspunt waar de vrouw in de andere sekse genoten zichzelf herkent. TOKIO, 26-9. In Japan zijn 56 ste den en dorpen tot rampgebied ver klaard. Het aantal doden als gevolg van de stox-m wordt officieel opge geven als 211. Bovendien worden nog 103 mensen vermist. Meer dan 90.000 personen zijn dakloos. De schade aan gewassen wordt op 150 miljoen gul den geschat. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west Eux-opa wordt nog steeds beheerst door een langgex-ekt hogedrukgebied, tussen centraal Europa en IJsland, waar door het rustige herfstweer voort- du ux-t. Aan de flank van het hoge drukgebied beweegt een koufront, dal de voorste begx-enzing vormt van koude en zeer dx-oge poollucht uil Scandinavië naar het zuiden. Dit fi'onl zal ons land het komende el- maal bex-eiken en daarna waar schijnlijk passeren. Hierdoor wordt de kans gx-oter, dal de bewolking van het noordoosten zal afnemen. Bij de frontpassage wox-dt weinig of geen regen verwacht. Overigens blijft het rustig weer, waai-bij de temperatu ren overdag niet veel zullen ver schillen mei die van dinsdag. Balloimeiijacht te Eindhoven EINDHOVEN. 25-9. Een grote me- nigte is getuige geweest van hel op stijgen van elf luchtballons vanaf het nieuwe beiaardpax-k bij hel Evo- luon in Eindhoven. Rond twee uur steeg de eerste ballon op. Deze werd bestuurd door mevrouw Nini Boes man, die als passagier ir. F. J. Phi lips bij zich in de mand had. Haar bal ion was de zogenaamde „vos", waarop dc tien andere ballons jacht moesten maken in het kader van de Coupe de la Chasse au Renai-d". een brllonluchtrace die om dc vijf jaar woi'dt gehouden. Geleidelijk met een tussenpauze van enkele minuten ste gen vervolgens andere ballons op. Er was maar heel weinig vnd, waar door de ballons langzaam in zuide lijke richting wei-den gedreven. Omstreeks vijf uur is dicht bij Dui zei op i-echte lijn ongeveer 15 km. van Eindhoven de vos geland. f7 1 A P «1 uuv igvviugcii net ai vroivo. KAAPSTAD, 26-9. Dc Zuidafri- kaanse minister van binnenlandse zaken Pieter le Roux heeft maandag In het parlement gezegd dat het om streden wetsontwerp voor het ver bieden van politiek contact tussen blanken en anderen, naar een com missie wordt verwezen. De tweede lezing die op maandag was gesteld, ging niet door. De mi nister zei dat het besluit deel uit maakt van een akkoord met de ver enigde partij (oppositie). Afgesproken is ook, dat dc zit- tingstijd van de vier blanken die in het parlement de 1.600.000 Kaapse kleurlingen vertegenwoordigen, met een jaar wordt verlengd. (Het wets ontwerp had voornamelijk ten doel te voorkomen dat de progx-essieve partij, die tegen apai-theid is, een of meer van deze vier zetels zou ver overen bij de verkiezingen die over enkele weken zouden wox-den gehou den). Bij en na de aanvaax-ding van het wetsontwerp in eerste lezing, vorige week dinsdag, is er felle kritiek op geleverd door dc oppositie In het parlement en door dc Engelstalig? pers. Eind vorige week werd gemeld dat zelfs in de regerende nationale partij de meningen vei'deeld wax-en. DORTMUND, 26-9. In het stadje Wickede bij Dortmund is maandag een baby van zeven maanden uit een kinderwagen ontvoei'd. De moeder had de wagen neex-gezel voor een levensmiddelenzaak, waar ze mei haar twee dochtex-tjes van drie en vier jaar een kwartier binnen bleef. Toen ze haar portemonnee uit do wagen wilde halen, bleek de kleine Frank verdwenen. To dusver is geen spoor van hem gevonden. De moeder heeft verteld, dat ze op weg naar de winkel vanuit een auto door een man en een vi-ouw wa? aangespi-oken, die de kinderen snoep jes aanboden. DEN HAAG, 26-9. Minister Veldkamp heeft maandagmiddag in zyn werkkamer afscheid genomen van twee Zuidvietnamese kin- deren, die onder auspiciën van de Sichting Terre des Hommes Neder- f land, enige tyd in ons land verpleegd zyn geweest en inmiddels zo t ver hersteld zyn dat zy dinsdagochtend van Schiphol dc terugreis f kunnen aanvaarden. De activiteit van dc Stichting Terre des Hommes had liet mogclyk f gemaakt dat op 15 juni jl. de eerste vier Vietnamese kinderen in ons f land aankwamen. Van de Nederlandse regering had de stichting toe- stemming gekregen tien kinderen, voor wie in Vietnam geen adequate J medische behandeling mogclyk was, naar ons land te halen om hen 4 in Nederlandse ziekenhuizen cp te laten nemen. r Tegenover de minister zat maandagmiddag het negenjarig meisje f Nguyet Ie Tlxi Hong, dat by aankomst in Nederland doofstom was J als gevolg van een verwaarloosde oorontsteking. Zy was nu in staat minister Veldkamp te bedanken voor dc prachtige pop die liy haar ten geschenke gaf. J Naast haar zat dc zesjarige jongen Tho Nguyen Van, die in het f Academisch ziekenhuis te Leiden een zware hartoperatie heeft on- dergaan. Het ys tussen hem cn de bewindsman was gauw gebroken, f Op het tapijt van het ministeriële vertrek stond dan ook een pracli- f tige speelgoedauto die hij mee naar Vietnam mag nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1