De financering van land- en tuinbouw Tuinman Zoon I i Tuinman Zoon j De „Gemini"-vlucht STREEKNIEUWS Burgemeester vocht met veehouder C. BERGMANS RENTE AMSTERDAM, 13-9. De beide landbeuwkredietinsteilingen (Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindho ven en Ccöp. Centrale Raiffelsen- bank te Utrecht) zullen op woens dag 20 oktobqr des namiddags in Scheveningen een bijeenkomst hou den ter bespreking van actuele vraagstukken op het terrein van de financiering van land- en tuinbouw. Op deze bijeenkomst zullen drie kor te inleidingen worden gehouden. Dr. A. Maris, directeur van. het landbouw economisch instituut zal de financieringstoestand van land en tuinbouw volgens recente gege vens bespreken. Het vraagstuk van de financiering van de bedrijfsopvolging in het agrarisch bedrijf wordt ingeleid door drs. F. P. J. Bakx, directeur van de Coöp. Boerenleenbank te Eindho ven. De financiering van structuur-ver anderingen in land- en tuinbouw zal worden behandeld door ir. J. W. Hu- dig, directeur van de Coöp. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht. Na deze inleidingen vindt een dis- LANDBOUW EN VEETEELT De bestrijding van mond- en klauwzeer ARNHEM, 13-9. Het hoofdbestuur van de „Geldersche Maatschappij van Landbouw" verklaart in zijn blad, het Gelders Landbouwblad, be zorgd te zijn over het feit, dat het beraad tussen de overheid en de ge zondheidscommissie voor dieren van het Landbouwschap over het voor komen van een mond- en klauw- zeerepidemie onder varkens en de bestrijding van een eventuele epide mie in de toekomst, nog niet is afge sloten. En dat terwijl de kritieke pe riode voor het uitbreken van een epidemie weer aanbreekt. Het hoofd bestuur dringt er dan ook sterk op aan, dat zeer binnenkort van over heidswege officieel maatregelen worden vastgesteld voor de bestrij ding van het mond- en klauwzeer, aldus het „Gelders Landbouwblad". Ook acht het hoofdbestuur het ge wenst, dat thans reëds maatregelen worden voorbereid ter ondersteu ning van de positie van de kalver- mesters, indien onverhoopt weder om de grenzen voor uitvoer van kalfsvlees worden gesloten. ADVERTENTIE Gaat U binnenkort 5 een nieuwe woning J betrekken en hebt U 5 een woninginrichter S nodig? Komt U dan eens praten met J Wij hebben een grote keus en garanderen U lage prijzen, 5 vlotte levering en vakkundige bediening 5 S Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 sept. Maatje Lena Eli zabeth, d. van Marinus Johannis der Weduwen en Elien Anna Ochtman (Middenschouwen); 1 sept. Helena, d. van Marinus Adrianus van Kuijk en Levina van de Panne (Midden- schouwen); 4 sept. Maria Catharina, d .van Samuel de Vlieger en Hen- drika Maria van Huisstede (Zierik zee); 5 sept. Jannetje Lijdia, d. van Govert Schraver en Pieternella Cor nelia Beekman (Bruinisse); 7 sept. Johanna Maria Annemiek, d. van Edgar Christiaan Ruisch en Huiber- dina Joanna Maria Schnüttgen (Zie rikzee); 8 sept. Marinus, z. van Ja cob Fiere en Jannetje Geertruida Beije (Zierikzee); 7 sept. Wolter, z. van Martinus Jan Rouw en Neeltje Koerts (Zierikzee); 8 sept. Albertina Levina, d." van Albrecht Klink en Maria Vos (Zierikzee); 11 sept. An- dries Jan, z. van Pieter Westerbeke en Pieternella Geertruida Jacomina Bostelaar (Zierikzee). Gehuwd. 7 sept. Lambertus Wil helmus Jacobus Neijenhuis, 24 jr. en Maria Catherina Wisse, 25 jr. (beiden Zierikzee). Overleden. 2 sept. Leendert Maar ten van Oeveren, 86 jr. (Duiveland), gehuwd geweest met Neeltje Smal- heer; 9 sept. Johannes van Beveren, 79 jr. echtg. van Johanna Schoonen (Zierikzee). Heden overleed na een geduldig gedragen lijden onze geliefde zuster en tante ADRIAN A PIETERNELLA KOMMER-BIENEFELT Uit aller naam: J. M. BIENEFELT Haamstede, 12 september 1966 Rusthuis „Duinoord" cussie plaats onder leiding van een forum, dat zal worden voorgezeten door ir. J. Wellen, directeur-generaal van de landbouw. Tot het bijwonen van de bijeen komst zullen worden uitgenodigd personen uit de kringen van de we tenschap, de overheid en de georga niseerde landbouw in ruime zin. LAATSTE NIEUWS KAAP KENNEDY, 13-9. Astronaut Richard Gordon zal vandaag, op de tweede dag van de „Gemini"-vlucht, zijn cabine verlaten en een „wande ling" van 107 minuten maken. In die tijd zal hij met een ongeveer tien meter ïang koort aan de Gemïni-II verbonden blijven en voortbewegen met behulp van een straalpistool.. Hij is verder uitgerust met een spe ciale moersleutel, waarmee hij werkjes moet verrichten. Dit instru ment, dat zo is geconstrueerd dat de ruimtevaarder bij zijn werk niet gaat ronddraaien (als gevolg van het ontbreken van aantrekkingskracht en luchtweerstand), heeft omgere kend ongeveer een miljoen gulden gekost. Gordon, tweede bestuurder van de Gemini-11 zal de vijfde ruimtewan delaar zijn en de eerste die zijn ca bine verlaat terwijl deze aan een an der ruimtevaartuig is gekoppeld. Conrad en Gordon gingen slapen nadat zij hun ruimteschip in het donker nog voor een laatste maal aan de Agena-doelraket hadden vast gemaakt en een hapje hadden gege ten. De ruimtewandeling begint om 15.30 uur (Nederlandse tijd). De as tronauten werden om acht uur van morgen wakker. Zij hadden maar vier uur geslapen. Het was de be doeling dat zij acht uur slaap zouden nemen. Ned. Vereniging van Suikerzieken De afdeling „Walcheren en om streken" van de Ned. Vereniging van Suikerzieken, houdt op 17 september a.s. in restaurant Wöhler te Middel burg, de algemene ledenvergadering. ZIERIKZEE Zwembad dicht Van gemeentewege wordt mede gedeeld dat het zwembad „De Val" m.i.v. zondag 18 september a.s. zal zijn gesloten. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen bezochten werkplaats De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afd. Brouwershaven is vorige week haar winterseizoen ge start met een uitstapje o.a. naar de centrale werkplaats te Zierikzee. On der het genot van een kopje koffie vertelde de directeur, de heer Pomi- per iets over het ontstaan van deze werkplaats waarin 85 gehandicapte mensen hun werk verrichten. Zo worden erin deze werkplaats, dank zij de moderne inrichting en de deskundige leiding, zeer waardevolle onderdelen gemaakt o.a. voor Phi lips te Eindhoven, Smit Bolnes en Delta Electronica te Zierikzee en zelfs voor een Amerikaanse maat schappij. Na een rondleiding door de Werk plaats, waardoor men diep respekt had gekregen voor deze mindervali- de medemensen, dankte de presiden te, mevrouw De Koeyer de heer Pomper voor de ontvangst en bood hem een attentie aan. Hierna bracht men een bezoek aan het Burger Weeshuis waar men een indruk kreeg van de Chinese kunst die daar tentoongesteld was. Ook de pottenbakkerij van mevr. Braat trok ieders belangstelling, evenals de prachtige bloemstukjes van haar man die een levendig ef fect aan het geheel gaven. Al met al een zeer gezellige middag. NOORDGOUWE Collecte kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrij ding (Koningin Wilhelmina Fonds) heeft f 407,50 opgebracht. Voor Noordgouwe betekent dit een top- bedrag, in vergelijking met andere jaren. Een woord van dank jegens de burgerij is dan ook dubbel op zijn plaats. OUWERKERK Oliebolien-actie Ter versteviging van de kas van de bejaardensociëteit hebben de da mes van het comité een groot aantal oliebollen gebakken. Binnenkort zal blijken, welk resultaat dit heeft op geleverd. Collecte voor het Rode Kruis Momenteel wordt hier ter plaatse een zakjescollecte gehouden, welke ten doel heeft, het werk van het Ne- derlandsche Roode Kruis te helpen steunen. De zakjes zullen aan huis weer worden opgehaald. De opname van de dorpsfilm Zoals bekend neemt de Nederland se BHndcnbond het initiatief, in het kader van een landelijke filmactic, tct de opnamen voor de plaatselij ke film anno 1966. De te vervaardigen rolprent wordt iets bijzonders, omdat deze niet, zo als bij een documentaire, alleen het karakteristieke van de plaats zal to nen, doch omdat dc camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt, doordat een op nam ewa gen hier zal rerdrijden om dc mensen bij hun hui:cp de boer derij, op straat en bij hun werk te filmen. Veel beelden zijn daardoor later ongekunsteld en levensecht. Hot is de bedoeling, dat ook bij zondere aandacht aan dc verenigin gen zal worden besteed en wel door een optocht te houden. Hopenlijk zal een volledig beeld kunnen worden gegeven. Na de optocht vinden ge luidsopnamen plaats. De film zal in de komende winter worden vertoond met een aantrek kelijk bij programma. De bedoeling is, dat bezigheden niet onderbroken worden, want het zijn geen „statie foto's". Natuurlijkheid is gewenst. Om belangstelling voor het werk te wekken laat de Blindenbond plaatselijke films opnemen, waardoor verschillende plaatsen een dienst van historische betekenis wordt bewezen en de inwoners in kleinere plaatsen beleven hieraan veel genoegen. Alom wordt bij deze actie veel me dewerking ontvangen; dit is zeer verheugend en de bond is hiervoor zeer erkentelijk. Wie wil helpen, de film te doen slagen blijft niet binnen, maar komt naar buiten, als hij de opnamewagen hoort. NTEUWERKERK Verkoop grond In het bericht „Verkoping bouw en tuingrond", opgenomen in het maandagnummer is een onjuistheid geslopen. Vermeld werd dat een per ceel bouwland aan de Loensweg ge kocht werd door de heer N. Flik- weert te Nieuwerkerk voor een prijs van f 11.000. Dit moest echter zijn f 10.000. OOSTERLAND Vergadering Chr. Vrouwenbond Op donderdagavond 15 september a.s. hoopt de Chr. Vrouwenvereni ging „Martha" presidente mevrouw Groenewegen-Krans, na een geruime tijd vakantie te hebben gehouden, weer met haar tweeweekse vergade ringen te beginnen, als naar gewoon te in hot Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Sint Joostdijk. Nu er weer een aantrekkelijk vergaderpro gram opgesteld staat voor het ko mende seizoen zou het bestuur weer graag wat nieuwe leden willen aan trekken. Vooral verschillende jongere vrouwen laten veelal nog verstek gaan. Aanleg parkeerterrein Aan de fa. A. W.. Wandel te Nieu werkerk, aannemersbedrijf, is door het gemeentebestuur van Duiveland opgedragen het aanleggen van een parkeerterrein voor brommers en fietsen bij het sportterein „De Saële" te Oosterland, aansluitend op het wandelpad dat loopt tot aan het Kerkplein langs de woning vande heer H. Beije. Het wegdek zal met bitumen worden bewerkt. Verkoop goederen voor de G.G.-zending Door de zendingskrans „Bid en werk", presidente mevrouw E. van 't Hoff-Blaak, zijn weer een groot aantal textielgoederen, handwerken, enz., op de wekelijkse vergaderingen vervaardigd, ten bate van het zen dingswerk der Geref. Gemeenten in Nigeria en West-Irian, het voorma lige Nieuw-Guinea. Ook schonken verschillende leden en belangstellen den verpakte levensmiddelen, ge bruiksvoorwerpen, zeep, enz., terwijl enige fabrieken geheel belangeloos van hun produkten voor dit nuttige en nodige doel ter beschikking stel den, een geste overigens die zeer op prijs wordt gesteld Op dinsdag 20 september a.s hoopt de vereniging een verkoopdag voor al deze goederen te organiseren in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, 's middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot half tien. Men hoopt op grote belangstelling bij deze ver koping. Er is veel te koop, want het is de produktie van ongeveer een jaar. Een vorige verkoping (oktober '65) resulteerde in een groot succes, want er kon een belangrijk bedrag aan de zending worden overgedra gen. Gehoopt wordt op een herha ling hiervan. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 16 september a.s. in open bare zitting bijeenkomen om de be noemingen te doen in de verschillen- Een ruimtesimulator de commissies en gezamenlijke re gelingen, die de gemeente samen met de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland heeft. Op de agenda slaat verder een voorstel tot verbreding van de Dee- straat. Nu deze straat regelmatig ge bruikt wordt voor de route van de R.T.M. bussen naar Oude Tonge en verder is het gewenst aan dit door gaande verkeer zoveel mogelijk te gemoet te komen. De Deestraat zal nu worden ver breed, door het maken van parkeer- stroken, ten koste uiteraard van het ter plaatse aanwezige plantsoen. Bruinisse is niet verwend op het gebied van groen in de straten, maar waar het verkeer een steeds groter rol gaat spelen, moet hier het aan gename voor het nuttige wijken. Vergadering Chr. Vrouwenvereniging De afdeling Bruinisse van de Ne derlandse Chr. Vrouwenbond gaat weer vergaderen: op donderdag 15 september komt men weer voor het eerst in het Herv. Verenigingsge bouw bijeen. Een causerie met dia's en filmmateriaal zal door een spre ker, die komt namens het Zonnehuis, met als titel „Waar zieken wonen", worden gehouden. Het werk dat de Stichting „Zonnehuizen" doet voor alleenstaande chronische zieken, zal zodoende nader onder de aandacht van de Bruinisser dames worden ge bracht. Olietanks voor industriehaven Op de industriehaven fe Bruinisse komt een grote olieopslagtank van stookolie voor de mosselvaartuigen. Deze tank is berekend om 500.000 li ter olie te bevatten, eigenaar is de CEBECO. Een andere tank werd maandag ingegraven voor de smederij Keste- loo te Bruinisse, bestemd voor ben zinepompen. Een niet eenvoudig karwei, want de grond bevatte veel beton en onder meer een molensteen van 3500 kg., die moest worden uit gegraven. Heer in het verkeer Een heer in het verkeer was de heer N. D. uit Domburg. Hij reed in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Grevelingendam komende uit de richting Oude Tonge, een paal met twee verkeersborden omver en twee bermpaaltjes. Natuurlijk zal ook de auto wel beschadigd geweest zijn en een te grote snelheid was waar schijnlijk de oorzaak van een en an der. Toch was de heer D. zo spor tief de door hem veroorzaakte scha de zelf bij de politie te gaan aange ven. Een wespennest Knapen opereerden met pistool Bonanza en andere schietpartijen op de televisie, werken aanstekelijk op de jeugd, maar wanneer het na- apen van deze helden van de beeld buis wat al te nadrukkelijke vormen gaat aannemen, moet de politie wel ingrijpen. Enige knapen opereerden met een luchtdrukpistool, waarvan de kogeltjes schade aan fietsscher- men, kleding enz. en onder meer een bloedend been vei-oorzaakten. Het schietwapen berust nu op het poli tiebureau. BLARICUM, 13-9. De Blaricumse veehouder Th. de Leeuw is van plan een aanklacht in te dienen tegen burgemeester mr. M. Tydeman van Blaricum wegens mishandeling. De burgemeester zou de veehouder tij dens een verschil van mening over 3e afbraak van een schuur een aan tal klappen in het gezicht gegeven hebben. De heer De Leeuw heeft een vee stal met enkele bijgebouwtjes, die tien jaar geleden met mondelinge toestemming zijn gebouwd. Burge meester Tydeman heeft echter gelast dat de schuur met opstallen moet verdwijnen. De heer De Leeuw wil daartoe pas overgaan wanneer hij over een nieuwe schuur beschikt. Een vergunning was reeds aange vraagd, mjaar maandag verscheen de burgemeester met twee slopers uit Bussum bij de veestal. Toen de slo pers begonnen met de afbraak van de opstallen ontstond een woorden wisseling tussen de burgemeester en de heer De Leeuw, die op merkte dat hij best in staat was zijn gebouwtjes zelf af te breken. De burgemeester zou zich zo kwaad gemaakt hebben, dat hij de heer De Leeuw vastgreep en hem zes klappen in het gezicht gaf. De burgemeester had een derge lijke methode al eens eerder gevolgd en met succes blijkbaar, want tot de heer De Leeuw zei hij: „Informeert u maar eens in mijn vorige stand plaats". Maandagavond laat heeft de veehouder besloten een klacht tegen de burgemeester in te dienen. ZIERIKZEE, 10-1). De wespen schijnen het dit jaar op Zierikzee gemunt te hebben. Na het speklakulaire optreden in dc Nut skieuier school ontdekte dc heer v. d. W. in de Visslraat een wespennest in een loos bovenstuk tussen een kast en het plafond in één der slaapkamers van zijn woning. De bewo ners waren op cle aanwezigheid van wespen attent gemaakt door het in- en uitvliegen van de insecten door een klein gat in de houten lambrizerlng. Niet wetende dat zich achter dc wand een compleet nest bevond, heeft dc bewoner een dosis insectendodcnd middel naar binnen gespoten, dat een vernietigend gevolg had voor de wespen. Na wegbreking van dc wand bleken zich duizenden zieltogende insecten boven dc kastruimte te bevinden. (Foto: Zicrikzccschc Nieuwsbode). DIVERSE BERICHTEN UTRECHT. De Utrechtse zeden politie heeft de 32-jarige K., een koopman uit Utrecht, aangehouden. Hij wordt verdacht van souteneur schap en het plegen van abortus bij een prostituee. ATLANTA (Georgia). In de neger- wijk van Atlanta, waar een neger van 16 jaar door een kogel uit een auto dodelijk werd getroffen, is het ook zondagavond woelig geweest. MOSKOU. Door de aardbevingen in Tasjkent sedert april is een woon gebied van 2 miljoen m2. verwoest. HONGKONG. Naar een pro-natio nalistisch blad uit betrouwbare bron verneemt zou de Chinese communis tische partijleider Mao Tse Toeng aan keelkanker lijden. DEN HAAG. De ministerraad is dinsdag in dc Trevcszaal in Den Haag bijeengekomen vcor een extra vergadering. Naar verluidt, zal dc bijeenkomst voornamelijk zijn gewijd aan het opstellen van dc definitieve tekst van de troonrede cn van dc miljoenennota. Het eiland Bonaire een der be nedenwindse eilanden van dc Ne derlandse Antillen, heeft sinds korte tijd te kampen met een ernstig wa tertekort Een buiten zinnen geraakte po litieman heeft nabij Nawabsjah, 145 km ten noordoosten van Karatsji, tijdens het jongste weekeinde vijf mensen, onder wie zijn vrouw, dood geschoten en twee verwond. Hij is voortvluchtig. DEN HAAG. Van 27 september tot en met 7 oktober zal in de Haag se Houtrusthallcn de damesbeurs 1966 worden gehouden. Deze 86c beurs voor de vrouw cn het gezin zal grootser en ruimer zijn dan alle vi orgaandc cn slaat - volgens de me ning der organisatoren - .tlle eerder gehouden damesbeurzen. Omstandigheden, zoals deze aan de rand van de aardse atmosfeer heer sen, willen geleerden van de univer siteit in Bonn in dit kogelvormige metalen lichaam scheppen. De ruim te-simulator kan met behulp van acht grote diffusiepompen (twee er van zijn op de foto duidelijk te zien) tot op een duizendmiljardste deel van de normale luchtdruk leegge pompt worden. De geleerden willen in de stalen kogel, waarvan de dia meter 7,5 meter bedraagtin de eerste plaats drukomstandigheden scheppen, die overeenkomen mei de situatie in de aardse atmosfeer op een hoogte van 150 tot 250 kilometer. In deze extreem dunne atmosfeer, die bijna gelijk is aan een vacuum, wil men het verloop van chemische reacties observeren. Ook fysische fenomenen, zoals bijvoorbeeld de lichtafgifte van energierijke deeltjes, zullen wetenschappelijk onderzocht worden. ADVERTENTIE Aeliler het stuur eeu goede zonnebril Nieuwste brilmonturen Prima verrekijkers Brillen op advies van de oog arts vlug klaar! vakopticiën Havenpark I - Zierikzee Telefoon 2029 Goed, er zijn verschillen, maar op een plaatje lijkt de aarde er wel een der uit te zien als de maan. Er wo nen - behalve het traditionele man netje - nog geen mensen op de maan, maar als ze er ooit komen, zeggen ze gewoon tegen elkaar: „Kijk de aarde komt op" en dan ziet men een bleke banenschil of een bolletje boven de horizon uitrijzen. We zou den er niet zo gedecideerd over durven schrijven, als er niet recen telijk een foto door het heelal was geseind door een maansatelliet. Men zag daarop het aardetjeopkomen. Als dat fototoestel de lucht niet was ingeslingerd hadden we nooit zo'n bijna transcedente indruk ge kregen van de aarde. We zijn maar gewoon een bolletje dat door een onmetelijke ruimte zweeft. De con tinenten op de foto zijn donkergrijze vlekken, die wel aardig overeenko men met de vorm die de globes en de atlassen vertonen. Zo'n wat ons betreft zuiver geografische indruk van (moeder) aarde, doet wat onwe zenlijk aan en het is gewoon moei lijk er in te geloven .Een mens im mers is besmet met de wetenschap, van wat er op die vlekken zich alle maal afspeelt. Dat er in dat licht grijze wolkje Azië nu mannetjes door sliknatte sawahs moeten rennen en verder op van boom tot boom springen, schietend op elkaar. Dat er in de donkere aanzet - het is duide lijk Zuid-Amerika - rond de steden bidonvilles zijn gebouwd, waarin de armste sloebers van de wereld als mieren rondkrioelen. Dat er bij een overvloed aan zon, regen, mest en zaaizaad in die randvlck nu mensen geeuwen en daarna krcpcren moeten van de honger. Dat de mensen in de vlekken minnen, liefhebben en ha ten. Dat ze allemaal sjouwen, ploe teren, succes hebben cn te gronde gaan. allemaal terwijl het bolletje door het heelal suist en „hun aarde tje" opgaat of ondergaat. Er staat niets nieuws in dit stukje. Ook de verbazing over dit pheno- meen is weinig origineel, maar die foto is toch wel onthullend, wam als we de aardse zaken kosmisch gaan zien, straalt dc betrekkelijkheid van alle zaken - ook van de goede en op wekkende - levensgroot van die wonderlijke vlekken af. Een conti nent is een schol drijvend in de zee. Geheimzinnige krachten houden land en water binnen dc omtrek uan het bolletje bijeen en het complex tolt - met miljoenen andere bolletjes - door de ruimte. Het maant wel tot bescheidenheid. Men mag de ruimte vaart - is het al wel ruimtevaart? - wel te duur vinden, maar die ene foto kan enorme rente opleveren. Gelijk men begrijpen zal... een as tronomisch „bedrag" aan nederig heid en bescheidenheid. sciiiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2