DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT DE GAULLE: „GEEN ZIN TE BEMIDDELEN" Nederlandse reisbus verongelukt na slip Reclame in de t.v. m.i.v. 2 januari '67 Openstelling Zeeuwse mosselzaadbanken Voorlopige oogstraming 1966: 11 minder tarwe dan 1965 Strijd om de benzinemarkt leeft op Geen huizen - Uittocht van leerkrachten Het kabinet is het eens Noodtoestand in Amerikaanse stad Moord op Sardinië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donilcnia^ 1 sepleinlier 1966 123ste jaargang Nr. 19650 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. 8ij de Vaale, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit numme i*r: Brninisse kreeg nieuwe gymnastiekzaal De oorloj» in Vietnam Pnom-Penh, Cambodja, 1-9. Elke onderhandeling over het vraagsluk- Vietnam hangt at' van de verplich ting die de Verenigde Staten op zich zouden willen nemen om hun troe pen in een gepast en bepaald tijds bestek terug te trekken. Dit heeft president de Gaulle donderdag ge zegd toen hij in de Cambodjaanse hoofdstad Pntm-Penh een rede hield waarin hij de oorlog in Vietnam ter iprake bracht. ADVERTENTIE Brillant" schitterend bezit voor altijd 1 V van Anciel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Bijverdienste TOKIO. 31-8. De Japanse politie zoekt naar een 45-jarige man die naar zij vermoedt, zijn zoon opzet telijk voor rijdende auto's liet sprin gen om ter plaatse schadeloosstel ling te kunnen eisen. Vermoedelijk heeft hij op deze manier de laatste drie maanden 747.000 yen (j 7470) „i:erdiend" aan 16 autorijders in verschillende plaatsen van het land. De Franse president deed een be roep op de Verenigde Staten om „uit naam van de eeuwenoude vriend schap" het principe te volgen vol gens hetwelk de volkeren op eigen wijze over hun toekomst dienen te beslissen. Hij zette het Franse stand punt inzake de huidige gebeurtenis sen uiteen en gaf een opsomming van de z.i. enige voorwaarden waarop een akkoord zou kunnen worden bereikt, nl. het terugtrekken van de Ameri kaanse expeditionaire macht en een politiek akkoord „voordat de wereld zich voor een catastrofe ziet ge plaatst". Zoals in 1954, moet een der gelijk akkoord als doel hebben de neutraliteit en het recht op zelfbe schikking van de volkeren in In do-Chin a te garanderen. Wanneer deze voorwaarden niet worden vervuld, zo zei de Gaulle, zal geen enkele bemiddeling perspectie ven cp succes openen. Dit is de reden waarom Frankrijk deze nooit heeft voorgesteld en daar ook nu niet aan denkt. De president zei in te stemmen met het streven van Cambodja bui ten het conflict te blijven. SAIGON. De rede van generaal ie Gaulle in Pnom-Penh is onjuist en onrechtvaardig. Zuid-Vietnam is geen Amerikaanse kolonie. Wanneer de Amerikanen hier zijn is dit een gevolg van de agressie uit het noor den tegen het zuiden. Waarom heeft generaal de Gaulle geen beroep ge daan op Noord-Vietnam en China om hun agressie te staken? Dit heeft de Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken, Tran Van Do, don derdag gezegd als reactie op de toe spraak van het Franse staatshoofd. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Wie zich altijd voelt van X veel gewicht X Is als een lantaarn zonder licht «5. OBERHAUSEN, 31-8. Een Neder landse reisbus is woensdagavond op de autoweg tussen Oberhausen en Duisburg (West-Duitsland) veronge lukt. De autobus is een toerwagen van het reisbureau Westercoach uit Den Haag. Er waren woensdag in Rotter dam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem 22 mensen ingestapt voor een vakantiereis naar noord-Italië. Nader wordt vernomen, dat geen van de passagiers levensgevaarlijk werd gewond. Van de zeventien ge wonden werden er twaalf naar het ziekenhuis in Oberhausen-Sterkrade gebracht. Vijf van hen moesten er blijven: drie oudere vrouwen met In het centrum van Saigon is donderdag, kort voor het middag uur, de houdster van een soepstal letje door een Amerikaanse militair gedood, toen diens wapen per onge luk afging. beenbreuken en hersenschuddingen, een oudere man met een ontwrichte schouder en een 14-jarig meisje met een hersenschudding. De andere ge wonden konden, naar de doktoren verwachten, vandaag (donderdag) wel weer reizen. Het reisbureau heeft een andere autobus naar Oberhausen gestuurd. Eén van de chauffeurs van de ver ongelukte bus heeft verklaard, dat de bus is geslipt toen op de autoweg werd geremd. De slip zou zijn ver oorzaakt door een laagje olie op de weg. De bus botste tegen een vang rail. Amerikaans schrijver wil kernbom laten gooien NEW YORK, 30-8. De Amerikaan- se schrijver Richard Tregaskis heeft er bij president Johnson op aange drongen om ter beëindiging van de oorlog in Vietnam maar een of twee waterstofbommen op de Noordviet- namese havenstad Haiphong te Ia- ten gooien. Tregaskis, schrijver van het boek „Vietnam Diary", zegt in een open brief aan de president, dat de „Vietcong-octopus" op zijn kop geraakt moet worden en niet op zijn vangarmen. Het ging er nu maar om heel Azië de macht van de V.S. te laten zien. Een of twee waterstof bommen waren voldoende voor dit karwei. Zuidafi'ikaanse maf roos doodgestoken ROTTERDAM, 31-8. Aan boord van het Engelse s.s. „Sterling Shire" dat in de IJsselhaven in Rotterdam ligt, is in de afgelopen nacht de 26- jarige matroos Henri Mhlongo uit het Zuidafrikaanse Durban doodge stoken. fcort na het misdrijf kon de rivierpolitie de dader arresteren en gevangen nemen. Het is een 28-ja- rige matroos, eveneens opvarende van de „Sterling Shire", uit Kwama Shu in Zuid-Afrika. Een Poolse schilder, Wincenty Sliwinski, zal op 9 september te rechtstaan wegens het verkopen van /ervalsingen van Franse impressio nisten. DEN HAAG, 31-8. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft besloten om aan de Stichting tot Uit zending van Reclame met ingang van 2 januari 1967 een zendmachtiging te verlenen voor het uitzenden van re clameboodschappen op de televisie. Max Tak (75) kreeg zilveren erepenning AMSTERDAM, 31-8. In de hal van theater Tuschinski, waar hij zo veel jaren lang de muziek en shows heeft verzorgd voor de bezetters hem naar Amerika dreven, heeft Max Tak uit handen van burgemeester mr. G. van Hall de zilveren penning van de stad Amsterdam gekregen als be wijs van zijn grote verdiensten voor de hoofdstad. PNOM PENH. President Charles de Gaulle wordt verwelkomd door de Cam bodjaanse premier prins Norodom Sihanoek. BRUINISSE, 31-8. Volgende week (dinsdag 5 september) zal weer de jaarlijkse openstelling van de Zeeuwse mosselzaadbanken plaats vinden. Deze jaarlijkse openstelling geeft meestal een zekere spanning in de mosselkwekerswereld, omdal het voorkomen van mosselzaad op de daarvoor geëigende gronden, zeer belangrijk is. Gevist mag worden ten oosten van de-lijn,gaande van de lichttoren van Westhoofd op Goeree naar de licht toren op Westerschouwen en van de •Aanbesteding in luider Volkerakdam DEN HAAG, 31-8. Dezer dagen heeft de aanbesteding plaatsgehad voor de bouw van dertien doorlaai en twee landhoofdcaissons ten be hoeve van de afsluiting van de dam door het Volkerak. Er waren elf in schrijvingen. Laagste was de N.V. Nod. Beton- maatschappij Bato in Den Haag met een totaal van f 7.949.000, hoogste de Holl. Betonmaatschappij in Den Haag met f 8.378.000. De gunning is aangehouden. lichttoren op Westerschouwen naai de toren van Vrouwenpolder op Wal cheren. Het is bekend dat er zaadval is op de aan particulieren verpachte schorren van het Rumoirt in Slagk en Volkerak, maar of er verder op de openbare banken zaadval is, is nog niet bekend. Veel zal het wel niet zijn, omdat er altijd wel enig gerucht is, als er zaadval voorkomt. Nederlandse schippers in Engeland veroordeeld LONDEN, 31-8. In Tynemouth (Engeland) zijn woensdagmiddag twee Nederlandse schippers veroor deeld tot een boete van 150 pond ie der en verbeurdverklaring van hun netten en de in de ruimen aanwezige vangst, respectievelijk ten bedrage van f 25.000 en f 8.000. Beide schip pers, A. den Toorn en W. den Heyer resp. van de trawler „Jan Senior" en de „Margaretha" waren gisteren door een Engels marinevaartuig op gebracht wegens het vissen binnen de territoriale wateren voor Flambo- rough in noord-oost Engeland. De schippers hebben het hun ten laste gelegde niet .ontkend. DEN HAAG, 31-8. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 19 augustus j.l. gehouden voorlopige oogstraming. Volgens de op die datum ter be schikking staande gegevens wordt van tarwe een produktie geraamd van 617.000 ton hetgeen 74.000 ton of 11 procent minder is dan het vo rige jaar. Van het kleinere tarwe- De twintigjarige Tiemen Groen slaagde gisteren (woensdag) voor de derde achtereenvolgende maal in beslag te leggen op het wereldkam pioenschap achtervolging amateurs. DEN HAAG, 31-8. De strijd om de benzinemarkt in ons land wordt ver levendigd als vandaag (donderdag) de Shell hier en daar door geringe prijsverlagingen wat meer differen tiatie in de prijzen brengt. „Wij hebben de hele markt nog eens bekeken en vinden, dat er plaats is voor wat verfijningen", al dus een woordvoerder van Neder lands grootste leverancier van ben zine. „Deze stap wordt gezet om de onder vonden concurrentie het hoofd te bieden. Het gaat niet alleen om de concurrentie, die de witte pomphou ders onze wederverkopers aandoen. •VEENENDAAL, 31-8. Omdat er voor hen geen huizen beschikbaar zün, is in Vecnendaal een uittocht van leerkrachten begonnen, die grote bezorgdheid bij de schoolbesturen heeft gewekt. In onderwijsbladen komen de laatste tijd veel advertenties voor van Vccncndalcrs die teleurgesteld naar elders willen vertrekken. Ervaren leerkrachten moeten daardoor noodzakelijkerwijs vervan gen werden dcor gepensioneerden en gehuwde dames. Schoolhoofd A. Visser die tevens raadslid is, bekritiseerde het beleid van b. en w. tijdens de laatste raadsvergadering. Vecnendaal heeft in onderwijs kringen een slechte naam gekregen, zo stelde hij. Andere raadsleden vielen hem by. Men verweet het college fouten gemaakt te hebben. De gemeenteambtenaren wonen in eensgezinswoningen, de onderwij zers krijgen in het gunstig geval een dure flat, zo werd er gesteld. Men drong aan op een nota, waarin het college zijn beleid dien aangaande toelicht. maar om iedere concurrentie." De verfijningen worden doorge voerd in plaatsen, waar drie maan den geleden in het grote offensief in de benzine-oorlog de prijzen van Shell-benzine niet voldoende werden aangepast en waar gedurende de af gelopen drie maanden de concurren tieverhoudingen veranderen door wijziging van prijzen bij andere maatschappijen maar ook door op richting van witte pompen. De Esso De Shell wilde niet meedelen, wat de omvang van de jongste, prijsver- lagende, verfijningen is. De Esso, in grootte de tweede oliemaatschappij in ons land waar het de afzet van benzine betreft, liet desgevraagd we ten, dat na het offensief, dat op 27 mei door haar werd ingezet, regel matig de benzineprijzen werden aan gepast, dit bijsturen was reeds in mei aangekondigd. Het was bedoeld om oneffenheden weg te strijken, opdat de verkopers van Esso-benzine zich staande kunnen houden in concur rentiepositie tegen de witte pomp houders en tegen andere benzine maatschappijen. „Wij zullen zeker de prijsverla ging van de Shell volgen als dat no dig is om ons marktaandeel veilig te stellen", aldus een woordvoerder van de Esso. Bij de Esso heeft men hier mee rekening gehouden zodat ook vandaag de prijzen van Esso-ben zine reeds kunnen zijn aangepast aan de nieuwe situatie. „Ongetwij feld zullen ook de andere benzine- maatschappijen hun prijzen zo vlug mogelijk aanpassen, als dat noodza kelijk zal blijken", meende de zegs man van de Esso. areaal wordt namelijk een gemid delde opbrengst per ha. verwacht van 4.18 kg./ha. 4 procent t.o.v. 1.965). De produktiecijfers van win tertarwe worden geschat op 4.390 kg./ha. en 404.000 ton; die van zo- mertarwe op 3.820 kg./ha. en 214.000 ton. Van zomergerst wordt een laag rendement verwacht van gemiddeld 3.560 kg./ha. 6 procent t.o.v. 1965 en 10 procent t.o.v. het tienjaar lijks gemiddeld 1956/1965). Dank zij het sterk vergrote areaal wordt de totale produktie geraamd op 394.000 ton 18 procent t.o.v. verleden jaar). Van haver wordt de gemiddelde opbrengst per ha. op 3.640 kg./ha. ge taxeerd, hetgeen hoger is dan ver leden jaar. Door de areaalinkrim ping zal de totale produktie (361.000 ton) echter vrijwel gelijk blijven. De oogst van mengsels van gra nen zal dit jaar waarschijnlijk slechts 61.000 ton bedragen 32 procent t.o.v. 1965) en wel als gevolg van een laag rendement (2.970 kg./ha.) en de aanzienlijke vermindering van de beteelde oppervlakte. De peulvruchten Van de droog te oogsten groene erwten en gele erwten worden even eens lage opbrengsten per ha. ver wacht, t.w. 2.690 kg./ha. en 2.780 kg./ ha. Door de sterke areaalinkrimping van de groene erwten wordt de oogst geraamd op nog geen 26.000 ton 15 procent t.o.v. 1965). De totale produktie van droog te oog sten gele erwten wordt getaxeerd op 1.500 ton. Ook van de schokkers worden la ge oogstresultaten verwacht. De ruim 2.800 ha. (tegen 3.235 ha. in 1965) zullen waarschijnlijk nog geen 7 700 ton produceren en wel als ge volg van het lage rendement van 2.740 kg./ha. 7 procent t.o.v. 1965 en 18 procent t.o.v. 1956'1965). Hetzelfde beeld vertonen de voor lopige produktiecijfers van kapu cijners en grauwe erwten. Door de o.reaalinkrimping en een even laag rendement als verleden jaar (rond 3.750 kg./ha.) kan een totale produk tie worden verwacht van nog geen 3.400 ton 4 procent t.o.v. 1965). Gevecht in gevangenis LONDEN, 31-8. Bij een gevecht in de gevangenis van Maidstone in het Engelse graafschap Kent hebben vier bewakers en twee gevangenen lichte verwondingen opgelopen, zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken in Londen bekend gemaakt. De ongeregeldheden begonnen met een vechtpartij van een Jamaicaan met andere gevangenen. Al spoedig waren 30 tot 40 gevangenen slaags, waarbij met stoelen en tafels werd gesmeten. Veertien gevangenen wor den apart gehouden om hen te on dervragen over het gebeurde. Eigenwijze chauffeurs UTRECHT, 31-8. Twee automobi listen die van geen wijk en wist en hebben gisteren op een kruispunt in Utrecht het verkeer twintig minu ten opgehouden. Ze kwamen by het nemen van de bocht neus aan neus te staan. Geen van beiden wilde „de minstezijn en even achteruit rij den. Omioonenden waarschuwden de politie, die de heren chauffeurs er van ivist te overtuigen, dal zij zich wel bijzonder kinderachtig gedroe gen. Waarna zij ietwat beschaamd o toropen. Beat-miiuieiifle politiemannen UTRECHT. 31-8. Utrechtse po- Utiemannen komen een oogje in het zeil houden bij het beat- feest dat de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs de jeugd op 10 september ter gelegen heid van haar vijftigjarig be staan aanbiedt. De politieman nen komen in burger, zodat ze in de massa niet zullen opval len. Bovendien heeft de Jaar beurs speciaal gevraagd om agenten, die zelf ook beatlief- hebbers zijn en dus „voor hun eigen genoegen" het festijn in de Bernhardhal kunnen bij wonen. Verwachting lot vrijdagavond: Tijdelijk regen Half- tot zwaarbewolkt en in hoofd zaak in de avond en nacht regen; matige, af en toe ki-achtige wind tus sen zuid en zuidwest; weinig ver andering in temperatuur. 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.26. Maan op 20.31, onder 8.10. Laatste kwartier: 8 sept. te 3.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 sept. 4.57 v.m. 17.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 sept. 4^1 v.m. 16.48 n.m. Springtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven de Duitse Bocht gelegen depressie trekt opvullend naar het oosten weg. Ze wordt ge volgd door een zwakke rug van ho ge luchtdruk, die een uilloper is van een groot hogedrukgebied. dat zich over het zuidelijke deel van de oce aan uitstrekt. De rug passeert van daag Nederland en onderdrukt daar bij de buiigheid. Het frontensysteem van een ten westen van Ierland gelegen depressie heeft intussen de westelijke ingang van het Kanaal bereikt. Het beweegt, voorafgegaan door een regenzone, naar het oosten. In verband hiermee wordt voor morgen in Nederland veel bewolking met tijdelijk regen verwacht. De luchtdrukverschillen in 3nze omgeving worden groter en er zal een matige, af en toe waarschijn lijk krachtige wind uit zuid tot zuid west gaan waaien. Het weer krijgt dus opnieuw een wisselvallig ka rakter. DEN HAAG, 30-8. Het kabinet is het geheel eens en niet alleen over het dekkingsplan, aldus heeft minis ter-president Cals meegedeeld. Men was volledig geslaagd, al wa ren de problemen heel moeilijk. Ook is overeenstemming bereikt over de speculatiewinstbelasting en over de grondpolitiek. Desbetref fende wetsontwerpen zyn onderweg. BENTON HARBOUR (Michigan). 31-8. De burgemeester van Benton Harbour, in de Amerikaanse staat Michigan (midden-westen) heeft woensdag de noodtoestand in zijn stad uitgeroepen en de staat ver zocht leden van de Nationale garde te sturen die de politie moeten hel pen de orde te bewaren. Dinsdagavond werd een 18-jarige neger door blanken neergeschoten en zwaar gewond. Ongeveer drie honderd negers hielden een mars door de stad om uiting te geven aan hun misnoegen over een tekort aan reci-eatiemogelijkheden voor hun ras genoten. NUORO. 31-8. Twee schaapher ders op Sardinië zijn woensdag het slachtoffer geworden van bandieten. De 45-jarige Giovanni Latte werd met een machinegeweer gedood toen hij trachtte de bandieten te weer houden van het stelen van zijn scha pen. Zijn 15-jarige zoon wachtte verlamd van schrik tot de ochlend- sel.emer voordat hij de moed kon opbrengen om de politie te waar schuwen. De 27-jarige Matteo Floris werd in een hinderlaag door machinege- veerkogels gedood terwijl hij op zijn motorfiets naar zijn kudde reed. De politie meent dat hot hier een vete- n.oord betreft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1