VANDAAG BOLLEN i BESTELLEN/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT „GEMINI-ELF" IN RECORDTIJD NAAR DOELRAKET Provo's: Geen happenings bij Lieverdje Dertien doden bij hotelbrand Topjaar voor export runderen van N.R.S. Aanslag op Zuidafrikaanse ambassade functionaris in Londen Moeilijkheden rond „blanke" scholen V.S. Zending goederen voor Turkije Zeven skeletten gevonden in grot Honger en ziekte op Lombok Oppositie in Spanje P. BAKKER HILLEGOM V* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IS september 1966 123ste jaargang 19657 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Meer watergebruik floor intensiever toerisme KAAP KENNEDY, 12-9. - In re cordtijd hebben de Amerikaanse ruimtevaarders Pete Conrad en Ri chard Gordon maandag hun „Ge- mini-elf" naar een 97 minuten eer der gelanceerde „Agena"-doelraket gestuurd en daaraan vastgekoppeld. Vrijwel geheel op zichzelf en de hulpmiddelen aan boord van de ca bine aangewezen, met minimale hulp van de grondstations, slaagden zij erin de 395 kilometers die hen van de doelraket scheidden, in 84 minu ten te overbruggen na achtervolging over 32.000 km. Een kwartier latei- zat de neus van de „Gemini-elf" ste vig in de speciale koppelring van de „Agena", nog voordat de eerste baan om de aarde voltooid was. De snel ste koppeling tot dusver was tot stand gebracht door de „Gemini- acht"-astronauten Neil Armstrong en David Scott in maart van dit jaar, tijdens de derde omwenteling. De snelle koppeling met de doelra ket vormde het belangrijkste doel van de tweemaal uitgestelde drie daagse ruimtevlucht, en ruimtefunc tionarissen spreken van een buiten gewoon succes. Na de volmaakte lancering van de „Gemini"-cabine om 15.42 uur Ned. tijd, kon Charles Conrad reeds bo ven Madagascar melden dat de „Agena"-raket in zicht was. Boven Australië was de „Gemini-elf" nog slechts 30 km van zijn doel verwij derd. Conrad slaakte, toen de cabine over Hawaii vloog, een kreet van enthousiasme. „Fantastisch" riep hij. Boven de westkust van Amerika volgde cle koppeling. Vals alarm Bij de stuurmanoeuvres die Con rad verrichtte om de baan van de cabine zodanig te wijzigen dat deze in het kielzog van de doelraket zou AMSTERDAM, 12-9. De Amster damse provc's zullen voorlopig niet meer op zaterdagnacht rondom het Lieverdje cp het Spui happenen. Dit zegt een van de geestelijke lei ders, en eigenlijk de geestelijke va der. van het provotariaat, de 23-ja- rige student in de filosofie Roel van Duyn. Hij voegt eraan toe: „Wij zijn niet van plan deze wekelijks terug kerende traditie kunstmatig in stand te houden, dat zou een krampachtige bedoening worden. De voortdurende aanwezigheid van gen grote machts concentratie politie als wij deze bij eenkomsten houden roept bovendien spanningen op die ons misschien de sympathie bij het publiek doen ver liezen". Volgens de provo betekent dit ech ter alleen een verlegging van de ac tiviteiten op andere punten. Daarvan noemt hij een wekelijkse openbare gespreksavond in Frascati, waar pro vo's het woord zullen voeren. Afge- Gestolen fiets in étalage! UTRECHT, 12-0. Een potten- bakster uit Utrecht, mejuffr. Stoutjesdijk, kwam in het weekeinde bij de politie ver tellen dat zij haar fiets, die zij al drie maanden kwijt was, in de etalage van V. en D. had zien staan. Dit bleek inder daad juist te zijnr Hoe kivam de fiets op die vreemde plants? Het antwoord is eenvoudig. De Utrechtse recherche kreeg vorige week van de directie van V. en D. het verzoek een brommer en een fiets te mo gen lenen, die waren gestolen en op 't politiebureau stonden in afwachting van de komst van de rechtmatige eigenaars. Aan dit verzoek werd graag gevolg gegeven. De potten bakster had overigens niet eerder aangifte gedaan van de diefstal. lopen zaterdag was de eerste bijeen komst. waar het onderwerp „Urba nisme" werd behandeld. A.s. zater dag zal de antirook magiër Robert Jasper Grootveld, die zojuist uit Si cilië is teruggekeerd, het woord voe ren. Met de boot. die de provo's on langs hebben gekocht, zal een anti rookcampagne door de Amsterdamse pracht en worden gevoerd. De boot is inmiddels omgedoopt in „Anti-Rook- boot". geraken, is minder dan de helft van de „Gemini"-brandstof verbruikt, slechts enkele liters meer dan de „ideale", tevoren door computers berekende hoeveelheid. Een maxi- mumverbruik van vijf-zesde van de beschikbare hoeveelheid was toege staan. Vals alarm over een vermeend lek in een der luiken van de cabine vertraagde zowel de lancering van de doelraket als die van de „Ge mini-elf" met zestien minuten en aanvankelijk vreesde men dat de vlucht voor de derde maal zou moe ten worden uitgesteld. Veertig minuten na de eerste kop peling maakte Conrad de „Gemini"- cabine van de doelraket los en draaide voorzichtig enkele malen om de „Agena" heen, instrumenten aan boord van deze raket in staat stel lend metingen te verrichten omtrent de elektrische deeltjes die de cabine in zijn zog achterlaat. De ruimte- vaartgeleerden willen instrumenten ontwikkelen die deze sporen van ionen en elektronen op grote af stand kunnen registreren, als gevolg waarvan ruimte-rendez-vous in de toekomst zouden wórden vergemak kelijkt. De operatie S 26, zoals deze ma noeuvre wordt betiteld, duurde an derhalf uur. Daarna nam Richard Gordon .de besturing over en maakte met succes de cabine voor de tweede maal vast aan de „Agena". Het was de eerste maal dat de tweede piloot van een „Gemini''-cabine dit deed. Tien minuten later werd weer los gemaakt. Een derde koppeling zal worden verricht wanneer de twee toestellen zich in het donker bevin den. Twee bejaarde broers omgekomen door gasverstikking VENHUIZEN, 12-9. Twee bejaarde broers, de 72-jarige A .Laan en zijn 3 jaar jongere broer J. Laan zijn maandag in hun woning te Venhui zen dood op bed aangetroffen. De gaskraan stond open. De politie ver moedt dat een van de broers de kraan heeft opengestoten. Buren, die de broers misten, hadden zich toe gang tot de woning verschaft door een ruit in te slaan. AMSTERDAM. In de Bijlmermeer is de vorige nacht een 350 meter lan ge vieraderige elektriciteitskabel ter waarde van f 17.000 gestolen. ANCHORAGE, 12-9. Bij een ho telbrand in Anchorage (Alaska) zijn maandag dertien mensen omgekomen Het houten hotel brandde af. Brandweerlieden zeiden niet te weten hoeveel van de 25 gasten die ingeschreven stonden tijdig hadden kunnen vluchten. De stoffelijke res ten van 10 mensen zijn gevonden. Volgens de eigenaar zou de brand veroorzaakt zijn door een ontploffing in de heetwater-centrale. UTRECHT. 12-9. Nooit tevoren zijn er zoveel runderen met papieren van het Nederlandse rundvee stam boek verladen als het vorig jaar. De vooruitzichten leken zeer gunstig totdat tegen het einde van 1965 mend- en klauwzeer onder de var kens uitbrak, waardoor ook de uit voer van fokvee praktisch tot stil stand werd gebracht. Pas in het begin van mei van dit jaar kon de uitvoer weer op gang ko- Nederlanders willen fonds voor Vervvoerd's nagedachtenis JOHANNESBURG, 12-9. Het Ne- derlar.dse immigratiecomité in Jo hannesburg hesft een fonds gesticht om de nagedachtenis aan de ver moorde Zuidafrikaanse premier Ver woerd levend te houden. De Neder landse immigranten werden opge wekt hierin bijdragen te storten. De heer F. Bourquin. uit Nederland af komstig maar nu tct Zuidafrikaan geneutraliseerd, en een van de initia tiefnemers tot de vorming van het fonds, noemde maandag dr. Verwoerd „een groot zoon van Holland". „Wij weten nog niet precies wat we zul len gaan doen, maar in ieder geval willen we mevrouw Ver woerd vra gen een gedenkteken op dr. Ver- vvoerds graf te mogen plaatsen", zo zei hij. men, maar slechts zeer geleidelijk, omdat alle landen die vee van Ne derland betrekken, hun grenzen niet direkt weer openstelden. Maar op het ogenblik is het zo, dat de N.R.S. de handen meer dan vol heeft om de uitvoercertificaten op tijd gereed te krijgen. Dit deelde de voorzitter van het Nederlands Rundvee Stamboek, de heer R. Leenheer, maandagmiddag mee op de in Utrecht gehouden alge mene vergadering van het N.R.S. Hij achtte het vanzelfsprekend dat het niet zal lukken om de achter stand ten opzichte van het vorig jaar in te halen, maar het ziet er wel naar uit dat er redelijk op kan worden in gelopen. BOGALUS, 12-9. In verscheidene zuidelijke staten van de V.S. doen zich bij het begin van het nieuwe schooljaar weer moeilijkheden voor rond scholen die voorheen uitslui tend toegankelijk waren voor blan ken maar nu op last van de federale autoriteiten ook voor negers zijn opengesteld. In het district Plaquemines in Louisiana werd de 170 negerscho lieren die zich maandag bij „blanke" scholen meldden niets in de weg ge legd, maar een groot deel van de blanke scholieren en onderwijzers Kleuren-televisie verovert Amerika NEW YORK, 13-9. Ohgeveer 7.600.000 Amerikaanse woningen zijn thans uitgerust met kleuren-t.v. Het blad „T.V.-Guide" verwacht, dat dit aantal tegen 1967 verdubbeld zal zijn. Wisseling secretariaat A.R.-partij ROTTERDAM, 12-9. In de gehou den vergadering van het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft mr. W. R. van der Sluis te Bilthoven zijn ontslag ingediend als secretaris van het centraal co mité in verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van de heer van der Sluis zal in het openbaar af scheid worden genomen op het na jaarspartij convent dat op zaterdag 15 oktober a.s. zal bijeenkomen. Het centraal comité heeft met in gang van l oktober a.s. tot zijn se cretaris benoemd mr. W. de Kwaad- steniet te Rotterdam, tot heden ad junct-secretaris van het centraal co mité. Bandietenbende opgerold op Sardinië CAGLIARI (Sardinië), 12-9. De po litie op Sardinië heeft maandag meegedeeld, dat zij een bandieten bende heeft opgerold, die in twee jaar tijd vier ontvoeringen, een moord en een poging tot moord zou hebben gepleegd en verscheidene malen vuurgevechten met de politie heeft geleverd. Van de tien bende leden zijn er nu zeven gearresteerd. Vorige week is de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ta- viani, op Sardinië geweest om een campagne tegen de golf van bandi tisme te openen. Aardschokken in Californië en Nevada BERKELEY (Californië), 13-9. Een groot gedeelte van Californië en Ne vada is gisteren opgeschrikt door aardschokken, die volgens de eerste berichten geen ernstige schade aan gericht hebben. Wel vertonen vele huizen scheuren en zijn spoorwegen en wegen in 'het Sierra-gebergte door aardverschuivingen versperd. NIEUW DELHI. Een aantal religieuze sekten in India is vastbesloten om te strijden voor de heilige koe. De sekten zijn tegen het slachten van de koeien ter aanvulling van de voedselvoorraden. Er lopen in India miljoenen „hei lige" koeien rond. bleef thuis. Op één school waren nog geen honderd van de 1.800 in geschreven blanke kinderen aanwe zig. Te Woodlawn troffen de neger kinderen alleen het schoolhoofd aan. De onderwijzers en 250 blanke scho lieren waren weggebleven. In Bogalusa werd de toestand maandag even gespannen toen ne gers en blanken met vuurwapens bij een nieuw-geïntegreerde school te genover elkaar kwamen te staan. Na een half uur verspreidde de politie hen. Te Grenada, in Alabama, dre ven met knuppels gewapende blan ken verscheidene negerscholieren te rug naar huis. LONDEN, 12-9. Een onbekende niet-blanke heeft maandagmiddag een aanslag gepleegd op een consu lair ambtenaar van de' Zuid-Afri kaanse ambassade op Trafalgar square in Londen. De ambtenaar, J. van der Poel (55), die belast was met de afdeling paspoorten werd in de borst gestoken waarbij één van de iongen werd geraakt, maar volgens het ziekenhuis waar hij direct werd opgenomen, is zijn toestand niet le vensgevaarlijk. Het onderzoek naar de voortvluch tige dader wordt geleid door Scot land Yard. De Zuid-Afrikaanse am bassade heeft ook de Britse minister van buitenlandse zaken van het in cident op de hoogte gesteld. DEN HAAG, 12-9. Het „Nederland- sche Roode Kruis" heeft voor de Slachtoffers van de aardbevings ramp in oost-Turkije twintigduizend kiPo kindervoeding verzonden naar Istanbul. De waarde van de zending, die in twee spoorwagons wordt ver stuurd, is f 25.000. De goederen wor den op 20 september in Turkije ver wacht. Hedenochtend, dinsdag 13 september, vertrok het zesde toestel van de Koninklijke Luchtmacht voor het Roode Kruis naar het rampge bied. De lading bestaat uit 2.500 wol len truien, beschikbaar gesteld door de Koninklijke Luchtmacht (waarde ruim vijftigduizend gulden) en een hoeveelheid dekens. Op het speciale rampengironum mer 777 van het (Nederlandsche Roode Kruis) is tot en met vorige week voor de slachtoffers van de aardbeving f 380.716,10 binnengeko men. KOOG AAN DE ZAAN. De 5-jari- ge Mirjam Jonker uit Koog aan de Zaan kreeg tijdens het spelen het stuur van haar autoped zodanig in haar buik dat ze met zware inwen dige verwondingen naar het St. Jan ziekenhuis te Zaandam moest wor den overgebracht, waar ze later is overleden. Veel Klachtoffers door ketelontploffing LOEANDA (Angola). 13-9. Te Baia Farta in Angola heeft zich in een fabriek van vismeel en visolie een ketelontploffing voorgedaan, die aan negen mensen het leven heeft gekost. Het aantal gewonden bedraagt veer tig. De fabriek is geheel vernield. PORDENONE (Italië), 13-9. Grot onderzoekers hebben in een onder grondse ruimte in de buurt van Pordenone zeven skeletten gevonden. Tussen de beenderen vonden zij drie identiteitsplaatjes van Duitse mili tairen, onder wie een vrouw. Ook een lepel uit een Italiaans lcgcrma- gazijn is gevonden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f t Niemand beklaagt zich over a de onrechtvaardigheden, waar •j* hij voordeel van heeft. Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien; aan vankelijk rog tijdelijk krachtige, la ter matige westelijke wind; iets kou dere nacht, vooral in het binnenland; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 14 sept. Zon op 6.12, onder 18.58. Maan op 5.12, onder 19.18. 15 sept. Zon op 6.14, onder 18.56. Maan op 6.45, onder 19.34. Nieuwe maan: 14 sept. te 20.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 sept. 15 sept. 2.43 v.m. 3.34 v.m. De dader was kort voor twee uur in de middag het ambassadegebouw binnengekomen waar hij verzocht een" functionaris te mogen spreken over een consulaire kwestie. Van der Poel ging de onbekende tegemoet en werd direct neergestoken. DJAKARTA, 12-9. Meer dan 10.000 mensen zijn tussen november vorig jaar en april jl. op het Indonesische eiland Lombok van honger gestor ven, zo heeft een inspecteur van de volksgezondheid in Djakarta mee gedeeld. 90.000 mensen lijden op het eiland een acuut voedselgebrek. Er wonen ongeveer anderhalf miljoen mensen. De laatste vijf maanden zijn 600 personen aan pokken gestorven. MADRID, 12-9. Drie leden van de oppositie in Spanje zijn maandag vrijwillig de gevangenis ingegaan, wat zij 'liever doen dan de boete be talen die hun opgelegd is omdat zij hadden deelgenomen aan een zonder toestemming gehouden politieke ver gadering. Het zijn de dichter Don Dionisio Ridruejo, het „Enfant Terri ble" van de Spaanse politiek, en twee schrijvers, Alfonso Sastre en Arman do Lopez Salinas. De eerste had 25.000 peseta's (f 1500) en beide ande ren 50.000 peseta's boete gekregen. Vaticaanse postzegels VATICAANSTAD, 13-9. Ter gele genheid van de vierde verjaardag van de opening van het tweede Va ticaanse concilie zal het Vaticaan op 11 oktober een speciale serie post zegels in zes waarden uitgeven. Twee doden bij frontale botsing SITTARD. 12-9. Bij een frontale botsing op de rijksweg te Nieuwstadt (L.) zijn maandagavond twee inwo ners van Sittard gedood, de 57-ja- rige heer J. Bakker en zijn 23-jarige dochter, die naast hem zat. De enige inzittende van de andere auto, me vrouw Salvino, eveneens uit Sittard, werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in haar woon plaats. Koe zorgde voor treinvertr aging VENLO, 12-9. Een koe heeft maan dagmiddag van tien voor twee lot kwart voor drie rondgedoold op hei emplacement Venlo. De bestemming van het dier was het abattoir en daar voelde het kennelijk niet neef voor. Het dier is tenslotte wel in het abattoir terecht gekomen, maar niet levend. De koe gedroeg zich alles behalve kalm en N.S.-employe's kre gen haar dan ook niet te pakken. De gemeentepolitie maakte er ten slotte met een schol een eind aan. De koe heeft twee treinen enige vertraging bezorgd. BROUWERSHAVEN: 14 sept. 15 sept. Springtij: 17 sept 2.19 v.m. 3.08 v.m. 15.01 n.m. 15.47 n.m. 14.50 n.m. 15.35 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een depressie waarvan het centrum zich langs de Shetlands naar Noorwegen verplaatst is be langrijk koelere lucht west-Europa binnengestroomd. Deze was dinsdag morgen reeds tot bij Berlijn gevor derd. In de koelere lucht komen flinke opklaringen voor en niet veel buien. Ten westen van de Britse eilanden nadert vervolgens een rug van hoge luchtdruk welke ons land morgen zal passeren, waarbij de winden in kracht zullen afnemen. De tempera turen zullen in de nacht lager wor den maar overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. Op de oceaan is een nieuwe de pressie in aantocht, waarvan de in vloed zich morgen over Ierland en En getand naar het oosten zal gaan uitbreiden, maar de invloed ervan zal zich bij ons vermoedelijk nog be perken tot later toenemende bewol- kingen. Resten van oude stad in Israël ontdekt PARDESSHANA (Israël), 12-9, Tien Japanse geleerden onder leiding van professor Kiyosji Ohata van de universiteit van Tokio, hebben de resten ontdekt van een oude stad. die in het midden van het bronzen tijd perk, ongeveer 2.000 jaar voor Chris tus. haar bloeitijd heeft gekend. In de Byzantijnse periode, d.w.z. in de derde eeuw na Christus, hield de stad op te bestaan. De vondst is gedaan in de buurt van Pardess Hana, in het Sjardon- dal. ADVERTENTIE uit de nieuwe gratis bollencatalogus' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Beeklaan 18 Tel. (025201-7344 \U i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1