[flex*] weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kruisverenigingen gaan samenwerken Drie doden tijdens gletsjer wandeling Chinees protest Deze week: vier vluchten naar Turkije Eerste dag van de Indonesisch-Nederlandse besprekingen Roofoverval in Bergen (België) Definitieve beslissing oprichting Suikerunie op 9 september Nederlandse zaakgelastigde moet nog in China blijven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 september 1966 123ste jaargang Nr. 19653 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Installatie raadsleden te Brouxversluiven CICERO. (V.S.) Fotografen en een jonge vrouw duiken weg van een hagel van stenen, xoelke naar een groep bur gerstrijders wordt gegooid: een beeld tijdens de mars van de burgerrechtstrijders door deze voorstad van Chica go. De aanwezigheid van de Nationale Garde voorkwam evenwel, dat de situatie verscherpte. Chinese nota geweigerd DEN HAAG, 5-9. De regering van de volksrepubliek China wil de per sona non grata verklaarde Neder landse zaakgelastigde te Peking, de heer G. J. Jongejans, nog niet laten vertrekken. Dit is gebleken uit een Chinese no ta. die zaterdag op het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken werd voorgelezen aan de tijdelijk zaakge- DEN HAAG, 5-9. De Koninklijke Luchtmacht heeft het „Nederland- sche Roode Kruis" toegezegd in de komende weken nog vier speciale vluchten te maken naar het rampge bied in oost-Turkije om goederen ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Boete voor Duitse dierenhandelaar TILBURG, 5-9. De kantonrechter te Tilburg heeft maandag de Duitse dierenhandelaar K. uit Essen veroor deeld tot een boete van f 80,- wegens dierenmishandeling en het handelen in honden en katten zonder in het bezit te zijn van een vergunning in gevolge het honden- en kattenbesluit Op 24 augustus was K. te Tilburg aangehouden met een kleine bestel auto waarin hij een paard, 23 honden en 6 katten vervoerde. De honden en katten, die toen in beslag werden ge nomen. werden ter zitting verbeurd verklaard. De eis van de officier was f 130.- en verbeurdverklaring der dieren. Tussenpersoon Van de dierenhandelaar K. zegt de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie te weten dat hij op tientallen plaatsen in ons land tus senpersonen heeft met en zonder ver- eunringen. die hem dieren leveren. K. beweerde echter nu. dat hij nim mer van het vergunningstelsel en van het honden- en kattenbesluit had gehoord. Hij ontkende ook de hem ten taste gelegde dierenmishandeling. Naar zijn mening konden de honden en katten weliswaar niet uit wande len gaan, maar er was toch ruimte genoeg voor ze om te liggen, beweer de hij. K. zag desondanks af van hoger beroep en betaalde contant. lastigde dr. D. W. Fokkema. Deze heeft geweigerd de Chinese nota in ontvangst te nemen omdat er aantij gingen in waren vervat die voor de Nederlandse regering onaanvaard baar waren. De Chinese nota was de reactie op de nota die de minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns. op 19 augustus heeft overhandigd aan de Chinese tijdelijk zaakgelastig de in Den Haag. de heer Sjen Wei- Liang. In die Nederlandse nota werd de regering te Peking verzocht de van het Rode Kruis over te brengen. Inmiddels zal nader worden bezien, of daarna - indien nodig - nog meer vluchten zullen kunnen worden ge maakt. Morgenochtend vertrekt vanaf „Ypenburg" het vijfde toestel van de Koninklijke Luchtmacht met hulp verleningsgoederen van het Rode Kruis voor de slachtoffers van de aardbeving. De lading bestaat uit grote legertenten, dekens en antibio tica. Tct maandagmorgen was op het speciale rampengironummer 777 van het „Ncderlandsche Roode Kruis" een bedrag gestort van f 300.662,28 ten behoeve van de slachtoffers in Turkije. WENEN, 5-9. Drie Duitse toeris ten zijn zondag tijdens een gletsjer- wandeling in de Oostenrijkse alpen tussen Innsbrück en Landeck door een ijslawiae gedood. Het waren een vader en twee zoons, resp. van 14 en 16 jaar, afkomstig uit Kaufbeuren. Geen fluor in het drinkwater te Maastricht MAASTRICHT. 5-9. De gemeen- teraad van Maastricht heeft maan dagavond een voorstel van b. en w. verworpen om fluor aan het drink water toe te voegen. De raadsleden spraken zich met 24 tegen 13 stem men uit tegen het voorstel van het college. DEN HAAG, 5-9. Een algemene gedachtcnwisseling in aangename sfeer, aldus hebben de Indonesische presidium-minister voor economische en financiële zaken, sultan Hameng- kce Bncwono de negende van Djok jakarta, en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maandag na hun eerste be sprekingen over financiële kwesties gezegd. De twee delegaties zijn. maandag middag ongeveer tweeeneenhalf uur in bespreking bijeengeweest in het heer Jongejans in staat te stellen de volksrepubliek China onmiddellijk te verlaten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft maandag over de Chinese reactie op minister Luns' nota van 19 augustus de vol gende mededeling uitgegeven: „Op 3 september werd de Neder landse tijdelijk zaakgelastigde door het Chinese ministerie van buiten landse zaken ontboden bij welke ge legenheid hem een nota werd voor gelezen waarin de reactie van de Chinese regering op de nota van mi nister Luns aan de Chinese tijdelijk zaakgelastigde d.d. 19 augustus was neergelegd. Hieruit bleek, dat de Chinese opvattingen inzake de gevol gen van het incident dat zich in Dén Haag heeft afgespeeld en de conse quenties die de Chinese regering daaraan heeft menen te moeten ver binden t.a.v. de positie van de heer Jongejans te Peking, niet gewijzigd zijn Aangezien het Chinese antwoord aantijgingen bevatte, die voor de Ne derlandse regering onaanvaardbaar .varen, heeft de heer Fokkema gewei gerd de nota in ontvangst te nemen", aldus het ministerie van buitenland se zaken. VE.NRAY. Hel vierjarig meisje Josephina J. ,M. Geurts is op de Moostdijk te IJsselsteijn onder de ge meente Venray door een personen auto gegrepen toen zij plotseling de weg overstak. De verwondingen wa ren van dien aard dat de kleine vrij kort na de aanrijding overleed. Tijger in Artis verwondt klein kind AMSTERDAM, 5-9. Maandagmid dag is een tweejarig jongetje in de dierentuin Artis te Amsterdam door een tijger verwond. Het kind, dat met zijn vader door de dierentuin liep, is in een onbewaakt ogenblik onder de afrastering bij de tijger- kooi doorgelopen. De tijger, die ach ter de tralies zat, sloeg zijn klauw uit en raakte het kind op het hoofd, de rug en het linker oor. Het is snel naar het Weasperplein ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat de verwon dingen nogal meevielen. Het kon korte tijd later met zijn vader naar huis terugkeren. Overigens staan in Artis overal waarschuwingsborden om achter de hekken te blijven. ministerie van buitenlandse zaken in worden voortgezet. Maandagavond Den Haag. De besprekingen zullen dinsdag echter ontmoetten de Indonesiërs en Nederlanders elkaar nog aan een re geringsdiner in hotel kasteel Oud- Wassenaar te Wassenaar, aangebo den door de vice-minister-president dr. A. Vondeling. Beleefdheidsbezoeken De sultan en de drie ministers die hem vergezellen, t.w. drs. F. Seda UTRECHT, 5-9. In een gezamen lijke bijeenkomst van de dagelijkse besturen van de Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene Kruis", de Nationale Federatie „Het Wit-Gcle Kruis" en de Bond van Protestant-Christelijke Wijk verple gingen in Nederland „Het Oranje- Groene Kruis", is definitief besloten een stichting samenwerkende lande lijke kruisverenigingen in het leven te roepen. "De stichting heeft ten doel het on derling overleg en de samenwerking te bevorderen en die laken uit te voeren waarover tussen de drie lan delijke kruisverenigingen overeen stemming bestaat. De stichting wil trachten dit doel DEN HAAG. In de zondag in res taurant Nautifa op de Scheveningse pier gehouden finale voor de verkie zing van „Miss Pier 1966" werd de titel toegekend aan mej. Resy de Korte uit Den Haag, oud 18 jaar. Mej. De Korte studeert voor kleuter onderwijzeres. (financiën). Asjari Danoedirdjo (han del) en Moh Joesoef (basis- en lichte industrie). alsmede ambassadeur Soedjarwo Tjondronegoro en de par lementsleden Abrioerrahman en Di- pojoewono hebben vanochtend be leefdheidsbezoeken gebracht aan de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, en de vier bij het overleg be trokken ministers, n.l. Luns, mr. Th. H. Bot (zonder portefeuille, belast met aangelegenheden betreffende de hulp aan ontwikkelingslanden), drs. J. M. den Uyl (economische zaken) en Vondeling (financiën). te bereiken door onder meer het be vorderen van een regelmatig overleg, het uitwisseden van gegevens en er varingen, het instellen van gezamen lijke adviescommissies, een doelma tige planning en coördinatie van de arbeid, alsmede het kenbaar maken van gezamenlijke standpunten en op vattingen van de drie landelijke kruisverenigingen. PEKING, 5-9. Het Chinese minis terie van defensie heeft maandag, in een publikatie van het persbureau Nieuw China, geprotesteerd tegen de aanval op een groep Chinese koop vaardijschepen door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, op 29 augustus j.L. Bij deze aanval ging een schip ten onder en werd een ander zwaar be schadigd. Zeven Chinese zeelieden verloren het leven, en zeven anderen liepen verwondingen op. Drukker viel in liftkoker van 16 nieter AMSTERDAM, 5-9. Maandag- middag is de voorman-drukker van de drukkerij Van Campen in Am sterdam aan de Oude Zijds Voor burgwal, de 51-jarige Egbert van Lemmen verongelukt. De man was met een opzetwagen in een lift naar de vierde verdieping gegaan en na dat hij uit de lift was gegaan, trok een monteur die op de zolder bezig was de lift omhoog. De man die niet wist dal de lift achter hem verdwe nen was reed met zijn opzetwagen achteruit en viel daarop in de lift koker zestien meter naar beneden op een betonnen vloer, waarbij hij het wagentje op zich kreeg. Zeer ernstig gewond is hij door de G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, maar onderweg is hij overleden. DRAKENSTEIN. De officiële verjaardagsfolo van Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden, tlie heden (dinsdag) G seplcmher zijn 'tOstc verjaardag viert. (Foto Max Koot.) Topcoöperatie van vier coöperatieve ondernemingen DEN HAAG, 5-9. De definitieve beslissing over de oprichting van de suiker-unie valt op 9 september a.s. en de bedoeling is dat op 12 septem ber het dagelijks bestuur voor het eerst bij elkaar komt. De suiker-unie wordt, zoals bekend een topcoöperatie, gevormd door de vier bestaande coöperatieve onderne mingen in de Nederlandse suikerin dustrie. M!en had gehoopt, eind au gustus de oprichting geheel rond te hebben. De quorumbepalingen van een der deelnemers, de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, heb ben echter enige vertraging veroor zaakt. Men had daar mee dan de Gladde roof LONDEN, 5-9. In het afgelopen weekeinde zijn bij een juwelier te Watford in Engeland juwelen gesto len ter waarde van bijna een half miljoen gulden. Van inbraak is geen spoor tc bekennen cn de diefstal is pas vanochtend ontdekt. Vermoed wordt, dat de dieven zich van sleu tels bediend hebben. helft van de ledenstemmen en de lij felijke aanwezigheid van meer dan een kwart van de leden nodig om in de eerste vergadering tot een gun stige beslissing te kunnen komen. Dat quorum werd niet bereikt, maar in de op 9 september te houden ver gadering volstaat een meerderheid van de aanwezigen, zoals bij de an dere drie coöperaties in eerste in stantie al het geval was. De bedrijfsresultaten der vier coö peraties zuillen worden gepoold en herverdeeld, zodat uiteindelijk alle aangesloten boeren dezelfde bieten- prijs ontvangen. De eerste tien ja ren echter krijgen de leden van twee der coöperaties, de Verenigde Coö peratieve Suikerfabrieken te Dinte- loord en de Coöperatieve Suikerfa briek te Puttershoek, een hogere prijs. De V.C.S. komt daarmee, naar wij van de zijde van deze onderne ming vernemen, de andere deelne mers tooh nog voor de helft tegemoet De V.C.S. is al vroeg begonnen met grote moderniseringen, de fabrieken die een lagere prijs krijgen zitten nog op zware lasten, die men nu ge vieren gaat dragen. Door een nieuw landclyk aanvoer- schcma voor de bieten tijdens de campagne hoopt men vele vrachtki- Icmetcrs te sparen. Zo zullen bijvoor beeld uit Zeeland afkomstige boeren in de Noordoostpoldcr, die lot nu toe hun bieten naar Sas van Gent stuur den, voortaan bij de „Friesch-Gro- ningsche" in Groningen terecht kun nen. Er staan niet direct grote reorga nisaties in de fabrieken op het pro gramma. Wel echter hoopt men door een rationele werkindeling te blijven binnen de in de nieuwe E.E.G.-re- geliag gecalculeerde en door de Ne derlandse industrie eigenlijk te laag geachte verwerkingsmarge, zodat er van de bietenprijs voor de boer niets hoeft te worden afgeknabbeld. t 1 t Meer Nederlanders onder donzen dekbedden UTRECHT, 5-9. Het toeristenverkeer blijkt zelfs voor de A.N.YV.B. onvermoede gevolgen te hebben. Nederlanders die in bet buitenland ,i ii kennis hebben gemaakt met de gewoonte, oifder een donzen dekbed tc slapen, stappen hier naar de winkels om zelf een exemplaar te kopen. Duitsers, die hun hele leven onder donzen dekbedden heb- ben doorgebracht, keren na een bezoek aan Nederland naar huis terug met het vaste voornemen, zich voortaan alleen nog maar on- 11 t1 der dekens ter ruste tc leggen. Deze „internationale uitwisseling" heeft tot gevolg, dat de Neder- landsc export van dekens naar Duitsland toeneemt, terwijl de im- (I 1pert van donzen dekbedden uit Duitsland eveneens stijgt. (l De importeur heeft in minder dan anderhalf jaar al een vaste 11 kring van 500 afnemers opgebouwd, waaronder alle belangrijke in- (i i' kcopverenigingen cn de grote warenhuizen. De donzen dekbedden i' werden geleverd met afneembare en dus wasbarc overtrekken in ve- (l (i Ie moderne dessins, met bijpassende kussenslopen. Een dekbed maakt bovcnlakcn, sprei cn dekens overbodig cn ontslaat dc huisvrouw dus ,i l' van liet bcddcn-opmaak-karwci. i1 ROTTERDAM. Een herdershond heeft zaterdagmiddag in een weiland aan het Toepad in Rotterdam een schaap doodgebeten. HIFPCLYTUSHOEF. In het in- structiebad op het gemeentelijk sportterrein te Hippolytushoef ver dronk zondagmiddag de 3-jarige Ronnie Kater uit Hippolytufhoef. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's T Pas op de dubbeltjes, dan .5 passen de guldens wel op zich v zelf. BRUSSEL, 5-9. Drie gemaskerd» mannen hebben maandag in België een roofoverval uitgevoerd. In de stad Bergen bij de Belgisch- Franse grens maakten zij onder be dreiging van pistolen 400.000 Belgi sche frank buit (30.000 gulden) in een postkantoor. De politie zette een grootscheepse jacht in en op alle wegen rondom de stad werden versperringen opgericht De overvallers wisten zich echter uit de voeten te maken. Meer opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met mor gen zonnige perioden; op de meeste plaatsen droog weer; tot matig of zwak afnemende westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 7 sept. Zon op 6.01, onder 19.15. Maan op 21.56, onder 14.14. 8 sept. Zon op 6.02, onder 19.12. Maan op 22.34, onder 15.28. Laatste kwartier: 8 sept. te 3.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 sept. 6.36 v.m. 18.49 n.m. 7 sept. 7.09 v.m. 19.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 sept. 7 sept. Doodtij: 10 sept. 18.43 n.m. 19.21 n.m. 6.26 v.m. 7.04 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-9. Hol K.N.M.I. deelt mede: De diepe depressie, die zich ontwikkelde uit de tropische cycloon Faith, verplaatst zich langs Schot land naar de Noorse kust. Het front van de depressie passeert ons land. maar zal waarschijnlijk boven België en Noord-Frankrijk tot stilstand ko men. Tussen de Azoren en Portugal be vindt zich een nieuwe storing, die zich langzaam verplaatst naar het noordoosten. Het weer komt het ko mende etmaal eerst onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. La ter zal het front dat dinsdag ons land passeerde weer terugkomen, maar de regenkansen worden betrekkelijk klein geacht. De wind neemt in kracht af. In de temperaturen komt over het algemeen weinig verande ring. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1