DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesische schuld aan Nederland vastgesteld op f 600 miljoen Nationale partij in Zuid-Afrika handhaaft de oude koers Frankrijk en de NAVO Baldur Von Schirach en Speer komen vrij Veerboot „Skagerak" in storm vergaan Afrikaanse landen contra Gr.-Brittannië Overstromingen teisteren Thailand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag Jt seplember 1966 123ste jaargang Nr. 19U54 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lunnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schoutven-Duivelandse raden kozen wethouders Akkoord werd getekend Dit nummer bestaat uit 10 pagina's *5* De vijand van „het goede" is a niet „het kwade" maar „het V net goed genoeg ATLANTA (V.S.): Een politieman met gasmasker voor, brengt twee kin deren in veiligheid uit een huis, dat door traangasgranaten getroffen werd. Jn totaal ging hij drie maal het huis binnen waarbij hij vier kinderen en een oude vrouw in veiligheid bracht. Een en ander geschiedde tijdens een rel in de negerwijk van Atlanta. Na de dood van Verwoerd Deense troonopvolgster trouwt in mei 1967 KOPENHAGEN, 7-9. Het huwc- Iqk van de Deense troonopvolgster prinses Margaretha met de Franse graaf Ilenri de Laborde de Monpe- zat zal waarsehuniyk 24 mei 1967 plaats vinden, aldus verluidt in krin gen van het Deense hof. Dc toekomstige Deense prins-ge maal. graaf Henri de Laborde de Monpczat. zal de godsdienst van zijn toekomstige bruid aannemen. Dit is dinsdagavond uit goedingelichte hof kring vernomen. De R.K. Franse di plomaat bezocht aartsbisschop Bru no Hcim, de apostolisch gedelegeerde voor Scandinavië en stelde hem van zijn voornemen in kennis. De Deense grondwet van 1953 legt nadrukke lijk vast dat „de koning moet beho ren tot de Evangelisch-Lutherse Kerk". Dit geldt zonder voorbehoud voor prinses Margrethe, wanneer zij te zijner tijd de Deense kroon be stijgt. KAAPSTAD, 7-9. In politiekrin gen werd gezegd dat er geen reden is cm aan te nemen dat er sprake is geweest van een komplot om dr. Ver woerd te vermoorden. Er werden geen verdere arrestaties verwacht. De moordenaar van de premier, Dimitro Tsafcndas. alias Tsafcndakis, is cp de avend van dc dag in een zie kenhuis opgenomen, waar röntgen- opnamen werden gemaakt van zyn kaak en neus. die beschadigd werden toen verscheidene afgevaardigden zich op hem stortten. De adjunct commissaris-generaal van politie, H. .1. van den Bergh, en het hoofd van de geheime dienst, M. G. Joubert, zijn uit Johannesburg vertrokken om persoonlijk de lei ding van hel onderzoek naar de moord op zich te nemen. De verkiezing van een nieuwe pre mier zal vermoedelijk niet voor het begin van de volgende week plaats vinden, na de begrafenis van dr. Verwoevd. De parlementsfractie van 165 leden van de nationale partij zal de nieu we partijleider kiezen die automa tisch premier wordt. Dc moord Dr. Hendrik Verwoerd, premier van Zuid-Afrika en als voornaamste architect van de apartheid een dei- meest omstreden figuren van deze tijd. werd in hei parlement in Kaap stad door een blanke vermoord. Do moordenaar, Dimitri Tsafendas, een man van Grieks-Portugese afkomst, die voor een maand als parlements- bode was aangenomen, velde de pre mier met een aantal messteken in hals en borst toen deze juist zijn plaats had ingenomen aan het begin van de eerste bijeenkomst van het parlement sedert de verkiezingen van maart j.l. De parlcmcutsfracties van dc re gerende nationale party in Zuid- Afrika hebben vandaag verklaard, met onwrikbare vastberadenheid de koers te zullen hlpvcn volgen, die dcor de vermoorde leider van de party en premier, dr. Hendrik Ver woerd, is uitgestippeld. Officieel werd meegedeeld dat de staatsbegrafenis van premier Ver woerd van Zuid-Afrika zaterdag a.s. zal plaatsvinden in Pretoria. Het Zuidafrikaanse parlement heeft van daag eenstemmig een motie aange nomen. waarin grote waardering voor de „voortreffelijke verdiensten" van dr. Verwoerd, tot uitdrukking werd gebracht. Weer Syrisch-Israëliseli grensincident TEL AVIV 8-9. Een Israëlische patrouille heeft woensdagavond bij Yoval in Gallilea het vuur geopend op vier S.vriërs die op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen, zo heeft een Israëlische legerwoord- voerder meegedeeld. Twee Svriërs werden gedood. Israel heeft een protest ingediend bij de bestandscommissie van dc V.N. AMSTERDAM. De zevenjarige Henitje Vierbergen is in de Valken burgerstraat in Amsterdam, terwijl eij met een zogenaamd zeepkistenwa gentje op de middenweg reed on der een achteruitrijdende vrachtwa - gen gekomen. Hel meisje, dat een dei- achterwielen over het hoofd kreeg, was op slag dood. PARIJS, 7-9. Frankrijk heeft zijn bondgenoten in de NAVO meege deeld dat het m.i.v. 1967 zijn beta ling van zfln aandeel in de kosten van de infrastructuur der NAVO zal staken. Frankrijk is ook van plan met in gang van dezelfde datum'zijn finan ciële bijdrage aan het merendeel van de militaire NAVO-begrotingen te beëindigen. Dit heeft de permanente Franse vertegenwoordiger bij de NAVO-raad, die woensdag in Lon den bijeen was. gezegd. Poort in Spaiiclau open WEST-BERLIJN, 7-9. Als op 30 september 's avonds laat de ijzeren poort van de gevangenis te Spandau in Duitsland opengaat, zullen twee mannen terugkeren in een wereld die zij niet hebben gezien sedert het Duitsland van Hitler in 1945 in de as werd gelegd. Het zyn de thans 59-jarige jeugdleider vgn de nazi's Baldus von Schirach en de 61-jarige Albert Speer, Hitiers ministers van bewapening, die de dictator hebben geholpen zijn derde rijk cp te bou wen. De twee oorlogsmisdadigers zullen dan hun gevangenisstraf van twintig jaar, waartoe zij in 1946 door de ge allieerden te Neurenberg werden ver oordeeld, hebben uitgezeten. Von Schirach en Speer zullen een geheel ander Duitsland aantreffen dan zij twintig jaar- geleden kenden. Zij zullen een in twee delen gesplitst Duitsland.vinden. Zij zullen ervaren dat het straatbeeld niet wordt be heerst door marcherende en marslie deren zingende bruinhemden, maar door langharige jongelui die verzot zijn op beat-muziek. Als voor Von Schirach en Speer de celdeur van de Spandau-gevangenis wordt geopend, zal de 72-jarige Ru- dolf Hess, die wegens zijn bijdrage aan de voorbereiding van de tweede wereldoorlog tot levenslang werd veroordeeld, achterblijven in de S tuden tenvakbeweging en de rijksstudietoelagen AMSTERDAM, 7-9. De studenten vakbeweging is in grote lijnen ge kant tegen de adviezen van het rap port-Sassen over de rijksstudietoe- lagen. Dit rapport is voor de stu dentenvakbeweging onaanvaardbaar, cmdat hierdoor verdere democratise ring van het onderwijs vrywel on mogelijk werdt gemaakt. De regeling van de toeloop van het aantal studenten en de bezuinigings maatregelen worden helemaal afge wenteld op de beursstudenten, die toch al uit de financieel zwakste groepen komen, zo stelt de S.V.B. Op grond van het' een en ander zal de studentenvakbeweging haar ac tie tegen het tot nu toe door minister Diepenhorst gevoerde beleid "intensi veren en in alle universiteitssteden demonstraties organiseren. Deze zullen culmineren in een grote natio nale demonstratie op de vierde dins dag van september in Den Haag. duurste, eenzaamste en door de vier mogendheden (de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Frankrijk en Brit- tannië) zwaarst bewaakte gevange nis ter wereld. De Sowjet-Unie heeft tot neg toe geen gehoor willen ge ven aan pogingen van Hess' advocaat Alfred Seidl en van de drie weste lijke geallieerden om Hess vrij te laten cf over te brengen naar een minder kostbare plaats. Volgens de jongste geallieerde cijfers kost Span dau de Westberlijnse regering 400.000 mark per jaar. DEN HAAG. Indonesië heeft zich tijdens het Nederlands-Indonesische overleg over de schuldenkwestie be reid verklaard meer dan f 500.000.000 aan schulden aan Nederland te er kennen. Dit is van Indonesische zij de in Den Ilaag verklaard. Baby maakte dodelijke val uit raam AMSTERDAM, 7-9. De tien maan den oude Alma de Beun je uit Am sterdam is woensdagmorgen uit een raam van een huis aan de Prinsen gracht van ongeveer tien meter hoogte óp straat gevallen en vrijwel op slag gedood. De ouders van het kind waren naar de dienst voor Vólkshuisvesting terwijl de grootmoeder op het meisje paste. De grootmoeder liet het kind naar buiten kijken door een zoge naamd tuimelraam, dat niet gesloten bleek te zijn. Toen het kind tegen het raam duwde sloeg het om waar door het kind naar buiten viel. ADVERTENTIE Gevraagd: Accurate woning- I stoffeerder leerling-stoffeerder j Goed loon Vijfdaagse werkweek TUINMAN ZN. j k woninginrichters I Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 S Morgen opklaringen Verwachting tol vrijdagavond: Aanvankelijk nog veel bewolking en plaatselijk mist; morgen ook opkla ringen; overwegend droog weer; aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidwestelijke wind; de zelfde of iets hogere middagtempe- raturen. 9 sept. Zon op 6.04, onder 19.10. Maan op 23.28, onder 16.36. Laatste kwartier: 8 sept. te 3.08. HOOG W ATERSTA N DEN ZIERIKZEE: 9 sept. 8.47 v.m. 21.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 sept. 8.48 v.m. 21.24 n.m. Doodtij: 10 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De diepe stormdepressie is nu in noord-Rusland aangekomen. Koe lere lucht, welke aan de achterzijde werd aangevoerd, drong juist tot over Duitsland, België en noord- Frankrijk door, maar er ontwikkelde zich langs de scheiding met de ver der naar het zuiden aanwezige war mere lucht een zwakke storing, wel ke in ons land de bewolking deed toenemen en plaatselijk regen ver oorzaakte. Na het wegtrekken van deze sto ring komt ons land tijdelijk onder invloed van een in betekenis afne mende rug van hoge luchtdruk, wel ke zich van de Britse eilanden naar het oosten verplaatst, waardoor mor gen enkele opklaringen kunnen voor komen, bij overwegend zwakke win den. Gedurende de nacht kan zich echter plaatselijk mist vormen. KAAPSTAD (Zuid Afrika): De moord op premier Verwoerd: politiemannen dragen het lichaam van de premier op een brancard uit het Parlementsge bouw. DEN HAAG. 7-9. Nederland en Indonesië hebben woensdag in Den Haag een overeenkomst getekend, waarin de schuld van Indonesië aan Nederland is vastgesteld op 600.000.000 gulden. Het akkoord werd op de middag van de derde dag van besprekingen en informeel overleg in het ministerie van buitenlandse zaken ondertekend door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, en de Indonesische presidium-minister voor economische en financiële kwes ties, Sultan Hamengkoe Boewono de Negende van Djokjakarta. Ook werd overeengekomen dat Nederland onmiddellijk nadat Indo nesië weer lid van de Verenigde Na ties zal zijn geworden, ernaar zal streven dat het fonds van de volke renorganisatie voor West-Irian wordt gereactiveerd. Nederland bevestigde dat het bereid is het vroeger toege zegde bedrag van 30.000.000 dollar geheel te betalen. In het communiqué wordt voorts nog gezegd dat de besprekingen in een aangename en hartelijke sfeer zijn verlopen en een succesvol ver loop hebben gehad, dat van grote be tekenis kan zijn voor een verdere gunstige ontplooiing van de vriend schappelijke betrekkingen tussen de beide landen. Definitieve streep Minister Luns en de sultan hebben daarop in de persconferentie na de ondertekening nog eens speciaal de ADVERTENTIE BriUant - schitterend bezit voor altijd I van And el Hoogstraat 164-152 aandacht gevestigd. Minister Luns zei dat men de overeenkomst niet moest zien als een zuiver commer ciële afdoening van cle kwesties. Het is meer bedoeld om een defi nitieve streep te zetten om aldus te kunnen komen tot een verdieping en vernauwing van de samenwerking tussen de twee landen op verschil lend gebied, ook cultureel. Volgens de Nederlandse minisier was de regeling van wat „de han gende financiële kwesties" werden genoemd .„géén gemakkelijke zaak geweest. Maar de andere weg, het laten vastlopen van de besprekin gen. diende volgens de Nederlandse regering beslist te worden vermeden. Ook de sultan zei dat de onder tekening van de overeenkomst het einde betekende van alle voorgaande moeilijkheden. Van nu af aan begim men arn beide zijden met een schone lei en kan men tot een hechtere sa menwerking komen. Nu zal het mo gelijk zijn in de naaste toekomst een nieuwe verstandhouding tussen de twee landen op te bouwen. Hij bracht de Nederlandse regering dank voor haar gastvrijheid, goodwill en begrip die zij had getoond. Ook sprak hij een woord van dank jegens H.M. de Koningin, die tijdens zijn bezoek aan paleis Soestdijk grote belang stelling voor Indonesië had getoond. KOPENHAGEN, 7-9. In een ko kende zee is woensdag de 2.703 ton metende Noorse veerboot „Skagerak" met 144 mensen aan boord voor de westkust van Denemarken lek ge slagen en in nood geraakt. Met een grootscheeps opgezette reddingsactie, waaraan schepen van verscheidene nationaliteiten, vliegtuigen cn wen telwieken deelnamen, konden vol gens meldingen van de Deense ma rine alle opvarenden worden gered. Eén van hen overleed echter aan de wal. De Geineiiebestconfereiitie De kapitein en zeven bemannings leden waren aanvankelijk aan boord gebleven, doch toen het schip als verloren moest worden beschouwd, werden ook zij door een reddingboot opgepikt. De veerboot was van Kristiansand in Noorwegen met passagiers, spoor wegwagons en auto's op weg naar Hirtshals in Jutland, toen hij in de „Jammerbocht", een berucht „zee manskerkhof" in het Skagerak, tij dens een hevige storm in moeilijk heden kwam. De bij het aan boord nemen van auto's gebruikte laadklep werd door zware rollers ingedeukt en water stroomde het schip binnen. De „Skagerak" maakte al spoedig zware slagzij waarna de kapitein 'oe- vej gaf het schip te verlaten. De geredden werden door schepen en vliegtuigen overgebracht naar het naburige Hirthals en enkele Noorse havens. Onder hen bevonden zich 50 Deense kinderen, die van vakantie in Noorwegen terugkeerden. LONDEN, 7-9. Woensdag hebben de leiders van Afrikaanse Gemene- bestlanden scherpe aanvallen gedaan cp de gehcuden openingsrede van premier Wilson in het debat over Rhodesië. De aanval op de Britse politiek werd ingeleid door Simon Kapwep- we, hoofd van de delegatie van Zam bia. Hij stelde nieuwe eisen met be trekking tot verscherping van de maatregelen om het Rhodesische olanke minderheidsbewind op de knieën te krijgen. Zambia zegde aan dat. indien het regime in Rhodesië niet snel en doeltreffend „verslagen" werd. het uit het Gemenebest zal treden. Met een zelfde maatregel dreigt Sierra Leone. Waarnemers ter conferentie gelo ven dat de dood van de zuid-Afri kaanse premier dr. Verwoerd tot ge volg zal hebben dat zwaardere druk zal worden uitgeoefend op Engeland om drastischer maatregelen te ne men tegen Rhodesië. Tot dusver heeft de weigering van zuid-Afrika om mee te werken aan de door En geland geleide sancties tegen Rhode sië dit land in de kaart gespeeld. BANGKOK. 7-9. De was van de rivier de Mekong die door de Thai- landse autoriteiten als ~„de ergste 9an deze eeuw" wordt gekenschetst - heeft, naar verluidt reeds meer dan 300 mensen het leven gekost. In de provincie Nongchai, een van de door watersnood meest getroffen provincies in het noorden van Thai land, zouden 200.000 daklozen zijn. In de stad Nongchai zelf - tegenover de Laotiaanse hoofdstad aan de overzijde van de Mekong - is de ge hele bevolking van 100.000 zielen gèevacueerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1