EN HET AVONTUUR alles kan met CEtaiitutr v^3aë'l3^d'ei'iingindewi, NAJAARSBEURS - gebruiksgoederen - Vredenburggebouw INTERTONE - muziekinstrumenten - Marijkehai INTER DECOR - woningtextiel - Irenehal - 5 t/m 9 september Geopend van 9-17 uur In de gouden pagode wordt niet gebeden maar gepraat Hulp voor Turkije Morele mobilisatie in Peking Anneke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 september I960 Nr. 19651 ADVERTENTIE Zij, die kaarsen branden, bloemen offeren en de beeltenis van Boeddha besprenkelen (Van een speciale correspondent) RANGOON. Zy zUn mensen zoals wij- Met een wijze van leven die ver schillend is van die van ons. Andere zeden en gewoonten bepa len de verhoudingen in de samenle ving, de gang van de dag van och tend tot avond. Maar cok in die voor ons vreemde landen hcèdt een moeder over haar kind, worden jonge mensen op el kaar verliefd, sluit men, van toe komstverwachtingen vervuld, een huwelijk. Mensen als wij, met dezelfde ang sten en vreugden, met gebreken en goede eigenschappen als ons aange boren zijn. Veel te leren Vanmorgen brengen wij een be zoek aan één der loonderlijkste bouwwerken die het verre oosten kent: de grote gouden Shioedagon pagode in Rangoon, centrum van het godsdienstig leven van een volk. Toeristen vergapen zich graag aan de grote hoogte, de enorme omvang van het centrale bouwwerk, de met bladgoud bedekte toren, die schittert en blinkt in het felle zonlicht. We spraken met een Amerikaan die alle belangrijke afmetingen uit zijn hoofd opsommen kan. Daarvoor hebben we hem bewonderd, maar ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In Harmeien is de ga rage van de firma Rebeta aan de Dorpsstraat uitgebrand. De schade wordt geschat op twintig- a vijfen twintigduizend gulden. De brand ontstond, toen een zestienjarige jon geman een motor uit een auto haal de. Daarbij liep er wat benzine op de grond. Anderhalve meter verder stond een monteur te lassen en de benzine vloog dan ook prompt in brand. GRONINGEN. In de Martinikerk in Groningen is, naar door de politie bekend is gemaakt, ingebroken en voer ï'ond f 2.000 uit een twintigtal offerblokken gehaald. U'l RECHT. Utrecht gaat een zesde wethouder kiezen. De fracties in de nieuwe gemeenteraad, inclusief die van de vier man sterke Boerenpartij en ae eenmansfractie van de C.P.N., zijn het daarover eens geworden. De zesde wethouder zal een VVD-er zijn, de advocaat en procureur mr. A. Looten. AMSTERDAM. Het progressief, Joods centrum waarin gevestigd is de synagoge der liberaal Joodse ge meente te Amsterdam, gelegen aan de Europa-boulevard in de tuinstad Buitenvelder't, werd donderdag in gewijd met een plechtige dienst in de synagoge. EINDHOVEN. Gisteren en van daag wordt in het auditorium van de technische hogeschool te Eindho ven hel jaarlijkse zomercongres van de Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vei'eniging (K.N.C.V.) gehou den. Ruim 400 scheikundigen uit ge heel Nederland nemen er aan deel. HAARLEM. Door een uitslaande brand is het pand van de N.V. Union, bereiding en veiwerij van bontvellen aan de Sparendamseweg hoek Reitz- straat in Haarlem-Noord uitgebrand. Vele honderden bontvellen gingen verloren en de schade wordt op een half miljoen gulden geschat. UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedkeuring ge hecht aan hel besluit van de ge- meenteraad tot bouw van de tweede Leidseveertunnel. Het grootste ge deelte van de bouw, waarmee 13.1 miljoen is gemoeid, wordt door de Nederlandse spoorwegen uitgevoerd. AMSTERDAM. In de Amsterdam se haven is aangekomen de torpedo jager „San Giorgio", een opleidings schip van de Italiaanse marine. Het schip dat op het ogenblik een rond reis maakt langs velschillende Eui'o- pese havens kwam van Gothenburg en vertrekt dinsdag 6 september naar Dublin. DEN HAAG. De Europese Inves teringsbank zal een lening van 10 miljoen dollar verstrekken voor de bouw van een aluminiumfabriek aan de Golf van Korinthe in Grieken land. AMSTERDAM. Het derde volks concert van het Concertgebouwor kest in het nieuwe seizoen, op woens dag 21 september, zal worden geleid door Edo de Waart. DEN HAAG. Donderdag zijn de voorschriften van de reclameraad bekend gemaakt voor de televisie reclame, die met ingang van 2 janu ari over het eerste en tweede t.v.-net zal kunnen worden uitgezonden. Bij het opstellen van deze voorschriften heeft centraal gestaan de indrin gendheid van het medium televisie. we hebben hem tegelijk gevraagd met ons mee te gaan naar de klei nere tempelbouwwerken rond die toren. Want om tot het hart van dit vriendelijke volk te kunnen door dringen is veel te leren van een ge sprek met de eenvoudige mensen die onder de beeltenis van Boeddha neerzitten, die met hun zorgen en verlangens naar hier komen, bevrij ding zoeken. Zonder begin en zonder einde De man die daar bloemen offert vertelt ons over zijn verlangens naar een beter, hoger leven later. Zijn wil om goed te leven, een goed mens te zijn, baseert hg op het geloof dat één derde deel van alle mensen op deze aarde aanhangt. Het geloof dat ieder mens de bouwer is van zijn eigen lol en bestemming, dat het leven eeuwig is, zonder begin en zonder eind. Door goed te leven wordt men herboren in de vorm van een hoger wezen, door slechte daden komt men op aarde terug in bu. de vorm van een dier. Er zijn vele vormen van leven. Sommige zijn voor ons niet waar neembaar. Een eindpunt aan die reeks van hergeboorten is er wel. Dat komt als men het „Nirvana" bereikt heeft, de staat waarin ook de Boeddha leeft. Dat is een soort hemelse toestand. Geen godheid Een oude vrouw, die we in haar hutje opzochten, enige dagen gele den, en die behalve bloemen en water ook rijst offerde op het Boeddha- altaar hebben we gevraagd: „Wat kan de Boeddha nu met die rijst doen, nu hij niet meer op aarde is". „We doen graag alsof hij nog in ons midden is", ivas haar eenvoudige antwoord. Want de Boeddha, iveet men, is geen God. Hij was de zoon van een koning in India, die nu meer dan 2500 jaar geleden tijdens een toe vallige rit buiten zijn palzis de ellen de van de wereld opmerkte. Door meditatie werden hem de wijsheden geopenbaard waarop zijn leer ge bouwd is, Om die te verkondigen en te prediken liet hij zijn vrouw, zijn kind en zijn rijkdom achter en trok hij de wereld in. Ook de Boeddha heeft toen vele levens geleefd, voordat hij zijn plaats in het Nirvana vond. Alle gebeurte nissen zijn opgetekend en gemeen goed geworden, welbekend aan allen die dit oude geloof toebehoren. Voor dat de kinderen op school in de Boeddhistische leer worden onder wezen hebben zij de oude verhalen al vele malen gehoord van ouders en grootouders. Het hoogste doel van alle mensen is om ook tot het Nirvana te komen, wanneer men meer zal leren en be grijpen over de zin van dit leven, wanneer men geluk zal leren ken nen. Centrum van ingetogenheid De mens op aarde is aan zichzelf overgelaten. Er is geen godheid tot ADVERTENTIE Een plafenbon is altijd raak! u-te hij zich wenden kan. Daarom kenl de Boeddhist het gebed ook niet. In de tempel is meditatie het doel, bezinning op eigen leven en da den. We werpen een laatste blik op de in de tempel verzamelde mensen. Het valt ons op hoezeer zij zich hier thuis voelen, hoe zij hier by elkaar komen onder de Boeddhabeelden, ook om wat te rusten, voor een ge zellig gesprek. Geen streng en inge togen leven, wel een krachtige be heersing van eigen daden en een le ven volgens de morele regelen van de leer wordt geëist. Bij het verlaten van de tempel moeten wij - een beetje beschaamd - erkennen dat wij alleen over deze landen mogen spreken als over „on derontwikkelde gebieden" wanneer we dat bedoelen in technische zin. Want groot en vele zijn de geeste lijke waarden, die daar geboren werden en waarvan wij de invloe den ook in Europa ondei'gingen. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! Flitsen uit het buitenland WASHINGTON, President John son heeft gewaai'schuwd dat de V.S. en hun bondgenoten voor een serie crises zoals in Vietnam zullen komen to staan wanneer zij zich niet harder inspannen om de diepste oorzaken van de oorlog uit te roeien. DJAKARTA. Indonesië zal tijdens dc zitting van de algemene vergade ring van de Vei'enigde Naties in sep tember weer tot de volkerenorgani satie toetreden, zo is van gezagheb bende zijde te Djakarta te kennen gegevén. MOSKOU. „De feiten wijzen erop dat de Verenigde Staten zich sedert mei 1964 inspannen voor een gewa pende interventie in Laos om zo tot een derde front in Indo-China te komen". Dit schrijft de cori'espon- dent in Indo-China van de Prawda. BEIROET. De Syrische oud-pre mier Salah Bitar is erin geslaagd uit de gevangenis in Syrië te ont snappen en naar Libanon uit te wij ken, aldus veiiuidt in de Libanese hoofdstad. BOGOTA. Pi-esidenl Carlos Lleras van Columbia heeft een waarschu wing gericht tot de stakende en on rust verooi'zakende studenten in ver scheidene universiteitssteden en ge zegd dat de regering elke ondermij nende activiteit met krachtige hand zal bestlijden. OSLO. West-Duitsland on Noor wegen hebben donderdag in een ge zamenlijk communiqué hun vertrou wen uitgesproken in de NAVO en haar geïntegreerd militair stelsel, die zij van fundamenteel belang be schouwen voor de internationale vrede en de veiligheid van Europa. DJAKARTA. Bij de uitbarsting van de vulkaan Awoe op het Indone sische eiland Sangir Talaud op 12 augustus zijn 28 mensen omgekomen en 20.000 gewond. Zestig kinderen worden vermist, aldus het persbu reau Antara. BANGKOK. Indonesië, Japan en Ziiid-Korea hebben gunstig gerea geerd op een verzoek van het Zuid oost-Aziatische Verbond tot het hou den van een Aziatische vredescon ferentie over Vietnam DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 9.30 uur drs. L. M. Verseput uit Vlissingen, 7 uur ds. L. Lingen uit Middelburg. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 11 uur ds. Zonneveld (bed. H. Doop). Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse 11 uur ds. Van Lie- re. Ncordwelle: 9.30 uur ds. Van Lie- re. Scharendijke: 10 uur ds. Rooden- burg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort Zcnnemaire: 11 uur drs. L. M. Verse put uit Vlissingen: Noordgouwe: 7 uur ds. F. A. van Liere uit Renesse- Noordwelle. Dreischcr: 11 uur ds. J. B. Assendorp uit Zierikzee. Ouwer- kerk: 7 uur ds. J. B. Assendorp uit Zierikzee. Nieuwerkerk: 10 uur ds. P. Kloosterman uit Goes. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sir- j'ansiand: 10 uur ds. J. C. Stelwagen uit Zwijndrecht, 6.30 uur ds. H. Ja- gersma uit Bruinisse. Bruinisse: 10 jur ds. Jagersma (bed. H. Doop), 5 uur idem. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Q. Huy- ser uit Barendrecht. Renesse: geen dienst. Scharendijke: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. J. Noordhof uit Den Bommel. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zcnnemaire: 10 en 2.30 uur eerw. heer Jansma. Nicu- werkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (Oogstzondag). Oosterland: 10 en 3 uur ds. T. Fossen uit Dordrecht. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. G. den Heeten uit IJsselmonde (bev. ambts dragers). Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. KOEALA LOEMPOER. Premier Rachman van Maleisië heelt meege deeld dal de komende maand een In donesische missie in Koeala Loem- poer zal komen praten over toekom stige samenwerking bij de beveili ging van de grenzen en over de han del en culturele uitwisseling. SINGAPORE. Acht hoge leden van de Indonesische politiemacht zijn uitgewezen omdat zij betrokken zou den zijn geweest bij de oktoberbewe- ging van vorig jaar, aldus heeft ra dio-Djakarta gemeld. Onder hen zijn een brigadegeneraal van de politie en twee commissarissen van politie. LONDEN. In bevoegde Britse krin gen herinnert men, in verband met de Gaulle's toespraak in Pnom Penh, eraan dat de V.S. al meerma len officieel uiting hebben gegeven aan hun bei-eidheid om hun strijd krachten uit Zuid-Vietnam terug te trekken .indien de vrede in dit land kan worden verzekerd. BRUSSEL. Het bedrijfsleven in de drie Beneluxlanden vreest, dat het ontbreken van de noodzakelijke co ördinatie van het nationale beleid opnieuw tot het uiteengroeien van de fiscale en economische regelingen en daarmede tot het ontstaan van nieuwe belemmeringen zal leiden. DJAKARTA. Sultan Hamengkoe Boewono IX van Djokjakarta, de In donesische presidiumminister voor financiële en economische zaken, zal op de terugreis naar Indonesië uit west-Europa in New York spreken over de i-egeling van Indonesië's te rugkeer in hel i'ondk, aldus is van welingelichte zijde in Djakarta ver nomen. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak! ROERMOND. Boven de schutsluis te Linne, vijf kilometer ten zuiden van Roermond, is een geladen grind- schip van 550 ton na een aanvaring in de Maas gezonken. Protest tegen vertoning van film „Africa Adio' Te grote snelheid run ski-loopsters Tijdens de wereldkampioenschap pen der alpine-nummers te Portillo (Chili) heeft de winnares in de afda ling de afstand van 2360 meter af gelegd in 1 minuut 32,63 sec., het geen een gemiddelde snelheid van 02 km. per uur betekende. In de reglementen van de Inter nationale Ski Federatie slaat ver meld dal de snelheid voor de dames binnen redelijke grenzen dient te worden gehouden en het getal van 65 km. per uur is als richtlijn aan gegeven, aanzienlijk lager dus dan te Portillo is opgemeten. Rekenaars zijn tot de conclusie gekomen dat sommige deelneemsters op bepaalde stukken een topsnelheid van 120 km. per uur hebben bereikt, anders zou het gemiddelde van 92 km. over de gehele afstand niet zijn behaald. De gemiddelden liggen slechts een fractie lager dan die van de heren te Portillo. Men heeft verder geconstateerd dat het traject van de afdaling bij zonder veilig was uitgezet. Slechts drie deelneemsters kwamen ten val; verwondingen liep geen der loop sters op. Daardoor is het ook moge lijk geweest dergelijke hoge snelhe den te ontwikkelen. Bij de heren staan ten aanzien van de snelheid geen beperkende bepa lingen in het F.I.S.-reglement. Intus sen liepen enkele heren op de afda ling wél blessures bü valpartijen op. DEN HAAG, 1-9. Donderdagoch tend is het vierde vliegtuig van de koninklijke luchtmacht, beladen met 23 grote tenten van hel „Nederland- sche Roode Kruis" ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings- ramp in oost-Turkije vanaf het vliegveld Ypenburg vertrokken. Tot nu toe is op het speciale ram pengironummer 777 van het „Neder- iandsche Roode Kruis" dat voor deze slachtoffers is opengesteld, gestort f 227.409.96. Dodelijk ongeval EDE. 1-9. De 63-jarige heer D. van Eek uit Ede is bij het oversteken van de oude rijksweg in deze plaats op slag gedood, nadat hij door een personenauto werd aangereden. De heer van Eek wilde met zijn fiets de straat oversteken en merkte de aankomende auto niet tijdig op. ADVERTENTIE Een plalenbo.. is altijd taak! BI .IK DOOR HET WERELD f VENSTER n AMSTERDAM, 1-9. De afdeling Utrecht van het Algemeen Neder lands Jeugd Vei'bond heeft een bi*ief .gestuurd aan de Nederlandse Bios coopbond en de filmbeurs van de Nederlandse Bioscoopbond waarin zij haar ernstige ongerustheid uit spreekt over het in Den Haag in pre mière gaan van de film „Africa Adio". De leden menen dat in deze film duidelijk fascistische tendenzen zijn waar te nemen. Zij achten deze film uitermate beledigend voor de gekleurde bevolking en verklaren zich solidair met diegenen die pro testeerden tegen de vertoning van deze film in west-Berlijn. De strijd tegen het fascisme in welke vorm dan ook is vandaag de dag één van de hoofdopdi'achteh van het Alge meen NedeiTands Jeugd Vei'bond, aldus de brief, waarin tot slot drin gend wordt verzocht bedoelde film niet te vertonen of te doen vertonen. De Rode Garde is zo ijverig aan de gang geslagen in Peking dat het de Chinese regeerders ook een beetje te gortig werd. En het prompt gehoor zamen aan het bevel het kalmer aan te doen is dan weer een nieuw teken dat de „spontane" actie van de jeugd goed georganiseerd en gedis ciplineerd is van boven af. Zelfs op een ietwat militaire manier, wat niet tv verwonderen valt nu de generaal Lm Piao de rode toon aangeeft. De acties van de rode gardisten liepen van regelrechte straatschen derijen via het kapotscheuren van te westerse meisjeskledij (de origi nele Chinese vlechten vielen ook vaak ten offer aan de schaar) en het verbranden van boeken tot zuivere politieke demonstraties tegen o.m. de Russische ambassade. Er geschiedde waanzin: opeens pleitte een aanplakbiljet tegen graf kisten en een ander kondigde de in voering aan van omgekeerde stop lichten - immers rood is de kleur van de revolutie die tot doorrijden aan moet moedigen en groen is een hatelijke kleur waarvoor beter ge stopt kan worden. Maar het zou on juist zijn alleen lachwekkends te zien in deze actie. Waarom? He L bevel langzaam-aan kwam op een moment toen Lin Piao kans had gezien door middel van zijn op geschoten jeugd een golf van onver- ■waterde haat tegen de oude tradities en iepen alles wat vreemd is over hel land te laten staan. En dat samen met een als dwang zo krachtige pro paganda voor de ideeën van Mao Tsje Toeng. Daar was het ook om begonnen: een morele mobilisatie van de hele bevolking en het de grond in stampen van alle „ver ouderde tradities" en „westers- bourgeoisistische opvattingen" waaronder men in deze alles kan verstaan van minirokken tot nieu were communistische ideeën dan Lenin had. De vraag is alleen waar Mao, Lin en Tsjoe En Lai - het hoogste trio van nu - deze actie voor nodig den ken te hebben. Waarom moei de na tie semimilitaristisch in hel gelid worden gezet naar lichaam en geest? Uiteraard om hanteerbaarder ie worden voor de machthebbers, maar hoe die hun miljoenenbevolking wil len hanteren is vooralsnog een raad sel. Dat na de Chinezen zelf ook ande ren te maken zullen krijgen met de door Lin ingeblazen nieuwe uiterst militante geest van het Chinese com munisme, lijkt wel zeker. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, is in .New York teruggekeerd na een reis van een week door latijns-Amerika. ADVERTENTIE winkel Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 6 uur kandidaat J. Verhage uit Amsterdam. Haam stede: 10 uur dienst des woords, 3 uur kandidaat J. Verhage uit Am sterdam. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde uit Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ieesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur Ieesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur Iees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur Ieesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur Ieesdienst. Niemverkerk: 9.45 en 2.30 uur Iees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur Iees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur Iees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur Iees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmclsdük: 19 uur ds. D. Vroegln- deweij uit Lochem. Leger dés Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 7.30, 9, 10.30 en 20 uur. Renesse: Eucharistievieringen om 8, 9.30, 10.30 en 18 uur in de kerk- tent welke staat opgesteld op het parkeerterrein aan de Oude Mool- weg. 13. Over Sam Tendelo werd tussen Adrie en Anneke niet meer gespi'o- ken. Na die zondagmiddag kwam hij haar een paar keer in de week op halen. Ze dansten dan ergens en toei-den wat rond. Overdag wees hij bezienswaardigheden aan, die ze be langstellend bekeek. Drie weken ging ze nu met hem, toen hij op een zondagmiddag met haar wandelde door het bos langs de grens. Hij had de wagen aan de rand laten staan, omdat Anneke zelf voorgesteld had een eindje te wandelen. Tot nog toe had ze geen enkele reden tot klagen over zijn houding jegens haar. In tegendeel. Soms had ze wel eens ge wenst, dat hij wat toeschietelijker zou zijn. Als ze met hem danste, voelde ze tenminste zijn arm om haar héén, hetgeen haar doorgaans een rilling van genoegen gaf. Maar voor *de rest bleef hij zoals hij van de eerste zaterdagmiddag af geweest was. Ze begreep, dat ze hem zou moeten aanmoedigen. Het is zijn verlegen aard, dacht ze. Hoe kon Adrie kwaad van Sam vertellen. Die jongen was door en door dege lijk. Ze had wel bemerkt, dat hij er varing had met vrouwen, maar tot zekere hoogte. Nog altijd was het: Juffrouw Graal en meneer Tendelo. Hij wist, hoe haar voornaam was en zij wist de zijne. Maar het initiatief om elkaar bij dc voornaam te noe men moest van hem komen, vond ze. Soms wenste ze wel eens, dat hij een kleinere wagen had. Nu zaten zo op gepaste afstand van elkaar en door FRANK VAN FALCKENOORT nimmer raakte hij haar zonder nood zaak aan. Na drie weken wist ze: Ik ben ver liefd op die lange verlegen slungel. Maar dat kan ik hem toch niet ver tellen? Waarom blijft hij zo verle gen? Ik ben toch vriendelijk en aar dig voor hem? Wat moet ik dail nog meer doen? In zijn verlegenheid is hij gewoon om te zoenen. Daarom had ze plotseling een wan deling voorgesteld. „Ik zit altijd maar in je wagen," zei ze, een tikje korzelig, „en in de week zit ik ook al de hele dag binnen. Ik wil frisse lucht happen." Het was een rustige herfstdag en ze waren er beiden op gekleed. Dus liepen ze naast elkaar tussen de bo men door. Toen zijn hand even de hare raakte, was het alsof er een elektrische vonk oversprong. Haastig trok hij zijn hand terug en lachte verlegen. Ik begin er kriegelig van Ic worden, dacht ze. Heb je ooit zo'n dooie diender gezien? Plotseling begon hij te praten. „Juffrouw Graal, leest u wel eens? Ik bedoel boeken?" „Allicht. Ik houd zelfs veel van lezen." Ik vroeger ook. Tegenwoordig heb ik er niet zoveel tijd meer voor. Maarik ga u wat vertellen, juffrouw Graal. Over mezelf. Op ge vaar af, dat u me straks gaat uit lachen." „Voor dit laatste hoef( u geen vrees te hebben. Ik lach niet gauw iemand uit." „Dat is erg vriendelijk. De kwes tie is deze: Ik heb wel eens gele zen van mannen, die zo verliefd wer den op een vi'ouw, dat ze gewoon hun slaaf werden. Dat ze zich als een idioot gingen aanstellen om de vrouw maar niet te verliezen. Geld, eer, roem, alles offerde. Vroeger vend ik zulke mannen ronduit ge zegd gek. Je gaat je zelfrespect ioeh niet verliezen, omdat je toeval lig op een vrouw verliefd bent ge- worden? Dat doe je als man een voudig niet. Zo dacht ik altijd. Tot voor kort nog. Maar nu kan ik het begrijpen, juffrouw Graal. Ik ehik ben zelf zo'n dwaas ge worden. Er is iemand in mijn leven gekomenHij zuchtte diep en keek treurig voor zich uit. „Dat is liYn verlegen aardik pak het beslist verkeerd aan. En ik merk wel. dat ik zodoende het gevaar loop al- les te verknoeien. Ik weet niet, hoe ik het zeggen moetik ben ho peloos veiiiefdzo, nu is het er uit. Enik ken geen andere vi'ouw dan u, juffrouw Graal Zegt u maar, wat ik moet doen ik ben uw slaaf geworden.... U kunt mei me doen, wat u wilt. Uit lachenme een klap geven weglopenhet is nu eenmaal zo. Ik durf u niet aan te raken, om dat ik beng bon u te verliezen. U moet eens weten, hoe ik hunker naar deze uurtjes met u. Dan ben ik de gelukkigste man van de wereld alleen maar door uw gezel schap. Ik zou de wanhoop nabij zijn. als u me in de steek liet Hij was opeens blijven staan, ter wijl Anneke met stijgende verwon dering en half geamuseerd luisterde. En toen bleef zwijgen, zei hij op verdrietige toon: „Nu bent u natuur lijk boos op mezie je wel. ik heb er helemaal geen slag van om met vrouwen om te gaandat is zo ongelukkig bij mij. Op school Was dat al zo. Als een meisje wat aan me vroeg, begon- ik te kleuren en te stotteren met het gevolg, dat ze me allemaal uitlachten. Dc slome noemden ze me op school. Vind u me ook niet sloom, juffrouw Graal?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5