I Olie, dat is een rustig idee LUCKY STRIKE Give amana Lucky Chefarine .4" i-mmmmim Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw Zeeuwse verdacht van gifmoord 4 beroemde middelen doen wonderen ZIERJkZEESCIIE MEUWSBODE Dinsdag 2U september 1966 Nr. 19691 ADVERTENTIE PUBLICATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OUESTOOK, RIOUVVSTRAAT 53. DEN HAAG. Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt v.oor olie nauwelijks meer dan 10jaarterug.(5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? SPORT VOETBAL Zierikzee had moeite niet gelijkspel (2—2) tegen De Sehutters Weinig, zeer weinig heeft het ge scheeld of Zierikzee had reeds in zijn tweede competitiewedstrijd een ne derlaag moeten incasseren. De gas ten vertoonden in deze wedstrijd aanzienlijk beter voetbal dan de thuisclub die vooral in tempo nog al te kort schoot bij de Brabanders. Dal Zierikzee er uiteindelijk nog in slaagde op de helft van de inzet be slag te leggen had zij wel in hoofd zaak te danken aan de uitstekende vorm waarin doelman Stoutjesdijk en spil Krips verkeerden. Opvallend was het aantal zwakke plaatsen die in het team van Zierik zee in deze ontmoeting naar voren kwamen. Toch had de wedstrijd een geheel ander aanzien kunnen krijgen als het de thuisclub in de eerste min. iets had mee gezeten. Reeds in de allereerste minuut kreeg mldvoor OOR KWIJT LIMA, 17-9. Zijn oor is hij nu echt kwijt, de man die in een havencafé in Chinbote bij Li ma aan het vechten sloeg. Tij dens het gevecht werd het eraf gescheurd en wat later opge slobberd door een eend, zegt de politie in Lima. Klink alleen voor doel gekomen een fraaie kans maar zijn kopbal miste de juiste richting om succes te kun nen boeken. Bij de volgende aanval wist Willemse door de defensie van de bezoekers te breken maar op het beslissende moment werd hij door de uitgelopen doelman bij de benen ge grepen wat de scheidsrechter ont ging. In de 5e minuut maakte de doelman van de bezoekers buiten het strafschopgebied hands. Uit de vrije trap schoot Willemse rakelings over. De Schutters begonnen hierna lang zamerhand meer vat op het spel te krijgen. De 1.buiten kwam in goede schietpositie voor het Zierikzee-doel maar zijn schot ging naast. De be zoekers probeerden het veelal met verre schoten welke de juiste rich ting misten of doelman Stoutjesdijk op zijn plaats vonden. In de 21e min. ken Zierikzee nog vrij onverwachts de leiding nemen toen Moelker een mislukte voorzet gaf welke door de doelman grandioos werd misgestopt (1-0). De vreugde was bij de thuis club evenwel maar van korte duur daar 3 minuten later de verdediging niet voldoen opruimde waarvan D. Rombouts wis te profiteren (1-1). Uit een voorzet van links kreeg Luijten hierna weer een goede kans maar zijn kopbal miste de goede richting cm doelman Stoutjesdijk ernstig te kunnen verontrusten. Zierikzee kreeg weer een vrije trap te nemen waar bij Willemse deze maal de lat op zijn Het bestuur van de Stichting Ont wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft voor de eerste maal, in eenvoudige uitvoering, ver slag uitgebracht over de sedert de op richting verrichte werkzaamheden. In dit verslag dat de gehele perio de 1963-1965 omvat wordt tevens uit voerige aandacht geschonken aan de omstandigheden en overwegingen, die tot de oprichting van het fonds hebben 'geleid. Bovendien zijn de parlementaire beschouwingen over het fonds in het verslag opgenomen. In 1965 zijn drie bijdrageregelingen van kracht geworden. De ontwikkeling De bijdrageregeling Ontwikke lingsbedrijven biedt de mogelijkheid van investeringsbijdragen bij de aan passing van landbouwbedrijfsgebou wen. Hiervoor werden in 1965 2073 aanvragen ingediend, waarvan 1163 zijn afgewezen. De bedrijfsopper- vlakte lag voor 60 in de grootte klasse van 10-20 ha. De gevraagde bijdrage beliep gemiddeld f 8.000.- hoofdzakelijk voor stalbouw en in ds tuinbouw voor glasopstanden en fruitbewaarplaatsen. D:- bijdrageregeling Montagestal-' len stimuleert de bouw van monta gestallen voor rundvee. Het bestuur keurde 29 staltypen goed voor toe passing. Er werden in 1965 453 aan vragen ingediend, waarvan 211 wer den afgewezen. De bijdrageregeling Bedrijfsverzor- gingsorganen bevordert de oprichting van bedrijf sverzorgingsdiensten. Voor provinciale overkoepelende organen wordt bijstand verleend in personete en materiële kosten. Bovendien worden voor de bevor dering van gekoelde melkbev/aring en transport bij 7 melkfabrieken en aangesloten veehouders op uitge breide schaal proeven genomen, waarvoor een belangrijke stimule ringsbijdrage beschikbaar is gesteld. De bedrijfsbeëindiging Per 1 mei 1964 werd bedrijfsbeëin digingsregeling I van kracht. Ultimo 1964 waren 4250 aanvragen ingediend ultimo 1965 bedroeg dit aantal 7639. Waren eind 1964 nog geen aanvra gers in het bezit van een vergoeding, einde 1965 bedroeg dit aantal 1864. Einde 1965 waren 4667 aanvragen ad ministratief geheel afgewerkt, waar van 2237 afgewezen en 2430 aan vaard. De afwijzingen waren voor 53,3 °/o gebaseerd op de fiscale eiseh waaraan niet kon werden voldaan. Deze 2430 ondernemers waren hoofdzakelijk tussen 59 en 62 jaar oud, waarvan 81 n n gehuwd. De be- drijfsgreotte bedroeg gemiddeld 4,5 ha. ADVERTENTIE weg vond. Ondanks het feit dat Zie- rikzee na de thee het voordeel van de wind had bleven De Schutters een veldoverwicht houden .Stoutjesdijk moest al direct handelend optreden wat hem goed afging. Aan de andere zijde schoot T. Klink, die bepaald een off day had, hoog over. Een hard scbot van de r.buiten wist Stoutjes dijk keurig te stoppen. Hendrikse wist hierna op de r.vleugel door te breken waarbij hij in plaats van het leder naar de geheel vrij staande Klink te spelen naast schoot. Zierik zee bleef bij haar aanvallen hard nekkig volhouden om het leder door de lacht te spelen terwijl geen en kele maal een voorhoedespeler er in slaagde een kopduel van een der Scnutters-verdedigers te winnen. In de 28e minuut leek de wedstrijd be- sïisl toen L. Luijten geheel vrijstaand gemakkelijk kon inschieten (1-2). Een vrije trap van Willemse werd door de ook al sterk tegenvallende Moelker ver naast geschoten. De Schutters bleven het beste van het spel behouden en naarmate de tijd verstreek begon het er steeds don kerder uit te zien voor de thuisclub. Tot grote vreugde van de Zierik- ze-aanhang viel in de 41e minuut toch nog de niet meer verwachte ge lijkmaker toen Willemse het leder goed doorgaf naar A. Klink die een tweetal verdedigers passeerde waar na hij met een schitterend schot de doelman geen schijn van kans gaf (2-2). In de laatste minuut probeer de Zierikzee nog alles om de over winning uit het vuur te slepen maar verder dan een hoekschop welke wel gevaar voor het Schutters-doel maar geen doelpunt opleverde, brachten zij het niet meer. LAND- EN TUINBOUW De keuze uit onze vroege aardappelrassen Verdiende winst voor MEVO te Kloetinge (3—4) MEVO, dat zeker een klasse beter speelde dan vorige week in de thuis wedstrijd tegen Bruse Boys, is er in geslaagd een verrassende en ver diende overwinning te behalen op Kloetinge. In de le helft was het een gelijk opgaande wedstrijd waarin vaak uittstekend voetbal werd ver toond. Nadat de thuisclub de leiding had weten te nemen (1-0) bracht Co Verwijs na een doelworsteling de stand weer gelijk (1-1). Kloetinge zette hierna weer enige gevaarlijke tegenaanvallen op waaruit zij slaag den weer een 2-1 voorsprong te ne men, met welke stand ook de rust aanbrak. Fris van de lever begonnen de oranjehemden aan de 2e helft. Al spoedig slaagde Frans de Oude er met een hard schot in de stand op 2-2 te brengen. De MEVO-aanvallen bleven hierna een gevaarlijk karak- LAND- EN TUINBOUW Cursus groenteteelt Het Zeeuws Land- en Tuinbouw blad deelt mee dat bij voldoende deelname deze winter in de chr. la gere land- en tuinbouwschool te Middelburg een speciale cursus groenteteelt georganiseex'd zal wor den voor degenen, die een vergun ning als groenteteler willen hebben. De cursus omvat 120 lesuren theorie en 60 uren px*aktijk. Toelatingseis: minimumleeftijd 26 jaar. DODELIJKE ONGELUKKEN NIEUW AMSTERDAM. Te Nieuw- Amstei'dam gex-aakte de 28-jarige J. E. van der Veen uit Nieuw-Amster- dam met de door hem bestuurde auto in het kanaal „De Zijtak". Hij is daarbij verdronken. GRONINGEN. Het zesjarig zoon tje van de heer J. A. Durville uit Groningen is op de Zaagmuldersweg te Gxmningen om het leven gekomen, toen een auto van achteren tegen de fiets aanreed waar het jongetje bij zijn vader achtex'op zat .De bestuur der van de auto, de 19-jai'ige J. E. B. uit Wilhelmshafen (Did.) is door de politie aangehouden. RIDDERKERK. De driejarige jon gen Rafael Consuegi-a Gonzales, het zoontje van een Spaanse gastarbei- der te Ridderkerk is in zijn woon plaats onder een der wielen van een vrachtwagencombinatie. gekomen, het jongetje wci'd op slag gedood. MAASTRICHT. De 34-jarige me vrouw L. R.-S-uit Maastricht is om hot leven gekomen toen er kortslui ting ontstond in de wasmachine waarmee zij de was aan het doen was. Zij werd geclektrokuteerd. ROTTERDAM. De 28-jarige Ma rokkaan Omar Belid Mohamed is in de Spoorweghaven in Rotterdam verdronken. De man was door on bekende ooi-zaak met zijn fiets in de haven gereden. Hij werd door een politieman uit het water gehaald en naar een ziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek dat hij was overle den. MAASTRICHT. De 26-jarige me vrouw Suzaflne Janssen-Franssen uit Maastricht is zondagmox-gen do delijk gewond gei'aakl bij een ver keersongeval in een bocht van de Tongerseweg te Maastricht. De be stuurder van de auto waarin zij zat makte door tot nog toe onbekende ooi-zaak een voor hem rijdende fiet ser, zwenkte en botste daarbij tegen een boom en een lichtmast. KLAZIENAVEEN. Te Klazicna- veen werd op de weg langs het Van Echtenkanaal de 18-jarige Albert Jansen uit Veenoord bij Nieuw-Am sterdam door een auto geschept en op slag gedood. De jongeman stond met zijn meisje in de berm langs de kant van de weg en wei-d gegi'epen door de auto waarvan de bestuurder J. P. uit Schoonebeek wei-d gedwon gen om uit te wijken doordat een te gemoet komende auto een tweetal bromfietsers inhaalde. ter behouden. Bij een van deze aan vallen schoot Jan van Dijke hard op de doelman waarna hij het terug springende leder onhoudbaar in het doel plaatste (2-3). De thuisclub gaf de moed hierna nog niet op en doel man Bij de Vaate moest hei-haalde malen al zijn talenten tonen om doel punten te voorkomen. Toch moest hij nog eenmaal zwichten voor een hard schot dat buiten zijn bereik in het net verdween (3-3). Hoewel Kloe tinge hiex-na het beste van het spel behield bleven de MEVO-uitvallen een gevaarlijk karakter behouden. Hel was dan ook Lupgens die uit een diepte pass goed dooi-zettend zijn club-weer voorsprong wist te geven (3-4). Kloetinge zette hiex-na nog een verwoed slotoffensief in waarin de MEVO-vex-dediging zich staande wist te houden. Met nog enige minu ten te spelen kregen de bezoekers zelfs nog een fraaie kans om de zege veilig te stellen toen. Verwijs he} le der voor doel plaatste maar geen der MËVO-voorwaartsen was ter plaat se aanwezig om hiervan te pi-ofite- ren. BRESKENS, 19-9. Op last van de officier van justitie te Middelburg is de 59-jarige I. J. P. uit IJzendijke zaterdag overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg. Haar echtgenoot, de 65-jarige J. P., is vorige wesk ender onduidelijke omstandigheden ovej-leden. De vrouw deed pas aangifte van het ovei-lijden één dag nh de wette lijk gestelde termijn. De huisai-ts van de familie P.weigerde een overlij densverklaring af te geven en scha kelde de justitie' in. De patholoog-anatoom dr. B. Mak king verrichte sectie op het stoffe lijk overschot, maar aanvankelijk le- vei'de deze sectie positieve noch ne gatieve result-alert op. Bij voortgezet onderzoek in het gerechtelijk labora torium in Den Haag werden echter in het lijk spox"en van pai*athion aan getroffen. ZITTING STATEN- GENERAAL GESLOTEN DEN HAAG, 18-9. De minister van binnenlandse zaken, prof. mr. P. J. Verdam, heeft in een vex-enigde ver gadering der beide Kamers dc zitting van de Staten-Genei-aal officieel ge sloten. In zijn toespraak hei-innerde de minister aan de totstandkoming in de afgelopen zitting van de loestem- mingswetten voor de huwelijken van prinses Beatrix en van prinses Mar- gx-iet, „welker totstandkoming zo be langrijk was voor onze constitutio nele monai*chie". Goederentrein ontspoord DEN HAAG. 17-9. Bij het binnen komen van 't station Holland Spoor i.x Den Haag is zaterdagnacht even na vier uur een deel van een goede rentrein ontspoord. Op een wissel liepen de locomo tief en zeven wagons uit de rails. Bij dit ongeluk werd niemand gewond, maar de materiële schade is vrij aan zienlijk. Mr. Jonkman Grootkruis Nederlandse Leeuw DEN HAAG, 18-9. Dc voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, die als zodanig afscheid heeft genomen, is door de koningin onderscheiden met het gx-ootkruis in de Nederlandse Leeuw. Mr. Jonk man ontving de versierselen, de al lerhoogste civiele onderscheiding, uit handen van minister-president Cals aan het einde van diens loc- Spraak in dc Eerste Kamer. Dit jaar zijn de uitkomsten van de Vroege aai-dappelteelt wel bijzonder gunstig verlopen, zowel de opbrengst alsmede de prijs van vroege aardap pels zullen zeker van invloed zijn^op de komende teelt, in 1967. Degene die geen of te weinig pool- goed voor het volgend jaar hebben, gaan ^zich nu beraden welk ras het zal worden. Naast de Eei-steling en Doré, zal ook het nieuwe ras de Lekkci-lander zich zeker een plaats weten'te ver overen. Het gi-ote vooi'deel van de Eerste ling is, de vi'oegheid. De kwaliteit is goed, maar zeer vatbaar voor phy- tophthora in loof en knol en geeft bij latex-e i-ooidatum in vergelijking met andei"e rassen geen hoge kg. op brengst. De Doré is een week later' rooibaar dan de Eersteling, is minder gevoe lig voor de aardappelziekte. Vooral dc knollen blijven langer gezond. Wel moet er regelmatig worden ge spoten. De Lekkerlander is nog vrij nieuw Het is een kruisingsprodukt, waarbij de Doi'é gebruikt is. Wat vx-oegheid en gevoeligheid voor phytophthora betreft staat deze aai'dappel ongeveer gelijk agn Doré. In 1964 werd dit nieuwe ras in de rassënlijst opgenomen. De Lekker lander blonk in de eerste instantie uit door zijn hoge opbrengst, z'n mooie knolvorm en z'n bijzodner lek- kere smaak. Hierdoor werd dit nieu we ras door de consument zeer gun stig ontvangen, zo zelfs dat deze aardappel tot Iaat in het seizoen ge vraagd werd. Dit is voor verschillende verbou wers aanleiding geweest om te pro beren de Lekkerlander gedurende de winter te bewaren en wel met goed gevolg. Prinses en prins bij veteranen AMSTERDAM, 17-9. Prinses Bca- trix en prins Claus hebben - infor meel - een deel van de ledenverga dering van het Veteranen Legioen Nederland in Krasnapclsky in Am sterdam bijgewoond. Tijdens deze vergadering werd de aftredende voorzitter, de heer Camping, be noemd tel-erelid van het Veteranen Legioen. „Wanneer wij ons op het stand punt stellen, dat de waarden waar voor in hel verleden zovelen hebben gestreden, behoren tot het hoogste goed van ons Nederlandse volk, wan neer wij menen, dat deze tegen iede re aantasting verdedigd moeten wor- den, dan is het duidelijk dat er de noodzakelijkheid is de strijd, die in het verleden met het doel voor ogen plaats vond, te herdenken". Z.K.H. Prins Bernhard zei dit za- terdagmoi-gen in zijn kwaliteit van -voorzitter van de raad van advies van het Vetei-anen Legioen Neder land bij de viering' van het derde lustrum. Tussen de militaire hoofdkwar tier-en van het Indiase en het Paki staanse leger-, i-espectievelijk in Nw. Delhi en Rawalpindi, zal een dii-ecte verbinding worden ingesteld opdat de bevelhebbers elkaar vooruit kun nen wijzen op troepenverplaatsipgen waardoor spanning aan de grens tus sen beide landen wordt vermeden. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen ;s het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Serie inbraken opgelost TILBURG, 17-9. Met de aanhou ding van de 20-jarige losarbeider J. van den H. en van de 19-jarige hout bewerker B. G.. beiden afkomstig uit Tilburg, had de Tilbui-gse politie in eens de sleutel in handen voor de oplosing van in totaal 35 inbraken, deels gezamenlijk, deels door ieder afzondeiiijk gepleegd in een periode van 10 maanden. Het opei-atietex-x-ein van deze mannen lag gi-otendeels in Tilburg zelf, waar 29 inbx-aken wer den bekend. Mode in de Sowjet-Unie In de Sbwjet-Unie is de belangstelling voor de mode reeds geruime tijd duidelijk stijgende. Vooral in wol - hoe kan het anders, gelet op het koude klimat - zijn de Russische ontwerpers sterk. De joto toont tu>ec rvmmxetpmxs tyriens een wintershow met aantrekkelijkemodellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5