EN HET AVONTUUR Eis de originele cetefair bnitenbijts Algemene Bank Nederland Bouwde Lübke in 1944 concentratiekamp 130 jaar geleden kwam het spoorkaartje Prof. dr. C. D. J. Brandt overleden DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Schouweii-Duivelandse sportspiegel I Anneke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 september 1966 No. 19659 KLIK DOOK HET WERELD Was bondspresident bij Gestapo? Wie is eigenlijk dr. Heinrich Lübke? Dat is een vraag die in het Duitsland van vandaag zeer veel inwoners van dat land zichzelf en anderen stellen. Reeds geruime tijd circuleren in de Bondsrepubliek geruchten over het Westduitse staatshoofd, geruchten die de autoriteiten hebben genoopt naar de juistheid een nader onder zoek in te stellen. Het resultaat is nu uitvoerig vastgelegd in proeessen- verbaal en voorzien van bewijsstuk- ken en documentatie gerapporteerd aan de procureur-generaal bij het opperste gerechtshof in Karlsruhe. Fen onomstotelijk bewezen feit is, dat de huidige bondspresident in de tweede ivereldoorlog een rol heeft gespeeld ten behoeve van de oorlog voering in dat land. De Oostduitse machthebbersde zetbazen van Mos kou, beschikken vver voor dr. Hein rich Lübke belastend materiaal, af komstig uit de archieven van het voormalige nazi-Duitsland en uit die van de eveneens ter ziele zijnde Ge stapo. Hiervan wordt door gewiekste propaganda-strategen uit de D.D.R., een handig gebruik gemaakt. Hel wordt op gewiekste manier middels de Oostduitse pers, radio en televisie aan de Westduitsers voorgeschoteld, nadat van tevoren door een goed ge speelde roddel-campagne (waartegen immers weinig of niets te doen is) de anti-Liibke-hetze werd voorbe reid. Het opperste gerechtshof in Karls ruhe zal zich thans bezig hebben te houden met zijn persoon en zijn werk voor 1045. B'd Gestapo Heinrich Lübke, doctor honoris causa, is afkomstig uit het Sauer- land en 62 jaar oud. Hij is gehuwd en maakte van 1931-1033 deel uit van de (Rooms-katholieke) Centrumpar tij van de latere Duitse rijkskanse lier Heinrich Brüning en had als zo danig zitting in de Pruisische Land dag. In 1045 werd Lübke lid van de C U., de eveneens Rooms-katho lieke partij van dr. Konrad Aden auer. in 1047-1052 was Lübke minis- ADVERTENTIE Een plalenbon is allijd taak! OVERDENKING All-risk-v er zekering Want iPben verzekerd, dat noch dood ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onzen Here. Rom. 8 39. Van verzekeringen weten we te genwoordig alles af. Je kunt er een voudig niet meer zonder. Voor alels en nog wat kunnen we ons verzeke ren, zelfs een A-Z verzekering, een wat men noemt all-risk-verzekering, een verzekering, die naar het woord te oordelen alle risico's van u over neemt. Toch is dit laatste maar in zeer betrekkelijke zin, dat merkt men pas als je er mee te maken krijgt. Wist u, dat de Bijbel ook spreekt van zulk een A-Z-verzekering? Hier in dit slotvers van dat prachtige hoofdstuk Romeinen 8 spreekt de bijbel, dat is Gods Woord van zulk een verzekering, waarbij metterdaad alle risico's van u overgenomen wor den. En waar is de apostel Paulus, die deze woorden hééft neergeschreven, dan zo zeker van? Misschien van zichzelf, van eigen inspanning of vroomheid? Welnee, hij is zo zeker van zijn God, de Vader van onze Here Jezus Christus en van Zijn liefde. Och, die eigen liefde heeft in dit geval niet zoveel om hakken, dat gaat op en neer, soms als de golven van de zee, in het leven van elke dag. Maar die liefde van God is zo ge weldig, dat Hij Zijn eigen zoon voor ons heeft gegeven .Dit is het grote „Ja", dat God tot deze wereld heeft gesproken en dat blijft Hij doen. Ook vandaag, ook tot u, die nog de moei te neemt een meditatie te lezen in een krant. Wist u dat? Tussen al het nieuws wat er in staat, advertenties, geboorte-, huwelijks- en overlijdens berichten wordt u aangeboden een voledige verzekering, voor dit en zelfs voor wat achter de dood en het graf ligt het toekomende leven. En wat denkt u van de premie ,die u moet betalen? Die is van onze kant bekeken erg laag, alleen maar ge loof, overgave aan Hem. Die werke lijk alles voor u over heeft. Want hier is een liefde, die haar weerga in deze wereld niet vindt ,die zover ging, dat Hij het allerliefste wat Hij had voor u over had. Zijn eniggebo ren Zoon, onze Here Jezus Christus. En Hij heeft de „premie" betaald, de hoogste prijs, die iemand maar ge ven kan: zijn eigen leven. Daarom is er niets in deze wereld, wie het ook is en wat het ook maar mag kunnen zijn, dat u kan scheiden van deze liefde van God. We vragen elkaar wel eens: bent u verzekerd, zijt u wel goed verzekerd? Mag ik u deze keer deze vraag eens stellen, of beter en anders, laat de Bijbel .laat God u deze vraag eens mogen stellen, uit pure belangstel ling voor uw tijdelijk en eeuwig welzijn. Want uiteindelijk is het niet de boodschap van een mens, Paulus of wie dan ook, nee het is Gods bood-v schap cn Hij meent het echt met u. Dit is een alles ver te boven gaande all-risk-verzekering, -voor 100 pro cent. Sch. S. advertentie Een plalenbon is allijd raakl ter van landbouw in de deelstaat R {inland-West fa lenvan 1053-1057 eveneens minister van landbouw b'fh toen in de Westduitse bondsre gering, om in 1950 - als opvolger van wijlen professor dr. Theodor Heuss - te worden gekozen tot bonclspre- •s f den L Tr.n nadele van de Westduitse bondspresident werden na de capi tulatie van nazi-Duitsland in mei 1045 in een villa te Stettin waarin ti (lens het Hitler-regiem een bureau van de Gestapo was gevestigd, be- Si-heiden, akten en processen-verbaal g 'vonden, waarin de naam van het huidig Westduitse staatshoofd in een wel zeer belastende zin werd aange troffen. In die gegevens wordt o.m. van hei navolgende gewag gemaakt: ..dat dr. Heinrich Lübke sinds 1040 lui aan het einde van de nazi-heer schappij, als „vertrouwensman der Gehcnne Staatspolitie (Gestapo)" te bock stond. Dat hij als plaatsver vangend leider der „Baugruppe Si'htemp", welke organisatie direct ondergeschikt was aan.de minister v 'tor de oorlogsindustrie Speer, werkzaam was bij de bouw van een bg:unde strafkamp (lees: concentra tiekamp) der Gestapo in Peenemün- de. Daarvoor op 27 juni 1934, ver zocht de procureur-generaal by het Landgerichtin Berlijn, Turm- si rasse 01, aan de afdeling Land bouw. domeinen en jacht van het ministerie van de deelstaat Mecklen burg in Schwerin om toezending van akten, verband houdende met een sr ra j vervolging tegen een zekere Heinrich Lübke, destijds directeur van een landbouwkundige instelling Boerenlandin Mecklenburg, daar di. Lübke er van verdacht werd van de verkoop van goederen - inventa ris - dier organisatie een bedrag van 5.001. Duitse Marken, voor privé- doeleinclen te hebben aangewend". ADVERTENTIE Een plalenbon is allijd raak! Delen van „Vliegend Fort" gevonden in IJsselmeer DEN HAAG. Delen van een vlieg tuig die deze week door duikers van rijkswaterstaat vier km. uit de kusi van Edam uit het IJsselmeer zijn opgehaald, zijn geïdentificeerd als stukken van de stuurhut van een Boeing B 17 „Vliegend Fort". Majoor A. P. de Jong, waarnemend hoofd van de luchtmacht-voorlich- tingsdienst, en de heer G. Zwanen burg uit Baarn hebben de herkomst van ae boven water gebrachte stuk ken \ustgesteld. Daarmee is voor het i.erst het wrak van een „Vliegend Fori" in het IJsselmeer gelocali- seera. Van de bemanning is niets bekend. ADVERTENTIE DEN HELDER. In zijn functie van inspecteur-generaal van de Ko ninklijke luchtmacht heeft Z.K.H. prins Bernhard een routinebezoek gebracht aan het navigatiestation noord in Den Helder. Van biljet in drievoud tot simpel kartonnetje UTRECHT, 15-9. In de nacht van dinsdag op woensdag is geheel on verwacht cp 68-jarige leeftijd prof. dr. C. D. J. Brandt overlden. Hij was van 1 september 1938 tot I september 1941 docent in de didak- tiek der geschiedenis aan de rijks universiteit in Utrecht. In 1947 werd prof. Brandt buiten gewoon hoogleraar aan de econo mische hogeschool in Rotterdam in de geschiedenis van de 19e eeuw en buitengewoon hoogleraar aan de Utrechtse universiteit in de algeme ne geschiedenis van de nieuwste tijd en in 1952 gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Coenraad Dirkjan Brandt werd op 2 cktober 1897 in Utrecht geboren. Zijn hele leven Jang is hij Utrecht trouw gebleven. Hij was een uitmun tend kenner van de Utrechtse stads geschiedenis. Al hield hij zich we tenschappelijk doorgaans met andere onderwerpen bezig. Op 24-jarige leeftijd promoveerde hij op een proefschrift dat was geti teld „Bijdrage tot de kritiek van Hollandse stadsrechten der 13e eeuw" Talrijke studies, polemische artike len en recenties van zijn hand, die in de jaren twintig en dertig versche nen. waren aan de problemen der middeleeuwse geschiedenis gewijd, maar reeds vroeg ontwaakte in hem de belangstelling voor de contempo raine geschiedenis, die later zijn ei genlijke werkgebied zou worden. Met de publikatie van „De pel grimstocht der mensheid", een groots opgezet handbeek, vestigde hij ook de aandacht van het grote publiek op zich. dat hem na de oorlog als regel matige medewerker van de V.A.R.A. als verzorger van het buitenlands weeroverzicht op vrijdagavond leer de kennen en waarderen. Concentratiekampbouwer Over de bondspresident werd ver der bekend dat hij belas' was met de louw van veertig fabriekshallen bestemd voor de produklie van Hit ler's geheime ivapen, beier ockc.nd als cle „V-I" bij Peenemünde en dal hij bij deze werkzaamheden een rij kelijk gebruik maakte van coneen- t raliekampgevangenen. In 1044 .aldus de bescheiden, iverd Lübke belast met de leiding van de bouw van een zogenaamd buiten kamp Leangenaamd, dat een on derdeel vormde van het berucht ge worden concentratiekamp Buchen- walcleterwijl hij in het voorjaar van dal zeifde jaar op last van minister Speer („Befehl ist Befehl") zich on dermeer bezig hield met de onder grondse bouw van fabrieks- en pro- duhliehallen, bestemd voor de ver vaardiging van gevechtsvliegtuigen en under oorlogsmateriaal, daar deze produktie bovengronds onmogelijk was geworden door de onophoudelij ke bombardementen cler geallieerde luchtvloten. Hel is thans cle taak van hel Oj - persh Hof in Karlsruhe, de tegen het staatshoofd ingebrachte beschul digingen, nog verzwaard door het aanwezige bewijs- en ander docu mentatiemateriaal uit de nazilijd aan een gedegen juridisch onderzoek te onderwerpen. ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Zierikzec: Grote kerk: 10 uur ds. J. A. van der Meiden, Dordrecht. Gast- huiskerk: 10 uur (H. D.) en 7 uur (jeugddienst) ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 11 uur ds. Feunekes. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Rcodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Siccema, Oudemirdum, 16.30 uur ds. Oort, afscheid. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 11 uur zondags-- school. Noordgouwe: 11 uur ds. Groe- newegen (Bed. H. A.). Dreischor: 9.30 uur ds. Groenewegen. Ouwer- kerk: 10 uur dr. Wold inga. Nieuwer- kerk: 10 uur de heer Malipaard, IJs- selmonde. Oosterland: 10 en 6 uur ds. D. Goudzwaard, Rotterdam. Sirjans- land: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Groenewegen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Rem. Ger. Dienst, 10 uur ds. Schenck, Sommelsdijk, Doop-.- dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur Scha- rendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur dr. Becker. Bruinis- se: 10 uur dr. D. K. Wielinga, Was senaar, 4.30 uur ds. Nawijn. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei- Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Een plalenbon is altijd raak! Velde. Kerkwerve: 11 en 6 uur ds. Zierikzee speelt zondag op „Bannink" tegen De Schutters Re- nesse maakt goede kans tegen Patrijzen Dreischor krijgt het tegen Lewedorpse Boys niet gemakkelijk MEVO gaat naar Klcetinge Brusc Boys staat voor zware opgaaf tegen Spui. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee komt zondagmiddag op het sportpark Bannink binnen cle lijnen tegen De Schutters. De bezoekers begonnen de competitie met een 2-0 nederlaag te gen D1VO maar jl. zondag wisten zij zich keurig te herstellen met een 6-3 overwinning op BSC. Zierikzee komt als favoriet in het veld waarbij de rood-zwarten er evenwel goed aan zullen doen hun tegenstanders niet le onderschatten. DFS staal in de uit wedstrijd tegen Goes ongetwijfeld voor een heel wal zwaardere taak. Een puntenverdeling zou voor DFS al een zeer goed resultaat zijn. RK- FC is te Bergen op Zoom niet kans loos legen Nieuw Borgvliel. D1VO en Vosmeer zullen elkaar op het ter rein van eerstgenoemde niet veel ontlopen, terwijl Oude Molen op zwaar verzet kan rekenen te Roo sendaal tegen BSC. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de lc klas maakt Re- nesse een goede kans in eigen huis cle puntjes te bemachtigen op Pairij zen. Dreischor zal zeker in een goede vorm moeien steken als het bij Le- wedorpse Boys niet met lege handen zal tvillen staan. Koewacht heeft thuis de beste papieren in het tref fen met Robur. Te Vlissingen hou den wij het op een overwinning van Jong Ambon op Hoofdplaat. Dom burg kan zich in cle kopgroep hand- haren door voor eigen publiek van Groede le winnen, terwijl Luctor da nig op zijn tellen zal moeten passen als hel zich niet cloor Noormannen wil laten verrassen. In cle reserve le klas rijn de Zierikzee reserves bij het bezoek aan Middelburg IV zeker niet geheel kansloos. In cle 2e klas B zou het terreinvoordeel bij de ontmoe ting lussen Zonnemaire en SVOWK wel eens cle doorslag kunnen geven. Kruiningen geven wij de beste kan sen bij het bezoek aan DFS II. Re- nesse II moet de helft van cle inzet kunnen bemachtigen bij Hansweert- se Boys II, terwijl Zierikzee III hel lang niet gemakkelijk gaat krijgen bij Domburg II. In de 2e klas D gaan de Dreischor-reserves op bezoek bij koploper Patrijzen II dat er niet veel voor zal voelen de winst uit handen te geven. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas zal het voor MEVO niet mee vallen om dewinst te boeken bij Kloetinge. Arnemuiden U heeft goe de winstkansen tegen Zaamslag, terwijl VCK goede papieren heeft bij het bezoek aan Kats. Middelburg en Bevelanders zidlen elkaar in de Zeeuwse hoofdstad niet veel toege ven. Tenslotte staat Bruse Boys in de le klas voor een zware opgaaf bij hel bezoek aan Spui. In de 2e klas B heeft Brouwershaven cle beste pa pieren bij Bruse Boys II. Te Ooster land is Duiveland zeker niet geheel kansloos tegen Colijnsplaatse Boys, teruuji WIK wel een kansje maakt, op een puntenverdeling bij het be zoek aan Rillanclia II. In de 3e klas A goede winstkansen voor Brou wershaven 11 en MEVO II tegen Bruse Boys III en SKNWK 11. Te Scuarendijke zullen ZSC en SKNWK elkaar niet veel ontlopen. JUNIOREN. In groep A I goede winstkansen voor Zierikzee A 1 in de uil wedstrijd tegen Middelburg A II. Ju groep A III moet DFS A I op het sportpark Van Zuijen de buit kunnen bemachtigen op Zierikzee A II. In uroep B IX maakt WIK B 1 goede winstkansen tegen DFS B II. DFS B I en ZSC B I zullen na aan elkaar zijn gewaagd, terwijl Renesse B I in dc ontmoeting legen Brouwershaven B i hel terreinvoordeel moei kunnen uitbuiten. In groep B X staan cle kansen voor SKNWK B I en Bruse Boys B I goed in hel treffen met Zierikzee B II en MEVO B I. Drei schor B 1 maakt in eigen omgeving ecu goede kans op, cle zege legen Zie rikzee B I. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des wcords, 3 uur ds. Op den Velde Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst. 6.30 uur ds. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer A. v. d. Meer, 's Gravenzande. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 7 uur ds. Schenck, Avondmaal. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver- lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 9 en 10.30 uur. Renesse: geen diensten. Wanneer wtf in de hal van het sta tion trappelend van ongeduld in de rü staan en wachten tot we ons plaatskaartje entvangen hebben, waarna we pas met onze reis kunnen beginnen, beseffen we niet dat ook dit kleine, eenvoudige kartonnen kaartje een geschiedenis heeft. Dit kleine vervoerbewys, dat zo gemakkelijk zoekraakt, bestaat in zijn huidige vorm honderddertig jaar maar voordien maakte men van an dere vervoerbewijzen gebruik. Het begon in de diligence Eigenlijk moeten we terug gaan naar de tijd van de diligence. In het ver verleden kwam men tot de over tuiging, dat het by het vervoer per diligence noodzakelijk was de reizi ger een vervoerbtljet te geven, opdat de postiljon kon zien of voor de reis was betaald. In die tijd kon men niet zoals te genwoordig naar de diligence gaan, een kaartje kopen en meerijden, oh n»en, men diende een dergelijk bil jet minstens 24 uur tevoren aan te vragen. Dan werd er een formulier in drievoud geschreven. De reiziger ontving één exemplaar, hel tweede bleef op het kantoor, terwijl het der de aan de postiljon werd gegeven, opdat deze bij controle de plaats- kaarten der reizigers met de in zijn bezit zijnde afschriften kon vergelij ken Toen cle spoorwegen hun intrede deden, werd dit systeem overgeno men. In die eerste tijd moest men ook tevoren plaats bespreken en werden biljetten in drievoud uitge schreven. Doch spoedig bemerkte men, dat dit zeer omslachtig was. Men zon op een eenvoudiger systeem Koperen plaatsjes In Engeland vond men er wat op. Een spoorwegmaatschappij aldaar voerde in 1832 koperen plaatjes in, waarop de naam van de maatschap pij, het station van bestemming en een serienummer stonden vermeld. Deze koperen plaatjes gebruikte men voor de reizigers derde klasse, aan gezien hun aantal het grootste was. Voor de eerste klasse werden nog biljcxlen in drievoud uitgeschreven. Onderweg kwam de conducteur en controleerde de penningen, die hij in om vangst nam. Later werden ze ge sorteerd en naar het station van her komst teruggezondenopdat ze weer gebruikt konden worden. Ongetwijfeld was dit een aardig systeem, dat zeer economisch werk te, maar toen na verloop van tijd de stroom treinreizigers steeds groter werd, bleek het ondoenlijk elke avond al die duizenden plaatjes te sorteren en terug te sturen. Weer moest men naar een ander systeem zoeken. ADVERTENTIE veilig sparen, vertrouwd sparen (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan „Ga maar gauw naar bed. Je zult ook wel moe zijn van al die emoties. Heb je gedanst? Met Sam?" Ze knikte zwijgend. „O, heeft hij je thuisgebracht?" Hijhij kreeg een telefoon tjeen toen het zo lang duurde, ben ik in m'n eentje naar huis ge gaan.'' „O, ik dacht, dat iemand je thuis bracht. Nou, welterusten. En pieker er maar niet over. Dit geneest wel". Zondags kon ze niet weg, maar dat kon haar minder schelen. Zie ik Sam Tendelo tenminste ook niet, dacht ze. Doch ze had er niet op ge rekend, dat hij zou komen. Onver wacht stond hij plotseling in de zie kenkamer, net toen ze even naar de keuken was geweest om thee te zet ten. Stom verbaasd bleef ze met het kopje in haar hand op de drempel staan. „Hoe ben jij binnengekomen?" „Ha, Anneke, liefje. Ga jij onze patiënt verwennen? Nobele taak. Een pechvogel, he? Ja, die strijd te gen de stropersdat kost wel eens een slachtoffer. En dat het nu net je broer moet zijn, he?" „Ik vroeg, hoe je binnengekomen bent." Hij haalde zijn schouders op. „Door de deur natuurlijk. Hij maakt het redelijk goed, he? Zijn pols is regelmatig. Misschien vanavond nog een beetje koorts." Ze liep naar de deur en keek even, waarna ze weer terugkwam. „Kan niet. De knip zit er op." „Heb ik er op gedaan," antwoord de hij. „Kijk eens aan, Adrie. daar door FRANK VAN FALCKENOORT is de thee. Heb je voor mij ook een kopje, liefje? Wacht, ik ga wel met je mee." Hij volgde haar naar de kamer, waar hij de deur achter zich sloot en wilde het meisje in zijn armen sluiten, doch ze duwde hem van zich af. Met haar armen gekruist keek ze hem aan. „Wilt u zo vrien delijk zijn om te verdwijnen en hier nooit meer te komen?" Hij keek stom verbaasd. „Waar om? Wat heb ik plotseling misdaan?" „Het spelletje is uit, Flip Holt- kamp, of hoe je in werkelijkheid mag heten. Gelukkig is op het laat ste nippertje mijn schutsengel opge treden. Je was al een flink eind op weg, he? Je verstaat de kunst, me neer de schuchtere minnaar, iemand voor de gek te houden. Ik wil be kennen, dat ik een stommeling ben geweest door er met beide benen in te trappen. Er is een goeie toneel speler aan jou verloren gegaan. Dat jij zo gemeen kunt zijnzo doortrapt, geraffineerd gemeen.... dat had ik niet voor mogelijk ge houden." Hij schudde zijn hoofd. „Maar lui ster nu eens, Anneke. begon hij, doch het meisje keek hem woest aan „Jijjij schurk.hoeveel vrou wen heb jij al ongelukkig gemaakt met je zogenaamde charmes, behalve Jansje ter Pelle in Enschede? Bijna was het gelukt om mij ook aan je zegekar te binden, als je zoveelste slachtofferschooierik wou, dat ik een revolver had ikik Hij maakte zijn colbert los en Hel kartonnen kaartje komt De iu 1702 in Lancashire geboren Thomas Eclmondson, die in 1836 sta tionschef te Miltoii werd, komt de eer roe de geestelijke vader van het huidige spoorkaartje te zijn. Hij zag al heel spoedig, dathet gebruikelijke systeem niet voldeed en geruime tijd piekerde hij over een oplossing. Hij construeerde een laat je, waarin kleine kartonnen kaartjes iu omgekeerde volgorde van num mering werden geplaatst; een een voudig systeem van touwtjes en ka trollen maakte het de bediener mo gelijk een bepaald, gewenst rijtje kaartjes naar voren te schuiven, waarvan dan hel voorste kaartje werd verkocht. Hier liet Edmondson het niet by, wuni zijn systeem was nog niet per fect. Hij vond ook een dateermachi ne uit, waarin hel kartonnen kaartje tussen twee kaken werd geklemd en op cle juiste datum wercl afge stempeld. Aanvankelijk waren die kaken van hout, in één van deze stond de datum in spiegelbeeld ge sneden. Later vervaardigde hij een en ander van metaal De wereld rond Zijn vinding voncl na korte tijd al gemene efkenning en niet alleen in Engeland maar over de gehele we reld ging men tot dit systeem over. De grote glorie heeft hij zelf niet mo gen beleven, want juist In 1851, toen men tot invoering van zijn systeem elders overging, overleed hij. Ed mondson stelde ook zelf de slan- ciaardmaal van het kaartje vast en deze wordt nog overal gebruikt, na melijk 57 bij 30V» mm. Al is in onze tijd een en ander meer geperfectioneerd, toch gebruikt men nog steeds het systeem Edmondson, namelijk het kleine kortonnen kaart je, opgesteld in rijtjes, welk kaartje op datum afgestempeld wordt, al zijn er op de grote stations al ingenieuze machines in gebruik, die blanco kaartjes „drukken", terwijl de klant er voor het loket op wacht. ADVERTENTIE Een platenbo., is allijd raak! m De minister van buitenlandse za- Ken van Zambia, Kapwepme, heeft donderdag verklaard, dat Zambia zowel als Tanzania diep teleurgesteld zijn over het communiqué van de gemenebestconferentie over Rhodesië Turks vliegtuig tot landen gedwongen ISTANBUL. 15-9. Een straaljager van de Bulgaarse luchtmacht heeft een Turks passagiersvliegtuig met zevenendertig Turken aan boord ge dwongen op het vliegveld van Sofia te landen. Het toestel was maandag op weg van Frankfort naar Istanbul via Belgrado, toen de gezagvoerder geen contact kon krijgen met de Bul gaarse grondstations. Hij verzocht toen aan het vliegveld van Sofia om inlichtingen. Het vliegtuig werd 'daarop door een Bulgaarse straalja ger naar dit vliegveld gedirigeerd, waar de autoriteiten de gezagvoerder er van beschuldigden de acht kilo meter brede internationale luchtcor- i iaor te hebben geschonden. Na drie uur vertraging mocht het vliegtuig weer opstijgen. De Turkse autoritei ten hebben bij Bulgarije geklaagd dal de signalen van de Bulgaarse ra diostations niet krachtig genoeg zijn. haalde onder zijn oksel een klein model revolver te voorschijn, dat hij met de loop in zijn handen aan haar overhandigde. „Alsjeblieft, Anneke Graal, hier heb je hem. Je wens is vervuld. Ik zal niet weglopen en me evenmin bewegen. Als jij denkt, dat ik het verdiend heb. mag je schieten. Mag je me doden. Maar ik zal je een ding vertellen, dat moet je me toe staan. Een ter dood veroordeelde krijgt altijd nog een laatste kans zich te verdedigen." Ze keek hem spottend aan, maar keek alleen maar naar zijn gezicht, zonder de revolver aan le pakken. „Wat kun je nog tot je verdediging aanvoeren? Daar ben ik nieuws gierig naar." Jij denkt alleen maar. dat ik van wege mijn reputatie met vrouwen een schooier ben. Goed, ik ben ge scheiden van Jansje. Maar is dat al leen mijn schuld? Wie is je zegsman? Weet jij wel zo heel zeker, dat ik alleen de schuldige ben? En vrou wen het hoofd op hol brengen. wat versta je daar onder? Als ik een aardige vrouw ontmoet, ik ga er een aantal malen mee uit en het blijkt dan, dat ze toch mijn type niet is en ik maak het uit. zonder enige belofte gedaan te hebben, maak ik haar dan het hoofd op hol? Hoe vaak komt het niet in het le ven voor. dat een jongen of een meisje tot dc conclusie komt, dat hij zich vergist heeft? En dat het uit raakt? Wat jou betreft. Anneke, mot jr.u is het bij mij echt gemeend. Maar dat zul jc toch niet meer gelo ven. Wat ik tegen geen enkele vrouw heb gezegd, zei ik tegen jou. Dat ik met je wil trouwen. Ik houd dolveel van je. Voor mij bestaat alleen maar Anneke Graal. Alles, wat ik tegen jou gezegd heb. meende ik cn ik meen het nog. Zo, nu weet je het. En schiet nu maar. Hel kan me niets meer schelen." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7