Nonnen geslagen door „Rode Garde" Vergaderin algemeen bestuur Vleeskeuringskring Zierikzee Enthousiasme in Bminisse voor de nieuwe gymnastiekzaal BRUINISSE, 1-9. De gemeente Bruinige Is een fraaie gymnastiek zaal rijker geworden, die zeker nog zal stimuleren, om de gymnastiek vereniging Kwiek van meer leden te voorzien, al kan deze vereniging met een aantal van plm. 200 toch al goed voor de dag komen. Maar de heren ontbreken nog, wellicht dat cok nog een goed herenteam kan worden ge vormd. Eigenlijk is de zaal natuurlijk be doeld voor de lagere scholen, de openbare lagere school, de chr. lage re school en de Nijverheidsschool voor meisjes. Het lokaal is één van de veertien die aan Zeeland vorig jaar werden toegewezen. Het is een zaal welke in serie ge bouwd wordt en waarvan het initia tief ontwikkeld is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een zg. confectiegymnastieklokaal, waartoe besloten werd toen uit de Sportnota van I960 bleek dat er in Nederland een tekort aan gymnastieklokalen was van plm. 1400. In het najaar van 1961 werd op het geprojecteerde lokaal met ne vengebouwen voor het eerst bouw vergunning verleend voor twee se ries, een serie van acht in Friesland en een serie van tien in Limburg. Het stond van het begin af vast, dat het ontworpen lokaal goedkoop moest worden gebouwd, men moest dus vooral zoeken naar arbeidsbe sparende bouwmethoden. Men kan dan uitgaan van het laten vervaar digen van bepaalde elementen van het lokaal vooraf te fabriceren en die op de bouwplaats samen te voe gen; men kan ook dezelfde mensen dezelfde handelingen laten verrich ten De bouw moet dan in fasen ge schieden en men koos voor het laat ste systeem. Het gymnastieklokaal moest wel op traditionele wijze wor den gebouwd met gemetselde muren, houten kozijnen, steunende stalen en houten spanten en houten balklagen. De winst aan bouwvolume ont staan bij de eerste series in Fries land en Limburg kon duidelijk wor den aangetoond. De Friese serie ver toonde een arbeidsbesparende her- halingsbouw van 28 pet., terwijl de Limburgse serie een winst van 38,4 pet. aan mandagen opleverde. Tot nu toe heeft deze bouw (we gens besparing) een bonus opgele verd van 12 lokalen. De gymnastiekzaal, 10. X 20 m., is voorzien van een kurklinoleumvloer op hardboard, zachtboard en een vrij liggende balklaag. De vloer is halfzwevend en heeft daardoor een verend effect. De wanden bestaan uit schoon metselwerk, ten dele ge vat in stalen balken. De glaswand is tot een hoogte van drie meter in securite (onbreekbaar glas) uitge voerd. Het piafond is voorzien van houtwolcementplaten, waardoor de zaak akoestisch aan zeer hoge eisen voldoet. In het plafond stralingsver warming met carbokappen. De ver lichting bestaat uit 22 kopspiegel- lampen, tezamen 4400 Watt. Ook de gymnastiektoestellen wor den in series besteld, waardoor kor ting kan worden bedongen. De kleedkamers (2 X 31 m2.) wor den overlangs door een vaste bank verdeeld in een straatschoeiselge- deelte en een blote voeten deel. De wanden zijn tot een hoogte van 1.90 m. betegeld, daarboven stueadoor- werk. De vloer is voorzien van dub- belhard gebakken nöppentegels. El ke kleedkamer is van kapstokruimte voorzien tot een capaciteit van 40 kinderen. De akoestische platen van het plafond (houtwolcement) zijn zo in aantal beslist geen luxe. De centrale wasruimte heeft een vloer van dubbelhardgebakken te gels en is tot een hoogte van 1.90 m. betegeld. In de standaarduitvoering wordt deze ruimte uitgerust met een doorloopdouche, twee vijfkraans wastroggen en twee vaste douches. De ingang bestaat uit een vrij groot portaal (20 m-.)f toegang ge vend tot de leraarskamer (5,2 m-.), beide kleedkamers en een toilet. Naast het toilet op de gang zijn de beide andere toiletten, in het gebouw bereikbaar vanuit de kleedkamers. De c.v.-ruimte is uitgerust met een volautomatische oliestook-appara- tuur, die niet alleen berekend is op circulatie in het radiatorennet, maar ook in staat is om tegelijkertijd warm water in de wasruimte te le veren. Ieder die woensdagavond dit com plex van grote en kleine zaaltjes zag was enthousiast over al deze fraaie ruimten. De jongeren, die aan de gymnas tiekoefeningen hadden meegedaan kregen een bon voor een zakje patat frites. Gemeente hanteert nieuwe richtlijnen hij woningtoewijzing UTRECHT. 1-9. In Utrecht zul- len in de toekomst by het gemeen telijk bureau voor huisvesting geen aanstaande echtparen werden inge schreven tenzjj een der partners ten minste 23 jaren telt. Wel ingeschreven zullen worden alleenstaanden, en wel mannen van 30 en vrouwen van 35 jaar of ouder. Dit zijn. de voornaamste richtlijnen in een nota van b. en w. over het nieuwe inschrijvings- en toewijzings beleid van woonruimte waarmee de raad vanavond na uitvoerige discus sie akkoord ging. HONGKONG, 2-9. De acht Ierse nonnen die deze week door leden van de „Rode Garde" uit China zijn verdreven, zijn geslagen. Dit hebben twee van hen, zuster Catherine Ro- gan (65) en zuster Rosa Millesanti (66), vrijdag onthuld na de begrafe nis van zuster O'Sullivan, die kort na haar aankomst in Hongkong in stortte en later in een ziekenhuis overleed. Zuster-Rogan en zuster Millesanti vertelden dat zij ook waren uitge scholden voor „vette varkens" en waren gedwongen op een kruit te gaan staan. De jonge Chinezen had den gezegd dat de kloosterzusters zich schuldig hadden gemaakt aan ondermijnende activiteit en dat Chi na en de Chinezen geen behoefte hadden aan God of godsdienst. ADVERTENTIE Wens van Veilig Verkeer: zes miljoen DEN HAAG. 1-9. Het Verbond voor Veilig Verkeer wil de beschik king hebben over zes miljoen gulden per jaar in plaats van de f 1,9 mil- jcjen die het nu ontvangt. Het is namelijk van- mening dat cm zijn taak doeltreffend te kunnen verrichten, het centraal bureau van het verbond de beschikking dient te hebben over ongeveer 200 medewer kers van hoge kwaliteit. In een „be- leidsnot" die gisteren aan de minis ter va nverkeer en waterstaat is aan geboden worden de taken omschre ven die het verbond zich stelt. Enkele daarvan zijn bevorderen van wetenschappelijk onderzoek, on derzoek naar de meest doeltreffende (verkeers) opvoedingsmethoden, het geven van voorlichting en de bevor dering van verkeers kennis en ver- keersvaardigheden. Het verbond is zich er van bewust het streefbedrag van zes miljoen gulden overheids subsidie niet van vandaag op morgen te kunnen verwerven. „We hopen daar in bijvoorbeeld vijf jaar naai* toe te kruipen", aldus de verbonds voorzitter, oud-minister Korthals. m President Soekarno's vierde echt genote, Harjati, heef donderdag het algemeen aanvaarde protocol gene geerd door een officiële plechtigheid in het paleis bij te wonen. ZIERIKZEE, 2 september. Het „laat ste nieuws" van heden (vrijdagmor gen inzake de wespenplaag in de Nutskleuterschool alhier is niet zo gunstig als het zich gisterenmiddag wel liet aanzien. Men zou het mis schien niet hebben verwacht, maar de leidsters hebben de strijd tegen de honderden bijzonder kwaadaar dige wespen op moeten geven en hebben deskundige hulp ingeroepen om de plaag te bestrijden. Om elf uur hedenmorgen verschenen „hulp troepen" ter plaatse om te trachten de insecten uit te roeien, hetgeen nog lang niet zo eenvoudig is. - Vloer en vensterbanken liggen intussen be zaaid met honderden dode wespen. Terwijl in het speellokaal de lucht nog met het gif van bestrijdingsmid delen doortrokken is, kijken de kleu ters tegen de ramen aangedrukt nieuwsgierig naar binnen. Ze willen immers niets missen van het onge wone schouwspel dat daar te zien valt .Eigenlijk vinden ze het hele maal niet zo erg, al die belangstel ling voor hun school (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Kreidler Florett Topper van 1966 In rood en grijs A. VAN HESE Weststraat 9 Zierikzee Uit voorraad M ZIERIKZEE, 1-9. De vergadering van het algemeen bestuur van de Vleeskeuringskring Zierikzee, welke gisteren (dGnderdag) middag op het stadhuis alhier werd gehouden, heeft een vlot verlcop gehad. Alle punten die cp de agenda voorkwamen gin gen onder de hamer door. Het eerste agendapunt was verkie zing van een voorzitter van de Kring in een vakature ontstaan door het vertrek van burgemeester Dijck- meester van Zierikzee, en tijdelijk waargenomen door de burgemeester van Middenschouwen, de heer S. ZIERIKZEE. 1-9. „By de Russi sche ambassade In Peking namen ruim een miljoen Chinezen deel aan een tweedaagse betoging tegen het „revisionisme" - ofwel het commu nisme van de Sowjet-TJnie. Dertig uur heeft de betoging geduurd". Deze kern van de uitvoerige be richtgeving deze week over de acti viteiten van de jeugdige leden der Rode Garde, heeft herinneringen op geroepen bij een te Zierikzee woon achtige oud-gediende van de Kon. Marine. Vandaar dat wij in het bezit kwamen van enige ansichtkaarten uit de jaren 1920, toen deze - thans bejaarde Zierikzeeënaar - op zijn verre reizen o.a. ook Peking bezocht. Hij is zijn bezoek aan die stad nim mer vergeten. Zijn herinneringen in de vorm van vergeelde foto's zijn thans weer actueel geworden. Op bijgaande foto's zien we de Hollandse (boven) en de Russische legatie in Peking, zoals die door de Jantjes in 1920 werden bezocht. r"-: Jhjtgd rV- Francke. Met algemene stemmen werd burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee tot voorzitter benoemd Onder dankzegging aan de heer Francke voor zijn waarneming van het voorzitterschap dat bijna een jaar heeft geduurd, aanvaardde de nieuwe voorzitter deze funktie en had hij de verdere leiding van de vergadering. Bij de vaststelling van het jaar verslag Vleeskeuringskring over 1965 sprak de heer' Koevoets zijn waar dering uit over de wijze waarop het verslag is samengesteld door het hoofd van dienst, zodat het be stuur een goed inzicht heeft kunnen krijgen van de werkzaamheden en de resultaten van de vleeskeurings kring. De tariefstelling kilometervergoe ding ten behoeve van de keurmees ters voor het gebruik van een eigen motorvoertuig werd vastgesteld en verhoogd met 1 ct. per kilometer. De vaste jaarlijkse autotoelage die de keurmeesters naast de kilometer vergoeding genieten is ongewijzigd gebleven, evenals de vaste autotoe lage van de keuringsdierenartsen. Verder werd het voorstel goedge keurd om in het vervolg over de aan de algemene vergadering van de Vleeskeuringskring ter vaststelling aan te bieden ontwerp-besluiten ter zake van de invoering van nieuwe of wijziging van bestaande rechts positieregelingen, salarisbesluiten etc., ten behoeve van het personeel van de Vleeskeuringskring, de Zie- rikzeese Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken vooraf te horen. Zowel met de slot- wijziging begroting 1965 en de reke ning van inkomsten en uitgaven over 1965 als met de begroting van in- komstèn en uitgaven voor het jaar 1967 ging de vergadering akkoord. Het aantal slachtingen in de Kring is het afgelopen jaar vrijwel gelijk gebleven terwijl de invoer van vlees met 53.256 kg. is toegenomen. Deze toename en de vele controles bete kenen een verdubbeling van de werkzaamheden van de beide keur meesters, waarvan door deze veran derde omstandigheden een groot Oecumenisch orgel VENLO, 1-9. Dank zij een oecumenische samenwerking tussen het Roomskatholieke en protestantse volksgedeelte van Venlo, beschikt de kerk van de hervormde gemeente in déze plaats nu over een groot nieuw orgel. Auto over de kop: dode en gewonden bij 's-Heer Arendskerke 's HEER ARENDSKERKE, 1-9. On- der de gemeente 'S-Hcer Arandskcr- ke cp ryksweg 58 is een personenau to ten gevolge van een klapband over de kop gegaan en tegen een boom ge slagen. Een inzittende, de heer J. Dekker, oud 31 jaar, wonende te Ka- pclIc-Biczclingc, werd gedood, een ander gewond. WESSEM. De grindbaggerfirma Dekker uit Wessem heeft veertig werknemers ontslagen wegens on voldoende werkgelegenheid. aanpassingsvermogen wordt ge vraagd. De bijdragen van de Kringge meenten aan de Vleeskeuringskring „Zierikzee" heeft haar grens bereikt. Verwacht werd dat de Kring in 1967 financieel zichzelf kan onderhouden. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 3 en zondag 4 september Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tef. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekenddienst vangt aan zater dagsmorgens om 10 uur. *LAND- EN TUINBOUW De bak-kwaliteit van onze tarwe Bij de tarweveredeling wordt in ons land sinds enkele jaren veel aan dacht besteed aan de bakkwaliteit. Zoals bekend wordt de zg. „harde" tarwe door de meelfabrieken hoger aangeslagen in kwaliteit dan onze zg. „zachte" tarwe. Dr. B. Belderok van het Iistituut voor graan, meel en brood T.N.O. te Wageningen gaat in een technisch artikel in T.N.O.- nieuws van augustus '66 uitvoerig in op bepalingsmethoden, om in een vroeg stadium van de veredeling een betrouwbare uitspraak te kun nen geven omtrent de bakkwaliteit van nieuwe selecties. Daarnaast blijkt uit de onderzoekingen dat bij een aantal tarwerassen door een toe passing van N overbemesting de bakaard verbeterd kan worden. Een gedeelte van de N gift dient dan ech ter in een later ontwikkelingsstadia van het gewas te worden gegeven, dus als een „gedeelde" N bemesting. Uit proeven genomen in 1964 op een N bemestingsproefveld in de N.O.P. bleek bij onderzoek van de monsters dat van een slecht bakkend ras (Pc- ko) een goed bakkend tarweras (Ring) een grootste verhoging van het broodvolume kon worden ver kregen door voor de zaai 30 kg N per ha toe te dienen, tijdens schieten 60 kg N per ha en bij de bloei even eens 60 kg N per ha. Het broodvolume in ml per 100 gr. bloem bij optimale bromaatdosc- ring was bij een gift van 30 kg N/ha alleen voor de zaai bij het ras Peko 479 en bij het ras Ring 604. Bij de optimale gedeelte N giften als hiervoor ontschreven steeg het brood volume voor Peko tot 562 en voor Ring tot 805. Aldus het „Zeeuws Land- en TulhJbouwblad' Rook,,bom men" in Zierikzeese kleuterschool Zierikzee, 1-9. Het komt niet dikwijls voor dat kleuter leidsters met rookbommen werken, maar in Zierikzee is het er deze week dan toch maar van gekomen. Dat wil averigens bepaald niet zeggen dat deze drastische maatregel diende cm orde in de kleuter- chacs te brengen. Daar weet de vredelievende staf van de Zierikzeesche Nutskleuter- schcol immers wel op andere manier raad cp. Toch kwamen er in deze school van de week rekende projectielen aan te pas, zc erg zelfs dat de kleuters ender leiding van hun trouwe jufs de school woensdagmor gen moesten verlaten. De oor zaak van deze on-alledaagse (schcol)gang van zaken moet Werden gezocht in het speel lokaal, gewoonlyk het domein van de kinderen, maar woens dagmorgen de verblijfplaats van duizenden kwaadaardig gonzende wespen. De insecten kwamen bij zwermen tegelijk uit een gat in het zachtboard plafond de speelruimte letter lijk onbespeelbaar maken. Het was zo erg dat terwille van de lieve jeugd- de school vroeg moest worden gesleten, maar daarmee was natuurlijk het probleem van de wespen nog niet opgelost. De hcofdleidster, mevrouw Brouwer-Steur, nam kordaat de bestrijding van het kwaad zelf ter hand. Vandaar de rook„bommen", beter ge zegd rcoktabletten, die korte tijd later de school voor de wespen definitief en voor de kleuters tijdelijk onbewoon baar maakten. Intussen is het nu grotendeels gedaan met de wespen en gaan de kleuters weer trouw naar school. Ook nu is dus wel weer gebleken, er wordt gezórgd voor de kleu ters Drukke augustusmaand voor het Rijksmuseum AMSTERDAM, 2-9. De afgelopen maand hebben 124,661 personen het Rijksmuseum bezocht, een maand cijfer dat slechts éénmaal in de ge schiedenis van het Rijksmuseum, nl. bij de Rembrandt-tentoonstelling van 1956, overtroffen is. FINANCIEEL NIEUWS Trekking premielening Amsterdam 1956-111 AMSTERDAM, 1-9. Bij de don- derdag gehouden uitloting van de 2M>%i premielening Amsterdam 1965 III is de hoofdprijs van f 100.000 ge vallen op obligatie-nummer 7 van serie 15508. De prijs van f 50.000 viel op nr. 8 van serie 10880. Twee pre mies van f 10.000 werden getrokken; zij vielen op nr. 10 van serie 7114 en op nr. 1 van serie 8766. De houders van de obligaties nr. 1 van serie 347 en nr. 6 van serie 16676 kunnen elk f 5.000 toucheren. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wyziging programma Ingelast voor zaterdag 3 september: 3e klasse A; Brouwershaven II- Bi*ouwershaven III (half 4). Ingelast voor zondag 4 september: 2e klasse B: Zeeland Sport IV-Zie- rikzee III (kwart over 12). Seriebouw biedt voordelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2