sitóJisii VANDAAG BOLLEN i BESTELLEN/ P.BAKKER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeer preciese landing van de „Gemini" in Atlantische Oceaan Tuinman Zoon T.v.-serie „De bezetting" wordt herhaald Indonesië ontstellend arm Demonstratie door ongehuwde vrouwen DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM TAUNUS 20 M 0e Thant besluit tóch de V.N. te verlaten Afscheid Belgische ambassadeur FILIPPIJNSE PRESIDENT NOEMT CHINA EEN GEVAAR WAT U0T DE HILLEGOM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 september 1966 123ste Jaargang No. 19659 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Jeugd krijgt les in Mobiele Verkeersschool Na succesvolle ruimtetocht Noorse tankboot gestrand KAAP KENNEDY, 15-9. De Ame rikaanse ruimtevaarders Charles Conrad en Richard Gordon hebben donderdagmiddag met hun Gemini elf na een vlucht van drie dagen dank zy een nieuw elektronisch sys teem voor automatische besturing een landing van buitengewone pre cisie gemaakt in de Atlantische Oce aan, ten zuiden van de Bermuda's. Op ongeveer 2.700 meter van het wachtende helikoptermoederschip Guam kwamen zy in zee terecht. Het record berustte tot dusver by de Ge- mini negen, die op 5,6 km van de te voren vastgestelde plaats was geland ADVERTENTIE elke woning kunnen wij cowEontabel InnicMret* woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee In Uruguay hebben rond 300.000 arbeiders een etmaal gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer loon. AMSTERDAM, 15-9. De televisie serie „De Bezetting", die vanaf mei 1960 in 21 uitzendingen een beeld heeft gegeven van de geschiedenis van ons land in de tweede wereld oorlog, zal worden herhaald. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft dit besluit om twee ï-edenen genomen; ten eer ste de omstandigheid dat in mei 1960 toen de serie begon, ons land nog maar een half miljoen televisiebe- zitters telde en het er nu vijfmaal zc veel zijn en ten tweede is de N.T. S. van mening dat vele jongeren nu toi de jaren zijn gekomen waarin zij voor de gebeurtenissen en de pro blemen van de periode '4ó-'45 be langstelling hebben. De ^eerste tien afleveringen zulen met een tussenpoos van 14 dagen van 11 oktober a.s. worden uitge zonden. De andere elf delen worden in het volgende seizoen, dus van '67- '68, op het scherm gebracht. De pro gramma's zullen onder verantwoor delijkheid van dv. de Jong enigszins woi"den bekort tot een uniforme lengte van een uur. Voorts zal op bepaalde punten de historische volg orde door een meer logische worden vervangen. Drie miljoen inwoners voor noord-Nederland GRONINGEN. 15-0. Er zal naar worden gestreefd dat de noordelijke provincies drie miljoen inwoners zullen kun nen herbergen. Bij een „gewo ne" ontwikkeling, zoals die nu aan de gang is, zal er sprake zijn van een uitgroei van on geveer l}-2 miljoen thans tot 2\\ miljoen inwoners. Dit zei drs. T. E. Puister, hoofd van de afdeling onderzoek van de Provinc. Planologische Dienst van Groningen, tijdens een le zing in de najaarsvergadering van de Vereniging voor Wa- terleidingsbelangen in Neder land welke vergadering in Groningen werd gehouden. Een sterkere bevolkingsaan was blijft voor Groningen niet alleen gewenst uit regionaal oogpunt, maar ook i.v.m. een landelijk spreidingsbeleid is deze groei i>an belang, zodat delen van het land die nog veel ruimte hebben in de ruim telijke ontwikkeling worden betrokken .Men mag aanne men, dat de nieuwe nota in zake de ruimtelijke ontwikke ling van ons land die eerdaags zal verschijnen dit ook zo zal stellen. „Conrad en Gordon zijn. er beter aan toe dan ikzelf", zei de ruimte vaartarts dr. John Droescher na een eerste onderzoek van de mannen aan boord van de Guam. De astro nauten zeiden opgewekt, dat ze na een paar dagen rust wel weer de ruimte in wilden gaan Wat de plot selinge uitputting en het verblinden de zweet betreft, waardoor Gordon dinsdag genoodzaakt was al na een kwartier in de cabine terug te keren van een ruimtewandeling die 115 mi nuten had moeten duren, gaven de leiders van het Gemini-project op een persconferentie toe dat het werk dat zo Gordon en vorige ruimte wan delaars gevraagd hadden te doen. te veel gevergd was. De arts Charles Berry zei dat Gor don tot zijn verbazing het equivalent van één paardekracht nodig had om zijn werk te verrichten (1 pk geelt de arbeid aan die nodig is om 75 kg in één seconde één meter hoog te heflen), „En je kunt van een mens niet verwachten dat hij werkt als een paard", aldus Berry. DJAKARTA, 15-9. De sterke man van Indonesië, generaal Soeharto, heeft op een byeenkomst van Mo hammedaanse studenten in Solo, Midden-Java, gezegd dat Indonesië voor 1973 niet by machte zal zyn zijn uitvoer aanzicnlyk te vergroten. Van 1973 tot 1980 zou de welvaart pas voetje voor voetje kunnen toe nemen. Wijzend op de chaos die het vorige bewind heeft nagelaten, zei Soeharto dat de huidige overheid al le pogingen in het werk zal stellen om de bevolking van 105 miljoen de komende twee jaar van voldoende voedsel en kleding te voorzien. Om dat gedaan te krijgen, moest de be volking echter constructief met de regering samenwerken. De laatste vlucht in het Gemini- projeet, zo maakte het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) donderdag bekend, zal er een van vier dagen zijn in plaats van drie dagen, als eerder het plan was. De astronauten zullen zijn Jim Lo- vell, „veteran" van de Gemini ze ven. en nieuweling Buzz Aldrin. De lancering is vastgesteld op 31 okto ber. AMSTERDAM. 15-9. Het „Vrou- wenactie-ccmité voor Vervroegd Staatspensioen", dat in de eerste plaats strijdt voor een vervroegde ingang van de A.O.VV. voor de al dan niet gescheiden ongehuwde vrouw, heeft de vrouwen opgeroepen om a.s. zaterdagmiddag deel te nemen aan een demonstratieve optocht door de hoofdstad. De mars, waarvoor reeds toestem ming is verleend, zal op het Wees- perplein beginnen en op het Mu seumplein eindigen. Er zullen span doeken worden meegevoerd met leu zen als „ongehuwde vrouwen A.O.W. met 60 jaar", „meer waardering voor lijke rechten voor ale vrouwen, geen discriminatie od sociaal gebied", „ge- leike rechten voor alle vrouwen, geen bevoorrechting van weduwen", en „verlaten vrouwen dezelfde rechten als weduwen". Het actiecomité heeft onlangs een rapport uitgebracht, dat is gebaseerd op een onder 758 vrouwen .ongehuwd gehuwd, gescheiden en weduwen) gehouden enquête over de omstan digheid waaronder zij leefden. AMSTERDAM. Een combinatie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken en een Australisch aannemersbedrijf heeft opdracht gekregen tot het aan leggen van in totaal ongeveer zes tien kilometer pijpleiding op en in de nabijheid van het eiland Barrow voor de Westaustralische kust. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Nieuwe roerganger" gezoeht NEW YORK, 15-9. Oe Thant heeft donderdag op een perslunch in New Ycrk verklaard dat hy zeker van plan is als secretaris-generaal van de V.N. cp 3 cktober af te treden. Hij verzocht de leden van de V.N. te zoe ken naar „een nieuwe roerganger" en dat discreet en zonder fanfare te doen. Oe Thant had op 1 september be kendgemaakt dat hij wil aftreden. Sindsdien is voortdurend druk op hem geoefend om aan te blijven. Nu zei hij tegen zijn gehoor, onder wie vele afgevaardigden van V.N.-landen dat hij „een soort schuldgevoel heeft omdat hij zich ietwat ongevoelig heeft getoond tegenover zoveel vrien delijkheid. Vele regeringsvertegen woordigers hebben mij gezegd dat zij niet aan de kwestie van een geschik te opvolger willen denken. Men heeft mij gezegd dat mijn vertrek nu een grote crisis in de V.N. zal veroor zaken. Laat mij in alle nederigheid zeggen dat ik met dergelijke bewe ringen niet eens ben. Het spreek- Kind door trein gedood WOUW. 15-9. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is op een over weg in de Noordbrabantse gemeente Wouw, gelegen aan de spoorlijn Ber gen op Zoom-Roosendaal, het negen jarige meisje M. C. E. Verdonck uit Wouw, door een personentrein ge grepen en op slag gedood. De trein had door dit ongeluk ongeveer een uur vertraging. woord zegt: waar een wil is, is een weg. Wanneer de leden de V.N. wer kelijk willen zien uitgroeien tot een doeltreffende macht voor de vrede en vooruitgang, en de V.N. weer sol vent willen maken, ervoor willen zorgen dat deze organisatie zo wordt gevormd dat zij belangrijk bedraagt aan vermindering van alle spannin gen en de taken wil vervullen, zo als in het handvest is voorzien, zal er een manier zijn waarop deze doel einden kunnen worden bereikt. Met een nieuwe roerganger". SAIGON, 15-9. Volgens de Ame rikaanse militaire autoriteiten in Saigon evenaren de verliezen van de Vietcon-strijders bijna hun aan was uit plaatselijke werving en infil traties vanuit Noord-Vietnam, De sterkte van de guerrillatroepen, die eerst gestaag toenam, is sinds eind juli blyven staan op ongeveer 282.000 man. Zij verloren sindsdien naar schat ting alleen al duizend man per week aan doden. De Amerikaanse inlich tingendienst stelt het aantal infil tranten uit het noorden op 4.500 tot 7.000 per maand. Aan de andere kant staan 600.000 man Zuidvietnamese regeringstroe pen en militie en 308.000 Amerikaan se militairen. Van de bondgenoten DEN HAAG, 15-9. De ambassadeur van België, F. X. baron van der Stra ten-Waillet, heeft donderdag in Den Haag er voor gepleit dat de Neder lander en de Belg elkaar met sym pathie benaderen. Hij deed dat aan het einde van een ter ere van hem en baronesse van der Straten-Waillet gehouden af- scheidsmanifestatie in het gebouw van de Tweede Kamer, waar verte genwoordigers van 54 Nederlandse organisaties en instellingen aanwe zig waren. Onder de vertegenwoordigende or ganisaties en instellingen waren niet alleen allerlei verenigingen op so ciaal, economisch en cultureel ter rein, maar ook Kamerfracties. Oud-ministerpresident dr. J. E. de Quay heeft in de officiële afscheids rede gezegd dat baron van der Stra ten-Waillet er een belangrijk aan deel in heeft gehad dat het Neder landse en het Belgische volk dichter tot elkaar zijn gekomen. Namens de 54 instellingen en organisaties over handigde hij aan de ambassadeur een schilderij, een kerk voorstellend, van de hand van de zeventiende- eeuwse schilder Jan Buesems en aan de baronesse een zilveren negentien de-eeuw theeservies. bevinden zich al 40.000 man in Zuid- Vietnam en vrijdag wordt daar de hoofdmacht van een 2.000 man sterke Philippijnse eenheid verwacht. Volgens donderdag in Saigon be kendgemaakte cijfers is het dodental aan Amerikaanse zijde voor de vier de achtereenvolgende week gedaald. De afgelopen weken verloren 71 Amerikaanse militairen het leven, tegen 74 in de week daarvoor. Het proces-Ben Barka PARIJS. 15-9. In het proces Ben Barka heeft commissaris Jean Caile als getuige gezegd dat de agent An- toine Lopez met anderen niet alleen Ben Barka naar de villa van Georges Bcucheseiche heeft vergezeld, maar ook te zamen met de directeur van de Marokkaanse veiligheidsdienst Achmed Dlimi „in een bos naar een geschikte plaats hebben gezocht om Ben Barka te begraven. Dlimi wilde hem onmiddellijk doden". Lopez zelf heeft tot nu toe alleen toegegeven dat hij Ben Barka naar de villa heeft begeleid. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling bo ven west-Europa hebben zich het af gelopen etmaal belangrijke wijzigin gen voltrokken. De storing, die gis teren langs onze kust geruime tijd stormachtige wind veroorzaakte, is geheel opgevuld. Boven de Britse eilanden en ook in onze omgeving is tegelijkertijd de luchtdruk sterk ge stegen. Bij zuidwest-Ierland bevindt zich nu het centrum van een hogedruk- gebied, dat zich in de richting van de Golf van Biscaye verplaatst. Dit hogedrukgebied zal morgen het weer in Nederland beheersen, in verband waarmee het bijna overal droog zal blijven. Een diepe, van Groenland geko men depressie beweegt zich naar Finland. Ze zal op het noorden en midden van de Noordzee de wind naar west doen krimpen en weer in kracht doen toenemen .Bij ons ver wachten we de komende nacht in het binnenland weinig wind. Een sterke uitstraling zal hiervan het ge volg zijn en er is daarom een kleine kans op nachtvorst. De loos land in Azië WASHINGTON. 15-9. President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft donderdag in een toespraak tot heide huizen van het Amerikaanse congres China een gevaar voor de in ternationale veiligheid genoemd en maatregelen voorgesteld om er het hcofd aan te bicden. Het leggen van een cordon in het oosten en zuiden van China zou mis schien de Chinezen kunnen bewegen de weg naar vrede op te gaan. Als China dan iemand wilde bedreigen, „zou het de andere kant maar moe ten opkijken, naar de 8000 km lange grens met de Sowjetunie". President Marcos, die een officieel bezoek van drie dagen aan Amerika brengt, stelde Ier beveiliging van Azië voor, dat 1. men in Zuid-Victnam stand houdt en tenslotte de macht van de communisten terugdringt tot achter c'e 17de breedtegraad, die Noord- en Zuid-Victnam scheidt: 2 dat do landen van zuidoost- Azië hun bescherming collectief Ier hirnd nemen, en 3. dat de Amerikanen daarna hun militaire macht terugtrekken op de bestaande bases in Japan. Okinawa. Taiwan en de Filippijnen. Met de zevende vloot erbij kan de verdedigingslinie onneembaar wor den gemaakt en kan iedere nalie op het vasteland die door de commu nisten wordt bedreigd, steun worden verleend. Woorden en daden Er wordt wel gezegd, aldus pre sident Marcos, dat de Chinese leiders heftig in hun woorden, maar niet zo fel in hun daden zijn. De laatste tijd hebben zij echter veel verklaringen afgelegd en handelingen toegestaan of aangemoedigd die het irrationele gevaarlijk dicht benaderen. Er moet rekening mee gehouden worden, dat de fanatieke woorden in daden kun nen worden omgezet en dat de re deloosheid in binnenlandse aangele genheden een voorbode is van rede loosheid in buitenlandse zaken. Overigens zijn de Filippijnen niet tegen onderhandelingen met China. Fr is geen land in Azië, aldus presi dent Marcos, dat de vernietiging van China wenst. HOEK VAN HOLLAND. De 9.000 tons Noorse tankboot „Anco State", vastgelopen op het Noorderhoofd bij Hoek van Holland. Het schip is ge laden met een explosieve stof. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's X De roos heeft alleen maar doornen voor hen, die haar willen plukken. iwrnfrn Overwegend droog Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met enkele zonnige pe rioden; matige wind tussen noord west en west. maar in het binnen land vannacht weinig wind; koude nacht; morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 17 sept. Zon op 6.17. onder 18.51. Maan op 9.46, onder 20.04. 18 sept. Zon op 6.18. onder 18.49. Maan op 11.14. onder 20.23. 19 sept. Zon op 6.20. onder 18.47. Maan op 12.41. onder 20.47. Eerste kwartier: 21 sept. te 15.25. H OOG W ATERST A N DEIN ZIERIKZEE: 17 sept. 5.01 v.m. 18 sept. 5.39 v.m. 19 sept. 6.13 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 sept. 4.37 v.m. 18 sept. 5.19 v.m. 19 sept. 5.59 v.m. Springtij: 17 sept. 17.11 n.m. 17.51 n.m. 18.27 n.m. 16.59 n.m. 17.41 n.m. 18.21 n.m. ADVERTENTIE uit de nieuwe \VL gratis bollencatalogus' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. j Zend mij Uk gratis bollencatalogus Naam- D 82 j Straat .Woonplaats Beeklaan 18 Tel. 1025201-7344 161

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1