DE ZIERIKZEESCHE COURANT 0e Thant treedt af in verband met het uitblijven van oplossing voor Vietnam Twaalf alpinisten verloren het leven „Fiarex 66" in R.A.I.-gebouw Amsterdam Afvalwaterleiding Zeeuws-Vlaanderen officieel in gebruik na opening gemaal TAUNUS 17 M Steeds meer belangstelling voor muziek Sterke aardbeving in de Peloponnesus Geraffineerde bankoverval snel opgelost ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 september 1966 123ste jaargang Nr. 19651 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wespenplaag in Zierikzeese kleuterschool NEW YOKK, 1-9. Oe Thant heeft meegedeeld dat h'u als secretaris-ge neraal der V.N. aftreedt wanneer zijn ambtstermijn op 3 november a.s. afloopt. In een brief aan alle leden van de wereldorganisatie geeft Oe Thant te kennen dat zijn besluit is ingegeven door het feit dat de V.N. er niet in geslaagd zijn het Vietnamese pro bleem te helpen oplossen. „De druk der gebeurtenissen leidt meedogen loos in de richting van een grote oorlog, terwijl pogingen om die ont wikkeling tegen te houden rampza lig achterop komen". Naar zijn mening vervalt men op nieuw in de tragische fout te ver trouwen op kracht en militaire mid delen bij het „bedrieglijk nastreven van de vrede". Hij dankte alle leden voor hun vertrouwen dat onder meer bleek uit de tot hem gerichte verzoeken om aanblijven als secretaris-generaal. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat zijn besluit door degenen die hem kennen, niet verkeerd zou wor den opgevat. Ik heb een onwankel baar geloof in de V.N. en haar uit eindelijk succes aldus Thant. Nederlandse verklaring DEN HAAG, 1-9. Het besluit van de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, de heer Thant, om zich niet langer beschikbaar te stellen voor de vervulling van het ambt, dat hij sedert 1961 met zoveel toewijding heeft bekleed, wordt door de Ne derlandse regering ten zeerste be treurd, aldus een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken. Met alle begrip en respect voor de motieven, waarop de beslissing van de heer Thant berust zou de regering Kantoimier wist raad met de buit BRU1N1SSE, 1-9. De kantonnier P. Haak had donderdag een goede dag. Bij zijn werk op en langs de Grevelingendam zag hij een grote zilvermeeuw bezig te proberen iets naar binnen te werken, wat evenwel slecht gelukte. Toen Haak het beest naderde vloog het iveg met achter lating van zijn buit, die bleek te be staan uit een paling wegend plm. 1 pond (Vz kg.). De heer Haak wist daar uiteraard wel raad mee Betonnen burcht voor de raadsleden In de kleine, rond 35.000 inwoners tellende stad Benzberg (W.-Duits- land) ontstaat op het ogenblik het modernste en waarschijnlijk ook meest vreemde stadhuis van de Duitse Bondsrepubliek. De burgers noemen de door hen gekozen vroede vaderen alleen nog schalks „burcht heren", hoewel de betonnen-burcht nog niet eens voltooid is. Het nieu we stadhuis van Benzberg ontstond naar een ontwerp en onder leiding van de Keulse architect en ingeni eur professor Gottfried Böhm op een berg midden in de stad. De oude torens en muren van het uit de 13e eeuw stammende Benzberger slot werden, voorzover zij niet bouwval lig waren, door de architect in het moderne stadhuisproject opgenomen. zijn herbenoeming voor een tweede volle ambtstermijn hebben toege juicht. Tezamen met andere regerin gen heeft ze van dit standpunt te ge- eigender plaatse duidelijk blijk ge geven. De regering geeft de hoop niet op, dat met mogelijk zal blijken de heer Thant er toe te bewegen zich alsnog ter beschikking te stellen om zijn zware ambt gedurende langere tijd te blijven vervullen. Ton voor Turkije van Werelddiakonaat UTRECHT, 31-8. Het Werelddia- konaat van de Gereformeerde Ker ken heeft een voorschot van 100.000 gulden gereserveerd voor hulpver lening in het door de aardbeving ge troffen gebied van Turkije. Het we relddiakonaat zal deelnemen aan ieder verantwoord plan voor hulp verlening. De Wereldraad van Ker ken stelt ter plaatse een onderzoek in naar de mogelijkheden. De Raad is al tot de conclusie gekomen, dat vooral veel hulp nodig zal zijn bij de bouw van eenvoudige huizen. Het Gereformeerde Werelddiako naat heeft al besloten," een bouw kundige beschikbaar te stellen. In uiterste noodzaak kan men nog meer deskundigen naar Turkije sturen, aangezien men op het ogenblik en kele mensen in opleiding heeft voor uitzending naar elders. Op giro 2211 van hel Algemeen Diakonaal Bureau in Utrecht zijn inmiddels al giften voor Turkije binnengekomen. Het hangt van de mate waarin hulpverlening in Tur kije mogelijk zal blijken af, of er in de Gereformeerde Kerken ook een algemene collecte zal worden gehou den. CHAMONIX, 2-9. Gedurende de maand augustus hebben alleen in het gebied van de Franse Alpen bij Cha- monix twaalf alpinisten bij beklim mingen het leven verloren. Negen tien klimmers liepen verwondingen op en drie worden nog vermist. Vo rig jaar eiste de klimsport in deze streek 21 doden. Bekneld tussen twee vraehtauto's ROERMOND, 1-9. In het gehucht Broekhin bij Roermond is donder dagmiddag de 18-jarige mejuffrouw A. ten Brink uit Abcoude veronge lukt. Gezeten achter op de scooter van haar stadgenoot, de heer L. Meier, raakte zij op de rijksweg be kneld tussen twee vrachtauto's, waarvan een plotseling moest af remmen. Het meisje overleed ter plaatse, de jongeman werd zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. DEN HAAG. Donderdagmorgen heeft H.M. Koningin Juliana het congres van de Intenaiional Union for Child Welfare in de Ridderzaal in Den Haag geopend. Op de foto v.l.n.r. mevr. Gordon M. Morier, ere-presidente van de I.U.C.W., H.M., en mevr. Tal Ali Baig, vice-presidente van de Indian council of child welfare. Gegevens over hoiulerdduizeuden in een schoenendoos sche hogeschool te Eindhoven in zijn voordracht over de evolutie van de elektronika op een persconferentie over de Fiarex 66. Dit is een vakten- toonstelllng van bouwelementen en toepassingen op het gebied der elek tronika, speciaal gericht op de indu strie en het bedrijfsleven, alsmede AMSTERDAM, 1-9. „In een schoenendoos zouden alle gegevens van de burgerlijke stand voor een honderdduizend mensen opgeborgen kunnen worden en in een bureaula de de gehele burgerlijke stand van een stad als Amsterdam. En alle gegevens kunnen in een milliseconde verkregen worden. De kosten van een dergelijk geheugen zijn uiteraard niet gering. Zo zei prof. ir. A. Heetman van de techni- het technisch onderwijs en de re search-centra, die van 10 tot en met 14 oktober in twee hallen van het RAI-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Aan deze tweede Fiarex (de eerste werd in 1964 gehouden) nemen 85 exposanten deel. Voorts is er een groep van 12 leiddingsgeven- de Engelse firma's op het gebied van elektronische onderdelen en elektro- akoestiek onder de naam „British Components" op de tentoonstelling, die uitsluitend voor vak-geïnteres seerden bestemd is. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM UTRECHT, 1-9. In Amerika zjjn de bestedingen aan kunst de laatste zeven jaar tweemaal zo sterk geste gen als de totale bestedingen aan re creatie cn zesmaal zo sterk als de bestedingen aan bioscoopbezoek en sportwedstrijden. Ongeveer 50 min. Amerikanen zijn zelf actief op het gebied van de kunst en daarvan bespelen er 32 min een muziekinstrument. Het aantal Ame rikanen dat muzieklessen neemt is in 15 jaar verviervoudigd. Met deze Amerikaanse cijfers on derstreepte de heer J. J. Rippen, voorzitter van de adviescommissie voor de vakbeurs „Intertone" die van 5 tot en met 13 september a.s. tege lijk met de najaarsbeurs in Utrecht wordt gehouden, donderdagmiddag op een persconferentie de belangrijke plaats die de muziek in het leven van steeds meer mensen gaat innemen. Oorzaken hiervan zijn waarschijnlijk de stijgende levensstandaard en de toenemende vrije tijd. Nederlandse cijfers zijn niet zo exact beschikbaar, maar volgens de heer Rippen gaat het ..muzikale leven" in ons land de zelfde kant op als dat in de Verenig de Staten. Op Intertone zullen bekende en minder bekende muziekinstrumenten te zien zijn van 51 exposanten uit acht landen. TERNEUZEN, 1-9. Donderdag middag heeft de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland mr. J. van Aartsen de hoofdleiding van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen officieel inge- bruik gesteld door het gemaal „Wes- terschelde" te Terneuzen te openen. In de daar aan voorafgaande toe spraak zei de commissaris dat Zeeuws-Vlaanderen dringend be hoefte heeft aan voorzieningen op het gebied van de watervervuiling die naast de luchtverontreiniging de laatste jaren sterk de aandacht vraagt. De commissaris zei van me ning te zijn dat in de toekomst veel meer aandacht aan de zuivering van afvalwater zal moeten worden be steed. Verheugend noemde hij in dit verband de wet op de waterveront reiniging. Spreker achtte het belang rijk dat de afvalwaterleiding kon worden gesubsidieerd in het kader van het industriegebied, zonder het welk het project nooit uitgevoerd had kunnen worden. 9,5 miljoen De thans gereedgekomen hoofdlei ding die vanaf Sas van Gent naar Terneuzen loopt, heeft 9,5 miljoen gulden gekost en heeft een lengte ATHENE, 1-9. Als gevolg van een krachtige aardbeving hebben te Me galopolis in het midden van de Pe loponnesus in zuid-Griekenland 16 mensen verwondingen opgelopen. Van zes hunner is de toestand ern stig. Tien huizen werden volkomen verwoest, terwijl talrijke andere on bewoonbaar werden. Ook in acht an dere plaatsen in het getroffen gebied is veel schade aangericht. Volgens de voorlopige gegevens werd daar een persoon zwaar gewond en een andere licht. Het epicentrum van de beving lag 130 km ten zuidwesten van Athene. De kracht ervan was zes op de 12- puntenschaal van Richter. Voor het getroffen gebied is de noodtoestand afgekondigd. Communistische mars in hoofdstad van India NIEUW DELHI, 1-9. Naar schat ting 80.000 communisten, kreten sla kend als „Weg met Indira Gandhi", hebben donderdag een mars naar het parlementsgebouw in Nieuw Delhi gemaakt om kracht bij te zetten aan de eis van hun partij tot hot aftre den van de regering. van 14,5 kilometer. Wanneer ook de secundaire leidingen gereed zullen zijn, zal de totale lengte dertig kilo meter bedragen. Gerekend wordt dat de hoofdleiding jaarlijks tien miljoen kubieke meter huishoudelijk en in dustrieel afvalwater in de Wesfcer- schelde zal lozen. Dit gebeurt op een diepte van 22 meter, waardoor ver vuiling van het oppervlaktewater van de Schelde zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Toenemend toerisme via Grevelingendam Het aantal axito's dat in de maand juli de automatische teller op de Grevelingendam passeerde ivas 153762. Een na dere analyse van de cijfers leert dat het toerisme daarin een grote rol speelt want het aantal passerende auto's is steeds op zaterdag en zondag het grootst. Op 6 augustus was het 7343, op 7 augustus 7374, op zaterdag 13 augustus 8296, op zondag 14 augustus 8013, op 21 augustus waren het zelfs 9013, tegen daags tevoren 7246, op zondag jl. (2S augus tus) waren het er nog 6158. Opvallend is de terugval op 30 en 31 augustus toen slechts 3400 en 3016 auto's passeerden, terwijl toch anders de laatste maanden het daggemiddelde altijd varieerde van 4500 tot 6000. In deze septembermaand wordt het lVz miljoen gepas seerd. De miljoenste passeerde begin juni, toen de dam dus 14 maanden in gebruik was, voor het derde halve miljoen zal men dan slechts 3Vz maand nodig hebben gehad. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's x Goede manieren zijn de bes- te beveiliging tegen de slechte van anderen. Wisselend bewolkt Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west; iets lagere temperaturen. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.24. Maan op 20.43, onder 9.19. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.22. Maan op 20.55, onder 10.30. 5 sept. Zon op 5.57, onder 19.19. Maan op 21.10, onder 11.42. Laatste kwartier: 8 sept. te 3.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 sept 5.23 v.m. 17.27 n.m. 4 sept. 5.46 v.m. 17.54 n.m. 5 sept. 6.09 v.m. 18.18 n.m. BROU WERSH A VEN 3 sept. 4.59 v.m. 17.15 n.m. 4 sept. 5.26 v.m. 17.44 n.m. 5 sept. 5.55 v.m. 18.12 n.m. Springtij'2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een regengebied over Nederland met sterk uiteenlopende hoeveelheden regen. In het noordwesten van het land viel plaatselijk ongeveer 12 mm. Op andere plaatsen daarentegen werd soms slechts weinig afgetapt. Het regengebied behoorde bij het front van een depressie, waarvan de kern over Ierland naar de Noordzee trekt. Deze depressie zal het komen de etmaal in ons land aanleiding ge ven tot enkele buien. Verder zal er bij matige tot krachtige westelijke winden iels koudere lucht worden aangevoerd. Ploegkampioenschap '66 voor Zeeland Zaterdag 3 september zullen in de Wilhelminapolder de provinciale wedstrijden „Zeeuws ploegkampioen schap 1966" worden gehouden. Het terrein is gelogen bij het bedrijf Goenje, het gemakkelijkst te berei ken via de Deltaweg. Bij het kruis punt bij Landbouwproefbedrijf Zee land moet de „Lange weg" richting Wilhelminadorp worden genomen. Aanvang 13 uur. Bij het terrein is een speciale parkeergelegenheid voor auto's. Verolme krijgt nieuwe orders uit Zuid-Afrika ROTTERDAM. 1-9. Scheepsbouwer C Verolme heeft donderdag op zijn werf in Rozenburg meegedeeld dat hij van de „South African Marine Corporation Limited" opdracht heeft ontvangen voor de bouw van een 10.500 tons koelschip. Het is een zusterschip van het onlangs bij Verolme te water gelaten koelschip „Hexrivier". Al eerder leverde de werf een schip af aan de S.A.M.C. Er zijn voor deze opdrachtgever nog drie schepen bij Verolme in aan bouw. was het hele land gewaarschuwd. Een andere belangrijke factor npemde majoor Buitendijk het feit, dat zijn personeel mentaal goed is voorbereid op dergelijke akkefietjes. Er zijn de laatste tijd zoveel bank overvallen gepleegd, dat alle korpsen in het district Utrecht extra werk zaam zijn geworden. „Een dosis ge luk heeft ons natuurlijk ook een rol gespeeld", gaf majoor Buitendijk grif toe, maar als de daders een grotere voorsprong zouden hebben gehad en zij niet de fout hadden gemaakt zo lang met het bootje te varen. had het wel eens anders kunnen lopen. UTRECHT, 1-9. Snelheid in de berichtgeving en een voortreffelijke samenwerking tussen de verschillen de politiconderdelen via het districts bureau van de rijkspolitie in De Bilt zyn volgens majoor mr. J. W. Buiten dijk, commandant van de rijks politie in het district Utrecht de be langrijkste factoren, waardoor de bankoverval in IJssclstcin zo snel kon worden opgelost. „De daders hadden in feite geen voorsprong, want we zaten ze steeds op de hielen en konden bij wijze van spreken op de kaart hun route vol gen", zei majoor Buitendijk op een inderhaast belegde persconferentie, waar de geraffineerd genoemde bankoverval van minuut tot minuut nog eens werd naverteld. Bijzonder snel werd de rijkspolitie gewaarschuwd en even snel werden dc politiecorpsen In hei land gealar meerd: 12 minuten na de overval Gebleken Is inmiddels dat de drie mannen - allen Amsterdammers, waarvan twee bij dc politie bekend zijn - dinsdagavond de zwarte Ford BX 19-23 op de automarkt in Utrecht hebben gekocht van een inwoner van Vianen. Dc prijs van het overjarige „kneusje" bedroeg f 275,-. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1