FORDGARAGE GLERUM DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. BEREID STAKING BOMBARDEMENTEN N.-VIETNAM Overheid moet waken voor de spaarzin Schipper schoot op Duitse matrozen Israël en de Japanse kunstmaan Sow jet-Unie Soldaat schiet marechaussee in de borst De nieuwe Ford Taunus 12 M en15M hebben voorwielaandrijving en schijfremmen. En (natuurlijk] nog veel meer! Vraag ons alles. Russische vorderingen in de psychologie „In komende begrotingsjaar ruimte voor „enkele procenten" loonsverhoging Oppositie tegen de Rode Garde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 september 1966 123ste jaargang Nr. 19663 WAARIN OPGENOMEN «DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. ABCNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rand vim State hoorde partijen in C.D.-gesc/lii üorlogs vermindering als voorwaarde NEW YORK, 22-9. I)c Verenigde Staten hebben zich donderdag be reid verklaard een staken van de bombardementen op Noord-Vietnam te gelasten, als de verzekering zou worden verkregen dat dit gebaar zal worden beantwoord met een even redige vermindering van de oorlog. De Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties, Arthur J. Gold berg, die dit in de Algemene Ver gadering meedeelde, zei dat zijn re gering bespreking van het vraag stuk, hetzij in de Veiligheidsraad, hetzij in de Algemene Vergadering, zou toejuichen. „We dringen in ernst aan op het verdere initiatief van enig orgaan of enig lid van de Verenigde Naties, welks of wiens invloed in deze zaak kan helpen", aldus Goldberg. De Amerikaanse afgevaardigde stelde in zijn toespraak aan de Al gemene Vergadering de volgende vragen aan Noord-Vietnam: „Zou zij (de Noordvietnamese re gering) in antwoord op een vooraf- ADVERTENT1E gaande staking van de Amerikaanse bombardementen op het noorden corresponderende en tijdige stappen nemen om haar eigen militaire acti viteit tegen het zuiden te beëindi gen? Zou z(j bereid z(jn in te stemmen met een tijdschema voor een terug trekking in fasen uit Zuid-Vietnam van alle buitenlandse strijdkrachten, die van Ncord-Victnam en die van de Verenigde Staten en andere lan den die Zuid-Vietnam helpen"? De positie van tie Vietcong Goldberg zei voorts tot de Assem blee. die wordt bijgewoond door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, dat de Verenigde Staten de aanwezigheid van de Viet cong op een vredesconfei-entie niet als een onoverkomelijk probleem be schouwen. „We nodigen de autorieiten in Ha noi uit te overwegen of de moeilijk heid welke dit punt oplevert, niet meer van ingebeelde dan van wer kelijke aard is'. Amerika en China Goldberg zei dat de Verenigde Sta ten China niet van de wereld willen isoleren. „Integendeel, we hebben getracht de gebieden van vijandig heid te beperken en de weg te effe nen voor herstel van onze historische vriendschappelijke betrekkingen met het grote volk van China". Het schijnt ons echter toe dat de Chinese leiders hun land van de we reld willen isol.eren. De kernvraag over de verhouding tussen China en de Verenigde Na ties is er één die de leiders in Peking zouden kunnen beantwoorden. Zou den zij bereid zijn de verplichtingen van het Handvest, in het bijzonder waar het betreft het zich onthouden van dreigementen of gebruik van ge weld tegen de territoriale integriteit of politieke onafhankelijkheid van enige staat, te aanvaarden? Toon in de bloemetjes Spaarbankdag 1966 NIJMEGEN, 22-9. Twee Duitse matrozen uit Duisburg zijn in de af gelopen nacht aan boord van het Zwitserse binnenschip „Kcmbs", dat lag afgemeerd aan de Waalkade in Nijmegen, beschoten door een 41-ja- rige Nederlander, de schipper. De ene matroos kreeg een kogel in de buik. terwijl de ander aan een arm werd gewond. De mannen bezochten 's avonds een café in Nijmegen en kregen daar onenigheid. Nadat de schipper en zijn vrouw waren vertrokken en zich aan boord, van de „Kembs" hadden begeven, volgden de matrozen. Ze drongen de kajuit binnen, waar de schipper en zijn echtgenote zaten. Daar werd de woordenwisseling be slecht met een vechtpartij. Nadat de matrozen, die eveneens werkzaam zijn op de ..Kembs", de Nederlander hadden mishandeld, pakte deze een Flobert-buks en vuurde op zijn bela gers. Deze moesten hevig bloedend naar een ziekenhuis worden gebracht doch konden na behandeling worden overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar ook de schipper is ingesloten. Het vuurwapen en enkele patronen zijn door de politie in be- Aan de Frans-Zwitserse grens bij Annemasse heeft de Franse politie een vrachtwagen uit Turkije aange houden en 500 kilo opium en 54 kilo ruwe morphine in beslag genomen. Twee Turken zijn gearresteerd. MAASTRICHT, 23-9. In het alge meen kan gezegd worden, dat bij de spaarbanken hard gewerkt wordt aan het bevorderen van het sparen in ons land. Verheugend is het ook dat de nauwere samenwerking tus sen spaarbanken, die de Nederland se Spaarbankbond al zo vaak gepro pageerd heeft, steeds meer ingang blijkt te vinden. Er hebben weer eni ge fusies plaats gehad en andere staan op stapel. Dit verklaarde mr. J. J. C. R. van der Bilt, voorzitter van de Neder landse Spaarbankbond, op de in de Maastrichtse Stadsschouwburg ge houden jaarvergadering van de bond- de zg. Spaarbankdag 1966. Mr. van der Bilt verwelkomde de gasten van buiten de organisatie on der wie drs. G. L. Popken, directeur van het binnenlands geldwezen van het ministerie van financiën. In dit verband merkte spreker op: al ge noeg is aan de waarde van de Ne derlandse gulden geknaagd. De bond is er van overtuigd, dat op den duur de geneigdheid tot sparen bij de Ne derlandse bevolking zal achteruit gaan, wanneer die bevolking" zal gaan twijfelen aan de waardevast heid van het geld. De spaarzin van hel Nederlandse volk noemde spr. een der belangrijkste fundamenten van ons economisch bestaan, en daarom deed hij een beroep op de overheid om voor het behoud van die spaarzin en dus ook voor het be houd van de waarde van ons ruil middel op de bres te staan. TOKIO, 22-9. Komend weekeinde willen geleerden van de universiteit van Tokio op het terrein van de ruimtewaarnemingspost te Oetsji- noera een viertrapsraket lanceren waarvan het laatste gedeelte, een bol met een doorsnede van 48 cm., een baan om de aarde moet gaan be schrijven op een hoogte tussen 300 en 1600 km. met een omlooptijd van een uur en 33 minuten. HRUZALEM, 22-9. De Sowjet- Unie heeft het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat het Moskouse staatsorkest in no vember niet naar Israël komt en dat hot bezoek van het Israëlische fil harmonisch orkest aan de Sowjet- Unie niet kan doorgaan. Als reden wordt opgegeven' de anti-Russische campagne die in Israël wordt ge voerd in verband met het probleem van de Joden in de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE DEN HAAG, 22-9. Gisternacht heeft in het politiebureau te Zwolle de 21-jarige B. Z. de 22-jarige ma rechaussee eerste klasse L. de Boer uit Zwolle met een politicpistool door de borst geschoten. De ernstig gewonde marechaussee is in het Sophia ziekenhuis te Zwolle opgenomen voor chirurgische behan deling. Soldaat Z. die gelegerd is in Het Harde en afkomstig is uit Zeist was met vier andere soldaten om streeks 02.00 uur door de Zwolse ge meentepolitie aangehouden verdacht van het ingooien van een winkelruit. De gemeentepolitie verzocht de ma rechaussee brigade Zwolle de arres tanten over te nemen. In het politie bureau wist soldaat Z.. toen hij toe stemming had gekregen zich te ver frissen, uit een door nog onbeken de oorzaak niet-afgesloten kast een dienstpistool van een Zwols poli tieman le bemachtigen, dit pistool stak hij in zijn zak. Terwijl hij dooi de marechaussee werd weggevoerd, trok hij in de gang het pistool en vuurde op marechaussee De Boer. Deze werd vlak onder hel hart ge raakt. Een der andere aangehouden soldaten slaagde er daarna in soldaat Z. te ontwapenen. Telefoon 2281 - Zierikzee FORD - MEER AUTO VOOR UW GELD w—mmmm Studenten weer thuis SCHIPHOL, 22-9. Dertig Amster damse studenten in de psychologie, die gedurende twee weken een be zoek aan Mcskcu en Leningrad heb ben gebracht, zijn donderdagmiddag op Schiphol teruggekeerd met een enthousiast relaas over* hetgeen z(j in Rusland gezien hebben. Zowel de studenten als de vijf staf leden van het psychologisch labora torium van de gemeentelijke uni versiteit, die de reis hebben meege maakt, waren diep onder de indruk van de Russische vorderingen op het gebied van de psychologie. De leider van de groep. prof. N. H. Frijda, was van mening, dat het psy chologisch onderzoek in Rusland van een zeer hoog gehalte was. „Boven dien", zo voegde hij eraan toe, „zijn de laboratoria goed voorzien van ap paratuur, beter dan in Nederland en zeker zo goed als gemiddeld in Ame rika". Een onderdeel van de weten schap, waarin de Russen al zeer ver zijn gevorderd, noomde.de professor de neuro-psychologie, het psycho logisch onderzoek ten behoeve van de localisatie van hersenbeschadigin gen. „In Rusland wordt veel aan dacht besleed aan stoornissen, die een gevolg zijn van beschadigingen van de hersenen. Voor dit onderzoek heeft men eigen methoden ontwik keld en er theorieën over opgebouwd Het wordt tijd, wat men ook in Ne derland aandacht aan dit onderdeel van de wetenschap gaat schenken", aldus professor Frijda, die zelf col leges geeft in de psychologische functieleer. MAASTRICHT. Bij de start van zijn Limburgse tournee is Toon Hermans officieel gehuldigd i.v.m. zijn artiestenjubileum „Tien jaar One Man show". Ook een boerenkapel droeg een steentje bij aan het in de bloemetjes zetten van Toon. Minister-president Cals: AMSTERDAM, 22-9. In een vraag gesprek voor de televisierubriek „Avrc's Televizier" heeft minister president mr. J. M. L. Th. Cats, mee gedeeld dat er voor het komende be grotingsjaar ruimte is voor enkele procenten loonsverhoging, maar niet in die mate als in de afgelopen ja ren. Hij wilde zich echter niet uitla ten over de grootte van dit percen tage, maar zei dat binnenkort een advies van de Sociaal Economische Raad te verwachten was. Amerikanen gedood door eigen mijnen SAIGON, 23-9. Zeven Amerikaan se infanteristen zijn donderdag ten noorden van Saigon gedood en veer tien gewond door twee van hun eigen mijnen. Eerst trapte een sol daat op een mijn, waardoor hijzelf de dood vond en enkele makkers ge wond raakten. Toen een reddings ploeg de gewonden te hulp kwam ontplofte een tweede mijn, zes do den veroorzakend. Eerder deze week verloren al zes Amerikaanse mili tairen het leven toen ze bij vergis sing door eigen mensen onder vuur werden genomen. Produktie militaire vliegtuigen in V.S. WASHINGTON, 22-9. De Ameri kaanse minister van defensie, Robert MoNamara, heeft aan de pers mee gedeeld dat de produktie van jacht vliegtuigen en bommenwerpers vol gend jaar aanzienlijk zal worden vergroot met het oog op de oorlog in Vietnam. Bij het oude produktiepro- gram was men ervan uitgegaan, dat die oorlog tot juni 1967 zou duren. McNamara zei dat in Vietnam tot dusvei 505 Amerikaanse vliegtuigen verloren zijn gegaan, waarvan 383 boven Noord-Vietnam. India en Indonesië hebben elkaar donderdag plechtig beloofd de ge schillen uit het verleden te vergeten en een tijdperk binnen Ie gaan van vriendschap en economische samen werking. Om te beginnen heeft In dia een krediet van honderd miljoen roepie (ruim 47,5 miljoen gulden) be schikbaar gesteld als bijdrage tot. het herstel van de Indonesische econo mie. „Wil men tot een evenwichtig her stel in de economie komen, dan kun nen wij niet doorgaan op dezelfde wijze als in voorgaande jaren", aldus de premier, die de huidige begroting een positieve bijdrage noemde in de totstandkoming van dit evenwicht. De premier vond het jammer, dat het programma van dit kabinet niet op de aanvankelijk voorgestelde wijze ten uitvoer gebracht kan wor den, doch het belangrijkste achtte hij dat dezelfde koers kan worden blij ven behouden, zij het dan wat lang zamer, De geuite beschuldiging, dat dit kabinet wel de lusten maar niet de lasten zou willen dragen, wees mr. Cals van de hand. Dit berustte vol gens hem op een misverstand omdat het nemen van voor de belastingbe taler minder prettige maatregelen de volgende regering van bepaalde zor gen zal bevrijden. Wat betreft de onevenredig zwaar belaste weggebruiker, wees de be windsman erop, dat de maatregel slechts voor een jaar zal gelden en dat de extra verkregen inkomsten niet alleen ten goede komen aan de aanleg en onderhoud van wegen, maar ook een groot gedeelte door indirecte verkeersvoorzieningen op geëist wordt. Ondanks het feit, dat het contin gent woningen voor het komende jaar is. verminderd, zal de woning bouw dezelfde prioriteit behouden. Het aantal was volgens de premier in het afgelopen jaar evenredig te hoog om dit jaar een evenwicht te kunnen handhaven. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. Hengelen lijkt in zoverre op wiskunde dat het nooit volko men geleerd kan worden. BOEDAPEST, 22-9. De correspon dent in Peking van het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, dat het aantal vechtpartijen tussen arbeiders en jonge leden van de Rode Garde toeneemt. Zo hadden zich in de pro vincie Kansoe, waar het districts partijbestuur „de arbeiders had op gehitst legen de gardisten" wel acht complete veldslagen voorgedaan. Bij een gevecht werden bijna 700 men sen gewond, van wie ruim 200 zwaar. Voorts hadden arbeiders van een machinefabriek van 15 augustus tot 15 september gestaakt. Dc correspon dent had deze gegevens gehaald uit biljetten, die door de gardisten in Peking worden verspreid. Minder koude nacht Verwachting lot zaterdagavond: In het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer; zwakke ot matige wind tussen noordwest en noord; minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.35. Maan op 17.25, onder 0.04. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.33. Maan op 17.47, onder 1.15. 26 sept. Zon op 6.32, onder 18.30. Maan op 18.04, onder 2.28. Volle maan: 29 sept. te 17.48. HOOG W A TG R ST -\!\D EN ZIERIKZEE: 24 sept. 11.16 v.m. 23.54 n.m. 25 sept. 12.38 n.m. n.m. 26 sept. 1.13 v.m. 13.36 n.m. BROUWERSHAVEN 24 sept. 11.18 v.m. 23.48 n.m. 25 sept. 12.38 n.m. n.m. 26 sept. 1.02 v.m. 13.33 n.m. Doodtij: 23 sept. Scheep vaartberichten Esso Rotterdam, 22-9 van Skagen naar Nyashamn. Kelletia, 22-9 te Santander verwacht Geeststar. pass. 14-9 de Azoren naar Preston. HET WEEKOVERZICHT DÈ BILT. 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zwaartepunt van een ho- gedrukgebied dat het weer in west- Europa reeds verscheidene dagen be heerst bevindt zich nu bij Schotland. Langs de flank ervan bewegen zwak" ke storingsgebieden over de Noord zee naar het oosten en zuidoosten. Onder invloed hiervan is de bewol king in ons land tegen vrijdagoch tend van het noorden uit weer gaan toenemen. Verwacht moet worden dat de uitgestrekte wolkenvelden zaterdag het grootste deel van het land zullen bedekken maar er zal geen noemenswaardige regen vallen bij zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. De minimum temperaturen zullen door de aanwe zigheid van bewolking weer hoger worden. Uitzending van Nederlandse deskundigen GRONINGEN, 22-9. Op uitllodi- ging van de UNESCO zullen twee Nederlandse architecten t.w. ir. H. Weiier, directeur van het Bureau "Monumentenzorg te Amsterdam en architect P. L. de Vrieze uit Gro ningen half oktober naar Zuid-Ame- rika reizen om adviezen te geven in zake monumenten, resp. in Peru en Bolivia. De heer Weller blijft zes weken, de heer De Vrieze vier weken De adviseurs worden op 16 of 17 ok tober in La Paz venvacht. Zij wor den bijgestaan door een archeoloog. Zij zullen de diverse regeringen ad viseren omtrent de aanpak van be dreigde monumenten. 40-jarig bestaan van dc E.N.C.I. DEN HAAG, 22-9. Dc Eerste Nc- dcrlandsc Cemcntindustric N.V. (E. N.C.I.) te Maastricht viert dit jaar haar 4Ö-jarig bestaan. Het bcdrgf, dat ruim 1000 werknemers heeft, re kent zich tot dc modernste cement fabrieken en is de grootste cement fabriek van Europa. Dit laatste houdt verband met het feit, dat de grondstof voor de ver vaardiging van portlandcement in ons land alleen in Zuid-Limburg voorkomt en in de vorm van mergel Als gevolg daarvan heeft de Neder landse produktie zich in deze streek geconcentreerd. In de meeste andere landen komen de geschikte grond stoffen (vooral kalksteen) op meer plaatsen voor, zodat daar een groter aantal porllandcementfabrieken is verrezen met een kleinere capaciteit Sedert de oprichting heeft de Maas trichtse cementfabriek meer dan 21.5 miljoen ton cement aan de Neder landse bouwmarkt, geleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1