DE GOUDEN KOETS TROK DOOR FEESTELIJK DEN HAAG „Pleegvader" Duitse jongen gearresteerd Hoofdprijs van Staatsloterij blijft f 100.000- STREEKNIEUWS Einde in zicht Vietnam-oorlog? In Renesse heerst flinke bouwactiviteit Zes Amerikanen door eigen vuur gedood Gemeenteraad van Bandoeng oefent druk uit op president Soekarno MEST Prinsjesdag in de Residentie DEN HAAG, 20-9. Veertig stu denten, kaalgeknipte groenen van het Leidse studentencorps, hadden weinig eer van hun werk. Het door hen zorgvuldig schoongebezemde „Schelpenpad", het middenpad van het Lange Vcorhcut, lag weer be zaaid met gcud-gele herfstbladeren maar het is dan ook herfst, het is de derde dinsdag in september, de dag van de opening der Staten-Generaal. Een vlaggende stad, het getrappel van paarden - het geronk van de moderne paardenkrachten der poli tiemotoren zinkt er bij in het niet - deden sinds vanmorgen vroeg de stad, die als residentie manmoedig moet slikken het grootste dorp van Nederland te zijn, terugkeren in de sfeer van de goede oude stijl. De schitterende uniformen van de ern stig kijkende militairen, de borst vol onderscheidingen, wedijverden in kleurigheid met de oranje wimpels en de rood-wlt-blauwe vlaggen die breed uit wapperend de gevels sie ren of - verkleind op schaal - ge klemd in kinderhanden, op en neer werden gezwaaid. Het publiek dat vandaag is toegestroomd had ken nelijk goede verwachtingen gekre gen van het weer op prinsjesdag, af gaande op de zomerse dag van gis teren toen heel Den Haag al een ge noeglijk feestelijk karakter kreeg. En dan - na het middaguur - als de zoveelste motoragent vlak langs de rijen wachtenden is gestoven en er onder uitbundig gelach, wéér een paard van een der agenten op straat gedaan heeft wat de stadsjeugd nau- ALKMAAR, 19-9. De 33-jarige veehouder Piet van S. uit Heerhu- gowaard, tegen wie door de ouders van de 12-jarige Duitse jongen Heinz Göddertz uit Bonn, die vijf weken op zijn boerderij verbleef, een aanklacht was ingediend wegens mishandeling en een zedenmisdrijf, is vanmorgen gearresteerd. Aanleiding hiertoe was niet het dossier van deze zaak in Bonn maar de arrestatie van een jongere broer van de veehouder in Haarlem door de politie aldaar, ook wegens een zedenmisdrijf. De jongere broer zou in Haarlem ontuchtige handelingen gepleegd hebben met een jongen van 12 jaar. Deze jongen vertelde aan de polite dat hij het vorige jaar, toen hij in Heerhugowaard op een boerderij verbieef bewoond door een buur man en tevens oom van de heer P. van S., ook wel eens op de boerderij van S .kwam. Hij zou met hem „niet nader te noemen" handelingen heb ben gepleegd. De Haarlemse politie stelde de officier van justitie te Alk maar mr. W. A. B. van Sloterdijck hiervan op de hoogte die opdracht gaf de veehouder te arresteren en te ondervragen. Bekentenis Deze bekende zich aan de jongen in Haarlem te hebben vergrepen, gaf toe dat hij zijn Duits pleegkind Heinz Göddertz enkele keren had mishandeld en ook een zedenmisdrijf DEN HAAG, 19-9. De hoofdprijs van de staatsloterij, die thans f 100.000 bedraagt zal niet worden verhoogd, zo blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot de wet op de kansspelen. De praktische betekenis van het voorstel de in de wet voor komende limiet voor het aantal per loterij uit te geven series weg te ne men is, dat het voor de staatsloterij weer mogelijk zal worden in vol doende mate aan de vraag naar loten van het publiek te voldoen, zo schrij ven minister Vondeling (financiën) en staatssecretaris Hoefnagels. „Al leen dan kan de staatsloterij haar functie in het kader van de kanali satie van de speelzucht naar behoren blijven vervullen". In de nacht van maandag op dinsdag is een bomaanslag gepleegd op de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Rome. KERKNIEUWS Kerkelijk contact Zierikzee-Poortugaal Op uitnodiging van het Zierikzee- se Jeugd Rode Kruis zal op zondag 25 september a.s. des morgens om half elf (10.30 uur) de kerkdienst in de kapel van het Deltaziekenhuis te Poortugaal worden geleid door ds. J. H. Nawijn, gereformeerd predikant te Zierikzee. Zoals bekend heeft ds. Nawijn op 21 september 1965 tijdens een bij zondere bijeenkomst (ingebruikname gerestaureerde kapel en nieuw or gel) aan de geneesheer-directeur dr. F. J. Tolsma een kanselbijbel ge schonken namens de catechisanten van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de Chr. Ger. Kerk. Scheepvaartberichten Attis, 19-9 te Antwerpen Esso Den Haag, 19-9 van Rotterdam naar Marsa el Brega. AUTO-STUNT BRUINISSE, 19-9. Een be kend autorijder uit Bruinisse reed met zijn Volkswagen in de Molenweg en wilde de vluchthavenweg naar Zijpe op rijden. Inplaats van af te remmen in de bocht trapte hij bij vergissing op de gas pedaal, met het gevolg dat de auto met een reuzevaart de dijk nam, zoals men dal wel van een jeep kent. De dijk is ter plaatse verschillende me ters hoog en zeer steil, maar de auto kwam behouden op de onderberm aan de Vlucht- havenkant terecht. De chauf feur reed toen leukweg aan de buitenkant van de dijk naar Zijpe en passant dc tal rijke heuveltjes over rijdend, die zijn aangelegd by iedere steiger. met hem had gepleegd en dat hij zich ook vergrepen had aan twee Duitse pleegkinderen die in '64 en '65 op zijn boerderij te gast waren. Hij wordt er nu ook van verdacht met enkele jongens uit zijn woonplaats een zedenmisdrijf te hebben ge pleegd, naar deze zaken wordt nog een onderzoek ingesteld. ZIERIKZEE Vragen aan G.S. inzake restauratie Noordhavenpoort In antwoord op vragen van de commissie voor onderwijs in verband met de restauratie van de Noordha venpoort hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland er op gewezen dat restauratiewerkzaamheden aan mo numenten van geschiedenis en kunst veel meer zorg en tijd eisen dan nor male nieuwbouw. De commissie was van oordeel dat de met de restaura tie gemoeide bedragen toch wel bij zonder hoog zijn en heeft zich dan ook afgevraagd of restauraties „vaak niet met minder geld tot stand zou den kunnen worden gebracht". In dit verband kan de commissie niet aan de indruk ontkomen dat restau ratiewerkzaamheden vaak onnodig lang duren. Ged. Staten antwoor den hierop dat de grote bedragen die dikwijls met deze werkzaamheden gemoeid zijn, het bovendien in ver band met de beschikbare rijksgelden, noodzakelijk kunnen maken de werkzaamheden over een aantal ja ren te spreiden. Op een betreffende vraag van de commissie delen Ged. Staten verder mee dat bij het voorstel om een ex tra-bijdrage in de restauratie-kosten toe te kennen geen glijdende schaal is overwogen, omdat het gezamenlijk aandeel van rijk en gemeente gedu rende 4 jaren 90 procent bedraagt. BRUINISSE Lichte verwondingen bij autobotsing Een Franse personenauto bestuurd door mej. L. A. B. uit Calais, remde bij de Grevelingenbrug te Bruinisse op weg naar Rotterdam, omdat zij dacht dat de lichten rood stonden en de brug omhoog zou gaan. Dit was echter slechts een schijneffekt van de op de lichten schijnende zon. Doornat zij remde werd de door haar bestuurde auto, waarin ook nog de 16-jarige R. P. M. uit Parijs was ge zeten, aangereden door een perso nenwagen bestuurd door mevrouw J. W. A. ten B.-H. uit Rijsoord. De beide auto's werden beschadigd, maar evenals de inzittenden van de Franse wagen, kregen de inzitten den van de auto uit Rijsoord, de be stuurster, haar echtgenoot en twee kinderen, slechts lichte verwondin gen. Vrouw steekt echtgenoot iteer AMSTERDAM, 19-9. Een 22-jarige vrouw heeft maandagavond in Am sterdam-oost haar 31-jarige echtge noot, M. V., dusdanig met een mes gestoken dat de man in levensge vaarlijke toestand naar een zieken huis moest worden gebracht, waar operatief ingrijpen nodig bleek. Het echtpaar, dat pas een jaar ge trouwd was, had al verscheidene ma len dusdanige ruzies gehad, dat de politie had moeten ingrijpen. Ze wa ren zelfs al enkele maanden uit el kaar. Maar bij een ontmoeting van maandagavond laaide de ruzie zó hoog op dat de vrouw een mes greep en haar man te lijf ging. De vrouw werd gearresteerd en ingesloten. welijks meer uit eigen aanschouwing van die dieren bekend is, dan klinkt het eerste salvo van de lange reels „minuutschoten" die onophoudelijk afgevuurd zullen worden vanaf het mement dat Hare Majesteit het pa leis heeft verlaten tot aan het mo ment dat zij - na het uispreken van de Troonrede - daarin zal zijn terug gekeerd. Deze scheten (afgevuurd door zes stukken van een battery van de elf de afdeling rijdende artillerie uit Schaarsbergen, welke zyn opgesteld op het Malieveld), deze schoten gaan dan weldra verleren in het getrappel van de paarden van al die calèches en koetsen, in het gejuich en geroe zemoes van het publiek en in de vro lijke muziek der verschillende korp sen, die allerwege een enthousiasme bii de toehoorders los weten te ma ken zeals men dat van t.v. en pick up bezitters niet meer zou verwach ten. De eerste onderdelen van de zo gevarieerde stoet wordt zichtbaar en achtereenvolgens trekken dan de al tijd weer boeiende taferelen aan de cgen der toeschouwers voorbij. Centraal in deze stoet de Gouden Kcets, waarin gezeten Hare Majesteit de Koningin en de Prins der Neder landen, prinses Beatrix en prins Claus. De kcets was met acht paar den bespannen, gaande een koetsier naast elk paard. In de stoet reed verder meer een calèche met pcstillonbespanning, de prinsessen Margriet en Christina, Voor de Ridderzaal - het eindpunt van de stoet - werd een erewacht betrokken door 70 man van het korps mariniers. SAIGON, 19-7. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran Van Do heeft in een onderhoud met een speciale correspondent van het Italiaanse blad „La Nazione" in Saigon gezegd dat de oorlog in Viet nam „waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar" zal eindigen en dat de ontscheping van Amerikaans- Zuidvietnamese troepen in Noord- Vietnam „mogelük en misschien zelfs op handen" is. Volgens de minister bleef de oorlog alleen maar voortdu ren omdat „Mos-kou en Peking de onvermijdelijke terugslag van de ne derlaag van Hanoi op wereld-ni veau vrezen". Buitenlandse hulp van de Verenigde Statö-i WASHINGTON, 19-9. President Johnson heeft maandag het wetsont werp getekend dat de regering machtigt gedurende het huidige fis cale jaar 3502 miljoen dollar aan bui tenlandse hulp uit te geven. Johnson zei dat een deel van het geld zal wor den aangewend voor landbouwpro jecten, gezondheidszorg en onderwijs in het kader van de strijd tegen ar moede. ADVERTENTIE Moet u aan de bril? De nieuwste jaarbeurs brilmonturen te zien „in de Witte Swaen" Brillen op advies van de oogarts vlug klaar Prima verrekijkers Vakopticien Bergmans Havenpark 1, Zierikzee Direeteursbenoeming C.S.M.-fabriek in Halfweg HALFWEG, 19-9. Tot directeur van de N.V. C.S.M.-suikerfabriek Holland in Halfweg is per 1 januari a.s. benoemd ir. H. P. M. Heere te Oud-Beijerland. Ir. Heere is momenteel directeur van de suikerfabriek van de Cen trale Suikermaatschappij te Oud- Beijerland, waarvan hij na het in gaan van zijn benoeming te Halfweg voorlopig ook nog de directie zal blijven voeren. De heer Heere was eerder al adjunct-directeur van de CSM.-vestiging in Halfweg. Amerika heeft tekort aan vliegend personeel WASHINGTON, 19-9. De Ame- rikaanse marine en luchtmacht kam pen op het Ggenblik met een ernstig tekort aan personeel, in het bijzon der aan jonge piloten, zo hebben de bevelhebbers van deze beide onder delen van de Amerikaanse strijd krachten laten weten. Deze .toestand, ontstaan door de vergroting van de oorlogsinspanning in Vietnam en de toenemende vraag naar piloten van de zijde van de bur gerluchtvaartmaatschappijen, is der mate kritiek geworden, dat men in de afgelopen twee jaar ruim twee duizend bevoegde militaire piloten, die bureau- of andere functies be kleedden, in actieve militaire dienst heeft teruggeroepen. Doile op de weg bij Rilland-Bath RILLAND-BATH, 19-9. Maandag- morgen omstreeks elf uur heeft op de rijksweg bij Rilland-Bath een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij de 20-jarige P. Scheele uit Kapelle-Biezel'inge om het leven is gekomen. Zijn verloofde uit Zwijn- drecht is met vrij ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom overgebracht. Het slachtoffer kwam bij een po ging om een plotseling vóór hem stoppende auto te ontwijken, in bot sing met een tegemoetkomende auto. Tijdens Korea-crisis dreigde „Ike" met kernwapens •NEW YORK, 19-9. De voormalige Amerikaanse president Dwight Eisenhower heeft in een vraagge sprek voor de televisie verklaard dat hij in 1953 de Chinezen via verschei dene „lekken" had laten weten dat hij de Koreaanse oorlog niet langer als een beperkte zou beschouwen in dien er geen wapenstilstand zou worden gesloten, en dat hij zich ook niet gebonden zou achten aan een bepaald soort wapens. Ik liet uitko men dat het onverdragelijk was dat ops land alleen al 135.000 slacht offers in die oorlog had. Eisenhower, die kennelijk op kern wapens doelde, verklaarde verder: Ik wil niet zeggen dat wij die grote dingen zouden gebruiken en steden wilden vernietigen maar wij zouden voldoende hebben gebruikt om te winnen, tegen militaire en niet te gen burgerlijke doelen. Hij was er zeker van dat zijn tac tiek succes had gehad, want er kwam een antwoord terug dat „zij (de Chi nezen) bereid waren de besprekingen over de wapenstilstand te hervatten" De Franse staatsautomobielon- derneming Renault heeft blijkens mededelingen van een woordvoerder aanzienlijke vooruitgang geboekt bij haar onderzoekingen voor de ont wikkeling van een door batterijen aangedreven elektrische auto. Eerste steen voor Vebiitex-panil NIEUWERKERK, 20-9. Heden (dins- dag)-morgen om 11 uur vond aan de Weststraat te Nieuwerkerk een kor te plechtigheid plaats. Van het nieuw te bouwen „Vebuiex"-pand werd de eerste steen geplaatst door de oprichtster van het bedrijf mevr. II. Verhaert-Buijtendijk. Dit gebeur de in aanwezigheid van de bedrijfs leider de heer R. J. Smits en het vol tallig personeel. - Gelijk bekend ver rijst aan de Weststraat een bedrijfs gebouw van 46 by IS meter, waarin praktisch het gehele bedrijf - ook wat de Rotterdamse vestigingen be treft - zal worden ondergebracht. De C.V. „Vebutex" vestigde zich drie jaar geleden aan de Burgemeester Boumanstraat en het nieuwe be drijfspand - dat in november a.s. klaar moet zijn - bewijst dat deze vestiging een succesvolle is geweest. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Weer Starfighter veroi ngelukt BONN, 19-9. De Westduitse lucht macht heeft haar 63ste Starfighter in vijf jaar verloren. Nadat donder dag bij de Amerikaanse luchtmacht basis Fort Luke in Arizona een Star fighter van de „Luftwaffe" veron gelukte, waarbij de Duitse piloot zich wist te redden, stortte boven dezelfde basis wederom een West duitse Starfighter neer. De piloot, een Amerikaanse instructeur, sprong uit het toestel, doch hij liep ernstige verwondingen op. Arbeiders getroffen door vallend beton MAASSLUIS, 19-9. Maandagraid- dag zijn bij een in aanbouw zijnd flatgebouw in Maassluis-west twee arbeiders getroffen door een beton nen muurdeel, dat door nog onbe kende oorzaak omviel. Een der ar beiders, de 41-jarige J., overleed op weg naar een ziekenhuis. De 25-ja- rige S. werd met zware verwondin gen in het ziekenhuis in Vlaardingen opgenomen. Oprichter Vrijinetselarij- museiun overleden. BAYREUTH, 19-9. Dr. Bernhard Beyer, oprichter en ere-voorzitter van het enige vrijmetselarij-museum ter wereld, dat in Bayreuth staat, is op 89-jarige leeftijd overleden en maandag in Bayreuth bijgezet. We gens zijn vex-diensten voor de studie van de vrijmetselarij is hij door de verenigde grootloges onderscheiden met een gouden medaille met zijn beeltenis. De verenigde grootloges van Duitsland wilden hem dezer da gen het grote ereteken uitreiken. RENESSE, 19-9, Renesse staat mo menteel in het teken van de bouw- aktiviteit. Naast diverse reeds in uit voering zijnde werken zal binnen af zienbare tijd met nog tal van andere objecten in deze badplaats worden begonnen. Drama's in Vietnam SAIGON, 19-9. Zes Amerikaanse soldaten zyn zondag en maandag ge dood en 23 gewond door granaten en ten luchtaanval van eigen zijde, heb ben militairen in Saigon maandag gezegd. Maandagochtend werden op twee verschillende plaatsen, enkele kilometers van hun basiskamp te Tay Ninh, Amerikaanse militairen Praten met Soeliarto BANDOENG, 19-9. De gemeente raad van Bandoeng heeft generaal Soeharto gevraagd een gesprek van man tot man met president Soekarno te voeren. Dc raad hoopte, dat dc president dan dezelfde taal als zijn volk zal gaan spreken. Wanneer zij echter niet tot over eenstemming kunnen komen dient Soeharto, als drager van uitvoeren de presidentiële bevoegdheden, on- middelijk een bijzondere zitting van het volkscongres uit te roepen om dit te gelasten Soekarno verant woordelijk te stellen voor de ge volgen van diens toespraken en op merkingen, in het bijzonder wat be treft zijn jongste uitlatingen waarin de president zich een „waarachtig marxist" noemde. Dergelijke ver klaringen hebben volgens de raad niets anders dan conflicten onder het volk teweeggebracht en het werk van het kabinet belemmerd. De oproep voor een spoedzitting van het volkscongres werd gesteund door de protestant „Parkindo'-partij. Hadji Moeslich, een vooraanstaand leider van de Mohammedaanse „Nahdalocl Oelama"-partij heeft de president ervan beschuldigd een „schaduwkabinet" te vormen door zich te omringen met adviseurs en groeperingen. Hij vond dit des te erger omdat deze personen met staatsgeleden worden betaald. Het parlement zal ongetwijfeld weige ren een I cgroling goed te keuren w.* «rep zulke kostbare posten voor komen, zei hij. Volgens Moeslich kon de president, als hij behoefte heeft aan x*aad, beter naar de stem van het volk luisteren. van de 196ste lichte infantcrie-briga- de getroffen door artilleriegranaten. Tay Ninh ligt 88 km te noordwesten van Saigon. Om half twee in de nacht van zon dag op maandag werden twee Ame rikanen gedood en 16 gewond. Te half zeven in de ochtend werden elf kilometer verder een man gedood en drie gewond. In het gebied bevindt zich alleen Amerikaanse artillerie. Zondag werden drie Amerikaanse mariniers gedood en vier gewond door bommen van een „Phantom"- straalvliegtuig van de marine, die bij de gedemilitariseex'de zone wer den uitgeworpen. Zeventien Zuid-Vietnamezen die door de Vietcong gevangen werden gehouden, zijn- zondagochtend door hun bewakers te Virxh Long, in de Mekong-Delta, doodgeschoten op het ogenblik dat hefschroefvliegtuigen met Zuidvietnamese tx-oepen overvlo gen om een aanval te beginnen. Drie gevangenen die gewond konden ont snappen, hebben dit zondagavond verteld. Een van de ontsnapten maakte deel uit van een groep van 13 burgers, die 10 km ten zuiden vên Vinh Long gevangen werden gehou den. Vinh Long ligt 110 km ten zuid westen van Saigon. Na de schietpartij werden de lijken in een kanaal gegooid een man leef de nog en kon met een sampan vluchten. De twee anderen worden wat verderop gevonden. De Vietcong had daar de slachtoffers twee aan twee samengebonden, twee daarvan bleken slechts gewond. Voor rekening van de heer L. W. Boot uit Kerkvverve werd dezer da gen de bouw van een woonhuis ge gund aan het Aannemingsbedrijf Firma J. C. Bijkerk te Burgh. Door het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten te Goes werd de bouw van een woning te Renesse namens A. C. van Mourik uit Noordgouwe opgedragen aan Fii-ma Braber, Dor reman en Lemsom, aarmemters te Re- nesse. Namens. P. van den Hoek te Rot terdam zal de firma Braber, Dorre- man en Lemsom de bouw realiseren van een woonhuis in Renesse. Archi tect van dit object is A. Warnaar te Maasland. Architect L. F. Kloppers uit Middetharnis heeft momenteel plannen onder handen voor de bouw van een slagerij met bijbehorende woning -voor rekening van M. J. Os- sewaarde te Renesse. Door de Firma Braber, Dorreman en Lemsom zal eveneens een woon huis worden gebouwd voor rekening van M. C. Vos te Renesse en verder een winkel met bovenwoning voor L. C. Hoogerhuis. Tenslotte zal voor rekening van J. M. Beije een woon huis met kantoor in Renesse verrij zen. Prof. dr. J. Zijlstra president Nederlandsche Bank DEN HAAG, 19-9. Bij Koninklijk Besluit van 16 september 1966 is met ingang van j mei 1967 tot president van de Nederlandsche Bank be noemd prof. dr. J. Zijlstra. Op 30 april 1967 eindigt de termijn waarvoor dr. M. W. Holtrop in 1960 als president van de Nederlandsche Bank werd herbenoemd. Met het oog op het feit dat hij in de loop van het jaar 1967 de leeftijd van 65 jaar hoopt te bereiken, heeft de heer Holtrop de wens te kennen gegeven niet voor een hei'benocming in aanmei'king te komen. Inval in provokelder AMSTERDAM, 19-9. - Maandag- middag omstreeks half vijf heeft de politie een inval gedaan in de kelder van het Amstei"damse provosecreta riaat aan de O.Z. Voorbxwgwal. Er werden 1500 nummers van het weekblad „Image 7" in beslaggeno men wegens een mededeling daarin over het zogenaamde „witte ambte- narenplan", waarin een passage stond tot opblazing van het bevol- kingsregiser. Twee aanwezige provo's, namelijk Rob Stolk en Stef van Duyn, 2ijn naar het politiebureau Warmoes straat meegegaan om een verklaring af te leggen. Zij zijn niet gearres teerd. Schilderijendiefstal PARIJS, 19-9. Uit een villa te No- gent sur Marne. een Parijse voorstad, is voor meer dan twee miljoen franc aan schilderijen - waaronder een Breughel van een miljoen franc - en antieke meubels, tapijten en zil verwerk gestolen. De bewoner, een medicus, was enige dagen afwezig. Hij is niet verzekerd. Een enthousiaste verslaggever seinde vanmorgen uit Den Haag, dat een interessante bij-attractie voor de wachtenden op d eGouden Koets, werd gevormd door de vijgen, die de paarden voor de koetsen en de edele viervoeters van de politiemannen, vrij rijkelijk schenen te produceren. Vooral de jeugd beleefde hieraan veel pret, maar zo valt tussen de regels door te lezen - er stak ook een flink stuk instructie in, want stads kinderen zien niet veel paarden meer en hoogst zelden, naar men mag aannemen, keutelende paarden. De eerlijkheid trouwens gebiedt te zeggendat het op dit punt ten plattelande (helaas) ook hard achter- uit gaat. Mest in het najaar beheers te vroeger voor een groot deel de atmosfeer. Zeker er ivordt nog wel eens een putje hier en daar over het land uitgestrooid, maar vroeger stak dat toch allemaal dieper. Op de straten lagen altijd fraaie hopen, die ijverige volkstuiniers met een zorgvuldigheid, als waren het goudstukken, bijeen veegden en per emmer naar hun hofjes transporteer den. Ook de koeien leverden een bij drage, zij het toch wel een minder ivelkome. Gezeten voor een eenzaam raam en gebogen over de eerste prille - en toen al moeilijke - meet kundesommen, kwam er als dorpse attractie bij uitnemendheid, in de late middag, altijd een troep koeien voorbij. Ze kwannen uit de xvijde weide en men zou zo denken, dat ze daar toch de kansen van de dag ge had hadden en benut, maar niks hoor, uitgerekend in de dorpsstraat plengden ze unverfrorenhun of fers. maar er was eigenlijk niemand die er echt aanstoot aan nam. Als gezegd mest was veelmeer „in" toen. Als de herfst naderde en hel stoppelland er kaaltjes bij lag, koos de boer zich o, dit mysterie hebben we nooit begrepen - uit de linnen kast een soort spierwitte slobkousen, of suunenen daar dook hij dan de vaalt mee in. De karrexi reden de last van een jaar door een herfstige straat op weg naar de nevelige vel den en daar lagen even later dan de hopen als donkere vlekken in een gecl-grijs gamma. De kraaien vier den carnaval op en rond die hopen en van al die mestzaken bleef wel een vleugje in de atmsofeer hangen. liet was dc onvermijdelijke geur- konsekwentie in een tijd toen het paard en de koe de alpha en de ome ga van hel boerenbedrijf waren. - Wc zijn die mest kwijt en ook dat merkwaardig aroom, waarvan hier en daar wel iets bleef hangen, maar we hebben het moeten ruilen voor de stank van afgewerkte motorgas sen. Vrienden - hoe ook - het is een slechte ruil geweest. Zo terugden kend, weten we nu al dat die paar den in Den Haag ons vandaag ook zeer lief zouden zijn geweest. SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2