DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vietnam-conflict ernstigste aspect van treurige toestand Auto tegen boom De N.S. hadden een goed zomerseizoen MORRIS Moskou en Parijs betalen aan V.N. „Sombere berichten uit het bedrijfsleven" Dijk dicht rond polder zuidelijk-Flevoland Nederland produceert enorme bult vuil Indonesië en China Arrestatie na weerzinwekkend provopamflet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 september 1966 123ste jaargang Nr. 19660 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid voorzitter Helpt Elkanderr Somber rapport van Oe Thant NEW YOIIK, 18-9. De scheidende secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, zegt in zijn laatste jaarlijkse rapport aan de algemene vergade ring der wereldorganisatie dat het conflict in Vietnam het ernstigste as pect vcrmt van de betreurenswaardi ge toestand waarin de internationale zaken verkeren. In het somberste en meest kriti sche rapport tot dusver, waarin hij uiting geeft aan zijn teleurstelling ever de gang van zaken, spaart Oe Thant geen enkele groep van staten. De grote mogendheden waren niet in staat hun wederzijds wantrouwen te overwinnen, de rijke staten had den voornamelijk oog voor hun eigen voorspoed en de arme landen ble ven gekluisterd in hun chronische ar moede en anachronistische sociale structuren. Aangaande Vietnam merkt de se cretaris-generaal op dat men het be lang van het Vietnamese volk, dat voorop behoort te staan, uit het oog heeft verloren en het land tot een voorwerp van een ideologisch con flict heeft gemaakt. Alleen geduld en begrip kunnen een einde aan de strijd maken. Geweld is geen oplos sing. De mogelijkheden van de V.N. om. aan een oplossing mee te werken waren onder meer bemoeilijkt door dat communistisch China geen deel uitmaakt van de wereldorganisatie. Engeland moet stoetmoediger maatregelen nemen om de „groep blanke rebellen" in Rhodesië in te tomen. De apartheid in Zuid-Afrika is „de meest opzienbarende en anachronis tische schending van de rechten van de mens". De betrokken staten - Oe Thant neemt ze niet met name - hebben niet genoeg gedaan om hun conflicten afdoende tot een oplossing te brengen. De secretaris-generaal doelt hierbij op Griekenland, Turkije en Cyprus, Israël en de Arabische staten en In dia en Pakistan. Aanwezigheid van V.N.-troepen of waarnemers ontheft dergelijke staten niet van de ver plichting ernstig naar een oplossing voor conflictsituaties te streven. De algemene vergadering en de Veiligheidsraad dienen met fantasie en vooruitziende blik initiatieven te nemen om het vermogen der V.N. tot regeling van geschillen te vergroten, in plaats van zich te beperken tot po gingen om een einde te maken aan de conflicten. Beperkte vorderingen De V.N. hebben dit jaar opnieuw slechts beperkte vorderingen ge maakt op het gebied van de ontwa pening, de economische en sociale ontwikkeling, de kolonisatie en de rechten van de mens. Het gevaar van verdere verspreiding der kernwapens maakt internationale waarborgen no dig niet alleen ten aanzien van kern reactors maar ook van keminstalla- ties die aanzienlijke hoeveelheden splijtbaar materiaal produceren, ge bruiken of verwerpen. Er zou een einde moeten komen aan alle kern proeven, ook de ondergrondse. Oe Thant waarschuwt dat een techni sche doorbraak „het onbehagelijke evenwicht van de vrees" zou kunnen verstoren. De secretaris-generaal vraagt de aandacht van de algemene vergade ring voor een noodzakelijke groot scheepse „aanval op de ai-moede". In 1967 zou men het streefcijfer van 200 miljoen dollar voor het ontwik kelingsprogram van de V.N. dienen te bereiken. Doden: 4 - gewonden: 2 UTRECHT, 17-9. Het afgelopen zomerseizoen is voor de Nederlandse spoorwegen succesvol verlopen. Het hele pakket van reizen kreeg een goede e ntvangst. De leuze „uw eigen land, vakantieland" blijkt steeds meer weerklank te vinden. Ook de actie: „Juni - vakantiemaand" heeft duidelijk succes gehad. Dit deelde drs. C. P. van Strien, chef van de afdeling reizigersvervoer ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland NEW YORK, 17-9. De Sowjet-Unie en Frankrijk zullen vrijwillige bij dragen leveren tot een totaal-bedrag van ongeveer 32 miljoen dollar ter verlichting van de financiële nood van de Verenigde Naties, aldus is uit diplomatieke kringen bij de V.N. ver nomen. Dit gebaar zal waarschijnlijk ge maakt worden kort na de opening van de algemene vergadering op dinsdag a.s. Waarschijnlijk zouden Hongarije en wellicht nog andere communisti sche landen dit voorbeeld volgen, aldus genoemde kringen. Zowel de Sowjet-Unie als Frank rijk hebben tot dusver geweigerd bij te dragen in de kosten van de vre desoperaties der V.N. van de Nederlandse spoorwegen, vanmiddag op een in Utrecht gehou den persconferentie mee. Bij de acht daagse hotelreizen die hun aftrek voornamelijk vinden in de leeftijds groepen, waar de schoolvakanties geen beslissende rol meer spelen, heeft juni de maand augustus zelfs van de tweede plaats verdrongen. Ju li bleef dit jaar met 35 procent num mer één, maar augustus zakte van 25 tot 23 procent, terwijl juni van 21 naar 24 procent van het totaal op liep. Ook bij de artikelen, die meer onder invloed van de ligging dei- schoolvakanties staan zoals de snel populair geworden achtdaagse abon nementen van f 40,- en de het grote assortiment vakantiedagtochten is een verschuiving naar voren 7 voor namelijk naai- juli ten koste van au gustus merkbaar. Dit is ook in de normale kaartverkoop te merken. De ervaringen met de nieuwe N.S.- formule „Fietsen met N.S." en met de reeds langer ingeburgerde for mule „Wandelen met N.S." leren dat de Nederlandse toerist bereid is ook in eigen land nieuwe wegen in te slaan. Deze ervaringen stroken met die van de A.N.W.B. GILZE-RIJEN, 18-9. Een perso nenauto die zondagavond om half zes met grote snelheid een andere wa gen passeerde op de weg tussen Gil- ze-Ryen en Molenschot is daarbij gaan slippen en tegen een boom ge botst. Hierbij werden vier inzittenden ge dood en twee gewond. De namen van de dodelijk getroffen slachtoffers zijn: de 24-jarige H. C. de Bruin uit Gilze-Rijen, zijn 21-jarige vrouw, mevr. C. P. M. de Bruin-Gijzemans en hun 4-jarig dochtertje, voorts de 30-jarige P. H. M. Wouters eveneens uit Gilze-Rijen. De bestuurder van de auto, de 28- jarige Jozef J. A. Wouters werd ern stig doch niet 'levensgevaarlijk ge wond evenals een 14-jarig meisje, H. van de Werf uit Molenschot. De Schouwse Westhoek is weer goed uit de bus gekomen met de fraaie praalwagen, tijdens het zater dag gehouden fruitcoso te Goes. Meer over het corso elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De zondag in Zweden gehouden verkiezingen hebben volgens de eer ste uitslagen voor de aan de rege ring zijnde sociaal-democraten een verlies van ongeveer zeven procent opgeleverd. Dr. J. F. de Meyer: ROTTERDAM, 17-9. Staatssecre taris dr. J. F. de Meyer (sociale za ken en volksgezondheid) heeft in Rotterdam verklaard, dat hem iede re dag via de arbeidsbureaus som bere berichten uit het bedrijfsleven bereiken. Hij heeft op deze wijze dagelijks te maken met vrij drastische inkrim pingen van personeel en het verdwij- Grondaanwinst: 43.000 hectare AMSTERDAM, 17-9. Met dc ver- traagde sluiting om vijf minuten voor vijf van het 60 meter brede en circa 5 meter diepe gat in de dijk van Oostvaardersdiep van het toe komstige polder Zuidelijk-Flevoland (43.000 ha.) is het zuidelijk deel van de voormalige Zuiderzee definitief gescheiden van de rest van het IJs- selmeer. Aan de bedijking van deze vierde en voorlaatste IJsselmeerpolder, die UTRECHT, 16-9. Dc jaarlijkse hoeveelheid vaste afvalstoffen (huisvuil, straatvuil en industrie-afval) bedraagt naar schatting 4,6 miljoen Ion. Dat is gemiddeld 370 kilogram per inwoner. Los gestort heeft dit vuil een volume van 28 miljoen kubieke meter, een kwan tum, waarmee men een 600 kilometer lange dijk van vyf meter hoog en een breedte van 9 meter aan de voet en 3 meter aan de top zou kunnen bouwen. De totale hoeveelheid afval zal in het jaar 2000 waarschijnlijk in gewicht driemaal en qua volume vier a vijf maal zo groot zijn. Met deze cijfers illustreert ir. W. A. G. Wcststratc, inspecteur van de volksgezondheid, het afvalprobleem waarover hij een bcschouv^^? heeft geschreven in „Gezondheidszorg", het maandblad van het Groe ne Kruis. Zeventig procent van de hoeveelheid vaste afvalstoffen wordt naar stortplaatsen gebracht. Daarvan zijn er in Nederland ongeveer 1100, bijna iedere gemeente heeft er een of meer. Hygiënisch is het storten van stadsvuil niet: dc stortplaatsen trekken ratten en vliegen aan die ziekten kunnen overbrengen. Een ander bezwaar is volgens ir. Wcststratc, dat het storten gevaar voor waterverontreiniging met zich brengt. Bovendien ontsieren stortplaatsen het landschap: 20 a 25 procent van dc stortplaatsen ligt op minder dan 100 meter van dc bebouwing. Hygiënischer is dc verbranding van stadsvuil. Tot nu toe telt Ne derland echter nog maar drie vuilverbrandingsplaatsen: in Amster dam, Rotterdam cn Dordrecht. Daar wordt circa 15 procent van dc vaste afvalstoffen van ons land verbrand. in de zomer van 1968 droog zal val len, ontbreken nu nog aan de zuid oost kant een dozijn kilometers dijk tussen Nfjkerk en Harderwijk. Deze zullen het tegenover deze plaatsen liggende deel van de noordoever van het Veluwemepr vormen .Het sléch te weer der laatste dagen en de noor delijke wind stuurden de planning van de Rijkswaterstaat ,die bij de inpolderingswerkzaamheden geheel van de elementen afhankelijk is, in de war. waardoor men achter raakt op het programma en de sluiting vrijdagmiddag om twaalf uur „in het water viel". 1,3 miljard liter water. De laatste 12 kilometer van de dijk rond de polder wordt in het -najaar van 1967 gesloten en dan zal worden begonnen met het afmalen van circa 1,3 miljard liter water. Aanvankelijk zou na het gereed komen van de polder Oostelijk Flevoland eerst de Markerwaard (60.000 ha), de groot ste der IJsselmeerpolders, als vierde aan de beurt komen. Om economi sche en planologische redenen werd echter „geswitcht" en werd met de Zuiaelijk-Flevolandpolder, die eer lang met de Oostelijk Flevolandpol der, in tweeën gedeeld door de Knar- dijk één geheel zal vormen, begon nen. De Knardijk, die blijft bestaan om de veiligheid te vergroten krijgt, waar de in de polder aan te leggen vaarten deze dijk kruisen, keerslui zen, zodat in noodgevallen de Knar- dijk volledig zijn waterkerende funktie zal kunnen blijven vervullen. Meer dan vijfen veertigduizend mensen zijn uit Dacca in Pakistan geëvacueerd omdat hun huizen na hevige regenval, die de hele stad blank zette, onder water kwamen te staan. Dc vierentwintig uur durende regen veroorzaakte grote stagnatie in het verkeer. nen van familiebedrijven. Naast de optimistische prognoses van het Cen traal Planbureau over de groei van het nationale inkomen in de komen de jaren, vraagt t odk dit beeld de aandacht, zo zei dr. de Meyer op een lunchvergadering van de Rotterdam se afdeling van de Nederlandse Maat" schappij voor Nijverheid en Handel. Hij sprak> over: „Automatisering een uitdaging, geen bedreiging". „Naar mijn smaak heerst er in het hele maatschappelijke leven een sfeer van doffe malaise", aldus dr. de Meyer, ,er valt een golf van loritiek op alles te constateren. Dit moet geen mentaliteitsontwikkeling worden. Ieder heeft de plicht om alles te pro beren om onze gemeenschap pers pectief te geven". Dr. de Meyer vroeg daarom aan dacht voor de stimulansen die kun nen uitgaan van een hernieuwde aanpak van de industrialisatie op basis van de automatisering. Een geweldige brand heeft zon dagavond een deel van de Turkse stad Tokat, de hoofdstad van de ge lijknamige provincie, in de as gelegd. Het gehele handelscentrum van de 40.000 inwoners tellende stad zou zijn verwoest. Van persoonlijke ongeluk ken werd geen melding gemaakt. DJAKARTA, 17-9. In een te Dja karta uitgegeven verklaring, onder tekend dcor generaal Socharto, wordt China beschuldigd van asiel verlening aan de leiders van dc mis lukte staatsgreep van vorig jaar ok tober. China wordt in de verklaring ech ter nie-t met name genoemd. Gespro ken wordt van „een buitenlandse mogendheid". Volgens waarnemers is het niet uitgesloten dat de verkla ring een verbreking van de diploma tieke betrekkingen inluidt. China wordt voorts beschuldigd van het aanmoedigen van ondermij nende activiteit in Indonesië. Dja karta verklaart' zich bereid de bui tenlanders in Indonesië te bescher men zolang zij zich aanpassen aan de levensomstandigheden. Kappi, het actiefront van de stu denten. heeft geëist dat de regering alle Chinezen uitwijst. „Als de re gering het niet doet, zullen wij er zelf voor, zorgen", aldus een commu niqué van Kappi, dat de Chinezen staatsgevaarlijk acht. AMSTERDAM, 18-9. Bij haar on derzoek naar een nieuw provopam flet „Provcclamatie" geheten, dat volgens de justitie „weerzinwek kend" is, heeft de Amsterdamse cen trale recherche zaterdag provoleider Hans A. E. Tuynman 24) aangehou den, die men zocht omdat hy nog enige boetes moet betalen en hech tenis ondergaan van enige hem op gelegde straffen. Hij werd ter uitvoering van dit vonnis overgebracht naai* het hoofd bureau van poltitie en overgegeven aan de parketgroep der rijkspolitie. Het onderzoek dat geschiedt in op dracht van de officier van justitie en hoofd van het arrondissementspar ket, mr. J. F. Hartsuiker, wordt ver richt door groep A der centrale re cherche onder meer belast met be handeling persdelicten. Inr het pamflet, een uitgave van het provocomité „De Parel van dé Jordaan" staat dezelfde tekening van de koningin als in het vorige week verschenen nieuwe provoblad „God, Nederland en Oranje", waar van 77 exemplaren bij drie tijd schriftenhandels in beslag werden genomen. De koningin is afgebeeld „op een voor elke vrouw uitermate kwetsende wijze". DEN HAAG. Het tweede depot infanterie, gelegerd in de Frederik- Hendrikkazerne te Venlo, heeft op de oproep om hulp ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in oost-Turkije gereageerd met een inzameling die f 1.000 opbracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De eerste liefde is vaak slechts een nieuwsgierigheid van het hart'. Het liep wat moeilijk... MELBOURNE, 17-9. Een mens kan moe zijn op z'n tijd en zich tengevolge daarvan wat minder kwiek voortbewegen, maar het viel de douane in de haven van Melbóurne dezer dagen toch op dat een zestal Chinese bemanningsleden zich met wel wat al te „lome" tred naar een op vertrekken lig gend Nederlands vrachtschip begaf. De episode eindigde in de rechtszaal waar' het zestal tot boeten van in totaal onge veer S50 gulden veroordeeld werd omdat zij gepoogd had den twee-shillingslukken uit Australië te smokkelen welke zij met plakband onder de broekspijpen aan hun benen hadden bevestigd. Deze oude „guldens" waren met hun ho ge zilvergehalte bij elkaar zo'n 1S00 gulden waard en zouden, als de opzet gelukt was, in Hong Kong hun weg naar de smeltkroes gevonden hebben. De rechter confisceerde de munten. Koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist; meest zwakke wind; koude nacht met hier en daar nacht vorst; overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 20 sept. Zon op 6.22, onder 18.44. Maan op 14.03, onder 21.20. Eerste kwartier: 21 sept. te 15.25. HOOGW TEKST NOEN ZIERIKZEE: 20 sept. 6.53 v.m. 19.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 sept. 6.43 v.m. 1904 n.m. Doodtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie is dit weekeinde langs de zuidkust van Groenland in de richting van IJsland getrokken. Over de Britse eilanden en een groot deel van Europa strekt zich daarentegen een gebied van ho ge luchtdruk uit, dat nog in beteke nis toeneemt. Het zal ook morgen het weer in Nederland beheersen. Er zal weinig wind zijn en er kun nen flinke perioden met zonneschijn worden verwacht. In de nacht en ochtend zal evenwel plaatselijk mist voorkomen. Kamp van Kongolese huurlingen ontdekt PARIJS, 18-9. De Franse politie heeft in het departement Ardeche. ongeveer honderd kilometer ten zui den van Lyon en zestig kilometer ten weèten van Montelimar een op leidingskamp voor vrijwilligers voor Kongo ontdekt. Het kamp was ge vestigd in een afgelegen boerderij en ging schuil onder de naam van een Belgische maatschappij, A.M. W.O.R.L.D.S. Zaterdag arresteerde de Franse politie ongeveer 30 per sonen, onder wie de directeur, de Belg Thierry de Bonnay. De boerderij was ongeveer een maand geleden gehuurd door iemand die zich Louis Thibon noemde en voorgaf er een vakantiekamp te wil len vestigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1