ain% Rinus wil |e I een stuk kaas nit het vuistje Firma W. Gilijamse OM HET EVENWICHT Algemene Bank Nederland Bruinisse krijgt de grootste stookkas van Schouwen-Duiveland Grote auto? Kleine auto? INGEZONDEN STUKKEN Tuinbouw in Duiveland KORTE BERICHTEN ADVERTENTIE waarom niet allebei tegelijk) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de 'dure wagen', maar de wend baarheid en prijs van 't k/eine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op 't ruimere zicht, op de groot bagageruimte, op de" verbluffend lage nieuwprijs, op de hoge inruilwaarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs Simca 1000 voor een kleine prijs Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395.— SIMCA NEDERLAND N.V. Lange Reke 2 Tel. (01116) 370 Renesse BLIK DOOR HET WERELD BRUINISSE, 15-19. Wie in Brui nisse over economische expansie denkt cf spreekt, dent aan fabrieken, cp het gebied van de scheepsbouw, de betcnfabriek, de scheepswerf en dergelijke. Dat het ook nog anders kan, daarvan leveren de heren C. Kik en Zenen momenteel het bewijs. Vader C. Kik (66) van jongst af ver trouwd met de tuinderij, of zoals dat een halve eeuw geleden heette, de hoveniering, begon na de herverka veling de tuinderij wat intensiever aan te pakken en naast de verkoop In eigen winkel kwam teen ook het leveren aan de veiling. In 1960 ging men ook ever tot de teelt onder glas en er kwam een z.g. koude kas, een rclkas met een oppervlakte van 625 m'-\ Het nieuwe gebouw van de New- Yorkse Metropolitan Opera is met veel luister geopend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Weesp (vak. E. Holt- rigter): D. v. Boven, Middelburg; te Nieuwendijk: B. Duitsterhof, Aagte- kerke; te Metslawier-Niawier: kand. L. Doorn, Huizen. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Everdingen: M. Ver- wey, em. pred. te Driesum. Bedankt voor Sprang: J. Vos, Rijs- sen; voor Wieringermeer (vak. J. v. Woudenberg): J. Voordouw, Giessen- Rijswijk. Ger. Kerken Beroepen te Elburg: J. Baaijens, Leimuiden. Bedankt voor Nieuwdorp: H. Fed- des, Raard (Fr.); voor Treebeek en voor Zwijndrecht-Groote Lindt: J. C. v. Veen, Maarssen. Ger. Gemeenten Tweetal te Arnhem: A. Elshout, Scheveningen en A. Hofman, Zeist. Beroepen te Aagtekcrke: A. Hof man, Zeist. MARKTBERICHTEN Uicnveiling Middclharnis De uitvoer van uien neemt regel matig toe, in de laatste verslagweek werd ruim 2600 ton geëxporteerd. West-Duitsland is ook dit seizoen weer de belangrijkste afnemer, de afgelopen week was dit 50 pet. En geland nam 648 ton af, verder was er export naar West-Indië en Afrika, totaal 390 ton. Frankrijk was met 117 ton eveneens een behoorlijke afne mer, de rest ging naar diverse lan den. Over het algemeen zijn de uien bijzonder fijn, met als gevolg, dat er toenemend aanbod is van picklers en drielingen. Hierdoor ontstaat er meer aanbod dan vraag, met als gevolg een gevoelige prijsdaling. De veiling St. Aannaland noteerde dinsdag voor de drielingen reeds f 4 per 100 kg. lager, vrijdagmorgen daalde de prijs nog verder en werden de drielingen afgemijnd voor f 25 per 100 kg. Bij de picklers was de daling nog ster ker, deze sortering kwam van f 29 vorige week vrijdag op f 20 deze week. De grove en de middel konden zich evenmin handhaven, gelukkig was hier de daling niet zo sterk. De middel noteerde f 20,20 tegen f 22,15 de vorige veiling, de grove vond een koper van f 20 precies. De aanvoer was in totaal 17 ton, uitsluitend klasse I. Tenslotte werd nog 750 kg. Stuttgarter picklers ge veild, welke f 23 per 100 kg. op brachten. Eierveiling Ba me veld BARNEVELD, 15-9. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 713.669 stuks, handel rustig. Prijzen: eieren van 36-44 gram f 5,20-6,78; van 46-52 gram f 7,42- 8,63; van 52-58 gram f 8,29-10,53; van 58-64 gram f 10,48-12,91; van 64-72 gram f 12,31-14,32. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 592.840 stuks. Handel rustig. Eieren van 42-48 gram f 6,51-7,93; van 49-57 gram f 7,78-9,89; van 57- 63 gram f 10,00-12,26; van 64-72 gram f 12,29-14,00. Eendeëieren: eieren van 62-69 gram f 11,50-12,46. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.450.000 stuks; handel kalm. Eieren van 45-50 gram f 7,00-8,15, kg. prijs f 1,56-1,63; van 51-58 gram f 8,30-10,75, kg. prijs f 1,63-1,85; van 59-65 gram f 11,30-13,10, kg. prijs f 1,91-2,02. ADVERTENTIE mi De beide zoons, Leen (24) en Jan (21) kregen een goede tuinbouwop- leiding en dat was zeker ook wel de aanleiding dat reeds in 1963 de glas teelt-oppervlakte met niet minder dan 2100 m-. werd uitgebreid. Dat was toen al een hele onderne ming, maar nu, drie jaar later, gaat men de zaak opnieuw uitbreiden en wordt de gehele tuinbouw eigenlijk gemechaniseerd en geïndustriali seerd. Want naast een nieuwe uit breiding met 2000 m-. (totale opper vlakte dan 4100 m-.) plus de rolkas van 625 m-\, heeft men nu ook een ketelhuis met sorteerruimte gebouwd Oppervlakte 9 18 m-., waarnaast een olietank die 31000 liter stookolie kan bevatten. De ketel produceert IV2 miljoen kg. caloriën. De bran der op volle capaciteit verslindt 180 kg. olie per uur. Door de gehele kas loopt niet al leen de beregeningsinstallatie maar men is er druk bezig met het in brengen van de buizen voor de ver warming, want de gehele kas wordt nu een stookkas; 4100 m-. groot. Het tuinbouwbedrijf van de heren Kik is dan wat oppervlakte betreft iets kleiner dan van de heer ten Haaf uit Zierikzee, maar als stook kas is het de grootste kas van Schou- wen-Duiveland. Het nieuwe gedeel te van de kas is ook afgedekt met extra zwaar glas en natuurlijk zijn de nieuwste vindingen op allerlei ge bied, onder meer wat de ontluchting betreft, toegepast. De teelt onder glas, aldus uitge oefend, krijgt natuurlijk de allure van een „industrie", zoals men die ook in het Westland vindt, zij het dat ADVERTENTIE ROTTERDAM. Rotterdam wil in 1967 een bedrag van 764 miljoen uit geven, dat is 136,5 miljoen meer dan in dit jaar. Dit staat in de toelich ting op de begroting van Rotterdam die is gepubliceerd. De begroting heeft op het gewone budget een te kort aan van 86,5 miljoen (over 1966: 67 miljoen). De Japanse scheepswerven Mit subishi Heavy Industries Ltd. en Is- hikawajima-Harima Heavy Indus tries Ltd. hebben van de Amerikaan se scheepvaartmaatschappij National Bulk Carriers Inc. opdracht gekre gen voor de bouw van zes tanksche pen van 276.000 ton elk. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. NED. 1: Nadat de schooltelevisie uitzendingen in de morgenuren zijn hervat kunnen belangstellenden om streeks één uur kijken naar een re portage van Prinsjesdag. In het avondprogramma komt de Brand puntredactie in de rubriek Vanavond in Nieuwspoort op deze gebeurtenis terug. Maar eerst Klaas Vaak, het journaal voor gehoorgestoorden en de Vreemdeling, de Australische se rie over de ruimtevaarder van de andere planeet. Na het journaal de rubriek Silhouet en vervolgens een klein uurtje met Anna Moffo, de charmante Italiaanse operazangeres die ook lichte muziek beoefent. NED. II: Om half acht een herha ling van de Prinsjesdagreporlage voor de kijkers die 's middags niet thuis waren en die toch de Ridder zaal nog willen zien. In de AVRO- serie De onbekende wereld wordt ditmaal de aandacht gevestigd op ThailandDe tweede aflevering ver volgens van the Fugitive. Richard Kimble - zoals men zich nog zal her inneren verdacht van moord op zijn vrouw en daarom voortvluchtig - probeert opnieuw een spoortje te vinden van de moordenaar, die hem voor de narigheid van zijn daad roll laten opdraaien. Om kwart over ne gen VQlgl de eerste aflevering van een reeks over het leven van wijlen president Kennedy. Na het laatste nieuws nog een aansluiting op het programma Xango van vorige week, waarin de aandacht werd gevraagd voor de Xango-ritus in Brazilië. DINSDAG 20 SEPT. NED. I: 10 4* NOT12.55 Prinsjes dag. Ui.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak lti.n.l Journaal voor gehoorgestoorden 19 :c, De vreemdeling; 20.00 Jour- naa': 20.20 Silhouet; 21.00 Anna Mof- fo-sh<>w; 21.50 Vanavond in Nieuws poort; 22.30 Journaal. NED. II: 19.30 Prinsjesdag; 20.00 Nieuws. 20.01 De onbekende wereld 20.25 The fugitive; 21.15 President Kennedy; 22.05 Heidense cultus in Brazilië; 22.35 Journaal. men daar nog veel grotere bedrijven aantreft. Ook Kik kan wat de capa citeit van zijn stookketel betreft in de komende jaren nog uitbreiden al zal ieder die ziet wat thans wordt gemaakt begrijpen dat hier een grote investering wordt gedaan. De mogelijkheden door Grevelin- gendam en Oosterscheldebrug voor Schouwen-Duiveland geschapen ko men natuurlijk ook aan de groente teelt en de teelt van zacht fruit onder glas ten goede. Het is verheugend dat in de polder Bruinisse, de aandrang van de tuin- bouwconsulenten, om het te zoeken in de tuinbouw, is verstaan en dat naast het gerenommeerde bedrijf van de heer L. M. van den Bos, ook het bedrijf van de heren Kik, de vleugels gaat uitslaan, tot een bedrijf van be tekenis, dat als alles gereed is straks ook de functie zal krijgen van „voor beeldbedrijf". RECHTSZAKEN Politierechter Middelburg Bedremmeld stond de zevenen- twintigjarige S. W. uit Noordwelle voor mr. Sieperda, de Middelburgse poltierechter. Zijn zaak was al een oude; uitstel was de oorzaak dat hij nu pas voor moest komen. In november 1965 had W., toen hij nog als chauffeur werkzaam was, benzinebonnen vervalst. Hij moest voor zijn baas enkele havenarbeiders naar Rotterdam brengen. Op de ben zinerekening had hij van 18.4 liter 28.4 liter gemaakt en het geldbedrag f 10 op f 16 gebracht. De officier van justitie, mr. An drea vond het eigenaardig dat men op zo'n rekening gaat knoeien. Hij was blij dat de verdachte goed te recht gekomen is. Aangezien W. op recht spijt had en zijn fout inzag eis te hij geen gevangenisstraf maar een geldboete van 60'gulden of twaalf dagen hechtenis. De politierechter vonniste conform. De bischop van Santo André, Jor ge Marcos de Olieveria, heeft zich openlijk solidair verklaard met „de studentenopstand" die zich langza merhand in geheel Brazilië begint te verscherpen. Meneer de redakteur. Wellicht is er voor dit stukje een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat hartelijk dank. Oorspronkelijk lag het niet in de bedoeling van onze vereniging deze winter een E.H.B.O.-kurus te geven voor nieuwe leden omdat het Rode Kruis veel tijd besteedt aan de voort* gezette opleiding. Gezien de vele aanmeldingen van serieuze gegadigden die ons dagelijks bereik en voelen wij het als onze mo rele plicht alsnog een kursus op kor te termijn te organiseren. Het voornemen is a.s. donderdag 22 sept. hiermee van start te gaan. De aanvang is half acht en de kur sus wordt gegeven in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan het Vrije. Serieuze gegadigden zowel dames als heren van plm. 18 jaar en ouder kunnen zich melden bij onderstaan de functionarissen en ook op ge noemde kursusavond. Omdat het Rode Kruis Korps uit vrijwilligers bestaat is de opleiding kosteloos; alleen het Oranje Kruis- boekje wordt in rekening gebracht. We hopen thans een groot aantal helpsters, en vooral helpers te kun nen begroeten op onze eerste kursus avond. De docenten: B. C. v. d. Kloot, St. Domusstr. 47, tel. 3202. L. v. d. SLUIS-B, d. VAATE, Rode Dorp 39, tel. 2992. UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft besloten de regeringen van Thailand en van Laos ieder 25000 gulden te schenken ter leniging van de nood die is ontstaan door de overstromingen van de rivier de Me kong aldus heeft het ministerie in Den Haag vrijdag meegedeeld. WORMERVEER. Bij het spelen op een houten vlot, in gebruik bij werkzaamheden aan de brug over de watering in de provinciale weg Zaandam-Alkmaar is de 5-jarige Gerrit Kan uit Wormerveer in het water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot werd door de po litie opgehaald onder de brug in de provinciale weg en overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis in Wormerveer. ELBURG. De gewestelijke raad voor Gelderland van het landbouw schap en de natuurbescherming zijn momenteel aan het touwtrekken om de bestemming van de polder Oos- terwolde, gelegen tussen Elburg en Kampen. LEIDERDORP. Bij het spelen aan de Rijn in Leiderdorp is de acht jarige Jan Diseraad in het water ge vallen en verdronken. Eerst na een kwartier werd door twee speelkame raadjes de politie gealarmeerd. TILBURG. Op het kruispunt Ju les de Beerstraat - Hemd Blomjous- straat in Tilburg kwam de 17-jarige bromfietser A. de Roos uit die ge meente in botsing met een touring car. De jongen wterd dermate ernstig aan het hoofd gewond, dat hij een uur later in een ziekenhuis overleed. STADSKANAAL. In Bellingwol- de is bij de Veendiepse brug de 3-ja- rige Hanske Nobbe met zijn fietsje, in het water geraakt en verdronken. Om drie uur werd het knaapje ver mist. Tegen zes uur werd het fietsje in het riet gevonden en even latei- het jongetje. ABCOUDE. Op zaterdag 24 sep tember wordt in Abcoude een uniek viscentrum geopend, namelijk een viscentrum voor gehandicapten. De grachten van het fort Abcoude vor men het „jachtterrein" van de ge handicapte hengelaars. Het ligt in de bedoeling ook elders in het l'and der gelijke centra in te richten. LEEUWARDEN. De 5-jarige C. Heenst uit Leeuwarden is omstreeks vijf uur bij het spelen langs de Em- makade in het Nieuwe Kanaal ge vallen en verdronken. ROTTERDAM. De grootste bulk carrier die ooit de Botlek is binnen gevaren zal op dinsdag 20 september a.s. bij het nieuwe op- en overslag bedrijf van de graan-elevator-maat- schappij (gem.) N.V. en de Graansilo- Maatschappij N.V. worden gelost. HAARLEMMERMEER. De 19- jarige mej. M. E. de Kwaads teniet uit Abbenes is overleden aan de ver wondingen die zij op 10 september opliep bij een verkeersongeval. Zij stond toen met haar bromfiets met draaiende motor op een erf van een boerderij. Plotseling schoot de bromf- fiets vooruit de rijweg op, om onder een juist passerende auto terecht te komen. AMERSFOORT. In de onlangs ge houden bestuursvergadering van het landelijk centrum voor katholieke actie is een statutenwijziging goed gekeurd, welke tot gevolg heeft dat het landelijk centrum voor katholie ke actie „De Horstink" voortaan „Communicatie- en Oriëntatiecen trum voor Kerk en Wereld: De Hor- stink" zal heten. UTRECHT. Onder de buitenlandse arbeiders die ons land „ongeorgani seerd" binnenkomen, bevindt zich een aantal patiënten met een be smettelijke vorm van tuberculose, terwijl er voorts een groep is met een verhoogd risico om tijdens het verblijf in Nederland alsnog een der gelijke afwijking te ontwikkelen. De laatste dagen is de lucht ver vuld van geruchten over een te ver wachten vrede in Vietnam en over voorstellen in die zin zoals: China wil met Washington spreken over het probleem VietnamNoord-Viet- nam wijst de Amerikaanse voorstel len in die richting gedaan van de hand en Johnson deed inzake Viet nam een vergeefs beroep op Char les de Gaulle. President Johnson en zijn minister van defensie McNamara blijken ech ter te beschikken over rapporten die er van gewagen, dat de opbouw van een atoom- en rakelwapen in China sneller dan aanvankelijk voor moge lijk werd gehouden plaats vindt en het staat wel vast dat ook China binnen afzienbare tijd de beschik king zal hebben over raketten en waterstofbommen. Van een technisch oogpunt uit be zien, is het grote, gele rijk van Mao nog onderontwikkeld en de techni sche uitrusting van het 2V1 miljoen man sterke leger is vooralsnog on geschikt voor grote continentale ge vechtsoperaties, terwijl China's zee- en luchtmacht als onbeduidend ge kwalificeerd kunnen worden, doch vast staat wel, dat in de toekomst met de volksrepubliek China als we reldmacht rekening dient te worden gehouden. Scheidsrechter Niet op de wereldzeeën, niet in Zuid- Amerika en ook niet in Afrika kan China, gelet op eigen politieke macht en militair kunnen, opvallend op de voorgrond treden, doch alléén in Azië kan het iets bereiken en aan de omringende landen en volken zijn wil opleggen door dwang, terreur, bezetting. De politiek van president Johnson gaat daarom uit van de veronder stelling dat het politiek evenwicht in Azië onder alle omstandigheden dient te worden gehandhaafd. Azië staat niet meer buiten voor de poort van de twintigste eeuw, doch daar binnen en zal in de naaste toekomst of onze partner of ons probleem worden", zo sprak hij reeds. De we reld wordt er nog eens aan herin nerd, dat de Verenigde Staten hun beschermende, beveiligende rol en die van scheidsrechter in Exiropa al leen dan naar behoren kunnen ver vullen, wanneer zij haar positie in Azië niet behoeven prys te geven. Deze functie heeft Amerika na de val van nazi-Duitsland (1945) vol gens niet weg te redeneren feiten en ten dele ook langs diplomatieke weg, middels verdragen dus, toebedeeld gekregen. Europa moet er terdege rekening mee houden, dat de N.A.V.O. en het gehele westen indirect aan de Me kong worden verdedigd. Wanneer de Amerikanen in Vietnam het veld zouden ruimen, dan zouden zij de dag daarop in Azië nog meer fronten VENSTER van een grotre uitgestrektheid dan thans in Vietnam het geval ts, te verdedigen hebben. Andere belangen De opkomst van de Chinese volks- repbliek in de richting van een der de wereldmacht bewerkstelligde een zwenking van de Amerikaanse inte resse van Europa naar Azië, temeer daar van Russische zijde geen enkele poging meer werd ondernomen het politiek evenwicht in Europa te ver storen. Achter de wolken van kruitdamp in Vietnam bemerkt de scherpe waarnemer de interesse èn van Rus land én van China, om de Verenigde Staten onaangenaam ie zijn, zodat de ene rode partner de ander er toe dwingt, zich met Amerika gewapen derhand te confronteren. Deze gang van zaken nu maakt het plaats ne men aan de conferentietafel om daar dan over vrede ie spreken tot een lijnrechte onmogelijkheid. Noch Moskou noch Peking is bij een vrede in Vietnam gediend, doch beide zijn bevreesd in een militair conflict met Amerika betrokken te worden. Een derde wereldoorlog zal uit de oorlog in Vietnam niet voortspruiten, zolang de V.S. het tot hun plicht rekenen Zuid-Vietnam ie beveiligen zonder Noord-Vietnam te betreden. Deze strategie houdt in, dat de strijd een afmattende en een langdurige zal zijn, een strijd die voornamelijk de civiele bevolking in het gevechtsge- bied de dupe doel worden. Een strijd overigens, die gevoerd wordt ter handhaving van het stabiele, poli tieke evenwicht in Azië. Deze stabiliteit is het Amerikaan se einddoel van de tot nu toe ge voerde Azië-politiek en had onder meer ten gevolge dat Thailand, Bir ma en Laos voorgoed de zijde van het westen kozen, dat in Indonesië de communistische staatsgreep dood bloedde en hel aan de noordelijke grenzen van India rustig is gewor den. Het is de wens van de Verenig de Staten, dat het politiek evenwicht in Azië op den duur echter door de goedwillende naties aldaar zélf uit geoefend wordt, dus net als bij ons in Europa, doch zover is men daar in dat werelddeel nog niet en daar om moeten de Amerikanen voorlopig in Vietnam blijven. Naar de minister van economische zaken, dr. Na Diederichs, in het par lement heeft medegedeeld, heeft de regering van Zuid-Afrika in beginsel besloten dat het land zal overgaan op het tiendelige stelsel van maten en gewichten. UTRECHT. Prins Bernhard, Audrey Hepburn en echtgenoot Mel Ferrer hebben in het Utrechtse Scalathea ter de Nederlandse première van de film „El Greco" bijgewoond. DE ONDERGANG VAN UHR 36. „Eeuwen geleden", begon Maya, „land den mijn voorvaderen op dit eiland. Zij waren dc cnjgc overlevenden van een groot volk, wier land bij een onbeschrijfelijke natuurramp door dc zee was verzwolgen. De oorspronkelijke bevolking van dit eiland trachtte de vreemdelingen tc verdrijven, maar hoewel mijn voorvaderen in aantal verre in de minderheid waren, wisten zij zonder moeite de eilandbewoners te ver slaan. Mijn volk had vele natuurkrachten aan zich onderworpen en beschikte hier door over wapens, waartegen die van de eilanders machteloos waren. Zij onder wierpen de bevolking en dwongen het als slaven te werken aan de bouw van een stad, die zij naar het verdronken stamland noemden: Ur. Toen de stad voltooid was, lieten zij het onderworpen volk in de mij nen werken. Generatics werkten zij daar onder de grond, zonder ooit het daglicht te zien. Hierdoor ontstond langzamerhand het kale, kleurloze ras, de albino's. Ur werd machtig. Machtig door de geheime kennis, die uit het verdronken land stamde. De Ur-bcwoners schenen voorbestemd om de gehele wereld te gaan beheersen. Toen echter ontstond een verdeeldheid tussen de wereldlijke heerser van Ur. de Kan-Ur, en dc geestelijke heerster, de hogepriester. En dc burgeroorlog, die hiervan het gevolg was, betekende hel einde van de Ur-heer- schappij. Luister, vreemdelingen, hoe door een vreselijk verraad van de Kan-Ur, aan zijn eigen volk, dit eens zo machtige ras vrijwel geheel vernietigd werd. ADVERTENTIE veilig sparen, vertrouwd sparen (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) .3"*'* gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen BIJ de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4