Alles mag l NOORDZEE 4 DENE ENGEL A MD s r DUITS L STREEKNIEUWS Vier kinderen uit water gered REINIGER Jeugd in actie in de Mobiele Verkeersschool te Zierikzee Het vergaan van de „Hui' New Costia vc D. -tL, ANP V P£ LT i DEN HAAG'BONN, 10-9. Dc storm die weer is opgestoken in het gebied rondom de Doggersbank waar de Duitse onderzeeboot „Hai" is gezonken, heeft de kans om iemand levend uit het wrak te halen, nog verkleind. Het wrak is gelokaliseerdmaar tekenen van leven heeft men niet waargenomen. Jeugd in mobiele verkeersschool te INieuwerkerk Als een soort onder de deur ge schoven „snoepje van de week" wordt de Schouvven-Duivelandse bevolking wekelijks getracteerd op een uit het Overflakkeese overge waaid periodiek „Ons Eiland", waarvan - dit overigens tussen haakjes - de naam nooit duidelijk zal worden. Het heeft n.l. de pre tentie twee streken - Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee - te bedienen. „Onze Eilanden" zou dus een spoor van zinnigheid in zich hebben, ware het niet dat recentelijk een dam is aangelegd tussen beide gebieden, die aan de eilandstatus een einde heeft ge maakt. We willen daar echter niet over vallen, noch over andere as pecten van dit verschijnsel in de krantenwereld, al zou er veel over te zeggen zijn, als daar zijn de fei telijke overbodigheid Schouwen- Duiveland is een zorgvuldig ge schoren journalistieke wei) en het trieste feit dat er uit de Zeeuwse bladen (vanzelfsprekend zonder bronvermelding) weer welig wordt overgeschreven. Maar men mag geen kniesoor zijn en men dient zich aan te passen aan de nog altijd in sneltreinvaart devaluerende journalistieke gebruiken en nor men. Er is echter één ding, dat wel licht als vaderlands unicum - en niet van het fraaiste soort - inhae- rent schijnt te worden aan dit blad. Wekelijks kan het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee en kan de gemeenteraad - tot lering en vermaeck(?) - gewaar worden, wat zij nu weer fout hebben gedaan. Nu zijn het college van b. en w., noch de gemeenteraad onaantast bare instellingen. Er is echt bij tijd en wijle aanleiding tot kritiek, maar - zonder al te opvallend met de mantel der liefde te zwaaien - waar gewerkt wordt, worden fou ten gemaakt. Het is de taak van de pers orn - indien belangrijke be langen van de burgerij op het spel staan - op deze fouten te wijzen. Kritiseren aan de lopende band is natuurlijk onzin en het wordt in het onderhavige geval bepaald ab surd, als men weet waar deze kri tiek vandaag komt. Teneinde de geheimzinnige af komst zo goed mogelijk intact te houden, pleegt „Ons Eiland" naamloos aan de weg te timmeren. Dat is in voorkomende gevallen altijd gemakkelijk. Deze verrukke lijke anonimiteit, heeft echter ge leid tot het phenomeen dat de Schouwen-Duivelandse medewer ker het commentariërend gedeelte van de krant voor zijn rekening neemt. En laat die Schouwen-Dui velandse medewerker nu uitgere kend ambtenaar van de gemeente Zierikzee zijn. Zo kunnen de be sturende lichamen van de gemeen te trouw elke week uit de pen van een door hen aangestelde en be taalde kracht vernemen, hoe fout zij het wel doen en welke kansen zij wel hebben gemist en nog zul len missen. Al huldigen wij heel lang het standpunt „vrijheid blijheid", het valt toch niet moeilijk in te zien, dat zo de zaken op zijn kop wor den gezet. De persvrijheid is een kostelijk goed, maar men peinst wel eens over de gelukmakende toestand, waarin de beroepsmati ge journalistiek enige summiere wettelijke bescherming krijgt, te genover het ambulante „alles mag" -systeem, waarvan het bovenge schetste een naar onze smaak laak baar uitvloeisel is. NOORDWELLE Reizende bibliotheek gearriveerd Met ingang van heden (vrijdag 16* september) zal ook dit jaar weer de leesbibliotheek alhier aanwezig zijn. Ditmaal is er weer een 150-tal boe ken gearriveerd van de Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland, waaronder romans, detectives en jeugdboeken. De uitreiking en om ruiling vindt plaats in de o.l.-school alhier van half 4 tot 4 uur elke vrij dag. Hopenlijk zal evenals op andere jaren hiervan weer een dankbaar gebruik gemaakt worden. SIRJANSLAND De bejaardensociëteit Na een rustperiode van enkele maanden, zal de bejaardensociëteit dinsdagmiddag 20 september, haar bijeenkomsten weer hervatten. Ge zien de vele activiteiten van het be stuur, zal het ook dit seizoen aan be langstelling niet ontbreken. De kerkdienst voor zondag luidt: 10 uur ds. M. Boogerd, 6.30 uur ds. Groene wegen, dus niet om 10 uur leesdienst. BRUINISSE Reuze-aardappelen De heer W. Verwijs te Bruinisse rooide op het bedrijf van mevr. wed. P. A. Padmos-de Jonge te Bruinisse aan een bos twee aardappelen, die met zijn tweeën twee kilo wogen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l.-school te Bruinisse werd be noemd mej. Y. Eggink te Rotterdam. Vijfde lokaal Chr. School De leerlingen der chr. school te Bruinisse betrokken deze week het vijfde schoollokaal, nodig geworden in verband met de uitbreiding van het leerlingenaantal. Dit lokaal (uit voorgefabriceerd materiaal opgetrok ken) staat op het sportveld te Brui nisse, enkele honderden meters van het eigenlijke schoolgebouw verwij derd. Een andere plaats kon de ge meente niet beschikbaar stellen. Het gemeentebestuur heeft zich nog ingespannen om het lokaal dich ter bij de school op particuliere grond te plaatsen, maar de vraag- prijs voor de grond lag dermate hoog dat over een en ander verder niet onderhandeld kon worden. Een bijzondere collecte In de Ned. Herv. kerk te Bruinisse wordt zondag na de dienst een col lecte gehouden voor de gemeente in Port Elizabeth, die door ds. G. H. J. En daar ging de jeugd met trap auto's en fietsjes er op los om zich correct een weg te zoeken door de wirwar van verkeerstekens, borden, krijtstrepen en stoplichten. De ho gere klas(sen) van de scho(o)l(en) poogt (pogen) zich op deze wijze ver trouwd te maken met het langza merhand steeds ingewikkelder wor dend verkeerspatroon. Een harde noodzaak, enerzijds gelet op het „jong geleerd, oud gedaan", ander zijds op de trieste lijst van ongeluk ken. waarbij ook kinderen zijn be trokken. Initiatief Verbond Veiling Verkeer Be M.V. kwam naar Zierikzee op uitnodiging van de afdeling van het Verbond van Veilig Verkeer en zo draait daar op „ons aller" Balie de verkeers-,,kermis", al moet dit laat ste woord wel tussen aanhalingste kens. want onderwijzend personeel en instrukteurs doen alles om de jeugd van de noodzaak en ernst van de lessen te overtuigen. Blijft echter V Marsman als herder en leraar wordt gediend. Deze kerk in die Zuid Afri kaanse havenstad staat los van de grote kerken in dat land en is als zelfstandige gemeente te klein om de bouw van een nieuw en beter kerk gebouw uit eigen middelen op korte termijn geheel te bekostigen. Daar om heeft ds. Marsman gemeend een beroep te mogen doen op de gemeen te Bruinisse, waar hij predikant was van 1936 tot 1949. Voor de weder opbouw te Bruinisse werd door ds. Marsman nog gecollecteerd op de boot die hem naar Zuid Afrika bracht. Na zijn emigratie bezocht ds. Marsman met zijn vrouw en doch ters nog enkele malen ons land en logeerde dan verschillende weken op Bruinisse. Daar ds. Marsman bui ten de hervormde kerk te Bruinisse ook nog verschillende vrienden heeft zal de kerkvoogdij ook giften buiten genoemde collecte gaarne ontvangen. ANNA-JACOBAPOLDER N.C.V.B.-vergadering Deze week vergaderde de N.C.V. B. weer onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Spreker was de heer S. van Harn uit Axel met als onder werp: „Mijn reis naar Afrika". Het was een prachtige avond. De volgende vergadering wordt 4 oktober a.s. gehouden. Ds. van de Hauw uit Roosendaal spreekt dan over: „Mijn werk als legerpredikant" BREUKELEN, 15-9. In Breukelen is donderdagmorgen de onderwijzer J. H. L. met vier kinderen, na te zijn geslipt met zijn auto in een kanaal gereden. De auto kwam op zijn kop in het water terecht en verdween later geheel onder de oppervlakte. Slechts met de grootste moeite slaag de de heer L. erin de deur van de auto te openen en de kinderen een voor een aan omstanders op de kant af te geven. Naakt gevlucht. AMSTERDAM, 15-9. Een '28-ja- rige van souteneurschap verdachte Amsterdamse lasser bleek zoveel van zijn vrijheid te houden, dat hij toen enkele rechercheurs van de hoofdste delijke zedenpolitie hem in een wo ning in de Korte Keizerstraat wilden aanhouden geheel naakt de benen nam. Hij sprong in adamscostuum op een plat aan de achterzijde van het huis en verdween daarna spoor loos. Hij had zich echter het risico van een fikse kou kunnen besparen, 's Avonds viel hij - nu geheel ge kleed - alsnog in handen van de po litie. DREXSCIIOlt, 14-9. Bü de tc Apel doorn gehouden nationale kampioen schappen voor landelijke ruiters zijn dc.or dc Zeeuwse vertegenwoordigers opmerkelijk goede prestaties gele verd. De wedstrijden werden gehouden in Berg en Bos te Apeldoorn. Dc Zeeuwse kampioenen waren: C. Steendijlc van Walcheren (vroeger L .houwen) die met Felix nationaal kampioen werd in de zware dres suur. Hij kan zich dus met recht de beste dressuurruiter van 1966 noe men. SPORT HOKEY Heren: Rapide II-I1SD l-ü Dames: Rapide II-HSD 4-1 Afgelopen weekend vonden de he ren- en dameswedstrijden Rapide 2- H.S.D. te Heelst plaats .Met niet minder dan 7 personenauto's werden de 22 spelers en speelsters via Oos- terscheldebrug en pont Kruiningen- Perkpolder naar Zeeuws Vlaanderen gebracht. De heren, aangevuld met 5 junio ren, weerden zich dapper en al hield keeper de Kup vele harde schoten en speelde Wim Wijsman prima op de spilplaats, dit alles kon niet verhin deren, dat de geroutineerde Rapide- spelers tenslotte met de winst gin gen strijken. Toch mag de 1-0 ne derlaag een zeer eervolle worden genoemd. De dames verloren met grotere cijfers: 1-4, maar hiermede kreeg Rapide toch wel iets meer dan haar toekwam. Zeker één doelpunt had niet toegekend mogen worden, daal de bal door een Rapidespeelster met de voet was voortbewogen, even vóór de bal werd ingeslagen. Mevrouw Sterkenburg maakte uit een goede voorzet van l.buiten Ineke Legemaate de enige tegcngoal. Zij was het ook, die vaart in de voor hoede bracht. Er werd trouwens door alle jonge speelsters aardig en met enthousiasme gespeeld. A.s. zondag krijgen de heren om 2 uur op sportpark Bannink Goes op bezoek. De dames kunnen helaas niet spe len, doordat de dames van Push VII uit Breda zich plotseling uit de com petitie hebben teruggetrokken. Ook de juniorencompetitie is nog niet gestart (niet minder dan 23 clubs hebben verzuimd op te geven met hoeveel jeugdelftallen ze aan de jeugdeompetitie in district Zuid-Ne derland zullen deelnemen). Alle re den dus om vrijdagavond (4.30-6.30 n.m.) de training enthousiast voort te zetten om in conditie te blijven (óf te komen!). VOETBAL Zierikzee I-De Schutters I De tweede competitiewedstrijd is wederom een thuiswedstrijd voor Zierikzee. Zondag a.s. komt het eer ste elftal uit Stampersgat op bezoek, dat volledig kan uitkomen, de bie tencampagne speelt in ieder geval nog geen rol. Een ploeg ook, die de nodige variatie in haar spel weet te leggen, en altijd door het open ka rakter van haar voorhoedespel een attractieve tegenstander blijkt te zijn. Wij voorzien een behoorlijke wed strijd, die een gang naar het sport park zeker waard zal zijn. het meevallertje, dat men een harde schoolbank dan toch maar enkel'e uren. kan verwisselen met fris ge schilderde auto's en kleine fietsjes (is ook weer eens wat anders), waar men lekker in en op rijden mag. Maar het moet goed gebeuren; netjes voorrang verlenen, de bochten goed nemen, letten cp de berden en altijd „fair play" spelen in het ver keer, dat in de toekomst steeds ho gere eisen zal gaan stellen aan de menselijke oplettendheid en kennis en hoffelijkheid. Bij hot springen werd Jan van Da len van do „Eendracht Ruiters" te Oud-Vossemcer reserve kampioen in de klasse 2 en dc Schouwsc verte genwoordiger A. Hanse op Athleet behaalde het reserve kampioenschap in de klasse M. Dit is een prachtig resultaat. Slechts een aantal van 5 ruiters pres teerde het om de eerste ronde fout loos door te komen. Bij de barrage, waarbij dc hindernissen worden ver hoogd tot de zwaarste eisen kwam slechts één ruiter foutloos rond, die zich dan ook met recht kampioen mocht noemen. A. Hanse nam 11 hin- VROEG GELEERD - OUD GEDAAN NIEIJWERKERK, 15-9. Door de afdeling „Duiveland" van het Ver bond veer Veilig Verkeer werd be werkstelligd, dat de mcbiele verkeer- schcol van het Verbcnd dezer dagen in deze gemeente kwam. Deze ver keersschool werd destijds door Shell opgezet en bekostigd, maar werd la ter ever genomen docr het Verbond voor Veilig Verkeer. De opstelling vond plaats op de speelplaats van de O.L.S. te Nieu- werkerk. Op dit plein werden straten geschilderd waarin ook een zebra was opgenomen en waarbij verkeers- lantaarns, stopkruisingen en een aan tal' verkeersborden niet ontbraken. Alle scholen, dat wil zeggen de klassen 5 en 6 ervan, namen aan de verkcerslessen deel. De drie man personeel van de verkeersschool ga ven over bepaalde verkeersonder- STUREN MET HOOFDKNIK DEN HAAG, 15-9. Kinderen die hel slachtoffer zijn geworden van de thalidomidetragedie, en in het bij zonder zij die geboren werden met slechts rudimentair ontwikkelde ar men en benen, kunnen bewegings- vrijheid verkrijgen door een nieuw Soort rolstoel, die zij kunnen bestu ren door hun hoofd in de richting te bewegen waarin zij ivillen gaan - rechts, links, voorwaarts of achter uit. Door de lichte druk die wordt uitgeoefend worden schakelaars in werking gesteld waardoor de wielen van de rolstoel in beweging worden gebracht. Het is een vinding van de natuurkundige afdeling van het Scottish Western Regional Hospital Board. m De Spaanse vertaling van Dide- rots „La Religieuse", zojuist in Bar celona van de pers gekomen, is door de Spaanse politie in beslag geno men, daar de inhoud „een ernstige aantasting betekent van de christe lijke moraal en de goede zeden". Geen gebrek aan enthousiasme bij de jeugd, die dc rijdende verkcers lessen wat f\jn vindt. In die sfeer heeft de fotograaf geen moeite, een leutigplocgje bijeen te krijgen voor een plaatje. dernissen foutloos en onder een doodse stilte van hot. publick reed hij op.de laatste hindernis af. Deze sneuvelde echter, maar zijn presta tie werd door de anderen niet ge ëvenaard waardoor hij uitgeroepen werd tot reserve-kampioen van Ne derland. Een mooi succes voor deze „Schouwse Ruiter". Een langdurige intensieve training is hieraan voor af gegaan en met. succes bekroond. werpen een uiteenzetting en daarna de nodige aanwijzingen als de kin deren ever de uitgezette straten fiet sten cf auto reden (met fietsjes en trapauto's van de verkeersschool). Alle kinderen kregen twee lessen van ongeveer l!i uur en wel cp 13 september dc eerste les en op 14 sep tember de 2e. Over bet algemeen werd er serieus geoefend, al waren er cok kinderen by, die er uitsluitend een spelletje van maakten. Deze verkeersschool is zeker een nuttige instelling, hetgeen de hoof den der scholen eenparig van oor deel waren. Het werkt bijzonder ver helderend, als naast de theorie in het verkeersonderwijs ook de praktijk eens benaderd wordt. De afdeling „Duiveland" heeft zich dan ook ge haast om nu reeds weer een nieuwe aanvrage bij het Verbcnd in te die nen om de verkeersschool ook een volgende keer in deze gemeente te krijgen. Er zijn overigens wachttij- 'üen van ongeveer 3 jaar. NEDERLAND EN ZWEDEN DEN HAAG, 15-9. De Nederlander ziet de inwoner van Zweden over het algemeen als een melancholiek „noordelijk" type, terwijl aan de andere kant deze sombere visie ver helderd wordt door de herinnering aan de hulp die Zweden in het laat ste oorlogsjaar aan de lage landen bij de zee heeft gegeven. Hulp in de vorm van wittebrood. Dit is een van de eerste conclusies die neergelegd zijn in een rapport over een onder zoek dat op initiatief van de. Zweeds -Nederlandse Kamer van Koophan del is gehouden naar de image van Zweden onder de Nederlandse be volking. Men moet het wel even goed be grijpen, het ene flesje (schuimend) haarwater was bijna leeg en een volle fles stond er naast. Een tweede gegeven is, dat mevrouw haar echt vriend altijd met dit (lichtschuimen de) haarwater, tegen roos en jeuk, bediende en het spul welig over zijn hoofd goot, om dan met gulle hand, door zijn wel grijzende, maar toch nog oersolide haardos le graaien. Dat was daar een soort ritueel en me neer vond het best. Toen mevrouw hel restje uit de ene fles begon uit te gieten op 's mans kruin, viel het op dal er toch nog meer in zat dan gedacht. In zo'n flesje bedriegt dat wel. „Zal ik er alles maar overheen gieten?", vroeg mevrouw, maar die vraag was feite lijk overbodig, want het was al ge beurd. Zij begon daarna soepele handbe wegingen te maken door de royale kuif van pa en ontdekte dal de schuimende werking aanmerkelijk verschilde van andere malen. „Zeker wat geconcetreerdcr geworden door het.slaan", dacht mevrouw hard op, maar vrijwel gelijktijdig begon het alemaal eerst goed. Er ontivikkelde zich een berg schuimwaarin bijkans hei ganse hoofd van pa schuil ging. Met deze extra werking ging een bij tende pijn gepaard, die pa nu levens groot begon te voelen en hem ver schrikt van zijn stoel deed opsprin gen. Hij rende naar de spiegel en zag een torenhoge tot schuim geklopte berg, ivaaronder zijn schedel schuil ging .Meteen slak hij het hoofd on der de kraan cn hij gilde het uit van pijn. Het schuim was omlaag gezakt naar het voorhoofd en ook delen van z{jn aangelapt hadden een portie te pakken gekregen. Er rukte shampoo aan en nadien zalf cn uiteindelijk zat pa met een hoofdje vol dor stro en een vuurrode huid te peinzen welke onmenselijke vergissing er was be gaan. Meiwouw was in die tussenlijd als maar stiller geworden, want terwijl manlief zich bekloeg oiwr de prik kende ellenden, die hem ten deel wa ren gevallen en dc schuimsporen wegwies met forse waterstralen, was haar ingevallen wat z{j in het (bijna, lege) flesje had gedaan, nu al weer enkele maanden geleden... tapijt - deiniger. Pa's haardos is verpieterd tot hooi, zijn slagen bleven wekenlang iveg en hij verloor op kruin en voorhoofd zijn huid. als had hij neergezeten on der de heetste zon van dc Co te d' Azur. Van jeuk cn roos is ?ia deze reinigingsfase voorlopig geen sprake meer. SCHIEREILANDMAN. ZIERIKZEE, 16-9. „Nee krullebol niet naar je vriendinnetjes kyken, maar goed sturen en richting aangeven". Hard schalt dc stem van dc in structeur over het Balie-terrein, waar de jeugd les krijgt in de Mobiele Verkeersschool van de A.N.W.B., die een schat aan instructiemateriaal mee bracht en uitzette op het aan de voet van de St. Lievensmonstertoren gele gen pleintje, dat zich by uitstek blijkt te lenen voor praktische verkeers- lessen in deze vorm. Donderdag ging de school van start en vandaag wer den de lessen voortgezet. We troffen een klas van de o.l.-school te Zierik zee in actie, onder toeziend oog van het schoolhoofd de heer J. G. Brugman en de in uniform gestoken mannen van de Mobiele Verkeersschool, die de cp de praktijk afgestemde en onmiddellijk toegepaste theorie flink in de kin derkopjes hamerden. Schouwse ruiter M. Hanse res.-landskajiipioen (kl. M) De instrukteur legt een meisje haarfijn uit hoe het allemaal moet, nu op de Balie, maar straks in het echte grote verkeer. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Lessen aan de Balie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2