EN HET AVONTUUR RHODESIE steeds zwaarder op Wilsons maag Proces geëist tegen Soekarno Spoedig verloving Deense kroonprinses Aardbeving in Bogota Prijsverhoging aardolieprodukten Anneke Grootste tanker Huldiging Zeelandia-jubilaris te water gelaten dhr. J. Willemse in „Mondragon" Heropening gemoderniseerde „Bierhal" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 september I960 Nr. 19652 BLIK DOOR HET WERELD Hoe moet het nu verder met Rho desië? Dat weet eigenlijk niemand. President Kaunda van Zambia, het vroegere Noord-Rhodesië', komt deze herfst niet naar de gemenebestcon ferentie in Londen, waar de Afri kaanse leden van dit los verbond van staten ongetwijfeld de zaak weer zullen aankaarten. Vorige keer heb ben ze zich tevreden gesteld met premier Wilsons verklaring dat ze ivel zouden zien dat de embargo-po litiek succes zou hebben. Nu het tegenhouden van allerlei grondstoffen, speciaal olie, vrijwel geen resultaat heeft gehad, zullen de Afrikanen wel bitterder zijn ge worden. Niettemin vreest Kaunda dat Wilson hen wel weer met een fopspeen in de mond huiswaarts zal zenden. Dat blijkt tenminste uit zijn opmerking dat hij er voor bedankt te komen kijken hoe slim Wilson wel is. Misschien dat Wilson zelf een uit weg ziet. Maar dat lijkt ook dubi eus. Zijn verkapte aanmaning aan Zuid-Afrika om nu toch eens op te houden olie te verkopen aan Smiths rebellerend Rhodesië, omdat anders de V.N. wel eens onaardig zouden kunnen gaan doen, maakt allesbe halve een krachtige indruk van de opsteller van de nota. Zoveel zal de V.N. toch ook niet klaarspelen, kan men in Zuid-Afrika op goede histo rische grond denken. En niet alleen daar. Uit Australië zijn al - ter in luiding van de gemenebestconferen tie - opmerkingen gemaakt dal al leen gewapend optreden een eind kan maken aan de Rhodesische kwestie. Niet aanlokkelijk Niet alleen dat het de Britten met genoeg economische zorgen ongele gen komt een dure militaire expedi tie te ondernemen naar het hart van het zwarte werelddeel, maar boven dien heeft Wilson in deze zijn con servatieve oppositie fel tegen, wel licht ook nog wel een aantal partij genoten ook: het lokt de Britten wei nig aan om te gaan vechten tegen hun stamverwanten vaak zelfs re cent geëmigreerde Britten - en dan nog wel ten behoeve van Afrikanen met wie men nu niet zo heel veel vrolijke ervaringen heeft opgedaan. Wilson heeft gepoogd een gesprek met Rhodesië op gang te houden dat na moest gaan of een officieel ge sprek mogelijk zou worden. Dat is afgebroken toen premier Smith aan Rhodesië iets dergelijks schonk als VENSTER in het Zuid-Afrika van de apartheid: machtiging voor de politie om men sen vast te houden zonder berech ting. Dat is een stap in de richting van het Zuidafrikaanse systeem, die de zwarte landen van dat werelddeel diep grieft en hun doet wanhopen of ooit in Rhodesië de gekleurde meerderheid eens gelijkberechtigd zal worden met de blanke minder heid. Tenzij ze hoop putten uit de rechtvaardiging van de maatregel; daarbij werd gezegd dat nogal wat zwarte benden waren uitgeroeid. Tot dusver was slechts van één iets bekend geworden en dan nog met een beperkt aantal deelnemers. Als er hele benden in het geding zijn moet het gewelddadig verzet tegen Smith zijn gegroeid, wat Zambia en feller denkende andere Afrikaanse landen de idee kan geven dat inder daad geweld - ook al is dat dan niet het Britse - de enige oplossing is. Men kan slechts hopen dat de ge vreesde slimheid van Wilson groot genoeg is om dergelijke avonturen uit de hoofden te praten van wie wel naar de gemenebestconferentie ko men. De Amerikaanse luchtmacht heeft zondag weer doelen in de om geving van de Noordvietnamese hoofdstad gebombardeerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Schagen (voor de vereni ging „Bethel"): R- G. J. Timmers, Zuid-Zijpe. Beroepen te Achterberg toez.): J. v. d. Haar, St. Maartensdijk. Geref. Kerken Beroepen te Westcremdcn-Zijl- dijk: J. R. Dijke, kand., Hattem; te Klundert en te Wierden: C. v. d. Woude, Dronrijp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepch te Voorthuizen: E. Zwar- teveen, Sliedrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk; G- Schip.- aanboord, Apeldoorn. Baptisten Gemeenten Beroepen te Coevorden: L. Nic- mnn, kand.. Emmcn. „Onderbetaling huis artsen valt nogal mee" IJTKECHT, 3-9. „Het valt met de onderbctaling van de huisartsen nog al mee", zo meent de Centrale Bond van Onderling beheerde Ziekenfond sen (C.B.O.Z.). In zijn orgaan „Het Ziekenfonds" stelt de bond, dat de laatste maan den in Nederland is gepoogd een le gendevorming te doen ontstaan, de legende van de zwaar onderbetaalde huisarts, die voor een schriel hono rarium dag en nacht in touw moet zijn en die bij de ziekenfondsen geen enkel gehoor vindt voor zijn rede lijke verlangens He gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft dezer dagen in èen memorandum een uit voerig overzicht gegeven van de gang van zaken bij de onderhandelingen over het huisartsenhonorarium. Dit memorandum is op grote schaal ver spreid en b.v. ook aan alle huisart sen gezonden. De C.B.O.Z. meent dat uit het memorandum blijkt, dat het met de onderbetaling nogal meevalt. Man lag maand lang dood in woning ROTTERDAM, 4-9. De 36-jarige heer Bogers wonende aan de Briel- 'selaan in Rotterdam heeft het stof felijk overschot van zijn vermoede lijk reeds een maand geleden overle den buurman de heer J. H. van Deursen (63 jaar) aangetroffen. Het stoffelijk overschot lag op de keu kenvloer. Bij de brievenbus vond men brieven en kranten gedateerd na 11 augustus. De politie heeft vast gesteld dat de man begin augustus voor het laatst levend in de buurt is gesignaleerd. De reden dat men niet eerder naar de man heeft omgekeken is dat hij vaak van huis was. De overledene was zonder beroep en leidde een zwervend bestaan. Venetië zonder gondeliers... VENETIE, 4-0. Voor het eerst sinds lange lijd maakten gondeliers Zondag geen deel uil van het stads beeld van Venetië. Deze beoefenaars van een eeuwenoud beroep, die Ve netië zo exclusief hebben gemaakt, hielden een staking van 24 uur. De ongeveer driehonderd gondeliers eisen onder meer vergunningen voor mini-taxi's - kleine motorboten voor gebruik op regenachtige dagen - en betere bescherming tegen het over slaan van de golven. TOKIO, 5-9. Heden (maandag) morgen is in Jokohama de grootste tanker ter wereld te water gelaten. Het is het Japanse schip Idemitsoe Maroe van 209.000 ton. Het schip is 342 meter lang en 49,8 meter breed. DJAKARTA, 5-9. De Indonesi sche Mohammedaanse jeugdorgani satie heeft de eis gesteld, dat presi dent Soekarno en andere personen die betrokken zouden zijn bij de cor ruptie en seksuele uitspattingen, waarvan in het proces-Dalam ge wag gemaakt is, terecht zullen staan wegens ondermijning. De Mohammedaanse organisatie „Pemoeda Moeslimin" wil, dat alle betrokkenen terechtstaan, zonder aanzien des persoons. ZIER1KZEE, 3-9. Zaterdagmid dag vond in „Mondragon" alhier in een uitgebreide kring van directie en medewerkers van de N.V. Kon. Zee- landia de huldiging plaats van de heer J. Willemse, die zoals gemeld dezer dagen 25 jaar aan het Zierik- zcese bedrijf verbonden was. De directeur van Zeelandia, de heer M. Doeleman H.J.zn., herinner- Vergadering Bondsspaarbanken AMERSFOORT, 3-9. De jaarver gadering van de Nederlandse Spaar- bankbond, de zgn. spaarbankdag, zal dit jaar op uitnodiging van de ge meente-spaarbank van Maastricht worden gehouden op vrijdag 23 sep tember te Maastricht in de stads schouwburg. De bondsspaarbanken zullen op deze vergadering door on geveer 600 bestuursleden uit het ge hele land vertegenwoordigd zijn. KOPENHAGEN, 3-9. De 26-jarige kroonprinses Margrethe van Dene marken is voornemens zich te ver loven met de 32-jarige Franse di plomaat Henri, Graaf de Laborde de Monpezat, zo heeft premier Jens Otto Krag vrijdagavond bekendge maakt. Graaf de Laborde de Monpezat is derde secretaris aan de Franse am bassade in Londen. Premier Krag zei dat de kroon prinses hem eind juli van haar plan in kennis had gesteld. Hij had daar op de koninklijke familie toegezegd dat hij het kabinet en het parlement op de hoogte zou stellen. Op 5 okto ber zal het parlement, dat volgens de grondwet toestemming voor het huwelijk moet geven, de kwestie be handelen. Rode steurgarnaal DEN HAAG, 3-9. Naar van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij wordt medegedeeld zal van daag (maandag) 5 september in de visafslag te Den Oever de voor het eerst door Neder landers geviste rode steurgar naal worden aangevoerd. Ter gelegenheid hiervan wordt omstreeks tien uur een speci ale afslag met feestelijk tintje gehouden die samenvalt ove rigens met vlaggetjesdag in Den Oever en waarbij onder meer aanwezig zal zijn dr. J. F. E. Einaar, de gevolmach tigd minister van Suriname, die veel belangstelling heeft voor wat de visserij hier voor zijn land kunnen betekenen. Rode steurgarnaal in de vis winkels als importprodukt bekendstaand onder de naam Noorse garnaal. De rode steur garnaal is een kreeftachtige uit de diepzee afkomstig en gevangen op de Fladden gron den en in het Vaamdiep onder de Britse kust. De vangst is mogelijk geworden uit de zo genaamde experimentele vis serij die met overheidssteun wordt bevorderd in het kader van het structuurverbeterings plan voor de visserij van mi nister Biesheuvel. Eerder had het Deense hof te ken nen gegeven, dat er geen officiële verlovingsaankondiging kan worden gedaan, voordat het parlement zich heeft uitgesproken. BOGOTA, 5-9. De Columbiaanse hoofdstad Bogota is zondag door een aardbeving getroffen, waardoor ver scheidene mensen werden gewond. In enkele hoge gebouwen ontstonden scheuren. Volgens onbevestigde berichten werd een aantal mensen gewond toen een deel van een kerk instortte. Motorrijder verongelukt DEN HAAG, 4-9. De 19-jarige A. de Weerd uit Dalfsen is zondag avond om het leven gekomen, toen hij met zijn motor op de Backxlaan Ln Nieuwleusen naar links uitweek en daardoor frontaal in botsing kwam met een personenauto. Zijn duo-passagier liep een 'hersenschud ding en beenfracturen op en werd opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. DEN HAAG, 3-9. De olie-industrie heeft medegedeeld dat zij wegens ge stegen aanvoerprijzen met ingang van heden 5 september, prijsverho gingen van 0,2 tot 0,3 cent per liter heeft ingevoerd voor gasolie, dunne stookolie en autogasolie. FINANCIEEL NIEUWS De R.P.S. in augustus DEN HAAG, 3-9. De nettobespa ringen bij de Rijkspostspaarbank wa ren dit jaar in augustus lager dan in augustus van het vorige jaar, n.l. 23,2 miljoen gulden tegen 32,8 miljoen gulden in 1965. In totaal werd in augustus inge legd 131,7 miljoen gulden (1965: 126,6 miljoen) en opgenomen 108,5 miljoen gulden 1965: 93,8 miljoen). Het inleggers tegoed bedroeg ulti mo augustus 4321,4 miljoen gulden augustus 1965: 4052,2 miljoen gul den). 30 Ze keek hem aan en begon te lachen. Hij keek haar aan, zuchtte diep en schudde zijn hoofd. „Ziet u nu wel? Nu lacht u me ook uit. Ik ben een sukkel, he?" Ze greep hem bij zijn armen. „Kijk me eens aan, Sam?" Hij draaide zich, met een verras sende blik in zijn ogen, naar haar toe. „Als je dan verliefd op me bent, waarom geef je me dan geen zoen?" Hij begon te stotteren. „Dat dat durf ik nietDan word je vast kwaad, en Ze greep hem steviger beet. „Ik wil, dat je me een zoen geeft, begre pen? Ik vraag er om. En ik word niet boos." Zijn ogen lichtten nog meer op. „Meen je dat heus?" „Absoluut zeker, Sam. Ik vind je een lieve jongen. Moet ik nog meer zeggen?" Ze zag zijn gezicht dichterbij ko men en opeens waren zijn lippen op de hare: één, twee, meerdere malen, in terwijl hij zijn wang tegen de hare legde, fluisterde hij: „Dat ik je mag kussen, Annekeik kan het haast niet geloven Ze strengelde haar armen om zijn hols en trok zijn gezicht opnieuw naar zich toe, waarna ze hem kuste. Met schitterende ogen keek ze hem aan: „Zo goed, verlegen, domme jon gen?" De man schudde enkele malen zijn hoofd. „Het is nel een droom ik geloof er niets vanAhneke, meen je het echt? Vind je hel wer kelijk niet erg, dat ik, dat ik Ze trok hem op de grond naast door FRANK VAN FALCKENOORT zich. Tegen een boom leunend trok ze zijn hoofd tegen haar borst. „Je bent lief in je onbeholpenheid, Sam. Ik heb liever zo als anders. Als je na de eerste of tweede keer aan me had zitten frunniken, zou ik je een optabber gegeven hebben en zag je me nooit meer. Juist omdat je zo'n nette kerel bent, heb je m'n hart ge stolen, begrijp je? De eerste avond gaf je me een handkus, als een mo derne ridder. Een andere jongen zou brutaalweg geprobeerd hebben me te zoenen, of ik het goed vond of niet. Jij bleek anders te zijn. Jij bleef altijd een heer. Een vrouw ziet scnerp, jongelief. Ik ehom be paalde redenen ben ik wat voorzich tiger dan de meeste vrouwen mis schien. Dal ik onverwacht uit Hil- legom naar Dorringen kwam, had een bepaalde reden. Dat er een man in het spel was, zul.je wel begrijpen nr., he? Daarom was ik vooral de eerste keer bizonder gereserveerd. Ik dacht: Wc zullen zien of hij net 20 is als de rest. Maar je viel al da delijk mee. Pas een paar dagen ge leden ontdekte ik, dat het een soort schuchterheid van je was, want de verüefheid straalde uit je ogen." „Werkelijk?" vroeg hij. „Zoiets ziet een vrouw meteen, Sam. En ben je nu tevreden?" Hij trok haar weer naar zich toe om haar te kussen. „Er is geen dc- linltie voor, Anneke. Ik waan me op vleugelen. Nee, ik ben geen mens meer. Ik ben een onwezelijk ie mand, die de levenspartner gevon den heeft, voor altijd. Het hoogte punt in dit leven. Ja, jij bent het voor me. En ik houd van je, ik v er eer je, ik aanbid je. Ik zou je voeten willen kussenalles aan je." Hij keek plotseling verschrikt op. „Zeg.Anneke.dit is toch niet alleen voor vanmiddag, he? Morgen en overmorgenmag ik je dan weer kussen?" Ze lachte hartelijk, hem door zijn haren strijkend. „O.... ik heb nooit zoiets meegemaaktzo heerlijk naïef als jij bentKom eens hier, dwaze aanbidder, dan zal ik je vertellen, dat je me niet meer kwijt raaktnooit meer. Wij gaan heer lijk van elkaar houden en ik zal je helpen die verlegenheid van je te overwinnen. Iedere minuut, die we samen zijn, zullen wc niet ophouden van elkaar te houden." Ze greep zijn hand en legde die op haar borst. „Voel je het? Voel je mijn hart klop pen? Dat klopt voortaan alleen nog voor jou. lieve Sam. Moet ik nu nog meer zeggen?" Hij kuste haar bijna eerbiedig. „Anneke, je maakt me hiermee de gelukkigste man van de hele wereld.' Lange tijd later liepen ze, met de armen om elkaar heen, terug naar dc auto. 14. Tiemen Scholstra was na tien da gen weer terug en deed als vanouds weer zijn werk in witte ias en met een prettig gezicht voor de klanten. De eerste zaterdag, dat zo hem hielp, zei ze: „Zo, terug van weg geweest? En flink geboemeld? Of was je 's avonds zo moe van de oefening, dat je daartoe de moed niet meer kon opbrengen?" „Noch het een. noch het ander, Anneke. Boemelen ligt. niet in mijn aard en de dienst viel wel mee. Maar ik ben blij weer op mijn eigenste basis te zijn teruggekeerd. M'n kaart, ontvangen?" „O janatuurlijk. Bedankt." Ze wees naar de spiegel, waarin ze hem gestoken had. „Een creplaatsje voor onze melkboer. Eens kijken. drie flessen dagmelk en een pakje boter. O ja, geef maar een stuk óf zes eieren erbij." (Wordt vervolgd). ZIERIKZEE, 3-9. Met een druk bezochte receptie vond vrijdagmid dag de heropening plaats van het café „De Bierhal", dat in de afgelo pen maanden geheel werd gemoder niseerd. Dat dit feit nogal de aan lacht heeft getrokken bleek o.a. uit de zeer vele bloemstukken die deze her-opening een feestelijk aanzien gaven. De opvallendste verandering in de nieuwe en uitgebreide zaak is de fraaie grote bar, uitgevoerd Ln gegla zuurd natuursteen en gedeeltelijk be timmerd met eiken-fineer. Deze bar strekt zich uit langs de gehele wand van de voorzaal. Het ligt in de be doeling dat dit gedeelte van het café met een harmonicadeur verbonden wordt met de achterliggende grote zaal, zodat twee aparte ruimten wor den verkregen. De eigenaar, de heer M. Kleppe, heeft in zijn café .thans de beschik king over een vloeroppervlakte van 180 m-. Daartoe werden een oude keuken en twee gangen weggebroken Het woongedeelte boven het café werd eveneens gemoderniseerd, zo dat thans van een praktisch nieuw pand kan worden gesproken. Intus sen is dus ook „De Bierhal" aange past aan de huidige omstandigheden van een steeds toenemende stroom van vreemdelingenbezoek. Het oude meubilair werd vervangen door nieuwe stoelen, tafels en verlichting, zodat ook wat dit betreft het aanzien van het café veel verbeterd is. De verbouwing werd uitgevoerd door J. Verkaart (metselwerk), C. Bastiaanse (timmerwerk en ontwerp bar), D. Kouwenberg (loodgieters- werk) en W. H. Everaarts (verlich ting). de er in een toespraak tot de familie Willemse aan dat de jubilaris reeds als 17-jarige jongen een kenmerkend verbond met Zeelandia sloot. ,,U leerde als het ware px-aten en schrij ven in het bedrijf, en dat aan de hand va.1 ons „opleidingsinstituut" mej. Boogeixi", aldus de heer Doele man, die het overigens een moeilij ke zaak vond zich de nodige ver schillen te realiseren tussen het ou de Zeelandia en het nieuwe. De di recteur schetste de loopbaan en ver diensten van de heer Willemse en zijn aandeel in de wederopbouw van het bedrijf na de oorlog. „Ik noem u een voortreffelijk medewerker en een gewaardeex-d vriend van ons al lemaal", aldus besloot de heer Doe leman zijn woorden van hulde, waar bij hij ook herinnerde aan de activi teiten op het gebied van het kerke lijk werk buiten het bedrijf, die door de heer Willemse aan de dag worden gelegd. Als jubileumgeschenk bood de directeur de jubilaxns en zijn ge zin een t.v.-toestel aan. Bovendien was er een geschenk voor mevrouw Willemse en voor de jubilaris de gouden bedrijfsspeld. Namens het personeel sprak ver volgens de heer C. Kloet, waarbij de jubilaris een electronisch flitsappa- i*aat voor zijn foto-hobby in ont vangst mocht nemen. Na een per soonlijk getint speechje door mej. M. Boogei-d, die op geestige wijze enige herinneringen ophaalde, werd de jubilaris tenslotte toegesproken door de heer F. Zuidweg, directeur van Van Esso te Zierikzee, een zus- terbedrijf van Zeelandia. De heer Zuidweg ï-oemde in 't bijzonder het schrijf talent van de jubilaris, wel ke hij een dia-projectietafel aanbood Getroffen door de huldiging sprak hierna de heer Willemse een uit voerig dankwoord, waarna men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen bleef. ADVERTENTIE m Een gedeelte van de bar, toegerust met 12 krukken. Een gezellig zitje in het (Foto's: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode). KING SIZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3