RÉllafli 5 DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERKIEZINGEN ZUID-VIETNAM ONVERWACHT SUCCES DE GAULLE HIELP JOHNSON NIET MORRIS Het geschil om zuid-Tirol De NAVO naar België Moeder en zoon vergiftigen man en vader Waarschuwing tegen een crisispsychose De Indonesische schulddelging aan Nederland Lages blijft in Duitsland De patrouilles de „de muur" Contact tussen Rusland en N.-Vietnam WAT UQT ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE» Maandag 12 september 1966 123ste jaargang No. 19656 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. Ot 110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Bijtend goedje in de Meelstraat Ondanks Vietcong-terreur SAIGON, 11-9. Zeker driekwart van de stemgerechtigden heeft by de algemene verkiezingen voor een wetgevende vergadering, die zondag in Zuid-Vietnam zyn gehouden, gestemd. Dit is zondag door een woordvoerder van de regering bekendgemaakt. H(j zei, dat ongeveer vier miljoen van de 5.200.000 ingeschreven kiezers zijn opgekomen, in weerwil van dreigementen van de Vietcong. Waar deze dreigementen werden omgezet in aanslagen, verloren zondag volgens tot dusver bekende cijfers in totaal twintig mensen het leven. Premier Ky verklaarde vóór het begin der verkiezingen, dat hij een op komst van zestig procent als een succes beschouwde. De politie van Saigon schoot zon dagochtend in de lucht om een tegen de verkiezingen gerichte betoging van Boeddhisten uiteen te jagen. In de stad waren geen Amerikaan se militairen te zien. Zij hadden op dracht tot na de verkiezingen binnen te blijven. Volgens berichten uit het Boedd histische Hoeë zou daar dertig pro cent van de kiezers zijn verschenen, hetgeen onverwacht hoog wordt ge noemd voor deze stad, die in het be gin van dit jaar heftig verzet tegen de regering voerde. De Vietcong, die gedreigd had de verkiezingen te doen mislukken, doodde bij een golf van gewelddaden negentien regeringsfunctionarissen, soldaten en burgers en verwondde er 120 door beschieting van drie ste den, militaire bases en het gooien van handgranaten bij stemlokalen. Een juichende Zuidvietnamese functionaris zei dat de Vietcong „volledig gefaald heeft". Ongeveer 2,5 miljoen van de 6,5 miljoen kiesgerechtigden hebben zich echter zelfs niet laten inschryven, waarschynljjk omdat zjj voor het grootste deel in de door de Vietcong bezette gebieden wonen. De grote opkomst toont aan dat aan de op roep van de monniken bijna geen gehoor is gegeven. De kiezers moesten 117 van 568 kandidaten aanwijzen voor een nieuwe grondwetgevende vergade ring. ADVERTENTIE Johnson verrast WASHINGTON, 11-9. „Eerlijk, wij zijn verrast. Deze opkomst verheugt ons", zo zei een van president John son's voornaamste adviseurs, Walt Rostow, zondagavond in een televi sie-interview te Washington. Uit de grote opkomst van de kiezers blijkt volgens hem dat het Zudvietnamese volk zich over het geheel genomen in de richting van democratie be weegt. Volgens de laatste gegevens is on geveer tachtig procent van de stem gerechtigden naar de stembus ge gaan. Op sommige plaatsen bedroeg de opkomst zelfs meer dan negentig procent. In driekwart van de vijf en veertig provincies werd een opkomst van meer dan tachtig procent gere gistreerd. In tien provincies stemde meer dan negentig procent van de kiezers. Eén van de laagste opkomst- cijfers viel te noteren in Saigon, waar het hoogste percentage in de drie kiesdistricten 70,2 bedroeg. De provincie Phoe Bon, in midden-Viet- nam, spande de kroon met 97,5 pro cent, aldus het Zuidvietnamese pers bureau. De Vietuam-oorlog QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland WASHINGTON, 10-9. President Johnson heeft vorige maand tever geefs getracht de hulp van president de Gaulle te krijgen by het tot stand brengen van vredesonderhandelin gen inzake Vietnam. Voordat de Franse president op 25 augustus uit Parijs vertrok voor ROME, 11-9. Twee dagen na een bomaanslag op een douanepost bij de Brennerpas, waarbij twee grens wachten het leven verloren en vijf anderen werden gewond, hebben ex tremisten zondag op de Rechenpas aan de Italiaans-Oostenrijkse grens een nieuwe aanslag gepleegd. Een hoogspanningsmast werd door een ontploffing beschadigd. In Rome is zondag uit een rijden de auto een molotovcocktail naar het gebouw van de Oostenrijkse ambas sade geworpen. De benzinebom kwam niet tot ontploffing. Ook zijn twee bommen geworpen naar een autobus met Oostenrijkse toeristen, die bij het Vaticaan stond gepar keerd. Het voertuig liep geen schade op. zijn bezoek aan Cambodja, zond de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, een brief aan zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville, waarin de Amerikaanse voorstellen tot beëindiging van de oorlog werden uiteengezet. De brief was met goedkeuring van president Johnson verzonden en kwam waarschijnlijk in het bezit van de Gaulle, die op zijn wereldreis wordt vergezeld van Couve de Mur ville. Het Franse staatshoofd maakte, in zijn te Pnom Penv uitgesproken rede echter geen gewag van de Ameri kaanse voorstellen, waarin de ver zekering werd gegeven dat dc Ver enigde Staten zich werkelijk uit Vietnam willen terugtrekken als Ha noi bereid is zijn troepen terug te trekken. Sluiting zitting van de Staten-Generaal DEN HAAG, 10-9. De minister van .binnenlandse zaken, prof. mr. P. J. Verdam, is door H.M. de koningin gemachtigd de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal in een ver enigde vergadering te sluiten op za terdag 17 september des namiddags om drie uur. PARIJS, 10-9. Frankryk's 14 bondgenoten in de NAVO hebben in beginsel besloten het Belgische aan bod te aanvaarden tot huisvesting van het hoofdkwartier van de geal lieerde strijdmachten in Europa. Een vast besluit kon niet genomen werden omdat men het nog eens moet worden over de verdeling van de kosten. Het aieuwe hoofdkwartier zal naar schatting 50 min. gulden kosten. Volgende week maandag zul len de 14 NAVO-landen de finan ciële kant van de zaak bespreken. België heeft een terrrein aangeboden in Chievres-Casteau, 50 km ten zuid westen van Brussel. DRAMA IN DEN HAAG DEN HAAG, 10-9. De Haagse po litie heeft een 47-jarige Haagse vrouw met haar 18-jarige zoon aan gehouden, die ervan worden be schuldigd hun man respectievelijk vader door middel van parathion te hebben vergiftigd. Een 23-jarige vriend van de vrouw is eveneens aangehouden. Zowel de moeder als haar zoon hebben bekend parathion in het bier van de 48-jarige J. K. M. Bernard te hebben gedaan, tengevol ge waarvan deze is overleden. De moord is gebeurd op vrijdag 2 september rond middernacht, aan het einde van een feestje ter gele genheid van de 48ste verjaardag van UTRECHT, 10-9. De prognoses voor 1967 duiden er op, dat we i meer zullen produceren, consumeren en exporteren dan in 1966, f alleen in een bescheidener tempo dan wy dc afgelopen jaren gewend waren. Er is dan ook geen aanleiding tot aarzeling by de bestedin gen. Een crisispsychose werkt in het bedryfslevcn sterk klimaat- bedervend. Dat is niet alleen schadelyk, maar ook onnodig omdat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Dit verklaarde de voorzitter van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ir. W. van Ossclen, in Utrecht by de opening van de byeenkemst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de beurs. Volgens hem is het met de industriële activiteit in de E.E.G. op het ogenblik niet zo slecht gesteld. Dc orderportefeuilles blyven - zy het wat langzamer dan voorheen - stijgen, terwijl er naar zyn oordeel ook in ons land geen sprake is van een dalende orderpositie in algemene zin. Er heeft zich, aldus ir. van Osselcn, in ons land een verschuiving voorgedaan van winsten naar lonen. De factor arbeid is duur ge worden, maar daarentegen is de produktiviteit zich normaal blyven ontwikkelen. Als gevolg daarvan zyn bedryven in moeilijkheden ge komen, moest bezuinigd worden op dc factor arbeid en is werk gelegenheid verloren gegaan. Maar ir. van Osselcn vindt een aantal van drie a vierduizend ontslagen werknemers in 1966 op een beroepsbevolking van 4.5 mil joen en bU een openstaande vraag naar 140.000 arbeidskrachten, nog geen reden om het s.os.-sein te hijsen Wel zal men volgens hem door de kapitaalschaarstc gedwongen zijn, genoegen te nemen met een iets lager groeipercentage. het slachtoffer. Gebleken is latèr dat de zoon, die tuindersknecht was, sa men met zijn moeder wat parathion in een flesje bier had gedaan. De va der, die gewend was het bier direct uit het flesje te drinken, is omstreeks kwart over twaalf overleden. Toen de man onwel werd hebben de familieleden de politie gewaar schuwd. Toen deze arriveerde, bleek de man reeds te zijn overleden. Noch de politie, noch een inmiddels ge waarschuwde dokter kregen de in druk, dat hier een misdrijf gepleegd zou kunnen zijn. Het slachtoffer, dat gewoon was veel bier te drinken, voelde zich de laatste week niet lekker, zo had zijn vrouw tegenover de politie ver klaard op de avond van het gebeur de. Hij wilde niet eten, maar alleen bier drinken Ook op de avond van zijn verjaardagsfeestje had de man behoorlijk gedronken Zeker zestien flesjes bier had hij die avond ge bruikt Ook de rest van de familie - het echtpaar heeft dertien kinderen, waarvan er nog negen thuis wonen - had niet op de politie de indruk gewekt dat er een misdrijf gebeurd zou zijn Geruchten De man werd normaal woensdag 7 september begraven op de begraaf plaats Nieuw Eijk en Duijnen in Den Haag In de loop van de week bereikte de politie echter geruchten, dat er misschien iets in het gezin fout zou zijn De vrouw des huizes, de 47-jarige J. B.-de N., zou contac ten hebben met een veel jongere man, die kort na de dood van haar echtgenoot ook 's nachts bij de vrouw bleef. De politie was er in middels achter gekomen dat deze jongeman, de 23-jarige los werkman H. H., niet alles precies naar waar heid had verteld. Bij nader verhoor liet deze jongeman los, dat de politie zou moeten zoeken bij de vrouw en haar 18-jarige zoon C. B. Deze zoon werkte sinds enkele weken op een tuinderij in Pijnacker, waar hij in de week ook bleef slapen. Alleen de weekends bracht hij thuis door. Bij hun arrestatie bekende zowel de vrouw als haar zoon parathion - die de zoon had meegenomen van de tuinderij - in het flesje bier van het slachtoffer te hebben gedaan. DEN HAAG, 10-9. De verdeling van de eerste 36 miljoen gulden van „Indonesië. zal by de wet geschieden. De wet wordt voorbereid in interde partementaal overle.g. Zoals bekend, zal de Nederlandse regering die 36 miljoen gulden, waarvan de ene helft op 31 decem ber a.s. en de andere een jaar later ter beschikking komt, besteden voor tegemoetkoming aan particulieren wier geval als gevolg van verlies van bezittingen in Indonesië als schrij nend kan worden aangemerkt. Die DEN HAAG, 10-9. De tenuitvoer legging van Lages' levenslange ge vangenisstraf wordt niet aanstonds hervat, aldus blykt uit een brief van de minister van justitie, dr. I. Sam- kalden, aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Volgens de brief verplicht de wet na onderbreking van de tenuitvoer legging van de straf niet tot hervat ting daarvan onder alle omstandig heden, ook wanneer dat in redelijk heid niet aanvaard zou zijn. De afdoening van Lages' gratie verzoek wordt aangehouden, aldus de op 9 september 1966 gedateerde brief. Dat is de datum waarop het tijdvak van drie maanden, waarvoor de tenuitvoerlegging van de straf van de wegens oorlogsmisdaden ver- oordeelde Duitser werd onderbroken. Zoals bekend werd de straf van Lages om ziekteredenen onderbro ken. Vergeefse vluchtpoging BRUNSWIJK, 10-9. Een jonge man, die de prikkeldraadversperring tussen Oost-Duitsland en "West- Duitsland trachtte te passeren om naar het westen te vluchten en daar bij door een ontploffende landmijn aan beide benen werd gewond, heeft twee uur lang op Oostduits gebied gelegen voor er een ambulance kwam om hem naar een ziekenhuis te brengen. Toen de vluchteling aan- slaltx maakte om ondanks zijn ver wondingen toch naar het westelijke gebied te kruipen dreigden de Oost- duitse grenswachten met Hun vuur wapens. Een Westduitse arts vroeg de mannen hem toestemming te ge ven de gewonde eerste hulp te ver lenen, doch dit werd geweigerd. Meer geluk had een lid van de Oostduitse volkspolitie, dat er in slaagde enige kilometers verder het westen te bereiken. 36 miljoen gulden is in 1965 door In donesië gestort op een geblokkeerde rekening van de Nederlandse Bank en de Indonesische Overzeese Bank. De overige 564 miljoen gulden die Indonesië als schuld aan Nederland heeft erkend, zal zoals bekend, in dertige gelijke jaarlijkse termijnen worden voldaan, waarvan de eerste op 31 december 1973 zal vervallen. Een Joods toneelgezelschap in de Sowjet-Unie wil „Het dagboek van Annp Frank" gaan uitvoeren, heeft het Sowjet-Russische persbureau Tass zondag meegedeeld.' Het gezel schap is vier jaar geleden gevormd, artistiek leider is Venjamin Sjawrt- ser. WEST-BERLIJN, 10-9. De weste lijke commandanten in Berlyn heb ben besloten de patrouillering langs dc Berlynse muur en langs de gren zen met Oost-Duitsland uit te brei den in verband met het aantal re cente incidenten, waarbij geschoten werd. Van de zijde van het publiek is de laatste tijd veel druk uitgeoefend om iets tegenover de groeiende schietgraagte van de Oost-Duitse grenswachten te stellen. Nog kortge leden verloor een West-Berlijner als gevolg hiervan het leven terwijl ver scheidene vluchtelingen verwondin gen opliepen. West-Berlijnse kranten hebben aangedrongen op meer vuur- dekking als vluchtelingen over de muur komen, maar de stadsautori- teiten achten de huidige voorschrif ten inzake hel gebruik van vuurwa pens afdoend. Drie Nederlanders omgekomen in Nigeria LAGOS, 10-9 Drie Nederlandse ingenieurs zijn om het leven geko men by een helikopterongeluk in Nigeria. De drie Nederlanders en een Ca nadese piloot zijn met een helikop ter neergestort in de Nigerdelta bij hel; plaatsje Punta Escravos in het midden-westen van Nigeria De namen van de slachtoffers wor den door het Franse persbureau A. F.P. opgegeven als Ibbele Wipkink, Rijk Koudijk en Cees Lageveld. De drie ingenieurs waren in dienst van de Nigeriaanse baggermaatschappij in "Wai'ri. MOSKOU. 10-9. De Sowjet-Rus sische partijleider Leonid Brezjnev heeft besprekingen gevoerd met Le Thanh Nrhi, een plaatsvervangend premier uit Noord-Vietnam. die sinds maandag in Moskou vertoeft. Het Russische persbureau Tass meldde, dat de bijeenkomst werd bijgewoond door Michail Soeslov, de KAAP KENNEDY. Een genoeglijk onderonsje in ..2000"-stijl: Gemini-J1 astronauten rusten even uit van een oefening in een vlucht-nabootser. Vandaag wordt het toch ernst: dan zal de driedaagse numteulucht plaats vinden. - V.l.n.r.: William Anders, Richard Gordon, Charles Conrad en Neil Armstrong. Een eerste poging moest - gelijk ge meld door een technische storing worden xiitgesteld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's •j* Bewondering is meestal de X beleefde erkenning dat een an- der op ons lijkt. PEr BILT ideologische deskundige van de com munistische partij en Joeri Andro pov, een partijsecretaris. Beide zijn belast met aangelegen heden die buitenlandse communisti sche partijen betreffen. Waarnemers maken hieruit op, dat gesproken is over politieke kwesties. Lagere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest; koeler 13 sept. Zon cp 6.10. onder 19.01. Maan op 3.39, onder 19.01. Nieuwe maan: 14 sept. te 20.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 sept. 1.46 v.m. 14.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 sept. 1.26 v.m. 13.58 n.m. Springtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in west-Europa on der invloed van een hogedrukgebied dat zich naar het oosten verwijderde en waarvan het centrum maandag morgen in zuid-Rusland was aange komen. Het was daarbij overal ta melijk warm, in zuid-Frankrijk en Spanje zelfs zeer warm weer. Op de oceaan verplaatst zich tegelijkertijd ccn depressie ten zuiden van IJsland in de richting van Schotland. Aan de zuidzijde hiervan stroomt belangrijk koudere lucht naar west-Europa. Deze was maandagmorgen ongeveer tot de Ierse zee gevorderd. Verwacht moet worden dal deze lucht zich ko mende avond en nacht, vergezeld van enige regen of enkele buien, ook over ons land zal uitbreiden. Na dc koufronlpassage zullen morgen weer opklaringen voorkomen bij matige, in de kustgebieden af en toe krach tige wind tussen zuidwest en west. Volgens persberichten uit Aus tralië gaat de Nederlandse helder ziende Gerard Croiset midden okto ber naar dat land om behulpzaam te zijn bij het zoeken van drie kinde ren, die sinds 26 januari in de buurt van Adelaide worden vermist. Za kenlieden. in deze stad hebben aan geboden zijn reis te betalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1