mm DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voedselvergiftiging na diner bij tachtig personen in Meppel Bloedbad in Braziliaans dorp C.C.B. bang voor werldoosheid in de bouw Amerikaanse voedselhulp Studenten in Amsterdam demonstreren Druk landbouwwerk voor boeg van E.E.G. Provo's in arrest in Den Haag Poolse primaat valt overheid aan De nieuwe Ford Taunus 12 M en 15 M hebben éxtra veilige McPherson, voorwiel-vering. En (natuurlijk] nog veel meer! Vraag ons alles. FORDGARAGE GLERUM Negatief saldo op begroting 1967 is 1176 miljoen gulden Boeren-senator met oorlogsverleden UITGAVEN 18333 ONTVANGSTEN Lg&L-Jg (J TEKORT 1819 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)oiuIei-<lu*r 22 september 1966 123ste jaargang Nr. 19G62 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Brand met ontploffingsgevaar te Zierikzee Excursie met {{evoljjen Dit nummer bestaat uit 11 pagina's MEPPEL, 21-9. In Meppet en om geving l\jden cp het ogenblik een tachtigtal perscnen aan een voedsel vergiftiging. die zjj waarschijnlijk vrijdag hebben opgelopen tijdens een excursie van leden en personeel van de Coöperatieve Landbouwbank te Meppel. Twintig hunner zijn vrij ernstig ziek. De patiënten vertonen symptcmen. die doen denken aan pa ra-typhus. Hot gezelschap was 's morgens ver trokken raar Wezep, waar een be zoek werd gebracht aan een pluim veeslachterij. Na de lunch in. Elburg werd een rondrit gemaakt door de polc'er Oostelijk Flevoland. Nadat het gezt Ischap noe een tijdje in Kam pen had vertoefd, werd naar Hooge- veen gereden, waar in een hotel het diner wachtte. Reeds de volgende morgen vertoonden leden van het ge zelschap vergiftigingsverschijnselen en in de loop van de volgende da gen nam het aantal ziektemeldingen onrustbarend toe. De patiënten voel den zich „doodziek". De inspektie van de volksgezond heid en de keuringsdienst van waren te Assen werden gewaarschuwd en er werd onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek, dat nog in volle gang is. GOIANIA (Brazilië), 21-9. In het Braziliaanse dorp Palmeiras, onge veer 80 km van Goiania, zijn in het afgelopen weekeindezeven mensen om het leven gekomen, nadat drie jongelieden waren gearresteerd tij dens een dronkenianstwist. De jon gelieden trokken echter hun revol vers en doodden drie politiemannen. Daarop werd een der schutters neer gelegd en vervolgens nog een poli tieman. Een woedende menigte maakte zich toen meester van de twee overgebleven vechtersbazen en lynchte hen. Conclusies kunnen nog niet worden getrokken, hoewel de vermoedens, zo vertelde men ons bij de keurings dienst, wel in een bepaalde richting gaan, er wordt nl. rekening gehou den met de mogelijkheid, dat de ziekte is veroorzaakt door het nut tigen van puddingsaus, die niet he lemaal zuiver was. Dat het met de maaltijd in het Hoogeveense hotel niet helemaal pluis was, meent men ook te mogen aannemen cp grond van het feit, dal gezinsleden van de hotelhouders, twee koks en drie diensters sedert maandag dezelfde ziekteverschijnselen vertonen. UTRECHT, 21-9. De in de Cen trale Commissie Bouwnijverheid sa" menwerkende beuwbedryfsbonden van het N.V.V., het N.K.V. en het C. N.V. zeggen met verontrusting te hebben kenris genomen van het bouwprogramma 1966, waaruit blijkt dat de recele beuwpreduktie volgend jaar nauwelijks hoger zal zijn dan dit jaar. WASHINGTON, 21-9. Delegaties van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat hebben overeenstemming bereikt over de toekomstige Amerikaanse voedsel hulp aan de ontwikkelingslanden. De delegaties hebben een wets voorstel aanvaard waarin het pro gramma voor de voedselhulp met twee jaar wordt verlengd, in plaats van met vijf jaar zoals de Ameri kaanse regering had voorgesteld, en waarin een maximum van 1.9 mil jard dollar wordt gesteld aan de voedselverkopen tegen buitenlandse valuta's of langlopende dollarkredie ten. Voor schenkingen van voedsel in geval van hongersnood is een be drag van 600 miljoen dollar beschik baar gesteld. President Johnson had het totale bedrag van de voedselhulp vastgesteld willen zien op 3,3 miljard dollar. Rekening houdend met een voort zetting van de produktiviteitsstijging van de laatste jaren, moet hieraan volgens deze bonden de conclusie worden verbonden, dat dit bouwpro gramma een stijgende werkloosheid onder de bouwvakarbeiders zal er- corzaken. Op grond hiervan vreest de C.C.E. dat de door het Centraal Plarbureau voor 1967 verwachte werkloosheidsstijging zich in sterke onder de bouwvakarbeiders zal vol trekken. De bouwbedrijfsbonden hebben er begrip voor dat de over heid door een zekere temporisering van haar uitgaven een bijdrage wenst te leveren tot het herstel' van het economisch evenwicht, maar betreu ren het dat deze bijdrage tot uitdruk king komt in een verdere aantasting van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid die in grote delen van het land nu reeds ernstige zorgen baart. WASHINGTON. Een beambte van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum NASA laat hier aan president Johnson een grote kleurenfoto zien die ge maakt is uit het ruimtevaartuig Gemini 11. Op de foto is ook duidelijk de Agena doelraket te zien. BRUSSEL, 21-9. De Nederlandse vice-vcorzitter van de Europese Com missie, dr. S. L. Mansholt, heeft woensdag in Brussel de Europese Ministerraad gewaarschuwd, dat maatregelen moeten worden geno men om de nodige beslissingen op landbouwgebied in de komende pe riode te kunnen nemen. Om de besluiten, die tot dusverre op het terrein van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek van de „zes" zijn genomen in de praktijk te brengen, zuilen meer dan 300 uitvoe- ringsverordeningen moeten worden opgesteld. Daartoe zal het niet alleen nodig zijn, dat de Europese Commis sie meer personeel krijgt, maar ook dat de Europese Ministerraad zich meer gaat beperken tot de politieke problemen en de technische kwesties meer en meer overlaat aan de amb telijke deskundigen van de Europese Commissie en de nationale admini straties van Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden. Dr. Mansholt noemde als voor beeld van de enorme taak op land bouwgebied de 58 uitvoeringsveror deningen, die door de Europese Mi nisterraad en de 100, die door de Eu- Beschonkene klom over Berlijn.se muur BERLIJN, 21-9. In Berlijn is in de nacht weer een beschonkene over de muur tussen het westelijke en het oostelijke stadsdeel geklommen. Vol gens Westduitse politiemannen die de 24-jarige man niet meer konden terughouden, werd deze in Oost- Berlijn door twee grenssoldaten weggevoerd. In het afgelopen jaar zijn twee Westberlijners die onder invloed van alcohol probeerden Oost-Berlijn binnen te komen, door de Oostduit- se grenstroepen doodgeschoten. Amerikaanse film-code wordt losser NEW YORK. 21-9. De strenge mo rele „code' die al 36 jaar de Ameri kaanse filmindustrie beheerst, is ver vangen door een aanzienlijk soepe ler cn vrijzinniger regeling, waarin meer rekening wordt gehouden met de artistieke kant van een filmwerk. De nieuwe airekteur van het Ame rikaanse filmgenootschap (M.P.A.A.), Jack Valenti. een voormalige advi seur van president Johnson, deelde dinsdag in New York mee, dal men wel ..binnen do grenzen van het re delijke wil blijven en zich zal hou den aan de algemeen in de maat schappij aanvaarde normen. ropese Commissie moeten worden vastgesteld voor het gemeenschappe lijk beleid voor groenten en fruit. Verder staan op het programima van noodzakelijke beslissingen de in to taal 50 uitvoeringsverordeningen voor de gemeenschappelijke suiker markt en de eveneens 50 voor het gemeenschappelijk zuivelbeleid. Met de in totaal meer dan drie honderd vast te stellen verordeningen is dan nog geen rekening gehouden met die, welke moeten worden vastgesteld op het gebied van de gemeenschappelij ke financiering van heit landbouwbe leid. het structuurbeleid en de steun maatregelen voor de agrarische indu strie in de „zes". DEN HAAG, 21-9. personen, die dinsdagmiddag tijdens de ongeregeldheden in de Haagse binnenstad door de politic waren aangehouden, waren woensdag nog zeven in verzekering. Drie van hen, c.w. de bekende provo mej. Koosje K., komen uit Amsterdam, één uit Den Haag en eveneens één uit Heem stede en Abcoude. Van de zevende is de woonplaats nog onbekend, cmdat hjj niets wil zeggen. Over de gebeurtenissen van gis termiddag op het Plein deelde de Haagse politie nog mee, dat om streeks drie uur zich enkele groepen van elk naar schatting 50 tot 100 pro vo's zich onder het publiek hadden ge mengd met de bedoeling een „happe ning" te organiseren. De politie heeft onder leiding van een hoofdinspec teur enkele malen charges uitge voerd, waarbij, aldus de woordvoer der van de politie, het gewone pu bliek ongemoeid werd gelaten. Toen de provo's zich naar het Binnenhof wilden begeven werd dit afgesloten. De daar reeds aanwezige provo's werden door de politie uit het pu bliek „geselecteerd". Op en om het plein is van drie fotografen tijdelijk de perskaart ingenomen voor het no teren van hun identiteit, één foto graaf is naar het bureau overge bracht. AMSTERDAM, 21-9. Ruim 1C00 studenten hebben donderdagavond in Amsterdam gedemonstreerd tegen bet rjjksstudietcelagcnbcleid van mi nister Diepenhorst en het rapport van de commissie voor rijksstudie toelagen „Sassen". De studenten vertrokken vanaf het kantoor van de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (A.S.V. A.) in de Weesperstraat naar het Amstelveld. Van de 81^^'Zij voerden talrijke spandoeken !*,Jmet zich mee met ondeimeer leuzen als „recht op integrale studiekosten vergoeding", „weg met Diepenhorst", „geen gunst maar recht", „studenten die creperen, kunnen niet studeren" en „beurzen alleen voor zoete stu denten". Op het Amstelveld werd het woord gevoerd door de A.S.V.A.-voorzitter Han Meyer,, die het rapport-Sassen „reactionair en paternalistisch" noemde, dat teruggreep naar de tijd van Colijn en niet in deze tijd paste. „Recht" „Studietoelagen is geen gunst maar een recht. De integrale studiekosten- vergoeding voor alle studenten is het enige in onze tijd passende alterna tief". Hij vervolgde: „Wij hebben niets tegen meneer Diepenhorst, ADVERTENTIE want die kennen we niet. En we heb ben ook niets tegen prof. Diepenhorst want hij schijnt een uitnemend hoog leraar te zijn. maar als minister ei sen wij zijn aftreden", aldus de A.S. V.A.-voorzitter. WARSCHAU21-fl. Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, heeft voor een kerkelijk gehoor in War schau de van staatswege gepropa geerde scheiding van kerk en staat als absurd betiteld. Vandaag aan de dag kan niets gescheiden ivorden, zei hij. Verwijzend naar de officiële laicistische praktijk in Polen zei de kardinaal verder: „onze overheden zijn cultuurloze bruten die geen eer bied hebben voor de mens op zich omdat Gods beeld niet in hun ziel weerspiegeld wordt. Als zijn het nu dan professoren, doktoren, schrij vers, ministers, premiers en de he mel weet wat nog meer.... allen zullen zij eens ophouden een „groot man" te zijn en.... kinderen van God worden". Twee tloden hij bouwongeval MAASSLUIS, 21-9. De bij een bouwongeval te Maassluis betrokken 24-jai*ige A. Zey, afkomstig uit Vlaardingen, is aan zijn verwondin gen overleden. Het aantal slachtof fers is hierdoor tot twee gestegen. Al eerder was de 47-jarige T. Jon- gejan, vader van vier kinderen af komstig uit Tinte, aan zijn verwon dingen overleden. Verwachting tot vrijdagavond: Dvoog weer met opklaringen; in de nacht cn vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige oostelijke wind; iels koudere nacht; morgen middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 23 scpl. Zon op 6.27, onder 18.37. Maan op 16.54, onder Volle maan: 29 sept. te 17.48. IIO< )G W ATER ST A N DEN ZIERIKZEE: 23 sept. 9.39 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 sept. 9.40 v.m. Doodtij: 23 sept. 22.26 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Hk K.N.M.I. deelt mede: Vandaag trok een zwak front afkomstig van de Noordzee lang zaam over Nederland. Het veroor zaakte een tijdelijke toeneming van de bewolking, maar er viel geen re gen van betekenis. Het front wordt gevolgd door een hogedrukgebied. Het centrum hiervan beweegt lang zaam naar het zuidoosten en blijft ten noorden van ons land. De wind zal daarom het komende etmaal uit het oosten waaien. De regenkansen zijn klein, terwijl or opklaringen zullen voorkomen. De nachten wor den weer iets kouder met hier en daar vorming van mist. De middag- temperaturen daarentegen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag öf iets hoger. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft woensdag een begin gemaakt met de behandeling van de volksge zondheids nola 1966, die minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels aan die kamer hebben aangeboden. AMSTERDAM. Een man die wat meer gedronken had dan goed voor hem was, en daarom ruzie maakte met zijn buurman, heeft donderdag avond in Amsterdam een agent van politie met een mes aangevallen. ADVERTENTIE Telefoon 2281 - Zierikzee FORD - MEER AUTO VOOR UW GELD DE MILJOENENNOTA DEN HAAG, 20-9. De miljoenennota (bet woord miljardennota is nog niet algemeen aanvaard, maar zou veel welsprekender zijn), weergevende het begrctingsbeeld voor 1967, tcont in ontvangsten een bedrag van f 18323 miljoen en in uitgaven een bedrag van f 20142 miljoen. Wanneer rekening wordt gehouden met een aantal aanvullende posten - waaronder het dek kingsplan - komt het uitgavcntctaal van de ontwerp-begroting 1967 op f 20.152 miljoen en kunnen de ontvangsten uit belastingen en andere mid delen tesamen worden gesteld op f 18.976 miljoen. Hel negatief saldo is dan f 1176 miljoen. De uitgaven worden ten dele als gevolg van loon- en prijsstijgingen, ten dele als gevolig van uitbreiding van voorzieningen in de breedte (b. v. overeenkomstig de bevolkings groei) ruim f 2.000 min. hoger ge raamd dan volgens de oorspronkelijk vastgestelde begroting 1966. Deze toeneming (IIV2 percent) van de uit gaven betreft de volgende doelein den: Algemene salaris- en pensioen- maatregelen f 690 min., onderwijs en wetenschappen 490 min., volkshuis vesting (vrijwel geheel woningwet voorschotten) f 320 min., nationale schuld f 190 min., sociale voorzienin gen f 130 min., landbouw cn visse- Controverse Baas-Adams AMSTERDAM, 21-9. In „Achter het nieuws" heeft de VARA woens dagavond cp de televisieschermen aandacht besteed aan de controverse in de Eerste Kamer tussen de sena toren ir. J. Baas van dc VVD cn Ir. II. Adams van de Boerenpartij Ir. J. Baas vertelde nog eens aan de kijkers dat ir. Adams 22 jaar ge leden in de oorlog aLs leraar natio- naal-socialiistische denkbeelden had verkondigd tegenover dc leerlingen van dc Rijkslandbouwschool te Em- men. Daarna vertoonde „Achter het nieuws" twee oude exemplaren van een in de oorlog in ons land ver schenen pro-Duits tijdschrift ge naamd „De Misthoorn". Er werden enkele passages getoond en voorgele zen uit twee artikelen, die onder ver melding van de naam ir. H. Adams in dit blad waren afgedrukt. In deze paragrafen kwamen een aantal sterk an li-Semitische zinnen voor. BEGROTINGS&SSLD 1967 iJ rniijofsn 'guldc rij f 80 min., verkeer en waterstaat f 130 min., overige doeleinden, per saldo f 40 mln„ tezamen f 2.070 min. Boven (le f 20 miljard Het uitgaventotaal overschrijdt door deze stijgingen voor het eerst de f 20 miljard. Voor de ontvangsten wordt een vrijwel gelijke stijging ge raamd; hierdoor verschilt het be grotingstekort 1967 weinig van het tekort van de vastgestelde begroting 1966. Gezien dit resultaat worden de uitgaven voor 94 n 'n door begrotings ontvangsten - d.w.z. zonder leningen - gedekt. Naar het oordeel van de minister is dit op zichzelf een bij zonder solide dekkingssituatie, indien men in aanmerking neemt, dat de uit gaven o.m. belangrijke bedragen om vatten voor eigen investeringen van het rijk, voor woningvoorschottcn en voor schuldaflossing. IL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1