VANDAAG BOLLEN j BESTELLEN/ P.BAKKER KV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland stemt niet toe in onafhankelijkheid van Rhodesië Voorverkiezingen gunstig voor Johnson Weer een nieuwe politieke partij? Regering laat jeugdvraagstuk bestuderen Ook deze winter doorwerken in bouw Uienexport van steeds grotere betekenis Drie jaar verletbestrijding in de bouw Woningen in Nederland scheuren, en niet zo'n klein beetje Politie let op inhalers HILLEGOM W ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 september 1966 123ste jaargang Nu. 19638 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de.VepteM.el. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h LaRenbian. Öbhlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Goese fruitfee bezocht Schonwen-Duivelaitd Tenzij het gehele volk ervoor blijkt te zijn Tegen geweld nen via de gouverneur onmiddellijk in kennis brengen van all? lagen van de bevolking in Rhodesië. LONDEN, 14-9. Egeland zal niet toestemmen in de onafhankelijkheid van Rhodesië alvorens daar een meerderheidsbestuur is gevestigd, tenzij het Rhodesische volk als ge heel ervoor blijkt te zijn, zo staat in een communiqué dat we ensdagavond dcor de Gemenebest-leiders is uit gegeven na een moeizaam en bitter debat van negen dagen, dat ernstige verschillen van mening over de vol gende stappen tegen het blanke min derheidsbewind van Ian Smith aan het licht bracht. Engeland is, wanneer Smith c.s. hun rebellie niet staken, bereid ak koord te gaan met een resolutie van de Veiligheidsraad inzake doeltref fende en selectieve economische sancties tegen Rhodesië. Het zou dan wel de volle steun van de afgevaar digden der Gemenebest-landen bij de Verenigde Naties moeten krijgen. De Britse regering zal verder, wan neer Smith, koppig blijft, alle eerder gedane voorstellen met betrekking tot een gronwettelijke regeling van het vraagstuk intrekken. Zij zal het „onwettige bewind" in Rhodesië waarschuwen dat deze maatregelen zullen worden genomen wanneer het niet de onontbeerlijke stappen neemt om de rebellie te doen eindigen en de uitvoerende macht weer over te dra gen aan de gouverneur, sir Hum phrey Gibbs. Engeland wil zijn plan- ADVERTENTIE Uit het communiqué blijkt dat En geland nog altijd steik gekant is te gen het gebruik van geweld, een kwestie waarover de meningen op de conferentie zeer verdeeld waren. De leiders van het Gemenebest be sloten met algemene stemmen dat Engeland voor het einde van dit jaar de Verenigde Naties om verplichte sancties tegen Rhodesië zal vragen wanneer er geen wijziging in de toe stand komt, maar over de omvang van deze maatregelen kwam men niet tot overeenstemming. Engeland wenst in tegenstelling tot het me rendeel van de afgevaardigden dat de sancties van selectieve aard zijn. De leiders van de tweeentwintig Gemenebest-landen keurden de ver klaring goed na een laatste poging v?.i Canada als voorzitter van een speciale, uit zeven landen bestaande commissie om de gapende kloof tus sen Engeland en de tegenstanders ven zijn Rhodesië-beleid te versmal len. WASHINGTON, 14-9. President Johnson kan zich in zijn beleid ten aanzien van Vietnam en het rassen vraagstuk in zijn land wat ge schraagd voelen door de uitslagen van de voorverkiezingen, die dins dag in elf staten van de V.S. gehou den zijn en waarbij het erom ging de republikeinse en democratische kandidaten aan, te wijzen die elkaar in november zullen bekampen bij de congres- en gouverneursverkie zingen. De uitslagen worden alge meen gezien als een nederlaag voor de tegenstanders van Johnsons po litiek. De „vredeskandidaten", gekant te gen hel Amerikaanse optreden in Vietnam, kregen zware klappen. Zij behaalden slechts tien tot vijfender tig procent van de stemmen. Ook voor de tegenstanders van rassenin tegratie was weinig succes wegge legd. Een uitzondering daarop was Maryland, waar George P. Mahoney - die rassenscheiding voorstaat - als democratisch kandidaat voor het gouverneurschap werd gekozen. Brïllant - A schitterend bezit voor altijd) juwnte* i ^5^ van Andel hJT Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam DEN HAAG. 14-9. „De ontoerei kendheid van onze democratie wor telt in de belangenverstrengeling van regering en parlement". Tot deze conclusie komt het initiatiefcomité D. '66. dat een ,plan voor een nieuwe, faire, energieke democratie" heeft ontvouwd. In dit comité heoft o.m. zitting drs. J. Gruyters, het vroegere liberale lid van de gemeenteraad voor Amsterdam. ROTTERDAM, 15-9. De regering zal een studiecommissie aan het werk zetten om de achtergronden van het jeugdvraagstuk duidelijker te onderkennen, zo heeft staatssecre taris Egas (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) woensdag dag verklaard bij de installatie van een raad voor het maatschappelijk welzijn ir. Rotterdam. Intussen, aldus Boerenpartij verloor procedure DEN HAAG, 14-9. De kroon heeft het beroep van de Boerenpartij te gen het besluit van de kiesraad, waarbij ten behoeve van de verkie zingen van de leden der Tweede Ka mer onder no. 37 is ingeschreven de naam „Boeren- en Middenstandspar- tij" en de aanduiding daarvan ,.B. M.P.". ongegrond verklaard. Het bestuur van de Boerenpartij heeft in beroep aangevoerd, dat het van oordeel is, dat de naam van deze nieuwe politieke partij en de aanduiding daarvan in hoofdzaak overeenstemmen met naam en aan duiding van de Boerenpartij en daar door verwarring te duchten is. De kreon is van oordeel gebleken, dat beide namen en aanduidingen in die mate verschillen, dat hier geen ver warring te duchten is, als waarvan sprake is Li de kieswet. Het besluit van de kiesraad is mitsdien gehand haafd. ROTTERDAM, 14-9. Het ministe rie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zal cok dit seizoen zijn financiële medewerking verlenen om het doorwerken in de bouw in het winterseizoen mogelijk te maken. Die medewerking hangt af van de goed keuring van het parlement en ze ge beurt op voorwaarde dat de risico fondsen cp dezelfde wijze deelnemen als in de afgelopen winter. De Stich ting Risicofonds Schildersbedrijf zo wel als de Stichting Risicofonds Bouwnijverheid hebben al een prin cipiële bereidverklaring gegeven. Het besluit van de minister zal voor een niet gering deel beïnvloed zijn door de in het afgelopen seizoen bereikte resultaten. Er werd toen n.L als gevolg van de activiteiten van de stichting verletbestrijding een produktiewinst van 64 min. gulden bereikt. Uitgedrukt in mandagen zijn er dat 401.000 en uitgedrukt in woningwetwoningen 3.200 stuks. Van de gerealiseerde produktie-winst is 27 min. gulden ten goede gekomen aan de woningbouw en 37 min. gul den aan overige gebouwen. de heer Egas, is er grote behoefte aan gelegenheden voor open jeugd werk gericht op een groot percentage van de jeugd. „Als maatschappelijke werkers en jeugdleiders contact wil len leggen, met de jeugd, dan mosten zij in beatkelders, de jeugdcafé's1, de gelegenheden voor echt open jeugd werk zijn". De staatssecretaris zei dat de keer zijde van het jeugdvraagstuk - cri sis t.o.v. het gezag, de verbreden de kloof tussen de generaties - het ouderprobleem is. Niet te schatten aantallen ouders geven de opvoeding op en laten ze de vrijheid. Twee (loden: Auto botst legen een booin DINXPERLO, 14-9. Op de weg Dinxperlo-Silvolde is de 23-jarige R. W. Heesen uit Dinxperlo met zijn auto over de kop geslagen en tegen een boom gebotst. Hij overleed ter plaatse. De 22-jarige A. Paper uit Nijmegen, die eveneens in de auto zat werd ernstig gewond naar het Wilhelmina ziekenhuis in Doetin- chem overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. Als aantal en belangrijkheid van de reacties op dit plan dat recht vaardigen zal het initiatiefcomité een nieuwe politieke partij in het le ven roepen. Dit zal eerst per 15 ok tober aanstaande definitief bekend zijn. Overige activiteiten van het ini- Ualiefcomité zijn o.m. het beleggen van een oriëntatie-congres omstreeks 15 november en het bijeenroepen van een oprichtings-congres in janu ari van het volgend jaar. Het initiatief-comité stelt zich op het standpunt, dat het huidige de mocratische systeem in essentieel op zicht te kort schiet en zegt o.m., dat het politieke spel nog steeds moei worden gespeeld volgens regels, die dateren uit de vorige eeuw. „De turbulente ontwikkelingen sinds 1900 hebben onze samenleving ingrijpend veranderd, maar nog steeds moeten regeerders en parle ment het doen met codes van een voorbij tijdperk". De bedoeling van het initiatiefco mité is de heersende ongerustheid over het „vastgelopen mechanisme van ons huidig democratisch bestel" te mobiliseren om „mogelijkerwijs een beweging op gang te brengen die enze staatsvorm nieuwe, vitale in houd geven kan". Wanneer de nieuwe partij inder daad zou worden opgericht zou de naam „Democraten '66" daaraan kunnen worden gegeven. LONDEN. De Britse minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins, heeft maatregelen aangekondigd te gen de toenemende misdadigheid. De vijfde Franse kernexplosie, welke woensdag in het gebied van de stille oceaan zou plaatsvinden, is wegens de weersgesteldheid uitge steld. DEN BURG. Een 16-jarige Texel se scholier heeft tegenover de politie bekend in de loop van het jaar eni ge aanrandingen of pogingen daartoe te hebben gepleegd. DEN HAAG, 14-9. De Nederland se uienexport wordt op het ogenblik van steeds grotere betekenis en na de tomaten is dit produkt naar hoe veelheid thans reeds het belangrijk ste exportpredukt van dë Nederland se tuinbouw. In de week van 29 augustus tot 3 september bedroeg volgens de gege vens van het uitvoer controle bu reau voor tuinbouwprodukten de Ne derlandse uienexport 2619 ton. Hier van ging 1336 ton naar West-Duits- land, 648 ton naar Engeland, 95 ton laar Engeland, 95 ton naar België en Luxemburg; 117 ton naar Frank rijk; 220 ton naar West-Indië, 167 ton naar Afrika en 36 ton naar en kele andere landen. De oogst van zaaiuien is nu in vol le gang. De weersomstandigheden waren de laatste tijd gunstig voor dit werk. Om een export geschikt produkt te kunnen afleveren moeten de uien echter eerst nog kunstmatig worden gedroogd. Vcor export geschikt middel en grove uien werd begin deze week 22 tot 23 cent per kg betaald. De prijs is vrijwel gelijk aan die van het vo rig jaar omstreeks deze tijd. De prijzen van uien zijn de laat ste tijd wel wat teruggelopen. De Ne derlandse uienoogst zal dit jaar niet groot worden. Er is een kleiner are aal uitgezaaid dan normaal en in de belangrijkste teeltgebieden is de stand slechts matig. De kwaliteit die cp het ogenblik wordt geleverd is goed. VALKENBURG. Een beeld van het bezoek, dal H.M. de Koningin woensdag aan Zuid Limburg heeft gebracht. In Valkenburg/Houthem bezocht de vorstin het Revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen. Hier wordt de koningin begroet door een van de patiëntjes; naast haar burgemeester F. A. h. Breeknot van Valkenburg. ROTTERDAM,14 -9. Na drie jaar verletbestrijding, drie „proefjax*en", heeft de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid een onderzoek laten instellen naar de mate waarin de vorstverletbestrijding in de bouw nijverheid is doorgedrongen. Aan het economisch instituut voor de bouwnijvei'heid is gevraagd de ver kregen cijfers te beoordelen. De volgt: resultaten daarvan zijn als Wildeman hield politie op afstand CAEN, 14-9. De 35-jarige André Vincent, die zich met een geweer en een lading dynamiet had opgesloten in zijn huis in een achterbuurt van Caen in Frankrijk, heeft 50 politie mannen woensdag zeven uur op een afstand weten te houden voor hij overmeesterd werd. Toen de politie hem eindelijk te gen de grond wist te werken, vuur de Vincent. Gelukkig troffen zijn schoten geen doel. Vincent werd gezocht in verband met de moord op zijn 24-jarige vrouw. 14,8 procent van het totaal aantal mandagen op bouwwerken in de winter is gepresteerd op doorwerk projecten. Opvallend is dat deelne ming aan doorwerkprojecten in de steden Utrecht, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag het grootst was; van de provincies was de deelneming in Utrecht het grootst. Het slechtst was ze in de noordelijke provincies. Zeven procent van alle in Neder land bij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, ingeschreven be drijven hebben deelgenomen aan de verletbestrijdingsregeling. Gebleken is dat bij grote bedrijven eerder de neiging bestaat om door te werken dan bij de kleinere. Om de voorlichting over het door werken in de winter nog te kunnen intensiveren heeft de Stichting Ver letbestrijding Bouwnijverheid een film laten vervaardigen onder de ti tel „Wat doe je in de kou". Copieën daarvan zijn voor uitlening beschik baar. Verder worden voor het ko mende winterseizoen nogmaals 5000 speciaal voor de bouw ontworpen vvinlerpakken ter beschikking ge steld van bouwvakarbeiders. Deze pakken hebben een lage aanschaf fingsprijs als resultaat van een sub sidie van de stichting. Bijna geen huis dat geen scheuren vertoont BEN HAAG, 15-9. Nederlandse woningen scheuren. En niet zo'n klein beetje ook. Uit een inspectie van na 1950 gebouwde woningen is komen vast te staan dat cr büna geen huis in Nederland is dat geen scheuren vertoont. Vandaar dat de Stichting Bouwre search aan dit onderwerp een studie heeft gewijd. Die studie heeft zijn neerslag gevonden in het achtste rap port van de stichting „scheuren in woningen" geheten, dat vanmiddag in Scheveningen ten doop is gehou den. Scheuren brengen slechts zelden de veiligheid in gevaar, ze vormen zel den ernstige „geluidslekken" en in de meerderheid van de gevallen ver oorzaken ze slechts geringe schade, zoals scheuren en plooien in behang, afbrokkelen van pleisterplagen, nat te pl'ekken en andere esthetische be zwaren, zo vertelde woensdagmiddag ir. F. K. Liglenberg, directeur van het TNO-instituut voor bouwmate rialen en bouwconstructies. Maar on danks dat, vormen scheuren toch niet oen onderwerp van geringe betekenis Ongeveer een vijfde deel van ons na tionaal vermogen is in huizen belegd en scheuren in'woningen veroorza ken ergernis, regelmatig terugkeren de onderhoudskosten en waardever mindering. De ontwerper heeft nogal wat mo gelijkheden tot zijn beschikking om hot ontstaan van scheuren tegen tc gaan en veel geld behoeft dat niet te kosten, aldus ir. Ligtenberg. Ook de uitvoerder van een werk kan, door zorg aan de uitvoering te besteden, veel bijdragen om scheurvorming te voorkomen. „Het is beschamend", zo voegde hij er aan toe, „te moeten constateren dat in de praktijk aan de zorg en aandacht, zowel bij het ont werp als bij de uitvoering, zoveel ontbreekt. In een tijd, waarin men de nodige materiaaleigenschappen van een voor de ruimtevaart vitaal on derdeel zo nauwkeurig kan realise ren, dat bijna geen fouten worden gemaakt, zou een beetje meer techni sche perfectie van onze woningen niet misplaatst zijn". Hel onderzoek dat de Stichting Bouwlresöarch aan het TNO-instir- tuut heeft opgedragen, zo vertelde ir. J. A. H. Hartmann, voorzitter van de betreffende studiecommissie, kostte twee ton. Het nieuwe rapport gaat na hoe scheuren kunnen optreden, maar het doel de ontwerper en de uitvoerder tevens suggesties aan de hand die scheurvorming kunnen voorkomen. Ook is een hoofdstuk opgenomen dat en repareren en camoufleren van reeds ontstane scheuren behandelt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's I—I Wanneer we niet hebben waarvan ive houden moeien we houden van hetgeen we hebben. WA T UQT DE 6ILT Wisselvallij: weer Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust krachtige, tijdelijk nog storm achtige wind lussen zuidwest en noordwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 16 sept. Zon op 6.15. onder 18.54. Maan op 8.16, onder 19.48. Eerste kwartier: 21 sept. te 15.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 sept. 4.19 v.m. 16.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 sept. 3.53 v.m. 16.16 n.m. Springtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-9. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die zich giste ren in het zeegebied ten zuiden van IJsland ophield is daarna naar het zuidoosten gelrokken en beweegt zich vandaag in betekenis afnemend over het midden van de Noordzee naar Denemarken. Het front van de ze depressie passeerde in de afgelo pen nacht met regen ons land. Vooral in het westen en noorden van hel land waren de hoeveelheden groot. In het algemeen viel daar tussen 15 en 25 mm. De wind, die voor het front aan de kust tot stormachtig aanwakkerde, is achter hel front belangrijk afgenomen, maar zal van avond waarschijnlijk bij ruiming naar noordwest weer in kracht gaan toenemen. Een volgende depressie beweegt zich over het Groenlandse plateau eveneens naar het zuidoos ten. Morgen zal de invloed hiervan in Nederland nog niet merkbaar zijn, maar in het algemeen moet worden gerekend op aanhouden van koel en wisselvallig weer. De hoge raad van de Zuidvietna- mese boeddhistische kerk ,die gelo vigen had opgeroepen de verkiezin gen van zondag jl. te boycotten, heeft laten weten dat de boeddhisten be reid zijn hun geschillen met de re gering te regelen. DEN HAAG, 14-9. In het kader van de kernthema-actie „Achter vrij, voor vrij, dan pas inhalen" van het Verbond voor Veilig Verkeer, gaan rijks- en gemeentepolitie van maan dag 19 tct en met vrijdag 30 septem ber progressief optreden. Er zal bij - zender worden gelet op het juist af stand hiudcn, inhalen en uitwijken. ADVERTENTIE uit de nieuwe \\h gratis bollencatalogusZ' van Bakker. Goedkoper dan U denkt 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een opvallendmooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Zend mij Uw gratis bollencatalogus gó' j Naam- Straat Woonplaats... Beeklaan 18 Tel. (025201-7344 IU

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1